•xl OnzeToplO oh Wietteelt voor medicijn mag binnenkort wettelijk ulpverlening Schiphol hiet ernstig tekort Binnenland iling: minder winst PvdA Vijftienjarige blijft streven naar ideaal rst wil farmaceutische indel in EU bespreken D66 niet in 't geel maar wel sociaal-liberaal Een op de twee is voor verdere groei Schiphol 1.25 9.90 1.19 1.69 0.79 7.78 2.79 1.59 0.99 1 DAG 23 NOVEMBER 1998 rtraging door lawaaiwet hol» Vakantiegangers die de komende maanden met een tvlucht van of naar zonnige stranden en eilanden vertrek- moeten rekening houden met vertragingen die oplopen tot iiir. Martinair, Transavia en Air Holland hebben dat aan de ïisatoren van reizen geschreven. Vanaf vandaag mogen tuigen 's nachts tussen 23.00 en 6.00 uur niet meer landen zogeheten Buitenveldertbaan. De luchthaven heeft die J [regel moeten nemen omdat zij dit jaar anders te veel ge- overlast veroorzaakt. Overigens doet het probleem zich al- n voor bij harde westenwind, wanneer vliegtuigen op de Bui- le|eldertbaan zijn aangewezen. oiA steunt mogelijk deeltijdwet iaag Als het kabinetsvoorstel het wettelijk recht op deeltijd slijk te maken een 'uitgeklede versie' blijkt, zal de PvdA het I itiefwetsvoorstel van GroenLinks blijven steunen. Dat zegt jl l-Kamerlid Bussemaker in het PvdA-Vlugschrift. Fractielei- losenmöller van GroenLinks kwam in de vorige kabinetspe- r imet een eigen voorstel om het recht in deeltijd te werken jelen. Dat sneuvelde echter in de Eerste Kamer. Rosenmöl- iende daarop een nieuw wetsvoorstel in, dat ook werd on- ïkend door PvdA en D66. Maar tijdens de kabinetsformatie ken de drie vervolgens af zelf met een voorstel te komen. Herschijnt volgend jaar, maar de PvdA vreest dat dit niet ver esueel misbruik te weinig onderkend :ht« Seksueel misbruik door pastores wordt nog te weinig ïisbruik erkend. Tot die conclusie kwamen de deelnemers le eerste 'Lotgenotendag seksueel misbruik in pastorale re- zaterdag in Utrecht. De dag was georganiseerd door de kerkelijke stichting tegen seksueel misbruik in pastorale re- SMPR en de rk-zusterorganisatie Hulp en Recht. In beroe- - en benoemingprocedures van kerkelijke werkers moet t verplicht onderzoek naar mogelijk seksueel misbruik ko- aldus een van de vele aanbevelingen. ïgeren winnen wetenschapsprijs n» Drie Nederlanders hebben bij een internationale wed- Ivoor jonge wetenschappers in Berlijn de derde prijs ge nen. Het trio ontwikkelde een generator die gebruik maakt de golfslag van de zee om energie op te wekken. De jury ide het project Poseidon van Arthur Baas, Adriaan de Groot hris Weel als een 'uitstekende ingenieursprestatie'. Win- s waren twee scholieren uit Oekraïne. Zij bedachten een edure om uitlaatgassen te reinigen. ql gerard van putten •Kamerlid Van Gijzel wil ninister Netelenbos (ver en waterstaat) al haar in- aanwendt dat een intern- holrapport zo snel moge- ordt vrijgegeven. Uit dat irt, waarop RTL Nieuws avond de hand wist te leg- ilijkt dat de hulpverlening rond de luchthaven op ivond vorig jaar ernstig te- choot, nadat een Transa- estel naast de Zwanen- laan door een neuswiel ezakt. bedrijfsbrandweer was n drie minuten ter plaatse et uitslaande vuur aan het landinggestel te blussen, leidinggevende hulpverle- ladden die avond hun mo- telefoons en semafoons schakeld. Bovendien blun-* de verkeerstoren door aestel toestemming te ver te taxiën, terwijl volgens lorschriften het luchtver- ;gd had moeten wor- Dm de hulpverlenende in- es vrij baan te geven, bevindingen van het inter- hiphol-onderzoek komt in lijnen overeen met de in- van een eerder in de iaarheid gebracht evalua- iport van de gemeente nu verkiezingen voor de de Kamer zouden zijn, zou 'dA 47 zetels halen, blijkt politieke barometer van i Inter/View en het tv- amma NOVA. Dat is welis- tvvee meer dan de partij er rkelijkheid heeft, maar