Leidsch Dagblad Israël stopt ontruiming Westoever 8 14 b Voorzitter Quick Boys weg na kritiek sponsors E Wouters en Blind gaan ultuur Ajax bewaken fenlastelegging in iak-Tjoelker zwaarder ^agere BTW kapper n xitis spellen bij V&D Amateur-houthakkers Amsterdammers klagen over nachtvluchten BEL: 071-5128030 lafér regen Wolkers geschokt na vernielen kunstwerk TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. AANDAG 14 DECEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 i Gesprek van de Dag Gerard Reve, bij 2 leven al een legende Binnenland «Extra CDA wil openbare 3 verkiezing lijsttrekker Wout de Bruijne weer aan de slag als jeep-arts in Kenya i Kerk en Samenleving Mandela hoogtepunt op Wereldraad van Kerken itatwuk willem spierdijk voorzitter van Quick Boys, rie Guyt, is het afgelopen >keinde afgetreden. Guyt ;kt zich terug wegens de kri- jek vanuit de businessclub jn groep zakenlieden die de lub sponsort) op het be stuursbeleid. Deze busi- m lessclub wil een onderhoud net het bestuur en vraagt bo- rendien geen besluiten te ne men over verlenging van het hÜ! :ontract van de trainer. Guyt ow joemtditeenlaag-bij-de- jrondse actie. „Ik wil me niet ferlagen door op dit niveau te liscussiëren." JeKatwijker, die zeventien aar voorzitter was, zegt er geen zin meer in te hebben steeds dezelfde kritiek te moeten weerleggen. Volgens hem komen de kritische ge luiden van de sponsors voort uit persoonlijke rancune. „Een andere verklaring heb ik er niet voor. Laat die mensen nu maar een plan op tafel leg gen als zij het zo goed weten. Het woord is aan de leden." De kritiek van de zakenlieden komt onder meer voort uit de slechte resultaten van het eer ste elftal de laatste tijd. De af gelopen vijfjaar strijdt Quick Boys niet meer mee om de bovenste plaatsen. Pagina 21: 'Achteraf conclu sies trekken is makkelijk' cultuur van Ajax wordt de jmende jaren bewaakt en igen door twee echte jacieden: Jan Wouters uit Itrecht en Danny Blind uit )ost-Souburg. Morten Olsen ileek, ondanks diepgaande ollicitatiegesprekken en zelfs erhoren van spelers die on- Ier hem hadden gewerkt, uit- ich(! iindelijk toch te veel buiten- 'c ander en te weinig echte Aja- 'e ried. Het bestuur van de club, lat de trainerswissel zater- lagmiddag bekendmaakte', chetste een beeld van chaos in anarchie in de kleedkamer, ir moest wel worden ingegre- let Wouters en later ook [net Blind zei voorzitter Michael van Praag, moet de 'deropstanding van Ajax 'nnen. Daarmee zei hij ook nog iets anders: Morten Olsen, die op non-actief is ge zet. heeft er de afgelopen an derhalf jaar een puinhoop van gemaakt. Wouters is de komende twee enhalfjaar de nieuwe direc teur betaald-voetbal, met de libero wordt binnenkort een contract afgesloten. Hoe de baan van Blind moet worden genoemd, is nog niet duide lijk. Michael van Praag noem de het zelf'cultuurbewaker'. De aanvoerder zal onder di recteur Wouters functioneren. Waarschijnlijk gaat de voet baller na dit seizoen een deel van de taken van Wouters overnemen en krijgt hij de scouting in zijn portefeuille. Pagina 21: 'Een groep heeft duidelijkheid en afspraken nodig' pedeplegen van doodslag twee hoofdverdachten in de ik-Tjoelker staan vandaag in ger beroep terecht voor het v^n ;deplegen van doodslag. Dat leurt op verzoek van procu- ir-generaal P. van Kesteren. eerste instantie werd hen s' to it lichtere) openlijke geweld- 0 m' iging met de dood tot gevolg ts n* ilaste gelegd. verin Van Kesteren deed zijn ver- ek tot wijziging van de tenlas- egging vanmorgen aan het gin van de zaak. De advoca- van de verdachten verzetten JV «U lg ijfeni UWARDEN ANP-GPD Europese leiders hebben za- dag groen licht gegeven voor n*°|Jerimenten met BTW-verla- voor arbeidsintensieve nsten. Het gaat onder meer de diensten van schoenma te^ rS) kappers, schoonmakers en lilders. Verlaging naar zes Dcent in deze sectoren is een st«fcg gekoesterde wens van Ne- rland. Franse premier Jospin ïetgifagde er uiteindelijk in zijn Jega's zo ver te krijgen dat iden hiermee een proef kun- ffl Ru Ruil vliegensvlug uw Air Miles in voor de bekendste spellen, o.a.: Trivial Pursuit, lonopoly, Risk, Jenga, Brainstorm en Pictionary. Deze actie is geldig van 13 december t/m 3 januari 1999. üfcüSÜSL Spanning loopt op bij bezoek Clinton Israël weigert voorlopig verder te gaan met het