eiden Regio Ruzie Rijnland en regio-gemeenten Salsa dreigt streetdance te worden Beurs matig bezocht Prostitutie moet normaal beroep worden Afscheid Goekoop trekt 1500 belangstellenden Afscheid Goekoop in de Schouwburg NDAG 23 NOVEMBER 1998 ,071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 ■ote schade door vuurwerkbom jj* Een vuurwerkbom heeft vrijdagavond grote schade toe- acht aan het drijvend terras van Annie's Verjaardag aan de gstraat. In het houten dek van de boot werd een groot gat igen. De explosie was zo zwaar dat diverse ruiten van wo- jen en winkels in de omgeving sneuvelden. Omwonenden ien massaal de politie. Het vuurwerkteam van de politie de daders. ito botst tegen gevel Een onbekend gebleven automobilist is gistermiddag 116.10 uur tegen de gevel van een woning aan de Oude He- racht gebotst. Na de aanrijding reed de bestuurder van de door. Vermoedelijk kwam hij uit de richting van de Langeg- t. De voorkant van het huis is al vaker doelwit van uit de it vliegende auto's geweest. In 1990 werd de voorpui er hele- I uitgereden. «handeling aan Apothekersdijk Üi Zonder enige aanleiding werd een 15-jarige Leidenaar rdagnacht op de Apothekersdijk door een groep jongens liandeld. Het slachtoffer liep verwondingen op aan zijn [d en benen. Een hoofdwond moest in het LUMC worden pit. iwel door roken van joint Ni Hij rookte een joint, werd onwel en kwam ten val op de nstraat. Dat overkwam zaterdagavond rond 19.00 uur een jrige jongen uit Alphen aan den Rijn. De knaap moest naar ziekenhuis voor behandeling van een wond aan zijn gezicht. itser aangereden door auto Een 71-jarige fietser uit Leiden werd gisteren door een imobilist aangereden op de kruising enshofdreef/Dobbedreef. Een automobilist (35) uit Leiden ?ende de man geen voorrang. De ongelukkige fietser is met ïletsel overgebracht naar het LUMC. jrsepein in Morschwijck Ni Liefhebbers van marsepein kunnen vanavond in buurt - Morschwijck hun hart ophalen. Een ervaren docent houdt workshop 'Marsepein'. Na uitgebreide informatie over deze igheid gaan de deelnemers zelf aan de slag om een marse- i-'kunstwerk' te maken. De workshop begint om 19.30 uur in ithuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 in Leiden. Deelna- kost 7,50 gulden. orlichting over dementie n» In het kader van een serie voorlichtingsavonden over de- itie geeft dr. B. Miesen vanavond in Holiday Inn aan de gse Schouwweg 10 in Leiden een lezing. De bijeenkomst, ge- iniseerd door de Alzheimer-vereniging Zuid-Holland Noord, int om 19.00 uur. De Stichting Teleac maakt opnamen voor speciale cursus over hoe om te gaan met dementie. in As doet verslag Jeugdwerker yt De Leidse Welzijns I I Organisatie levert Warmond een jongeren werker, die op parttimeba sis aan de slag gaat. Kompas yi q De basisschool Het I J Kompas in Ter Aar lijkt gered. Ér is overeen stemming met Jacobswou- de over een besturenfusie. Woede over schadeclaims hoogheemraadschap Tussen het Hoogheemraadschap van Rijnland en ge meenten uit de Leidse regio is een conflict gerezen over schadeclaims die Rijnland heeft gestuurd naar alle plaat sen in zijn werkgebied. Het schap heeft van de gemeen ten gegevens over onroerende zaken te laat of onjuist aangeleverd gekregen. Hierdoor zijn renteverliezen ont staan en moest extra personeel worden ingezet. De ge meenten weigeren echter op te draaien voor de kosten die Rijnland heeft moeten maken. leiden/regio pablo cabenda Alkemade is voor zo'n 13.000 gulden aangeslagen, Oegstgeest - dat beweert altijd keurig op tijd te zijn geweest met zijn ge gevens - voor 6800 gulden. Lei den