Leidsch Dagblad IJZEN 20 Nederlands paspoort blijkt opnieuw fraudegevoelig AVO vreest iillennium- om Rusland milie verzet zich £en arrestatie zoon Tractor verliest rioolbuizen Mega-handelshuis neemt Van Caem Klerks over Ajax wil zestig miljoen voor gebroeders De Boer Meubelplein Leiderdorp breidt uit Unicef vraagt inhaalslag in onderwijs TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAC 8 DECEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 esprek van de Dag Binnenland Cultuur en Kunst Youp van 't Hek vindt karbonaadje te goedkoop Haagse arts als impresario van hongerstakers 'Made in Leiden': elk m concert moet J ff) er geld bij marechaussee op Schiphol onlangs een nieuwe frau- ak met het Nederlandse oort ontdekt. Minister Van ;1 wil de Tweede Kamer over vertrouwelijk inlich ten. Volgens WD-Kamerlid Brood gaat het om een inge bouwd beveiligingssysteem dat in de praktijk niet blijkt te wer ken. ,,Het is erg makkelijk na te maken." Brood vindt dat mi nister Van Boxtel voor Gro testeden- en Integratiebeleid (GSI) ,,snel opening van zaken moet geven". Vanmiddag heeft Van Boxtel overleg met de Tweede Kamer. „Hij heeft ons nog niet laten weten waar het over gaat", zegt PvdA'er Zijlstra. „Maar als een minister vraagt om een geheim overleg over het paspoort, zal er wel weer iets mis zijn." WD'er Brood vindt het een slechte zaak dat Van Boxtel zo geheimzinnig doet over het overleg. „Ik kan me voorstellen dat hij de technische details over de vervalsingen niet in de krant wil hebben. Toch moet een dergelijke fraudezaak in de openbaar gebracht worden." Al eerder bleek het nieuwe pas poort alles behalve fraudebe stendig. Via simpel knip- en plakwerk kon een pasfoto wor den verwisseld. Het ministerie van binnenlandse zaken werd in verlegenheid gebracht toen een vervalser moest worden in gehuurd om de mankementen van het reisdocument bloot te leggen. Op 1 januari 2001 moet een nieuw fraudebestendig paspoort worden ingevoerd. Voormalig staatssecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken liet indertijd al weten dat fraude nooit helemaal is uit te sluiten. Van Boxtel overweegt nog voor de invoering van de nieuwe pas de huidige op pun ten te veranderen. VVO maakt zich ernstige zorgen over de vraag of de iche wapenarsenalen wel 'millennium-proof zijn. itoriteiten in Moskou wekken, ondanks herhaald ingen, niet de indruk dat het probleem ernstig genomen. De dreiging is er echter niet minder om. t ergste geval wordt op Nieuwjaarsdag een onbe- e aanval op geallieerd grondgebied uitgevoerd, be- ihoge NAVO-militairen. Lredmond-maastricht een militair die nauw ten is bij het millenni- Dgramma van de NAVO itkennen de Russen het 11. „Wij kennen hun niet, maar ze is zeer Russen zeggen alleen: n orde". AVO heeft zelf de groot- iite gehad om alle eigen en communicatiesyste- )or te bereiden op de sseling. Pas vrij recent vitale wapens millenni- )of verklaard. Aan de nicatie- en secundaire :n wordt echter nog ge- AVO zou zijn expertise schikking van Rusland tellen, maar de Federa- ist ervoor terug om wes- ogrammeurs toegang te n tot zijn militaire com- stemen. AVO wil de kwestie aan- vvoensdag tijdens het e overleg met Rusland in het Brussels hoofdkwartier indringend aan de orde stellen. Ook in Nederland wordt nog hard aan het millennium-pro bleem gewerkt. Minister Van Boxtel, coördinerend minister voor de millenniumproblema- tiek, meldde gisteren dat alle ministeries op 1 mei 1999 moe ten kunnen aangeven dat zij het millenniumprobleem de baas zijn. Dat geldt ook voor de veer