Leidsch Dagblad ut Jeltsin zet Kremlin op zijn kop 1.00 Per stuk Gebakken of ongebakken FGI30 20NDerwiuem V^itte zakdoekjes ngon neemt de kop Uitlevering dreigt voor coffeeshophouder Startbaan op oprit Netelenbos BEL: 071-5128030 Noordwijk moet 'internationale allure' krijgen Voorlichtingsdag zaterdag 12 december Ichthus Hogeschool Den Haag Oegstgeest WEKEN GRATIS OM U HEEN. ANDAG 7 DECEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Kerk en Samenleving Evangelist gelooft in 41 !f nieuw Holland J IJ) Wonder Cultuur en Kunst The Gathering is de sprookjesmetal voorbij (supporters van AZ willen dat Willem van Hanegem trainer blijft. wit wapperde gisteren bundig in de Nederlandse dions. Ajax- en Sparta-sup- rters zwaaiden met witte len en zakdoeken alvast de iers Morten Olsen (die t Ajax met 1-1 gelijkspeel- tegen MW) en Hans van Zee (die zijn elftal thuis verliezen van Cambuur: luit. de Alkmaarderhout zag het wit, maar dan van de indoeken en letters op het d, waarmee de AZ-suppor- ters duidelijk maakten dat zij trainer Willem van Hanegem niet kwijtwillen. Voorzitter Scheringa wil dat ook hele maal niet. zo bleek het afgelo pen weekeinde. Na een tele foontje van speler/bemidde laar Peter Wijker sprak de voorzitter zaterdag met de zaakwaarnemer en echtgeno te van Van Hanegem. en van daag of morgen zal de popu laire coach waarschijnlijk een contract van vijf jaar tekenen. Pagina 17: AZ denkt dat Van Hanegem blijft KUM LOMAN LEEFMAN5 f t lor een 24-17 zege op :0d heeft Sporting Trigon fa h aan kop genesteld van de ofdklasse A van het zaal- •fbal. Volgens de Amster- nse trainer Peter Schailen- g mag het voorlopige suc- van het op het hoogste ni- lu debuterende Leidse ïttal niet eens verrassend ,ki rden genoemd. „Je bekijkt tegenstanders op video en sfeiet je eigen mensen aan de ng. Vergelijk dat met elkaar je weet dat vijf punten uit e wedstrijden ook vooraf de mogelijkheden behoor- ke DKOD was geen partij voor Trigon, maar in tegenstelling tot de voorgaande twee duels, maakten de roodwitblauwen het vooral zichzelf moeilijk. De spelers reageerden een aantal onnodige missers en misverstanden onder meer op elkaar af en dat kwam het spelpeil niet ten goede. Zondag komt landskampioen PKC naar de ongetwijfeld bomvolle Vijf Meihal en-dan weet Trigon gelijk of de voort varende start van de competi tie een gelukje is geweest of dat de droom van een eventu ele finale in Ahoy' weer een stap dichterbij komt. in Renkum verliep Pagina 17: Trigon foeterend it zonder zorgen. Het zwak- naar koppositie President ontslaat in drie uur tijd aantal medewerkers en keert terug naar ziekenhuis De Russische president Boris Jeltsin heeft vandaag na zijn terugkeer uit het ziekenhuis het Kremlin op zijn kop gezet. Het werd hem echter na drie uur weer te veel. Jelt sin is inmiddels terug in het ziekenhuis. lin, Valentin Joemasjev. Hij stuurde ook drie andere mede werkers van zijn presidentiële staf de laan uit. Even later meld den de Russische persbureaus dat Jeltsin de organisatie van de belastinginning en het ministe rie van justitie in eigen handen had genomen. Voor geen van de MOSKOU AFP-AFP-ANP-Rtr Jeltsin meldde zich in de vroege ochtend op zijn post na twee weken met een longontsteking in het ziekenhuis te hebben doorgebracht. Vrijwel direct bij aankomst ontsloeg hij zijn in vloedrijke chefstaf in het Krem- Zalmsnip laat Leiden groeien LEIDEN» RUUD SEP Het aantal inwoners van Leiden groeit weer. In de eerste elf maanden van dit jaar is het aantal geregistreerde inwoners met 558 toegenomen. Vorig jaar nam het inwonertal nog met enige tientallen af en de ver wachting was dat die afname de komende jaren flink door zou zetten. De plotselinge opleving lijkt te worden veroorzaakt door de Zalmsnip. Om voor deze eenmalige uitkering van hon derd gulden in aanmerking te komen, melden studenten zich massaal aan bij de bevolkings administratie. De gemeentelijke belasting dienst kreeg het afgelopen jaar honderden aanvragen voor een Zalmsnip van studenten die nog niet stonden ingeschreven. Na dat deze studenten erop waren gewezen dat ze zonder inschrij ving geen honderd gulden krij gen, meldden 450 studenten zich alsnog aan. Leiden telde op 1 december van dit jaar 117.530 inwoners. Dat zijn er 1.800 meer dan het onderzoeksbureau ABF vorig jaar voorspelde. Volgens ABF zal het Leidse inwonertal dalen, tot in 2005 met rond de 114.000 inwoners de bodem