Bisschop Hurkmans prijst Tiecht aan Opstandige gemeenten vangen bot bij kerkelijke rech Kerk Samenleving Zwolle beraadt zich op huisvesting dakloze moslims Ongelovige theoloog mag aanblijvi Leidsch Dagblad WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 Paus klaagt uitwassen economie aan Vaticaanstad» De jongste crisis op de financiële markten heeft talloze mensen in de Derde Wereld aan de bedelstaf gebracht. De vrije markt is zelf niet in staat het algemeen belang te behar tigen en de sociale en economische rechten van de mensen te garanderen. In zijn boodschap voor de jaarlijkse Wereldvredes- dag op 1 januari klaagt paus Johannes Paulus II de uitwassen van de vrijemarkteconomie aan. Door de fluctuaties op de fi nanciële markten zijn talloze mensen tot extreme armoede ver vallen. aldus de 78-jarige kerkleider. Hij roept op tot de ontwik keling van een nieuwe visie op wereldwijde vooruitgang in soli dariteit. De razendsnelle ontwikkeling van de wereldeconomie maakt het volgens de paus nodig vast te stellen wie verantwoor delijk is voor het vervullen van de basisbehoeften van de men sen. „De vrije markt kan dat zelf niet, want er zijn veel menselij ke behoeften waarvoor op de markt geen plaats is." In zijn boodschap onder de titel Respect voor mensenrechten: het ge heim van ware vrede gaat de paus in op vraagstukken als de rechten van kinderen, het milieu, het verwoestende verschijnsel van de werkloosheid en de positie van etnische minderheden. Hij herhaalt zijn oproep aan de rijke landen de Derde Wereld in 2000 van zijn ondraaglijke schuldenlast te bevrijden. Anglicanen zoeken kerststallen londen De Anglicaanse Kerk gaat kerststallen verzamelen in de 164 landen waar zij is vertegenwoordigd. De mooiste exempla ren krijgen een plaats in een nieuw kerststallenmuseum in Bethlehem, Jezus' geboorteplaats. De tentoonstelling is onder deel van het project-2000 dat de stad in het Heilig Jaar 2000 tot een uitstalkast van het christendom moet maken. Het kerststal lenmuseum komt met steun van de Zweedse regering op het plein voor de Geboortekerk. De uitstalling van het kindje Jezus in de kribbe, Maria, Jozef, de os, de ezel, herders, engelen en wij zen in diverse gedaanten maakt duidelijk waar het in het jaar 2000 om gaat, aldus secretaris-generaal John Peterson van de anglicaanse wereldkerk. „De kerststallen zullen een duidelijk symbool zijn van waar het jaar 2000 om draait. Dat is de geboor te van een kind dat we Verlosser, Heer en Vredevorst noemen." Barbara Payne, echtgenote van bisschop Claude Payne van Texas, is belast met het verzamelen van de kerststallen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lekkerkerk (Her vormde Gemeente 't Venster): G.J. Hiensch te Delft; te 01de- bert: mw. A.J. van Ess te Nieho- ve-Oldehove, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Kampen (wijk 2): G.H. Koppelman te Scherpen- zeel; naar Neede: mw. H.J. Buijs te Streekgemeente De Gouwe; naar Wierden (wijkgemeente West): J. van Beek te Jaarsveld. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te IJmuiden: G. Zomer te Nijkerk. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Lisse: J. Trommel te Kornhorn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Terwolde-De Vecht: A.B. van der Heiden te Utrecht. Bedankt: voor Sprang-Capelle: P. Blokte Kootwijkerbroek. REDACTIE DICK VAN DER PUS, zwolle anp Shah Ahmad Noorani Siddiqui. Op last van de rechter hebben de bezetters hun actie maandag opgegeven en de sleutels van het gebedshuis aan het door Noorani benoemde interim-be stuur overgedragen. Volgens een woordvoerster van de gemeente beslist de ge meente vrijdag of ze de groep tijdelijk onderdak kan bieden. De vastenmaand begint om streeks 20 december. De Pakistaan Noorani ont sloeg vorig jaar het in conflict geraakte bestuur van de Zwolse moskee en benoemde een inte