De wraak van Carla Zijlstra is zoe Toppers geven elkaar weinig toe in Heerenvee Het echte wet begint nu pas' Sport René Ruitenberg wint twaalfde schaatsprimeur van Veenoord Derksen levert paar plaatsen in 1998 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef janet van dijk.i Boutiette is weer onnavolgbaar Amsterdam KC Boutiette heeft opnieuw zijn gelijke niet gevon den in het marathonpeloton. De 28-jarige Amerikaan won zater dag in Amsterdam de zevende wedstrijd van de KNSB-competi- tie en gisteren behaalde hij in Eindhoven zijn zevende zege. Boutiette toonde zich beide keren de snelste in de massasprint. Klassementsleider Henk Angenent finishte als vijfde in Amster dam, en viel gisteren in Eindhoven. De Woubruggenaar leverde dure punten in maar staat nog steeds bovenaan. Van Delft sneuvelt in kwartfinale leiden Bart van Delft drong in het tweede A-toernooi tot en met 16 jaar van het landelijk wintercircuit door tot de beste acht. De Rijnsburgse jeugdspeler ging in de kwartfinale met 7-5 6-4 ten onder tegen zijn jarenlange rivaal, Arno van der Wijk uit het district Friesland. In de eerste twee rondes had Van Delft in twee korte sets afgerekend met Stefan Kooiman (Rotterdam) en Ro derick Stam (Utrecht). Leonie Mekel uit Voorschoten bereikte bij de meisjes via Paula Keizer de tweede ronde. Daarin verloor de Leidse districtsjeugdkampioene in de tiebreak van de derde set van Nathalie Koppelle (Den Haag). De Leidse C-Master Karolien Hoogeveen sneuvelde in de eerste ronde. Hanimink hoopt op tijd fit te zijn zoetermeer Basketballer Geert Hammink hoopt woensdag met het Nederlands team in Almere in actie te komen in de EK-kwa- lificatiewedstrijd tegen IJsland. De center heeft de mediale band in de linkerknie verrekt en wordt driemaal daags behandeld. Fy siotherapeut Dino Bergens vertrouwt erop dat Hammink woens dag fit is. Afgelopen weekeinde deed de speler van Alba Berlin dan ook niet mee met Oranje in het internationale vierlanden- toernooi 'Zoetermeer Basketball Classic'. Nederland eindigde als tweede, omdat Hongarije gisteren in de eindstrijd met 63-55 te sterk bleek. Zaterdag won Nederland al van Jong Griekenland (75-73). Groenendaal stelt teleur tabor Richard Groenendaal is zaterdag in de tweede wedstrijd voor de wereldbeker veldrijden slechts als zevende gefinisht. De winst in de Tsjechische plaats Tabor was voor de Belgische we reldkampioen bij de jeugd Sven Nijs, die gisteren ook de derde veldrit Superprestige won in Sint Michielsgestel, voor zijn land genoot Mario de Clercq en Wim de Vos. De Clercq, wereldkam pioen bij de senioren, kwam zaterdag als derde over de streep. Ook met Adri van der Poel ging het in Tabor niet naar wens. Hij eindigde als veertiende, vlak voor twee andere Nederlanders: Wim de Vos en Maarten Nijland. In de stand na twee wedstrij den leidt Nijs met 90 punten voor Groenendaal, die 69 punten heeft. Pontoni is met 60 punten derde. Cristina naar huis chiba-makuhari» Albert Cristina heeft het WK volleybal verlaten en is naar Nederland teruggekeerd om de geboorte van zijn eer ste kind mee te maken. De middenblokkeerder en zijn vrouw kregen gisteren een zoon: Max Milan. Cristina had met bonds coach Toon Gerbrands afgesproken dat hij zou mogen afreizen als de bevalling aanstaande was. Cristina komt alleen bij calami teiten in de selectie terug naar Japan. Litouwse bond schorst zwemmer wilna De Litouwse zwemmer Giedrius Rafanavicius is voor vier jaar geschorst. De zwembond in zijn land nam dit besluit, om dat Rafanavicius in juni tijdens de nationale titelstrijd weigerde een dopingtest te ondergaan. De zwemmer was aanvankelijk voor twaaf maanden geschorst, maar onder druk van