Leidsch Dagblad SFEER 21 MAKERS ids-epidemie lijkt tuwelijks te stuiten Grenscontrole bij Euro-2000 VC eist half miljoen in gemeente Leiden verval op sselkantoor Vroege ijspret Ilhéïl-Hi'-MM Vrijuit na misbruik kinderen Arno Bos winnaar Zilveren Veer 1998 Nieuwbouw Rijnland nu al te klein TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. )AG 24 NOVEMBER 1998 innenland a OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41859 Docters van Leeuwen gaat toezicht houden op de beurs Cultuur en Kunst Cornell's Jetses en zijn tropische Ot en Sien Sport Volleyballers vergooien medaillekansen LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Gratis juridisch advies Tijdens hel inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van 19.00 uur lol ao.jo uur aan de Rijnstraat }7 Ie Kalwijk Afspraken minister Peper met Belgische collega over beteugelen hooligans 1 bob kroonkingsverband van VN-instan- treldwijde aids-epidemie onstuitbaar voort, in Afrika en Azië. Dit jaar het aantal seropositieve in tot 33,4 miljoen, tien it meer dan in 1997. Elke it worden elf mannen, en of kinderen besmet ;t HIV-virus. De helft van fecties treft de leeftijds van vijftien tot 24 jaar. aids in het acute stadi- eelal leidt tot tbc, levert ng een extra risico op. Dat g bekendgemaakt Unaids, een samenwer kingsverband van VN-instan- ties als de Wereld Gezondheid Organisatie (WHO) en Unicef. Het epicentrum van de aids- epidemie ligt nog steeds in de zuidelijke helft van het Afri kaanse continent, dat dit jaar bijna driekwart van de 5,8 mil joen nieuwe seropositieven voor zijn rekening neemt. Sinds het begin van de aids- epidemie omstreeks 1980 zijn 34 miljoen Afrikanen besmet geraakt, van wie er inmiddels twaalf miljoen zijn gestorven. In landen als Zimbabwe, Ugan da en Tanzania is bijna een kwart van de bevolking seropo sitief. .wim koevoet Leids Vrijetijdscentrum eist van de gemeente Lei- ;en bedrag van 500.000 om de periode te over- en tot aan de verhuizing Breestraat 66 naar num- waar nu nog het Hoog- raadschap van Rijnland is ügd. Wethouder A. Pecht- 166) wil niet verder gaan jnderde van dat bedrag, •voorzitter F. Delemarre idend. Hij noemt de op- van de wethouder idalig' en verwijt hem een nde kruideniersmentali- )elemarre in het dagelijks ambtenaar bij de dienst en beheer die ook onder )ld valt. imarre gaat ervan uit dat C nog zo'n vijf jaar in zijn ;e, tot op de draad versle- ïderkomen, moet blijven, de toekomst van het LVC Is vorige week duidelijk- ïben maakte de gemeente plannen bekend voor het irktgebied. Voor het LVC Beschikking vermindering loonbelasting wordt voorlopige teruggaaf Als u vorig jaar een beschikking vermindering loonbelasting heeft gekregen (bijvoorbeeld in verband met de aftrekbaarheid van uw hypotheek rente), dan heeft u dit jaar van de Belastingdienst een formulier ontvangen waarmee u een Voorlopige Teruggaaf voor 1999 kunt aanvragen. Let op: om u te kunnen garanderen dat u vanaf half januari maandelijks uw teruggaaf ontvangt, moet het formulier uiterlijk 1 december in het bezit zijn van de Belastingdienst. Voor formulieren die na 1 december zijn ontvangen kan met gegarandeerd worden dat de maandelijkse teruggaaf al vanaf januari 1999 wordt uitbetaald. Heeft u nog vragen, bel dan gratis de BelastingTelefoon: 0800-0543, van maandag tot en met donderdag van 8.00 - 22.00 uur, op vrijdag van Belastingdienst Om hooligans te weren moeten tijdens het voetbaltoernooi Euro-2000 aan