Basisschool Het Kompas lijkt gered WNF blij met energiezuinig bedrijfspand msmariekes en blaaskapellen verhogen stemming Rijn Veenstreek latssecretaris zorgt or verwarring op ala College Alphen Schaatsbeurs Alphen smaakt naar meer Jaguar weg 'HSL-geld niet naar Nil, maar naar Hoogmade' DAG 23 NOVEMBER 1998 chef tim brouwer de koning, 071 -5356417, plv.-chef marieta kroft, 071 -5356411 stman bezoekt cadeautjesmarkt randen run» De kerstman is er vroeg bij in het Alphense ■itencentrum Westerhove. Hij is al op zaterdag 28 novem- ïwezig op de kerst-en cadeautjesmarkt. Verder is er tus- en 14 uur levende muziek en zijn er oliebollen en krenten in de zaal aan de Anna van Burenlaan 147. >oavond in Noorderbrink aan den rijn Wooncentrum Noorderbrink (Klompenma- i) houdt vrijdag 27 november een gecombineerde bingo- en loterij. Bij de bingo bedraagt de hoofdprijs 200 gulden, art kost een gulden, een lot vijftig cent. De toegang is gra- •a raadsvergadering Ter Aar De gemeenteraad van Ter Aar wijdt volgende maand tra vergadering aan de toekomst van de gemeente. De ex- gadering is op dinsdag 22 december om 20 uur in het ge- ehuis. De gemeenteraad moet voor 1 januari een plan van k over de bestuurlijke toekomst van Ter Aar neerleggen bij jvinciebestuur van Zuid-Holland. den dameshorloges weg uit woning aan den run» Twee gouden dameshorloges zijn ont- 1 uit een woning aan de Van Riebeekstraat in Alphen aan jn. In de nacht van vrijdag op zaterdag forceerde een dief kendeur. De buit bestond verder uit enkele honderden is en een bankpas. Een huis aan de Marga Klompéstraat in ïwas dit weekeinde eveneens het doelwit van inbrekers, erd het slot van de achterdeur opengebroken en werden 's, twee laptops, een draagbare telefoon en een tas voor iterapparatuur gestolen. heid alom. Dit is stomverve lend." Smid weet niet hoeveel boe ken leerlingen voor Nederlands moeten lezen, uit hoeveel vak ken het eindexamen bestaat en welke vakken dat zijn. Smid ver wijst naar een brief van de voor zitter van de landelijke project groep tweede fase, Visser 't Hooft. Daarin staat juist dat de eisen van het eindexamen over eind blijven. Smid: „Wij vinden in elk geval dat de kwaliteit van het examen niet mag worden aangetast." Overigens heeft het Scala Col lege ook ervaren dat de belas ting voor leerlingen en leer krachten in de bovenbouw van het vwo zwaar is. „Vier vwo is sowieso een lastig jaar", aldus Smid, „ook in de oude situatie. Leerlingen krijgen veel vakken. Bovendien komt het meer aan op het begrijpen van de stof. Daar komt de tweede fase nu nog bij. In drie vwo kon je alles nog leren." „We zijn noodgedwongen al wat gaan versimpelen. Zaken die onnodig zwaar en overbodig zijn, hebben we geschrapt." De werkdruk is verder verlicht door de opdrachten van verschillen de vakken beter op elkaar af stemmen. „Zodat de dossiers van aardrijkskunde, geschiede nis en cultureel kunstzinnige vorming niet tegelijk hoeven worden gemaakt." Jacobswoude onder voorbehoud akkoord De redding van de Ter Aarse basisschool Het Kompas lijkt nabij. De gemeentebesturen van Jacobswoude en Ter Aar hebben overeenstemming bereikt over een be- sturenfusie tussen het openbaar onderwijs in beide ge meenten. Wel verbindt Jacobswoude voorwaarden aan de fusie die voor 1 mei zijn beslag moet krijgen. ter aar/jacobswoude dat het Ter Aar het openbaar onderwijs in stand wilde hou den, zocht het contact met buurgemeente J acobswoude. Ter Aar heeft bij de onder handelingen flink wat water bij de wijn moeten doen, zo blijkt uit de collegevoorstellen aan de marieta kroft Het Kompas dreigde met in gang van het volgend jaar zijn deuren te moeten sluiten. Met 95 leerlingen zit de school be neden de opheffingsnorm. Om- raad. Zo komen alle fusiekosten, een half miljoen gulden, voor rekening van Ter Aar. Verder staat het personeel van Het Kompas onderaan de afvloei- ingslijst. Dat wil zeggen, dat als er personeel weg moet, de leer krachten van Het Kompas als eerste hun ontslag krijgen. Jacobswoude eist verder dat er voor 1 mei 1999 zekerheid is over de toekomst van Ter Aar. Als het dorp wordt heringe deeld, is de besturenfusie wat Jacobswoude betreft van de baan. In dat geval kan de nieu we gemeente maatregelen