wordt be reikt. maatregelen is vooralsnog een reden gegeven. Jeltsins woordvoerder zei dat de actie van de president vooral was ingegeven door de vrees dat zijn regering niet genoeg deed om corruptie, politiek ex tremisme en regionaal separa tisme tegen te gaan. Jeltsin heeft een terugkeer in het Kremlin na ziekte al vaker onderstreept met spectaculaire ontslagen. Het markantste voorbeeld tot nu toe dateerde van 23 maart, toen hij een abrupt einde maakte aan de re geerperiode van premier Viktor Tsjernomyrdin. Hij was toen net terug van een week in een rust huis na ademhalingsproble men. De herschikking van vandaag lijkt de president meteen te veel te zijn geworden. Bijzonderhe den over zijn nieuwste instor ting zijn niet bekend. Zeker is wel dat het nieuwe voeding zal geven aan de communistische fractie in het parlement, die be twijfelt of hij nog in staat is zijn ilde staking einpersoneel i zeventig machinisten en Öucteurs van de NS in iwarden zijn vanmorgen in gegaan. Ze willen van :eizigers duidelijkheid over lloon op langere termijn bij perstap naar de nieuwe ver- kmaatschappij NoordNed. I bieden een loongarantie j drie jaar. Het personeel wil fcn waar het na die periode ■toe is. Door de wilde sta- I rijden er minder treinen, name op de trajecten Iwarden-Stavoren en Iwarden-Harlingen. Vak- Jsleiders waren vanmorgen Iwelkom op de vergadering |de stakers, omdat de bon- 1de actie niet steunen. vw.leidschdagblad.nl HAARLEM JACOB VAN DER MEULEN De Haarlemse coffeeshophou der Nol van Schaik, die door de Franse autoriteiten wordt ge- zócht wegens drugssmokkel, gaat onderduiken om aan uitle vering te ontkomen. Hij ver wacht dat de Nederlandse auto riteiten een Frans verzoek tot uitlevering zullen inwilligen. Pogingen van zijn advocaat om met de Fransen een regeling te treffen zijn mislukt. Van Schaik is door de Franse justitie bij ver stek veroordeeld tot vijfjaar. De Hoge Raad neemt morgen een besluit in een beroepszaak van Van Schaik tegen de uitle vering. De procureur-generaal van de Hoge Raad adviseerde onlangs het rechtsorgaan het beroep te verwerpen. In dat ge val blijft een vonnis van de Haarlemse rechtbank van au gustus dit jaar van kracht dat ASER EXPRESS! MULTIMEDIA OMPIJTTRGm Direct klaar voor gebruik. Met Intel0 Celeron" of Pentium0 II Processor, m bepaalde dat de coffeeshophou der aan de Fransen mag worden overgedragen. Minister van jus titie B. Korthals (WD) moet overigens uiteindelijk een be sluit over de uitlevering nemen. Van Schaik werd negen jaar geleden met drie anderen bij de Spaans-Franse grens opgepakt. In een vrachtwagen vervoerde hij tweehonderd kilo marihua na. Bij de arrestatie wist hij zich los te vechten. Hij ontkwam naar Nederland. De Franse jus titie veroordeelde hem bij ver stek tot vijf jaar en een boete van twee miljoen gulden. Afgelopen zomer werd de cof feeshophouder aangehouden op luchthaven Schiphol. Dat ge beurde omdat Frankrijk een ar restatiebevel had uitgevaardigd. In afwachting van het definitie ve besluit over het uitleverings verzoek werd Van Schaik weer op vrije voeten gesteld. Pagina 2: 'Ik ga niet naar Frankrijk!' Commentaar hoofddorp» De oprit naar de bungalow van minister Netelenbos in Hoofddorp is vanochtend omge woeld tot start- en landingsbaan. Uit protest tegen de uitbreiding van Schiphol wierpen zo'n twaalf actie voerders van Groen Front in alle vroegte aarde op het pad naar de garage van de minister van verkeer en waterstaat. Op de garagedeur schilderden zij de leus 'Schip ho'. De PvdA-minister, die thuis was, voelde zich bedreigd door de actie op haar tuinpad. „Als ze wat hebben, komen ze maar naar het departement. Ze komen bij je thuis en dat horen ze gewoon niet te doen", aldus de aangeslagen minister. De actie voerders markeerden de start- en landingsbaan aan weerszijden met waxinelichtjes en aan het uiteinde plaatsten ze een klein speelgoedvliegtuigje. De actievoerders waren al vertrokken toen de politie arri veerde. Ze hebben meer acties aangekondigd. foto united photos de boer jur engelchor LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee? HET WOOHIJ 1', AAN Jacob Levin Alleen een lichtzinnig mens trekt voortijdig conclusies. HUMT# Plannen voor een korte pier, flaneen'loer en duintuinen NOORDWIJK IRENE NIEUWENHUUSE Een korte pier, een enorme 'flaneervloer' langs de duinen en fraai aangelegde duin- tuinen met terrassen moeten van Noord wijk een badplaats