Jiterst magere zege Ajax Voetbal Cambuur kansloos in De Kuip }SV lijkt langzamerhand weer op een topclub Helmond achtervolgt Den Bosch UN DAG 23 NOVEMBER 1998 rnpioen haalt glibberend en knoeiend het einde li itvoetig schoof Ajax gisteravond aan- J kelijk over de gladde vlakte van het mpia-stadion, maar glibberend en Keiend haalde de kampioen van Ne- and het einde tegen RKC, de hek sluiter van de eredivisie. Met een 0-1 en glipte Ajax weg uit Waalwijk, waar bii laan werd aan de bescheiden op- ;ht van trainer Morten Olsen, die jfjedan ook' drie punten verlangde. tWIJK CPD een glimlach stelde Olsen naderhand dat ich verheugt op het Champions League van woensdag met Croatia Zagreb. Hij re- erop dat de dan in te wijden achtste gras- in de Arena van goede kwaliteit zal zijn, zo lij gisteren na het moeizame duel op de 'Pt Ie piste in Waalwijk. Vooral door de moeilij- mstandigheden wilde Olsen er verder wei- ivoorden aan vuil maken. „Als het toeval grote rol speelt, valt er niet veel te kritise- ettemin was het optreden van de lands- pioen weinig bemoedigend voor het treffen de Kroaten, die uit hun 3-1 zege op Porto we hoop hebben geput in de door Ajax ievoerde poule A. De Amsterdammers kun- ivoensdag in elk geval niet beschikken over iArveladze. En Olsen liet zich pessimistisch !p de vraag of Litmanen tijdig fit is. Deense coach kwam in Waalwijk terug zijn tactische misgreep van vorige week, hij tegen PSV vier centrumverdedigers in )fl efensie opstelde. Ronald de Boer en vooral chge leden toen onder de afwezigheid van e backs. Met Mensah en Sier weer in de latie presenteerde Ajax zich gisteren met een logische veldbezetting. Daardoor en door de technische vaardigheden was Ajax in de eer ste helft de betere ploeg, die in die fase van RKC weinig had te duchten. Vier wijzigingen had Olsen in zijn basisfor matie doorgevoerd na de uitputtende strijd met PSV en de meest opvallende betrof de spitspo- sitie. De 19-jarige Hosé, vorige week al invaller, kreeg de voorkeur boven Benni. Het jongste talent uit de Amsterdamse school kende een hoopgevende start, toen hij aanvoer der Blind op weg stuurde naar een vroege tref fer (0-1). Hosé toonde soms, meer dan Benni, zijn gevoel voor de Ajax-automatismen. Maar gaandeweg moest hij het afleggen tegen Nasci- mento, de van Utrecht overgekomen verdedi ger, die gebrand was op een waardige terugkeer bij RKC. Het is de vraag of Olsen het woensdag op het Europese podium aandurft met Hosé. In het grillige spel van Ajax wordt een zware wissel getrokken op de kernspelers, doelman Van der Sar, de gebroeders De Boer en de te ruggekeerde Blind. De 37-jarige Blind steekt, hersteld van een langdurige knieblessure, nog niet in zijn vertrouwde vorm. Maar Ajax prijst zich gelukkig dat hij woensdag van de partij kan zijn, na drie Champions League-duels op rij te hebben gemist. De opgave belooft voor Blind zwaar genoeg te worden, en gisteravond kreeg hij daarvan in de Brabantse vrieskou een voorproefje. De aan voerder hief vooral in de tweede helft soms ver twijfeld de armen ten hemel, toen Ajax de wed strijd uit handen gaf. Sier vroeg, volgens Olsen met een 'verrekking op komst', om een wissel en de intrede van Rudy verstoorde de orde