cfe wereld- zwembond Fina werd het vier jaar. ,,De Fina heeft ons daartoe gedwongen", aldus het bestuur van de Litouwse zwembond. Na Rimas Ubartas, olympisch kampioen discuswerpen in Barcelona 1992, is Rafanavicius de tweede Litouwse atleet die voor vier jaar is geschorst wegens het weigeren van een dopingtest. Schaatsster bewijst ongelijk van KNSB 'Waar was je op de Olympische Spelen', luidde de pronte vraag die Carla Zijlstra in het voorjaar werd gesteld door een lid van het sectiebestuur langebaan van de schaats bond KNSB. De 29-jarige Groningse voelt zich nog altijd diep gekwetst. ,,Ik ben hun hond niet." Zijlstra werd in april uit de kernploeg gezet, maar gleed zaterdagmiddag tijdens de wereldbekerwedstrijd op de 5000 meter in Heerenveen met een stralende lach over de finish. De studente fysiotherapie eindigde als tweede, op een halve seconde van winnares Gunda Niemann en ruim voor olympisch kampioene Claudia Pechtstein. Carla Zijlstra is op de 5000 meter op weg naar een nieuw Nederlands record. FOTO REUTERS heerenveen gus van oosten gpd-verslaggever Carla Zijlstra nam dit seizoen op eigen kracht, als rijdster uit het Groningse gewest, haar plaats in de wereldtop bij de vrouwen op de lange afstanden weer in. Ze noteerde en passant een nationaal record (7.05.94) dat sinds maart in handen was van Tonny de Jong. Daarmee bewees Zijlstra het ongelijk van de KNSB. „Voor de bond is dit denk ik vervelend. Maar ik ben wel gefeliciteerd. In het voorjaar werd Zijlstra afgerekend op haar teleurstel lende resultaten tijdens de Olympische Spelen in Nagano. Ze eindigde als negende en zes de op respectievelijk de 3000 en 5000 meter. Zijlstra revancheer de zich nog wel aan het einde van het seizoen met een bron zen medaille op de 5 km van het WK afstanden, maar dat veranderde niets aan haar zaak. De argumentatie om Zijlstra uit de kernploeg te zetten, was drieledig. De nestrix van het team van bondscoach Sijtje van der Lende werd een gebrek aan kwaliteit, perspectief en groeps- zin verweten. De geschillen commissie van de KNSB veegde in september de eerste twee punten van tafel en vroeg zich af of het derde element ('gebrek aan groepszin') de schaatsster te verwijten viel. De geschillencommissie oor deelde dat Carla Zijlstra ten on rechte de 'kernploegstatus' is ontnomen. Het is echter, op grond van een onwerkbare situ atie, in praktische zin uitgeslo ten dat de Groningse terugkeert in de schoot van Van der Lende. „Ik maak aanspraak op de faci liteiten van de kernploeg, die mij moeten worden geboden", zegt Zijlstra. De geschillencom missie heeft die uitspraak opge schort. „Mijn advocaai j met de KNSB in alle i heid naar een oplossing,' Al zeven maanden m stra het inkomen dat ze als kernploeglid en vomb zo goed en zo kwaad gaat in haar eigen on< Ze heeft een privé-spon zekeringsbedrijf VPZ uil gedam, red.) en ontvai J maandelijkse tc NOCNSF. Zijlstra geniet KNSB de faciliteiten van giotop-selectie, onder wt1 raplu sprinter Jakko Leeuwangh vorig seizoen viel. 1 KNSB-voorzitter Wim zegt dat Zijlstra zoveel wordt gesteund om een maal seizoen te c bieden haar als lid van di top bijna gelijkwaardig1 ningsfaciliteiten als deJ ploegleden. Alleen is quentie en het budget vj i ningskampen iets lager j trekt ze geen inkomen m de KNSB." Carla Zijlstra hoopt op nanciële tegemoetkomii de bond. Voor het overig li ze inmiddels vrede met tuatie. „Ik was niet gelu r de kernploeg. Ik wist energie die ik er in stopte 5 eens uit moest komen, dat ik met mijn coach Kasper de goede weg bei e: Schaatsers zien wereldbeker als training heerenveen johann mast gpd-verslaggever Vraag tien schaatsers hoe ze de eerste wedstrij den van een