Parttime jeugdwerker in Warmond Autist is vaak een scheldwoord Regio Culturele ontmoeting in Voorschoten Usbaan Warmond mogelijk al open Opnieuw tassenroof in Motel Bijhorst Internationale raskatten-show in Wassenaar NDAG 23 NOVEMBER 1998 chef erna straatsma. 071-5356437.piv -chef judy nihof. 071 5356416 fks vernielingen in Voorschoten iCHQTENIn het Frans Halsplantsoen in Voorschoten zijn in acht van zaterdag op zondag op grote schaal vernielingen lericht. Bankjes, stoelen en bloempotten werden vernield en leren uit de grond getrokken. Sommige voorwerpen werden e Vliet gesmeten. De politie kon de daders niet achterhalen. lurwerkbom in Wereldwinkel 'oude De ruiten van de Wereldwinkel in de Dorpsstraat jeterwoude-Dorp zijn in de nacht van zaterdag op zondag diggelen gegaan nadat een vuurwerkbom afging. In de win- 8 /as het volgens de politie een ravage. Zondagmorgen tussen een en een uur hoorde de buurt een luide knal. Meteen na ntploffing zag men een jongen op een brommer wegrijden, signalement is bij de politie bekend. ike klappen in tankstation «DORPEen 52-jarige man uit Rijsbergen en zijn 15-jarige ïhebben gisteren klappen opgelopen in een tankstation aan [4 bij Leiderdorp. De man stond in een rij om sigaretten te en toen een andere klant voordrong. Op aanmerkingen volg- neteen een aantal vuistslagen in het gezicht. Personeel kon tussenbeiden komen, maar buiten vielen de mannen elkaar taan. Ook de zoon van de 52-jarige kreeg daarbij klappen, politie heeft nog naar de auto van de agressieve man uitge- in, maar vond die niet terug. ree woninginbraken Leiderdorp rdqrp In twee woningen in de Leiderdorpse wijk Voorhof is ltrc afgelopen weekeinde ingebroken. Tussen zaterdagmiddag her en zondagmiddag half vier is een woning aan de Sleu- loemzoom doorzocht. Enkele sieraden zijn meegenomen. 8f inbreker brak een raampje open om binnen te komen. Zater- avond liep in een woning aan het Ratelaarkamp een inbreker Iterwijl de bewoners in bed lagen. De bewoners hoorden w eden iets vallen. In de woonkamer bleek dat een portemon- en een telefoon ontbraken. to braak in woningen Oegstgeest itgeestAan de Homeruslaan in Oegstgeest is bij twee hui- o naast elkaar ingebroken in de nacht van zaterdag op zon- ln een van de huizen werden sieraden ontvreemd nadat de eker door het keukenraampje binnen was gekomen. In de- le nacht is ook in het huis ernaast geprobeerd in te breken. dat dit met veel lawaai gepaard ging, is de verdachte waar- jnlijk gevlucht. Uit de tweede woning is dan ook niets mee- ag omen. ïei id papieractie Rijntamboers 8s erwoude Drumfanfare De Rijntamboers haalt zaterdag oud en vodden op in Zoeterwoude-Rijndijk. Ook is het moge- ,S(! om het papier zelf naar het parkeerterrein van de Eenden- m iaan de Oranjelaan te brengen. Dat kan tot 13.00 uur. De rengst gebruikt de fanfare voor het aanschaffen van nieuwe aimenten en uniformen. insenbal in Leiderdorp ifl rdorp» De Leiderdorpse carnavalsvereniging De Rijnschui- "s organiseert zaterdag het traditionele Prinsenbal. Op deze nd in de Sjelter aan de Heemraadlaan wordt dan ook de liwe prins geïnstalleerd. Acht carnavalsverenigingen uit de o'bezoeken de feestavond. Het prinsenbal begint om 20.30 j cologische stroken' in Oegstgeest rgeestOegstgeest krijgt er begin volgend jaar drie ecologi- igroengebieden bij. Langs de Haarlemmerstraatweg, de n van Alkemade en in het gebied onder de hoogspannings- >tin Haaswijk gaat de gemeente experimenteren met het in- m£ en van inheemse planten, minder snoeien en selectief maai- Ecologisch groenonderhoud komt erop neer dat de natuur erzijn gang kan gaan.