Gebrek aan lef verlamt economie Ruslan Mary Coleman gaat Baan beter in de markt zetten Geen Europese aanpak van langdurig werklozen Economie yrjn dCF Vcllk ook vsnnf Hobby Computerclub biedt leden gratis toegang plus e-mail aan Keulen naar Antillen Prijsdoorbraak van HCC op Intern Forse schadevergoeding geëist van ABN-Amro MAANDAG 23 NOVEMBER 1998 Meer conferentieruimte Haarlemmermeer» Burgemeester Van Houwelingen van Haarlem mermeer feliciteert general manager H. Wibbens van Golden Tulip. Zaterdagavond opende de eerste burger van de polderge meente het nieuwe conferentiecentrum van Golden Tulip Schiphol. Het nieuwe centrum van vijfhonderd vierkante meter vergaderruimte biedt plaats aan maximaal vijfdhonderd gasten. FOTO CAPITAL PHOTO'S/PR Euro leidt in Portugal tot diefstal lissabon De komst van de euro heeft in Portugal geleid tot dief stal. Een bejaarde in de Alentejo, in het zuiden van het land, kreeg een man aan de deur die zich voordeed als een werkne mer van een bank. Die zei dat de escudo voor 1 januari volgend jaar uit de roulatie gaat en dat hij voor die tijd escudobiljetten van een merkteken moest voorzien. Kennelijk wist de bejaarde man niet dat de euro pas op 1 januari 2002 in circulatie komt en hij overhandigde de dief zijn spaargeld, omgerekend zo'n 1.100 gulden. Hij ontdekte het bedrog toen de dief zich met zijn spaar geld uit de voeten maakte. Duitse detailhandel wil euro ineens BONNDe detailhandel in Duitsland zal in één klap op de euro overgaan. Daarover zijn vertegenwoordigers van de diverse brancheorganisaties het vrijdag eens geworden met de Duitse minister van economische zaken Müller. Om de consument goed duidelijkheid te kunnen verschaffen, blijven de winkels op zaterdag 2 januari 2002 langer open. De Nederlandse detailhan del wil ook invoering ineens. De Raad Nederlandse Detailhandel en MKB-Nederland willen dat alleen de euro geldt en niet daar naast ook nog de gulden. De organisaties zijn uit het Nationaal Forum Euro gestapt, nadat dat forum minister Zalm (Financiën) [had geadviseerd de gulden nog vier weken samen met de gulden als betaalmiddel te handhaven. Toch akkoord over pensioen chauffeurs den haag Het personeel van de streekbusbedrijven hoeven niet bang te zijn dat na de invoering van marktwerking hun pen sioen- en VUT-regeling wordt aangetast. De vakbonden en het ministerie van verkeer zeggen dat een eerder verschil van me ning hierover bij nader inzien een technische kwestie blijkt. De bonden hadden met de vorige minister van verkeer, Jorritsma (WD), ruzie over dit onderwerp. De vakbonden eisen dat wan neer nieuwe busbedrijven het bestaande streekvervoer overne men, het personeel dezelfde oudedagsvoorziening houdt. De al gehele verwachting is dat partijen het hierover eens zullen wor den. Stewards en Raihnasters praten weer Amsterdam De actie van de Thalysstewards is in een nieuwe fa se. Werkgever Railmasters heeft de bonden uitgenodigd vandaag over het conflict te overleggen. De stewards staken sinds vrijdag. Zij willen een betere vergoeding voor de uren die zij moeten wachten tussen twee ritten door. De staking gaat officieel maan dag door. Die dag zullen er echter door werkonderbrekingen bij spoorwegen in diverse Europese landen geen internationale trei nen rijden. Van de 154 Thalysssteward staken alleen de vijftien Nederlandse werknemers. Zij zitten meestal op de lange ritten tussen Amsterdam en Parijs, waarbij wachttijden van vier tot vijf uur ontstaan. Deutsche Bank wil Bankers Trust hebben new york Deutsche Bank AG en Bankers Trust Corp zouden onderhandelen over een overname, zo meldde de New York Ti mes gisteren. De banken zelf willen geen commentaar geven. Volgens de krant wordt de overname vandaag officieel bekend gemaakt. Als de overname van Bankers Trust Company ter waarde van omgerekend 17 miljard gulden doorgaat, zou het de grootste overname zijn van een Amerikaanse bank door een bui tenlandse bankinstelling. Fusie van twee Japanse rederijen Tokyo De Japanse rederijen Mitsui OSK Lines en Navix Line hebben gisteren aangekondigd per 1 april volgend jaar te fuse ren. Ze onttronen daarmee Nippon Yusen KK als grootste scheepvaartonderneming in Japan. De twee verwachten in het lopende boekjaar een gezamenlijke omzet van 730 miljard yen 11,3 miljard gulden). Ze gaan verder onder de naam van Mitsui. Dat bedrijf is nu nog de op een na grootste rederij in Japan. Na vix staat vierde, maar is in de tankervaart de grootste ter wereld. 