binnen de Amster damse formatie. Opnieuw ontstond onduide lijkheid op de linksbackpositie. Met elan rea geerde RKC op het verval van de kampioen en groeide de hoop op een passend vervolg van de 5-1 zege van vorige week op Sparta, het eerste succes van de nieuwe trainer Martin Jol. De Haagse coach kon zijn ploeg gisteren prij zen voor 'inzet en veerkracht' en de Brabantse fans kwamen in het laatste half uur tot leven. Ze veerden op bij schoten van vooral Hoogen- dorp en steeds vuriger joelden ze, als Dani aan de bal kwam. De Portugees, die vorige week PSV-doelman Lodewijks tegen het hoofd trapte, ging op het middenveld al dan niet gebukt on der de afkeurende geluiden ten onder. Hij kreeg zijn tweede gele kaart in twee duels, zijn derde in totaal, voor een licht vergrijp tegen Kalezic, maar Olsen liet hem lang voortploeteren. Dani's vervanger Gorré zag nog een kopbal op de doellijn door Van Wanrooy worden ge keerd en RKC-aanvoerder Schops ontsnapte na een woeste trap tegen Wamberto aan rood. Ol sen vond het al lang best. „Er worden geen prij zen voor schoonheid gegeven", zei de trainer van de Nederlandse kampioen op een nare, bit terkoude avond in Waalwijk. Ajax gaat volgende maand om de tafel zitten met coach Olsen, wiens tweejarig contract aan het einde van dit seizoen afloopt. Eind vorige week ging de Deen in op de uitnodiging van Anderlecht-manager Michel Verschueren tot een oriënterend onderhoud. Van Os: ,,An- derlecht is geïnteresseerd mocht Olsen er niet uitkomen met Ajax. Zo heeft de club het ge meld. Ik ga er daarom van uit dat de Belgische club onze gesprekken met Olsen afwacht. Wij zullen in december eerst Olsens kant van de zaak aanhoren." RKC: Van Dijk; Cornelisse, Nascimento, Kaleciz en Van Wanrooy: Lanckohr, Schops, Echteld en De Graef (83. Dos Santos): Hoogendorp en Petrov (73. Van Arum). Ajax: Van der Sar; Mensah, Blind, Frank de Boer en Sier (56. Rudy); Ronald de Boer, Dani (83. Gorré) en Witsch- ge; Wamberto, Hosé en Kinkladze (76. Hoekstra). Danny Blind heeft zojuist gescoord. Naar later bleek de enige treffer van de Amsterdammers. FOTO GPD/PHIL NIJHUIS Van Vossen: 'Bravo Julio' ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN Er wordt op hem gescholden, mensen raken soms gefrus treerd door zijn flegmatieke op treden en zijn trainer roept in een onbewaakt ogenblik wel eens dat zijn geduld dreigt op te raken. Maar gelukkig heeft Julio Cruz ook prachtige momenten, waarop zijn klasse en zijn gepo lijste techniek het rood-witte le gioen in vervoering brengen. Zaterdagavond kroonde de Argentijnse sluipschutter zich voorlopig tot topscorer van Feyenoord. Zijn twee treffers te gen Cambuur, dat met 4-0 werd verslagen, brachten zijn totaal op zes - eentje meer dan aan voerder Van Gastel. Op het eerste gezicht lijkt die productie nog wat aan de ma gere kant voor een centrumspits van de koploper. Maar mis schien wordt vergeten dat Julio Ricardo Cruz de eerste vier wedstrijden van deze competi tie door een schorsing langs de kant stond en dat hij bij Feye noord nooit een strafschop of een vrije trap mag nemen. Die karweitjes zijn voor Van Gastel bestemd. Met zes 'echte' goals in negen duels doet hij het dus zo slecht nog niet. Bij