seizoen beschouwen en negen van hen zullen antwoorden: als voorbereiding op de grote toernooien. Gunda Niemann, Claudia Pechstein, Adne Söndral en Gianni Romme voeg den afgelopen weekeinde door afstandszeges bij de wereldbekerwedstrijd in Heerenveen belang rijke punten aan hun totaal toe, maar konden nauwelijks een waarde-oordeel over hun presta ties geven. Dat konden Rintje Ritsma, Ids Postma, Jan Bos, Marianne Timmer en de meeste andere vaderlandse toppers evenmin. Tonny de Jong en Renate Groenewold bekroonden hun vroege vorm met persoonlijke records en Carla Zijlstra brak het Nederlands record op de 5 kilometer. „Ik heb nog helemaal geen power in de be- nen", zei wereldkampioen sprint Jan Bos na zijn tiende plaats op de 1500 meter. „Ik kan niet elke week in vorm zijn, het komt vanzelf', sprak Mari anne Timmer na haar opnieuw teleurstellende tiende plaats op dezelfde afstand. Rintje Ritsma en Ids Postma gaven toe dat ze de 10.000 meter in deze fase van het seizoen nog nauwelijks seri eus aankonden. Het was, kortom, nog wat te vroeg allemaal. Niettemin klokten de schaatsers alleszins ac ceptabele tijden in Thialf. De 1500 meter van de mannen leek zaterdag zowaar op die van de Olympische Winterspelen in Nagano. De Noor Adne Söndral troefde Ids Postma in een recht streeks duel af en finishte enkele honderdsten van een seconde eerder. Ritsma wurmde zich met 1,49,98 precies tussen de Noor en de Fries in. Op de 10 kilometer moesten de twee Friese all- rounders respectievelijk twintig en dertig secon den toegeven op Gianni Romme. Hoewel Romme in het post-olympische jaar moeite heeft zich te motiveren voor de wedstrij den, hield hij Brigt Rykkje, de revelatie van vorig weekeinde in Hamar, in een rechtstreeks duel van zich af. Het grote verschil waarmee Romme vorig jaar placht te winnen, is echter weg. Bart Veldkamp gaf slechts tweetiende van een secon de toe en ook Bob de Jong hield de schade be perkt. De Jong is onder de hoede van Ingrid Ha- ringa teruggekeerd naar de stijl die hem twee, drie jaar geleden groot maakte. „Goede rondetij den rijden, volhouden, en als het kan in het slot versnellen", aldus De Jong. Mede als gevolg van het mindere prestei Romme kropen de toprijders dichter naai toe. Het verschil tussen de nummer één mer -zes op de 10.000 meter bedroeg vijf den. Ook op de 1500 meter van de vrouw D digden de nummers één (Claudia Pei 2,00,21) tot en met zes (Renate Groeii s 2,00,98, p.r.) dicht bij elkaar. Naast het Nederlandse record van Carla op de door Niemann gewonnen 5000 metg t de het optreden van Tonny de Jong in veen opzien, op zowel de 1500 meter als dere mate - de 5000 meter. Ze scherpte ha soonlijke record op de 1500 meter aan tori en werd vijfde op de 5 km, de afstand was vorig j aar teleurstellend presteerde. veenoord anp IJskunst zonder kunstijs. Na twee nachtjes vorst had de Drentse ijsvereniging Nieuw- Amsterdam/Veenoord toch weer de primeur. Op de speed- waybaan van Veenoord werd gisterochtend voor het eerst de ze winter een marathonwed strijd op natuurijs verreden. De complimenten waren voor de ijsmeesters, de hoofdprijs ging naar René Ruitenberg. De Wehkamp-rijder uit Elburg won de sprint van een kopgoep van zeven man. Ruud Borst en Erik Huizebosch werden tweede en derde. Nooit eerder hoefden de schaatsen zo vroeg voor het na tuurijs te worden geslepen. Ei genlijk kwam de wedstrijd erg ongelegen. Temeer omdat er het afgelopen weekeinde twee KNSB-marathons op de kalen der stonden. „Het hoeft maar even te vrie zen en het is in Veenoord raak. Iedereen wil deze klassieker winnen. De aantrekkingskracht van pers, publiek en schaatsers op deze wedstrijd is onvoorstel baar groot. Dat