Woede en ergernis over 'hervormde draai' 'Oprecht mens' doet stapje terug Kerk Samenleving Leidsch Dagblad Antroposofen willf meer 'in gesprek' met de samenlevin Acht Mei Beweging: in 19' geen landelijke manifestati MAANDAG 23 NOVEMBER 1998 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, C Zuid-Korea wil Wereldraadassemblee Seoul» Nog voordat de achtste assemblee van de Wereldraad van Kerken heeft plaatsgehad, heeft de Methodistenkerk in Zuid-Korea de oecumenische beweging uitgenodigd de negende in het jaar 2005 in de hoofdstad Seoul te houden. Een assemblee is eens in de zeven jaar, de achtste in december in Harare (Zim babwe). De jaarvergadering van de kerk sprak de hoop uit dat in 2005 Noord- en Zuid-Korea herenigd zijn. Als dat dan nog niet het geval is, dan zouden „alle kerken van de hele wereld naar Korea moeten komen om te bidden voor een einde aan de ver deeldheid", sprak de jaarvergadering uit. De Methodistenkerk, een van de drie lidkerken van de Wereldraad in Korea, zal het voorstel in Harare indienen. Waarschijnlijk neemt het centraal comité (bestuur) van de Wereldraad niet voor 2001 een besluit over de plaats van de volgende assemblee. Hof zwakt macht orthodoxen af Jeruzalem» De religieuze raad van Jeruzalem heeft op last van het Israëlische hooggerechtshof twee niet-orthodoxe leden moe ten toevoegen aan het bestuur dat uitsluitend uit orthodoxen bestaat. De beslissing van het hof wordt gezien als een eerste af zwakking van de macht van de orthodoxe partijen en rabbijnen in Israël. Knessetlid Shmuel Halpert van de Verenigde Torah Partij spoorde de religieuze partijen aan om de coalitie te verla ten. De sefardische opperrabbijn Eliyahu Bakshi-Doron riep de orthodoxe leden op uit de raad te stappen zodra een niet-ortho- dox lid zitting zou nemen. De uitspraak van het hof volgde op een petitie van de Beweging voor Progressief Jodendom en de linkse Meretz-factie van de Jeruzalemse gemeenteraad. Zij vroe gen de samenstelling van de religieuze raad te veranderen. Vol gens de Israëlische wet is de raad verplicht zich aan de uitkomst van de vijfjaarlijkse gemeenteraadsverkiezingen aan te passen. Zowel de orthodoxe partijen als Meretz wonnen twee weken ge leden bij de verkiezingen in Jeruzalem. Volgens de uitspraak van het hooggerechtshof moeten in ieder geval de conservatieve rab bijn Ehud Bandel en de liberale rabbijn Na'ama Keiman in de raad worden opgenomen. Keiman wordt de eerste vrouw in een religieuze raad. Rabbijn Yitschak Ralbag, voorzitter van de Jeru zalemse raad, heeft al laten weten dat hij aftreedt als de twee niet-orthodoxe leden lid worden. De religieuze raden zijn ver antwoordelijk voor het verzorgen en verlenen van religieuze diensten binnen de gemeente. Zij beschikken over hoge budget ten. Leden van de niet-orthodoxe stromingen proberen al jaren in deze bestuursorganen vertegenwoordigd te zijn. Schönborn: bisschop Krenn liegt wenen Kardinaal Schönborn van Wenen heeft voor de televisie de aartsconservatieve bisschop Kuil Krenn van Sankt Pölten er van beschuldigd te hebben gelogen. Volgens Schönborn kan Krenn rekenen op nader vast te stellen tuchtmaatregelen. Krenn had in strijd met de waarheid in het openbaar beweerd dat hij vantevoren geen kennis had kunnen nemen van een pleidooi voor hervormingen in de kerk. Het pleidooi was opgesteld op basis van een bijeenkomst Dialoog voor Oostenrijk, die de bis schoppen in oktober in Salzburg hadden georganiseerd. Afgelo pen week hadden ze de tekst aan de paus overhandigd. „Dit is een zware disciplinaire overtreding binnen de bisschoppencon ferentie, die gelijk staat aan een vertrouwensbreuk", zei Schön born over het optreden van Krenn. Schönborn beschikt volgens eigen zeggen over bewijzen waaruit Krenns medewerking blijkt. Krenn was niet onder de indruk van de boosheid van zijn collega uit Wenen. „De voorzitter van de bisschoppenconferentie is toch geen gouvernante", zei hij in het Oostenrijkse Journaal. „Iemand kan alleen een tuchtmaatregel uitvaardigen als hij daartoe in de positie is. Maar de bisschoppen zijn aan elkaar ge lijk. vaticaan Paus Johannes Paulus ontving gisteren een uit hout gesneden kano van een in traditionele kledij gestoken inwoner van Oceanië. In het Vaticaan zijn bisschoppen uit Oceanië verte genwoordigd voor een