Leidsch Dagblad 9 19 21 Politie moet aantal taken gaan afstoten wapende ?i ;rval in eterwoude Monument voor Lockerbie Problemen organisatie Floriade Rijnwoude houdt vast aan besluit boortunnel TV West en TV Rijnmond slaan handen ineen Serie over luchthavens in Europa Kunstenaars willen 'contact' met Van der Lubbe TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X )AG 15 DECEMBER 1998 5 voui OPGERICHT 1 MAART 1860 iesprek van de Dag Van guichelheil tot schikgodinnen in het Groot Dictee Economie i Cultuur en Kunst Shell zet stevig het mes in chemiesector Herkomst van Stradivarius André Rieu is dubieus Sport Herboren handbalsters verliezen nipt ide dimitri walbeek .4 permarkt MCD aan de daan in Zoeterwoude- s k is gisteravond na slui- d overvallen door een iet een vuurwapen. Om- geen geld in het pand zig was, vertrok de ge- jöbe rde overvaller na een autseling. Hij is nog V uchlig. half zeven gisteravond de man de eigenaars, itpaar Meijer, tijdens het i in van de winkel met een ïpen weer naar binnen. hij de 51-jarige eigenaar schot hield, greep hij 47-jarige vrouw bij de haar verder de win- Zij verzette zich hevig en duidelijk dat er geen d de winkel was. Daarop t overvaller meteen de i t- •55 ieb mijn vrouw vandaag thuisgelaten", reageert vanochtend. De super- aan de Nassaulaan is 23* ig gewoon open. „Ja, dat (Zw iven lastig, maar het werk loorgaan. En het is een lant afleiding." Zijn vrouw is eeds erg van slag. „Zij echt woedend toen de Öo Jller toesloeg. Ze heeft nog eerd om de bivakmuts n hoofd te trekken. Toen jroj ;e het pistool tegen haar ^fedrukt." ;r heeft ooit een training en geleerd hoe om te wt(knet overvallers. En in s het echtpaar al eens llen. Dat bleek achteraf te m twee jongens van 13 jaar die met een alarm- 1 zwaaiden. Blij is Meijer et de aandacht die hij ig krijgt. Klanten leven ïshem erg mee. a berekent Ik land .fiere prijzen ï-HM teten Ikea hanteert in Ne- Jai'den Duitsland soms to- Sp. irschillende prijzen voor de artikel. Volgens de kri- Qif Ikea-klant Josef Pfannen- isse lt uit het Duitse Kerpen jen de verschillen soms dag. rden guldens. 251 s op het Internet een ac- jonnen om Ikea-klanten sporen van die verschil- iruik te maken. In Duits- eeft de Kerpenaar daar- g: wi ationaal de aandacht op vestigd. meen directeur K^aris van om niet onder de indruk van ie. „Ikea stelt zijn prijzen Sp: 'd vast, afhankelijk van de Tentie en de voorkeuren i klanten. Het staat men- 2 oo nj om winkels over de e bezoeken en daar voor- lit te halen." De Consu- nbond ziet geen pro- in de prijsverschillen. jj, 15: Ikea rekent in mar- 24 'ders dan in guldens new york Een groep van vijftig beelden, voorstellende de wanhoop van de moeders van de slachtoffers van Pan Am flight 103 die tien jaar geleden boven het Schotse Lockerbie explodeerde, is opgesteld voor het huis van beeldend kunstenares Suse Lowenstein in Montauk, New York. Lowensteins 21-jarige zoon Alexander was een van de 270 slachtoffers van de terroristische aanslag op 21 december 1988. FOTO REUTERS JEFF CHRISTENSEN Onduidelijkheid over positie directeur hoofddorp oscar vermeer In de organisatie van de Floria de zijn fikse problemen ont staan. Er is een sterk verloop onder de medewerkers en vol gens een woordvoerster van de Floriade zit directeur M. van Er ven al sinds 24 november ziek thuis. Van Erven zelf ontkent echter ziek te zijn. „Het is alle maal uit de lucht gegrepen. Ik zit gewoon bij de Floriade, en dus niet ziek thuis." De Floriade wordt in 2002 in Haarlemmermeer gehouden. In politieke kring wordt bevestigd dat er problemen zijn. „Er is wat aan de hand te zijn met de directeur", bevestigt P. van der Boom (WD), lid van de raads commissie Floriade. „Maar wat er precies gaande is, weet ik niet. De commissie is nog niet ingelicht." C. Baart (Groenlinks), vindt dat de Stichting Floriade zelf een oplossing moet zoeken. „De stichting is verzelfstandigd, dus ze moeten de zaken zelf op de rails