Leidsch Dagblad HINT VAN DE SINT Milieubeweging 'gaat de straat op' Reisbureaus bloeien in welvarend Oegstgeest OH, KQM ER EENS ^KIJKEN... Een hoge rente is nu makkelijk bereikb... Directeur Sul weg bij Lovers Rail Zoeterwoude dupe van rekeningrijden Wereld Aids Dag Restaurant voor niets belegerd Millenniumhuwelijk kost in Alkemade 1.999 gulden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Inmt.-. DINSDAG 1 DECEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gesprek van de Dag Marco en Leontine dolgelukkig na geboorte y van zoon Luca Cultuur en Kunst Sport LeidenaarJohan Scherft exposeert in Prima Vista Volendam verlost trainer Dick de Boer uit zijn lijden oegstgeest maarten keulemans Het weekeindje New York. De jaarlijkse cruise door het Caribisch gebied. Het weekje Sri Lanka, even ertussen uit. Bij de reisbureaus in Oegstgeest behoort het tot de zaken van alledag. „Van een rekening van tachtigduizend gulden kij ken we echt niet meer op", zegt Colien van der Hagen van Brooks Globetrot ters aan de Geversstraat. „Bovendien gaan steeds meer mensen zes keer per jaar op vakantie." Het Centraal Bureau voor de Statis tiek maakte gisteren bekend dat Oegst geest is toegetreden tot de top tien van meest welvarende Nederlandse ge meenten. Volgens cijfers van het tijd schrift Elite staat het dorp bovendien zevende op de ranglijst als het gaat om het percentage inwoners dat miljonair is. Liefst 656 miljonairs wonen er onder de 20.000 Oegstgeestenaren. Marion Bouwman van Rottink Reisbureau kijkt er niet van op. „Binnenkort moeten we weer een extra medewerker aannemen. We hebben nog nooit zoveel voorboe kingen gehad. Ik heb net weer een va kantie naar Australië geboekt. Dat kost al snel zestienduizend gulden. En dan heb je alleen nog maar een vliegticket en een camper." Speciaalzaken in de De Kempenaer- straat lijken minder te profiteren van de welvaart. De meeste winkeliers hebben de indruk dat hun bestaan afhangt van de omliggende gemeenten. „Die 656 Oegstgeestse miljonairs kopen hier mis schien één keer in de maand een ge schenk", zegt John Denies van Kado- shop Sjiek. „Daar kunnen wij niet van leven." Bij Carrington, een modezaak die 'geen gooi- en smijtwerk' verkoopt, relativeert w. Sluijters de rijkdom: ,Als de economie straks wat inzakt, laten de mensen ons soort winkels links liggen." Toch heeft de exclusieve damesmo dezaak Pauw er sinds kort een fors fili aal bij in Oegstgeest. In de etalage ont breken de prijskaartjes, ten teken dat geld achter de rookglazen gevel geen rol speelt. Een Oegstgeestse die de etalage bekijkt, hupt verschrikt achteruit als het woord 'rijk' valt. „Nee zeg, daar hoor ik niet bij. Deze winkel is me echt veel te duur. Maar leuk om ernaar te kijken is het natuurlijk wel." Pagina 17: 'Forensengemeenten zijn steevast rijker' marun kramp pablo cabenda Als het aan het college van Alke made ligt, kunnen stelletjes tij dens de millenniumwisseling voor 1.999 gulden hun huwelijk laten voltrekken in het gemeen tehuis. De gemeente heeft al twee verzoeken binnengekre gen voor huwelijksceremonies in die bijzondere nacht. Voor het ludieke, maar hoge tarief zal een ambtenaar van de burgerlijke stand de koppels rond middernacht trouwen. De Rechter bepaalt dat Schiphol open kan blijven De milieubeweging gaat actie voeren tegen de uitspraak van de rechter dat Schiphol de rest van het jaar normaal open mag blijven. ,,We gaan de straat op", luidde de kernachtige reactie. De rechter wil minister Netelenbos niet dwingen om de geluidsnormen rond Schiphol vol gens de regels te handhaven. Zij