de Nederlandse buitengrenzen opnieuw douanecontroles worden ingesteld. Het kabinet zal op korte termijn de instemming van de Ka mer vragen voor deze maatregel, zo kondigde minister Bram Peper (binnenlandse zaken) gisteren aan na overleg met zijn Belgische collega Luc van den Bossche in Leuven. Peper en Van den Bossche gaan nog overleggen met de UEFA over strafmaatregelen tegen landen van wie de supporters zich tijdens het toernooi misdragen. land naar huis gestuurd moet worden. Ook stellen de twee minsters voor dat voetballiefhebbers per wedstrijd maxi maal twee op naam gesteld kaartjes mo gen kopen. Tot 1 januari 2000 wordt de naam van de eigenaar op het kaartje af gedrukt. Wie na die datum een kaartje koopt, moet zich legitimeren en wordt leuven paul koopman correspondent Beide ministers vinden dat de interna tionale voetbalbond zelf met voorstellen moet komen maar lieten doorscheme ren dat boetes onvoldoende zijn. Peper vindt dat „als uiterste maatregel" een geregistreerd. De kaartjes zijn in princi pe niet overdraagbaar, maar mogen bij verhindering wel aan bekenden of fami lieleden doorverkocht worden. De 'eer ste eigenaar' blijft echter civielrechtelijk verantwoordelijk voor de persoon aan wie hij het kaartje verkoopt. ,Als er iets mis gaat in het stadion klopt de politie als eerste bij de oorspronkelijke kaart houders aan", aldus Van den Bossche. Via deze constructie hopen de ministers de verkoop van zwarte kaartjes aan hooligans te beperken. Volgens Peper moeten de Nederland se en Belgische autoriteiten op alles voorbereid zijn, zodra in het jaar 2000 in beide landen het Europese kampioen schap losbast. „Er komen evenveel men- is in die plannen geen ruimte aan de Breestraat 66 meer. Om de periode tot de verhuizing te overbruggen en de bezoekers aantallen op peil te houden, heeft het LVC een plan. gemaakt voor een 'provisorische verbou wing' waarbij de entree wordt vergroot, het interieur witge- spoten en de vloer vernieuwd. Delemarre zegt dat hij het plan hoe dan ook"uitvoert, of de gemeente nu over de brug komt of niet. Volgens Delemarre ver dient het LVC vanwege zijn 'ui terst coöperatieve opstelling van de afgelopen jaren' een ruimhartige behandeling. Het LVC gunde de gemeente dit jaar 'een adempauze' om te stude ren op de binnenstadsplannen terwijl de verbouwing van het huidige onderkomen had moe ten beginnen. In ruil voor het uitstel kreeg het LVC een scha devergoeding van enkele tien duizenden guldens. Pagina 18: Bezoekers en vrij willigers woedend op Delemar- katwijk Achtjes draaien, snelle rondjes rijden, of gewoon een beetje rondhangen met vrienden en vriendinnen: op ijsbaan De Goerie in Katwijk was gistermiddag plaats voor ieder een. De kwaliteit van de piste liet te wensen over, maar dat mocht de ijspret niet drukken. „We hebben toch maar mooi even op de schaatsen gestaan", zei de glunderende ijsmees ter trots. Langs de baan maakten warme chcocolademelk, snert en gevulde koeken de vriestemperatuur weer enigszins draaglijk. Pagina 15: Zelden zo vroeg op de schaats. FOTO DICK HOGEWONING Albert Camus Als de wereld begrijpelijk was, zou er geen kunst be staan. sen op Euro-2000 af als op het wereld kampioenschap in Frankrijk, maar dan op een veel kleiner grondgebied", bena drukte Peper. De organisatoren van de Euro 2000 schatten dat 1,2 miljoen toe gangskaartjes verkocht zullen worden. De vrees voor ongeregeldheden zoals bij het WK in Frankrijk dit jaar hebben er intussen voor gezorgd dat tussen Ne derland en België een innige politiesa menwerking begint op te bloeien. Peper en Van den Bossche hebben een verdrag in voorbereiding dat uitwisseling van politiepersoneel en -materieel tijdens het toernooi regelt. Maar het verdrag moet ook wederzijdse bijstand bij ande re grote evenementen of onverwachte calamiteiten mogelijk maken. 