Leidsch Dagblad W Kortingen 50%' 20 21 urkije ziet af van iitlevering Öcalan Profiteer nu Heel wild, halve prijs. nti-rookplan Borst uit op onbegrip Britse troonrede Bejaarde Noordwijkse stikt bij brand Nóg eens die Cadillac, nóg eens die rode loper K R E Y M B 0 R 6 on jgSDAG 25 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 'pesprek van de üag Een echte Van der Valk doet het liever zelf Binnenland Cultuur en Kunst Amsterdamse hoofdcommissaris: Extra agenten helpen niet Vorsten vieren voltooien grootste woordenboek Sport Toekomst van Gilles de Bilde is onzeker 'er druk van dreigende handelsoorlog met Europa 'urkse regering is vandaag plotseling radicaal van veranderd in de zaak-Öcalan. Ankara houdt er niet er aan vast dat Italië de Koerden-leider voor berech- uitlevert aan Turkije. ,,Als dat niet mogelijk is, moet nder internationaal recht worden berecht in een der and als Italië of Duitsland", aldus een regerings- rdvoerder. IA-ROME AP-AFP-ANP-Rtr urkse koerswijziging komt aarschuwingen van de Eu- e Unie (EU). Die dreigde je met vergeldingsmaatre- mocht het land besluiten anse producten te gaan otten. Turkije kondigde idag aan dat het Italiaanse jven zou uitsluiten bij aan- dingen voor militaire ap- Ook verdwenen al Italiaanse zenders van de se televisie. orzitter Santer van de Eu- se Commissie zei gisteren 'r binnen de EU 'absolute ariteit' is met de opstelling lome. „Een officiële boycot italië is in strijd met het as sociatieverdrag en de douane unie tussen de EU en Turkije, waarin afspraken over handel en goed nabuurschap zijn vast gelegd", aldus Santer. De uitlatingen van Santer kwamen tijdens het bezoek dat de Italiaanse premier D'Alema, onder strenge veiligheidsmaat regelen, aan de commissie in Brussel bracht. In de Belgische hoofdstad werden vorige week nog Turkse aanslagen op Koer dische organisaties gepleegd. De politie in de Turkse hoofd stad Ankara voerde vanmorgen de bewaking rond de ambassa des van Italië, Duitsland en de Verenigde Staten op. Dat ge beurde naar aanleiding van anonien\e bommeldingen, die npagne tegen reclameverbod SHARON NILES ioete van tienduizend gul die minister E. Borst (volks- ndheid) wil opleggen aan eheerder van openbare ge ven waar het rookverbod It overtreden, stuit op on- ip en een wagonlading be- ingen. Bang dat de Inspec- Gezondheidsbescherming bonnen zal komen uit- jven, is niemand. „Het jrobleem speelt hier niet", ren de woordvoerders, de bondige reactie van de ekbuis van het postkantoor de Leidse Schipholweg de boodschap het duide- over. Nadat hem is uitge- wat Borst voorstaat, zegt Vindt u het erg als ik nu raan het werk ga?" jrst maakte haar voorne gisteren bekend nadat ze petitie in ontvangst nam het Astma Fonds. Het fonds daarin aandacht voor de MIDWEEK SPECIALS ERRASSENB OORDELIG [hotel met de All-in formule wi'TCwrBl vele duizenden carapatiënten die ziek worden van het meero ken. Volgens de belangengroe pering is de aandacht voor de naleving van de rookregels da nig aan het verslappen. Het is precies om die reden dat de mi nister de beheerder wil beboe ten en niet zozeer de roker. Het is bovendien juridisch veel lasti ger om de laatste aan te pakken. „Buitengewoon drastisch", noemt wethouder H. Baaijens (PvdA) de maatregel die de mi nister voorstaat. „Ik denk dat vooral de kleine instellingen, zoals buurthuizen, de dupe kunnen worden. Voor hen is het lastig om het toezicht waar te maken. Wat zou kunnerr gebeu ren, is dat een roker zo'n instel ling moedwillig op kosten jaagt. Verder ben ik van mening dat de overtreder van een regel de dans niet mag ontspringen. Wel vind ik, net als mevrouw Borst, dat instellingen die het roken oogluikend toestaan, moeten worden aangepakt. Uit protest tegen het verbod op tabaksreclame zijn reclame makers ondertussen een anti campagne begonnen tegen de overheid. Vanaf vandaag wor den in het hele land billboards ingepakt in zwarte hoezen. 