-De eerste 'ecologische strook' werd al der dit jaar in Oegstgeest aangelegd, toen het Hoogheem- je Ischap van Rijnland ertoe overging de oevers van het Oegst- ;r Kanaal om te bouwen tot mini-rietland. Stichting regelt oppas voor autisten afke vandertoolen Haar zoon (10) wil geen autist worden genoemd. Want dat is een scheldwoord. Denk maar eens Youp van het Hek, die grapjes maakt als: al die vaders die de hele tijd achter de com puter zitten worden autisten. „Gelukkig", zegt Ali Akkermans uit Oegstgeest met een zuurzoet glimlachje, „heeft mijn zoon óók last van hyperactiviteit. Kan hij zeggen dat dat met 'm mis is." Haar zinnen buitelen soms over elkaar heen: Ali Akker mans, voorzitter van stichting Ovaal (Oppas Voor Autisten, Al le Leeftijden) heeft een hoop te vertellen. Over haar stichting. Over het isolement waar ouders van autistische kinderen vaak in leven. En hoe blij ze is dat ze die mensen kan helpen door voor een kundige oppas te zorgen, 't Is een strijdbaar type, die Akker mans. „Dat is niet altijd zo ge weest hoor. Ik heb zelf ook in een heel diep dal gezeten." En dan komt er uiteindelijk iets van haar éigen verhaal naar boven. „Wij dachten altijd dat ons zoontje hoogbegaafd was. Hij kon bijvoorbeeld heel goed rij men toen hij pas vier was. We lieten hem testen toen hij vijf was, en toen was er ineens vol komen onverwacht die hele zware diagnose. Dat was rouwen. Ze zeiden: mooi, u bent er vroeg bij. Maar ik voelde me ontzettend schuldig omdat ik er zo veel tijd overheen had laten gaan." Gezinnen met een autistisch kind: het is een verhaal met vele varianten. Zo'n kind kan een 'licht' geval zijn, waar ogen schijnlijk niet zo veel mee is. „Dat is een probleem op zich hoor, want er is natuurlijk wél van alles aan de hand. Dan zeg gen ouders wel eens: ik had lie ver een mongooltje, dan zien de mensen het tenminste." Het kind kan een pratertje zijn, maar dan is het wel volledig eenrichtingsverkeer. Of het kan zwaar verstandelijk gehandicapt zijn. Maar in alle gevallen geldt: het hele gezin draait om het au tistische kind. „Je hebt ook wel 'ns een ein der kind dat je de neus moet af vegen", zo drukt Akkermans het plastisch uit. Maar natuurlijk is die snotneus nog maar het min ste probleem. Een normaal le ven met normale uitjes is er niet of nauwelijks meer bij. Broertjes en zusjes kunnen of durven geen vriendjes mee naar huis te nemen. Buren schrikken ervoor terug. Hulpverleners en artsen weten vaak niet wat ze ermee aanmoeten. „Dan zeggen ze waar-ie bij zit: pak 'm maar aan hoor! Of beginnen heel kleuter achtig tegen hem te praten." Zelfs familieleden reageren vaak vreemd. „Zoals die oma die blééf zeggen: met mijn klein kind is niets mis." Samengevat: een isolement is bijna onafwendbaar. Als daar ook nog eens bijkomt dat er geen geschikte oppas is te vin den, al is het maar voor een paar uurtjes in de week, dan kan de zaak de ouders volko men boven het hoofd groeien. „Ik brak anderhalf jaar geleden m'n enkel, ja, en toen zat ik. Ik kon niet ingrijpen, niet achter m'n zoon aanhollen. Toen voel de ik me heel kwetsbaar en machteloos." En toen ze een keertje wel een oppas had, liep de zaak volkomen uit de hand. Het huis was een ravage. Want als zo'n kind eenmaal uit de startblokken is, is het niet meer te houden. Dat was het moment waarop Ali Akkermans besefte dat ze zelf in actie moest komen, want er was niemand anders die het deed. En ze had nog maar een halve stap gezet, of ze was al voorzitter van een stichting. Ze ging naar de notaris om infor matie, en die was meteen en thousiast: „Heb je je rijbewijs bij je, \Toegen ze. Ik hoefde niks te betalen." Dat is een jaar geleden. Sinds dien heeft Ovaal sponsors ge worven, vrijwilligers opgeleid, en zes gezinnen blijgemaakt met een passende oppas. Dat lijkt misschien niet zo veel, maar een goeie match maken is nog niet zo simpel, zo blijkt uit Akkermans' verhaal. „We zijn geen oppascentrale die je kan bellen van: ik wou graag dit weekeinde een oppas." Want een autistisch kind houdt vast aan onwrikbare patronen. Neem de zoon van Akkermans zelf: „Voordat-ie de taxi instapt móet eerst de vloermat recht, z'n capuchontouwtjes moeten even lang, en dan nog een rondje om een struik. Zo'n chauffeur snapt dat niet, en dan krijg je scènes." Elke vrijwilliger die zich bij Ovaal aanmeldt moet dan ook verplicht een cursus van drie avonden volgen. En dan