ne- Bovendien ontstaat er een an dere opheffingsnorm in de nieuwe herindelingsgemeente, waardoor Het Kompas mis schien wel kan blijven bestaan. Een andere voorwaarde van Ja cobswoude is dat het leerlin gental van Het Kompas in april niet verder mag zijn teruggelo pen. Onderwijswethouder J. Born is blij met de overeenstemming die met het Jacobswoude is be reikt. Hij bouwt echter pas een feestje ais ook de gemeentera den akkoord zijn. Toekomst Born vindt de voorwaarden die Jacobswoude aan de besturen fusie stelt, terecht. ,Als Jan aan Piet vraagt hem te helpen is het logisch dat Jan de kosten be taalt." Ook over de toekomst van Ter Aar en de daarmee samenhan gende besturenfusie van de openbare scholen zit hij niet in. „Ik ben optimistisch. Ik ga er van uit dat Ter Aar zelfstandig blijft. Als er op 1 mei nog geen duidelijkheid is, hebben we een probleem. Maar dan zijn er wel weer andere wegen die naar Ro me leiden." De raadscommissies van Ja cobswoude en Ter Aar buigen zich respectievelijk op 24 en 26 november over de voorgeno men besturenfusie. De beide ra den nemen in december een intentiebesluit. Voor 1 mei 1999 volgt het definitieve raadsbe sluit. minkhorst Ja College in Alphen wil terheid over wat er met dexamen in de tweede et studiehuis) gebeurt, itingen van staatssecre- ilmund (Onderwijs) on- ïbben voor verwarring op de scholengemeen- cala College is een van honderd scholen in Ne- die dit jaar al de nieuwe 10de voor het vwo heeft 'rd. De tweede fase of liehuis moet de leerlin- fstandiger, breder opge- beter voorbereid op een en op de maatschappij Volgend jaar is de les- verplicht. lund zei dat ze het les- voor de scholen gaat en. Het programma zwaar en te belastend wel scholieren als do- De invoering van vak- culturele kunstzinnige 12 en 3 en geschiedenis naatschappijleer wordt ;ld. Ook past de staatsse- ihet eindexamen aan. aatste roept bij het Scala vragen op, zegt afde- der J. Smid van het vwo an de stuurgroep tweede school. En niet alleen bij fiense school, maakt hij jk. „Er heerst onduidelij- Ijsbaan CP Mulder dinsdag open alphen aan den run» De bestuursleden van de ijs- club CP Mulder in Alphen hadden geen mooier moment kunnen bedenken voor de jaarlijkse schaatsbeurs. Het koude vriesweer wakkert de schaatskoorts bij menig lief hebber aan en dat is goed voor de verkoop, constateerde Kees Haverkamp. Heel wat schaat sen wisselden zaterdag in het ijsclubgebouw aan de Westka- naalweg dan ook van eigenaar. 's Morgens konden mensen die hun ijzers kwijt wilden, ze brengen. Haverkamp taxeerde ze. 's Middags konden ze wor den gekocht. De ijsclub hield tien procent van de prijs in voor clubdoeleinden. Het is de derde keer dat de ijsclub een schaatsbeurs hield. „Het is voor herhaling vatbaar", zei Haverkamp. „We hadden dit keer veel goed spul om te ver kopen." Spijtig was het wel voor de mensen die zojuist nieuwe schaatsen hadden gekocht dat ze ze niet gelijk even konden uitproberen. De ijsbaan lag er prachtig bij. Het bestuur was echter onvermurwbaar. „We gaan liever open als we zeker weten dat het kan dan dat er kans is dat iemand erdoor zakt waardoor we drie dagen ach terop zijn", aldus Haverkamp. Eén troost heeft hij wel: „Ijs en weder dienende gaan we dins dag open." Ook de ijsclubs Leimuiden en Benthuizen zijn vandaag nog gesloten. Schaatsliefheb bers in Alkemade en Koude kerk aan den Rijn moeten voorlopig geduld hebben. De ijsbaan in Oude Wetering werd vanochtend pas onder gespoten. De ijsbaan in Kou dekerk kan pas op 1 december worden water worden gezet omdat de club een contract heeft met de landeigenaar. De ijsclub in Hazerswoude-Dorp Was vanochtend onbereikbaar. In Katwijk is ijsbaan De Goerie aan de Groen van Prinsterer- weg vanmiddag open. zwammerdam Twee mannen hebben in de nacht van vrijdag op zater dag een Jaguar-personenau to en een Ducati-motorfiets gestolen. Getuigen zagen de twee mannen wegrijden en alarmeerden de politie. Die stelde onmiddellijk een buurtonderzoek in eli vond de Jaguar terug op de Dam- mekant in Bodegraven. De eigenaar was op het moment van de diefstal zijn hond aan het uitlaten. alphen aan den rijn» marieta kroft Het is geen alledaags verschijnsel. Bij de officiële opening van een bedrijfspand