bijzondere samenkomst, op 12 december wordt de synode met een plechtige ceremonie in de St. Pieter af gesloten, FOTO REUTERS Enorme verdeeldheid tijdens discussie over nieuwe naam SoW-kerk amersfoort anp vervolg van voorpagina 'Een goede afloop', concludeerde de woordvoer der van de behoudende hervormden, dr. ir. J. van der Graaf, zaterdag aan het eind van de synode die maar geen beslissing kon nemen over de nieuwe naam van de Samen-op-Wegkerken. „De hervormde synode heeft voet bij stuk gehouden; de naam VPIOV is van tafel", sprak Van der Graaf. Hij noemde het teleurstellend dat maar heel wei nig gereformeerden en lutheranen gereageerd hadden op het signaal van de hervormde synode, namelijk dat er grote zorgen in de Hervormde Kerk over het Samen-op-Wegproces zijn. De voorzitters van de gereformeerde en luther se synode, respectievelijk ds. J. Doff en ds. K. van der Horst, staken daarentegen aan het eind van de vergadering hun 'woede en ergernis' over de hervormde draai niet onder stoelen of banken. „Dit geeft ons lutheranen een onveilig gevoel. Wat kan ons nog meer overkomen? Het vertrou wen is geschaad." Ds. J. Stelwagen van de her vormde visitatiecommissie, die problemen in de kerk moet oplossen, noemde het hervormde maartbesluit 'beschamend'. „We kunnen elkaar niet missen", citeerde de hervormde predikant A. van der Plas een van de synodevoorzitters. „Geldt dat dan niet voor die 400.000 hervormden, die een zeer meelevend deel van de NHK vormen? Misschien niet de makkelijkste schapen, maar wel zeer trouw. Voor hen is de naam van groot belang omdat die zowel de band met het verleden, als een richting voor de toekomst aangeeft." Maar veel synodeleden noemden tijdens de vergadering de 'Verenigde Kerk der Hervorming' een forse stap terug. Die naam wijst alleen naar het verleden. Bovendien is 'der' archaïsch taalge bruik. Maken we geen knieval voor de rechter flank van onze kerk, vroeg ds. S. Bloemert uit Uit hoorn zich af. Haar Friese collega S. Hofstra uit Langezwaag stelde een naam met een revi naire klank voor: 'Kerk van de 31ste oktob een verwijzing naar Hervormingsdag. Alj suggereerde ze een figuur die de stèllingenj deur spijkert. Later trok ze haar voorstel Ook andere voorstellen ('Verenigde Kerk formatie in Nederland' en 'Samen-op-Wej haalden het niet. Uiteindelijk bleek de ge meerde ouderling H. Hoogenhout uit Baan ge gelijk te krijgen. Als een van de eerste 43 sprekers had hij voorspeld dat er voor synode niets anders opzat dan, in navolgir, de Bond zonder Naam en de Zangeres i Naam, te kiezen voor: De Kerk zonder Naan Voorhout zwaait pastoor Bockxmeer uit voorhout monique witteman Pastoor C.J.Th, van Bockxmeer heeft giste ren zijn 'laatste' mis opgedragen. Samen met emeritus-pastoor Felix, pastoor Kuipers en kapelaan Straathof ging hij voor in zijn afscheidsmis, die door zeer veel parochia nen werd bezocht. Dat het niet om een re guliere zondagsdienst ging, bleek al l^ij aan komst. Buiten en binnen was de pastorie versierd met vlaggen, linten en bloemen. Daarnaast was er muziek, zang en wer den er toespraken gehouden, tijdens de mis en erna in het Wapen van Voorhout en in de KTS. En als complete verrassing voor de pastoor kwam de oud-bisschop van Rotter dam, monseigneur Bar, langs om afscheid te nemen. Een groot deel van de mis deed Van Bockxmeer zelf. Hij gaf in zijn preek aan dat het emeritaat hem best zwaar valt. Ondanks dat hij er zelf voor gekozen heeft. „Ik denk dat je dit het beste kunt vergelijken met ou ders, die de laatste van hun kinderen het huis uit zien gaan. Verbondenheid voelen zij. Alle fasen van het leven van hun kinde ren hebben zij van nabij meegemaakt. Ik heb ooit 'ja' gezegd tegen de kerk. Ik ben pastoor geworden. Nu ben ik zeventig jaar. Tijden veranderen, mensen veranderen. De omstandigheden wijzigen ook. Dat bete kent vaak strijd, worsteling, zoeken, twijfel, verlangen naar steun. Soms is er moed voor nodig om de juiste beslissing te nemen. Moed die je in jezelf niet vindt. Toch komt het goed, je wordt daarbij geholpen, door de geest. In mijn tijd in de Bollenstreek liep ik dikwijls langs het strand. Om uit te waai en, om bij te komen of om vragen van men sen te overdenken. En achteromkijkend zag ik alleen de voetsporen van mijn eigen wandelschoenen. Dan denk je: Je ziet toch