rim-bestuur. De gemeente Zwolle onder zoekt of ze de Surinaamse mos lims die na het beëindigen van de bezetting van de Gulzar-e- Madinamoskee op straat staan, voor de duur van de vasten maand ramadan een tijdelijke gebedsruimte kan aanbieden. Dat was dinsdag de uitkomst van een gesprek tussen burge meester Franssen van Zwolle en de voorman van de groep dissi dente moslims, imam M. Goe- lab. De groep bezette ruim drie weken geleden de moskee uit protest tegen het autoritaire op treden van geestelijk leider Faculteit bedenkt nieuw vak voor Liidemann gottingen epd De Duitse theoloog Gerd Liide mann, die dit jaar publiekelijk zijn geloof afzwoer, blijft ver bonden aan de theologische fa culteit van de Universiteit van Göttingen. In plaats van zijn leerstoel Nieuwe Testament wordt voor hem een nieuw vak in het leven geroepen. De Evangelische Kerken in Nedersaksen hebben sterke druk op Liidemann uitgeoe fend om de theologische facul teit vaarwel te zeggen. In Duits land zijn hoogleraren theologie echter in staatsdienst. Het mi nisterie van Wetenschap en Cultuur van de deelstaat zag geen reden voor ontslag. Een overstap van Liidemann naai de faculteit wijsbegeerte stuitte op verzet van die faculteit en van de omstreden godgeleerde zelf. De faculteitsraad stemde maandagavond in met het voorstel van het universiteits bestuur om Liidemann een aparte positie in de theologi sche faculteit te geven. De uni versiteit roept voor de ketterse theoloog het vak Geschiedenis en literatuur van het vroege christendom in het leven. Een „noodoplossing", oordeelde decaan Eberhard Busch. Hij hoopt dat met dit besluit de zaak-Liidemann gesloten is en de rust in Göttingen terugkeert. Lüdemanns collega-hoogle raren van de theologische fa culteit hadden eerder aange drongen op zijn vertrek omdat hij zich na het afzweren van het christelijk geloof als godge leerde in een onmogelijke posi tie zou hebben vreerd. Als sinds 1996| demann geen kerkeli ee mens meer afnemen. Liidemann zegde i het christendom vaan rcj dat hij de christelijke 1 Lv langer met de nieuwst- 1, schappelijke inzichten n enigen. De leer dat Je; Zoon is en de bijb Woord is volgens hem<m baar geworden. Zijn b .|ef, ters uit 1995 verscheen 'n in het Nederlands. De gelovigen biechten te weinig, vindt bisschop Hurkmans van Den Bosch. In het Bisdomblad van deze week beveelt hij het in de vergetelheid geraakte sacrament van harte aan. „De biecht zet ons ertoe aan goed te maken wat wij fout deden, voor iedereen." den bosch anp „In het sacrament van de biecht heeft de Kerk een geestelijke rijkdom te bieden die nergens anders te vinden is", schrijft Hurkmans. Toch vinden veel gelovigen het moeilijk ten overstaan van een priester hun zonden te belijden. „De stap om u voor de biecht te melden is groot, om dat het in parochies bijna on gewoon is geworden." Gelukkig telt het bisdom nog echte 'biechtkerken', constateert Hurkmans. Hij wijst op de paters kapucijnen in Den Bosch, de paters jezu- ieten in Nijmegen en de pa ters augustijnen in Eindho ven, die nog op vaste tijden de biecht horen. Wie de gang naar de biecht stoel te beladen vindt, kan volgens de bisschop bij veel priesters en paters ook in de pastorie of het klooster te recht. Pater Bamabas van den Bruele van de Bossche kapucijnen merkt dat sommige mensen de biechtstoel 'unheimisch' vinden. Daarom kunnen ze ook in de spreekka mer van het klooster terecht voor een gesprek dat met de biecht wordt afgesloten. In de kerk kunnen de gelovigen vrijwel elke dag 's morgens en 's middags gedurende enkele uren met de 'Van het angstige gedoe van heel vroeger merk ik niet veel biechtbel een pater oproepen. De meeste paro chiepastoors kennen tot verdriet van pater Bar nabas geen vaste biechttijden meer. Als je eerst een afspraak moet maken, gaat de lust om te biechten er al een beetje af." Van het