krijgen. En als het zover Rekenkamer: Financieel beheer bij veel korpsen onduidelijk De politie doet te veel werk dat andere hulpverleningsin stanties laten liggen. Daardoor komen de belangrijkste taken in de knel, zoals de aanpak van jeugdcriminaliteit, geweld op straat, mensenhandel, zedencriminaliteit, fraude en verkeersveiligheid. Dat schrijven de ministers Peper (binnenlandse zaken) en Korthals (justitie) in het Beleidsplan Nederlandse Politie 1999-2002, dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. extra agenten alleen geven aan korpsen die kunnen aantonen dat ze resultaten boeken op het gebied van de kerntaken. Ook moeten ze aantonen zo effectief en doelmatig mogelijk te wer ken, zo stellen de politieminis ters in hun beleidsplan. Uit een rapport van de Re kenkamer dat vandaag ver schijnt, blijkt bovendien dat het financiële beheer bij de 25 poli tieregio's onduidelijk is. Het ex tra geld dat in het verleden is toegekend, is minder in mensen dan in zaken gaan zitten. De politie heeft de financiële zaken wel beter op orde dan een jaar den haag gpd De doelstelling van het beleids plan is dat Nederland in 2002 aantoonbaar veiliger is. De poli tie moet zich daarom meer be zighouden met haar eigenlijke taken. Taken als stadionbeveili ging, surveillance in winkelcen tra, afhandeling van kleine auto-ongelukken en het geven van preventie-adviezen zou de politie uit handen moeten ge ven. Peper en Korthals hebben volgens het regeerakkoord straks de beschikking over drie duizend extra agenten en poli tiesurveillanten. Ze willen die Nog steeds geen proces in Italië in zaak-Ulrich haarlem pauline blom Het is nog steeds onduidelijk of en wanneer het proces in Italië begint tegen de verdachte van de moord op Ulrich, de hoofd verdachte in de Zandvoortse kinderpornozaak. De verdachte Zandvoorter Robby zit al sinds eind juni vast in Prato, in de buurt van Pisa. Hij heeft inmid dels bekend dat hij op 19 juni zijn voormalige minnaar G. Ul rich, tijdens een gezamenlijke vakantie, heeft doodgeschoten op een schietbaan in het Tos- caanse Larderello. De Haarlemse advocate M. Meerman-Padt, die de verdedi ging van Robby in de Zand voortse kinderpornozaak op zich heeft genomen, heeft 'geen enkel idee' wanneer het proces in Italië zal beginnen. „Aanvan kelijk werd half december ge noemd", aldus Meerman-Padt. „Maar inmiddels is duidelijk dat die datum niet wordt gehaald." Pagina 3: Zandvoorter op zijn vroegst in zomer voor rechter Vanaf 1 december makkelijker te onthouden: s^e^schda|NadmlJ den haac/runwoude hans jacobs In een brandbrief aan de Twee de Kamer heeft de gemeente Rijnwoude een dringend beroep gedaan op de politiek om de boortunnel van de hogesnel heidslijn niet opnieuw ter dis cussie te stellen. Den Haag ver liest zo zijn geloofwaarigheid, waarschuwt het gemeentebe stuur. CDA en WD zwengelden gis teren toch die discussie in de Tweede Kamer aan. Het ziet er evenwel niet naar uit dat een motie van het CDA, die de rege ring ook wil dwingen na onder zoek te kiezen voor een andere, goedkopere variant, donderdag nacht bij de stemming een meerderheid krijgt. De VVD gaf gisteravond uiteindelijk geen steun aan die eis van het CDA. Kamerlid Verbugt, die eigenlijk ook een goedkopere variant wil, ging niet verder dan minister Netelenbos (Verkeer en Water staat) te vragen om nog eens goed naar de aanleg van de kostbare tunnel onder het Groe ne Hart te kijken. De liberalen bepalen vandaag hun definitie ve standpunt. Door de tunnel te graven in plaats van te boren en tevens korter te maken, wordt 250 tot 500 miljoen gulden bespaard. Bij de voorbereiding van de komt, moet het bestuur maar zelf uitzoeken of Van Erven weg moet of aan mag blijven." Er zijn de afgelopen tijd bij de Floriade-organisatie veel werk nemers verdwenen. Volgens Van Erven is het sterke verloop normaal. „Bij een project als de Floriade heb je een hoop tijde lijke aanstellingen en dus een groot verloop. Als