ook niet meer dan dat. Maai', de Heer liep niet naast je. Jouw voetsporen waren de Zij ne. Hij droeg je." Voor Van Bockxmeer is het bereiken van de zeventigjarige leeftijd reden om het 'rus tiger aan te doen'. Hij prijst zich gelukkig. „Maar de kerk moet verder. Er worden nieuwe eisen gesteld aan leiding en aan verkondiging. De kerk, dat zijn wij samen." Jongeren moeten zijn taak overnemen. De jeugd, dat is de toekomst, vindt de Voor- houtse pastoor. Een groep kinderen vatte Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde.cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 Woensdag 23 November LEIDEN Iemand uit deze gemeente, die onlangs 's avonds laat van Schiedam naar Haarlem spoorde, hoewel hij alleen in het bezit was van een retour kaartje Leiden-Schiedam en toen niet genoeg geld bij zich had, om de reis van Leiden naar Haarlem te betalen, had zich heden voor den Leidschen kanton rechter te dezer zake te verantwoorden. Ter veront schuldiging voerde hij aan, op zijn terugreis van Schiedam naar Leiden in slaap te zijn gevallen, en al slapende te zijn doorgestoomd naar Haarlem. Dit was een duur slaapje, want beklaagde was, daar er dien avond van uit Haarlem geen treinen meer naar Leiden gingen, genoopt geweest zich per rijtuig hierheen te laten brengen, wat hem negen gulden kostte, en wellicht wordt hij tot een geldboe te - zij 't een kleine - veroordeeld. De eisch van het O.M. luidde 0.50 boete, 't Ge val zij tot leering van velen, die de gewoonte hebben, in den trein te gaan slapen. HILLEGOM Aan de politie van deze en omliggen de gemeenten werd gisteravond meaedeelingge daan, dat een vrouwelijke verpleegde, zekere Van der W., uit Sassenheim, uit het gestichtEnde geest" was ontvlucht. RÖNTGEN Een jong electrotechnicus, die op een tentoonstelling te Nieuw-York voor zijn firma toestel len voor Röntgen-stralen in werking had vertoond, heeft zijn baard, zijn snor en de helft van zijn hoofd haar verloren en verlangt nu in rechten een schade vergoeding van 10,000 dollars van zijn patroon. ANN01973 Vrijdag 23 november LISSE Het oude expositiepa viljoen van "Keukenhof" dat het komen jaar 25 jaar bestaat, wordt drie maal zo groot. Het is één van de grote wensen van Keukenhofs directeur Willem van de Lee (66). Een andere wens, een sierkas, is al enige ja ren geleden gerealiseerd. Aan nemer F.H. Kool is druk bezig met deze door architect E.A. Ri chards uit Abbenbroek ontwor pen expositieruimte. Het pavil joen krijgt een verspringende gevel en aan de oostzijde een pergola. Met het realiseren van het expositiepaviljoen wordt nu een gelegenheid gecreëerd waardoor men nog meer aan- dacht kan schenken aan het or ganiseren van exposities en het bloemschikken. Bovendien komt de amarylissenkas beter uit en kunnen de bezoekers in de veel grotere koffieshop of op het terras met uitzicht op de heidetuin op hun gemak iets gebruiken. Keukenhof is een toeristische trekpleister geworden van niet te onderschatten betekenis. Dat hebben de tien vooraanstaande bloembollenkwekers, die in 1949 het initiatief namen om in het park van het uit de mid deleeuwen daterende landgoed, eens eigendom van Jacoba van Beieren, een bloembollenten toonstelling te creëeren, nooit kunnen vermoeden. Lisses Keu kenhof heeft bekendheid gekre gen in de gehele wereld. Het aantal bezoekers ontwikkelde zich van 230.000 in het eerste jaar tot rond 800.000 a 900.000 in de laatste jaren, waarvan ongeveer de helft uit het buitenland. Keukenhof is thans begonnen grote propa- ganda-acties te voeren voor de 25-ste tentoonstelling in suc cessie. In binnpn-en buiten land. Dat de bezoekers iets moois te zien krijgen is zeker. Daar staan Willem van der Lee en zijn enthousiaste medewer kers borg voor. ERE driebergen» anp De Antroposofische Vereniging, die de afgelopen dagen het 75- jarig bestaan vierde, wil een dia loog met de samenleving aan gaan. Dat betoogde voorzitter R. Dunselman gisteren aan het slot van het jubileumsymposi um in Driebergen. De bijeen komst stond in het teken van de ontmoeting met vertegenwoor digers van andere maatschap pelijke en culturele stromingen. Dunselman citeerde Rudolf Steiner, de grondlegger van de antroposofische beweging, die enkele jaren na de oprichting de Antroposofische Vereniging in Nederland als volgt schetste: „De