Gezondheid RSI Slaapproblemen Heilig Hart Dertigers hebben te veel eiwit in urine Rugklachten Kankerdodende cel Botontkalking MAANDAG 23 NOVEMBER 1998 redactie: saskia stoelinca 02; „Ik kom eens even bijpraten hoe liet met me gaat", zegt Karei, als hij tegenover me heeft plaatsge nomen. „Zoals je weet heb ik nu sinds vijf jaar last van een pijn lijke schouder en nek. Dat ont stond tijdens het werken aan mijn proefschrift, waarbij ik uren achter mijn computer heb doorgebracht. Ik stond destijds onder grote werkdruk, want ik had nog een halfjaar om het af te maken, dan zou mijn tijdelij ke aanstelling aflopen. Plotse ling, van het ene op het andere moment, kreeg ik een messcher pe pijn in mijn schouder, net even boven mijn rechter schou derblad. Hoe ik het ook probeer de, de pijn was te hevig om nog te kunnen werken. Tot mijn groot verdriet heb ik mijn pro motieonderzoek moeten stopzet ten, en tot nader order uitge steld. Ziek ben ik eigenlijk nooit, maar die verdomde pijn. Er valt nauwelijks mee te leven." Het valt me op dat Karei is ver anderd. Hij is rustiger geworden en zit in mijn kamer alsof hij al le tijd heeft. Niet meer op weg naar de volgende activiteit. Ik heb het altijd goed met hem kunnen vinden, onze interesses raken elkaar. „Is er veel veran derd, sinds het ontstaan van je klachten?", vraag ik hem. Karei vertelt, dat hij nog maar een halfuur per dag achter de com puter kan werken. Daarom is een baan in zijn oorspronkelijke vakgebied uitgesloten. Hij heeft alles op een rijtje gezet en is tijdelijk overgegaan tot een heel andere tijdsbesteding. Karei werkt als onderhoudsman in een garage. Hij heeft altijd van sleutelen gehouden en bezig zijn met zijn handen. In dit werk ge bruikt hij andere spieren, hier heeft hij minder last. Deze baan kan hij 20 uur per week volhou den. „Heb ik wat te doen, en verdien ik mijn eigen geld! En het is nog leuk werk ook. Maar ook dit heeft zijn beperkingen, ik ver lang terug naar mijn oorspron kelijke werk. Wanneer ben ik zo ver opgeknapt dat dat weer mo gelijk is?" Karei lijdt aan RSI, repetitive strain injury. Dit is een verza melnaam voor een aandoening van hand, pols, arm of schou der, die wordt veroorzaakt door het verrichten van steeds dezelf de werkzaamheden. De klach ten blijven ook aanwezig in een toestand van rust. De eerste tekenen kunnen zich uiten bij het in de handen wrij ven of het uitschudden van de polsen, nadat iemand lang aan het werk is geweest. Een slui pende pijn kan het gevolg zijn. De aandoening komt voor in al lerlei beroepen. Samira kwam met klachten in de handen, als gevolg van het kn ippen van gor dijnen. Ze deed dit al 25 jaar, maar plotseling had ze heftige pijn in de handen, die niet meer overging. Als ze een poosje niet had gewerkt, en ze weer ging knippen, schoot het er opnieuw in. Ondanks het feit dat ze haar werk zo heerlijk vindt. Bart-Jan zit aan de kassa bij een grote supermarkt. Hij is de snel ste, vertelt hij, maar ook hij krijgt last van zijn schouder. Inge speelt cello, zij is met de studie gestopt, omdat ze heftige pijn in haar arm krijgt, zodra ze een uur studeert. Laat staan, dat ze in het orkest mee kan spelen. De gemeenschappelijke factor in al deze klachten is het verrich ten van steeds dezelfde bewe ging. Een verkeerde houding, hoge werkdruk en te weinig pauzemomenten kunnen de klachten provoceren. Steeds meer wordt gewezen op het be lang van een goede werkplek. Daartoe kan een ergotherapeute adviezen geven. Een bureau en bureaustoel op juiste hoogte, een' andere stoel bij de kassa. Een voetenbankje onder de voe ten kan aanleiding geven tot een actievere werkhouding, zodat de spieren ontlast worden. Verder is het afwisselen van werkzaam heden van het grootste belang. Aan Karei, die zo thuis is op zijn computer, vertel ik dat er zelfs een website is op de computer waarop alle informatie over de ze aandoening staat. Als hij ge ïnteresseerd is kan hij het zelf opzoeken. De patiëntenvereni ging heeft er veel werk van ge maakt. Voor veel artsen is dit ook een nieuw ziektebeeld. Sommige neurologen hebben zich erin verdiept, anderen her kennen het niet. We leren er zelf ook