tien sleutelsectoren in de sa menleving, zoals de energie voorziening, de zorg, de sociale zekerheid en de krijgsmacht. Softwarebedrijf Microsoft heeft gisteren bekendgemaakt dat zijn nieuwste besturings programma Windows 98, één van de meest geteste software- -producten ooit, toch millenni umprobleempjes bevat. Volgens Microsoft vormen de millenniumbugs op geen enkele manier een bedreiging voor de bestanden in de computer en zullen de meeste gebruikers zelfs niet eens merken dat de problemen bestaan. touding van een 17-jari- naar in diens ouderlijke bij het Noorderpark vanochtend niet zonder itoot. De jongen wordt er dacht op 9 oktober een e plaatsgenoot bij een p de Beestenmarkt met is in de hals te hebben 1 de politie de jongen tend om even over zes zijn bed wilde lichten, Ie hele familie gealar meerd en in staat van paraat heid te verkeren. Op het bellen werd niet opengedaan, zodat agenten de deur moesten force ren. Daarachter troffen zij de va der aan die was gewapend met een hamer en de verdachte die zich hevig verzette. Bij het boei en beet hij een agent in de schouder. Ook de vriendin van de 17-jarige liet zich niet onbe tuigd en sloeg een van de dien ders in het gezicht. Toen de jon gen eenmaal was afgevoerd, kalmeerde de familie. MINI- KERSTSTER 3 kleine kerststerren in diverse kleuren. 1 voor 1,95 NU 3 VOOR hoofddorp Op de Hoofdweg-Oostzijde, ter hoogte van Hoofddorp, raakten twee au to's gisteravond zwaar beschadigd nadat een 19-jarige Leerdamse tractorbestuurder twee op een aanhanger gelegde rioolbuizen verloor. De bestuurders van de twee auto's, een 22-jarige Amsterdamse en een 56-jarige man uit Amstelveen, bleven wonderwel ongedeerd. De tractorbestuurder verloor de rioolbuizen bij een uitwijkmanoeuvre voor een tegenligger. Een van de in totaal vier buizen op de aanhanger raakte een boom langs de kant van de weg, waardoor de lading begon te schuiven en deels op het wegdek be landde. Eén betonnen buis rolde zonder schade op de weg, de andere kwam op de twee achter de tractor rijdende personenauto's terecht. De Hoofdweg-Oostzijde was geruime tijd afgesloten voor alle verkeer. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS leiden/amsterdam len. DNC is een beursgenoteer de onderneming en komt begin volgend jaar met een emissie. Met het geld dat beschikbaar komt wordt onder meer het in huis halen van de Leidse groep gefinancierd. Maar dat is volgens Klerks slechts het begin. „Het is de be doeling in korte tijd een flink aantal andere bedrijven over te nemen. Er zit al een tiental kan didaten in de pipeline", aldus Klerks. Koppelpoort was tot voor kort een bedrijf dat voornamelijk ac tief was in de verkoop van grondverzetmachines. Voor de gewijzigde opzet tot mondiaal handelhuis zijn twee nieuwe di recteuren aangetrokken. Peter Nederlof (45) als financiële man afkomstig van Deutsche Mor gan Grenfel en Theo Jansen (54) commerciële man bij Pernod Ricard Nederland. De Leidse Van Caem Klerks Group gaat deel uitmaken van DNC De Nederlanden Com pagnie (voorheen Koppelpoort). Met de inlijving moet er op kor te termijn een internationaal opererende handelsonderne ming ontstaan die volgens alge meen-directeur Kees Klerks binnen twee jaar minimaal een miljard gulden moet kunnen omzetten. Van Caem Klerks zette vorig jaar ongeveer 210 miljoen gul den om. De Leidse onderne ming is actief in de aan- en ver koop van onder meer voedings producten, dranken, tabakswa- ren en drogisterij artikelen over de gehele wereld. Van Caem Klerks (35 werkne mers) blijft binnen de