wat dan in recente peilin- ln oktober stond de PvdA ip 49, en in augustus zelfs ftig zetels. VVD haalt in de nieuwste veertig zetels, een winst wee ten opzichte van de Herkiezingen. Vorige scoorde de WD even veertig zetels in de peiling, blijft in de jongste peiling op elf, een verlies van itels ten opzichte van de rverkiezingen. Ook vorige d haalde D66 elf zetels, danks iet feit dat de drie Jgspartijen samen iets Ook onderzoek naar werking marihuana wordt beter De teelt van hennep voor medische en wetenschappelij ke doeleinden mag binnenkort. Het kabinet legt daartoe binnenkort een wijziging van de opiumwet voor aan de Tweede Kamer. Het wordt dan mogelijk om de werking van marihuana wetenschappelijk beter te bestuderen. Eind vorige week besloot het kabinet een Bureau voor Hennepteelt in te stellen, zodat een begin kan worden gemaakt met de teelt van hennep voor medisch onder zoek. groningen gpd Op een medisch symposium za terdag in het Academisch Zie kenhuis Groningen (AZG) werd gemeld dat het onderzoek naar het positieve effect van mari huana bij de bestrijding van verschillende ziekten nu snel op gang kan komen. ,,Het is be langrijk dat de medische wereld het onderzoek nu oppakt", zei ambtenaar Scholten van het ministerie van volksgezondheid op het symposium dat het Co ördinatiecentrum chronisch zieken Noord-Nederland had georganiseerd. In Nederland zijn drie weten schappelijke studies gepland. Een daarvan, een onderzoek naar het effect van marihuana op MS-patiënten, was al begon nen in het AZG, maar moest worden afgebroken omdat het toepassen van wiet illegaal was. Het AZG wil de draad weer op pakken zodra de vergunning om hennepplanten uit Groot- Brittannië te mogen importeren binnen is. De geplande wetswij ziging maakt het volgens Schol ten mogelijk dat de vergunning binnen afzienbare tijd wordt verleend. Het symposium ging over het gebruik van marihuana door reumapatiënten. Maar er zijn meer patiëntengroepen die baat hebben bij het gebruik ervan. Voorzitter De Zwaan van de stichting Patiëntenbelangen Medicinale Marihuana noemde het positieve effect is vastge steld door patiënten die lijden aan kanker, aids, MS, glaucoom, chronische pijn, reuma, Alzhei mer en Parkinson. Het gebruik van marihuana als therapeutisch middel is ge deeltelijk een schijnprobleem, omdat veel patiënten het mid del al roken, eten of als thee drinken. De stichting van De Zwaan heeft zelfs al een aparte vereniging opgericht die gecon troleerde marihuana aflevert aan de achthonderd leden voor Haarlemmermeer. Daarin werd onder meer aangegeven dat brandweercommandant Ernst als beoogd coördinator van de hulpverlening de toegang tot de landingsbaan werd geweigerd door Schiphol-medewerkers, omdat hij het vereiste pasje niet kon tonen. Ook kwam aan het licht dat de gewaarschuwde Haarlemmermeerse brandweer een gesloten hek vond en dat burgemeester Van Houwelin- gen eerst drie kwartier na de crash van vlucht HV 462 werd gewaarschuwd. De bijna-ramp heeft Schiphol ertoe aangezet de rampbestrij ding op en rond de luchthaven te intensiveren. Het Deelplan Verbindingen, dat inmiddels is gelanceerd, beoogt erin te voor zien dat de onderlinge commu nicatie tussen hulpverleners wordt gestructureerd. Daar naast werkt het zogeheten Cala miteiten Ondersteunings Team aan een verbeterde alarmrege ling. Medio volgend jaar denkt het team met nieuwe richtlijnen te komen. Onafhankelijk daar van heeft de gemeente Haar lemmermeer besloten strnctu- reel anderhalf miljoen te ont trekken aan de begroting voor extra opvang voor gecrashte passagiers op Schiphol, alsmede voor vier extra brandwachten. Leden van D66 stemmen over het voorstel de partij voortaan een herkenbare aanduiding te geven. De partij gaat vanaf nu als sociaal-liberaal door het leven. foto wfa engel lameijer den haag