nog is het opletten geblazen. Ook op de oppas zelf. Want de gezin nen waar ze in terechtkomen hebben vaak een lange voorge schiedenis van opgekropte el lende. Als er dan eindelijk soe laas wordt geboden, kan dat er ineens allemaal uitkomen. Alle maal over die oppas heen. voorschoten Zeker zestig tot zeventig Voor schotenaren van verschillende afkomst dansen op zaterdag dagavond samen diverse uit heemse dansen in de grote zaal van buurthuis de Alettahof. „Helaas niet op live-muziek", zegt organisator S. Wignand, „dat is een beetje in het water gevallen. Door misverstanden was er geen installatie aanwe zig. De muziek moest helaas van platen en cd's komen. Maar daardoor was het niet minder gezellig. De muziek was onderdeel van een eerste cultureel ont- moetingsfeest in het buurthuis. Het bestuur van de vereniging Noord-Hofland, Vluchtelingen- Werk Voorschoten en een aan tal particulieren organiseerden de bijeenkomst, die eerder al tijd in buurthuis Vlietwijk plaatsvond. Doel van de avond is mensen uit verschillende culturen te laten kennismaken, waarbij vooral autochtone Ne derlanders met diverse asiel zoekers, vooral uit Afghanistan en Iran, in contact konden ko men. De organisatoren zagen al leen maar enthousiaste deelne mers aan het feest. „De jongere asielzoekers namen een kijkje bij de Nederlandse jongeren die verderop in het buurthuis zaten. Die jongeren kwamen daarop bij ons weer een biertje drinken, omdat ze dat in hun zaal niet kregen. Echt hartstik ke gezellig", aldus organisator Wignand. De Afghanen en Iranezen dansten om en om allerlei volksdansen. „En er was veel lekker eten." En omdat het feest zaterdag een groot succes was, komt er over zes- tot acht weken een vervolg in de Alet tahof. De eerste stappen zijn gezet en nu willen de organisa toren de 'vreemdelingenin- stroom' in Noord-Hofland van de laatste tijd met ontmoe tingsfeesten ontvangen. „En de volgende keer zeker mèt live muziek", aldus Wignand. foto loek zuyderduin Ondernemers in Leiderdorp worstelen met bestemmings plannen. Middenstanders in Warmond worstelen met hun klanten. Maar voor dat laatste probleem is nu einde lijk een oplossing gevonden. Het kan raar gaan in Ne derland. Als een hout handel op de Leider dorpse Baanderij een paar potten verf verkoopt is dat een illegale ac tiviteit. Maar als een groothandel op hetzelfde bedrijventerrein spul len verkoopt waarmee je een pro fessionele hennepkwekerij kunt be ginnen is er niets aan de hand. Veel net geïnstalleerde bedrijven op De Baanderij zijn inmiddels in de problemen gekomen, omdat hun activiteiten niet geheel in het bestemmingsplan passen. De eige naar van 'Carpe Diem' is eigenlijk een van de weinigen die geen pro bleem heeft. Zijn handeltje in 400 watt-lampen, ventilatiesystemen en zakken aarde voor cannabisteelt past volledig in het bestemmings plan. Dat het op grote schaal kwe ken van hennepplanten, voor de productie van wiet een strafbaar feit is, doet daarbij geheel niet ter zake (het op kleine schaal kweken van wiet mag volgens de opiumwet niet, maar wordt in de praktijk 'ge doogd'). 'Carpe Diem' is ingeschreven als een 'groothandel in land- en tuin- bouwartikelen'. In het bedrijfspand aan de Draadbaan liggen grote zak ken aarde met het opschrift 'canna coco', staan stapels 400 watt-lam pen en wordt een blad over hen nepteelt verkocht. Toch willen de verkopers niet spreken over een groothandel voor hennepteelt. „Het zou best kunnen dat die spul len daarvoor worden gebruikt, dat weten wij niet", zegt een verkoper desgevraagd. „Het zijn gewone land- en tuinbouwartikelen. Wat mensen daar mee doen moeten ze zelf weten." De groothandel zit er sinds acht Warmonders moeten de handen uit de mouwen steken en hun dorp omtoveren tot 'kunstdorp'. Geen supermarkt moet er komen, maar schilderijen, boeken of antiek. Warmond moet 'thematiseren' zegt A. Zwart van Marktplan Advies groep. archieffoto gpd maanden en zit pal naast de Thaise Massage Salon, die binnenkort een brief krijgt van de