Ik kan niet begrijpen dat ze nergens geraken' Binnenland Frictie schoonheid en gebruiksvriendelijkheid Piloten: sneller reageren op rookontwikkeling Boormachine klaar voor graafklus Westerschelde INDAG 23 NOVEMBER 1998 rkhoven stopt medewerking aan politie Kennemerland in Zandvoort-zaak hoven-haarlem al maanden stil rond de kinderpornozaak die afge- «4n zomer in Zandvoort werd ontdekt. Het onder steam van de politie Kennemerland opereert nog ds op volle sterkte. Dagelijks zijn 42 agenten bezig de uit te pluizen. Maar concrete resultaten zijn nog geboekt. Justitie wijt dat aan de ingewikkelde bewijs ing en de grote hoeveelheid materiaal die destijds in Oj woning van de inmiddels overleden Gerrie Ulrich 3 tid gevonden. Werkgroep Morkhoven houdt het echter gebrek aan kennis' in het onderzoeken van kinder- io-netwerken en verwijt justitie dat ze niet eerder tot 061 over is gegaan. ,,Ze hebben de verdachten alle tijd 3 uimte gegeven om bewijsmateriaal te vernietigen en uit de voeten te maken." daar aan komen?", herhaalt Vervloesem de vraag terwijl hij een deel van de 'collectie' laat zien. „Mevrouw, wij zijn speur ders." Op de foto's is onder meer de inmiddels overleden Gerrie Ul rich te zien, die verdacht wordt van handel in en productie van kinderporno. Daarnaast is Morkhoven in het bezit van ver schillende (naakt-) afbeeldingen van Zandvoorter Robby, die momenteel in een Italiaanse cel wacht op zijn proces wegens moord op zijn vroegere geliefde Ulrich. Bovendien toont Ver vloesem foto's van een in het kinderpornomilieu beruchte Brit. Politie Kennemerland zou ook graag in het bezit komen van de plaat van Robby in ge zelschap van een andere ver dachte, een in Los Angeles woonachtige Brit, die in zijn ei gen filmstudio opnamen van kinderporno zou hebben ge maakt. Jiolitie van Kennemerland 'geen snipper bewijs' van werkgroep Morkho- De speurders naar vermiste ;ren worden regelmatig te- isch benaderd door een jde rechercheurs die zich de zaak bezig houdt. Maar de particuliere Belgische groep betreft wordt het tijd de politie zelf eens in het Eifschiet'. hebben ons in het verle- nooit serieus genomen", al- Hi Marcel Vervloesem, een van leden van de werkgroep, st werden we beschuldigd inbraak in de woning van ie Ulrich, vervolgens zou materiaal dat wij ze over- igd hebben niet betrouw- zijn. Nu boeken ze zelf enkele vooruitgang en pen ze weer bij ons aan. zo werkt het niet. Wij zijn loopjongens van de poli- Igens Vervloesem is de po- i'ooral geïnteresseerd in de i van de verschillende ver ten. die Morkhoven in de der maanden te pakken weten te krijgen. „Hoe wij Concreet materiaal „Ik begrijp de politiediensten niet", heft Vervloesem zijn han den ten hemel. ,,Als je met een groep van meer dan veertig mensen werkt, moet hel toch mogelijk zijn om resultaten te offelijke resten blijken van dier iSiNGEN De botten die afgelopen week zijn aangetroffen op ischeepswrak in de Westerschelde zijn van een dier en niet ïeen mens. Het gaat om overblijfselen van proviand van het lip dat in de Tweede Wereldoorlog bij Vlissingen zonk. Vol ts een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland zijn overi- <U is nog meer botten op het wrak aangetroffen. Onderzoek trvan moet nog duidelijk maken of die van mensen of van ren zijn. Op het wrak zijn behalve munitie en geweren ook itse helmen gevonden en restanten van kleding met knopen iKriegsmarine-uniformen. Met het oog op het verdiepen van ;arm moeten bergers daar de komende jaren circa zestig :en en andere obstakels opruimen. |ewapende overval op supermarkt