Een vrouw met een passie voor schrijven 'wee bands halen Vitaal en boeiend tot het eind irote Prijs binnen Cultuur&Kunst eestig hoorcollege in Theater Adhoc Pieken en een enkel dal bij Munzruh DAG 23 NOVEMBER 1998 CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 rider en Itchi Bitchi delen 12.500 gulden Jubileumprogramma NDT 2 in Leidse Schouwburg het eerst in de 16-jarige geschiedenis van de Grote /an Nederland hebben twee bands dit weekeinde jrootste popprijs gewonnen. De Amsterdamse for- Redivider en de Maastrichtse groep Itchi Bitchi |den tijdens de finale in Paradiso in Amsterdam in :ht van zaterdag op zondag op een gedeelde eerste .Ze delen de hoofdprijs van 12.500 gulden. IAM ANP tentie en de mate waarin ze bij het publiek aanslaan. Na telling bands werden in de fi- van alle punten bleken Redivi- vier verschillende crite- der en Itchi Bitchi even hoog te oordeeld door vakjury's: zijn geëindigd, live-act, meest vernieu- Redivider is volgens de orga- band, commerciële po- nisatie een vrij traditionele pop- 1JSIE SABINE VAN DEN BERG ng: 'De paradox van Pergamon' ater Adhoc. Gezien: 21/11, LAK- theater, Leiden. raag is het begin van een avontuur waarvan nie- weet waar het zal eindi- Met deze stelling slaat Adhoc de spijker op de wee acteurs leverden het in 'De paradox van Per- een fascinerende ver- ling over kunst, misdaad renschap, vol vragen en orden. Hun krijtstreep- ontlokten aan DNA-we- apper Craig Venter de •ende opmerking: „Well you look like bad la- ofwel: jullie zien eruit hte advocaten, duo bezocht deze Ameri- professor en legde het vast op video. De zaal daarnaast ook andere te zien die de contro- driehoek 'kunst, mis- retenschap' aansnijden. kracht van het stuk is ssterlijke presentatietech- aarvan de heren zich be- Duidelijke dictie ge- door natuurlijke bewegin- n scherpe tekst. Vanuit Ünderlijk enthousiasme teren zij realistische 'fei- een volgorde die het bi band. De stijl lijkt een beetje op die van de legendarische groep Crosby, Stills, Nash en Young. Itchi Bitchi maakt experimente le, filmische muziek met veel vuldig gebruik van samples. Het winnen van de Grote Prijs van Nederland is geen garantie voor een glanzende carrière. Klinkende namen als De Hei deroosjes, K's Choise, Total Touch, de Raggende Manne en Lois Lane streden allemaal eens om de Grote Prijs, maar eindig den geen van alle als eerste. Ze kregen wel meer bekendheid dan de toenmalige zarre karakter en vreemde ver loop van wetenschappelijke ontdekkingen ontleedt. De voordracht zakt niet in maar wordt opgefrist met onverwach te wendingen en associaties. Bijvoorbeeld als de helft van het duo zich na een fragment over de zondeval plotseling tot het publiek wendt en appels uit deelt. Het licht in de zaal blijft de hele voorstelling aan. Terwijl de toeschouwers smikkelen van hun verboden maar zo sappige vrucht vervolgen de lectoren hun sympathieke hoorcollege. Over de anatoom Galenus, die in varkens sneed omdat hij dat niet in mensenvlees durfde. Hij leverde niet alleen een positieve bijdrage aan de wetenschap maar ook een foutieve zodat de mens eeuwen in de waan ver keerde dat niet het hart maar de lever het centrum van leven was. De spelers Jan van den Berg en Rien Stegman dwingen ver wondering af, maar amuseren bovenal. De restauratie van Rembrandts 'De anatomische les van Dr. Tulp' noemen zij „anatomie uitvoeren op de ana tomische les". Een