mag het teveel aan vlieg- tuigherrie volgens haar eigen plan gedogen. en Platform Leefmilieu Regio Schiphol probeert Milieudefen sie tegenstanders van de uit breiding van de luchtvaart warm te krijgen voor een actie in Den Haag op vrijdag 11 de cember. De bedoeling is dat er een demonstratieve menselijke keten rond het Binnenhof wordt gevormd. Daarnaast blijft de milieubeweging andere juridi sche procedures voeren tegen het gedogen van de extra vlieg- tuigherrie'in 1999. Milieudefensie spreekt van een 'strijd van lange adem' en trekt vergelijkingen met de theo van der kaau anp i„Deze uitspraak is heel teleur stellend en voor ons een zware Jslagaldus campagneleider w. Duyvendak van Milieude fensie. „De rechter heeft het niet aangedurfd om maatrege len te nemen. Voor ons hoefde (Schiphol overigens niet dicht. Wij hebben juist suggesties ge daan voor een tussenweg. Nu Izijn de bewoners in de regio de 'dupe." Samen met Natuur en Milieu, Milieufederatie Noord-Holland Gratis pinnen staat onder druk den haag gpd Het gratis pinnen staat onder druk. Door de komst van de eu ro en de lage rente incasseren banken veel minder inkomsten bij het betalingsverkeer. Consu menten zullen daar waarschijn lijk voor moeten opdraaien door een vergoeding te betalen voor elke transactie. Tot dusver hield de Postbank dat tegen, maar de bank geeft nu toe dat wordt onderzocht wat de euro voor het betalingsverkeer bete kent. Tot nu toe incasseren banken alleen een vergoeding als klan ten in het buitenland pinnen. Banken berekenen dan een voor henzelf gunstige valuta koers. Met de komst van de eu ro valt die inkomstenstroom weg. Een ander probleem voor de banken is de lage rente. De financiële instellingen beleggen de klantentegoeden op de kapi taalmarkt. Maar aangezien de rente daar de afgelopen jaren schrikbarend is gedaald, verdie nen de banken daar ook minder aan. strijd tegen kernenergie en landbouwgif. Duyvendak: „Die strijd duurde tien jaar. We hou den ons nog niet zo lang met de luchtvaart bezig." Raadsman P. van den Biesen van de milieugroepen is 'meer ver baasd dan teleurgesteld'. „Er lag een voor ons gunstige uitspraak van de rechter in oktober, waar in hij zei dat gedogen minder geluidshinder diende te geven. De stichting advisering be stuursrechtspraak had boven tafel gebracht dat gedogen juist meer herrie zou veroorzaken en nu laat de rechter dit alles los. Ik vind dat raar en teleurstellend. Het is aan de mensen niet uit te leggen waarom een pomphou der zich precies aan de regels dient te houden en de luchtha ven niet." Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Partijen opgelucht na uitspraak Schiphol voorschoten/zoeterwoude dimitri walbeek Zoeterwoudenaren dreigen de dupe te worden van het zogehe ten 'rekeningrijden' in de Rand stad. Om sluipverkeer vanuit Zoetermeer naar de rijksweg A4 en vice versa te voorkomen, ko men er rondom Zoeterwoude vier tolpunten, waarvan drie op Zoeterwouds grondgebied. Au tomobilisten kunnen het dorp in de spitsuren straks niet meer via Stompwijk en Leidschen- dam verlaten zonder vijf gulden te betalen. Op de Dokter Kortmann- straat, de Zuidbuurtseweg en de Gelderswoudseweg heeft rijks waterstaat de tolpunten ingete kend, die in 2001 in werking tre den. Zoeterwoudenaren moe ten elke keer dat ze daar passe ren vijf gulden betalen met een chipkaart in de auto. Het kastje waarin de kaart zit, kost daar naast nog eens honderd gulden. De A4 en de Rijksstraatweg (A44), maar ook de Landschei- Y r' SOLA dingsweg in Wassenaar en de Veurseweg in Voorschoten, zijn aangewezen