je bijvoor beeld sponsors moet zoeken en je hebt ze gevonden, dan ben je klaar." Wethouder R. van der Riet, verantwoordelijk voor de Floria de, wilde vanmorgen geen com mentaar geven. den haag wim koevoet De twee regionale televisiezen ders TV West (noordelijk Zuid- Holland) en TV Rijnmond (zui delijk deel vein de provincie) slaan de handen ineen. Uit een onderzoek naar de mogelijkhe den volgt volgens hoofdredac teur H. Schneider van TV West de conclusie: „Samenwerken kan. Op technisch, facilitair, commercieel en programma tisch gebied." De twee bewaren hun zelfstandigheid. Het voortbestaan van TV West, sinds eind 1996 in de ether, bungelde het afgelopen voorjaar aan een zijden draad omdat de geldschieters dreig den af te haken. Pas op het al lerlaatste moment schoten de provincie, de gemeente Den Haag en aandeelhouders te hulp. TV West heeft nog tot 2001 financiële zekerheid. Tot NR. 41877 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gratis juridisch advies i. inI -1 jhI-k psp' tki'iir >.in i feny.' t Advocaten of twee geleden, maar van een goed lopende en uitgebreide fi nanciële verantwoording is nog geen sprake. Zo voldoet de be groting en jaarrekening van geen enkele politieregio precies aan alle regels. Met name de re giokorpsen van Zaanstreek-Wa terland, Limburg-Noord en Brabant-Noord lappen een groot deel van de voorschriften aan hun laars. Sinds de vorming van de re giopolitie bestaat de wens meer blauw op straat te zien. Daartoe werd door de overheid steeds geld op tafel gelegd. Dit extra geld ging echter niet op aan mankracht, maar aan operatio nele kosten. Gebouwen, politie auto's en computers in plaats van agenten. Het bleek dat de politieregio's hun zaken finan cieel zo slecht op orde hadden, dat het extra geld ongemerkt werd besteed zonder dat er meer politieagenten bij kwa men. HET woord is aan Anonymus De beste doktoren ter we reld zijn: dokter Matig, dok tér Rustig en dokter Vrolijk. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 22 Binnenland Buitenland Cocktail Cultuur Economie -3,5 7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 aanbesteding, die volgend jaar februari moet plaatshebben, kan volgens Verbugt naar alter natieven worden gekeken. Netelenbos heeft daar op zich geen moeite mee, maar ze is mordicus tegen het openbreken van de zogeheten planologische kernbeslissing, de wet waarin de aanleg van de hogesnel heidslijn tot in detail is om schreven. PvdA, Groenlinks en D66 steunen de minister. Zij en het kabinet vinden dat het op nieuw in studie nemen van de bouwplannen voor onderdelen van de HSL het risico met zich meebrengt dat de aanleg verdér wordt vertraagd. De gegraven in plaats van ge boorde tunnel levert volgens de minister bovendien meer scha de en overlast op in Hazerswou- de-Dorp. „Het kostenvoordeel kan zelfs omslaan in meerkos ten", aldus de minister in haar brief. Volgens CDA-Kamerlid Leers wordt eventuele vertra ging goedgemaakt door een kortere bouwtijd. „We moeten sober met geld omgaan. Als die gekke-koeientunnel goedkoper kan dan moeten we dat doen." Die mening wordt gedeeld door de kleine christelijke partijen. De SP, die eigenlijk helemaal geen hogesnelheidslijn wil, vindt nader onderzoek interes sant. RTV/programma's Sport Strips Uitgaan die tijd probeert de tv-zender zijn positie te verstevigen. Een samenwerking met TV Rijn mond is daarbij een belangrijk middel. Beide zenders zijn reeds in gesprek met Rijkswaterstaat, dat een programma wil maken over verkeer en vervoer in de provin cie Zuid-Holland. Ook willen de twee zenders eikaars presenta toren kunnen inzetten. Het kabinet neemt deze week een besluit over de toekomst van Schiphol. Dat moet duide lijk maken hoe Schiphol de ko mende jaren mag groeien en wat de ideeën van de regering zijn over een eventuele toekom stige luchthaven in zee. Schip hol is echter niet de enige lucht haven met ambitieuze plannen. De concurrentie in Parijs, Lon den