terugtrek ken van zijn leger uit Palestijnse gebieden op de Westelij ke Jordaanoever. Een woordvoerder van premier Neta nyahu meldde vanmorgen de terugtrekking zeker twee weken uit te stellen. Het bericht kwam kort de aankomst van de Amerikaanse president Clinton in de Palestijnse Gazastrook. GA2A-JERUZALEM DPA-AFP-Rtr Clinton wil de uitvoering van het onder Amerikaanse regie gesloten vredesakkoord van Wye-Plantation bevorderen. Dat voorziet onder meer in de terugtrekking in drie fases van het Israëlische leger uit dertien procent van de Westelijke Jor daanoever, Eerder liet Israël weten dit uitsluitend te overwegen als het Palestijnse Handvest wordt ont daan van de clausules die op roepen tot de vernietiging van de staat Israël. Dat heeft de PNC, een rompparlement van de Palestijnse Nationale Raad, donderdag gedaan. Vandaag moet de voltallige vergadering van het 730 leden tellende PNC dit besluit in aanwezigheid van Clinton in Gaza bevestigen. In Israël boekte de Ameri kaanse president gisteren ech ter weinig vooruitgang. Hij stuitte op een onbuigzame Netanyahu. Deze weigert nu meer grond over te dragen zo lang de Palestijnen niet afzien van hun plan om op 4 mei 1999 eenzijdig een onafhankelijke staat uit te roepen. Washington lijkt in dit con flict de kant van de Palestijnen te kiezen. Deze zien het bezoek aan de Gazastrook en de Weste lijke Jordaanoever als de feitelij ke erkenning van hun recht op onafhankelijkheid. Clinton zal tijdens zijn zeven uur durende verblijf met president Arafat spreken, en een toespraak hou den voor ongeveer 1.500 Pales tijnse leiders. Het is de eerste keer dat een Amerikaanse president een 'niet-staat' bezoekt. Volgens deskundigen betekent dit dat de VS bereid zijn Palestina te er kennen, al kan dit officieel pas gebeuren na de voltooiing van de Israëlisch-Palestijnse vrede. Dat proces zit echter volledig in het slop. Meer dan driehonderd verte genwoordigers van de Palestijn se oppositie verwierpen gisteren in de Syrische hoofdstad Da mascus het Wye-vredesak- koord. Zij veroordeelden de 'ca- pitulatiepolitiek' van Arafat, die door het Handvest te verander ren 'de PLO aan het begraven zich tevergeefs tegen de wijzi ging. Een 28-jarige man uit Stiens en een 26-jarige Leeuwarder werden eerder door de recht bank veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Hen was open lijke geweldpleging, waardoor zwaar lichamelijk letsel is ver oorzaakt, verweten. De recht bank kon eerder niet bewijzen wie de fatale schop of klap had gegeven in de vechtpartij waar bij Meindert Tjoelker in de nacht van 12 op 13 september 1997 om het leven kwam. nen houden om de werkgele genheid te stimuleren. Belang rijke voorwaarde is dat de BTW- verlaging niet concurrentiever valsend werkt voor buurlanden. De Europese BTW-maatregel, voortgekomen uit een Neder landse campagne, kent een roe rige voorgeschiedenis. PvdA- Europarlementariër Van Velzen deed in de zomer van 1997 al een vergeefse oproep aan de Europese regeringsleiders om een dergelijke maatregel te ne men op een speciale banentop in november dat jaar in Luxem burg. amsterdam richard mooyman Maatregelen tegen geluidhinder hebben geleid tot een golf van klachten over nachtelijk vliegla waai boven Amsterdam. Ge dwongen door de harde wes tenwind en de sluiting van de Buitenveldertbaan zijn in de nacht van zaterdag op zondag veel toestellen pal over Amster dam gevlogen om te landen op de Kaagbaan. Bij de Commissie Geluidhinder Schiphol kwamen maar liefst driehonderd klach ten binnen. Normaal gesproken zou er zijn geland op de Buitenveldert baan. Die is echter op last van minister Netelenbos tot het eind van dit jaar 's nachts geslo ten om overmatige lawaaihin der tegen te gaan. De luchtver keersleiding moest daardoor ge bruikmaken van de noordzijde van de Kaagbaan. „Het gebruik van deze baan heeft absoluut niet onze voorkeur", aldus een woordvoerster. „Maar door de sluiting van de Buitenveldert baan en de felle westenwind kon het niet anders." Volgens het Platform Vlieg- overlast Amsterdam overtreedt Schiphol de wet door 's nachts over Amsterdam te laten vliegen voor landingen op de Kaag baan. Maar volgens Schiphol is er geen wettelijk verbod op het nachtelijk gebruik van de Kaag baan. Volgens de luchtverkeers leiding zijn tussen elf uur 's avonds en zes uur 's ochtends ongeveer 21 toestellen recht over Amsterdam gevlogen. NR. 41876 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Renate Rubinstein Heimwee: iets terug willen hebben dat er nooit werke lijk was. vooruitblik SETS' «710* «710° «79* SIS 20% 50% 60% 5SK35? 