om zo'n tolpunt te krijgen. Doel van het rekening rijden is om het aantal auto's in de spits richting Den Haag met maximaal 40 procent te vermin deren. De Zoeterwoudse wethouder H. van der Kooi is woedend over de plannen van rijkswater staat. „Het heeft niet veel zin om ons in de Leidse regio te confronteren met: rekeningrij den om Den Haag te ontlasten. Het stoort me bovenmatig dat het rijk zo maar stippen op de kaart zet zonder ons te raadple gen", zei hij tijdens een bijeen komst in Voorschoten waar alle verkeerswethouders uit de Leid se regio een toelichting op de plannen kregen. „Misschien kunnen we ze met het bestem mingsplan in de hand nog te genhouden." Volgens projectleider R. Arts denkt rijkswaterstaat nog na over eventuele ontheffingen voor Zoeterwoudenaren bij de tolpunten. Daarbij valt te den ken aan bestemmingsverkeer of ouders die kinderen naar school brengen. new delhi» Vrijwilligers van verschillende Indiaase organisaties die ijveren voor de bewustwording van aids nemen op Wereld Aids Dag in New Delhi deel aan een wake. In India zijn naar schatting drie tot vijf miljoen mensen met het hiv-virus besmet. Ook in nederland zijn vandaag verschillende acties. Zo verspreidt de Rutgers Stichting een tijdschrift over veilige seks dat helemaal door jongeren is gemaakt. Het blad heeft een oplage van 100.000 exemplaren en is te koop voor één gulden. FOTO REUTERS SUNIL MALHOTRA bodegraven anp De politie is gistermorgen massaal uitgerukt voor iets wat zich liet aanzien als een ernstig misdrijf, maar uiteindelijk slechts een vergis sing bleek. McDonald's had alarm geslagen omdat het filiaal in Bodegraven om acht uur nog niet open was. Omdat de bedrijfsleider niet te vinden was en de melding van McDonald's zeer alarmerend overkwam, vreesde de politie voor een gijzeling of ontvoering. De omgeving van het filiaal werd afgezet. Enkele tientallen manschappen werden rond het restaurant ge posteerd, terwijl een speciaal arrestatieteam in stelling werd gebracht. Na een urenlange bele gering werd om twaalf uur besloten aan de 'gij zeling' een einde te maken en een inval te doen. Juist op dat moment kreeg de politie contact met de bedrijfsleider: hij had zich ver gist in het dienstrooster. NR. 41865 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gratis juridisch advies IT|<lrns het inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van 19.00 uur lol ao.)0 uur jan de Rijnslraal yj Ie Katwijk bedoeling is dat de stellen vlot achter elkaar in de echt worden verbonden, zodat bruid en brui degom elkaar rond de millenni umwisseling het ja-woord ge ven. Het speciale tarief gaat in op vrijdag 31 december 1999 om 17.00 uur en vervalt om 9.00 uur de volgende dag. De raads commissie financiën bespreekt het voorstel overmorgen. De stunt krijgt in de Leidse regio waarschijnlijk alleen na volging in Sassenheim. Deze ge meente heeft 'voorzichtige plannen'. HET WOORD IS AAN Nederlands spreekwoord December koud en wel be sneeuwd, zo maak maar gro te schuren gereed. nirroS 20% ïsiïziïiï 40% .J* -273° r/2° 30% 40% 20% 20% Uitgebreid weerovei rzicht op pagina 18 VANDAAG24 PAGINA'S! Binnenland 3,5 Buitenland 7 Cultuur 19 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's 11 Sport21 Strips10 Uitgaan De nu bijna drie jaar verschij nende internet-editie van Leidsch Dagblad is vanaf vandaag op een nieuw adres te vinden: www. leidschdagbladril Deel gewonden busongeluk konit morgen thuis mosselbaaianp Enkele van de Nederlandse toe risten die zondag betrokken wa ren bij het busongeluk in Zuid- Afrika, keren woensdagavond