van de vele dubbele bodems uit dit geestige theaterstuk. Als professoren zul ke lezingen gaven, zouden de collegezalen uitpuilen. Mummie Janus naar ziekenhuis GRONINGEN/LEIDEN ANP De Egyptische mummie Ja nus gaat zaterdag per ambu lance naai' het Academisch Ziekenhuis Groningen voor een CT-scan. De mummie is van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden, maar het Volkenkundig Museum Gerardus van der Leeuw in Groningen heeft de mummie al meer dan zeventig jaar in bruikleen. Het is de derde keer dat een Egyptische mummie in Nederland wordt gescand. Eerder gebeurde dat in Leiden en Amsterdam. De mummie is waarschijn lijk een man van circa 35 jaar die rond 700 voor Christus leefde. De scan is onder meer noodzakelijk voor de defini tieve bepaling van het ge slacht, de doodsoorzaak en eventuele teksten op de windsels van de mummie. Daarnaast is de scan nodig voor de reconstructie van het gezicht van Janus. De des kundige die deze reconstruc tie volgend jaar uitvoert, is dezelfde Engelsman die ook het hoofd maakte van het veenlijk dat in het Drents Museum in Assen ligt en be kend staat als 'het meisje van Yde'. Bij de scan zijn twee ra diologen, twee archeologen en een Egyptoloog betrok ken. Nederlands Dans Theater II Gezien 11/11, Lucent Danstheater, Den Haag. Nog te zien: 8/12, Leidse Schouwburg. Krachtig gebalde vuisten schie ten omhoog. Er worden brede armgebaren en felle draaiingen gemaakt en benen zwaaien op. In 'Round Corners' van choreo graaf Johan Inger krijgt de jon gerengroep van het Nederlands Dans Theater (NDT 2) alle kans zijn vitaliteit uit te leven. Met dit nieuwe dansstuk opent het jubileumprogramma waarmee NDT 2 zijn twintigjarig bestaan viert. 'Round Corners' heeft sterke kanten. De opeenvolging van de scènes, waarin een aantal sche merlampen een rol speelt, is helder. Sommige momenten, bijvoorbeeld als in een trio de armen in verschillende richtin gen worden uitgestoken, zijn zeer spannend. Helaas duren dat soort momenten maar kort. Dit heeft te maken met de snel heid en de onrust die deze cho reografie beheersen. Van begin tot eind is er een spanning die niet toe- of afneemt. Door deze gejaagdheid is er geen plaats voor nuance en verinnerlijking. Er is wel humor, maar te weinig om lucht in de heftigheid te brengen. Dit realiseer je je vooral bij het zien van 'Skew Whiff van Paul Lightfoot. Ook hierin jach tige scènes, maar zo geestig, spitsvondig en afwisselend, dat de spanning nooit te zwaar wordt. Prachtig zijn de hoekige of juist slappe bewegingen die associaties oproepen met te kenfilmfiguurtjes. Rust, nuance en verfijnde ge voelens kenmerken 'Déja Vu' van Hans van Manen. Dit duet heeft een prachtige structuur. Het begint met een bijna over weldigende symmetrie, die zich, geleid door de muziek van Parth, opent om plaats te ma ken voor een lieflijke, heldere en hartstochtelijke dans tussen man en vrouw. Jiri Kylién maakte voor dit ju bileum 'Indigo Rose'. Wie Ky- lién kent zal in dit stuk, hoe af wisselend het ook is, niet veel nieuws aantreffen. Toch fasci neert het. Indrukwekkend is het begin met bokserachtige geba ren in de fragiele lijnen in het decor. Deze solo heeft de com Christophe Dozzi en Natasha Crook in het jubileumprogramma van het NDT 2. binatie van krachtige, lichtheid en vaart waar Kylian zo geniaal in is. Even kenmerkend zijn de du etten met hun ingenieus in el kaar grijpende