Vrijlating PKK-leider wekt woede Buitenland Britse oud-spion kraakt MI5 en MI6 Aznar wil wellicht beleid ET A-ge vangenen herzien Steppekoning dreigt Moskou met afscheiding 321 NOVEMBER 1998 i gaat in hoger beroep iFranse extreemrechtse politicus Le Pen gaat beroep tegen zijn ontzetting uit het kiesrecht. Daarmee litvoering van het vonnis opgeschort. Dat betekent dat :h lijsttrekker kan zijn bij de Europese verkiezingen en slcandidaat in 2002. Bovendien behoudt hij zijn zetels topese parlement en een regionale raad. Het Hof ver- Le Pen dinsdag in hoger beroep tot een jaar ontzet kiesrecht, 1.650 gulden boete en drie maanden voor celstraf voor het slaan van een socialiste tijdens de :ampagne vorig jaar. ■man met de dood bedreigd Ie ambassadeur van de Organisatie voor Veiligheid en ing in Europa (OVSE), de Nederlander Daan Everts, :e week in Albanië met de dood bedreigd. Everts itaan gegeven dat hij zou worden vermoord, als hij lijven uitspreken voor de nieuwe grondwet, waarover :n referendum wordt gehouden. Everts is meer dan rallen door de Democratische Partij, die de Albane- jopgeroepen het referendum te boycotten. Leiders van lebben Everts ervan beschuldigd de kant van de door mnisten geleide regering te kiezen. neonazi veroordeeld De Duitse neonazi Günter Deckert is gisteren tot vier u :n maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het nvan de joodse leider Ignatz Bubis en het bedreigen ilitieman. De rechtbank in Mannheim achtte bewezen Bubis had uitgemaakt voor 'joodse Führer'. Boven- !Deckert schuldig bevonden aan het bedreigen van tan die hem kwam arresteren in 1995. Deckert, de leider van de extreemrechtse Nationale Partij van zit momenteel een straf van ruim vier jaar uit voor het ontkennen van de Holocaust. paat politieke gevangenen vrij' ie Cubaanse regering zal twee politieke gevangenen ieft de Spaanse regering gisteren bekendgemaakt. De I om humanitaire redenen' volgt op het vierdaagse be- le Spaanse minister van buitenlandse zaken Matutes Saribische eiland bracht. Jesus Chamber Ramirez werd Itveertien jaar gevangenisstraf veroordeeld; Dessi laRivero werd vorig jaar een straf van acht jaar opgelegd, arden schuldig bevonden aan het verspreiden van 'pro voor de vijand'. )y bewaart vlees in gebedsruimte ij Een joodse gemeenschap in het noorden van Roe- Y eft haar contract met een koosjere slager opgezegd na- 'Jk l ebleken dat de man een joodse begraafplaats als slage- cte. De slager was tevens nachtwaker op de begraaf- ikrant EvenimentiilZilei meldde gisteren dat de man :htte terwijl hij dienst had op de begraafplaats en dat Isruimte gebruikte als natuurlijke koeling voor het slang voor Hells Angel Het Deense hooggerechtshof heeft gisteren in ho- peen Hells Angel tot levenslang veroordeeld wegens de leen lid van de rivaliserende motorbende Bandidos. |dt, die beweert uit zelfverdediging te hebben gehan- |uot in 1997 Björn Gudmandsen dood in de stad Lisele- nber werd hij daarvoor tot een gevangenisstraf van ir veroordeeld. Het hoger beroep, dat de aanklager had SB,leverde levenslang op. iverblijf Hitier wordt luxehotel den» Een hotel dat deel uitmaakte van Adolf Hiders erblijf in de Alpen zal worden gesloopt om plaats te «reen luxehotel. Ooit kwam de nazi-elite bijeen in het bersalzberg om te skiën of om buitenlandse gasten te q. Het oude gebouw zal nu echter plaats maken voor londerd kamers tellend viersterren hotel dat wordt van een golfbaan en zes skiliften. van Jeltsin aan India uitgesteld Ie Russische president Jeltsin heeft zijn bezoek aan p 6 december zou beginnen, uitgesteld. Een woord- n het Kremlin zei