komt een afgevaardigde van het Wereld Natuurfonds vertellen hoe blij hij hier mee is. „Zo zouden alle panden in Ne derland moeten worden gebouwd", zei S. Schone die hoofd klimaatprogramma bij het Wereld Natuurfonds is. Schone behoorde zaterdag met burge meester N. Schoof van Alphen tot de ge nodigden tijdens de opening van het nieuwe gebouw van Hillson Holding aan de A. van Leeuwenhoekweg. Het bedrijf handelt in beveiligings- en communica tieapparatuur. Het gebouw is voorzien van de allernieuwste technieken om energie te besparen. „Uniek in Neder land", zei de trotse algemeen directeur C. Piket. Het pand staat op zogenoemde aardwarmteheipalen. De heipalen met een totale lengte van 6,6 kilometer win nen energie uit de aarde en transporte ren deze naar de warmtepompen. Ver der is het bedrijf onder meer voorzien van zonnecollectoren, energiezuinige verlichting en een warmte-terugwinin- stallatie. Op de bodem van het pand ligt een dertig centimeter dik schelpenbed. Dit zorgt voor vochtregulatie en warmte- isolatie, waardoor een besparing van 36 procent op de energiekosten van de vloer mogelijk is. Burgemeester Schoof kondigde aan met het bedrijfsleven in Alphen binnen kort een contract af te sluiten over duur zaam bouwen. „We kunnen het bedrijfs leven bij nieuwbouw niets verplichten, wel zo goed mogelijk informeren", zei Schoof. Voor directeur Piket was de open dag zaterdag het aangewezen moment om de gasten duidelijk te maken hoe bevei liging en het milieu kunnen samengaan. Het is een investering die weliswaar 25 tot 30 procent meer kost dan de regulie re bouw. Maar, zo verwacht hij, deze kosten zijn in zeven tot negen jaar terug verdiend. „Daarna verdienen we er al leen maar aan, want zoiets zet je toch al gauw voor twintig tot dertig jaar neer." Dat er niet vaker duurzaam wordt ge bouwd komt volgens hem door de onbe kendheid. Piket wil zijn visie op het milieu ook uitdragen aan zijn personeel. Hij heeft bewust gekozen voor jonge mensen (de gemiddelde leeftijd is nog geen 24 jaar). „Je moet de jeugd een toekomst geven en een visie meegeven." Carnavalsvereniging De Piasduikers organiseert Intrada '98 'marieta kroft er voorbij die mooie zo- Carnavalsvierders zingen op de muziek van de inpers uit Hooglander- nentenhal De Vlinder in uit volle borst mee. Ter- deel van het publiek de se danst, luisteren drie en aandachtig naar de B van de blaaskapel. Het het openingsfeest arnavalvierend Midden ind. De organisatie van lotse muziek- en dans- i is deze keer in handen Langeraarse carnavals- ïing De Piasduikers. De staat de hele dag in het van show, dans, muziek wal. carnavalsverenigingen is in hun leven krijgen, immers wel tachtig van enigingen die bij de koe- inisatie Federatie Mid- ederland zijn aangeslo- Plasduikers waren dan reerd toen ze twee jaar i van de FMN te horen dat zij in 1998 aan de waren. Twee jaren van reidingen gingen aan de- vooraf. Het eerste jaar i was een stage bij hun collega's De Reigernar- i de Intrada '97 organi- Fraai uitgedoste blazers brengen de carnavalsvierders in feeststemming. kunnen weg. Onder hen bevin den zich ook Piasduikers. De Spettertjes, Duikertjes, Prinsen garde en de twee solo's Jennifer en Rosalie spelen een thuiswed strijd. Onder de honderden toe schouwers bevinden zich ook even loco-burgemeester Jan Bom en de kersverse burge meester Louis Lyklema. „Ter Aai- heeft zich eindelijk van zijn goede kant laten zien", merkt Ruud Zonderdop, lid van de raad van elf van de Piasduikers, later op de dag op. „Die Ly klema ging van de sint naar het carnaval en van het carnaval naar de sint. Hij moet de dag van zijn leven hebben gehad." Lyklema blijft echter voor ve len onopgemerkt. President van de FMN Ron Jansen uit Barne- veld zegt teleurgesteld te zijn dat hij de burgemeester van het gastdorp niet heeft gezien. „Ze hebben hier een burgemeester gehad, Vroegindeweij, die zou er zijn geweest. Zij was er ook bij het Vlinderfeest dat de Plas- FOTO TACO VAN DER EB duikers hier eens organiseer den." De meest spraakmakende gast van de zaterdag is wel Sint Nicolaas. Hij moet zich thuis hebben gevoeld tussen de car navaleske figuren, want 's avonds wordt er nog waarde rend over zijn bezoek gespro ken. De dansmariekes