van. „Hoe ga ik er nu voorlopig mee om?", vraagt Karei. Beter leren luisteren naar je eigen lichaam. Regelmatige kleine pauzes, af wisseling van beweging en een ontspannen houding zijn de eerste stappen op weg naar her- stel. Soms kan gerichte fysiothe rapie of Mensendieck helpen om je bewust te maken van de spanning in de spieren. Massage en ontspanningsoefeningen kunnen goed helpen. Ook hier geeft de website bruikbare infor matie. Stress is de grootste boos doener. Heb je iets aan deze adviezen?, vraag ik. Karei lacht. „Ik heb veel geleerd, de laatste jaren. Ik ben al een stuk laconieker dan een paar jaar geleden. Toch heb ik wel eens weemoed naar vroe ger, toen alles zo vanzelf ging. Kan je dat begrijpen?" Ik knik bevestigend. In deze si tuatie leer ik steeds van mijn patiënten dat ook ik me niet moet laten opjagen. Kruiswoord-min-een Nicl liet gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van liet gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Snaak; 5. vrouw; 7. baat; 8. aardgordel; 9. klipgeit; 11. hoofdstad van Albanië; 14. oorhanger; 16. asvaas; 17. koude valwind; 18. groente; 19. sporenplant; 20. ogenblik; 22. doel- verdediger; 25. zwemvogel; 27. trots; 29. voortdurend; 30. moes; 31genodigde. VERTICAAL: 2. Schaakstuk; 3. optocht; 4. familielid; 5. geestelijke; 6. tropi sche boom; 8. tijdelijk gebruik; 10. opschik; 12. scheldpartij; 13. prijs; 15. slim; 16. vensterglas; 19. brandstof; 21. roofdier; 22. sluitmiddel; 23. grap; 24. gesloten ronde lijn; 26. onge bleekt; 28. vulkaan in Italië. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: I. Zog; 3.'zes; 6. we; 9. ra, 10. erwt; 12. ooft; 14. Romeo; 16. trimester; 19. en; 20. mi; 21. legerkost; 26. edele; 27. sire; 29. adel, 31. ze; 32. ei; 33. tra; 34. ode. Verticaal: I. Zweet; 2. oer; 4. erf; 5. sater; 7. stom; 8. soes; 11. wrin ger; 13. ootmoed; 15. me; 17. ree; 18. eis; 21. Liszt; 22. edel; 23. re; 24. klam; 25. talie; 28. Ier; 30. eed STRIPS TOM POES Tom Poes en het Monster Trotteldrom Hij veegde zijn ogen af en stond op. Het was duidelijk, dat hij het prettig vond om eens te kunnen praten, want toen Tom Poes verder liep, volgde hij hem.„Jij bent een vreem deling", sprak hij. „Je kunt dus niet begrijpen wat het is om niet te weten wat anderen denken. Nou, het is vre selijk hoor! En is geen, zeggen wij trotten altijd. Twee weten meer dan één - en alle trotten samen weten al les. Daarom zijn wij zo voorgeraakt op jullie, vreemdelingen.",,Hm", zei Tom Poes.,,Maar ik,"hernam het ventje, „ik ben anders. Ik voel niet wat anderen voelen en ik weet niet wat anderen denken. En daarom weet ik niet wat ik denken moet! Ik weet niet, wat goed en wat slecht is en wat ik doen of laten moet."„Dat lijkt me onzin", zei Tom Poes. „Je hebt zelf toch wel hersens? Nou dan! "„Je begrijpt het niet", prevelde de trot. „Wat heb ik eraan om iets te denken, wat de anderen niet den ken? Dan heb ik toch altijd ongelijk? "Hij zweeg en liep treurig voort in het spoor van vernieling, dat het monster had achtergelaten.„Wat een ruïnes!" riep Tom Poes uit. „Het is dit keer wel heel erg, niet?"„Erg?" herhaalde zijn metgezel opschrik kend. „Ach, we zijn eraan gewend. Niets is blijvend, alleen het monster Trotteldrom wandelt in eeuwigheid. Zo blijft er werk! Nee, erg is het al leen maar om er niet bij te horen." Ongeveer de helft van Nederlanders boven de 30 jaar heeft last| slaapstoornissen. foto dijkstra fred steei Uit onderzoek blijkt dat onge veer de helft van de Nederlan ders boven de 30 jaar last heeft van slaapstoornissen. Maar een klein percentage gaat met deze klachten naar de dokter. Toch is er veel be hoefte aan informatie, gezien het aantal mensen dat de af gelopen maanden de Slaaps- ervicelijn heeft gebeld (0900 - 300 5020). De aard van de pro blemen waren: moeilijk in In De Balie in Amsterdam vindt dit weekend een mani festatie plaats rondom het hart. 