Leidsch Dagblad I larinetop wil af an Valkenburg orrespondentie van Wilhelmina uit oorlog gevonden WINKELS Geen trein Heen leerkracht met roeping blijft' Video dood Picornie onderzocht DE LAATSTE OPRUI MWEKEIU wonen Hoge Rijndijk 315 Voorlichtingsdag zaterdag 12 december ZONDAG OPEN! later m regen X DAG 28 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Oosterse invloeden in nieuwp I DisnëV Inlichtingendienst Buitenland: conflicten, geklungel, intriges en competentiestrijd 'Verbouwen van de Meelfabriek kan heel rendabel zijn' 'meel vliegbasis verbijsterd over inhoud vertrouwelijk rapport acer rob onderwater p^oek lijkt te vallen voor het Marinevliegkamp Val- rg. Uit een nog vertrouwelijk rapport van het mi- e van defensie blijkt dat de defensietop het militai- i gveld bij Wassenaar wil sluiten. Het gaat om een pt voor de zogeheten hoofdlijnennotitie, die in ja- moet verschijnen. De drastische maatregel is nood- bl,enjk om te kunnen voldoen aan de bezuinigingsop- van het kabinet. tenlandse reis. Ook het Konink lijk Huis maakt veelvuldig ge bruik van de kleine luchthaven. De aanvallen op Valkenburg kwamen voort uit de schaarste aan ruimte in Zuid-Holland. Het marinevliegkamp heeft een totale omvang van 360 hectare, en dat is een rijk bezit in de krappe Randstad. De gemeente Leiden heeft nooit onder stoe len of banken gestoken dat zij graag een nieuwe woonwijk wil laten bouwen op het grondge bied van het huidige marine vliegkamp. Leiden heeft de plannen al klaar liggen voor de aanleg van Valkerhout, een woonwijk met»,zo'n negendui zend huizen. In Valkenburg en Katwijk wordt met ongeloof gereageerd op de dreigende sluiting. Het personeel op vliegkamp Valken- zsmacht moet structureel Ijoen gulden snoeien op ,2roting. Er werken negen- d mensen op de basis in burg. De verwachting is personeel met de Orion- igen zal meeverhuizen kersdbasis in Den Helder, de sluiting van het mari- kamp brengt Defensie raar offer. Het voortbe- 14 ran het vliegveld staat al en jaren ter discussie, het departement heeft lijd met succes verzet te- fcn verhuizing van de ba- langrijke steun kreeg het irie van de leden van het voor wie het rustige burg vaak een prettig punt was voor een bui burg was gisteren met stomheid geslagen. Voorlichter Pronk: ..Ik wil best reageren op de sluiting, maar wij weten hier zelf nog van niets. Dus is het moeilijk er gens op te reageren. Als ik de berichten in de krant moet ge loven gaan we al jaren dicht. Ik werk al sinds 1963 bij de marine en sedert die tijd speelt de slui ting. Ik moet het van mijn lei ding horen en van mijn leiding heb ik nog niets gehoord.'' Wethouder A. Berkheij van Katwijk ontkent de sluiting zelfs. ,,Het ministerie heeft ons verzekerd dat er pas volgend jaar een studie komt. Burge meester Hommes van Valken burg heeft de papieren. Het is weer één van die geruchten die voortdurend op ons afkomen." De gemeente Leiden laat we ten opgetogen te zijn over de sluiting van het vliegkamp. Wet houder ruimtelijke ordening T. van Rij (PvdA): „Voor ons is dit heel goed nieuws. De woning nood in Leiden is zo hoog, dat we zo snel mogelijk met wo ningbouw op Valkenburg zou den willen beginnen. De vraag is nu alleen wanneer het vlieg kamp precies de poorten sluit." niles wim koevoet ialf jaar zwoegen voor de eft de 34-jarige onderwij- van der Wal een salaris- n 2.985 gulden netto be- Als ik zie wat ik daarvoor al moet doen, vind ik dat :el." Misschien wel nog er voor de leerkracht van i6i egstgeestse protestant- lijke Hofdijckschool is collega's die aan het be- hun loopbaan staan, op •goelijke hoogte in het 'sala- iuw' moet dulden, is slechts één voorbeeld scheefgroei in de loon- keling in het onderwijs, lakt wellicht ook duide- arom de bonden en hun ig met een staking drei gen nu onderwijsminister Her mans (WD) hun looneis van 6,25 procent heeft beantwoord met een 'schandalig' CAO-bod van 2,25 procent. P. Teutem, beleidsmedewer ker Onderwijsbond CNV: „Het beginsalaris van leerkrachten is vanaf 1992 behoorlijk verhoogd maar het eindsalaris is hetzelfde gebleven. Leerkrachten hebben een lange loopbaan en zitten pas na 25 jaar aan hun top." Volgens Teutem blijft de ont wikkeling van de salarissen van leerkrachten zo'n dertig tot veertig procent achter bij de rest van de markt. Tot 1993 hield de loonontwikkeling