laat niets los over de hoogte van de schadeclaim, maar wei gert eveneens te betalen. Samen met Voorschoten, Lei derdorp en Zoeterwoude heb ben deze gemeenten een pro testbrief geschreven naar de dijkgraaf van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Ze be strijden de claim en wijzen op voorwaarden die de Waarde ringskamer (de instantie die toezicht houdt op de waardebe paling van onroerende zaken) stelt aan Rijnland. Voorwaarden waaraan volgens de gemeenten het schap niet zou voldoen. Ambtenaar D. Toet namens de gemeente Leiden: ,,Die brief is een week geleden verstuurd en we hebben er nog geen ant woord op gekregen. We wach ten eerst maar op een reactie voordat we zomaar die claims gaan betalen. Waar het ons om gaat, is dat de gemeenten volle dig de schuld op zich krijgen geschoven. En daar is wel het een en ander op af te dingen. Dat zoveel gemeenten te laat zijn met hun gegevens is na tuurlijk geen toeval. Dat heeft te maken met de invoering van een nieuw systeem van gege- vensvergaring, waar de kinder ziektes nog niet uit zijn." Voor 1997 maakte het hoogheem raadschap een schatting van de belastinggegevens van de diver se gemeenten die later werd ge corrigeerd. Bij de invoering van de nieuwe Wet Waardering On roerende Zaken zijn de ge meenten zelf in eerste instantie verantwoordelijk voor het aan leveren van belastinggegevens. De gemeente Katwijk, die voor 18.000 gulden is aangesla gen, beroept zich op afspraken met Rijnland. „Dit komt volsla gen onverwacht. In goed over leg met het Hoogheemraad schap van Rijnland hebben we de gegevens van 1996 één maand te laat ingeleverd en die van vorig jaar twee weken te laat. Bij Rijnland zei men toen dat dat geen probleem was om dat toch niet de gegevens van alle veertig gemeenten tegelijk kunnen worden verwerkt. Met geen woord is over schade claims gesproken. Nu schijnt dat ze daar een software-pro bleem hebben waar ze tachtig uur in hebben moeten stoppen om het te verhelpen. En dat proberen ze kennelijk op de ge meenten te verhalen." Namens het hoogheemraad schap zegt voorlichter Kees Meijer van geen enkele afspraak met geen enkele gemeente te weten. „En ook deze claim komt niet zomaar uit de lucht vallen. We hebben al diverse ge sprekken met de gemeenten hierover gehad. Dit is echt niet voorbarig. En we hebben het hier wel over een bedrag van 1,5 miljoen. Dat geld moet er ge woon op één of andere manier komen." Of er nog ruimte is voor overleg met de gemeenten die protest hebben aangetekend wil Meijer niet zeggen. leiden Ongeveer 400 bezoekers hebben afgelo pen weekeinde de beveiligings- en preventiebeurs in de Groenoordhallen bezocht. Vooral particulie ren en kleine zelfstandigen bezochten de beurs, die vooral was gericht op inbraak- en brandpreventie. Het was de eerste keer dat een dergelijk evenement in Leiden werd gehouden. Rolluiken, brandmelders, camerasystemen en brandkasten. De bezoekers konden het allemaal op hun gemak bekijken, want de stands trokken weinig klanten. De standhouders konden rustig hun kopje koffie drinken. Organisa tor Jan Bos: „We hebben er rekening mee gehou den dat het de eerste keer niet storm zou lopen. Het onderwerp beveiliging spreekt niet tot de ver beelding. ledereen denkt altijd dat er bij hem niet wordt ingebroken totdat het tegenovergestelde is bewezen. Als je dan ook nog een behoorlijke toe gangsprijs moet vragen, wordt het moeilijk om gro te aantallen bezoekers te trekken." Om de toe gangsprijs te drukken wil hij kijken of overheidsin stellingen de beurs volgend jaar financieel kunnen steunen. foto hielco kuipers