Supermarktpersoneel raakt toeslagen kwijt Boël, het probleemkindje van Hoogovens Economie Holland wil groeien t buitenlandse partner Kerststerren stralen overal 'Pensioenpremie stijgt tientallen procenten' Grote interesse voor HSL Aftrek studiekosten oord kortlopende schuld Rusland Rusland heeft met westerse banken een principeak- gesloten over een regeling voor de aflossing van miljarden '[dopende staatsobligaties. Dat heeft Deutsche Bank giste- tendgemaakt na driedaagse onderhandelingen van de imet de Russische autoriteiten in Londen. Rusland e de aflossing in augustus op bij de devaluatie van de roe akkoord betreft een bedrag van zes tien miljard dollar J moeten worden afgelost tussen augustus 1998 en eind ber 1999. Volgende week worden de details uitgewerkt. ichtonen willen graag leiding geven r. De speurtocht van FNV Bondgenoten naar allochtone iders lijkt succesvol. Enkele tientallen belangstellenden nzich aangemeld. „Wij zijn aangenaam verrast", zegt een voerster van de bond. Begin deze maand maakte FNV enoten bekend dat de bond meer mensen van buiten- komaf in dienst wil hebben. Op oproepen in kranten en den reageerden echter weinig mensen. Een headhunter het maar eens proberen, besloot de vakbond, wat een golf ibliciteit uitlokte. Nu is zes procent van de 950 werkne- an FNV Bondgenoten allochtoon, de huidige wettelijke De bond wil volgend jaar zomer dat zeven of acht procent e medewerkers een buitenlandse achtergrond heeft. De leeft jaarlijks tien tot twintig nieuwe bestuurders nodig. roepen in acht talen op Schiphol jL. Passagiers die op Schiphol worden gemaand aan van een vliegtuig te gaan, hebben steeds meer kans dat ze eigen taal worden toegesproken. De luchthaven heeft na- een nieuw omroepsysteem in gebruik genomen dat de jkheid biedt standaardboodschappen niet alleen in Ne ds, Duits, Frans, Spaans en Engels ten gehore te brengen, lökin Italiaans, Russisch en Chinees-Mandarijn. Het au- sch omroepsysteem maakt het mogelijk van te voren op- len boodschappen met een druk op de knop ten gehore te n. Daarnaast blijft het mogelijk meer persoonlijke mede- en in te spreken. Het nieuwe systeem heeft ongeveer een jjoen gulden gekost. mnen nu met investeren RUDOLF KLEUN stappen vooruit kunnen laarvoor moeten we in- maar de winst is sinds art in 1991 absoluut on- de geweest om de vleu- te kunnen slaan." Zo vat J. Heppener van char- schappij Air Holland i'eegredenen samen om te gaan naar een bui- se partner. alland is volgens Heppe- afgelopen paar jaar ge- ot de grootste aanbieder Nederlandse charter iet een aandeel van 25 procent, hetgeen jaar zelfs kan oplopen ig procent. Dan neemt and een zevende vlieg- i Boeing 737, in gebruik, land heeft nu Boeings ivee Boeings 737. groeien harder dan de naar tegelijk zien we dat kunnen investeren. De blijven rond break wegen. Het ene jaar wat |net andere een verlies. 1997 weer met een fgesloten", zegt Heppe- dat onder andere toe- aan het feit dat de stoe- ederlandse chartervlieg- de goedkoopste zijn opa. ieuwe partner zou het moeten maken actief en met langere reizen, roorbeeld de Antillen en Verre Oosten. Op de uur sluit hij bovendien dat Air Holland, net als ia en Martinair, ook sten gaat verzorgen, aandeelhouders, een J eleggers, staan achter de lom een partner te zoe- der is al gesproken met Schreiner eelde Een van de meest verkochte kamerplanten van dit ogenblik is de kerstster. In de kleuren rood, rose en wit verlaten ze met duizenden tegelijk de kassen waar ze de afgelopen weken zijn gekweekt. Bijvoorbeeld