Bij een gewapende overval op een supermarkt in Alme- zaterdagavond diverse geldcassettes buitgemaakt. Hoe- :ld er is verdwenen, is nog niet bekend. De overvallers, die nutsen droegen, reden net na sluitingstijd om acht uur keen auto de schuifpui stuk en drongen de winkel binnen. In supermarkt dwongen zij de personeelsleden, onder bedrei- igvan vermoedelijk vuurwapens, de geldcassettes af te geven, arna zijn de daders er vandoor gegaan. Er raakte niemand ge- ind. De auto die de overvallers gebruikten, bleef bij de super- irkt achter. Het voertuig was even daarvoor gestolen in Alme- Haven. in ontspoord door botsing met bus Tussen Ermelo en Putten is zaterdagavond een trein te- een busje gereden dat op het spoor stond. Daardoor ont- irde de trein gedeeltelijk. Een treinpassagier raakte licht ge- nd. Het busje slipte vermoedelijk op de spoorwegovergang, iste tegen enkele betonnen paaltjes en kwam vervolgens op spoor tot stilstand. De vier inzittenden zijn direct uitgestapt, probeerden het busje van de rails te duwen, totdat uit de hting Harderwijk een trein aankwam. Die botste frontaal op i voertuig. De licht gewonde treinpassagier kon na onderzoek het ziekenhuis weer naar huis. De spoorwegen waren tot gis- morgen vroeg bezig met het opruimen van de ravage en het gslepen van de trein. )litie arresteert voetbalsupporters aa ïterdam De Rotterdamse politie heeft zaterdagavond twaalf etbalsupporters gearresteerd voor en tijdens de wedstrijd ïenoord-Cambuur. Volgens de politie maakten ze zich schul- aan openlijke geweldpleging, het gooien van vuurwerkbom- k belediging en vernieling. Bovendien gaven ze geen gehoor 84 ihet politiebevel zich uit de voeten te maken. De twaalf zijn een proces-verbaal naar huis gestuurd. Een steward van ibuur raakte gewond. ladiozenders van Amsterdamse kabel :dam« De ruim 500.000 kabelabonnees in Amsterdam en eken wacht een verdere verschraling van het aanbod nu een aantal commerciële radiostations van de kabel dreigt te ïjnen. De hoofdstedelijke kabelexploitant A2000 ligt in de met radiozenders als Sky Radio, Veronica FM en Radio imdat de exploitant in vergelijking met kabelaars in de rest 'het land te veel geld vraagt voor doorgifte van programma's. wil zeventien cent per aansluiting. De Vereniging van lerciële Radio (VCR) wil namens de commerciële stations meer dan vijf cent per aansluiting betalen. De VCR over- Jt om de exploitant voor de rechter te slepen. Ook een aan- 'levisiestations ligt om dezelfde financiële reden met de Am- rdamse kabelexploitant overhoop. Zo verdwenen CNN en de iekzender MTV al eerder dit jaar van de kabel. lllochtone pabostudenten inzetten' IiifcRDAMMinister Van Boxtel (grote steden- en integratiebe- I) wil op scholen met veel kinderen van buitenlandse afkomst Khtone studenten van pedagogische academies inzetten als - geleider. Zij moeten zowel lesgeven en de leerlingen begelei- 3als contacten onderhouden met de ouders. Van Boxtel kon- de dit gisteren aan in het tv-programma Buitenhof. Zijn plan akt onderdeel uit van de integratienota 'Kansen pakken, kan- ■krijgen' die komende vrijdag verschijnt. Volgens de D66-mi- ier wordt de integratie van minderheden bemoeilijkt doordat *el te weinig contact is met de allochtone bevolking. boeken. Helemaal wanneer je ziet hoe concreet het materiaal is dat wij ze destijds hebben overhandigd. Ik kan niet begrij pen dat ze nergens geraken." Om de diskettes, cd-roms en agenda's van Ulrich en Robby in bezit te krijgen, liet de politie Kennemerland in juni huiszoe king doen bij de werkgroep. Daarbij