20% 20% 10% VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport21 t/m 31 Strips18 Uitgaan19 ap jerome delay noordwuk Honderden mensen hebben zaterdag in het Noordwijkse bos Hollands Duin eigenhandig een kerstboom omgezaagd. Opzichters van Staatsbosbeheer markeerden de bomen die voor een tientje mochten worden geveld. Het ging om dennenbomen, die deel uitmaakten van een in 1988 aangeplant bos. Tien jaar geleden werden twintigduizend dennen geplant, waarvan er nu vierduizend het veld moeten ruimen. Zater dag meldden zich 560 amateur-houthakkers. De opbrengst, 5.600 gulden, wordt in de pot van Staatsbosbe heer gestort. foto dick hogewoning Vrouw dagenlang dood in stoel voorschoten dimitri walbeek agenten vertrouwden de zaak niet en forceerden de voordeur. Een 86-jarige Voorschotense is Binnen troffen zij de vrouw in zaterdagmiddag dood in haar haar stoel aan. Een huisarts stoel thuis aangetroffen. Zij constateerde een natuurlijke heeft daar vermoedelijk sinds dood. woensdag gezeten. Buren aan de John F. Kennedylaan waar- schuwden de politie zaterdag omdat zij de buurvrouw al een tijdje niet hadden gezien en haar begonnen te missen. De Muzikaal soloprogramma door Erik Brey in de Stadsge hoorzaal, waarvoor een kor tingsbon op de pagina Uit gaan. Minister doet vechthonden in de ban amsterdam anp Minister Apotheker (Landbouw) doet met ingang van 1 juli vier gevaarlijke hondenrassen in de ban. Het gaat om de American Staffordshire Terrier, de Fila Brasileiro, de Dogo Argentino en de Mastino Napolitano. De bewindsman stuurt een plan om deze honden te verbie den binnenkort naar de Tweede Kamer. Via een fokverbod denkt Apotheker dat de omstreden rassen in Nederland zullen uit sterven. De zogenoemde vechthonden hebben in het verleden voor een aantal incidenten gezorgd, soms met dodelijke afloop. Een aantal jaren geleden werd het bezit, het fokken en de verkoop van pitt-bulls al verboden. Daarna bleek dat de vraag naar gevaarlijke honden stevig toe nam. Volgens de regels die Apo theker voorstelt zal het fokken en de verkoop van de honden verboden zijn. Honden van de vier rassen mogen straks niet meer zonder muilkorf de straat op. oegstgeest maarten keulemans cees van hoore Opnieuw is een glazen kunstwerk van Jan Wolkers het doelwit geworden van vanda len. Onbekenden gooiden in de nacht van zaterdag op zondag een steen door het beeld Vrouwen in Verzet, dat in de mid denberm van de Abtspoelweg in Oegst- geest staat. Daarbij werd een van de vier glazen platen waaruit het kunstwerk be staat verbrijzeld. Vandalisme, vermoedt de politie. Het kunstwerk een hommage aan de kracht van vrouwen door de eeuwen heenwerd anderhalf jaar geleden op Internationale Vrouwendag onthuld. De schade loopt volgens de politie in de tien duizenden guldens. Schrijver-beeldhouwer Jan Wolkers heeft de vernieling gistermorgen als een van 'de eersten opgemerkt. „Ik kwam net terug van Middelharnis, waar ik een lezing had gegeven. We zouden langs Oegstgeest gaan om familie te bezoeken. Als ik in Oegstgeest kom, rij ik altijd even langs mijn beeld om het gedag te zeggen. Ik zie het beeld en ik zeg tegen mijn vrouw: 'Mijn god, ze hebben mijn beeld vernield!' We stopten en ik zag dat het met een enorme agressie was gebeurd. Het leek wel alsof ze het met een moker hadden verbrijzeld.4k ben direct naar het politie bureau in Oegstgeest gereden, maar daar was niemand. Toen ben ik maar naar die familiebijeenkomst gegaan." „Ik geloof niet dat dit een actie is ge weest van een stelletje dronkelappen die uit de auto zijn gestapt. Het lijkt veel meer op een gerichte actie. Deze vernieling moet echt een daad zijn geweest van een zieke geest. Maar Gerrit Achterberg schreef het al: 'Onder de hand der horden sterft het glas'." •Tel: Plaats: - (I.v i. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPer maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) i automatisch (132,70) O acceptgiro (f. 95,15) i Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. relop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1