20% 10% 10% Uitgebreid weerovemcht op pagina 22 VANDAAG 22 PAGINA'S Buitenland Cultuur 18 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17,19 RTV/programma's11 Sport Strips Uitgaan 20 Theater Toverlei presenteert twee eenakters van Fernan do Arrabal in het Theater Im perium, waarvoor een kor tingsbon. KPN: Interlokaal bellen 10 procent goedkoper den haag anp Interlokaal telefoneren wordt bij KPN op 1 januari tien procent goedkoper. Lokale gesprekken op zondag gaan zelfs een derde minder kosten. De toezichthou der voor telefonie Opta en KPN hebben daarover een akkoord bereikt. Mogelijk volgt in juli een tweede tariefsverlaging. Op ta en KPN lagen sinds septem ber met elkaar in de clinch over de tarieven. Ouders gaan Nieuw-Vennepse vrouw in rechtszaal te lijf amsterdam persbureau argos carlo nuveen De 62-jarige Nieuw-Vennepse die in 1996 wegens het seksueel misbruik van tenminste vijf jon ge kleuters van het Aerdenhout- se Medisch Kindercentrum Kennemerland tot twee jaar cel werd veroordeeld, gaat alsnog vrijuit. Volgens het Amsterdam se gerechtshof heeft de zaak te lang in de kast gelegen. De uitspraak leidde gisteren tot grote woede onder de ou ders van de slachtoffertjes. Tij dens en na de rechtszitting - waarbij het OM niet ontvanke lijk werd verklaard - is de vrouw in de rechtszaal door een aantal van hen geschopt en in het ge zicht geslagen. Daarna moest zij door tien parketwachten in be scherming worden genomen. Het hof oordeelde dat de re delijke termijn waarbinnen het proces had moeten plaatsvin den, was overschreden en ver nietigde het twee jaar geleden door de Haarlemse rechtbank uitgesproken vonnis. De Nieuw-Vennepse had sa men met haar echtgenoot van april tot november 1994 een aantal kinderen in een busje van huis naar het Medisch Kin dercentrum gebracht. Tijdens deze ritten zijn de kinderen seksueel misbruikt. De echtge noot van de verdachte - ook be kend als 'Ome Jaap' - werd daarvoor in maart 1996 veroor deeld tot zes jaar celstraf De advocaat van de verdach te, mr. B.K. Fritz, vroeg het hof het OM niet ontvankelijk te ver klaren, omdat er inmiddels 23 maanden zijn verstreken sinds de Haarlemse rechtbank de vrouw had veroordeeld. Fritz: „Het dossier van deze zaak ligt al vanaf december vorig jaar stoffig te worden op het hof. Als het OM het zo belangrijk vindt dat seksueel misbruik bestraft wordt, had de zaak eerder moe ten worden behandeld." Procu reur-generaal mr. H.J. van Ma nen voerde aan dat gebrek aan zittingsruimte de oorzaak van de trage rechtsgang was. Het hof oordeelde echter dat dit ar gument in dit geval niet opging. •ad van kaam Jog onbekende man heeft chtend het filiaal van het wisselkantoor (GWK) op station Leiden Centraal fallen. Hij ging er met een lend bedrag vandoor, nd 07.45 uur stapte de man bank binnen, trok een al en greep een nietsver- lende klant van achteren baar hals. Terwijl hij met indere hand het wapen op borst gericht hield, drong Jar vort n tot aan de kassa ste geld van de baliemede- ster. Die overhandigde een envelop met daarin Ie stapeltjes bankbiljetten, tip liet de