Leidsch Dagblad nrust bij politie door reorganisatie RISTO Patriots moeten Clinton beschermen >9 Viering 50 jaar Rechten van de Mens 'geen feest' I iegtuigen botsen bijna op startbaan Schiphol ïL Gratis ochtendkrant NS Fiets Leidse dief gestolen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 11 DECEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 161 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 SPREK VAN DE DAG Pinochet mag nog lang blijven leven van gemartelde Chileen s Buitenland i Cultuur en Kunst Sport Venetië mag van minister onder water verdwijnen 'De Parkiet en de Meermin' kan weer vijftig jaarmee Danny Blind in jp« beeld voor technische staf een aantal mensen dondert de wereld in elkaar' TE-l GNE l, Vei esprij 1? 3te onrust ontstaan bij het politiekorps Hollands nbim i. Een nog onbekend aantal medewerkers - voor- n bal k ondersteunend personeel - hangt degradatie en i iet hoofd. „Er gaan er nogal wat over de rooie", it A. Vissers van de Nederlandse Politiebond. Aan "*ordt vooralsnog niet gedacht. jische strijd Pinochet lang duren 54 afke van der toolen J. Wagenmaker van ïemingsraad bevestigt dat de nieuwste reorganisatie van Hollands Midden slecht valt bij grote delen van het perso neel. „Voor een aantal mensen dondert de wereld in elkaar. Zo'n 250 mensen hebben hier rechtstreeks mee te maken; de helft heeft inderdaad een pro bleem. Voor een deel van hen moet nog naar een oplossing worden gezocht." De harde in greep is nodig vanwege een 'scheefgroei' in de organisatie. Er zijn nu 500 agenten en 1.100 ondersteunende medewerkers. De korpsleiding wil een fifty/fif ty verdeling. „Het bericht kwam als een donderslag bij heldere hemel", zegt vakbondman Vissers. De pijn voor het ondersteu nend personeel zit in de nieuwe functieverdeling en -waarde ring. Sommige functies verdwij nen helemaal, andere worden 'opgeknipt'. Ontslagen vallen er niet, wel moet veel burgerper soneel in het vervolg werk doen dat een of twee schalen onder hun huidige functie zit. Financieel gaan deze mede werkers er niets op achteruit. Dat betekent dat het korps voorlopig met een grote hoe veelheid relatief duur personeel zit. Wagenmaker ontkent dat dit flink op de begroting gaat druk ken. De korpsleiding put hier voor uit een speciaal budget, dat is bedoeld voor de vijftig ex tra politieagenten die Hollands Midden wel mag hebben, maar niet kan krijgen: „Er komen niet genoeg agenten van de acade mie af om aan onze vraag tege moet te komen." De korpslei ding was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. Pagina 19: Onrust ook bij an dere afdelingen HNTIAGO dpa/afp/rtr w. 24; ;ense ex-dictator Au- fJe. ïochet moet vandaag in 'voor de rechter ver in verband met de uit- procedure tegen hem. e autoriteiten hebben 'AA1\ veiligheidsmaatregelen jram om te voorkomen dat 9 en van tegenstanders t7 eneraal uit de hand lo- MSI idische strijd over de aarde '8 van Pinochet woedt J ïevigheid. Voor- en te il L Iers van de Chileense I or zetten gisteren de tappen in wat een üang slepende proce- >oft te worden. Een dag lesluit om de uitleve- ;edure door te zetten, Spaanse onderzoeks- ^Jaltasar Garzön Pino- neel in staat van be- De 'superrechter' chet genocide, terroris- narteling ten laste. In Jacht van 285 pagina's ïochet beschuldigd van kvijning of dood van ïnsen in de zeventien hij dictator van Chili in nog wel enige jaren oor hij daadwerkelijk evering in aanmerking rste stap van de verde- Jras gisteren de eis tot ng van de uitspraak van ords. Dit hoogste Britse llege sprak twee weken .lit dat de arrestatie van rechtmatig is. landeling van de zaak tatst van Bow Street, iel kleine criminelen voorkomen, naar het fveiligde Belmarsh-jus- ilex in het zuidoosten Jen. Daar stonden eer- re criminelen en IRA- ïleggers terecht. leiden De fakkeltocht van Amnesty International door de Leidse binnenstad trok gister avond zo'n zeventig belangstellenden. De tocht is inmiddels een vertrouwd gezicht ge worden op de 10de december, de dag van de mensenrechten. Gisteren stond de optocht in het teken van de vijftigste verjaardag van deze rechten. In 1948 ondertekenden meer dan honderd landen in de Verenigde Naties een Universele Verklaring om te voorkomen dat er ooit nog grote misdaden tegen de menselijkheid zouden worden begaan, zoals in de Tweede Wereldoorlog. „Het is belangrijk dat mensen overal ter wereld stilstaan bij de mensenrechten", zegt voorzitter van Amnesty Leiden, Marieke