bij bloemkwekerij Rutgers in Eelde. De eigenaar heeft zich dit jaar vooral toe gelegd op de 'jumbo's', die - zoals de naam al doet vermoeden - groter zijn dan de doorsnee planten. In tuincentra en op bloemenmarkten zorgen de kerststerren voor wat extra kleur in de donkere weken voor Kerstmis. foto anp peter wassing Vakbonden staan met de rug tegen de muur groep en met prijsbreker Easy Jet. „Maar wij passen met onze activiteiten niet bij die bedrij ven. Schreiner is toch meer op de korte afstand actief en Easy Jet was het vooral te doen om onze slots op Schiphol. Een overname door hun zou feitelijk het einde van Ar Holland heb ben betekend." Heppener zegt met nieuwe kandidaten in gesprek te zijn maar wil geen namen noemen. De directeur zegt op zich niet blij te zijn met de publiciteit over de zoektocht naar een partner. „Maar ik ben er ook niet de persoon naar om rond zoiets Mickey Mouse te spelen." Nieuwe onrust onder het perso neel is er volgens hem niet door ontstaan. „Er was al onrust. Maar als dit doorgaat, ontstaat er meer werkgelegenheid. Ar Holland heeft een omzet van 230 miljoen gulden en er werken zo'n 400 mensen. Het huidige 'nieuwe' Ar Holland ontstond na het faillissement van de door John Block opge richte maatschappij in 1991. Eerder dit jaar was er al sprake van de komst van een nieuwe grootaandeelhouder toen Char- tershare, voorheen de stichting Levend Water, te kennen gaf van zijn 70 procentsbelang af te willen. Dat werd uiteindelijk overgenomen door de andere aandeelhouders. Directeur Heppener trad op 1 juli van dit jaar aan, nadat zijn voorganger M. van Berckel was afgetreden vanwege een verschil van me-' ning over de te volgen koers. De aandeelhouders kwamen toen met een eigen plan en schoven toenmalig commercieel direc teur Heppener naar voren om het uitte voeren. De 200.000 werknemers in de supermarkten moeten voortaan 's avonds en op zaterdag werken zonder dat ze daarvoor extra loon krijgen. Op zondag krijgen ze nog wel iets extra's maar dat is slechts een schijntje. Na jaren lang gesteggel tussen werkgevers en vakbonden is het zo goed als zeker dat werknemers kunnen fluiten naar hun toeslagen. De vakbonden staan met de rug tegen de den haag gpd „Het is óf de toeslagen opgeven, óf de hele CAO", zegt Willem Noordman, onderhandelaar van FNV Bondgenoten. „Werkgevers weigeren domweg een CAO af te sluiten als wij niet akkoord gaan met het schrap pen van de toeslagen. Vandaag komen de bonden (FNV en CNV) en de werkgevers -vere nigd in de Verenging Grootwin kelbedrijven in Levensmiddelen (VGL) en het Vakcentrum Le vensmiddelen- voor de aller laatste keer bijeen. „Ér zit niks anders op dan een handteke ning zetten." De FNV-leden zijn echter massaal tegen. Hoe geloofwaar dig is een vakbond die een CAO afsluit die de leden niet zien zit ten? „Maar wat moet ik dan", vraagt Noordman zich hardop af. „Diezelfde leden zeggen na melijk ook dat ze geen actie wil len voeren voor de toeslagen. En als de CAO verdwijnt, zijn de 200.000 werknemers vogelvrij!" Hun enige vangnet is dan nog de wet, die de baas verplicht om ten minste het minimumloon uit te betalen en een werkne mer twintig vakantiedagen per jaar te geven. „Ik weet zeker dat een aantal werkgevers in de su permarkten die kans meteen aangrijpt om de arbeidsomstan digheden te verslechteren. Werkgevers eisen dat de doordeweekse toeslagen (33,3 procent) tussen 19.00 uur en 20.00 uur en de extra's voor werken op zaterdagmiddag ver dwijnen. De toeslag voor de zondagsdienst (100 procent) moet