DNC als zelfstandige werkmaatschappij functioneren. Kees Klerks ziet in de nieuwe opzet grote voorde- Erectiepil krijgt concurrentie van pijnloze injectie londen anp Een snelwerkende pijnloze in jectie in de penis moet het al ternatief worden voor de poten- tiepil Viagra. Volgens het kleine farmaceutische bedrijf Powder- ject Pharmaceuticals, dat de in jectie met alprostadil ontwik kelt, kunnen alle mannen met potentieproblemen het middel gebruiken omdat het geen bij werkingen heeft, meldt The In dependent. Powderject richt zich onder andere op de ongeveer 20 pro cent van de mannen met erec tiestoornissen die geen Viagra kunnen nemen wegens het risi co op een hartinfarct of op pro blemen met het zien. Alprostadil zou binnen tien minuten werken. Powderject hoopt in 2001 met het middel op de markt te komen. oporto cpd 'Bedragen veel te lioog evenmin uitgesloten, voor bei den of afzonderlijk. Begin dit seizoen bood FC Barcelona voor de tweeling nog 44 miljoen gul den. Ajax ging niet op het bod in, aangezien het beide spelers aan hun tot 2004 doorlopende contract wilde houden. De affaire leidde tot een sta king van de broers en een arbi tragezaak. Uiteindelijk bereik ten beide partijen een compro mis, een vertrek van de spelers aan het einde van het lopende seizoen. Daarop besloot Bar celona het bod fors te verlagen. Ajax heeft de vraagprijs voor de gebroeders De Boer bepaald op 32,5 miljoen dollar, circa zestig miljoen gulden. Bij een afzon derlijke verkoop moet Frank 20 miljoen dollar opbrengen en Ronald 12,5 miljoen. Gistermid dag, op weg naar Oporto, liet Ronald weten die bedragen veel te hoog te vinden. Tegen FC Porto speelt Ajax morgenavond z'n zesde en laatste poule-wed strijd in de UEFA Champions League. Persoonlijk zouden de twee Ajacieden met FC Barcelona al overeenstemming hebben be reikt. De positie van trainer Van Gaal bij Barcelona staat los van de komst van de tweeling naar Catalonië. Een transfer naar een andere buitenlandse club is Vanaf 1 december makkelijker te onthouden: www.leidschdagblad.nl LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Sport Larsson superster in Schotland Gratis juridisch advies Tijdens hel inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van aan de Rijnslraal J7 Ie Kalwijk Maria Rosseels De vrijheid is het zout van de vriendschap. jverzicht op pagina g VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 19 8,9 Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17.18 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips10 Uitgaan16 Jeugdtheater De Wip presen teert 'De Letterbaas' met clown Zizero in Theater De Schelft, waarvoor een kor tingsbon. leiderdorp maarten keulemans Het Meubelplein in Leiderdorp krijgt er enkele duizenden vier kante meters winkelruimte bij. Door de uitbreiding moet het dertien jaar oude winkelcen trum beter concurreren met meubelboulevards elders in het land. Volgens A. Baalbergen van de Vereniging Meubelplein Lei derdorp kan de uitbreiding kort na de eeuwwisseling een feit zijn. Volgens de nieuwste plannen komt er op het binnengedeelte van het plein, op de plaats waar nu een vijver is, een nieuw bouwblok van één bouwlaag hoog, mef een kelder eronder. De bestaande winkels worden voorzien van een luifel. Boven dien komt er 'een gigantische oprijlaan met bomen, waar langs geparkeerd kan worden', aldus Baalbergen. Het Meubelplein hoopt nieu we winkels te kunnen aantrek ken, zoals horeca en diverse specialisten op het gebied van woninginrichting. De vereni ging denkt daarbij onder meer aan een