van den Bosch. „Ge lukkig gebeurt dat ook. Internationaal is er ook veel aandacht voor. In Parijs heeft het hoofd van de Verenigde Naties, Kofi Annan, miljoenen handtekeningen aangeboden ge kregen die Amnesty International wereldwijd heeft ingezameld. Alleen al in Nederland zijn er met steun van 'De Uitdaging' drie miljoen opgehaald." Amnesty-lid en mede werkster Astrid Frei van Bilance, ontwikkelingsorganisatie uit Oegstgeest, vindt dat er ondanks de vijftigste verjaardag niet van een viering sprake mag zijn. „Het is geen feest als er nog zoveel moet gebeuren." FOTO TACO VAN DER EB oque molière mort/bordeaux LEIDEN: Langegracht 5 (naast OIGROS) ALPHEN A/D RIJN: Hofzkhlstraot 7-9 VALKENBURG (Z.H): Voorscholerweg 45a tel aviv ad bloemendaal correspondent De Amerikanen maken zich grote zorgen over de veiligheid van Bill Clinton in het Midden- Oosten. Nog vóór de president zaterdagavond in Tel Aviv aan komt, zullen ze drie Patriot- luchtafweerbatterijen in Israël opstellen. De raketten maken deel uit van een oorlogsvoor- raad in Europa. Amerikaanse regeringsfunc tionarissen weigeren te reage ren op berichten dat de maatre gel te maken heeft met nieuwe spanningen in Irak, waar VN- wapeninspecteurs gisteren we derom de toegang is ontzegd tot het hoofdkwartier van de rege rende Ba'ath-partij. Officieel heet het dat de Patriots naar Is raël komen voot een 'plotselin ge oefening'. Ze zullen later de ze maand naar Europa worden teruggevlogen. In de Golfoorlog van 1991 sta tioneerden de Amerikanen een aantal Patriots in Israël, ter ver dediging tegen inkomende Scud-raketten. Sinds een week oefenen een paar duizend mariniers in de Is raëlische Negev-woestijn. Het is voor het eerst dat een dergelijke oefening wordt gehouden zon der directe samenwerking met Israëlische troepen. De Ameri kanen ontkennen dat de aan wezigheid van de mariniers ver band houdt met de komst van Clinton. De Amerikaanse regering heeft gisteren ook de druk op Irak verder opgevoerd naar aan leiding van de nieuwe ruzie over de VN-inspecties. Was hington dirigeerde zeven B-52 bommenwerpers naar het ei land Diego Garcia in de Indi sche Oceaan. Ze voegen zich daar bij zeven al gereedstaande bommenwerpers om, indien nodig, snel te kunnen worden ingezet tegen Irak. Pagina 7: Palestijnen kuisen nationale handvest l >t haalt verhaal bij verkeerstoren ol is gisteren ternauwernood aan mp ontsnapt. Een startend vliegtuig clta Airlines kon op het laatste mo wn botsing met een overstekend 1/ oestel voorkomen door volop in de l en te gaan. Het Delta-toestel had enting gekregen om te vertrekken, vanuit de toren het KLM-vliegtuig andere radio-frequentie permissie de startbaan over te steken. ?ns de bijna-ramp was het mistig, cht bedroeg ongeveer zeshonderd De gezagvoerder van de Delta- 767 zag het lege KLM-toestel, dat door een vliegtuigtrekker werd gesleept, de baan oversteken en brak met een snel heid van tweehonderd kilometer per uur de start af. De brandweer moest er aan de pas komen om de oververhitte remmen van het toestel te blussen. Nadat het vliegtuig (met tweehonderd inzittenden) was weggesleept, is de Ame rikaanse piloot verhaal gaan halen in de verkeerstoren. De luchtvaartpolitie moest er aan te pas komen om hem tot bedaren te brengen. De omstandigheden van de bijna-botsing doen sterk denken aan die van de ramp in Tenerife. Toen botste in dichte mist een startende Boeing 747 van de KLM bovenop een Boeing 747 van Pan Am, die op de startbaan reed. Hoe de bijna-botsing kon gebeuren, wordt uitgezocht door de Raad voor de Luchtvaart. Een woordvoerster van de Luchtverkeersleiding op Schiphol zegt dat het voortgetrokken vliegtuig niet zichtbaar was vanuit de verkeerstoren. In zo'n geval wordt het in de gaten gehouden door de grondradar. Dat is blijkbaar niet gebeurd. Het incident speelde zich af op de Kaag baan. Aan de overzijde van de baan is een nieuw vrachtareaal geopend. Van hier ver trekkende vliegtuigen moeten de Kaag baan oversteken. leiden caroline van overbeeke De NS gaan op de grote stations een gratis ochtendblad ver spreiden. Het is de bedoeling dat dagelijks 1 miljoen mensen de krant in handen krijgen. De Zweedse uitgever maakte het nieuws bekend op de internetsi te van het concern. De krant is straks te krijgen in de vier grote steden en in Groningen, Arn hem, Eindhoven en Maastricht. Mevrouw A. Smit, die al 23 jaar voor het centraal station van Leiden met haar kranten stalletje