bewegingen, af wisselend langzaam en heftig. Ook laat Kylión zich van zijn FOTO» JORIS-JAN BOS luchtige kant zien. Tegen een Kylién wel eens sterker toege- fraai driehoekig doek wordt re- past. Ook is het niet voor het laxed swingend gedanst. Het eerst dat hij met videobeelden getrek en de grapjes met shirts werkt. Maar het moet gezegd: zijn van een puntige humor, ook de beelden van de gezich- Het schaduwspel met de grap- ten waarop schaduwen spelen pige effecten van grote en kleine of die hardhandig weggedrukt schaduwen is aardig, maar heeft worden boeien tot het eind. RECENSIE KEN VOS Concert: Munzruh Gezien 21/11, Hot House, de Waag, Leiden De naam van dit kwintet geeft al aan dat Munzruh geen alle daagse band is. Volgens leider en contrabassist Gerco Aerts is de groep genoemd naar een compositie met dezelfde naam waarvan wederom de betekenis onduidelijk blijft. De muzikan ten, allen nog twintigers, zijn het levende bewijs dat het crea tieve klimaat in Nederland voor de geïmproviseerde muziek de laatste jaren bijzonder goed is. Bij vlagen wordt door Munzruh bijzonder origineel gemusi ceerd. Drie van de bandleden zijn uit het buitenland afkomstig. Damien Cluzel (elektrische gi taar en fretloze elektrische gi taar) komt uit Frankrijk, kla rinettist/saxofonist Tobias Klein uit Duitsland en tenorsaxofonist Rob Armus is afkomstig uit Ca nada. Niet alleen aan het en thousiasme en de moderne in vloeden is te merken dat Mun zruh een nog jonge formatie is. Het optreden afgelopen zater dag kende duidelijke pieken en een enkel dal. Op zijn best klinkt de groep als er stevig te keer wordt gegaan met een sound die doet denken aan Amerikaanse cross-over groe pen die met blazers werken, zoals Bazooka of Hotel X, waar bij meteen gezegd moet worden dat Munzruh een stuk profes sioneler klinkt dan die grunge jazzbands. De spanning wordt op peil gehouden door zeer vrij gitaarspel van Cluzel, zoals in het stuk Munzruh en mes scherp gearticuleerd altsaxspel van Klein. Ook Armus past goed in die context met zijn brede geluid dat regelmatig vervormd wordt door overblazen. Daarbij verge leken doet de ritmesectie vrij onopvallend zijn werk, met ritmevast spel van drummer Jeroen Blankert en melodieus baswerk van Aerts. De composi ties, de meeste van Aerts, zijn zeer gevarieerd qua vorm, met middenoosterse huppelritmen, een humoristische tango en na tuurlijk veel rock. Kleine muzi kale zwakheden kwamen aan het licht in sommige langzame re stukken, wanneer de span ning wegviel of in bepaalde en semble-passages waarin de tra ge akoestiek van de Waag roet in het eten gooide. Stichting 40-45 vraagt Mia Meijer document over zigeuners samen te stellen en als passie. Mia Meijer kan zich die gedachte vinden. Schrijven vindt allermooiste dat er is. Niet alleen iver ellendige dingen. Al krijg je dat si als je kennisneemt van de twee pu ts, die zij nu op haar naam heeft En de derde, die eraan komt over zi- zal ook niet overlopen van grap- grollen. ze iets met mensen, die een ellén- en achter de rug hebben? Mia schudt aofd. Nee, ze heeft niets met hen. Het uter om mensen, maakt ze duidelijk, vijftig jaar hun verhaal nog willen tn. Mensen, stuk voor stuk dikke ze re, die dat nu nog kunnen doen. niet meer. Dan zijn ze dood en ne- un verhaal mee het graf in. rijn vooral de mensen achter het ver- nvie zij is geïnteresseerd. Haar mot- treen is uniek en iedereen heeft zijn