gehalveerd. Daarvoor in de plaats bieden ze alle werkne mers een structurele loonsver hoging van twee procent. „Dus ook de werknemers die niet in de avonden en weekenden wor den ingeroosterd. Dat is oneer lijk tegenover degenen die wel op die onaangename tijden moeten opdraven. De werkgevers snijden met dit plan in eigen vlees, voorspelt Noordman. Uit een enquête van de FNV blijkt dat de helft van de werknemers dan niet meer komt opdraven in de avonden. Tien procent gaat op zoek naar een andere baan. „Er ontstaan grote personeelstekor- Noordman: „Het is óf de toesla gen opgeven, óf de hele CAO." foto gpd harmen de jong ten en die zijn nu al heel erg." Ongetwijfeld schakelen de werkgevers dan hulpkrachten in. Dat zijn voor het overgrote deel scholieren en studenten die in hun vrije tijd wat willen bijverdienen. Velen verdienen niet meer dan het minimum jeugdloon. Nu is al de helft van het supermarktpersoneel hulp kracht. De klant is daarvan de dupe. Uit onderzoek van het vakblad Distrifood bleek onlangs dat het in veel supermarkten een zootje is. „Hulpkrachten krijgen geen bedrijfsopleiding en hebben geen nauwe binding met hun werk. Ze hebben immers meestal een andere hoofdactivi teit. zoals een studie." „In de supermarktsector heb ben ze nog denkbeelden uit het jaar nul", zegt Noordman. As ze een paar centen kunnen in pikken van hun werknemers, dan doen ze dat meteen. Ze sjoemelen met prikklokken om een paar centen te verdienen, bezuinigen op eetvergoedingen voor avondwerkers. Sommige werkgevers vinden dat werkne mers hun bedrijfskleding zelf moeten onderhouden, dus was sen en strijken en maken als het stuk is. Ook zouden mensen een borg moeten betalen. Dat is belachelijk." Noordman vindt dat moet worden vastgelegd dat dat verboden is. Konmar en Edah zijn volgens hem koplopers in krenterigheid. Over de lonen zijn werkgevers en bonden het nog lang niet eens. Werkgevers hebben hun bod verhoogd naar 4,5 procent voor een CAO van anderhalf jaar. Bondgenoten wil 5,25 pro cent voor een contract van die duur. Bovendien wil Noordman dat vaste werknemers recht op scholing krijgen. Wie op de kaasafdeling werkt, zou alles over kazen moeten leren. Wie een diploma haalt, zou daar voor ook beloond moeten wor den. Zij kunnen immers hun klanten beter helpen en ook nieuwelingen inwerken. „Nu beginnen werknemers in schaal twee en zitten daar tot aan hun pensioen. En dat is demotive rend." Eddie Keddeman moet noodlijdend Waals staalbedrijf gezond maken oord ed blaauw justav Boël, probleemdochter ïnkind van Hoogovens. Maar - dlijdende Waalse staalbedrijf in lEfl >sche La Louvière zou zich met lal forse ingrepen kunnen ont- tot een sierlijke en bovenal izwaan. Dat vindt althans Ed- leman. As gedelegeerd be- ivan Hoogovens heeft hij de 'I, ofwel Hoogovens UGB weer fen te helpen. „Ik denk dat het 3 en goede toekomst heeft", zegt 5 we er in slagen de sociale re- verbeteren en de manage- ethodieken te moderniseren." lor het eerst dat Keddeman, ïrhalf jaar geleden in Wallonië ig, zich laat interviewen 'ervaringen en plannen met üand vroeg het bedrijf bij de ik in Mons een Belgische vorm lel van betaling. Voor 3 maart ögovens UGB met een herstel- n fa "en, dat het bedrijf voldoende "gskansen biedt. Keddeman: "ie heeft drie kanten. Een in- e. financiële en een sociale stop dat laatste onderdeel ver- de grootste hobbels. Mijn er- 'dat het lastig zal zijn is om tot Kief overleg te komen met de I*» in Wallonië, die onderling verdeeld zijn." 