kregen ze de wat Vervloesem betreft belang rijkste diskette in handen in de hele Zandvoort-zaak. Het be treft de boekhouding van het projekt 'Apollo', vernoemd naar het zeiljacht van Leo van Gas- selt, de voormalige levenspart ner van Ulrich. Op de diskette staan naast 'afbeeldingen waar ge ernstig misselijk van wordt' complete lijsten met klanten van Ulrich. Op de uitdraai van de diskette die Vervloesem laat zien. ko men de namen van alle ver dachten in de zaak voor. Daar naast betreft het mensen die eerder veroordeeld zijn in ver band met het Belgische kinder pornonetwerk 'Temse', dat in 1997 gedeeltelijk werd opgerold. Uit de bankafschriften van Ul rich, van de Zandvoortse vesti ging van de ABNAmro in de Zeestraat, blijkt dat dezelfde personen een storting hebben gedaan onder de noemer 'Apol lo'. De foto's op de diskette zijn vrijwel allemaal genomen op het jacht. „Ik begrijp daarom niet dat de politie beweert dat ons ma teriaal niet betrouwbaar zou zijn", aldus Vervloesem. „Dit is overduidelijk afkomstig van Ul rich." De politie Kennemerland geeft desgevraagd nog steeds 'geen interviews' over de Zand voortse kinderpornozaak. Justi tie wil 'in het belang van het on derzoek' pas naar buiten komen wanneer er concrete resultaten Marcel Vervloesem. zijn geboekt. Daarnaast hoopt de politie met de mediastilte de 'onrust bij het publiek' weg te nemen. Moord op Ulrich Vervloesem stelt het materiaal persoonlijk van Ulrich te heb ben gekregen. „Ik denk dat hij bang was geworden, omdat wij als werkgroep hadden ontdekt dat Robby iets te maken had met de verdwijning van Manuel Schadwald." De in '93 in Berlijn ontvoerde jongen, die uiteinde lijk belandde in de kinderprosti tutie, is nog steeds spoorloos. „Ulrich hoopte zijn vriend Rob by tegenover ons vrij te kunnen pleiten. En door de diskette met moeilijk identificeerbare kinde ren mee te geven, dacht hij ons lang genoeg aan het werk te zet ten om zichzelf uit de voeten te kunnen maken." Maar amper een week na de overhandiging van de diskette werd Ulrich, tij dens een vakantie in Italië, door Robby doodgeschoten. De Haarlemse justitie wilde graag in het bezit van de Apol- lo-diskette komen, omdat tij dens eerdere huiszoekingen be lastend materiaal over het hoofd was gezien. In juni be zocht de politie tot drie keer toe de woning van Ulrich aan het De Fauvageplein in Zandvoort, FOTO ANP DAVID PIERSON na tips over aanwezigheid van porno. Kinderporno werd ech ter pas aangetroffen na de dood van Ulrich, toen verontruste fa milieleden aangifte deden. De bewuste diskette was destijds al in bezit van de werkgroep Morkhoven, die het materiaal pas later afstond. Justitie is echter bang dat ad vocaten van de verdachten ge makkelijk gaten kunnen schie ten in de bewijsvoering, doordat het niet voor honderd procent vast staat dat de Apollo-diskette inderdaad afkomstig is van Ul rich. De politie gebruikt daarom bij het onderzoek alleen het door de politie zelf in beslag ge Ontwerper drukt vaak zijn zin door rotterdam wanda vervest De meest schitterende ontwer pen in een stadsbeeld kunnen na afronding van de bouw mik punt worden van stevige kritiek. Eigenzinnigheid van de ontwer per en angst van ambtenaren om bezwaren te uiten, kunnen gebruiksvriendelijkheid van de ontwerpen stevig in de weg staan. Irritatie van gebruikers die er niet mee uit de voeten kunnen, is het gevolg. De frictie tussen schoonheid en gebruikersvriendelijkheid van ontwerpen stond vorige week centraal bij de conferentie Unli mited by Design van de Techni sche Universiteit Delft en het