Turkije wil 'wraak' op Italianen Irak: VS zoeken excuus om alsnog aan te vallen gnomen tof Europarlement weer in de greep van paleis-angst Buitenland Moordenaar Russisch parlementslid nog voortvluchtig OAG 23 NOVEMBER 1998 rfjfster Nasrin op borgtocht vrij De omstreden schrijfster Taslima Nasrin is gisteren op Icht vrijgelaten door het hooggerechtshof van Bangla- )e feministe had zichzelf gemeld bij de rechtbank in nadat justitie een oud arrestatiebevel wegens godslaste- inieuw had uitgevaardigd. Nasrin moest zich jarenlang tiouden wegens doodsbedreigingen door islamitische mentalisten, die haar als ongelovige beschouwen. De fe- e vluchtte in augustus 1994 uit Bangladesh, en hield zich onder meer Zweden, Duitsland en de VS. Ze keerde in jiber terug. Vooral haar roman Lajja (Schaamte) is om- n. Hierin beschrijft Nasrin de wraakacties van Bengaalse 1ns op de hindoe-minderheid, na de verwoesting van een I e door radicale hindoes. Ze pleit bovendien voor de mo- ieid van seks buiten het huwelijk. nparazzo medeschuldig aan dood Di' Een persfotograaf op een motor was mogelijk mede- jig aan het auto-ongeluk in Parijs, dat vorig jaar het leven aan prinses Diana en haar vriend Dodi Fayed. De papa- zou een afslag hebben geblokkeerd, waardoor de auto van met te hoge snelheid een bocht moest nemen en een ^1 in moest rijden. Een justitieel rapport, waarop The Sun- tlegraph de hand heeft weten te leggen, geeft voor het :en verklaring waarom de auto de tunnel nam, geen logi- veg om naar het huis van Fayed te rijden. Ais de auto de had genomen, had hij in feite rechtdoor kunnen rijden, iet een hogere snelheid had gekund. Het feit dat hij een moest nemen, heeft er toe bijgedragen dat de beschon- lauffeur Henri Paul de controle over de auto verloor. 1 smuller blust brand op Pallas kiel De brand op het gestrande vrachtschip Pallas is ge- Het schip veroorzaakte twee weken geleden een milieu- n de Duitse Waddenzee. Na ruim tien dagen is de Neder- firma Wijsmuller er gisteren in geslaagd de laatste ïaard op het wrak te doven. De specialisten kunnen zich ledig wijden aan het wegpompen van de resterende itof uit de tanks van de volledig uitgebrande Pallas. De tonnen zware stookolie waren eerder dit weekeinde in t het schip geplaatste werkplatform Barbara gepompt, nende weken moet alle stookolie en dieselolie uit de worden gepompt om een nieuwe ramp te voorkomen. De van de operatie, Piet Nauta. denkt daar nog twintig dagen odig te hebben. De vijftig ton olie die uit het schip is ge- todde al 8.000 vogels. erbodige' proefdieren gedood jji In Britse laboratoria worden jaarlijks miljoenen proef- gedood die niet kunnen worden gebruikt voor experi- n. Dit komt doordat de fokprogramma's voor proefdieren led aansluiten bij de vraag. Meer dan vijf miljoen honden, ,apen, konijnen, muizen, ratten en andere proefdieren n jaarlijks gefokt, maar niet gebruikt voor experimenten, irbodige dieren worden vergast, krijgen een dodelijke in- of hun nek wordt gebroken, aldus The Sunday Telegraph. loratoria hebben voor hun proeven vaak beesten van een 1de leeftijd, sekse, grootte of gewicht nodig. De planning ifokprogramma's wordt daarop niet goed afgestemd. ■n» Een prominent Iraans oppositielid en zijn vrouw zijn ■en vermoord in Teheran. Darius Forouhar, voormalig mi- ■van arbeid en hoofd van de nationalistische partij 'Iran ■n' werd samen met zijn echtgenote Farvaneh in zijn huis «stoken. Het echtpaar bekritiseerde de mensenrechtensi- y\n het islamitische Iran geregeld. Forouhar was de laatste den meerdere malen het doelwit van militante aanhan- ran de conservatieve Iraanse geestelijkheid. In de nieuws- van zijn partij had Forouhar opgeroepen tot een boycot e verldezingen van vorige maand voor de 'Raad van Ex- Deze kiest en controleert de hoogste leider van het land. ïhar noemde de verkiezingen ondemocratisch, en zette Jnl nee veel kwaad bloed bij de conservatieven, ij opese spoorwegstaking van start In Frankrijk is gisteravond het startsein gegeven voor mistaking in zes Europese landen. Het spoorwegperso- ivil zo protesteren