maken 's avonds plaats voor acht blaas kapellen. Om de beurt blazen en trommelen zij de voeten van de vijfhonderd aanwezigen van de vloer. Althans, dat proberen zij. In het begin van de avond is dat geen gemakkelijke klus. Aan de plaatselijke bevolking ligt het niet, want Ter Aarders zijn er niet veel. De meeste carnavals verenigingen hebben hun eigen publiek meegenomen. Het wemelt dan ook van de steek- dragende leden van de raden van elven. Naarmate de tijd ver strijkt en het bier rijkelijker vloeit, krijgen de kapellen steeds meer eer van hun werk. De blaaskapellen zijn even stil als carnavalsvereniging De Ros- sumdaerpers uit Vaassen het podium betreedt. Deze in mid deleeuwse kleding uitgedoste Veluwers stellen zich voor en roepen alle aanwezigen op om volgend jaar naar de laatste In trada van deze eeuw in Vaassen te komen. Zij nemen het esta fettestokje van De Piasduikers over. Voor de Piasduikers zit het er de eerste tachtig jaar weer op. Uitslagen: Danstoernooi: Gouden laars voor de beste gardedans: De Reigernarren (Gouda) Zilveren zuil voor de beste so lo: Sonja de Ridder (Amersfoort) Showbokaal voor de beste showdans: De Reigernarren (Gouda) Miss Marieketrofee: Tamara van Wandelen Blaaskapellenfestival Zowel op muzikaliteit als op het carnavalistisch optreden be oordeelde de jury de Koetillers uit Noordwijkerhout als de bes te. Deze vereniging won tevens de Gouden Toeter. hoogmade/leiden robbert minkhorst Als het Rijk besluit tot een goedkopere HSL-tunnel, dan claimt de Kamer van Koop handel voor Rijnland het geld dat daardoor overblijft voor infrastructurele projecten in de regio. Fractievoorzitter F. Witteman van de Jacobswoud- se fractie Gemeentebelang zegt dat dat helemaal niet kan. Beiden reageren op een mo tie van het CDA en de WD van afgelopen donderdag. Daarin dragen de twee partij en minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat op om met bedrijven te praten over een goedkopere tunnel. Zo'n tunnel kan 200 tot 600 miljoen gulden goedkoper worden. Hij kost nu ongeveer een miljard gulden. Netelenbos reageerde niet afwijzend op het voorstel. Volgens Witteman had ze dat vorige week gemakkelijk kunnen doen. Ten eerste liet Netelenbos het CDA-Kamerlid G. Leers in oktober weten dat de keus voor een geboorde tunnel definitief is. Ten twee de gaat al het geld dat door de aanleg van de spoortunnel eventueel overblijft, naar een betere inpassing van de HSL in Hoogmade. „Ik kan me dit nauwelijks voorstellen", zegt Witteman daarom. „Dit is curieus. Ik kan me best voorstellen dat er an dere knelpunten zijn, maar we hebben een keiharde toezeg ging van een Kamermeerder heid dat als er geld overblijft, dat naar Hoogmade gaat." De Kamer van Koophandel wil bij voorbaat de winst op een goedkopere tunnel opei sen. Secretaris C. Broeksma: „Hoewel er geen juridisch contract tussen de minister en de regio is over de rijksweg 11 denk ik dat er geen enkele be lemmering is om het geld door te sluizen naar de Nil. Ieder een zit op één lijn voor de aan leg van de rijksweg, ook de provincie en binnenkort ook Leiden. Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken." Dat de Kamer van Koophan del het vrijkomende geld wil gebruiken voor de NI 1 en ver der voor een spoorverdubbe- ling tussen Leiden en Utrecht, is net zo logisch als wat nu in Limburg gebeurt, zegt Broeks ma. Die provincie heeft ge zegd dat nu de aanleg van een extra landingsbaan voor vlieg veld Beek niet doorgaat, dat geld moet worden geïnves teerd in autofabrikant NedCar. „De provincie zegt: dit zijn Limburgse guldens. Zo trek ik de parallel. Dit zijn Zuid-Hol landse guldens." 'Jehova's getuige' bedreigt vrouw alphen aan den run» Een man zich zich voordeed als een jehova's getuige heeft een 40- jarige Alphense in haar woning bedreigd. De man drong de fiatwo ning op het Aidaplein binnen met een mes. Hij greep de bewoon ster beet en vroeg om geld. Tussen de twee ontstond een worste ling. Toen de hond van de vrouw begon te blaffen en de indringer beet, vluchtte de man het huis uit. De politie heeft de indringer nog niet gevonden. De schaatsbeurs van de Alphense ijsclub CP Mulder was een schot in de roos. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13