man zijn gijze- bs en ging er met het geld bor. Hij verdween in de te richting Stationsplein. leiden pablo cabenda Arno Bos. van de Stichting Noordwijk Kultureel en initiator van het Noordwijkse Straathea- ter Festival, is winnaar van de regionale cultuurprijs. De Zilve ren Veer. Bos ontving een oor konde. het zilveren speldje en de geldprijs van 10.000 gulden gisteravond uit handen van burgemeester Goekoop, tijdens het Zilveren Veer Gala in de Stadsgehoorzaal. Bos kreeg 598 van de in 1197 uitgebrachte publieksstemmen, wat hém tot onbetwiste win naar maakte. Namens de jury zei burgemeester Goekoop het te betreuren dat een van de ge nomineerden voor de cultuur prijs, de Stichting Tegen-Beeld, zich had teruggetrokken toen bleek dat er flink was gelobbyd om stemmen te verwerven. Volgens de jury liet de formu le om het publiek een winnaar te laten kiezen lobby-activitei ten op kleine schaal toe. Vol gens een notaris die de stemfor- mulieren controleerde, was er geen sprake van opzettelijke misleiding. Arno Bos is van plan het prij zengeld te steken in een nieuw project van de Australische the atergroep 'The Lunatics' die volgend jaar optreedt tijdens het tweede Noordwijkse Straat- thearer Festival. Een buslading vrijwilligers uit Noordwijk stond gisteravond gereed om 'de Bos' te feliciteren. Pagina 18: 'Had ik het gewe ten, had ik me gekleed' 2 WINDLICHTEN Twee sfeervolle, glazen windlichtjes met zand en kaarsen van 15 cm hoog. Normaal 6&S per stuk leiden «ruud sep De nieuwbouw van het Hoog heemraadschap van Rijnland aan de Plesmanlaan blijkt nu al te klein. Daarom stelt het dage lijks bestuur voor om de noord vleugel nog tijdens de bouw uit te breiden. De uitbreiding kost 4,8 miljoen en moet worden be kostigd uit een extra verhoging van de heffingen. Bij de planning van de nieuw bouw ging Rijnland ervan uit dat het gebouw tot 2005 groot genoeg zou zijn om de aanwas van personeel het hoofd te bie den. Daarom werd bovenop het personeelsbestand van 1995 ruimte gereserveerd voor 24 ex tra medewerkers. Wanneer de uitzendkrachten die zeven maanden per jaar aan de kwijt scheldingen werken worden meegerekend, zit Rijnland daar nu aT overheen. Daarnaast lig gen er nog plannen voor een formatie-uitbreiding met zes tien medewerkers. Pagina Leiden: 'Uitbreiding Rijnland is niet nodig' Megacontract van EWR en NS leiden ruud sep De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) wordt hof leverancier van de Nederlandse Spoorwegen. De EWR heeft een contract afgesloten waarbij het bedrijf 53 procent van de elek triciteit levert die de spoorwe gen nodig hebben. Naar ver luidt gaat het in het contract om honderden miljoenen guldens. Een woordvoerder van de EWR wilde daarover niets zeggen. Surprise voor Bonus kaart houders: het Helneken Duik horloge. Stoer vormgegeven en waterproof tot 3 atmos feer. Bovendien met 2 jaar garantie. Kortom: hoogste tijd om ons een bezoekje te brengen. Tijdelijk bij aankoop van een krat Helneken, 24 flessen 0.3 I. 18,59 Heineken Duikhorloge. 34.95 Bonus voordeel 20.00 14.95 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cm Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt Na de eerste t' |D Per maand i automatisch (f. 32,71 i Nr. bank/giro: weken betaal ik mijn abonnement: O Per kwartaal Oautomatisch (f 94.15) Handtekening: Hij machtiging tot automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch fËk Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1