gemeente dat de zaak dicht moet. Dat bedrijf past niet in het bestemmingsplan, dat alleen 'groothandel', 'grootschalige detailhandel' en 'nijverheid' toe staat. Een aantal andere bedrijven in de buurt voldoet ook niet aan de eisen in het bestemmingsplan, dat verkoop aan particulieren verbiedt. Wellicht moeten deze bedrijven binnenkort een deel van hun ver koopactiviteiten staken. Carpe Diem is een van de gelukki gen op De Baanderij die niets te vrezen heeft van de gemeente. „Het is een groothandel in land- en tuinbouwartikelen", zegt een woordvoerster van de gemeente. „En groothandels passen in het be stemmingsplan. Voor ons is er he lemaal geen aanleiding om in actie te komen." Je blijft er toch een vreemd gevoel aan overhouden. Kunstdorp De identiteitscrisis van Warmond is compleet nu directeur A. Zwart van Marktplan Adviesgroep uit Amster dam 'de parel van Zuid-Holland' het imago van een antiek- of kunst dorp heeft aangepraat. Van zichzelf heeft Warmond blij kens het onderschrift op de borden bij de gemeentegrenzen het idee dat het een recreatiegemeente is. Die reputatie maakt de gemeente echter hooguit op het water waar. Want op het Warmondse vasteland is voor toeristen niet één bedje ge spreid maar er zijn wel plannen voor een botel in de maak. Zeker na het afblazen van de 'in- steekhaven' waarmee de waterre creant het laatste restantje winkels aan de Dorpsstraat moest worden binnengelokt, slaat de subtitel re creatiegemeente als een melkbus op de Strontrace. Voor de lokale winkeliers blijven waterrecreanten passanten aan wie niets valt te ver dienen. Om Warmond vaar je heen. Omdat Warmonders zelf ook liever elders winkelen, rest de mid denstanders niets anders dan om bij elkaar boodschappen te doen. Doe mij een bloemkool, krijg jij een fles melk. Aan al dat marginale gehannes leek kort geleden een einde te komen. Plannenmakers van Schiphol wil den met een transferium voor de deur van Maarten 't Hart het bijna doodgebloede dorp een mega- transftisie toedienen. Omdat ge meentebestuurders alleen in het geniep toegeven dat ze liever kas sa's horen rinkelen dan Kaagwater klotsen, koeien loeien en melkbus sen rammelen, komt er van dat transferium ook niets terecht. En dus is Warmond weer een ge makkelijke prooi voor adviseurs van het slag Zwart. Maak van War mond een antiek- of kunstdorp, raaskalde hij eerder deze week. Warmond moet geen supermarkt binnenhalen, maar 'thematiseren'. Neem een voorbeeld aan dat boe- kenstadje ergens in de Achterhoek. Op de naam van dat gehucht in het oosten, kon hij even niet komen, zo bekend is het. Het is jammer voor Warmond maar meer dan een fraai geasfalteerd doorgangshuis zal het nooit worden. erna straatsma wim koevoet Ali Akkermans: „We zijn geen oppascentrale die je kan bellen van: ik wou graag dit weekeinde een oppas." foto hielco kuipers Daarvoor heeft Ovaal dus die psycholoog. Ali Akkermans heeft inmid dels zelf ook een 'schat van een oppas' voor haar zoon. Nee, ze heeft zichzelf niet meteen bo venaan de lijst gezet. „Maar toen er twee gezinnen een ge schikte oppas hadden, heb ik gezegd: zet mij er nu ook maar op." Hoe het bevalt? „Heerlijk. Dit hadden we nodig." Ovaal is op zoek naar vrijwilli gers. Informatie bij Ali Akker- mans, 071-5155251 (hij voor keur onder schooltijd). Voor twaalf uur in de week De Leidse Welzijns Organisatie (LWO) levert een jonge renwerker die op parttime basis in Warmond gaat wer ken. Als de gemeenteraad akkoord gaat kan de jongeren werker begin 1999 aan de slag, voor de duur van twaalf uur per week. De kosten van het project worden betaald uit een fonds voor sociale vernieuwing. Er is een kans dat de ijsbaan in de Warmondse Veerpolder van middag laat open gaat voor de jeugd. Morgenochtend gaat de baan voor iedereen open. Het ijs is in Warmond nog net iets te dun om er volwassenen op te laten schaatsen, maar de kleintjes kunnen na schooltijd misschien al wel op de ijzers. „Misschien dat we een klein ge deelte kunnen afzetten voor de jeugd", aldus