'America Online neemt Netscape over' Washington De Internet-aanbieder America Online (AOL) on derhandelt over een overneming van Netscape Communica tions, de producent van het zoekprogramma Navigator voor In ternet. Dat heeft de Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal vanmorgen gemeld. AOL zal vermoedelijk ruim vier mil jard dollar (7,6 miljard gulden) voor Netscape betalen via een aandelenruil. Aan de transactie wordt waarschijnlijk een over eenkomst gekoppeld met Sun Microsystems, de leverancier van de computertaal Java. De alliantie van de drie bedrijven is er vooral op gericht een vuist te maken tegen softwaregigant Mi crosoft. Navigator was nog niet zo lang geleden verreweg het be langrijkste zoekprogramma voor Internet. Maar hét heeft steeds meer terrein verloren aan het programma Explorer van Micro soft. brussel» anp Een meerderheid van de Eu ropese partners ziet niets in het Nederlandse idee om extra steun te geven aan langdurig werklozen. Ze willen hun in spanningen in de qerste plaats richten op bestrijding van jeugdwerkloosheid en hulp aan nieuwe werklozen. Het betoog van minister De Vries van sociale zaken om in het Europese werkgelegen heidsbeleid ook een regeling te maken voor langdurig werklo zen sloeg vrijdag niet aan bij de meeste EU-collega's. Hij pleitte voor eenzelfde soort Europese afspraak als voor jongeren en nieuwe werklozen die respectie velijk binnen een half jaar en een jaar weer aan scholing of werk moeten worden geholpen. Volgens De Vries dreigen de mensen die al langer zonder baan thuis zitten, nu buiten de boot te vallen. Veel lidstaten staan huiverig tegenover extra inspanningen voor deze groep omdat dit veel geld zal kosten. Het Nederlandse kabinet stemde vrijdag wel in met een eigen plan van aanpak om alle langdurig werklozen binnen vijf jaar aan een baan of scholing te helpen. Het plan, dat een uit werking is van het regeerak koord, wordt morgen naar de Kamer gesteurd. Oost-Europcibank: Werk maken van bervonning financiële architectuur londen «anp Het gebrek aan lef bij de politici in Moskou heeft een verlammende wer king op de Russische economie. Zij moeten daarom maar eens echt werk gaan maken van de hervorming van de economische en financiële architectuur. ontstaan, verbaast de bank niet. Tijdens de overgang naai- een markteconomie zijn veel invloedrijke ambtenaren naar de grote ondernemingen overgestapt, terwijl hun vrienden op politiek belang rijke posten bleven zitten. Zij konden zo de noodzakelijke econo mische hervormingen tegenhouden. Van regelgeving, bijvoorbeeld op het gebied van belastingen, kwam daardoor niets terecht. Rusland werd een voorbeeld van 'cowboy-kapitalisme', waarin de sterk- sten de grootste winsten opstreken. En dat waren de voormalige invloedrijke Dit schrijft de Oost-Europabank (EBRD) in haar jaarlijkse Transition Report. Dit geeft de stand van zaken aan bij de over gang naar een markteconomie in Mid den- en Oost-Europa. Volgens het rap port drukt het communistische verleden nog zwaar op Moskou, waardoor nood zakelijke economische hervormingen uitblijven. De bank heeft vooral kritiek op de nauwe banden tussen politici en het be drijfsleven. Dat deze verwevenheid is ambtenaren. Een uitwas van het 'cowboy-kapitalis me' is de snelle opkomst van de com merciële banken. In tegenstelling tot de meeste andere Oost-Europese landen stond Rusland het toe dat ondernemin