'Censuur, bepaald door de over heid', staat erop. De eindjes van de omhulsels zijn aan elkaar ge bonden door hangsloten. De kosten van de actie lopen in de miljoenen guldens. Pagina Leiden: 'Rokende balie medewerkers komen aan mijn bureau paffen' vals bleken te zijn. Het is aanne melijk dat deze bommeldingen verband hielden met de kwes- tie-öcalan. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken Dini zei gis teren dat Italië verplicht is öca lan aan Duitsland uit te leveren, omdat dat land een aanhou dingsbevel tegen de guerrillalei der heeft uitgevaardigd. Duits land twijfelt echter. Oppositie partij CDU is voor uitlevering, maar de Berliner Morgenpost meldde vanmorgen, zich beroe pend om regeringsbronnen, dat de Duitse justitie onvoldoende bewijs heeft voor een succesvol proces tegen öcalan. Bovendien vreest de Duitse regering voor onrust onder de twee miljoen Turken en 400.000 Koerden die het land telt. Daarom zou Duitsland vooralsnog niet om de uitlevering van öcalan vra gen. De zaak zal hoogstwaar schijnlijk vrijdag worden be sproken tijdens een ontmoeting tussen D'Alema en de Duitse bondskanselier Schroder. OPG stopt met verzending van medicijnen AMSTERDAM ANP Het kleine aantal mensen dat zijn medicijnen per post thuis bezorgd krijgt, kan binnenkort niet meer van deze service ge bruik maken. De postorderapo theek Caremark, onderdeel van medicijnengroothandel OPG, stopt met het per post bezorgen van medicijnen. Dat bevestigt OPG-woordvoerder H. Suiker buik. De reden voor het stopzet ten van de postorderfarmacie is dat het niet genoeg geld ople vert. OPG zal via Caremark wel een andere service introduceren voor apotheken en huisartsen. Zo wil het bedrijf medicijnen bezorgen op vakantieadressen, incontinentiemateriaal gaan thuis bezorgen en verder helpen bij het bereiden van ingewikkel de medicijnen. Het per post bezorgen van ge neesmiddelen is in Nederland nooit goed van de grond geko men. Veel apotheken en huis artsen hebben bezwaar tegen de postorderfarmacie, omdat minder goede voorlichting kan worden gegeven dan via per soonlijkcontact. londen De Britse koningin Elizabeth heeft gisteren in Londen, in gezelschap van haar man prins Philip, het parlementaire jaar geopend. Waar de door haar uitgesproken troonrede normaal in stilte wordt aan gehoord, ging dit keer een luid gebrom op toen de koningin de passage voorlas waarin werd gepleit voor democratisering van het Hogerhuis. Leden van dat huis gaven zo blijk van hun afkeuring van deze plan nen. Pagina 7: Boze Britse Lords brommen voor het eerst door de troonrede heen. FOTO EPA BURO STRINGER noordwuk peter van egmond Een 77-jarige Noordwijkse is vanmorgen vroeg omgekomen bij een brand in haar woning aan de Abraham van Royen- straat. Ze is zeer waarschijnlijk in haar slaap gestikt. In de wo ning had een betrekkelijk kleine brand gewoed met een enorme rookontwikkeling. Een buurman ontdekte rond half vijf