Feyenoord is langzaam maar zeker iedereen gewend geraakt aan de stijl en de ma nieren van de ranke aanvaller. Andersom heeft Cruz zich de voetbalwetten en -regels van de Rotterdamse club aangeleerd. Verbeterd is zijn mentaliteit, verhoogd is zijn werklust. Zater dagavond stroopte hij in de vrieskou de mouwen op en kreeg hij applaus voor elke ver overde bal. „Complimenten aan Cruz," zei Peter van Vossen na afloop. „Hij heeft keihard gewerkt. Ik denk dat hij nu door heeft dat arbeid hier op de eerste plaats komt en dat je daarmee de suc cessen binnenhaalt. Feyenoord is een club waar geen plaats is voor super-vedetten. Het collec tief gaat boven alles." Van Vossen zegt zich te heb ben verbaasd over de kritiek op Cruz die na de wedstrijd tegen AZ losbarstte. „Ik vond toen al dat hij harder werkte en dat hij zijn leven had gebeterd. Hij heeft het echt goed opgepikt. Julio heeft een belangrijke rol in ons team, hij houdt de bal vast en vormt daardoor een belang rijk aanspeelpunt. Op de vraag of hij wel kan communiceren met Cruz ant woordt Van Vossen lachend: „Dat hoeft niet. Ik gebruik de enige twee woorden die nodig zijn bij hem: 'Bravo Julio'." Met een beetje meer geluk had Cruz zaterdagavond tegen Cambuur een hattrick gescoord. Na een half uur passeerde hij met een meesterlijk lobje de uitgelopen Cambuur-keeper Wim de Ron. De bal stuitte ech ter via de binnenkant van de paal terug in het veld. Op slag van rust overkwam hem dat geen tweede keer, toen hij door Kees van Wonderen vrij voor De Ron werd gezet. Cruz bracht Feyenoord op 2-0, nadat Mari- nus Dijkhuizen een paar minu ten eerder een corner van Pa trick Paauwe achter zijn eigen doelman had verwerkt. Het duurde lang voordat de Rotterdammers de genadeklap uitdeelden aan het kansloze Cambuur, dat in negentig mi nuten slechts twee keer in de buurt van Jurek Dudek kwam en eigenlijk geen partij was. Zes minuten voor het einde produ ceerde Julio Cruz een van zijn fraaiste treffers van dit seizoen. De voor Jean-Paul van Gastel ingevallen Bonaventure Kalou stond aan de basis van een snel le counter, Jon Dahl Tomasson leverde de assist voor Cruz. Die zette de Cambuur-defensie op het verkeerde been en maakte het werk koelbloedig af: 3-0. In de laatste minuut gaf Peter van Vossen de overwinning nog een zilveren randje, door 4-0 binnen te schieten. De Zeeuw kreeg daarmee de beloning voor zijn tomeloze inzet, want vooral in het eerste bedrijf stak hij met kop en schouders boven de an dere Feyenoorders uit. I'eyenoord: Dudek; Van Gobbcl, Van Wonderen, Konterman en Tintnho; Bosvelt, Tomasson, Van Gastel (46. Kalou) en Paauwe; Cruz en Van Vos- Abma; Van Utrecht (17. Van Rijswijk), De Roo (70. Durmusoglu) en Levtsjen- ko; Dijkhuizen en Scheepers. RBC-Eindhoven 2-2 (0-1). 31. DaCosta Santos 0-1, 57. Roeken 1-1, 65. Van Loenhout 2-1, 83. Zuurman 2-2 Scheids rechter: Droste Toeschouwers: 1250. Gele kaart: Verberne (RBC), DaCosta Santos (Eindhoven). Veendam-Helmond Sport 0-3 (0-1). 14. Hofstede 0-1, 62. Hofstede 0-2, 85. Altu- nel 0-3. Scheidsrechter: Karremans Toe schouwers: 4114. Gele kaart: Gall (Veen- dam), Van Es (Helmond Sport). Emmen-Heracles 2-0 1-0). 11. Drent 1-0, 72. Van Oostrum 2-0 Scheidsrechter: Van Beek. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Drent (Emmen), Knapen (Heracles). TOP Oss-Telstar 0-0. Scheidsrechter Koopman Toeschouwers: 2189. Go Ahead Eagles-Dordrecht'90 2-3 (0-1). 21Onyeike 0-158. Schuurman 1-1,79 Monteiro 1-2, 88 Buitenhuis 2-2, 89. Onyeike 2-3, Scheidsrechter: Rraamhaar Toeschouwers: 3500. Gele kaart: Van der Horst. Volendam-VW 0-2 (0-2). 18. Hofman 0 I 41. Koenen 0-2. Scheidsrechter: Van Leeuwen Toeschouwers: 2203. Rode kaart: 68. Gentile (Volendam, 2xgeel). Ge le kaart: Opdam (Volendam), Schol (WV) Haarlem-FC Den Bosch 1-7 (1-3). 1 Jan sen 0-130. Van der Laan 0-2, 31Derveld 0-3 (eigen doel), 37. Naciri 1-3, 65. Lur ling 1-4, 74. Verhagen 1-5, 79 Van der Laan 1-6, 87. Van Helmond 1-7. Scheids rechter: Gerritsen. Toeschouwers: 2000. Gele kaart: Van de Broek (Haarlem). Topscorers: 1. Hofstede (Helmond Sport) 15, 2. Hoogendorp (Dordrecht'90) 14, 3. Van der Laan (FC Den Bosch) 13, 4. Lam mere (RBC), Ima (FC Volendam) 9, 6. Graef (WV), Van Oostrum (Emmen), Jari sen (TOP Oss) 8, 9. Weyers (RBC), Lurling (FC Den Bosch), Boogers (FC Volendam), Henar (Telstar), Krüzen (GA Eagles), Van der Roer (AD0 Den Haag) Bijzonderheid: Hoogendorp speelt inmiddels bi| RKC Programma, vandaag: Lxcelsior-FC Gronin gen, ADO Den Haag-FC Zwolle, zaterdag 28 november: FC Den Bosch Veendam, Dordrecht'90-ADO Deri Haag, Emmen-Hel mond Sport, Heracles-TOP Oss, Telstar-Vo lendam, VW-Excelsior, FC Zwolle-RBC, maandag 30 november: Eindhoven-Haar lem, FC Groningen-GA Eagles itesse en Heerenveen vallen terug in de middenmoot ïgzaam maar zeker begint 'weer op een topclub te lij- De ploeg van trainer Bob- Robson behaalde gisteren in jen huis een uitbundige zege middenmoter FC Utrecht: Het was de derde overwin- g in een ongeslagen reeks vijf competitieduels. Iet overwicht van de thuis- eg was minder groot dan resultaat deed vermoeden, dubieuze beslissing van ar- :r Jol op slag van rust bleek aal voor de Utrechtse ploeg, euwkomer Schuiteman, vrij- g gehuurd van Feyenoord, (greep zich in de 44ste mi- iut aan de doorgebroken Van istelrooij. Jol nam eerst een tede beslissing door de onfor- linlijke Schuiteman, die eerst kort terugspeelde op doel- 0n Kooiman, naar de kleed- rier te sturen. Daarna blun- Tde Jol. De Haagse fluitist honk PSV zowaar een straf- hop, terwijl in het stadion lidelijk zichtbaar was dat huiteman zijn overtreding liten het zestien-metergebied iging. Van Nistelrooij, stevig plaagd door Mols en Groe- tidijk, had evenmin een todschap aan de onvrede bij tegenstander: 2-0. Ook na de benutte strafschop tor Van Nistelrooij bleef FC Kecht boos. Vooral routinier toenendijk zeurde flink door bij grensrechter Van Veluwen, die verzuimde Jol op zijn ver keerde taxatie te wijzen. „Ik word hier doodziek van", griepte de Leidse middenvel der, die de gele kaart incasseer de voor al zijn aanmerkingen op de leiding. „Die grensrechter had op het bewuste moment die vlag zeker voor zijn ogen. We zijn gewoon bestolen. Het komt steeds va ker voor dat een grote club in het eigen stadion hulp krijgt van de arbitrage. Ze zijn kenne lijk gewoon geïmponeerd door de ambiance. Ik vind het een lachertje." In de openingsfase was FC Utrecht zeker niet de mindere