'Heilig Hart' is een men geling van kunst en weten schap: filosofen en weten schappers geven hun visie, kunstenaars en musici laten zich inspireren. Een greep uit het deelnemersveld: cardio loog prof. Dunning, Aat Veld hoen en Hetfy d'Ancona, Jan Tromp, Donald Jones, Han de Vries en Sylvia Kristel. Toe gang bedraagt 15 gulden per dag. De manifestatie begint zaterdag om 12.00 uur en duurt tot 03.00 's nachts, zon dag wordt de draad weer op gepakt om 11.00 tot 18.00 uur. Adres De Balie: Kleine Gail manplantsoen 10, tel. 020 5535 151. Mensen tussen de dertig en veertig hebben relatief veel eiwit in de urine. Dat is een van de opvallendste uitkomsten van een groot onderzoek in de stad Groningen, waarvoor 41.000 inwoners tussen 30 en 75 jaar hun plasje hebben ingeleverd. Eiwit in de urine kan een aanwijzing zijn voor het ontstaan van hart-, nier- en vaatziekten. Dr. Wilbert Janssen, coördinator van het onderzoek, sluit niet uit, dat ook mensen beneden de dertig meer eiwit in de urine hebben dan tot nu toe wordt aangenomen. Inmiddels lopen twee vervolgonderzoeken. In één ervan wordt bekeken of mensen met als enige kwaal eiwit in de urine een ver hoogd risico lopen, en of het slikken van relatief onschuldige geneesmiddelen de kans op het krijgen van hart-, nier- en vaat ziekte kan verminderen. Negenduizènd mensen zijn uitgenodigd voor een nader onderzoek op het huisart- senlaboratium. Bij 1650 werd een te hoge bloeddruk, een te hoog cholesterolgehalte of een combinatie daarvan gemeten. De meesten van hen waren daarvoor al onder behandeling van de huisarts. Van de duizend mensen die naar ver wachting aan het geneesmiddelenonder zoek meedoen krijgt een kwart gedurende vier jaar een combinatietherapie. Ze moe ten dagelijks een ACE-remmer (een bloed- drukverlagend middel) en een cholesterol verlagend middel slikken. Twee andere groepen krijgen een van beide middelen en één nepmiddel, terwijl de vierde groep twee placebo's moet slikken. De proefper sonen weten niet welke combinatie zij slik ken. De groep die op het huisartsenlab is ge weest en bij wie behalve eiwit in de urine ook een hoge bloeddruk en cholesterol werd aangetoond wordt de komende vier jaar in een ander onderzoek gevolgd. „Doel van beide onderzoeken is om mensen in een eerder stadium betere zorg te geven", zegt Janssen. Het aantal slachtoffers door botontkalking zal door de vergrijzi golf de komende jaren sterk toenemen. foto gpd niels v Nederland is binnen Europa koploper wat betreft proble men rond botontkalking (os teoporose). Volgens een nog te publiceren rapport van de Europese Commissie zal het aantal patiënten in Nederland met fracturen (met name heup en wervels) de komende jaren verdubbelen. De vergrij- zingsgolf gaat zorgen voor een kostenexplosie, heeft de Ge zondheidsraad al becijferd. Botbreuken door osteoporose en daaruit voortvloeiende in validiteit zullen leiden tot Patiënten met chronische lage rugklachten hebben baat bij Cesartherapie (houdings- en bewegingsgedrag). Dat blijkt uit een onderzoek van NIA- TNO. Aan het onderzoek de den meer dan 200 mensen met lage rugklachten mee. De helft van hen kreeg oefenthe rapie Cesar. Na drie maanden meer ziekenhuisopname; validatie en thuiszorg. Vo de EU is actie geboden. E moet meer aandacht wori besteed aan preventie: ge eerde voeding (met voldo calcium en vitamine D) ei chaamsbeweging. De kaïi te vallen kan worden ver kleind door voorzieningei huis. De Osteoporose Stic ting houdt zich bezig met geven van informatie rom botontkalking. Meer infoi tie: tel. 073 - 521 9445. bleek de mate van herstel hen groter te zijn dan bijj andere groep, terwijl de ei van de klachten tussen de twee groepen niet verschi Meer informatie over de artherapie bij de Verenigii Bewegingsleer Cesar: tel.C 251 5769 of 035 -525 684fi de kleine hersenen (PCD hersenbeschadiging verc zaakt. Patiënten die met aandoening bij de doktei men, hebben in 90 proce van de gevallen zonder h zelf te weten kleine tumc Darnell wilde weten of d ne wat de hersenbeschai veroorzaakt, ook de tumi klein hield. Hij onderzoc! vier patiënten met PCD c kwam erachter dat de cel van hun tumoren een pri ne produceerden die noi gesproken alleen in de hi nen voorkomt. Wetenschappers hebben ont dekt dat het lichaam zelf kan kercellen kan bestrijden. Zij hebben T-cellen gevonden die kankercellen kunnen doden. Artsen vermoeden al langer dat dergelijke T-cellen be