'grijkste bonden, de militant- ische FGTB en de wat gematig- W* lelijke vakbond CSC gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Ze wil len ook niet met elkaar aan één tafel zitten. Met als gevolg dat er te allen tij de stagnatie in het gezondmakingspro- ces optreedt. Pogingen het bedrijf grondig te sane ren liepen, mede door de opstelling en invloed van de bonden, geregeld uit op •stakingen en prikacties. „Er heerst hier de opvatting: Eerst staken, dan pra ten", zegt Keddeman. Die manier van denken is terug te voeren op de wijze waarop Waalse staalarbeiders naar dé verhouding kapitaal (Hoogovens) en arbeid (vakbonden) kijken. De heer sende cultuur is sinds jaar en dag werkgevers per definitie te wantrou wen. De bezem moet door UGB, dat lijkt duidelijk. Keddeman: „De afgelopen maanden zijn er al verschillende muta ties geweest. Toch bespeur ik bij velen de wil om te veranderen. Dat verande ringsproces is ingezet, maar het kost tijd om de cultuur om te buigen. Bij UGB is nog steeds een duidelijke schei ding tussen blauwe en witte boorden. De hiërarchie is veel sterker ontwikkeld dan bij Hoogovens in IJmuiden. En het doel van de onderneming, winst ma ken en voor continuïteit zorgen leeft er veel minder sterk." De financiële positie van Hoogovens UGB is verre van rooskleurig. Dat komt onder meer door tegenvallende afzet, de Azië-crisis, fors dalende staalprij- zen, groeiende voorraden en door de aanhoudende arbeidsonrust bij de Bel gische onderneming. „De eerste zes Eddie Keddeman: „Er heerst hier de opvatting: eerst'staken, dan praten.' maanden zaten we net boven de streep. Daar zijn in de zomer verliezen bijgekomen. In september viel het be sluit dat het zo niet verder kon. En in oktober volgde het gerechtelijk ak koord." Bij Hoogovens UGB werken 1.400 mensen en er zijn maar liefst 673 foto united photos de boer jur engelchor verschillende salarisschalen. As ie mand één handeling meer moet doen, moet dat tot uitdrukking komen in de beloning, vindt menig werknemer. Keddeman: „Zestig procent van de werktijd gaat op aan het praten over de sociale zaken. Wat dat betekent? Een enorm verlies aan denkkracht." Dat het slecht gaat bij Boël is volgens de FGTB te wijten aan de leiding van Hoogovens. CSC legt de schuld vooral bij de economische staalcrisis. De aan deelhouders van Hoogovens UGB vin den dat de bonden de gezondmaking van Boël vertragen. Feit is dat Boël in 1992 nog 4.000 werknemers telde, in 1996 circa 2.200 en nu 1.400. De werkloosheid in dat deel van Wallo nië is met dertig procent zorgwekkend hoog. Eén op de vijf inwoners van La Louvière (77.000 inwoners) is direct of indirect bij Boël betrokken. Keddeman herhaalt dat het scenario 'Boël failliet laten gaan, het klantenbestand meene men en UGB's succesvolle dochter Hoogovens Myriad in het Noord-Fran se Maubeüge overnemen' volstrekt on juist is. „Na zestien maanden zeg ik, we hebben geen spijt van de koop. We hadden alleen wel gedacht dat we een iets coöperatievere houding zouden aantreffen." Boël, opgericht in 1851, heeft een ca paciteit van 300.000 ton zogeheten lan ge producten (spijkers, vlechtijzer in de bouw) en 1.6 miljoen ton platte pro ducten (o.m. auto's, blikjes, golfpla ten). Keddeman, die bij Hoogovens Staal IJmuiden de business-unit Lange Pro- dukten winstgevend maakte, woont nu in Waterloo. „Wonen en werken in Bel gië is zeer aantrekkelijk. Het sociale le ven spreekt me aan. Hoe lang ik blijf is niet te zeggen, maar ik ga er vanuit dat we Boël er weer bovenop krijgen." den haag anp-gpd Actuarissen voorspellen daling