plichtmatige karakter van het sacrament, dat veel oudere rooms-katholieken zo tegenstaat, merkt hij niet veel meer. „Wie komt biechten, doet dat persoonlijk en heel be wust." In biechtstoel of spreek kamer treft hij ook 'serieuze jongelui' aan. De jezuïeten van de Titus Brandsmaparochie in Nijmegen bieden elke week een uur lang de mogelijkheid te biechten. Pater Jan van de Poll heeft tij dens dat uur zijn handen vol. Het sacrament is voor hem en zijn biechtelingen een volstrekt normale zaak. „Van het angsti ge gedoe van heel vroeger merk ik niet veel. Mensen willen wel eens met iemand anders praten dan met hun psychotherapeut en wat hen bezighoudt voor God brengen." Paus Johannes Paulus II wees de Nederlandse bisschoppen tijdens hun vijfjaarlijkse werkbe zoek aan het Vaticaan in juni op de zegeningen van de biecht. Kardinaal Simonis zag daarin een stimulans om zich sterk te maken voor het 'vers made' sacrament. Juridische strijd sleept zich al jaren voort leidschendam anp Ruim zestig hervormde gemeenten weigeren ten onrechte om hun financieel beheer onder toe zicht van de synode te stellen. De hoogste recht bank van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHKj heeft het verzoek van de opstandige gemeenten om de kerkordewijziging van 1991 niet op hen van toepassing te verldaren, afgewezen. Die kerkordewijziging houdt in dat alle ge meenten uiterlijk in 1996 onder een vorm van be heer hadden moeten vallen waarbij de hoogste kerkvergadering (de synode) het laatste woord heeft. De betrokken 62 gemeenten houden echter vast aan de zelfstandige positie van hun kerk voogdijen, die verantwoordelijk zijn voor het fi nancieel beheer. Ten onrechte, oordeelde de ge nerale commissie voor de behandeling van be zwaren en geschillen, de hoogste rechtsinstantie in de NHK. De gemeenten hadden eerder tevergeefs gepro beerd via de burgelijke rechter hun gelijk te ha len. Het gerechtshof in Den Haag bepaalde vorig jaar dat ze eerst de kerkelijke rechtsgang hadden moeten doorlopen. De kerkelijke rechtbank oor deelde dat plaatselijke hervormde gemeenten weliswaar zelfstandige onderdelen zijn maar dat het hoogste gezag in de NHK via kerkenraad en regionale kerkvergadering uiteindelijk bij de sy node berust. Al in de kerkorde van 1951 had de NHK gepro beerd een einde te maken aan de zelfstandigheid van de kerkvoogdijen. Ze werden onderdeel van de kerkenraden, met de synode als hoogste toe zichthouder. Aanvankelijk was de aanpassing aan de nieuwe regels vrijwillig, maar vooral met het .Mi oog op de voorgenomen kerkfusie mi meerden en lutheranen wilde de syno t,jee kerkordewijziging van 1991 ook de wei kerkvoogdijen over de streep trekken. De opstandige gemeenten vinden di de de kerkorde van 1991 onrechtmatig gesteld. De juridische strijd sleept zit' jaren voort. Eind vorig jaar klaagde de synodevoorzitter ds. W. Beekman dures van de gemeenten de Kerk al gulden hadden gekost. )iri '\J uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, ta.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 ANN01973 Vrijdag 16 December LEIDEN INGEZONDEN. Openbare slachtplaatsen. Mijnheer de Redacteur! Onlangs heeft de Burgemeester in den Raad aange kondigd, dat waarschijnlijk binnenkort een voordracht zal worden ingediend tot oprichting van een „abattoir". Gaarne aannnemende, dat de met dien naam aange- duidde zaak nuttig, noodig, onmisbaar is, zal ik mij van harte verheugen wanneer ook Leiden welhaast daarop kan bogen. Niet over de zaak dus, maar over den naam zij mij een bescheiden vraag geoorloofd. Waarom moet zulk een inrichting toch een abattoir heeten? Is open bare slachtplaats niet aanstonds voor iedereen ver staanbaar en duidelijk, ook voor de „burgers, boeren en buitenlui", die juist telkens er mede te maken heb ben, veel meer dan degenen, die Fransch kennen? Zeer Zeker! Is dan soms de