Politiek café GroenLinks leiden dorith ligtvoet Filip van As zit inmiddels bijna negen maanden namens IPF/SGP/GPV-combinatie in de Leidse gemeenteraad. Mor- doet Van As aan de achterban en andere belangstellenden lag van zijn standpuntbepalingen in afgelopen periode. Ver- wil het raadslid van de aanhangers weten hoe zij denken de mogelijke bebouwing van vliegveld Valkenburg. De bij- ;omst begint om 20.00 uur in wijkgebouw 'Dé Goede Her- de Oude Vest 13 in Leiden. ukbezochte intocht sint N» Sint Nicolaas werd zaterdag tijclens zijn intocht in Lei door vele honderden kinderen begroet. Sinterklaas kwam ien met zijn zwarte pieten per boot aan bij de Beestenmarkt, ma de goedheiligman met zijn knechten en ruim 200 kilo ernoten de stad door ging. Ondanks de drukte leidde de in- op geen enkele plaats tot incidenten. Als prostitutie een normaal beroep wordt, kan een bijstandsvrouw een baan in deze branche dan nog weigeren of wordt ze ge kort op haar uitkering? En vluchten seksex- ploitanten in de illegaliteit als ze sociale las ten moeten afdragen voor hun werkneem sters? Het waren vragen die gistermiddag tijdens het politiek café van GroenLinks in De Burcht aan de orde kwamen. Niet op el ke vraag had het discussiepanel een ant woord. Maar dat vooral de rijksoverheid via wetgeving moet stimuleren dat prostituées minder afhankelijk worden van malafide exploitanten, was duidelijk. 'Lusten of lasten in Leiden' was het motto van de discussie, waar vooral vrouwelijke bezoekers op af waren gekomen. Aanleiding was de naderende afschaffing van het bor deelverbod en het uitkomen van de prosti- tutienota van de Leidse afdeling van Groen Links enkele weken geleden. De partij pleit hierin voor beperkte uitbreiding van het huidige aantal seksbedrijven. Die moeten dan wel aan allerlei regels voldoen en nor maal belasting afdragen. De gemeente op haar beurt kan een beheersstichting opzet ten, waar prostituées als kleine zelfstandi gen bedrijfsruimte huren. Leiden heeft weliswaar geen tippelzones en raamprostitutie maar wel thuisontvan- gende dames, escortbureaus en massagasa- lons. Afschaffing van het bordeelverbod geeft ook Leiden de mogelijkheid om de po sitie van hoeren te verbeteren en illegale vrouwenhandel terug te dringen. Stella ter Harmsel, fractievoorzitter van GroenLinks vond dat de gemeente die kans moet grij pen. „Als je niets doet kan je last krijgen van illegale bedrijven die vluchten uit gemeen ten die wel beleid hebben gemaakt." Ook Jan van Duin, chef recherche van het politierayon Hollands Midden, was bang voor vluchtgedrag. Alle instanties die met prostitutie te maken hebben moeten gaan samenwerken om illegale praktijken te we ren, vond hij. Docent strafrecht Roelof Haveman zei dat het tijd wordt dat de overheid prostitutie als normaal beroep erkent. Alleen zo kunnen illegale praktijken worden uitgebannen. Als het gaat om de afmetingen van de bedden in de sekshuizen, kan de normale arbo-wet- geving bijvoorbeeld van stal worden ge haald. En een prostituée die ziek of arbeids ongeschikt is, moet gewoon aanspraak kun nen maken op een uitkering. Voorzitter Joyce Hes vroeg zich hardop af wat de keerzijde van erkenning van het be roep is. Mogen jonge werkloze vrouwen straks nog wel een baan als prostituée wei geren? Het panel zag geen problemen. Je kan iemand toch ook niet verplichten om stuntvrouw te worden, vond Ter Harmsel: „Een vrouw kan altijd weigeren door zich te beroepen op de Grondwet die het recht op lichamelijke integrititeit waarborgt." Voor het afscheidsfeest van burgemeester Cees Goekoop, op 28 november in de