van het onderwijs gelijke tred met die van de overheid. Sindsdien hebben ambtenaren er zo'n zes tot zeven procent bij gekregen. Leerkrachten zijn er slechts 2,7 procent op vooruitgegaan, be weert Teutem. Directeur T. Wigmans van de Christelijke Scholengemeen schap Groene Hart vraagt zich af of de toegenomen werkdruk met alleen hogere lonen kan worden afgekocht. „Extra pro bleem is dat maar zo weinig mensen dit vak ambiëren. Juist vanwege die lage salarissen en die hoge werkdruk. Ik merk het bij mij op school: leraren die er gens anders m'éér kunnen ver dienen gaan weg. Alleen een kleine groep enthousiastelingen blijft over. De docent met de roeping. Ik heb voor deze sta king dan ook veel begrip." Pagina 27: 'Parttimers werken vaak hele dagen voor half geld' parus De perrons van het Parijse Gare du Nord puilden gisteravond uit van de mensen. Werknemers van de Franse spoorwegen gingen, voor de tweede keer deze week, in staking om hun eis voor meer perso neel kracht bij te zetten. foto epa jack guez Hof wil meer duidelijkheid over precieze toedracht amsterdam anp verwachting? Zondag november vrij?? advertentie op pag. 26 II AC/*. 'LWt« De lasso 6|, Roelofarendsveen, telefoon 071-331 53 61 Interne!: w*y/.vanderploeg.nl, Email: mailbox@vanderploeg.nl Duurzaam en weerbestendig Minimaal onderhoud Eigen fabricage 10 Jaar garantie KOMO-certificaat en VKG-keur Vakkundige montage 15 Jaar ervaring Ei- komt een nieuw onderzoek van de videobeelden van de voetbalrellen vorig jaar maart in Beverwijk. Dat heeft het hof in Amsterdam gisteren besloten. Het onderzoek moet meer dui delijkheid verschaffen over wat er aan het eind van het treffen gebeurde met Ajax-supporter C. Picornie, die om het leven kwam. Mr. A. van der Biezen, raads man van één van de hoofdver dachten van de moord op Pi cornie, heeft om het onderzoek gevraagd. Zijn cliënt heeft vol gens justitie Picornie met een klauwhamer op het hoofd gesla gen. De rechtbank in Haarlem heeft hem tot vier jaar cel ver oordeeld. Hij is daarmee één van de weinige hooligans die voor directe betrokkenheid bij de dood van Picornie is veroor deeld. Het hof laat op verzoek van Van der Biezen de door een ca mera van Rijkswaterstaat ge- ronald frisart k pak brieven die konin- schreef aan Juliana is recent tevoor- gekomen uit een oude paleis Soestdijk. Wilhel- liograaf prof. C. Fasseur I donderdagavond tijdens zing in Jakarta. Fasseur is als historicus verbonden aan de Leidse Universiteit. De correspondentie dateert uit 1940-45 toen Wilhelmina en Juliana buiten Nederland ver bleven als gevolg van de Duitse .bezetting. Juliana woonde in het Canadese Ottawa, Wilhel mina in Londen. Met het kabi net had Wilhelmina in de Britse UW LAATSTE KANS Om ruimte te maken voor onze verbouwing en de nieuwe collectie '99 ruimen wij onze toonzaalmodellen op tegen superlage prijzen. Kom langs en profiteer! hoofdstad aanvankelijk grote problemen. In de brieven aan Juliana omschrijft ze het kabi net De Geer als 'De Geer en Co.' en de 'mannetjes'. Op 17 juni 1940 schrijft de ko ningin dat de bewindslieden vrezen dat Wilhelmina zal ver huizen naar het veilige Canada, terwijl de ministers moeten achterblijven in Londen, binnen Duits schootsbereik. „Er man keerden alleen nog de waterlan ders aan", schrijft Wilhelmina geërgerd. Als later Gerbrandy het pre mierschap van De Geer over neemt, laat Wilhelmina haar dochter weten dat 'alles zoveel makkelijker (is) met Gerbrandy aan het hoofd'. The Battle of Britain, de luchtslag om Engeland, noemt Wilhelmina een 'lavajongens streek' van de Duitsers, omdat ze het ondenkbaar acht dat de Britten zullen bezwijken onder de hevige Duitse aanvallen. Als tijdens luchtalarm gevaar dreigt 'ga ik onder de trap zitten', meldt de vorstin aan Juliana. De verwoestingen die de Duitsers in Londen aanrichten, brengen voor Wilhelmina ook kleine praktische ongemakken met zich mee. Boodschappen doen wordt gecompliceerd, doordat ze telkens eerst 'moet bellen of de winkel er nog is'. Volgens Fasseur gebruikt Wil helmina niet steeds de gelukkig ste woorden. Zo noemt ze het 'dolletjes' om te kijken naar de luchtgevechten boven Londen. Eerder dit jaar verscheen het eerste deel van prof. Fasseurs Wilhelmina-biografie. De cor respondentie tussen Wilhelmi na en Juliana zal hij verwerken in het tweede deel, dat