gpd winnen, is het vertrouwen in het kabinet fors gezakt: van zes tig procent enkele maanden ge leden naar naar 47 procent. Zo laag heeft Paars-1 nooit ge scoord. Veertig procent van de kiezers heeft nauwelijks tot geen vertrouwen in Kok-2. Ook bij degenen die op een coalitie partij stemmen is het vertrou wen afgenomen. Van de oppositiepartijen blijft het CDA fors verliezen: evenals vorige maand haalt het 25 ze tels, een verlies van vier. Groen Links zit nog steeds in de lift. Het haalt in de nieuwe peiling veertien zetels, drie meer dan bij de Kamerverkiezingen en één meer dan in de peiling van vorige maand. SP, RPF, SGP en GPV houden in de peiling het aantal zetels dat ze ook in werkelijkheid heb ben: respectievelijk vijf, drie, drie en twee. D66 accepteert 32 jaar na de oprichting dat ze sociaal-libe raal is. Het congres van de partij nam zaterdag in Gouda een voorstel aan om deze aandui ding voortaan te gebruiken. Ook wordt voor het eerst een begin selprogramma geschreven. Zowel een 'politiek etiket' als een beginselprogramma was ja renlang onbespreekbaar binnen de partij. Dit betekent dan ook een radicale afrekening met het verleden en met het gedachte goed van oprichter Hans van Mierlo die juist wars was van dogma's en ideologieën. Toch had hij er geen echt grote pro blemen mee. ,,De partij ver nieuwt zich elke acht jaar", zo reageerde hij. De aanduiding 'sociaal-libe raal' zal niet in het logo van de partij worden gebruikt. „Het hoeft niet per se op ons briefpa pier", zei D66-leider De Graaf. „Maar we zullen het wel ge woon zeggen. We zijn het ten slotte altijd al geweest." Het aannemen van de twee voorstellen is een groot succes voor de groep dissidente D66- jongeren onder de naam Op schudding. Zij willen de partij vernieuwen en herkenbaarder maken na het rampzalige ver lies bij de gemeenteraad- en Ka merverkiezingen eerder dit jaar. Twintig van de 26 voorstellen van Opschudding werden door het congres overgenomen. De poging om de partijkleur te veranderen van groen naar geel lukte echter niet. De jonge ren hadden de kleurverandering voorgesteld voor een betere herkenbaarheid. D66, CDA en GroenLinks hanteren nu dezelf de steunkleur. Ook een voorstel voor een betaalde voorzitter haalde het niet. D66-politiek leider De Graaf had geen moeite met de voor stellen van Opschudding. „Stook een lekker vuurtje onder de partij, we hebben dat nodig. Zolang we maar niet verbran den." Partijvoorzitter Kok reageerde wat zuiniger. „Opschudden mag, als het kussen maar heel blijft." Ook minister Van Boxtel moest nog 'even wennen' aan het nieuwe etiket. Maar partij prominenten als Terlouw en Brinkhorst juichten de vernieu wingsdrift toe. Het congres nam zaterdag ook een voorstel aan om het Centraal Planbureau (CPB) een laatste onderzoek te laten doen naar nut en noodzaak van de Betuwelijn. arnhem joop van dalfsen sprek met de Volkskrant van 'marketingagressie' door de far maceuten. Volgens de minister verhinderen Europese verdra gen haar op dit moment op te treden tegen de medicijnfabri kanten. De farmaceutische in dustrie mag nu in Europa geen reclame maken die direct op de consument is gericht. De fabri kanten proberen daarom huis artsen en specialisten bij hun voorschrijfgedrag te beïnvloe den door het aanbieden van al- lerlei bolussen en cadeaus. Loesje is jarig. Morgen viert het Arnhemse meisje dat zo graag aan de weg timmert, haar 15de verjaardag. Loesje, aanvankelijk alleen actief in het Gelderse, heeft de afge lopen jaren haar vleugels uitgeslagen, zelfs tot in het buitenland. De doelstelling is ech ter onveranderd: ze streeft nog steeds onbe kommerd naar het ideale. Loesje zag in het najaar van 1983 het le venslicht aan een Arnhemse keukentafel, zegt medewerkster Veronique Crolla. Een aantal gelijkgestemde geesten, onder meer afkomstig