Pieters kerk, hebben zich ongeveer 1500 belangstellenden aange meld. Overigens was het ani mo voor de twee delen waarin de organisatoten het feest hadden gesplitst, nogal wisse lend. Het 'vroege' blok op de zaterdagmiddag trok aanmer kelijk minder belangstellenden dan het tweede. Daarom is nu besloten de twee afzonderlijke delen samen te voegen. De chef van het kabinet van de burgemeester, Hein van Woerden, is al met al tevreden over het aantal aanmeldingen. „Het was wel ongeveer waarop we hoopten." Vooral over de belangstelling voor het 'late' deel stemt hem tevreden. „Dat was overweldigend. Zo onge veer 1000 mensen, als ik het goed heb. Daar kon echt nie mand meer bij." De interesse voor het eerste deel bleef daar flink bij achter. Zo'n 500 mensen meldden zich daarvoor aan. „Dat had den we wel een beetje ver wacht, die verschillen, maar dat het zo uiteen zou lopen was ook voor ons een verras sing. Vandaar dat we nu maar hebben besloten de twee fees ten samen te voegen. Daar mee trek je het een beetje recht. Straks is er in totaal 2,5 uur beschikbaar. Lang genoeg om nog grip op het feest te houden, en ook voldoende om iedereen de gelegenheid te ge ven afscheid te nemen van de burgemeester." Bibliotheek vraagt ouders bijdrage a is cool, salsa is hot, salsa :iden is in. Niet alleen bij leren maar ook bij mensen al drie kruisjes of meer ach- lun naam hebben staan. De igis echter hoe lang de sal- i Leiden nog kan worden anst. Want het moment dat fribische dansschool Los adores haar onderkomen de achterkant van het tmalige Elisabeth-zieken- aan de Middelstegracht Etverlaten, komt met rasse eden naderbij. En een al- atieve ruimte is er nog niet. lansschool - en daarmee liefhebbers - staat lenkort op straat. Salsa dtdus streetdance. igenaar van het pand, pro ontwikkelaar Het Maars- Bouwbedrijf, wil het oude 'itaal slopen en op dezelfde nieuwe appartementen bouwen. Dat is voor Leo Marti na van Los Bailadores eigenlijk geen verrassing. Al vanaf 1994 krijgt hij jaarlijks een brief in de bus dat hij moet vertrekken. Al tijd kwam er echter wel iets tussen, want wat er precies ging gebeuren in dat oude zie kenhuis was volstrekt onduide lijk. Maar dit keer is de brief se rieus. Gemeente en projectont wikkelaar zijn bijna akkoord over de toekomstplannen van het Elisabeth en daarin is geen ruimte voor salsa. Een huurcontract heeft Marti na niet. Vanaf 1994 betaalt hij keurig gas, water, licht en an dere lasten, maar hij heeft slechts een gebruikerscontract. En daaraan kan hij geen rech ten ontlenen. Dus moet hij op zoek naar andere dansruimte voor vijf dagen in de week. Even voor de goede orde. Leo De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is hel symbolische middelpunt van de stad. Martina wil niet voor een dub beltje op de eerste rang zitten. „Ik run een commerciële dans school en wil een commerciële prijs betalen." Ook is hij niet per definitie op zoek naar een splinternieuwe zaal om zijn paar honderd leerlingen de fij ne salsakneepjes bij te brengen. „Oud heeft sfeer. De aankle ding van de dansruimte en het aanbrengen van spiegels doe ik zelf. Het gaat er om dat de zaal groot genoeg is. Het probleem is echter dat ik niet weet welke ruimtes er allemaal leeg staan. Misschien is er hier om de hoek wel een geschikte loca tie." Daarin heeft hij gelijk want Martina heeft al boven de Hoogvliet-supermarkt aan het Levendaal gekeken. „Prachtige ruimte, heel geschikt, maar de huurprijs is niet te betalen." Hij is van plan contact op te ne men met Club 58 dat onlangs van de Langegracht naar de Gabriël Metzustraat verhuisde. „Misschien