tegen het voorstel van de Europese com- 'n eom de komende tien jaar 25 procent van het spoor te li- iseren. Het wordt daardoor bok voor andere partijen dan lidige nationale monopolisten mogelijk in deze sector te >4ren. In België is vandaag het hele treinverkeer voor 24 uur imen te liggen. Er rijden ook geen internationale treinen Hi waardoor ook in Nederland een groot aantal reizigers zal den. De Thalys, die van Parijs via Brussel naar Amsterdam uien gaat, rijdt helemaal niet. De Eurostar naar Londen 'u ikt wel gewoon volgens de dienstregeling, evenals de hoge- eidslijn Parijs-Lille. In Nederland zal het spoorwegperso: zijn ongenoegen met de voorgenomen liberalisering ken- maken via folders. - ger Uganda gaat condooms uitdelen ha- In een poging de verspreiding van aids tegen te gaan, ÜS|het Ugandese leger een miljoen condooms uitdelen. Vol de krant Monitor hebben de strijdkrachten besloten tot de omdat de voorraden in de ziekenhuizen en apotheken van and opraken. Uganda is één van de weinige Oost-Afrikaan- iden met een duidelijk aids-bestrijdingsprogramma. Het daarom veel buitenlandse hulp ontvangen. Het is het eni- rikaanse land ten zuiden van de Sahara waar het aantal geïnfecteerden terugloopt. Meer dan twee miljoen Ugan- hebben aids, en er zijn al 1,8 miljoen mensen in het land de ziekte overleden. tminent oppositielid Iran vermoord fl i- Jjthanasie te zien op Amerikaanse tv De Amerikaanse zender CBS heeft gisteravond een mi omstreden reportage uitgezonden over euthanasie. Daarin n ode kijkers dat de roemruchte dokter Jack Kevorkian een vu inale patiënt een dodelijke injectie toediende. Volgens me- iü irkers van het programma 60 minutes waren de beelden (X lakt in september. Kevorkian had de film persoonlijk naar BS-studio's gebracht, zeiden zij. De arts had de Amerikaan- ia itoriteiten willen dwingen hem te arresteren, waardoor hij :-!ui over de legalisering van eüthanasie in de Verenigde n zou kunnen heropenen. Er zijn in Amerika al vier proces egen Kevorkian gevoerd, maar alle werden wegens gebrek Bewijs gestaakt. den en gewonden bij beving China Bij de dubbele aardbeving die de Zuid-Chinese provin- unnan afgelopen donderdag trof, zijn drie doden en meer ii 1600 gewonden gevallen. Van 350 personen is de toestand zeiden plaatselijke functionarissen die de nieuwe cijfers g bekendmaakten. Tienduizenden mensen zijn door de )D urramp dakloos geworden. De schokken met een kracht ai i.O en 6.2 op de schaal van Richter deden zich vlak na el- voor in het autonome gebied Ninglang Yi, in het noorden d lunnan. Ook een deel van de naburige provincie Sichuan a jetroffen zijn. Ninglang Yi had volgens de Chinese media 1* maand ook al met aardschokken te kampen. J ilenen eisen proces tegen Pinochet v SÊQ_; Ongeveer 15.000 mensen hebben gisteren in de Chi- se hoofdstad Santiago geëist dat er een proces wordt ge- len tegen ex-dictator Pinochet. Bij de grote betoging in het ro torn van de stad deden zich geen incidenten voor. „Wij ei- i* {erechtigheid voor de slachtoffers, geen wraak", verklaar- verscheidene sprekers namens mensenrechtenorganisaties, fl tlden zich daarmee op achter het uitleveringsverzoek van !jeaan Groot-Brittannië. Belangrijkste sprekers waren een 'or van de christen-democraten en de leidster van de com- isten. De zogenoemde Law Lords in het Britse Hogerhuis Ken woensdag of de uitlevering aan Spanje doorgaat. DM Oeuts he P BAGDAD-WASHINGTON AFP-Rtr-ANP Terwijl de Verenigde Staten dit weekeinde rustig reageerden op de laatste weigering van Sad dam Hussein om mee te wer ken met de wapeninspecties van de Verenigde Naties, sprak Irak van 'provocaties van wes terse zijde'. Het land weigert documenten over te dragen. De stukken moeten inzicht geven in de chemische en biologische wapens die Irak in zijn bezit heeft gehad. Volgens de Iraakse minister van buitenlandse zaken Sharaf bewijst dit verzoek dat de 'des- informatie-campagne tegen Irak' onmiddellijk is hervat na dat de VN-wapeninspecteurs hun taken op 14 november her vatten. De opgeëiste documen ten bestaan namelijk