maakt het zo aantrekkelijk. Vandaar dat ik vanaf vorige week woensdag bijna niet meer heb getraind", aldusRuitenberg. Opvallend was de aanwezig heid van Erben Wennemars. Het sprintkernploeglid ging ge lijk na het startschot op jacht naar de eerste premiesprint. Deze inspanning moest hij later in de race bekopen. „Ik blok keerde helemaal. Toch heb ik een half uur meegereden. Dat viel me nog mee. Ja, ik heb res pect voor de marathonschaat sers. Het zijn regelrechte top pers. Na het langebaanschaat sen kies ik voor de marathon." De toeschouwers kregen een boeiende wedstrijd te zien. Hal verwege de race dubbelden 19 rijders het peloton. Korte tijd la ter vonden zeven van de negen tien man elkaar weer: Angen ent, Pieterse, Borst, Huizebosch, Groenendal, De Vries en Rui tenberg. De zeven koplopers ringel oorden voor de tweede keer de grote groep. Voor de achterblij vers was het pleit toen al be slecht. In de laatste ronde sloeg Ruitenberg zijn slag. Hij zette de sprint op het voorlaatste rechte stuk in en gaf de voorsprong van zo'n tien meter niet meer uit handen. „Het afsprinten is hier altijd lastig. Komt door die ruime bochten. Ik weet dat als geen ander. Ik heb hier nu zeven keer een marathon gereden en steeds zat ik bij de beste vier", grijnsde Ruitenberg. De plaatselijke ijsclub heeft al jaren een abonnement op schaatsprimeurs. Dit jaar was het al de twaalfde keer. „Het is een virus dat bij lage tempera turen begint te werken. We wil len altijd de eerste zijn", zei voorzitter Bram Jager. Wereldbeker landenteams naar Engelse golfers san roque anp Een moeilijke vijfde ronde heeft Robert-Jan Der ksen een paar plaatsen in het klas'sement van het kwalificatietoernooi voor de Europese Tour '99 gekost. De Nijmegenaar had voor de par-72 baan van het Zuid-Spaanse San Roque 74 slagen no- dig. Met een totaal van 235, twee onder par, bezet hij met nog achttien holes te spelen de gedeelde dertiende plaats. Na de vierde ronde stond hij nog gedeeld zesde. De beste 35 na zes ronden ontvangen een startbewijs voor het Europese profcircuit van volgend jaar. Derksen heeft negen slagen achterstand op de Zweed Henrik Nysfrom, die op een zonnige en warme zondagrrjiddag een demonstratie van bij na perfect golf gaf. Nystrom kwam door een 68 op een totaal van 349 slagen, vier minder dan een tweetal achtervolgers: de Schot Drummond en Santi uit Italië. Derksen maakte een birdie en drie bogeys tij dens een ronde waarin hij nimmer het juiste ge voel op de greens van de San Roque Golfclub had. „Ik merkte dat al op de oefengreen", zei Derksen na afloop van zijn ronde. „Op de een of andere manier lukte het me niet voor een om schakeling te zorgen. Ik bleef veel putts te kort spelen. Dan heb je vanzelfsprekend een behoor lijk aantal te lange putts voor par. Een tourkaart is het eerste doel, maar morgen moet ik zo hoog mogelijk eindigen. Hoe beter je resultaat, hoe meer wedstrijden je volgend jaar kunt spelen." Derksen is de enige Nederlander die nog in ac tie komt in dit toernooi. Chris van der Velde en Niels Kraay mochten na de vierde ronde naar huis. Engeland won voor de eerste keer de wereldbe ker voor landenteams. Nick Faldo en David Car ter waren daarvoor verantwoordelijk in Auckland. Het tweetal had slechts 568 slagen nodig. Verrassend werden de Italianen Costantino Rocca en Massimo Florioli tweede (570). Op de derde plaats kwamen 21-voudig winnaar Vere nigde Staten, Schotland en Argentinië (571). Het individuele klassement eindigde in een zege voor de Amerikaan Scott Verplank. Bij het WK landenteams voor amateurs in San tiago de Chili neemt het Nederlandse kwartet Van den Berg, Buschow, Boysen en Ruiz-Fonhof na de derde