Vormgevingsinstituut Amster dam. Om de gebruiksonvriendelijk heid van de openbare ruimte te onderstrepen, bezochten pro fessor Maarten Wijk en de con gresdeelnemers Rotterdam. De directeur openbare werken van Rotterdam André Kegge weet als geen ander wat de minpun ten van 'zijn' stad zijn. Toch heeft hij wel een verklaring voor de terughoudendheid van de ambtenaren ontwerpen aan te passen: „Zo'n ontwerper heeft een bepaald beeld in gedachten en als hij zijn zin niet krijgt, stapt hij naar de burgemeester. Die dan vervolgens zijn ambte naren beveelt niet zo dwars te liggen. Ziet zo'n ambtenaar dan weer een minpuntje in het ont werp, dan laat hij het wel uit zijn hoofd daar over te gaan zeuren. Die heeft zijn lesje wel geleerd." Als een trotse Rotterdammer neemt Kegge de deelnemers mee langs de 'Koopgoot', het Schouwburgplein en Weena- Zuid. Gloedvol als het over het ontwerp gaat, kritisch over het gebruiksgemak. De Beurstraverse, door Rotter dammers 'de Koopgoot' ge noemd, ziet er mooi uit. De plek is veranderd van een dor\ker, lu guber metrostation in een zeer druk bezocht winkelgebied. Licht, open, veilig. Het kan niet mooier. Toch? Kegge: „De trap naar beneden is een 'luie trap', heel lage treden die toch vrij breed zijn. Als je niet heel goed naar je voeten kijkt, ga je geheid onderuit." Aan rolstoelers is bovendien niet gedacht. Er ligt een helling naast de trap, maar die is zo stijl dat rolstoelers er niet zonder ongelukken op of af kunnen. En de lift, die ligt verstopt en is ei genlijk te klein. Maar ja, de Koopgoot vormt nu wel een vi suele eenheid met het omlig gende gebied. En de helling was niet eens voor rolstoelgebruik bedoeld. Alleen voor de bevoor rading van de winkels met steekwagens. Een compliceren de factor is bovendien de on dergrondse infrastructuur, waardoor de mogelijkheden om iets gebruikersvriendelijkere neer te leggen enorm is beperkt. Het Schouwburgplein is een nog beter voorbeeld van ont werpersblindheid. Het enorme plein ligt dertig centimeter bo ven straatniveau. Op maar twee plaatsen is een helling voor rol stoelers. Het plein ligt er boven dien uitermate verlaten bij. Geen voetganger die zich er op waagt, geen spelend kind dat zich er toe aangetrokken voelt. Vier verschillende materialen zijn voor de afwerking gebruikt, de een nog gevaarlijker dan de ander. Op het rubber blijft wa ter staan. Het metaal en het hout zijn spekglad, waarbij de geribbelde gaten in het metaal op de uitglijdende voetganger als een soort rasp kunnen wer- nomen materiaal. Waarom de politie dan nog steeds contact zoekt met Morkhoven blijft on duidelijk. Nauwkeurig omschrijven Het justitiële onderzoek is verre van eenvoudig. De huiszoekin gen in het appartement van Ul rich en zijn Zandvoortse com puterwinkel Cube Hardware le verden een massa aan materiaal op. De politie is momenteel nog steeds bezig met het bekijken van de 'tienduizenden' afbeel dingen. Allereerst dient vastge steld te worden of het inder daad om misbruik van minder jarige kinderen gaat. 'Tussen wel of geen penetratie zit een verschil van vier jaar gevange nisstraf, zo stelde de Amster damse hoofdinspecteur J. Hoek al eerder in deze krant. 