ferhaal te vertellen. In het boek over sngarbeiders wilde zij er achter zien ien wat er, ondanks alle narigheid in Dgsjaren, toch nog goed was gegaan. zegt Mia, „deze mensen hebben lede Duitsers ontmoet. Zij konden emaal over één kam worden gescho- eker, de ellende was groot, maar ik weten: waren er ook leuke dingen, ield hen op de been? Ik benadruk Je lichtpuntjes, hoe klein ze ook zijn. chtpuntje is een baken." apt even een zijpaadje in om aan te dat er ook andere onderwerpen zijn oorlog waarover autobiografisch kan i geschreven. In het kort vertelt ze f cursus die ze gaf aan tien broers en die wat wilde schrijven over de waarin ze hun jeugd doorbrachten, len dat, omdat de straat werd afge- l Mia: „Ze praatten over de kinderen [woonden, de bijnamen die ze had- In nog veel meer. Je kunt dat zien als ukje gezinsgeschiedenis, waaraan ie- l meedeed. Uiteindelijk mondde dit ton boek." |tweede voorbeeld dat ze aanhaalt, is rirsus schrijven voor lichamelijk ge- topten. Schrijven over hun kwaal. Let- nr letter. Mia: „Deze mensen vonden "tastisch, dat ze hun levens- en ziek- 8al op papier konden zetten. Ik herin- nog heel goed, dat er ontroerende jtn uit zijn gekomen. Verhalen, wagr- *1 andere gehandicapten weer steun h." deze voorbeelden wil Mia Meijer •tn, dat van het opschrijven of laten Bjven van autobiografische verhalen "lezende werking uitgaat. „Het gaat "m de mensen zich te laten uiten. Op Mia Meijer, sinds kort inwoonster van Hoogmade, baarde opzien met twee autobiografische publicaties. De eerste, 'Een handvol herinneringen overlndië', ging grif van de hand. Niet lang erna volgde 'Ik werd gedwongen', tien verhalen van Nederlanders, die in de Tweede Wereldoorlog naar Duitsland werden getransporteerd om daarvoor de vijand te werken. En weer kreeg ze lof toegezwaaid voor het boek, dat inmiddels in de boekwinkel te koop is. Het was voor de Stichting 40-45 aanleiding haar te vragen eenzelfde document samen te stellen over zigeuners. Een gesprek met de Hoogmadese, die in haar dagelijkse doen en laten docente Engels en creatief schrijven is aan het Regionaal Opleidingscentrum in Leiden en voor het Leids Volkshuis cursussen autobiografisch schrijven verzorgt. Een vrouw voor wie schrijven een passie is. die manier kan een grotere groep daarvan kennisnemen. Schrijven is echt één van de mooiste dingen die ik ken. Je ordent er je gedachten mee, zet alles voor jezelf op een rijtje en geeft bovendien informatie naar buiten. Dat zijn niet twee, maar drie vliegen in een klap. Prachtig toch?" Kan Mia in het kort vertellen wat autobio grafisch schrijven precies inhoudt? Een ding is zeker, zegt ze vooraf, er komen veel emo ties aan te pas. En over de schrijfvorm zelf: .Autobiografisch schrijven is het op schrift stellen van je levensverhaal. De hoogte- en dieptepunten uit je leven. Hierdoor wordt een rode draad zichtbaar, die tot houvast kan leiden. Beide komen uit jezelf. Gods dienst, bijvoorbeeld, kun je naar buiten projecteren." Autobiografisch schrijven hoort bij deze tijd, vertelt de Hoogmadese. „Je brengt naar buiten wat er van binnen leeft. Je kunt ook je voorouders erbij betrekken. Ik ken een vrouw die biografie over haar grootmoeder schrijft, omdat het zo'n prachtig mens was. Ze doet dat om haar aan de vergetelheid te onttrekken. Je ziet om je heen, dat de markt voor biografieën en autobiografieën enorm is gegroeid. Het is kennelijk