ronde met 666 slagen de 22ste plaats in. Leider is Finland (641 slagen). Tweede staan Australië, Groot-Brittannië, Ierland en de Vere nigde Staten met 644 slagen. Volleyballers winnen van China en VS Misha Lathuhihin zet in Chiba de bal op voor de aanstormende Bas van de Goor. De gisteren met 3-0 van China. chiba-makuhariedwin alblas gpd-verslaggever Met de partijen tegen de andere Europese rivalen in het vooruit-, zicht, hebben de Nederlandse volleyballers op het WK nog een poging gedaan de concurrentie schrik aan te jagen. Oranje won gisteren de laatste - en van Ne derlandse zijde tot nu beste wedstrijd - in Chiba-Makuhari met 3-0 van China. De ploeg bereikte daardoor, net als Joe goslavië, Rusland en Italië zon der averij Hamamatsu, waar vanaf morgen verder wordt ge speeld. De top vier van de groep moet daar in de nog niet gepro grammeerde onderonsjes (drie elk) uitmaken welke twee ploe gen het tot de Final Four schop pen. Uit de andere groep ko men ook twee halve-finalisten. Dat zullen ongetwijfeld Brazilië en Cuba zijn. Bondscoach Toon Gerbrands is er niet geheel gerust op dat Nederland bij de laatste vier komt. „Uit wat ik tot nu toe heb gezien, haal ik dat Italië op een indrukwekkende manier bezig is. Die hebben jongens met veel ervaring, een brede selectie en zijn voor mij favoriet nummer één voor de wereldtitel. Joego slavië is gedreven. Dat team speelt nu al enige tijd met el kaar en wat zij serverend laten zien, is bijna een nieuwe ont wikkeling", aldus Gerbrands. Ook Rusland ziet de Haarlem mer niet over het hoofd. Die fout heeft hij al eens gemaakt. „We dachten in de halve finales van de World League dat we dat redelijk onder controle hadden, maar twee dagen later werden we door ze geveegd. In het geval van de Russen moet je je op zes systemen instellen. Dat blijft een rare ploeg." Hoewel Gerbrands honger naar het hoogst haalbare heeft, is hij van mening dat het WK al iets heeft opgeleverd. „Ik durf nu wel te zeggen dat we nog steeds bij de top vijf van de we reld horen. We gaan nu voor de laatste vier en natuurlijk zal ik teleurgesteld zijn als wed s halen." „Het echte werk gaati r beginnen", verkondigdi f van de Goor dan ook 1 duidelijk. De leider van de i' heeft al te veel gewonnen k waarde van een klasserinj i dan de eerste vier nog k nen inzien. De wedstrijd de Verenigde Staten (12-'r 15, 11-15) en vooral Chink 5, 15-3,15-8) moet hemd plezier hebben gedaan,! het Nederlands team no 8 eerder tegen een tegenüt van enig formaat zo dom de als tegen de Aziaten. 0 dipje in de derde set na. Op 9-0 in de derde set li derland de wurggreep los, in het China had. „Er w P die stand een geintje ge en dat kunnen wij ons nie oorloven", foeterde Gerb Hij ontstak bij 10-6 in woe li dens een time-out. Drul^ niets, meende interns d Guido Görtzen. „Dit was wedstrijd waarin het nodi om nog wat extra agressie ij wekken. Na een paar balie ren we weer in het gelid." Het leidde een beetje de dacht af van de opmeil fe feiten in de wedstrijd, tweede set serveerde Rie Nummerdor negen keer en scoorde Nederland 8 punten (van 6-3 naar 14-3 ter elkaar. Nummerdor ve >i de die serie nog eens mi d aces. Ook het percentag cesvolle aanvallen was u derlijk hoog: zeventig p d op honderd ballen. 1 Een dag eerder lag dat li centage tegen de Verenigd t ten, ook een partij die n* I' werd gewonnen, nog elfp' lager. Het meest opvallei n die ontmoeting was dat N land in de eerste set nogö 2 achterstand ongedaan m d en de set met 15-12 n^u toetrok. Met dat kuns! li verwoestte Oranje de wil'11 Amerikanen, die weer strandden in louter goeds doelingen zonder resultaat fi

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 24