'Dus je moet handelingen nauwkeurig omschrijven'. Het is daarnaast moeilijk vast te stellen hoe oud de afgebeelde kinderen zijn. In de Zandvoort se zaak zijn foto's aangetroffen van misbruikte baby's en kleu ters, maar ook van jongens in de leeftijd van ongeveer twaalf tot en met zeventien jaar. Daar bij is mogelijk een deel van het materiaal al eerder bij een an der onderzoek naar boven ge komen en zijn daar al veroorde lingen uit voortgevloeid. Boven dien zijn daders vaak niet her kenbaar in beeld gebracht en bestaan de aanwijzingen veelal uit niet meer dan een bepaald interieur, zodat het moeilijk is te achterhalen waar en door wie de foto's en films geschoten zijn. Aan de hand van zes foto's die SBS6 in september toonde, werd één verdachte door meer dere kijkers herkend. Het bleek om een inmiddels in Amster dam woonachtige Zandvoorter te gaan, die al eerder veroor deeld was wegens misbruik van jonge kinderen. Of hij is opge pakt en verhoord, wil de politie niet zeggen. Interpol Het uiteindelijke doel van het onderzoek is het opsporen van producenten van en handelaren in kinderporno. Het met des kundigen van verschillende korpsen versterkte Zandvoort - team concentreert zich op de hoofdverdachten en staat in verbinding met de Belgische-, Italiaanse- en Duitse justitie. Daarnaast verleent de Europese opsporingsdienst Interpol hand- en spandiensten. Boven dien vertrekt binnenkort voor de tweede keer een delegatie naar Italië om Robby te verho ren. Justitie ziet hem als een van de hoofdverdachten en heeft een uitleveringsverzoek klaar liggen, zodat Robby direct na vrijlating door de Italiaanse au toriteiten aan Nederland kan worden overgedragen. „Justitie heeft er belang bij deze zaak op te lossen", wijst Marcel Vervloesem op de mo gelijk politieke gevolgen. „Wan neer er geen resultaten worden geboekt, zal de Europese Unie dat niet pikken. Het zou de ge loofwaardigheid van de Neder landse justitie ernstig aantas ten." „Ik ben bang dat de Zand- voortzaak in het niets zal ver dwijnen", vervolgt de Belgische speurder, die met de werkgroep van plan is 10 december alle be vindingen bij het Europees par lement op de stoep te dumpen. „En als zelfs justitie het niet op kan lossen, de duizenden slachtoffers niet kan helpen, dan moet Nederland het voort aan maar toestaan bij wet. Dat zou een zeer trieste zaak zijn." hoofddorp anp ken. „Eigenlijk is dit plein alleen maar leuk èls er iemand onder uit gaat", grapt professor Wijk. Onder het Schouwburgplein ligt een parkeergarage. Dit verklaart de verhoging. „Het dak van die gargge is te zwak om auto's te kunnen dragen. En toch wisten automobilisten zich steeds weer op het plein te wurmen aldus Kegge. Door het plein dertig centimeter omhoog te brengen, kan geen automobilist er nu meer op. Maar het plein is een flop.Als we hier premières hadden, en het had even geregend, gingen de dames in avondkleding on deruit", vertelt Kegge. „Dus moesten hier voortdurend men sen met boenmachines gereed staan om bij de minste regen het plein zo droog mogelijk te houden." De Palthé Megabio scoop besloot tot het aanbren gen van een epoxylaag. Anti slip, zodat nu tenminste een deel van het plein veilig is. De problemen met het Schouw burgplein zijn een typisch voor beeld van een eigenwijze ont werper die zijn zin doordrijft, zo verwoordt Kegge het beeldend. wikkeling vermindert. Tussen de eerste rookmelding en het moment dat de laatste stap is gezet, zit minimaal tien minuten. Als na een stap de rookontwikkeling vermindert, betekent dat volgens Op de Bok lang niet altijd dat het gevaar is geweken. Het kan 'een fatale misintepratie' tot gevolg heb ben. „De stapsgewijze benadering neemt te veel tijd in beslag om in geval van een snel uitbrei dende brandhaard adequaat in te kunnen grijpen. Op korte ter mijn is herziening van de nood procedure nodig", schrijft het blad. De vliegers willen dat vliegtui gen zo worden gebouwd dat al le belangrijke systemen