gen eigen banken opzetten. Gebrekkige regelgeving en voortgezette steun aan de grote ondernemingen creëerden een on doorzichtig financieel systeem. De Oost-Europabank kijkt niet op van de financiële crisis in Rusland. De ban ken leenden te gemakkelijk geld, omdat ze dachten dat de bomen tot in de hemel zouden kunnen groeien. Toen echter buitenlandse beleggers, ongerust gewor den door de crisis in Azië, hun geld te rugtrokken uit Rusland, stortte het sys teem ineen. Helft Russische banken failliet moskou afp Premier Primakov van Rusland heeft per decreet een instantie in b1115 ven geroepen die verantwoordelijk wordt voor de herstructureriniie het bankwezen. De Russische autoriteiten gaan ervan uit dat v;ie 1.500 banken die het land telt, er 750 failliet zullen gaan. De centrale bank krijgt er een belang van 49 procent in, terwijl d pi terende 51 procent in handen komt van het staatsfonds voor onroi goed. De centrale bank steekt ongeveer 40 miljard roebel (4,5 miljari den) in de instelling. Dat lijkt weinig; schattingen van het bedragi mee het bankwezen kan worden vlotgetrokken lopen op tot 150 ni 31 roebel (17 miljard). z0 Het ministerie van financiën en dat van economische zaken hebb bevoegdheid gekregen leningen van de Oost-Europabank en de Wi bank te gebruiken voor de verdere financiering van de nieuwe instel1 den haag gpd Het horeca-concern Van der Valk tart de KLM opnieuw door ook te beginnen met Antillen- vluchten vanaf Keulen. Na on langs gestart te zijn met eigen Toekan-vluchten vanaf Brussel is Van der Valk, samen met Neckermann, nu vrijwel rond met een wekelijkse Duitse char ter. Daarnaast heeft het bedrijf een akkoord gesloten met Sabe na om vooral Engelse en Scan dinavische toeristen (goedkoop) naar Brussel te vliegen als 'voe ding' voor de vluchten naar Cu racao. Tot voor kort vloog Van der Valk, dat eigen hotelaccommo daties heeft op Curasao en Bo naire, uitsluitend met KLM die op deze lijndienst vanaf Am sterdam qua vergunningen een monopoliepositie heeft. De luchtvaartmaatschappij heeft echter besloten het aantal Antil- len-vluchten terug te brengen tot zeven per week. Van der Valk dat wekelijks enkele hon derden hotelklanten op de An tillen heeft, dreigde daardoor in de problemen te raken. Even leek het erop dat KLM-dochter Martinair twee keer per week vluchten zou gaan uitvoeren, maar deze oplossing werd ge blokkeerd omdat de Antillaanse minister Adrians van verkeer en vervoer de tarieven te hoog vond. Het familiebedrijf besloot daarop uit te wijken naar Brus sel, vanwaar sinds 4 november met Sabena-dochter Sobel Air een wekelijkse chartervlucht wordt uitgevoerd. Vrijwel zeker zal dat binnenkort twee keer per week worden en niet uitgeslo ten wordt dat de frequentie daarna nog verder zal worden opgevoerd. den haag anp Oblidaf claimt miljoenen viln de 'oude' DAF in 1993 weg gehaald. Na de uitspraak ver klaarde ABN-Amro dat houders van vastrentende waarden hun geld konden ophalen bij Ofasec. Degenen echter die hun DAF- obligaties hebben verkocht, hebben volgens de bank geen recht meer op het geld. Die visie bestrijdt Hooft Graafland. De ex-houders hadden hun stuk ken met verlies verkocht, omdat de banken verklaard hadden dat ze geen recht op de zeker heden hadden. De kans dat ze toch nog geld zouden krijgen, werd minimaal geacht. De uitspraak van het hof heeft de zaak een andere wending ge geven. De banken onder leiding van ABN-Amro hebben volgens het hof onrechtmatig gehan deld, zo meldt Hooft Graafland. ABN-Amro heeft er geen be hoefte aan inhoudelijk te reage ren op de plannen van Oblidaf. Stichting Oblidaf wil ABN-Amro begin volgend jaar voor de rechter dagen. Namens de ex- houders van DAF-obligaties ei sen advocaat G. Hooft Graaf land en de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) een forse schadevergoeding die miljoe nen guldens kan belopen. De stichting treedt op namens en kele binnenlandse en buiten landse pensioenfondsen