en Frankfurt wil ook groei en. Vandaag begint in deze krant op de pagina economie een serie van drie artikelen over de plannen van de drie grootste concurrenten van Schiphol. Pagina 9: Parijs Hennep als voer voor papegaaien 'S-GRAVENZANPÈ Een 41-jarige inwoner van 's- Gravenzande had gisteren bij de Haagse politierechter een heel ongebruikelijke verklaring vooi het bézit van een grote hoeveel heid hennepplanten. „Ik kweek te de hennep niet voor de ver koop, maar om het zaad aan mijn papegaaien te voeren", zei de man. Om zijn 120 papegaai en eten te geven, zei hij 25 kilo gram zaad per week nodig te hebben. Tegenover de politierechter vertelde de 41-jarige man niets van hennep te weten. „Ik heb slechts afval van de planten weggegooid, nadat het zaad er uit was geknipt voor de pape gaaien." De man kreeg een werkstraf van honderd uur. Leids duo op zoek tiaar paragnost Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. leiden cees van hoore Heereweg 350 Lisse (Koopavond: donderdag en vrijdag) TRA KOOPAVONDEN: 14, 15, 16, 17 EN 18 DECEMBER Het Leidse kunstenaarsduo Hester Keijser en Norman Beierle zoekt een paragnost die hen in contact kan brengen met Marinus van der Lubbe, de man die op verdenking van brandstichting in de Duitse Rijksdag in de jaren dertig in Leipzig werd onthoofd. Op 10 januari wordt in het Leidse Centrum Beeldende Kunst (CBK) een expositie ge opend waarin Van der Lubbe centraal staat. De bijdrage van Beierle en Keijzer zal be staan uit het contact dat een paragnost heeft gelegd met de gestorven Leidse met selaar. Via luidsprekers wordt dat gesprek in het CBK weergegeven. Hester Keijser: „Er doen tal van kunste naars mee, over wie wij denken: wat heb ben die in vredesnaam met Van der Lubbe? Misschien denken ze: zo, Van der Lubbe, ja, daar kan ik wel eens een mooi doekje over gaan schilderen? Zo'n soort kunstwerk wil len wij niet maken. Daarvoor is de proble matiek toch een beetje te serieus. Met onze bijdrage willen we het publiek aan het den ken zetten." Norman Beierle: „We gaan via een medi um aan Marinus vragen wat hij, als zoon van het volk, nu eigenlijk vindt van al die L'gJï-brouT-belangstelling. Hij was een jon gen uit de communistische arbeidersbewe ging en ik vraag me af of hij dit nu allemaal wel zo zou onderschrijven. Ik wil, nu al die publiciteit rondom hem losbarst, niet spre ken van lijkenpikkerij, maar ik denk dat heel wat mensen zich op dit ogenblik war men aan zijn dood, zich ten koste van hem in de pïefwremanoevreren." „Er zijn tal van theorieën in omloop over de brandstichting en de schuldvraag. Aan die paragnost willen we vragen of Marinus nu wel of niet alleen de Rijksdag in brand heeft gestoken. Dan zijn we meteen van dat gezeur af! We hebben al een groot aantal Adres. paragnosten benaderd, maar, ha, ha, die Postcode: willen daar hun vingers niet aan branden. rTeI; Een mevrouw heeft ons verteld dat Van der Lubbe allang is gereïncarneerd en ergens in India rondloopt. Een andere paragnoste sprak dat weer tegen. Het duurt volgens haar honderd jaar voordat je kan reïncarne- i Nr. bank/giro: ren. Bij machtiging tol automatische betaling „Jammer genoeg hebben die twee pa- 1krijpu ee^us staatslot met^ jackpot cadeau^ ragnosten afgehaakt. We zoeken nu serieus Lcidscïl (l.v-hfc controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: l p Per maand Per kwartaal automatisch (f. 94.15) i automatisch (f. 32.70) Oacceptgiro (f. 95.15) - Handtekening: - naar een nieuwe. Maar dat is erg moeilijk. Als het niet lukt, doen we niet aan de CBK- tentoonstelling mee. Kijk, je balanceert met zo'n bijdrage van ons natuurlijk ook op de grens tussen waarheid en leugen, maar ik geloof wel dat er mensen zijn die iets zin nigs over Van der Lubbe's verblijf aan de andere kant kunnen zeggen. Dat geloof ik echt." DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 M 2141 "4001 14" maandag i/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1