staan, maar waren tot nu toe niet in staat hen te vinden. Een onderzoeksteam onder leiding van dr. R. Darnell van de Amerikaanse Rockefeller Universiteit, slaagde daar wel in. Patiënten die dergelijke kankerdodende cellen heb ben, hebben daar zeker niet alleen maar voordeel van. Zij krijgen een aandoening aan patricia schutte Jonge moeders komen vaak met vragen naar de juiste wijze van klaarmaken van flesvoe ding. Voor het aanmaken van de poeder kan gewoon leiding water (niet uit geiser of boiler) worden gebruikt, behalve wan neer het water wordt aange voerd via loden leidingen. In dat geval is het beter (niet-kool- zuurhoudend) mineraalwater te gebruiken. Anders krijgt de ba by een schadelijke hoeveelheid lood binnen. Bij de bereiding van zuigelin genvoeding is de juiste verhou ding tussen de poeder en water uitermate belangrijk. De advie zen op de verpakking moeten dan ook zorgvoildig worden op gevolgd. Het is raadzaam om de voeding voor de hele dag (maar niet meer) in één keer klaar te maken. Daarmee wordt de kans op fouten in de dosering klei ner. Aangezien het klaarmaken van flesvoeding thuis nooit volko men steriel gebeurt, kunnen bacteriën in de voeding terecht komen. Door hygiënisch te werken en de volgende maatre gelen te nemen blijft dit risico beperkt. Als een fles babyvoeding direct voor het gebruik wordt klaarge maakt, hoeft het water niet van tevoren worden gekookt. Bacte riën krijgen pas de kans zich te vermeerderen, als de voeding een tijd wordt bewaard. Dat het water ook moet worden gekookt om de kalk neer te la ten slaan is een fabeltje. Er zit voldoende calcium in poeder- vormige zuigelingenvoeding. Voor het koken van het water kan beter geen aluminium ketel of een ketel met een aluminium bodem worden gebruikt. An ders kan het kind met zijn voe ding te veel aluminium binnen krijgen. Als flesvoeding enige tijd van tevoren wordt klaargemaakt, moet het water eerst worden gekookt. Een paar seconden doorkoken is voldoende. Uit Bij flesvoeding is hygiëne van groot belang. tests is gebleken, dat er minder bacteriën groeien in bewaarde voeding, wanneer gekookt wa ter wordt gebruikt. Dit geldt ze ker als de flesvoeding bij een te hoge temperatuur wordt be waard (ideaal: in de ijskast op vier graden Celsius). Ook mine raalwater moet worden ge kookt, als de voeding vooraf wordt gemaakt. De fles, de speen en de kan, waarin de voeding wordt be waard, moeten goed schoon zijn. Voor de kan is afwassen in heet, schoon sop voldoende. Gezien zijn vorm wordt de fles niet voldoende schoon door hem goed af te wassen, ook niet in de afwasmachine. Daarom moet de fles dagelijks worden gesteriliseerd. Dit geldt ook voor de speen. De meest effectieve manier van steriliseren van zuigflessen en spenen is ze uit te koken gedu rende drie minuten in een pan met water. Het gebruik van de magnetron kan een snel alter natief zijn, als het op de goede manier gebeurt. Steriliseren in de magnetron moet meteen na het gebruik van de fles gebeu ren. De fles moet na het schoonmaken voor tenminste tweederde met water worden gevuld en in de magnetron worden gezet. Laat het water in de fles een tijdje doorkoken. Als de fles niet direct na gebruik wordt gesteriliseerd, krijgen bacteriën de kans zich snel te vermeerderen. Vooraf gemaakte zuigelingen voeding kan in de koelkast maximaal 24 uur bewaard wor den. Na de bereiding moet de voeding snel worden afgekoeld en afgedekt in de koelkast wor den gezet bij vier graden Celsi us. Als de temperatuur hoger is, neemt het risico op bacterie- groei in de voeding sterk toe. Aangezien de temperatuur in veel huishoudkoelkasten in Ne derland veel hoger is dan vier graden Celsius, is het goed de afstelling van de koelkast te controleren, bijvoorbeeld met behulp van een koelkastther mometer. slaap komen, 's nachts \va worden of 's ochtends te\ ontwaken. Overigens slaapproblemen na hoe de meest voorkomende ra ten, waarmee patiënten hun huisarts komen. Vil servicelijn kan een gratis formatiepakket over sli worden aangevraagd. Ooi in het pakket een test enk het tips om te kunnen sli zonder medicijnen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 26