van de plaatselijke docentenop leiding Drama, besloot andere wegen te gaan bewandelen. „Ze wilden iets doen aan het doemdenken en de manier waarop de antikern wapenlobby bezig was. Uitgangs punt was en is nog steeds een positieve be nadering. Loesje wil nadrukkelijk een bood schap overbrengen, maar dan wel bij voor keur met een glimlach." Waar de naam Loesje vandaan komt, is nauwelijks nog te achterhalen, zegt Crolla. „Daarover doen heel veel verschillende ver halen de ronde. We zochten een aardige, sympathieke meisjesnaam. Vermoedelijk is iemand op een avond een kroeg komen binnenvallen met deze naam, en pats, dat was het." Loesje stimuleert de mensen met prikkelen de teksten op affiches om na te denken over rip mpp^v'iitppnlonendc maatschappelijke en politieke kwesties. Sympathisanten plak ken ze aan, meestal illegaal. Loesje heeft de afgelopen jaren dan ook meermalen de weg naar de rechter moeten maken. Zelfs op haar verjaardag moet ze zich ver antwoorden voor de meervoudige kamer van de arrondissementsrechtbank in Den Bosch. Drie Eindhovenaren staan er te recht. Het meisje reageert op de haar be kende manier, laat Crolla weten. „Terwijl het ministerie van justitie uit alle macht op zoek is naar meer rechters, krijgt Loesje er op haar verjaardag drie." Het is de vereniging Loesje een doorn in het oog dat de leden nog steeds processen-ver- baal krijgen als ze aan het plakken zijn. „De vrijheid van meningsuiting betekent ook dat we onze mening op deze manier moe ten kunnen uitdragen. Nu vegen de politie en justitie ons vaak op een hoop met com merciële plakkers. Daar zijn we het abso luut niet mee eens", aldus Crolla. Hoewel het er in het verleden wel naar uit zag, heeft Loesje momenteel geen enkele politieke ambitie meer. „Loesje heeft ooit zonder programma aan een landelijke ver kiezing meegedaan. Dat leverde net geen Kamerzetel op, maar wel veel publiciteit. Een volgende keer hadden we wel een pro gramma, maar deden we niet mee. Later heeft de groepering 'Idealisten', die is voort gekomen uit Loesje, nog een gooi gedaan naar een zetel, maar ook dat is niet gelukt." Loesje zit er niet mee, zegt Crolla. „Het is niet nodig om zelf actief politiek bedrii- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens een lagere prijs dan die coffee- schops hanteren. De medische wereld is inmid dels gevoelig voor het mogelijk gunstige effect van marihuana op bepaalde ziektebeelden. Wel moet er eerst studie worden ge daan naar hoe het precies werkt. Dr. Meijler van het Pijn centrum van het AZG zei dat er nog te veel vragen onbeant woord zijn om een duidelijke plaats van marihuana in de ge neeskunde te kunnen beoorde len. Onbekend is bijvoorbeeld nog hoe giftig marihuana pre cies is. Bekend is dat het krui denmengsel meer dan twee honderd stoffen bevat, waarvan een deel schade in het lichaam kan veroorzaken. Het kan vol gens Meijler nog wel tien jaar duren voordat een uit de plant gewonnen geneesmiddel op de markt komt, waarvan de bijwer kingen beperkt zijn. 'Slurfje' levert het bewijs, mummie Janus is een man De mummie Janus wordt in de scan-ruimte van zijn verpakking ont daan en de machine binnengeschoven. foto gpd hilbrand dijkhui- groningen gpd zij sponsors kon de voor het onderzoek benodigde 25.000 gulden worden opgebracht. 