Nederlandse benaming nieuw, onge woon, opzettelijk in de studeerkamer uitgedachten dus onbekend en onbruikbaar? Geenszins. De slachtplaat sen der verschillende slachters worden hier gewoonlijk met dezen naam genoemd, niet alleen in boeken en ge schriften, maar ook, in de opschriften op de daartoe bestemde stallen en gebouwen, en in den volksmond. Een openbare slachtplaats zal dus niemand als onge bruikelijk bevreemden, en daar immers, na de oprich ting der ééne openbare, geen bijzondere slachtplaatsen meer zullen worden gedoogd, kan het woord openbaar bovendien gevoegelijk wegblijven, zoodat de Neder- landsche naam zeker niet langer is dan de vreemde. Is deze laatste dan zoo welluidend en streelend voor het oor? Leiden, 14 Dec. 1898. M. Maandag 17 december LEIDEN Het jaar 1972 was volgens het jaarverslag voor de openbare bibliotheek "Reuvens" en haar filialen - laatstgenoem de in samenwerking met de r.k. openbare bibliotheek - een jaar met grote toeneming van het aantal lezers.. Was dat eind 1971 ca. 11.800, eind 1972 was dit gestegen tot ca. 13.000. Eind 1972 was 13% van de bevolking van Leiden ingeschreven als le zer. Het boekenbezit steeg voor de Centrale en filialen van 77.000 tot 85.600. Het aantal uitlenin gen steeg van 476.800 tot 485.700. DEN HAAG Het Centraal Bu reau voor de statistiek heeft be rekend dat het aantal doden in het verkeer dit jaar iets geringer zal zijn dan vorig jaar. Op grond van de nu beschikbare gegevens komt men tot de conclusie dat de daling beperkt zal zijn: van 3300 in 1972 tot 3240 in dit jaar. DE BILT Het afgelopen jaar heeft in vergelijking met '72 een stijgende lijn te zien gegeven in Feest in de Alexanderstraat zaterdag, waar het echtpaar De Wekker het 60-jarig huwelijksfeest vierde. Muziekvere niging Concordia, waaraan de bruidegom zijn beste krachten heeft gegeven, bracht een muzikale hulde. Mevrouw De Wekker, in een stoel, en haar man naast haar, volgen het feestelijk straatgebeuren. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD uren zonneschijn en tempera- zomer. De eerste sneeuw kwam tuur. Toch bleef de gemiddelde zeer laat (20 januari) maar op 12 temperatuur het gehele jaar 0,3 april lag een groot deel van ons graad onder normaal. land nog wel onder een laagje De zon scheen ruim 90 uur sneeuw. Schaatsen was er de meer dan normaal, vooral te dan- laatste winter niet bij, want be ken aan de fraaie, zeer zonnige halve weinig sneeuw trad er ook weinig vorst op. De kou kwam echter in het voorjaar. Over de afgelopen zomer niets dan goeds, alleen viel de nacht vorst op 22 augustus volledig uit de toon, temperatuur in Twente en Zuid-Drente-5. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/riVvr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chefeindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duin en Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr, E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie; ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag van 8 Ji t ïb he Hij t ABONNEMENT^ bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt 'Ullj het automatisch afschrijven vanh Or d geld, ontvangen 1,- korting pal Cteui VERZENDING PESK fcgl Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een loa Qctie aan portokosten per verschijnt toni LEIDSCH DAGBLAD OP Oi Voor mensen die moeilijk lez» hebben of blind zijn (ot een al hebben), is een samenvatting v nieuws uit het Leidsch Dagblac /oor informatief noi nLectm Auteursrechten voortó Wr di k m (er II vi N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis vestiging St. fclisabeth 24 u. per dag. andag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezond Pje INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord:tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. dek iel st tuur.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14