staat, reageert ge schrokken. „Het is een ramp. Ik heb het bericht nog niet goed gelezen want ik heb mijn lees bril niet bij me, maar ik begreep dat het vooralsnog om de grote Eis werkstraf tegen verdachte mistongeval A9 haarlem plof van joolen Tegen een van de verdachten in de zaak van de grote kettingbot sing, twee jaar geleden op de mistige A9 bij Haarlem, is van morgen voor de Haarlemse rechtbank een maand gevange nisstraf geëist. De Aalsmeerse vrouw hoeft echter van de offi cier van justitie niet de cel in. De vrachtwagenchauffeur mag ook onbetaalde arbeid verrich ten. Verder hangt haar een ont zegging van de rijbevoegdheid boven het hoofd van negen maanden, waarvan zes voor waardelijk. Volgens officier van justitie mr. B. Maclean is gebleken dat de vrouw rond de 90 kilometer per uur reed bij een zicht van twintig meter. De vrachtwagen reed in op twee auto's die al op elkaar gebotst waren. Omdat een van de inzittenden een schouderbladbreuk opliep, werd de vrachtwagenchauffeur het veroorzaken van een aanrij ding met zwaar letsel tenlaste- gelegd. De advocaat van de verdach te, mr. J. Fleers, vindt dat onvol doende bewezen is dat het let sel pas bij de tweede botsing werd toegebracht. leiden ad van kaam Een 24-jarige Leidenaar die gis teren op de Haarlemmerstraat een poging tot winkeldiefstal deed, liep niet alleen tegen de lamp, maar raakte bovendien daarbij zijn fiets kwijt. Terwijl de politie hem in de winkel aan hield, ging een ander er buiten met zijn rijwiel vandoor. Tegen zessen verliet de man zonder te betalen met twee jas sen onder zijn arm de winkel. Toen het alarm afging, kwam een winkelbediende hem na. De man rende vervolgens naar bui ten en wilde op zijn fiets sprin gen. Een winkelier van de over kant schoot zijn collega te hulp en wist dat te beletten. De in middels gealarmeerde politie hield de man aan en nam hem mee terug de winkel in. Toen ze hem even later naar het bureau wilden vervoeren voor verhoor, wachtte hem een tweede tegen slag. Zijn 'vluchtfiets' bleek door een collega meegenomen. Presentator 'Arie op Muzieksafari' overleden den haag anp Radiopresentator Jaap Alleblas is gisteravond in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag overle den aan de gevolgen van een hartaanval die hem woensdag avond trof. Alleblas was bekend van zijn radioprogramma 'Met Arie op Muzieksafari' op Radio West. Hij werd 79 jaar. Radio West maakte enkele maanden geleden bekend te willen stoppen met het populai re programma. Dit leidde tot honderden protesten van luiste raars. Uiteindelijk gaf de regio nale radiozender Alleblas toe stemming door te gaan tot vol gend jaar augustus, wanneer hij 80 jaar zou worden. HET WOORD IS AAN Bob Hope Je beseft dat je oud wordt als de kaarsjes meer kosten dan de taart. za^rr r M-'\regenachtig y VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Sport25,26,27 Strips12 Uitgaan20 Capella pro Cantibus pre senteert vier cantates van J.S. Bachs Weihnachtsoratorium in de St. Willibrorduskerk in Oegstgeest, waarvoor een kortingsbon. NAAR HEIN CHRISPIJN GA JE VOOR: GRENEN: An lick. GRENEN: Replica's in div. kleuren, o.a. honing, eliin. kleur, off while en blauw. CHINEES: Antiek Ihonderdcn modellen). KOLONIAAL: Antiek uil India en Indonesië. TEAK: Tafels, stoelen, salontafels, side! aides. BANKSTELLEN Zowel slof als leer. LAMPEN: Messing, brons, rotan, etc. CADEAUWINKEL Omniet ie Kammetje: Woonaccessoires. steden gaat. Leiden zal dan wel niet lang achterblijven. Ik denk dat het voor de mensen belang rijk is dat de krant gratis is. Dat merk ik nu ook al aan de actie van de Telegraaf die nu een gul den kost: de andere kranten blijven liggen." Een verkoopster van Bruna is laconieker. „Er staat vooral be knopt nieuws in en veel adver tenties. Ik denk dat de mensen niet zo gauw van hun eigen krant zullen afstappen. Directeur B. Essenberg van dagbladuitgeverij Damiate waartoe Leidsch Dagblad be hoort: „Dit is een oud idee van de NS. Als directie van een dag bladuitgeverij zullen wij de ont wikkelingenvolgen." Jat ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. •A*. 1 Tel: role bezorgt n| Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 94.1 I l automatisch If. 32,70) ^acceptgiro (f. 95.15) I Nr. bank/giro: - Handtckei Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon tn een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB leiden OFBEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1