ijsmeester Th. Vergeer vanochtend vroeg. „Maar dan moet het vandaag wel de hele dag blijven vriezen." Morgenochtend gaat de War mondse baan 'in ieder geval' open, tenzij de dooi intreedt. „Dan zal het ijs ook dik genoeg zijn voor volwassenen", ver wacht Vergeer. De Warmondse ijsbaan is overdag van 10.00 tot 17.00 uur open en 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur. De overige ijsbanen in de Leidse regio gaan nog niet open. warmond erna straatsma De jongerenwerker wordt voor alsnog voor de duur van een jaar gedetacheerd in Warmond en krijgt de opdracht om activi teiten te organiseren voor jon geren van tien lot achttien jaar. „Het is een project, met een duidelijk begin en een eind", zegt een woordvoerster van de gemeente. „Laat we komend jaar eerst eens kijken of het aan sluit op de vraag. Op basis van de uitkomsten van de evaluatie van het project zal bekeken moeten worden of we er na een jaar mee doorgaan. Hoe een eventuele voortzet ting van het project gefinan cierd moet worden is voorals nog onduidelijk. Warmond zit de komende jaren krap bij kas. „Pas als we beslissen dat we er mee doorgaan, zullen we moe ten kijken hoe we dat gaan fi nancieren", aldus de woord voerster. Een jongerenwerker kan rond 2000, als het sociaal cultureel centrum aan de Herenweg wordt opgeleverd (met daarin een jongerensoos), een grotere rol gaan spelen in Warmond. Mogelijk kiest de gemeente er voor om op termijn een jonge renwerker aan te trekken die voor meer gemeenten werkt. Dit kan de kosten drukken. Sas- senheim is benaderd met de vraag of ze wil samenwerken met Warmond, maar heeft daarvoor geen directe belang stelling. Voorhout heeft War mond laten weten 'niet afwij zend te staan' tegenover het idee om gezamenlijk een jonge renwerker in te huren. De aanstelling van een jonge renwerker vloeit voort uit de aanbevelingen in de onlangs verschenen nota 'preventief jeugdbeleid Warmond'. In die nota wordt een reeks maatrege len voorgesteld om meer aan dacht aan Warmondse jongeren te schenken. Een van de belang rijkste voorstellen in de nota is het aantrekken van een jonge renwerker. Twee andere voorstellen die hoog op het verlanglijstje van Warmond staan zijn de herin richting van speeltuin 't Vosse- hol en de mogelijkheid om War mondse ouders opvoedingson dersteuning te bieden. Daar naast wordt gedacht aan het in voeren van het project 'Weerba re tieners' op basisscholen. Dit project is bedoeld om agressief gedrag onder jongeren te voor komen en het weerbaar maken van potentiële slachtoffers van geweld. Het was zondagochtend voor de zoveelste keer raak in Motel Bij horst in Wassenaar. Twee be zoeksters, een 45-jarige Delftse en een 51-jarige vrouw uit Ven- ray, werden tijdens het ontbijt buffet beroofd van hun tas. De dief kon toeslaan toen de dames hun tas even onbeheerd achter lieten, om een ontbijt te halen. De politie kondigt maatregelen aan. „Dit gebeurt te vaak. We gaan actie ondernemen", aldus een woordvoerder. Omdat de Nederlandse Raskat ten Vereniging (NRKV) dit jaar tien jaar bestaat, organiseert de club zondag 29 november een internationale raskattenshow in sportcentrum De Schulpwei in Wassenaar. Naast bekende rassen als Perzen, Brits Kort haar en Siamezen probeert de organisatie ook bijzondere kat ten binnen te halen. Op het podium worden bijvoorbeeld de 'colourpoints' besproken van Balinezen, Heilige Birma- nen, Ragdolls en andere ras sen. Daarnaast worden ook de uiterlijke raskenmerken be sproken en beoordeeld. Ook huiskatten, de grootste groep katten onder de liefheb bers, krijgen voor een keer ook de gelegenheid om zich te pre senteren op het podium. Ook die katten worden beoordeeld. De hele dag door zijn er diver se prijsuitreikingen te zien. Daarnaast staan er de hele dag door diverse stands waar van alles te vinden is. Meubels, krabpalen, borstels, eetbakjes en bijvoorbeeld kussentjes. De internationale raskatten-show duurt van 10.00 uur tot 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11