van PSV. Mols en John de Jong lieten de eerste kansen liggen. Halverwege de eerste helft kwam de thuisclub op voor sprong. Uit een gevoelige vrije trap van Nilis kopte de inko mende Xavier, slecht gedekt door Groenendijk, knap raak: 1-0. Van Eijkeren miste daarna twee goede kansen op de ge lijkmaker. Het incident rond Schuiteman en Jol besliste daarna de wedstrijd vroegtijdig. FC Utrecht was meteen na de rust nog compleet in de war van alle gebeurtenissen. Bin nen zes minuten liep PSV uit naar 4-0, via treffers van Fuchs en Van Nistelrooij. Laatstge noemde bracht daarmee zijn seizoentotaal op dertien. Mols schoot in de resterende, nutte loze minuten nog op de lat en Fuchs keerde een kopbal van John de Jong op de doellijn. In valler De Bilde zorgde in de slotfase nog voor 5-0. Roda JC - Vitesse Roda JC heeft aansluiting ge vonden met de subtop. Het versloeg zaterdag met overtui ging Vitesse, 3-1. Als verwacht was het veld op Kaalheide bij zonder moeilijk bespeelbaar. De gelijke stand bij rust (1-1) was te weinig voor Roda. De Arnhemmers namen al snel een voorsprong via Booth. De van Dortmund geleende Schot maakte in zijn tweede duel voor Vitesse uit een voorzet van Reuser zijn eerste treffer. Roda had niet veel tijd nodig om ge lijk te maken. Nygaard, de schaduwaanvaller, nam de bal uit een afgeslagen aanval in eens op de slof. In het Gelderse doel was de Griek Chaniotakis, vervanger van de geschorste Westerveld, kansloos. In het tweede deel verander de het spelbeeld niet. Met dat verschil dat Roda nu wel af stand nam. Vrede maakte uit een strafschop de 2-1, nadat Van der Schaaf de doorgebro ken Van der Heyden onderuit had gehaald. Na een hoek schop van Van der Luer tikte Nygaard Roda's derde binnen. FC Twente - Willem II Eén minuut. Zo lang maakte Willem II zaterdagavond in het Arkestadion in Enschede kans op een goed resultaat tegen FC Twente. Aan het einde van die minuut was het eigenlijk al be slist. Aanvaller John Bosman maakte de eerste voor Twente, dat er daarna nog vier bijmaak te: 5-1. Coach Co Adriaanse stuurde zijn ploeg dan ook in aanval lende formatie het veld in. „Té aanvallend", erkende hij zelf na afloop. Met Hermes, Schulp, Bombarda en Ceesay had Adri aanse vier aanvallers opgesteld. Het was een gok met verkeerde afloop. Hoewel de bezoekers na de 1-0 het spelbeeld bepaal den, kwam Twente nimmer in de problemen. Willem II com bineerde lustig, maar zocht nooit de kortste weg naar het doel van Boschker. Het gevolg was een treffer aan de andere zijde, al na twaalf minuten, van Ter Avest. De bal was op dat moment voor de tweede keer voor het doel van Van Fessem geweest. Na rust controleerde de ploeg van trainer Meyer. Door de risico's die de Brabanders namen, vielen overal gaten. Oude Kamphuis, Vennegoor of Hesselink en Bosman profiteer den daarvan. Tussendoor red de Bombarda de eer van Til- burg. NAC - Fortuna S. NAC sleepte er zaterdag in Bre da een gelijkspel tegen Fortuna Sittard (1-1) uit, dank zij de be nutte penalty van aanvaller Stewart. Meer had de thuis ploeg ook niet verdiend. On danks aanvallende bedoelingen overtuigde de thuisploeg weer niet. Coach Spelbos stuurde zelfs de nog niet eens speelge rechtigde Braziliaan