met internationale al lure maken. De rigoureuze herinrichting spitst zich toe op de Koningin Wilhelmina Boulevard, het Palaceplein en de Hoofd straat. De kosten hiervoor, uitgezonderd de nieuwe strandpier, zijn vooralsnog ge raamd op vijftien miljoen gulden. Dit zijn de eerste ideeën van de Noord- wijkse klankbordgroep die de badplaats van een nieuwe" jas' moet voorzien. In de groep zitten vertegenwoordigers van on dernemend Noordwijk, de VW, het vere nigingsleven en het Nederlands Bureau voor Toerisme. Het college van B en W heeft al aangegeven positief te staan te genover de plannen. In het zogeheten Plan van Aanpak wordt aangegeven hoe het toeristisch cen trum er in de toekomst uit gaat zien. Noordwijk zal door de herinrichting een meer 'stijlvolle uitstraling' krijgen en het gehele jaar door aantrekkelijk zijn. De samenstellers van het rapport zijn het nog niet eens over het autovrij en/of autoluw maken van de Koningin Wilhel mina Boulevard. Beide opties hebben voor- en nadelen. Vooralsnog gaat men ervan uit dat parkeren op de boulevard niet meer mogelijk is. Door parkeergele genheid in de buurt te creëren, kan dit ge mis worden gecompenseerd. De korte pier. het nieuwe beeldmerk van Noordwijk, moet verrijzen op de top van een nieuw duin aan de kop van het Palaceplein. Deze strandpier zal in de toe komst het meest bijzondere gebouw van de badplaats worden. Omdat de boule vard het visitekaartje van Noordwijk is, dient de herbestrating zeer rigoureus te worden aangepakt. In ieder geval zodanig dat er een enorme 'flaneervloer' ontstaat die zowel de boulevard, het Palaceplein als een deel van. het Vuurtorenplein om vat. Duintuinen moeten de boulevard nog meer allure geven. Zij dienen volgens de plannenmakers gemaakt te worden van materialen die de natuur aanreikt. ambt uit te oefenen en hem wil afzetten om gezondheidsrede nen. Het parlement vroeg woensdag in een motie om een gezondheidsrapport van de pre sident. Jeltsin heeft de afgelopen ja ren meermalen hartproblemen gehad en diverse kuuroorden en ziekenhuizen bezocht. Woordvoerders benadrukten gisteren dat hij er niet aan denkt af te treden. Zijn ambts termijn loopt tot 2000. Lange files door gladheid AMSTERDAM ANP Ondanks dat veel forensen van morgen extra vroeg op weg gin gen om eventuele problemen met de gladheid te voorkomen, was het aantal filemeldingen veel groter dan normaal. Rond 08.45 uur stonden er 59 files met een totale lengte van 375 kilometer. De A2 tussen Nieu- wegein en Abcoude spande met een file van 23 kilometer de kroon. Ook in het weekeinde had het verkeer last van de gladheid. Er waren ruim tweehonderd aan rijdingen op autosnelwegen. Bij de meeste slippartijen bleven de gevolgen beperkt tot blikschade. Alleen aan de kust waren de we gen goed begaanbaar. Sneeuw en ijzel houden grote delen van Europa in hun greep. In Polen steeg het aantal doden door de strenge koude tot ne gentig. Delen van Italië kampen met wateroverlast. In België de den zich op gladde wegen talrij ke ongelukken voor. De auto weg tussen Bastogne en Luik in het oosten van het land was niet berijdbaar. Zwarte Piet pakt stoute jongens op Een zwarte piet die zat bij te ko men van de vermoeienissen van een lange werkdag zag afgelo pen weekeinde vanuit een wo ning aan de Burggravenlaan in Leiden vier jongens vernielin gen aanrichten aan geparkeerde auto's. Ze schopten onder meer zijspiegels van de voertuigen kapot. Nog geschminkt en wel stormde Piet de straat op en greep twee van de jongens in de kraag. Het kostte de politie daarna weinig moeite om ook de twee andere aan te houden. De vier, in de leeftijd tussen 13 en 15 jaar, zijn overgedragen aan het bureau IIALT. redelijk zonnig 176° 578° 579° 50% 70% 70% 20% 10% 10% Jitgebreid weeroverzicht op pagina 24 VANDAAG 30RAGINA"> Binnenland Buitenland Cultuur 3 5 28,29 Economie6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 Rubrieken14 RTV/programma's 15 Sport17 t/m 25 Strips14 Uitgaan12 De kortingsbonnen betreffen concerten van pianist Jan Vayne in Noordwijk en van Nieuw Sinfonietta Amster dam in de Stadsgehoonaal in Leiden. PIEKWEKtiN rundvleeskroket Geldig van 7 t/m 13 december I998 ■M. Na de eerste |D Per maand ontrole bezorging i weken betaal ik mijn abo Per kwartaal Omifoinatisch (f. 94.15) i tlsch (f. 32.70) Oacceptgirn (f.95.15) ;irn:Handtekening:iJ Leidsch X'_*< Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1