's Morgens vroeg was Janus met een ambulance opge haald bij het volkenkundig museum Gerardus van der Leeuw van de Rijksuniversiteit Groningen. Hij verblijft al sinds 1920 in Groningen, hoe wel hij eigenlijk eigendom is van het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. Het Gro ningse museum heeft hem in bruikleen. Janus is in de jaren zeventig ook al eens naar het zieken huis geweest voor röntgenon derzoek. Met de toenmalige apparatuur konden weten schappers maar een zeer be perkt beeld van hem krijgen. De hedendaagse apparatuur brengt veel meer in beeld. Alle röntgenopnamen zijn recht streeks op een harde schijf ge zet, zodat wetenschappers ze straks weer met de computer voor verdere bewerking kun nen oproepen. Millimeter voor millimeter schuift mummie Janus door de röntgen-scanner in het Academisch Ziekenhuis Gro ningen. Na vier uur komt aan alle twijfel een eind. Op het beeldscherm is duidelijk het slurfje te zien dat zijn manne lijkheid bewijst. Janus blijkt in derdaad Janus, en geen Sjaan- tje, zoals soms nog werd ge dacht. De 2700 jaar oude mummie uit het volkenkundig museum Gerardus van der Leeuw in Groningen kan zijn naam behouden. De scan die zaterdag werd gemaakt, levert een schat aan informatie op, die weten schappers kunnen gebruiken voor een reconstructie van zijn gezicht en waarmee ze zijn doodsoorzaak en de kwaliteit van zijn dagelijks menu kun nen achterhalen. Het onder zoek op Janus is vergelijkbaar met dat op het meisje van Yde, die in het Drents Museum horden bezoekers trekt. Dank- den haag» anp De plannen van het kabinet om het aantal vliegbewegingen op Schiphol te laten toenemen tot 600.000 per jaar, kunnen reke nen op steun van de helft van de bevolking. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau In ter/View uitgevoerd in opdracht van het tv-programma NOVA. Tegen de groei van de lucht haven is 35 procent, terwijl de rest geen mening heeft. Mocht Schiphol niet verder kunnen groeien dan vindt zestig procent van de bevolking dat er een luchthaven in zee moet komen. Een op de drie ondervraagden vindt dat geen goed plan. De rest heeft geen mening. ven. Wij denken dat er een veel effectievere manier is om iets te bereiken, namelijk door de individuele mensen zelf aan het denken te zetten." De vereniging heeft inmiddels ook navol ging gevonden in het buitenland. In Neder land schommelt het aantal leden rond de 1.600, in onder meer Zweden, Finland, Duitsland, Slovenië en Slowakije zijn het er alles bij elkaar een paar honderd. Ook daar plakken de sympathisanten leuzen op, on dertekend met de voor hen veelal onuit spreekbare naam Loesje. De teksten heb ben ze wel zelf bedacht. Loesje heeft haar activiteiten stilaan uitge breid. Zo zijn er boekjes, kalenders en agen da's op de marKt verschenen. Niet een lu cratieve manier van merchandising, maar bittere noodzaak om te overleven, aldus Crolla. Het meisje uit Arnhem heeft inmid dels drie mensen in vaste dienst, omdat het niet langer mogelijk bleek de organisatie draaiende te houden enkel en alleen met vrijwlligers. Ter gelegeheid van haar verjaardag geeft Loesje, voor hef eerst volledig in eigen be heer, opnieLiw een boekje uit, 'Humor Ver beelding en Initiatief. Het bevat een greep uit de ruim 1.300 uitgebrachte affiches. Daaruit blijkt duidelijk dat het kleine meisje van weleer groter is gegroeid. Voortaan is het, zoals de achterflap meldt, 'Loesje, echt zo'n meid van de wereld'. Ijsbergsla, per krop 2.49 Bonus voordeel 1.24 Hamburgers, 8 stuks mms 15.98 Bonus voordeel 6.08 Cft Magere spekreepjes, verpakt, per 100 gram 1.69 Bonus voordeel 0.50 CU Voorgebakken brood, o.a. Clabatta, pak 225 gram 2.39 Bonus voordes! 0.70 Uit de diepvries: CU Boerenkool, doos 450 gram I.29 Bonus voordeel 0.50 3 halen, 2 betalen: Unox magere rookworst, verpakt 3 zakken 250 gram II.67 Bonus voordeel 3.89 Unox stevige soepen, o.a. goulash of bruine bonen, blik 0.8 liter 3.49 Bonus voordeel 0.70 Smiths crispy chips, o.a. naturel, paprika of Bolognese, zak 200 gram 1.95 Bonus voordeel 0.36 3 halen, 2 betalen: ChSinaasappelsap met vruchtvlees, 3 pakken b 1 liter A O Q 6.57 Bonus voordeel 2.19 ^«dO okworst, CU Kattenbrokjes in saus, alle soorten, blik 400 gram 1.29 Bonus voordeel 0.30 Kijk in onze winkel voor nog 400 Bonus aanbiedingen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3