vereniging zou het liefst een grote familie zijn die zich het liefst afsluit van de buiten wereld." Twee gevaren bedreigen de beweging, zei Dunselman. Aan de ene kant dreigt in de werkge- biedeh door aanpassing en ver vlakking de innerlijke kracht van de antroposofie te verdwij nen. Aan de andere kant wen den groepen zich af vané tenwereld en houden z nerlijk bezig met het an tic fisch gedachtengoed. Het bestuur ontwikkelt |0l lei initiatieven om deze gt „j het hoofd te bieden. Ledt 1V in de 'reguliere' (niet- ant sofische) maatschappij wi zoals wetenschappers, zs hun ervaringen in de veret kunnen inbrengen. Ook gedacht aan een dat waarin de talenten van de Dunselman schetste a itf huidige stand van de ara .li sofische beweging in land. De eerste Vrije Schoftle gon in 1923 met tien kin da en drie leerkrachten. Nutijn. meer dan 20.000 leerling! on antro-scholen. In de hel; gogiek worden 1400 verzorgd door 2000 bege Er is steeds meer belangs voor de biologisch-dynan j^j landbouw. De Antroposo on Vereniging, indertijd leden begonnen, telt nu 5000 leden. dat letterlijk op en zong tijdens de mis een lied voor hem: 'dag pastoor'. Ook later op' de dag waren het de jongeren die voor Van Bockxmeer optraden, namelijk jong Adest Musica uit Sassenheim, de gemeente waar hij tien jaar pastoor was. Voor Van Bockxmeer stond de zondag in het teken van nog meer verrassingen. Op de bijeenkomst voor de besturen van de paro chies, die 's middags in de KTS werd gehou den, was het broeder Th. Blokland die Van Bockxmeer de Bartholomeuspentiing op speldde. Monseigneur Bar - de bisschop onder wie de pastoor als vicaris diende - was overgekomen uit België. Hij prees Bockxmeer. „Je bent in alles priester ge weest, inspirerend en heel bijzonder. Je bent een open en prettig mens en een op rechte levensgenieter." Als dank kreeg Van Bockxmeer een plateau van Laurentius. Overigens blijft Van Bockxmeer verbon den aan de Bartholomeusparochie in Voor hout, als administrator en begeleider van kapelaan M. Straathof. Daarnaast helpt hij ook de samenwerking tussen 'zijn' paro chie, Sassenheim en Warmond tot stand brengen. amsterdam anp De Acht Mei Beweging houdt volgend jaar geen landelijke manifestatie, maar regionale bijeenkomsten. Op de veer tiende verjaardag van de be weging, zaterdag 8 mei, ko men er bezinningsdagen of werkconferenties met een ge zamenlijk thema. De eerstvol gende nationale manifestatie is in het jaar 2000, besloten de deelnemende organisaties za terdag in Amsterdam. De laatste landelijke bijeen komst eind augustus in Maas tricht trok slechts 6000 belang stellenden, ondanks de aan wezigheid van Duitse, Vlaam se en Waalse (er waren Franstalige, en Vlaamstalige groepen) zusterorganisaties. In de beginjaren trokken de Acht Meimanifestaties wel 16 bezoekers. De AMB, forum van n katholieke organisaties i vernieuwing in kerk en menleving, wil verder i dacht schenken aan reli$ ;t ontwikkelingen in de saira ien ving. De beweging wil de a teiten inventariseren waan dei de basis 'het andere gei dsc van de kerk' zichtbaar n De AMB denkt hierbij ooi geloofsgemeenschappen buiten de officiële parod structuren functioneren, vens wil de AMB in 2000 kinderfestival organiseren, richt zich in eerste instanü jonge ouders, maar wil kinderen en grootouders! betrekken. Vragen over opi ding staan daarbij central L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) W.l- REDACTIE JRijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chefa. i. red. Duinen Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 egd" Redactie: Hoofdredactie. ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot Ik 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstred het automatisch afschrijven van hetabor* geld, ontvangen 1,- korting per betaling VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES» Voor mensen die moeilijk lezen, slediï hebben of blind zijn (of een andere le& hebben), is een samenvatting van he' nieuws uit het Leidsch Dagblad op gt beschikbaar. Voor informatie 0486-486$ (Centrum voor Gesproken Lectuur, Orsifj Houten kano voor paus De jeugd, dat is de toekomst, vindt pastoor CJ.Th. van Bockxmeer die gisteren afscheid nam. 'Dag pastoor'. Een groep kinderen zong even later toepasselijk: FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10