gisteren dat het beslist niet zo is dat Bte maken heeft met de gezondheid van het staats- fimoet een aantal problemen worden opgelost in de |che en commerciële relatie met India", aldus de rder. Premier Primakov, die samen met Jeltsin naar In- in, gaat nu alleen. Öcalan spreekt Koerdische aanhangers toe Turkije heeft woedend gereageerd op de vrijlating van de leider van de Koerdische Arbeiderspartij PKK Öcalan. Het Italiaanse Hof van Appèl verbood gisteren de uitwijzing van Öcalan aan Turkije, omdat dat land de doodstraf hanteert. Het Hof stelde Öcalan op vrije voeten, maar hij moet wel in Italië blijven omdat er nog een Duits verzoek tot aanhouding is. Als Duitsland niet om uitlevering vraagt, is Öcalan op 23 december een vrij man. istanbul» jessica lutz correspondent öcalan sprak gisteren in Rome de daar van over heel Europa verzamelde Koerden toe. Even buiten het militair hospitaal waar hij sinds zijn arrestatie vo rige week donderdag op het vliegveld van Rome verbleef, riep hij zijn dol-enthousiaste aanhangers op niets te doen wat de goede naam van de Koerden in opspraak zou kun nen brengen. Öcalan verblijft nu in een door de Italiaanse re gering ter beschikking gesteld huis. „Natuurlijk is de houding van de Italiaanse regering van in vloed geweest op het besluit van de rechtbank", meende de Turkse premier Yilmaz. „De Ita liaanse regering maakt fout na fout. Proberen om zich te ver zoenen met terreur, betekent dat ze het risico lopen gecon fronteerd te worden met Tur- kije's eeuwige vijandschap." Premier Yilmaz stuurde tevens een brief naar alle NAVO-bond- genoten, om hen ervan te over tuigen dat öcalan de gevaarlijk ste terrorist van deze eeuw is en moet worden uitgeleverd. Al riepen verschillende politi ci op tot kalmte, toch werden in heei Turkije anti-Italiaanse de monstraties gehouden door overwegend extreem-rechtse fi guren, maar ook de families van soldaten die in de veertienjarige strijd tegen de PKK zijn gesneu veld. Steeds meer bedrijven verkla ren dat ze niet langer met hun Italiaanse partners samen zul len werken. De grootste staats bank van het land, zegde de be stelling af voor kopieerappara ten voor alle filialen. Het staats bedrijf dat Turkije's nationale drank, raki, en diverse likeuren produceert, verklaarde geen grondstoffen uit Italië meer te kopen. Italië is qua volume Tur kije's grootste handelspartner. De minister van defensie Sez- gin zei ook te overwegen om Italiaanse wapenbedrijven uit te sluiten van een offerte voor 145 gevechtshelikopters die het le ger aan wil schaffen. Familieleden van Turkse soldaten die zijn omgekomen in gevechten met de Koerden demonstreerden giste ren tegen de vrijlating van de Koerdische leider Abdullah Öcalan. foto epa kerim okten londen harm harkema augustus van dit jaar zijn ern stigste beschuldiging. Hij be weerde dat MI6 achter een bomaanslag zat op de Libische president Gaddafi in 1996. De bomaanslag mislukte omdat de bom onder de verkeerde auto was geplaatst, maar doodde wel enkele anderen. Op grond van schending van de geheimhoudingswet vroeg Groot-Brittannië de Franse justitie begin augustus om Shaylers uitlevering. Shayler belandde in Parijs in het ge vang, maar deze week wees een Franse rechter de eis van de Britse regering af. MI5, MI6 en de Britse rege ring likken nu hun wonden, waar binnenkort ongetwijfeld zout in wordt gestrooid. Shay ler heeft namelijk aangekon digd dat hij nog een aantal onthullingen in petto heeft. correspondent De Britse geheime diensten MI5 (voor de binnenlandse veiligheid) en MI6 (gericht op buitenlands gevaar) zijn in competente organisaties