koopkracht Het Verbond van Verzeke raars kondigde in een reactie daarop aan dat de premies voor levensverzekeringen tien tot twintig procent zouden kunnen stijgen. Als het beleggingsrende ment lager uitvalt, moet de pre mie omhoog, aldus het ver bond. De vereniging Consument Geldzaken betwijfelt of de pre mies voor sommige levensver zekeringen volgend jaar fors verhoogd moeten worden. „Verzekeraars zouden nog eens goed kunnen kijken naar hun kosten", zegt een woordvoer der. „Wellicht dat geld kan wor den bespaard op de provisies voor de tussenpersonen. Wij hopen dat de concurrentie in de markt zijn werk zal doen". Het Actuarieel Genootschap, die voor verzekeraars en pen sioenfondsen de financiële risi co's op de lange termijn vast stelt, gaat ervan uit dat het stij gingspercentage groter uitpakt. Maar voor de pensioenpremies zijn de gevolgen nog ingrijpen der, zegt prof. dr. A. Oosenbrug, opsteller van het rapport. „Pen sioenverzekeringen hebben een veel langere looptijd dan andere verzekeringen. Een structureel lagere marktrente hakt er bij de pensioenfondsen veel forser Pensioenpremies stijgen de ko mende jaren naar verwachting met tientallen procenten door de dalende marktrente. Voor de Nederlandse huishoudens leidt dat indirect tot een flinke daling van de koopkracht. Dat zegt het Actuarieel Genootschap in een gisteren gepubliceerd rapport. Bekeken is wat de effecten zijn van de verlaging van de reken- rente van vier naar drie procent. Volgens het genootschap zijn de gevolgen enorm. De jaarlijk se netto pensioenlast - het be drag dat alle Nederlanders elk jaar betalen aan pensioenpre mie - zal met miljarden guldens stijgen. Daardoor krijgen werk nemers minder in hun porte monnee voor andere bestedin gen. De Verzekeringskamer liet de verzekeringsmaatschappijen deze week weten dat ze voort aan rekening dienen te houden met een structureel lage rente. Op dit genblik gaan verzeke raars en pensioenfondsen ervan uit dat hun langjarige beleggin gen (obligaties) jaarlijks vier procent opbrengen. Deze zoge heten rekenrente kan echter be ter verlaagd worden naar drie procent, zegt de Verzekerings kamer. den haag gpd bureaus, en consultancy-bu reaus. In 1999 hoopt de minis ter bindende contracten te slui ten. Ze besloot onlangs onge veer acht miljard voor de spoor baan uit te trekken. Volgend jaar begint de bouw van de HSL. Volgens de plan ning moet in juni 2005 de eerste HSL-trein tussen Rotterdam en de Belgische 'grens rijden. Een half jaar later moet het tracé tussen Amsterdam en Rotter dam klaar zijn. In totaal 140 bedrijven hebben het ministerie van verkeer en waterstaat laten weten te willen meewerken aan de ontwikke ling van de Hogesnelheidslijn (HSL). Het ministerie spreekt van 'grote interesse' van de par ticuliere sector. Nog dit jaar wordt - na een eerste selectie - een overzicht van reacties naar de Kamer gestuurd. Het gaat om onder meer bag geraars, aannemers, ingenieurs- BELASTING BELICHT Studenten hebben meestal moeite om financieel rond te komen. Naast hun karige stu diefinanciering kunnen ze vaak met behulp van een bij baantje nog wat bijverdienen, maar ook hier zit een grens aan: er moet immers ook nog gestudeerd worden. Het zou de gemiddelde student dan ook goed uitkomen als ze de nodige hulp zouden krijgen van de belastingdienst in de vorm van wat meer aftrekpos ten. Nu mogen studenten wat dat betreft op zich niet klagen. Een deel van de studiebeurs is onbelast, zodat daar al geen belasting over hoeft te worden betaald. Daarnaast zijn studie