in één keer kunnen worden uitgezet en dan stapsgewijs worden inge schakeld. Dat vraagt aanpassin gen. Griffioen wil weten hoe vaak met de huidige procedures pro blemen zijn voorkomen. „Met het in een keer uitschakelen van alle systemen loop je ook een ri sico. Het is dus een afweging. Ik ben benieuwd welke aanbeve lingen er komen uit het Swis- sair-onderzoek. Het blad heeft ook kritiek op de procedures bij brandende vracht. Delen van het vracht- ruim hebben geen blusinstalla tie. De procedure gaat er vanuit dat bij brand op grote hoogte het vuur door zuurstofgebrek dooft. De redacteur trekt dat in twijfel. Hij vreest dat chemica liën die eenmaal vlam hebben gevat ook bij weinig zuurstof blijven smeulen. Tijdens de lan ding kan het vuur dan oplaaien. Bij rookontwikkeling door kort sluiting in vliegtuigen duurt het te lang voordat de bemanning de oorzaak kan hebben vastge steld. Procedures zijn te om slachtig. Ook bestaat er kans op 'fatale misintepratie' van de fei ten. In het maandblad Op de Bok van de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) wordt gepleit voor simpelere procedures. De VNV-redacteur, zelf ook piloot, nam ze onder de loep naar aanleiding van het neerstorten van een MD-11 van Swissair in september in de At lantische oceaan. Swissair staat bekend als een van de meest betrouwbare maatschappijen met het beste niveau van on derhoud. VNV-president Griffioen stelt dat de inhoud van het artikel zeker in de veiligheidscommisie van zijn vereniging aan de orde zal komen. Daar zal de VNV een offieel standpunt innemen. „Wij kijken met argusogen naar de uitkomst van het onderzoek naar de Swissair-ramp." Hij stelt dat de redactie van het vereningsblad onafhankelijk is en wil daarom nog geen offi cieel oordeel over de rookproce- dures geven. Griffioen herkent de beschreven situatie wel. Volgens het VNV-periodiek kent de luchtvaartgeschiedenis relatief weinig ongelukken als gevolg van kortsluiting. Het pro bleem zit in de vele stappen die een vlieger moet zetten om de kortsluiting te lokaliseren. De piloten moeten nu stap voor stap systemen uitschakelen en per stap kijken of de rookont- terneuzen anp Eind april, begin mei moet de dan weer in elkaar gezette ma-' chine beginnen aan haar onder-' grondse tocht tot zestig meter onder NAP, door klei en zand,' naar Zuid- Beveland De tweede machine begint drie maanden later. Zo'n 27 maanden en 6,6 kilometer ver der komen de twee 'reusachtige mollen' weer boven aan de Zuid-Bevelandse kant van de Westerschelde. Een ingenieus computergestuurd lasersysteem bepaalt de koers van de machi nes. De tunnel moet in 2003 de veren over de Westerschelde gaan vervangen. De Kombinatie Middelplaat Westerschelde is verantwoordelijk voor ontwerp en aanleg. De tunnel gaat zo'n 1,7 miljard gulden kosten. De twee boormachines kosten sa men honderd miljoen gulden. Het eerste megawerktuig voor de aanleg van de Westerschel- detunnel in Zeeland is klaar. Komende vrijdag wordt de ma chine in de Duitse plaats Schwanau gepresenteerd aan de Nederlandse opdrachtgever, de NV Westerscheldetunnel. De boormachine heeft een lengte van 185 meter, een diameter van 11,3 meter en een gewicht van tweeduizend ton. De twee gigantisch 'kruipen de fabrieken' beginnen volgend jaar aan het boren van West- Europa's langste boortunnel in slappe grond. Na de officiële oplevering door bouwer Her renknecht, haalt het bedrijf de boor voor het vervoer weer uit elkaar. In januari komen de on derdelen per schip aan in Ter- neuzen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5