volgens de voorlopige planning in 2002 zal verschijnen. „De interes santste passages uit de brieven bewaar ik uiteraard voor dat boek. Die geef ik nu nog niet prijs", aldus de historicus. Fasseur kwam de brieven in 1994 op het spoor. Pas recent kreeg hij er ook de beschikking over. „Het vergt toch een tijd voordat mensen bereid zijn je inzage te geven in hun persoon lijke correspondentie", zegt de T*-« u tel. 071 - 589.93.46 Ichthus Hogeschool Den Haag IKEA J Op zondag 29 november zijn de IKEA vestigingen Amsterdam, Delft, Groningen en Sliedrecht van 10.00 -17.00 uur maakte videobeelden opnieuw onderzoeken. Het gaat daarbij vooral om het fragment na de eigenlijke vechtpartij, waarop te zien is dat de door zijn knieën gezakte Picornie wordt omringd door drie Feyenoord-suppor- ters. Prof. dr. P. Hollander, hoogleraar bewegingsfysiologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam en een deskundige van het Gerechtelijk Laboratorium gaan het onderzoek doen. Het gerechtshof zet de zaak op 27 januari voort. Deze week in lezersservice Bilderberg wint op de Veluwe Boek 'Door de wol geverfd' Ruimtevaartexcursie bij Space Expo Zie aanbieding elders in de krant Leidse hoogleraar. Fasseur sprak in Jakarta over Wilhelmi na in het kader van de Cleverin- ga-lezingen. Elk jaar worden die op 26 november gehouden in Leiden en ruim twintig andere plaatsen in binnen- en buiten land. Met de lezingen wordt herdacht dat professor Cleve- ringa, de decaan van de juridi sche faculteit van de Leidse Universiteit, zich in november 1940 fel uitsprak tegen de door de Duitsers geëiste verwijdering van een joodse collega-hoogle raar. Cleveringa's rede leidde tot een golf van verzet aan Neder landse universiteiten. BRABANTHALLEN DEN BOSCH Jfa&rctkc- kfyityUwud' Info: 043 - 601 49 51 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 inteylingereind wordt veel gevraagd van een groepsleider Mondriaan teruggevonden in Antwerpen middelburg «anp De politie heeft donderdag in een woning in Antwerpen het gestolen schilderij 'De Boom' van Mondriaan onbeschadigd teruggevonden. Het schilderij was in september ontvreemd uit het Zeeuws Museum in Mid delburg. De politie hield eerder deze week al drie inwoners van Sit- tard aan. De drie, twee mannen van 24 en 51 jaar en een vrouw van 47 jaar, worden ervan ver dacht het schilderij op 25 sep tember te hebben gestolen. Het zou hun bedoeling zijn geweest de verzekering te dwingen los geld te betalen. De politie kwam de drie verdachten op het spoor toen één van hen het schilderij te gelde wilde maken. De zwarte appelboom op een donkerblauwe achtergrond van Mondriaan dateert van 1908/1909 en geldt als een van de belangrijkste kunstwerken in de collectie van het Zeeuws Museum. Het museum kocht het schilderij in 1994 voor 260.000 gulden. Puzzelen voor Swetterhage Lezers van het Leidsch Dagblad kunnen zes weken puzzelen voor woon- en leefgemeen schap Swetterhage in Zoeter- woude. De opbrengst gaat naar De Muscadel, het paviljoen voor ernstig gehandicapte bewoners van Swetterhage. Vandaag ver schijnt het zesde en laatste kruiswoordraadsel op pagina 28. Op die plek worden ook de spelregels uitgelegd en is een overzicht te vinden van de vele prijzen die zijn te winnen. Op pagina 25 worden de winnaars van puzzel 4 bekendgemaakt, evenals de oplossing van het vierde raadsel. [VANROYC.S. advocaten [Tel. (071) 5122362 HÉf WÖÖS6 IS AAN F. Schiller De goddelijkste overwinning is vergiffenis schenken. c1 STSï °73° °75° 376° 20% 30% 20% SEEÜS? 20% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 Binnenland Buitenland Cultuur Economie 13 8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving24 Regio23,25,27,29 Rubrieken21 RTV/programma's10,11 Sport35,37,39 Strips Uitgaan 17 De kortingsbon betreft 'Anti gone' door De Wetten van Kepler in het LAKtheater in Leiden. www.era.nl ERA NVM li MAKELAAR ZONDAG 29/11 12.00- 17.00 uur 12.30 uur: Sint-ontvangst Bluffalo Bill Show Zwarte Pietenband Zwarte Pieten Diploma (Extra) koopavonden: 2,3 en 4 december Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per muand Per kwarlaul QautomntiIt (f. 9-1,1r.) i automatisch II. 2.70) OlKceptglro d". !ir., I i) Iedere maandag t/m vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. .•en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1