de rook die uit het huis kwam en waarschuwde de brandweer. Die trof in een zij kamertje van de woning het le venloze lichaam van de bejaar de vrouw aan. Over de oorzaak Hoofddorpse Soraya (12) speelt hoofdrol in film 'Abeltje' HOOFDDORP PAULA ZUIDHOF Wat was nou het allerleukste? De rode loper voor de deur van Tuschinsky. Soraya Smith (12), hoofdrolspeelster naast de even jonge Rick van Gastel in de fa miliefilm Abeltje, beleefde de galapremière van 'haar' film als een droom. Trots laat ze de gro te foto in de Volkskrant zien. Een jongen en een meisje, hand in hand. Twee kinderen, twee filmsterren. Hun jassen dragen ze geregisseerd achteloos over hun schouder. „Wij mochten als enigen met de Cadillac." Soraya, in het da gelijks leven scholiere in de tweede klas VWO aan het Soly- vius College in Hoofddorp, ge niet nog van elk moment. „Overal waren camera's en fo totoestellen. Journalisten die je willen interviewen. Beroemde mensen. Toen we bij de deur van het theater waren, wilde ik nog een keer. Nóg eens ait die Cadillac stappen en nóg eens die rode loper." Een diepe zucht. „Het was cool..." „Toen we na de film hand in hand met Trijntje Oosterhuis op het podium stonden moest ik huilen", bekent Soraya. „De ti telsong van de film, die zij zingt, is zo mooi. En alle mensen Soraya Smith: „Ik dacht dat ik verliefd op Rick was en hij op mij. Maar dat gevoel is overgegaan." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENGELCHOR klapten, natuurlijk ook voor ons. Iedereen kreeg dezelfde bos bloemen, behalve ik. Deze waren voor mij." Een tuiltje ro de rozen pronkt op de eettafel. Van de film zelf had ze tot dan toe alleen nog stukjes ge zien. Over het eindresultaat dat Soraya in gezelschap van haar vader, moeder en twee zusjes in Tuschinsky bekeek, is ze laaiend enthousiast. Ook haar eigen rol als Laura, het vriendinnetje van Abeltje, beoordeelt ze positief. „Ik vond mezelf best leuk. „Maar het mooiste is hoe ze dat allemaal gemaakt hebben. Die lift stond toen we de film draaiden altijd gewoon op de grond. Dan plakten ze naast de vloer een plakbandje en dat was dan New York, ergens diep be neden ons. Nu zag ik hoe ze dat uitgewerkt hebben. Ie ziet die lift ook van de onderkant. Hoe hij vliegt, met die kabels eron der. Prachtig." Een belangrijke vraag is nog niet gesteld. Hoe vond je Rick in het echt? In de film is er sprake van een voorzichtig opbloeien de liefde tussen Abeltje en Lau ra. Soraya's zusjes van 7 en 10, tot nu toe braaf achter de com puter, bemoeien zich graag met het gesprek. „Ze hadden verke- Eén loket om schade Schiphol te claimen HOOFDDORP THEO VAN DER KAAU Ambtenaren op het raadhuis van Hoofddorp zetten zich schrap. Vandaag om twee uur is een gloednieuw loket geopend waar burgers en bedrijven zich kunnen melden die schade lij den ten gevolge van de uitbrei ding van Schiphol, de aanleg van nieuwe wegen en de aan passing van de waterhuishou ding in de regio. Onafhankelijke juristen zullen beoordelen of de geclaimde schade vergoed wordt en stellen de hoogte van dat bedrag vast. In het Schadeschap Luchtha ven Schiphol nemen rijk, pro vincie. waterschap Groot Haar lemmermeer en 26 gemeenten- /stadsdelen deel. „De omgeving van Schiphol is volop in bewe ging. Er komen nieuwe wegen, groenvoorzieningen, verande ringen in de waterhuishouding en een vijfde baan. Het kan zijn dat burgers en bedrijven daar van schade ondervinden", zo stelt het