en verspillen een groot deel van hun budget aan nutteloze za ken. Dit onthulde een oud- MI5-spion. Beide diensten zijn doodsbenauwd voor voormalig geheim agent David Shayler, die vorig jaar ontslag nam bij MI5 uit ergernis over de werk cultuur. Dat hij eind vorig jaar ont hulde dat bij MI5 het drankge bruik alle perken te buiten gaat, was nog tot daar aan toe. Hetzelfde gold in feite voor zijn bewering dat MI5 van maar liefst een half miljoen Britten een dossier heeft aangelegd. Maar de diensten raakten pas echt over hun toeren toen Shayler stelde dat MI5 op de hoogte was van enkele geplan de bomaanslagen van de IRA en van Palestijnen in Londen, acht jaar geleden. Door de slechte interne organisatie van de diensten was daar echter niets mee gedaan. De bom aanslagen eisten vervolgens di verse slachtoffers. Toen Shayler eind vorig jaar deze beschuldigingen aan de media had prijsgegeven, legde de Britse regering, met een be roep op de draconische ge heimhoudingswet, de Britse media een publicatieverbod op. Shayler zelf vond op grond van dezelfde wet de Britse grond te heet onder zijn voe ten worden, en verborg zich in Frankrijk in een boerderijtje. Vanuit Frankrijk volgde in parijs apnu naar", aldus Le Figaro, „dat de ETA de wapens definitief af zweert, maar dat de beweging zijn goede bedoelingen nog moet waarmaken Aznar noemde de ontwikke lingen in Baskenland 'uiterst bemoedigend'. Maar ook zei hij dat al is het uiteindelijke doel 'een einde aan het geweld', Spanje niet bereid is daar een 'politieke prijs' voor te betalen. Gisteren werd bekend dat een in Frankrijk gevestigd comité dat de ETA-gevangenen verte genwoordigt ruim 19.000 hand tekeningen heeft verzameld van mensen die het verzoek om overplaatsing steunen. De Spaanse premier Aznar heeft in een interview met de Franse krant Le Figaro gezegd bereid te zijn het 'gevangenisbeleid te herzien'. Daarmee doelde de premier op ETA-gevangenen, die nu in gevangenissen door het hele land zitten, maar mo gelijk kunnen worden overge plaatst naar gevangenissen in Baskenland. Van algehele am nestie voor de 535 ETA-gevan genen is echter geen sprake. Twee maanden geleden kon digde de Baskische afschei dingsbeweging ETA een eenzij dig bestand af. Aznar streeft er Zanger-musicus Paul Simon wil tegen Boesak getuigen pretoria anp Paul Simon gaat een getuigenis afleggen tegen de vroegere anti- apartheidstrijder Boesak, hier met zijn vrouw Elna. Boesak staat te recht wegens fraude. foto reuters mifi hut( iiini',s mon. Deze maakte 423.000 rand uit de opbrengst van zijn succesvolle wereldtournee Graceland (1988) over aan het Kinderfonds dat door Boesak werd beheerd. Volgens de aanklacht is van de gift nau welijks iets op de bestemde plaats terechtgekomen. De Zuid-Afrikaanse open bare aanklager Gerber heeft de rechter in Kaapstad ge vraagd Simon te laten getui gen via een internationale vi deoverbinding tussen het Ho ge Gerechtshof en de Verenig de Staten. De advocaat van Simon heeft laten weten dal de zanger weliswaar bereid is om te getuigen, maar dat hij niet in staat is om naar Zuid- Afrika te reizen. De Amerikaanse zanger en musicus Paul Simon heeft zich bereid verklaard om via een satellietverbinding te ge tuigen tegen de Zuid-Afri kaanse dominee Allan Boe sak. De voormalige anti- apartheidsleider Boesak staat in Kaapstad terecht voor 32 aanklachten wegens fraude en diefstal. Hij zou tijdens de apartheidsperiode 1,1 miljoen rand (ruim drie ton) hebben gestolen uit fondsen die door internationale donoren wer den overgemaakt naar zijn Stichting voor Vrede en Ge rechtigheid. Een van de aanklachten te