is er aan de Lange gracht wel plek." Ook heeft hij zijn oog laten val len op basisschool De Dolfijn aan de Houtmarkt die binnen kort gaat sluiten. Het zijn allemaal opties maar iets 'definitiefs' heeft Martina nog niet. Hij zou dolgelukkig zijn met eem geschikte zaal. „Want momenteel hangt er een zwaard boven mijn hoofd en het touwtje wordt steeds dun- Fietscursus Onlangs werd door medewer kers van de gemeente een 25- tal fietsen afgeleverd bij het op vangcentrum aan de Willem van der Madeweg. Daar zitten vluchtelingen in afwachting van de uitkomst van de behan deling van hun asielaanvraag in Nederland. Nou is wachten meestal niet leuk. Zeker niet, als iemand he lemaal niets om handen heeft. Daarom is er voor de asielzoe kers een werkplaats ingericht waar de 25 tweewielers worden opgeknapt door de bewoners van de barakken aan de Willem van der Madeweg zelf. Als de fietsen weer glimmen als nieuw, beginnen de problemen pas. Een beetje asielzoeker kan namelijk niet fietsen. De egaal geasfalteerde fietspaden in Lei den zijn in de verste verten niet te vergelijken met de vaak on begaanbare weggetjes in So malië, Afghanistan of Sudan. Daar is de benenwagen vaak handiger dan de fiets. Om over een ezel maar niet te praten. Om vluchtelingen de basisprin cipes van de edele fietskunst bij te brengen, organiseert de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) regelmatig fietslessen. Op diverse plaatsen in Leiden wordt asielzoekers niet alleen geleerd te fietsen maar is er ook een theoriegedeelte. U raadt het al, de LWO zoekt vrijwilligers die willen meewer ken aan zo'n cursus. De cursus is verdeeld in tien bijeenkom sten. De vrijwilligers worden vooraf geïnformeerd over het theoriemateriaal. Voor het ge ven van de lessen is een ver goeding beschikbaar. Geïnte resseerden kunnen zich via 5168150 aanmelden. eric-jan berendsen De Openbare Bibliotheek Lei den heeft in een brief, geadres seerd aan de ouders van jeugd leden, gevraagd om een vrijwil lige financiële bijdrage van ten minste tien gulden per jeugdlid. Het is voor het eerst dat de bi bliotheek om zo'n bijdrage vraagt. „We wilden geen contributie voorkinderen tot en met 16jaar heffen, zoals elders al gebeurt. De drempel moet zo laag moge lijk blijven", zegt adjunct-direc teur R. Heijkoop. In een grijs verleden was het in de Biblio theekwet vastgelegd dat leden tot en met 16 jaar geen contri butie hoefden te betalen. „Maar dat is allang voorbij. Wel mag een jeugdabonnement maxi maal de helft kosten van het normale lidmaatschap, en moet zo'n beslissing langs de ge meenteraad. We hebben het be sproken, en doen het niet." Toch kampt de bibliotheek met een structureel geldpro bleem. Heijkoop: „We komen jaarlijks geld tekort, dat wordt ook door de gemeente onder kend. Wc krijgen nu ook 200.000 gulden extra. Maar met de subsidie van zes miljoen gul den alleen redden we het niet." Burgemeester Goekoop op de planken van de Leidse Schouwburg. Samen met (andere) artiesten en Leidse bekende gezichten. Dat mag u niet missen. Twee voorstellingen van een uniek gebeuren: donderdag 26 november en vrijdag 27 november. Kaarten a 25 gulden per persoon zijn nog te koop bij de kassa van de Leidse Schouwburg (open van 11.00 tot 15.00 uur), Oude Vest 43, telefonisch reserveren van 12.00 tot 15.00 uur: 071-5131941Zaterdag (zowel kassa als telefoon) van 10.00 tot 12.00 uur. Leo Martina demonstreert de salsa voor een aantal cursisten. De dansleraar Is op zoek naar een nieuwe lo catie voor zijn school Los Bailadores. archieffoto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9