iets, dat bij deze tijd hoort." Professor Jan Bastiaans, oud-hoogleraar psychiatrie aan de Universiteit Leiden die onlangs overleed, wijdde zijn leven aan het behandelen van oorlogsslachtoffers. Hij kreeg kritiek van tegenstanders, omdat hij bij die slachtoffers de gedachte aan de oor log in stand zou hebben gehouden. Heeft Mia Meijer wellicht ook weieens kritische geluiden in die richting gehoord? „Nee", "zegt ze. „De mensen in de boeken hebben zelf het initiatief genomen om hun verhaal te vertellen. Ze waren nergens toe verplicht. Als ze niet wilden meedoen, bleven ze ge woon weg. Ik heb er één gehad die, nadat hij zijn verhaal had verteld, zich terugtrok. Nou, dat respecteer je dan en daar hou je rekening mee." Mia is niet bang dat ze emoties losmaakt Ze zegt daarmee wel overweg te kunnen als die de overhand dreigen te krijgen. „Ik blijf erbij", is haar stellige overtuiging, „dat het goed is, dat mensen hun verhaal vertellen of opschrijven. Ze krijgen daardoor inzicht in hun leven. Op die manier laten ze het verle den stukje bij beetje los. Want ze hebben het geuit. Helaas is de traditie van het ver- halen vertellen in Nederland op de achter grond geraakt. Moeders lezen wel boekjes voor, maar vertellen niets over hun eigen le ven of over dat van hun ouders. Jammer, want daarop is je leven toch gebaseerd. Ik denk, dat daarvoor biografiepn en autobio grafieën in de plaats komen." Mia Meijer heeft nu twee boeken ge schreven met levensverhalen over mensen, die in barre omstandigheden leefden. Fen verzoek over een derde publicatie (zigeu ners) heeft ze in beraad. Waar denkt zij de ze mensen te vinden? „Ik ga ervan uit, dat er nog in Nederland wonen. Hoewel ik ter dege besef, dat je hen niet op elk willekeurig woonwagenkamp aantreft. Misschien moet ik voor dat boek wel Europa in. Ik weet het niet. Maar een ding staat vast: ik heb veel zin om dat boek te schrijven." Mia zei in het begin, dat ze autobiogra fisch schrijven als een passie ziet. Hoe is die ontstaan? „Ik vind het mooi om processen te beleiden. Je moet daarbij een groep men sen eerst de schrijfdrempcl laten overwin nen. Ze bijvoorbeeld iets laten schrijven over 'onweer' of over 'kinderen'. Voordat je het in de gaten hebt, hebben mensen de pen ql opgepakt en zijn aan het schrijven geslagen. Na een minuut of tien leggen ze hem neer. En dan leest iedereen over het zelfde onderwerp een heel ander verhaal voor. Nou, wat is er mooier dan dat? Dat er uitkomt wat er inzit, dat het niet blijft sla pen. Dat vind ik mooi. Het lijkt erop, dat er nu veel wordt geslapen. Hel spontane in de mens wordt bedreigd. Ik vind het mooi om dat tevoorschijn te halen." Mia Meijer heeft tot nu toe praktisch al leen levensechte verhalen opgetekend. Wat heeft ze zelf in haar leven geschreven? Ze denkt even na. Zegt dan: verhalen, gedich ten, een kinderboek en columns. Niet meer? „Ik ben eigenlijk te snel begonnen om dit op anderen over te brengen. Gevolg? M'n eigen verhaal komt in de knel. Zeg maar, dat dat nog in de pen zit. Ik heb als ideaal om meer te schrijven. Nu ik wat ouder word overvalt me de gedachte van: joh, Mia, komt daar nog wel eens tijd voor? De laatste tijd ben ik me daar meer en meer bewust van. Komt die tijd ooit? De komende jaren komt het antwoord erop. Ik ben nu in een dorp neergestreken waar ik rust kan vinden om te schrijven.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29