gen Boesak is het verduiste ren van giften van Paul Si- Adviseur Starr legt uit protest functie neer washington john wanders correspondent Sam Dash, een sleutelfiguur in het team van de Amerikaanse 'onafhankelijk' aanklager Ken neth Starr, heeft gisteren de monstratief zijn functie neerge legd. Dash stapte op uit protest tegen Starrs getuigenverklaring van donderdag in het Huis van Afgevaardigden. Starr betoogde bij die gelegenheid andermaal dat president Clinton misdrij ven heeft gepleegd die volgens hem ernstig genoeg zijn voor een gedwongen verwijdering uit het Witte Huis. Dash stelt dat de aanklager zich met die kwalifi catie op een terrein begaf dat door de grondwet is voorbehou den aan de leden van het Con gres. Dash adviseerde Starr over ethische kwesties en over juris prudentie. In een reactie ver klaarde Starr de stap van zijn voormalig adviseur te betreu ren. „Ik hou van Sam", zei Starr. „Ik heb respect voor hem. Ik be wonder hem. Hij is een man van principes." Het lijkt er overigens op dat Starrs werk allemaal voor niets is geweest. In het Huis van Af gevaardigden is geen meerder heid te vinden voor het inleiden van een afzettingsprocedure te gen Clinton. De Republikeinse afgevaardigde King zei gisteren dat hij in zijn fractie wel bijna twintig collega's kent die niet zullen instemmen met een voorstel voor een impe- achmentprocedure. In het nieu we Huis beschikken de Republi keinen over een meerderheid van zes zetels. Cyprus klaagt Israëli's aan wegens spionage larnacaap Twee Israëli's die op Cyprus worden vastgehouden zijn gis teren formeel in staat van be schuldiging gesteld wegens spionage. In december zal het proces tegen de twee van start gaan. Udi Hargov (27) en Igal Damary (47) ontkennen de aan klachten. Een verzoek van hun advoca ten om de twee verdachten tot het begin van het proces op borgtocht onder te mogen brengen in de Israëlische am bassade op het eiland, wees de rechter van de hand vanwege de ernst van de beschuldigin gen. Volgens de aanklacht ver zamelden de mannen informa tie over de Cypriotische defen sie om die per computer door te geven aan een 'vreemd land'. Verder worden ze beschuldigd van het in bezit hebben van spionageapparatuur. Hun arrestatie op 6 november heeft de relatie tussen Israël en Cyprus onder druk gezet. De voorgeleiding kwam twee dagen na een verklaring waarin de Is raëlische premier Netanyahu volgens de media bevestigde dat de twee voor de Israëlische geheime dienst Mossad werk ten. Israël zou evenals Turkije ge- interesseerd zijn in de geplande aankomstdatum van Russische S-300 raketten op Cyprus. Tur kije, dat een deel van Cyprus bezet houdt, heeft al gedreigd de stationering van de raketten te zullen tegengaan, desnoods met militaire middelen. moskou hans hoogenduk correspondent Ruim 75.000 vierkante kilometer steppe- grond, iets meer dan 300.000 inwoners, negen keer zoveel schapen en een 36-ja- rige schakende miljonair als ongekroon de koning. Dat is in een notendop Kalmukkië, een Russische deelrepubliek tussen de Wolga en de Kaspische Zee. Niks bijzonders dus, ware het niet dat de boeddhistische heerser Kirsan Iljoemzj- inov zo ongeveer alle machtigen in Rus land tegen zich in het harnas heeft ge jaagd met het dreigement zijn republiek af te scheiden van de Russische Federa tie. 