terug naar Nederland. Er liggen nog zestien mensen in het zie kenhuis. van wie drie op de in tensive care. Het is de bedoeling dat de toeristen die terug kun nen, vanavond in Kaapstad overnachten. Bij het ongeval kwamen twee Nederlandse toe risten om het leven. Pagina 3: 'Na een paar bochten ging de bus steeds harder lij den' Oh, kom er eens kijken De gezellige sinterklaasavond staat weer voor de deur. En Amsterdam pakt uit! Want als u op donderdag 3 of vrijdag 4 december 's avonds met de trein naar de hoofdstad komt, dan ligt er een fantastisch verrassingspakket voor u klaar ter waarde van wel ƒ150,-! Op vertoon van een geldig treinkaartje kunt u dit pakket vol kortingen en presentjes van diverse winkeliers en rederijen afhalen bij het WV kantoor bij het Centraal Station. Lees verder op pagina 2 4 Amsterdam H wereldstad amsterdam ed blaauw Peter Sul stapt onverwacht op als directeur van Lovers Rail, dat treinen heeft rijden op het spoortraject Amsterdam-IJmuiden. Zijn taken zijn met onmiddellijke ingang over genomen door de Fransman Yves Lalle- mant van het Franse moederbedrijf CGEA. Volgens Sul is de tijd gekomen om „weer eens iets anders te doen. Mijn vertrek komt voor de buitenwacht misschien onver wacht, maar zeker niet voor mij." Volgens de Franse woordvoerder van Lovers Rail is het tijdperk van Sul definitief voorbij. „Sul was de pionier. Hij heeft in dat opzicht veel en goed werk verricht. Maar nu is de tijd aangebroken van consolidatie, van het uitbouwen van onze mogelijkheden. Daar is ander management voor nodig." Het vertrek van Sul, die vijftien procent van de aandelen van Lovers Rail bezit, lijkt toe te schrijven aan de verslechterde ver houding die in de loop der maanden ont stond tussen hem en het moederbedrijf. CGEA, transportdochter van de Franse mul tinational Vivendi (omzet 65 miljard gul den), keek Sul nadrukkelijk op de vingers en nam beslissingen waar 'het gezicht van Lovers Rail' het moeilijk mee had. Zo besloot topman J. Jeauffroy onlangs dat Lovers Rail, ondanks de benodigde ver gunningen, voorlopig niet zou rijden op de trajecten Utrecht-Hilversum en Leiden- Den Haag. Die beslissing schoot minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat in het verkeerde keelgat. In felle bewoordin gen Uet ze weten dat „de overheid geen concessies verleent om er niets mee te doen. Ofwel Lovers gaat rijden of ik kieper hem van de rails". Deze aanvaring met de minister maakte de verhouding van Sul met CGEA er niet beter op. Sul had daarbij het probleem dat Lovers Rail - ofschoon dat nooit hardop is gezegd - met miijoenenverliezen te kampen had. De (ex)directeur van Lovers had het in de me dia steevast over ingecalculeerde aanloop verliezen die door het moederbedrijf gedekt zouden worden. Het alternatief van de NS, die volgens het kabinet voor de broodnodi ge concurrentie op het spoor moest zorgen, begon in 1996 te rijden op de lijn Amster dam-IJmuiden. Het was zichtbaar dat de trein vaak meer dan half leeg was, behalve dan op zeer warme zomerse dagen. Lovers Rail is een onderdeel van Lovers Rederij in Amsterdam, dat onder meer rondvaartboten en watertaxi's exploiteert. „Laat ik één ding zeggen, ik laat een kans rijk bedrijf achter met zeventig mensen." la, ik wil een abonnement op hel Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (I 94.15) automatisch (f. 32,70) O act (acceptgiro (f. 9r>.!r>) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. .clop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 1 4" 'm vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1