helemaal niet, aldus Sharaf. Vice-premier Tareq Aziz vindt dat de Ver enigde Staten de kwestie op de spits drijven. Hij noemt het ver zoek 'een bewuste poging Irak in de val te laten lopen': „Onze weigering papieren te leveren die niet bestaan, dient voor Amerika als excuus om Irak aan te vallen of de economische sancties voort te zetten". Achter de schermen voert Washington ondertussen zijn inspanningen op om de Iraakse oppositie te verenigen. De VS willen een levensvatbaar alter natief creëren voor het huidige dictatoriale bewind in Irak. De Amerikaanse regering trok deze maand bijna honderd miljoen dollar uit om Irak voor te berei den op een ordentelijke over- Dreiging op politiek niveau, vriendelijkheid op de grond. Een Iraakse militair groet Unscom-inspecteurs in E konden doen. gang na de val van Saddams re- zelfs Iraanse steun verwelko- met Teheran na de Islamitische gime. men in zijn zeven jaar durende revolutie, toen 32 Amerikanen Volgens een anonieme bron gevecht met Saddam Hussein. 444 dagen werden vastgehou- in Washington zouden de VS Amerika verbrak alle banden den in de Amerikaanse ambas sade. Iran vocht zelf tien jaar te gen het bewind van Saddam Hussein. niveau van 1974 washington rtr-ap Het aantal moorden in de Ver enigde Staten is in 1997 gedaald naar het laagste niveau in 30 jaar. De criminaliteit daalde tot het niveau van 1974. Dit blijkt uit een rapport dat de Ameri kaanse federale politie FBI gis teren openbaar maakte. Vorig jaar zijn er 13,2 miljoen 'ernstige criminele activiteiten' geregistreerd. Dat is een gemid delde van 4.923 misdaden op iedere 100.000 inwoners, verge leken met 1996 een daling van 3 procent. Tien jaar geleden wa ren er volgens het rapport 13 procent meer criminele daden. Het was het zesde achtereen volgende jaar waarin de crimi naliteit daalde. Ondanks de positieve uitslag van het onderzoek benadrukte de FBI dat-in de Verenigde Sta ten iedere dertien seconden een inbraak plaatsvindt, iedere minuut een beroving, iedere vijf minuten ben verkrachting en ieder half uur een moord. De Amerikaanse politie is het meest bedreven in het oplossen van moord. Van iedere drie moordzaken worden er twee opgelost. Slechts veertien pro cent van de inbraken en auto diefstallen werd opgelost. De daling van de criminaliteit in de jaren negentig wordt vol gens deskundigen door ver schillende omstandigheden veroorzaakt, waaronder strikte re wetgeving voor wapenbezit en meer welvaart. Öcalan mag op vrije voeten uitleveringsverzoek Duitsland afwachten De crisis tussen Ankara en Rome over de Italiaanse weigering de leider van de Koerdi sche Arbeiderspartij PKK Öcalan uit te leveren is dit weekeinde geëscaleerd. Nadat de Turkse regering Italië eerder haar 'eeuwigdurende vijandschap' in het vooruitzicht stelde, beloofde zij gisteren 'wraak' wraak. De Turkse minister van defensie Sezgin zei gisteren dat Italië geen Turkse defensie-opdrachten meer krijgt, en kondigde aan dat het hier misschien niet bij zal blijven. ROME-ANKARA Rtr-AFP-DPA Verschillende Turkse kranten meldden gisteren dat de staat- geleide wapenindustrie de im port stopzet van Italiaanse wa pens en munitie, jaarlijks goed voor een kleine 600 miljoen gulden. Het Italiaanse helikop terbedrijf Agusta maakte tot de huidige crisis kans op een mil jardenorder voor de bouw van 145 gevechtshelicopters. Tur kije wil ook een klacht over Ita lië indienen bij de NAVO, waar beide landen lid van zijn. De Turkse premier Yilmaz zei dit weekeinde tegen 10.000 woedende leden van zijn Moe derlandpartij dat 'Italië naïef zijn armen opent voor de meest gewelddadige terrorist ter we reld'. Zijn betoog dat 'de hele wereld zal weten dat Turkije de ze vernedering niet onbeant woord laat', werd met luid ap plaus ontvangen. De PKK-leider zelf verliet za terdag het ziekenhuis waar hij sinds zijn arrestatie op 12 no vember wegens hartproblemen verbleef. Hij verhuisde naar een geheim privé-adres in Rome, waar hij moet wachten op een Duits uitleveringsverzoek. De guerrillaleider mag zich vrij be wegen, maar moet de Italiaanse