Schadeschap in een verklaring. Drie onafhankelijke topjuristen bepalen of claims terecht zijn. Het Schadeschap noemt in de verklaring direct voorbeelden van duidelijke gevallen van schade. Daar is sprake van bij bedrijven die niet meer kunnen uitbreiden of slecht bereikbaar worden omdat de toegangsweg wordt afgesloten, bewoners van huizen die minder waard wor den door weggenomen uitzicht of agrariërs die hoge bebouwing naast hun akkers hebben gekre gen. Bij schade aan panden door bouwactiviteiten of schade door onteigening helpt het schadeloket de gedupeerde bij het vinden van de verantwoor delijke partij. Het bureau van het Schade schap is bereikbaar via postbus 716, 2130 AS Hoofddorp, tel. 023 530 18 40. HET WOORD IS AAN Carla Pols Goede geaardheid be schermt ons tegen kortslui ting. 11 1° ,v kóifr r ,j,. verdWijnt^ 3"/8° «78° 3' 50% 60% 4 SSSElfcS? 10% 10% 2 Uitgebreid weeroverzlcht op pagin VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 20 8,9 Gesprek van de dag 2 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 Rubrieken10* RTV/programma's11 Sport21,23 Strips10 VOETBAL OP TV Champions League: 18.20 uur, Ned 2, HJK Helsinki- PSV (rechtstreeks). 20.45 uur, Ned. 2, Ajax- Croatia Zagreb (recht streeks). BEROEPSKLEDING ■^i VRIJETIJDSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 5121072 van de brand is nog niets be kend. Door de hitte en rookont wikkeling kon vanmorgen al leen het stoffelijk overschot worden afgevoerd. De techni sche recherche is vanmiddag een onderzoek begonnen. ring!" plagen ze. Soraya zelf is graag wat terug houdender. „We waren zes of zeven weken bij elkaar in Span je, waar de opnames zijn ge maakt. Er waren alleen maar volwassenen en die begrijpen kinderen niet altijd. Ik dacht dat ik verliefd op hem was en hij op mij. Maar dat gevoel is overge gaan. Ik vind hem nog wel leuk, het is gewoon een lieve jongen. Ik zou het jammer vinden als ik hem nooit meer zag." Nu de galapremière achter de rug is en de film morgen overal in Nederland de bioscopen in gaat, begint voor Soraya Smith fase twee. Na de laatste draaida gen. in februari van dit jaar, be gon voor haar weer het gewone Hoofddorpse leven. Nu kijkt ze naar tv en ziet Jos Brink. „O ja, Jos op 1, daar ga ik ook heen. En naar de TV-show van Ivo Niehe. In Alles Kits komen we ook... Voorlopig is haar roem nog niet voorbij, want volgend jaar wordt Abeltje in uitgebreide vorm als tv-serie uitgezonden. Het kan even niet op en Soraya geniet. De rode loper heeft zelfs haar toekomstplannen veran derd. „Voor de première wilde ik altijd chirurg worden. Maar toen ik uit die Cadillac kwam., nu word ik toch maar filmster." op een deel van de collectie. Ook dit is Haarlemmerstraat 143, Leiden Deze actie is geldig t/m 31 december 1998, zolang de voorraad strekt en geldt niet in combinatie met andere acties. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: iCPermaand C Per kwartaal OtUtom.uisch if',94. is; i i automatisch t I 70 ^^^■^Crrptgirn ff. H). I'.i i Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag CU Konijn, A Mlo 14.98 Hoiiiuivoordeel 7.49 ,49 CU Huistraiteur cranberry saus, iK 225 R I-» 4.4» Itoniis voordeel 2.25 2.24 Cornte Signargues, LIHos du Hhönt! Villages ac,1 n~. «es o./1>. liter 9.95 Bonus voordeel 4.98 H.y Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen zijn geldig t/m november as.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1