Christiano (17) het veld in. Hij verving de falende Arveladze. Al bij zijn eerste actie kwam Christiano alleen voor het doel van Fortuna-doelman Juffing, maar hij schoot in zijn zenu wen naast. Op dat moment stond NAC nog achter, nadat Ronald Hamming al na negen minuten een fout in de Bredase defensie had afgestraft. Fortuna had weinig moeite met de spel denprikken van NAC. De coun ters van Fortuna bleven gevaar lijker. Uiteindelijk resteerde voor beide ploegen een punt, waar de laag geklasseerde teams erg weinig mee opschie ten. Graafschap - Heerenveen De Roemeen Mitrita hield aan de ontmoeting van zijn club Heerenveen tegen De Graaf schap gemengde gevoelens over. Hij scoorde weliswaar twee keer binnen drie minuten, maar passeerde daarbij ook zijn eigen doelman Vonk. Zo doende verzorgde Mitrita de gehele produktie: 1-1. Even waande Mitrita zich de Den Bosch Helmond Sp Emmen VW Groningen FC Zwolle Excelsior GA Eagles TOP Eindhoven DenHaag Volendam Veendam Dordr. '90 Haarlem RBC Telstar Heracles Excelsior peric de 1-0 voor Heerenveen. Het zou later een helemaal gedenkwaardige avond voor de Roemeen worden. Hij scoorde ook in eigen doel. FOTO GPD/VINCENT JANNINK gevierde man op de ijskoude Vijverberg. In de 76ste minuut verraste hij Olyslager met een inzet uit een vrije trap in de korte hoek. Even later kreeg de verdediger van Heerenveen een kopbal van Redeker ongelukkig tegen zijn been, waardoor hij zijn eigen treffer weer ophief. Het gelijkspel was terecht. De Friezen hadden voor rust het beste van het spel, voor zover daar op de harde en gladde on dergrond sprake van kon zijn. Na de hervatting was het initia tief aan'de thuisclub. Sparta - AZ Hoewel de contouren van het nieuwe stadion steeds zicht baarder worden, valt er mo menteel bij Sparta weinig te la chen. Over de ingebruikne ming van de nieuwe West-tri bune viel nauwelijks iets te ho ren, maar wel over de teleur stellende 0-0 legen AZ. Door het gelijkspel blijft Sparta in de gevarenzone en lijkt aanslui ting bij de middenmoot ver weg. Sparta kreeg in de tweede helft enkele kansen om het du el te beslissen, maar het werd opnieuw duidelijk dat de ploeg van trainer Van der Zee voorin daadkracht mist. Aanvallende middenvelder Arjan van der Laan maakte dat in de 79ste minuut op pijnlijke wijze dui delijk toen hij alleen voor AZ- doelman Moens verscheen. De Spartaan had de hoek voor het uikiezen, maar hij kwam niet verder dan een slap schot in de handen van de uitblinkende Alkmaarse keeper. VEENDAM ANPL Helmond Sport blijft in de eer ste divisie het goede spoor vol gen. De ploeg van trainer Louis Coolen behaalde zaterdagavond in Veendam de achtste over winning op rij. Door dat resul taat kwam de titel in de tweede periode weer een stapje dichter bij. Helmond Sport staat in de re guliere stand drie punten achter Den Bosch. De koploper over tuigde gisteren in Haarlem, door met 7-1 te winnen. Harry van der Laan scoorde twee keer. Emmen heeft een punt minder dan Helmond Sport. Hofstede scoorde in Veendam twee keer voor Helmond, Altunel maakte vijf minuten voor tijd 0-3, waar door Griever als debuterend coach bij Veendam een forse nederlaag leed.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19