politie dagelijks van zijn gaan en staan op de hoogte houden. Als Bonn vóór 23 december niet om uitlevering vraagt, is öcalan een vrij man. De Itali aanse premier D'Alema be spreekt vrijdag in Bonn met zijn Duitse ambtsgenoot Schroder of en wanneer Rome een uitle veringsverzoek kan verwachten. Bonn herhaalde gisteren dat dit voorlopig niet zal worden inge diend. Duitsland verkiest een 'Europese oplossing voor het MOSKOU HANS HOOGENPUK CORRESPONDENT De Russische autoriteiten hebben nog geen spoor van de moordenaars van het ge zaghebbende liberale parle mentslid Galina Starovojto- va, vice-voorzitter van de kleine partij Democratisch Rusland. De 52-jarige strijd ster voor de democratie werd afgelopen vrijdagnacht in het trapportaal van haar flat in Sint Petersburg in koelen bloede door haar hoofd ge schoten. Een van haar mede werkers werd zwaar gewond. In heel Rusland is met woede en verbijstering ge reageerd op de zoveelste po litieke moord. Voor miljoe nen mensen was Starovojto- va het symbool van de ver worven democratische rech ten. President Boris Jeltsin verklaarde diep geschokt te zijn. Hij noemde Starovojto- va 'een gepassioneerde voor vechter voor de democratie' en 'een van mijn beste me destrijders'. Jeltsins woord voerder meldde dat het staatshoofd de betrokken in stanties opdracht heeft gege ven alles op alles te zetten om de daders te pakken. Pre mier Primakov sprak, net als vele vooraanstaande politie ke vrienden en tegenstan ders van Starovojtova. zijn afschuw over de moord uit. Recentelijk deed Starovo jtova weer van zich spreken door haar verwoede pogin gen het parlement zo ver te krijgen dat de anti-semiti- schë opmerkingen van de communistische afgevaar digde Makasjov scherp wer den veroordeeld. In Sint Petersburg gingen honderden inwoners de straat op om haar te geden ken. Ook in Moskou vonden bijeenkomsten plaats. Bij de meeste politici be staat geen twijfel over de pol- tieke motieven van de moord. Binnenkort worden gemeenteraadsverkiezingen in Sint Petersburg gehouden en later volgen gouverneurs verkiezingen in het district Leningrad, waarin de stad ligt. Bij beide verkiezingen staat veel op het spel en ge weld wordt in de voorberei dende fase niet geschuwd. Nog onlangs werden twee medewerkers van parle mentsvoorzitter Selezjnov in Sint Petersburg neergescho- Inwoners van Sint Petersburg leggen bloemen bij het huis waar parlementslid Galina Starovojtova vrijdag werd vermoord. foto ar dimitri lovetski STRAATSBURG PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Meeuwen laten zich krijsend meevoeren op het riviertje de '111', dat door de Euro- pawijk in het Franse Straatsburg stroomt. Aan de overkant van het water wordt hun wit-grijs weerspiegeld in de tienduizenden vierkante meters glas van het nieuwste Europese vergaderpaleis, sinds deze week Louise Weiss' gedoopt. Het gazon is gemaaid en de boompjes zijn geplant, maar de Europarlementari ërs hebben nog weinig zin het nieuwe gebouw in gebruik te nemen. CDA-delegatiéleider Hanja Maij-Weggen trekt een misprijzend gezicht. „Ik ben wat verdrietig over dit gebouw", bekent zij. Haar WD-collega Florus Wijsenbeek zegt: „Wij hebben hier niet voor geko zen. Maar ja, ik heb nog veel lelijker din gen gezien". PvdA-coryfee Piet Dankert is zo mogelijk nog minder enthousiast. Hij verzucht: „Ik hoop dat het nooit wordt geopend". Dankert, Maij-Weggen en Wijsenbeek verwoorden een emotie die veel van de 626 Europarlementariërs, de Fransen uitgezonderd, de laatste tijd in de greep heeft: paleis-angst. Anders dan normaal het geval is bij de oplevering van een prestigieus Europees gebouw, staan zij allesbehalve te popelen om de voor deursleutel om te draaien. Het heeft iets te maken met de opening vorig jaar van de nieuwe vergaderzaal in Brussel, het grootste gebouw in heel Eu ropa. Dat evenement is de volksverte genwoordigers slecht bevallen. Zure laantenberichten over dure douches en design-lampen waren het gevolg. Nu voor een miljard gulden verspijkerd is in Straatsburg, zien zij de bui alweer han gen. „Bij dit soort