en par ticuliere beleggers, aldus Hooft Graafland van het Haagse kan toor Barents en Krans. De procedure is een gevolg van een tussenarrest van het ge rechtshof in Amsterdam. Dat bepaalde dat obligatiehouders recht hebben op de bezittingen van de DAF-dochters. Die ze kerheden waren door de ban ken, verenigd in het consortium Ofasec, voor het faillissement Een recordaantal van ruim 115.000 bezoekers heeft het afgelopen weekeinde de HCC-computerbeurs in de Utrechtse Jaarbeurshallen bezod ih; Vooral de zondag was met meer dan 42.000 bezoekers zeer in trek. De beurs is een combinatie van verkoop, informatie, demonstratie en en! me ment. De bezoekers waren over deze formule zeer tevreden. De verwachte verkeerschaos rond Utrecht is uitgebleven. Veel bezoekers kwam het openbaar vervoer. amsterdam gpd en vermaak als 'ledenservice'. Zij betalen, behalve het lid- De Hobby Computerclub (HCC) maatschap van 75 gulden per gaat haar 95.000 leden vanaf jaar, eenmalig 17,50 gulden volgend jaar Internet-toegang en e-mail aanbieden tegen al leen telefoonkosten. De vereni ging zorider winstoogmerk wordt daardoor een felle con current van de commerciële be drijven. „Een prijsdoorbraak", aldus HCC-directeur Severein. De HCC biedt de Internettoegang en -allerlei diensten zoals nieuws, testrapporten, spelletjes voor benodigde software en ad ministratiekosten en hebben dan onbeperkte Internettoe gang. Daar komen alleen de kosten van de lokale telefoon verbinding met Internet aan KPN Telecom bij. De meeste commerciële be drijven rekenen behalve een abonnement van een paar tien tjes ook enkele guldens per uur. De kabelbedrijven bieden Inter net zonder telefoonkosten, maar die abonnementen zijn meestal ook veel duurder (70 tot 90 gulden per maand) Volgens Severein biedt HCC's Hobbynet via service-provider InterNLnet dezelfde snelheid en kwaliteit als doorsnee providers, inclusief ISDN. Voor zes gulden per maand kan dat worden ver hoogd tot dubbel ISDN (128 ki lobit per seconde) en krijgt de HCC-er toegang tot de 'help desk' van InterNLnet. Severein verwacht volgend jaar een toe stroom van nieuwe leden die op barneveld fred van esseneen goed beeld van de^cijfers FOTO ANP RAYMONDl het Internetaanbod afkon Vanaf januari kunnen leden gebruik maken vR 'HCC Community' op lmje o vanaf maart de rest. Dei van 'enkele miljoenen' eerste jaar, worden gei ere: door bedrijven die vi ar 'marktplaats' op het H( producten en diensten pen. IDG, ook de uitgen >ui, HCC's clubblad Compu taal, verzorgt de nieuws^ Reed-Elsevier-dochter verkoopt cursussen \i HCC-portaal. Met het opstappen van de broers J. en P. Baan verdwijnt ook de gereformeerde meerder heid uit het bestuur van Baan Company. Bestuursvoorzitter T. Tinsley is rooms-katholiek en zijn pas benoemde rechter hand, de 43-jarige Amerikaanse zakenvrouw Mary Coleman, is zoals ze het zelf zegt 'op school door de nonnen opgevoed'. Geen reden voor Coleman, die de dagelijkse leiding krijgt bij Baan, de spirituele CLiltuur bij Baan af te schaffen, zegt ze. Al mag de verplichte 'dag des Hee- ren' ook best op zaterdag wor den opgenomen. Baan krijgt van Coleman, die manager was van Baan-dochter Aurum Software, een marke- ting-divisie van vijftig man. En in Nederland wordt de pr op de schop genomen. „We gaan Baan beter in de markt zetten, de berichtgeving en communi catie verbeteren." De benoeming van Coleman heeft een gunstig onthaal gekre gen van financiële analisten en dat is precies waar het Baan Company om gaat. Baan liep de afgelopen maanden zware klap pen op en Coleman is degene, die het vertrouwen van de fi nanciële markten moet terug winnen. In oktober moest Baan slechte resultaten bekend maken en kel derde de koers met tachtig pro cent. Is er herstel, dan roept er weereen analist dat Baan veel minder waard is. Hoe gaat Cole man het vertrouwen herstellen? „We hebben donderdag de nieuwe raad van bestuur be kend gemaakt. Aan het eind van dit kwartaal