'Geassocieerd lid' wil deze jonge, uiterst charmante veredelde schapenfokker worden. Volgens hem staat zijn land de facto al buiten de Russische Federatie, omdat het sinds maanden geen geld meer uit het federale budget krijgt. „En dat", riep de president en baas van de Internationale Schaakfederatie FIDE, dapper, „terwijl we jarenlang zelfs meer belasting aan het algemene budget heb ben afgedragen dan nodig was. Deze niet onverdienstelijke schaker, die van zijn Kalmukkië een schaakparadijs wil maken, zou zijn hand echter wel eens behoorlijk overspeeld kunnen hebben. Het parlement, de Doema, veroordeelde zijn verklaringen in niet mis te verstane woorden met overweldigende meerder heid. Hij krijgt meer van de staat dan waarop hij recht heeft, zei parlements voorzitter Selezjnov. Het Kremlin wil de zaak in de nationale veiligheidsraad aan de orde stellen. Maar dat zijn alleen for mele reacties. Interessanter zijn de com mentaren van leidende politici. Het plaatsvervangend hoofd van het presi dentiële apparaat zei: „Hij legt een rook gordijn om de aandacht van de financië le en economische zaakjes van de Kalmukse leiders af te leiden." De libera len in de Doema verklaarden: „Als ie mand niet wil uitleggen hoe hij aan zijn miljoenen is gekomen en als hij voelt dat de zaken fout lopen, begint hij te autori teiten te chanteren." En er zijn nogal wat zaakjes van Iljoem- zjinov die behoorlijk stinken. Het meest recent is de mysterieuze moord op de zo ongeveer enig overgebleven kritische journalist in zijn republiek, Larisa Joedi- na. Zij was een heel eind gevorderd met haar onderzoek naar het mogelijke mis bruik van overheidsgelden door de II- joemzjinov-clan. Alleen al de laatste twee jaar zou vijftig miljoen gulden ach terover zijn gedrukt. Haar vermoedelijke moordenaar is het vroegere hoofd van de regionale KGB en een ex-medewerker van Iljoemzjinov. Mensenrechtenorganisaties riepen direct op de 33ste Schaakolympiade die dit na jaar in de hoofdstad Elista moest worden gehouden, te boycotten. Maar de schaakbonden, blij eindelijk een doortastende voorzitter te hebben die ook nog flink in de centen zit, voelden er niets voor. Voor hen is Iljoemzjinov on schuldig zo lang het tegendeel niet is be wezen. In 1993 liet Iljoemzjinov zich tot presi dent van Kalmukkië kiezen. „Ik garan deerde de mensen dat de criminaliteit zou stoppen", zei hij, „en ze kozen mij zes weken nadat ik mij kandidaat had gesteld." Hij 'vergat' te vertellen dat hij elk gezin in het doodarme landje hon derd dollar had beloofd. Dat geld hebben ze overigens nooit gezien. Iedereen kreeg een papiertje waarop stond dat dit een aandeel in het staatsbezit vertegen woordigde. En dat staatsbezit wordt ui teraard beheerd door Iljoemzjinov. Van democratie moet Iljoemzjinov niets weten. „In 1994 hebben we de grondwet afgeschaft en heb ik de dictatuur van het gezonde verstand ingevoerd. Dat bete kent dat de president het beleid bepaalt. Hij alleen kan mensen benoemen of ont slaan. De mannen Werken, de vrouwen zorgen voor de kinderen en de kinderen schaken", zei hij. Ergens bij de geheime dienst in Moskou rust nog steeds een dik dossier over hoe Iljoemzjinov zijn eerste miljoen verdien de en wat er gebeurde met tientallen miljarden oude roebels die Kalmukkië uit de toen nog redelijk gevulde staats ruif ontvingen. Maar omdat hij zich vol strekt loyaal opstelde tegenover Jeltsin, werd er geen actie ondernomen. Officieel werd erkend dat veel wat in dit steppeland gebeurde zelfs niet door de toch niet al te nauwe Russische juridi sche beugel kon. Maar ze lieten hem zijn gang maar gaan. Aan een tweede Tsjets jenië had niemand behoefte. Nu heeft hij openlijk het Kremlin uitgedaagd zonder voor flankdekking te zorgen. En dat is voor een schaker meestal funest. Iljoem zjinov nemen ze in Moskou niet serieus, maar opmerkingen over separatisme wel.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7