kosten in het algemeen aftrek baar als buitenge wone lasten. Bij studiekosten moet men denken aan kosten die rechtstreeks op de studie betrekking hebben zoals les- en collegegeld, examengelden, kosten voor stu dieboeken en schrijfmateriaal. Met dien verstan de dat studiekos ten pas aftrekbaar zijn als ze boven een algemene drempel van twee procent van het inkomen 'uitkomen met als maximum drempel 800 gulden per jaar. Een dergelijke drempel is niet zo hoog en de studiekosten zullen dit bedrag vaak ruim schoots overtreffen. Er zit ech ter een addertje onder het gras. De student moet name lijk de drempel verhogen met dat deel van de studiefinancie ring dat hij onbelast heeft ver kregen. Met name voor uitwonenden is dit een streep door de reke ning. Zij krijgen namelijk om dat zij op kamers wonen meer (onbelaste) studiefinanciering en daarom is de drempel die zij moeten overschrijden voor dat ze de studiekosten mogen aftrekken een stuk hoger. Zo kon in 1996 een uitwonen de student zijn studiekosten pas aftrekken als deze boven de algemene aftrekdrempel plus boven een bedrag van 5.100 (de basisbeurs voor uit wonenden) uitkwam. In de praktijk betekent dit dat de studiekosten zo goed als niet aftrekbaar zijn. Voor thuiswonende studenten waren de studiekosten in dat jaar al aftrekbaar als zij uitste gen boven de 1.500 (de basis beurs voor thuiswonenden). Hierdoor bestaat veel meer ruimte voor een aftrekpost. DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht De redenering van de wetge ver is dat uitwonende studen ten minder studiekosten mo gen aftrekken omdat zij hun studiekosten door hun hogere beurs al onbelast vergoed krij gen. Dan is het volgens de wetgever onbehoorlijk om de ze studenten daarnaast nog eens recht te geven op een af trekpost voor deze kosten. Een uitwonende studente heeft evenwel onlangs voor het gerechtshof te Amsterdam met succes de stelling ingeno men dat het onderscheid inza ke de aftrekbare studiekosten tussen thuiswonenden en uit wonende studenten in strijd is met het gelijkheidsbeginsel zoals dat is neergelegd in en kelemensenrechtenverdragen. Het gerechtshof Amsterdam deed onlangs uitspraak en heeft de stu dente gelijk gege ven. Het feit dat uitwo nende studenten een hogere studie beurs krijgen, houdt volgens het hof namelijk al leen verband met de hogere kosten van levensonder houd van een uit wonende student (huur, etc.). Het is dus niet zo dat de uitwonende student hogere studiekosten heeft en deze via een hogere beurs on belast vergoed krijgt. Omdat volgens het gerechts hof thuiswonende en uitwo nende studenten even veel studiekosten hebben, mag de wetgever de studenten op dit punt niet verschillend behan delen. Aangezien de wetgever dit op dit moment wel doet wordt in strijd met het gelijk heidsbeginsel gehandeld. De conclusie kan niet niet an ders zijn dat een uitwonende student volgens het gerechts hof zijn studiekosten op de zelfde voorwaarden mag af trekken als de thuiswonende student. De studiekosten die de algemene drempel plus de basisbeurs voor thuiswonen den (in 1996: 1.500) oversiij gen, zijn derhalve aftrekbaar. Dit zal voor veel uitwonende studenten de mogelijkheid ge ven op een onverwachte af trekpost. Het is dan ook te ver wachten dat Financiën de zaak zal voorleggen aan de Hoge Raad. Wordt dus nog vervolgd. Een samenvatting van de uit spraak van Hof Amsterdam, met commentaren daarois (gratis) te vinden op Internet: h ttp://www.fu td. n uil vaforu m

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9