is de reorganisatie De nieuwe directeur van Baan Company, Mary Coleman. „We zijn g naar 6.000 in september. Dat was te snel." klaar, waarna we weer op onge veer hetzelfde aantal werkne mers zitten als in maart van dit jaai)5000, duizend minder en dan moeten we Baan Mid- market Solutions nog kopen van de gebroeders Baan. Dat zal de meeste bezwaren op Wall Street wegnemen, denk ik." Maar u bent nog lang niet van het verleden af. Amerikaanse aandeelhouders hebben rechts zaken aangespannen tegen niet alleen de broers J. en P. Baan maar ook tegen Baan Company, T. Tinsley en nog een paar van uw collega's. „Het zijn vooral Nederlanders die daar aandacht aan beste den. In de VS is zo'n actie deel van het dagelijks leven van een high tech company. De beste bedrijven zitten er allemaal wel eens naast met hun kwartaalre sultaten. Wall Street straft dat dan keihard af. Er zijn dan altijd wel aandeelhouders die erop springen en zo'n gespeciali seerd advocatenkantoor op je afsturen." In de aanklachten staat dat Baan-bestuurders zichzelfheb ben bevoordeeld door voor tien tallen miljoenen dollars aande len Baan te verkopen, vlak voor dat het slecht begon te gaan. En waarom werden de aandeelhou ders pas op 13 oktober gewaar schuwd over de slechte resulta ten, terwijl eind september al vaststond dat Baan dertig con tractonderhandelingen had ver loren? „We zaten ruim binnen de tijd waarin je dat mag melden. Dat moet binnen 24 uur nadat je het weet. Baan is een erg ingewik keld bedrijf en het duurt tien tot twaalf werkdagen voordat je een goed beeld van de cijfers hebt. We wisten ze vrijdag en hebben ze op maandag gemeld. We hebben niets verkeerds ge daan". Waarom gaat het slecht met Baan? „We zijn gegroeid van 4.800 werknemers in maait naar 6.000 in september. Dat was te snel." Baan kreeg toch al veel langer kritiek over het ondoorzich tige web van BVs van de gebroeders Baan? „De kritiek is pas begonnen in april, nadat wij zelf uitgebreide informatie bij de beurs in New York hadden ingeleverd, waarin alle verbanden werden blootge legd. We probeerden open te zijn en zijn daarvoor gestraft." Blijft het hoofdkantoor in Bar neveld? „We houden de twee hoofdkan toren, hier en in de VS (Reston, Virginia). Ik denk er over om hier te komen wonen. Ik moet de werknemers hier, en de klan ten, leren kennen." Verdwijnt met de gebroeders ook de gereformeerde cultuur van Baan? „Nee, die houden we in stand. Een dag in de week niet werken en die besteden om naar de kerk te gaan, aan je gezin of wat dan ook, lijkt ons een heel ge zond uitgangspunt. Alleen heb ben we bij Baan mensen met al lerlei geloofsovertuigingen, ka tholieken, joden. Dus als ze bij voorbeeld in Israël op zaterdag hun vrije dag willen is dat okee. Het gaat om de spirit, dat de werknemer een dag heeft voor bezinning". ;e Handelsmissps Kok naar Zuid-Amerif buenos aires» anp Het officiële bezoek premier Kok aan Zuid rika is gistermiddag Buenos Aires van stait gaan. Kok en staatssea roRj ris Ybema van economifom zaken zullen met kielzog bestuurders va sin; bedrijven na Argentinif irki Brazilië en Chili aandoe aak BS- Het is voor het eerst in Hoi tien jaar dat een Nederlt leb, minister-president een cieel bezoek brengt Zuid-Amerika. Lubbers de laatste premier die deed. Met het bezoek wille Nederlandse regering ei bedrijfsleven, geleid un: voorzitter Blankert van) NCW, laten zien dat ze lig, trouwen hebben in de ringen en de econoit iurr van de opkomende mai 5,0 Deze veelbelovende ma! vo< gaan flink gebukt ondf ïur crisis in het Verre Oosten geti De handelsmissie, die ge n dagen duurt, is gisteren gonnen met een bezichi jj^ van de haven van Bueni res en een tango-show. tcc daag hebben Kok en Yl se f overleg met de Argent len minister van econom ïun zaken, Roque Femal jen Een dag later zal Kok eö menwerkingsovereenko leid tekenen met president nem lidi zijr nd iev 1,61

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 6