lampenwinkel of een zaak voor woningtextiel. Een eerder uitbreidingsplan sneuvelde toen bleek dat het veel te duur uitpakte. Wat de plannen kosten, wil Baalbergen niet kwijt. De verbouwing wordt betaald door de winkeliers en door het ABP, dat een deel van het plein in eigendom heeft. londen gerard chel Bijna één miljard mensen, een zesde van de wereldbevolking, is nog altijd analfabeet. Meisjes en vrouwen vormen met 600 mil joen de grootste groep. Als tien jaar lang jaarlijks zo'n 15 miljard gulden wordt geïn vesteerd, kan ieder kind op de wereld naar de basisschool. Dat bedrag ligt lager dan wat jaarlijks in Europa wordt omgezet aan ijsjes (22 miljard), of in Amerika aan cosme tica (16 miljard). Geld kan daarom het probleem niet zijn. zegt Unicef in het vandaag verschenen rap port State of the World's Children. Het kin derfonds van de Verenigde Naties wijst erop dat voor het bestrijden van de monetaire crisis in Azië in een paar maanden tijd wel 200 miljard gulden dollar kon worden vrij gemaakt. Dat zit de VN-organisatie niet lek ker. „De politieke wil om voor het onderwijs voldoende middelen beschikbaar te stellen ontbreekt", concludeert Unicef-directeur Carol Bellamy. Het kinderfonds wil nu daden. De proble men zijn al jaren bekend. Ondanks miljar den kostende programma's blijft het aantal analfabeten stijgen, en neemt het aantal niet-schoolgaande kinderen nauwelijks af, omdat de wereldbevolking te snel groeit voor de hulpprogramma's. Volgens Unicef is er dan ook alle reden niet langer te wach ten met de noodzakelijke extra investerin gen in het onderwijs. „Voor miljoenen kin deren is onderwijs letterlijk een kwestie van leven of dood aldus Bellamy. Ruim 130 miljoen kinderen gaan nooit naar school, aldus het rapport. Daarbij ko men nog eens 200 miljoen kinderen die slecht onderwijs krijgen, en zo 'de noodza kelijke basisscholing mislopen'. In oktober werd al bekend dat veel kinderen in ontwik kelingslanden de lagere school niet afma ken. „Bijna een miljard mensen stappen de 21ste eeuw binnen zonder een boek te kun nen lezen of hun eigen naam te kunnen schrijven", zegt Bellamy. „De consequentie daarvan is dat zij in een steeds wanhopiger situatie terecht komen. Ze worden nóg ar mer en hun gezondheid wordt nóg slech ter." Vooral meisjes en vrouwen zijn de dupe van geen of gebrekkig onderwijs. Dat komt niet alleen doordat ouders er minder waar de aan hechten dat hun dochter wordt op geleid, ook is het lesmateriaal vaak alleen op jongens gericht en zijn er geen vrouwe lijke leerkrachten. In Afrika en Zuid-Azië heeft Unicef daarom speciaal op meisjes gerichte programma's ontwikkeld. „Als elk meisje één jaar langer naar school gaat, daalt het sterftecijfer van kinderen onder de vijf in ontwikkelingslanden met zo'n 10 procent", meldt het rapport. „Niet alleen is een opgeleid meisje zich bewuster van hy giëne en gezondheid, ze trouwt later en krijgt minder kinderen, die vervolgens meer kans op onderwijs hebben." Ja, ik wil een abonnement op het l.eldsch Dagblad. Adrey Postcode: - ole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPer maand Per kwartaal Qautomaiisch (f. f»-t, 151 I automatisch <t 32,70) Handteki Hij machtiging lot automatische betaling Oacceplgiro U. 95,15) tyJjFH 1/5 staaljlo' mej jackpot cadec Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, 8 "71 21 41 "4ÖÖÏÏ4" OF BEL 071 -51 28 030 m,and.„,m Heereweg 350 Lisse (Koopavond: donderdag en vrijdag) -TRA KOOPAVONDEN: 7, 8, 9, 10 EN 11 DECEMBER

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1