gebeurtenissen is er altijd aanleiding voor negatieve publici teit", meent Dankert. Wat is de tragiek? Het Europees parle ment (EP) heeft zelf helemaal niet om het nieuwe vergaderpaleis gevraagd. Op een achternamiddag in 1993 tekende de toenmalige Duitse parlementsvoorzitter Egon Klepsch het contract dat de Franse staat het recht gaf een nieuwe vergader zaal te bouwen. „Het parlement werd voor het blok gezet, interne democrati sche procedures werden niet gerespec teerd", herinnert Dankert zich. Maar de Frans-Duitse samenwerking moest luis ter worden bijgezet, en Klepsch wilde daar wel aan meewerken. De Elzas is zo als bekend een van de gebieden in Euro pa waarop zowel Frankrijk als Duitsland in het verleden bij toerbeurt hun een stempel hebben gedrukt. Frankrijk, doodsbang dat het Europees parlement het verre Straatsburg de rug zou toekeren, liet er geen gras over groeien: onmiddellijk ging de spade in de grond. In 1997 moest het gebouw, waaraan honderden bedrijven werkten, klaar zijn. De oplevering is. acht rechts zaken en vijf faillissementen later, nu eind december dit jaar voorzien. Onge lukkig genoeg vrij kcrt voor de Europese verkiezingen van juni volgend jaar. Een besluit van de Europese staats- en regeringsleiders, en niet van de parle mentariërs zelf, heelt tot gevolg gehad dat het EP twaalf maal per jaar beladen met koffers vol praatstukken van Brussel naar Straatsburg meet afreizen. „Tijdens de top in 1997 te Amsterdam heeft Frankrijk geëist dat het EP twaalf maal per jaar plenair in Straatsburg zou ver gaderen", zegt Maij-Weggen. Nu Straatsburg tot verplichte vergader plaats is gepromoveerd, komt de bouw woede van de Franse overheid toch nog goed uit. De oude vergaderzalen zijn vanwege de komst van nieuwe lidstaten al te krap bemeten. Dankert wijst er op dat zo'n 50 van de 626 Europarlemcnta- riëers sinds de toetreding van Finland, Zweden en Oostenrijk bij drukbezochte stemmingen op klapstoeltjes moeten plaatsnemen. In de nieuwe vergaderzaal is daarente gen plaats voor 800 parlementariërs, en er zijn meer tolkencabines voorzien in verband met het Hongaars, Pools en Lets dat over enkele jaren in de zalen zal weerklinken. Wanneer het gloednieuwe gebouw pre cies in gebruik wordt genomen, weet op dit moment nog niemand. Het plan is om er vanaf 1 januari 1999 plenair te vergaderen, maar de parlementsleden zelf pas na de verkiezingen te laten ver huizen. Op die manier worden de onge twijfeld verantwoord ingerichte kantoor tjes nog niet door fotografen bezocht, en wordt een tweede verhuizing in het ge bouw na de verkiezingen vermeden. probleem öcalan'. Bonn zou vrezen voor spanningen tussen de 500.000 Koerden en 1,5 mil joen Turken die in Duitsland wonen. Ook de al gespannen relatie tussen de Europese Unie en Turkije kreeg zaterdag een nieuwe klap te verwerken. De EU stelde zich pontificaal ach ter het Italiaanse besluit öcalan niet uit te leveren aan Turkije, omdat dit land de doodstraf handhaaft. Longontsteking velt president Jeltsin opnieuw MOSKOU RTR-DPA-ANP De Russische president Boris Jeltsin is vanochtend met long ontsteking en koorts opgeno men in een ziekenhuis. Zijn art sen hebben hem antiobiotica voorgeschreven. De voor van ochtend op de agenda staande ontmoeting met de Chinese president Jiang Zemin heeft in het ziekenhuis plaatsgevonden. Het is nog onduidelijk of Jel tsins ziekte gevolgen heeft voor het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Mos kou, dat woensdag begint. De Russische president (67) heeft al jaren problemen met zijn gezondheid. Hij had al meerdere keren een longontste king. In november 1996 onder ging hij wegens zijn langdurige hartproblemen een vijfvoudige bypassoperatie. Sinds die tijd tobt hij voortdurend met lucht wegaandoeningen, waardoor hij vaak moest verzuimen. Jel tsin kampt de laatste tijd met oververmoeidheid en heeft last van hoge bloeddruk. Hij moest kort achtereen drie officiële rei zen afzeggen omdat zijn artsen vliegreizen te riskant vonden. GOED NIEUWS VAN A&P TV ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7