Asiel voor honderd oorlogsmisdadigers Herfkens hoeft niet zonodig overal mee te praten zal op heel wat tenen worden getrapt Stuurloos D66 zoekt een nieuwe ankerplek Binnenland Alleen de meest uitgeslapen bedden komen in onze huiscollectie... stoutenbeek flTERDAG 21 NOVEMBER 1998 ANP Algemeen Nederlanc CPD Geassocieerde Pers Diei Student VS uitgezet wegens drugs can Antonio Een Nederlanse uitwisselingsstudent wordt de Ver enigde Staten uitgezet omdat hij via de post marihuana liet ko men. De student werd donderdag gearresteerd op een high- school in Universal City. een voorstad van San Antonio in Texas. Politiewoordvoerder C. Dewey zei dat de student ..kleine hoe veelheden" marihuana uit Nederland liet komen. Het gastgezin waar de student woonde, tipte de politie. Op het bezit van drugsgoederen staat een boete van tweehonderd dollar. J. Coles, coördinatrice van de American Intercultural Student Exchange Service die de uitwisseling had geregeld, zei dat het visum van de Nederlander onmiddellijk wordt ingetrokken. Poppenkast na 100 jaar weg amsterdam Het doek voor de poppenkast op de Dam met de beroemde Jan Klaassen is na honderd jaar definitief gevallen. Dat heeft het Poppentheater Pantijn die de voorstellingen ver zorgde, gisteren bekendgemaakt. De jaarlijks terugkerende on zekerheid over de subsidie van de gemeente Amsterdam en het «egeven dat er voor 1999 geen aanvaardbaar bedrag is gereser- erd, heeft Pantijn doen besluiten definitief te stoppen met de lorstellingen. Amsterdam heeft voor 1999, evenals in voor baande jaren, 15.000 gulden beschikbaar gesteld voor de pop- inkast. Poppenspeler Wim Kerkhove, die al achttien jaar de lorstellingen verzorgde, vond het bedrag per speeldag (375 gul- Iden) veel te laag. In 1893 kreeg poppenspeler Janus Cobalt voor het eerst een vergunning om met zijn Jan Klaassentheater op de |Dam te staan. Levend stopbord tegen kinderhandel oen haag Zo'n negentig scholieren hebben gistermiddag op het I Haagse Binnenhof een levend stopbord gevormd om zo de we- I reldwijde handel in kinderen een halt toe te roepen. De actie op 1 de Internationale Dag van de Rechten van het kind was georga- I niseerd door Terre des Hommes. Volgens de kinderhulporgani- |satie bestaat kinderhandel ook in Nederland. „Brute handelaren mokkelen meisjes uit Nigeria en China naar Nederland en ver hopen hen aan bordeeleigenaren", schrijft ze in een notitie. Een (Kamerdelegatie beloofde de notitie van Terre des Hommes goed I te bestuderen. De omslag op ontwikkelingssamenwerking den haag jaco van lambalgen Ontwikkelingssamenwerking blijft het departement van de interne revoluties. Onder voormalig minister Jan Pronk ging het roer voortdurend om. Hij schreef de ene na de andere bevlogen nota. Zijn opvolgster Eveline Herfkens zet die traditie onverdroten voort. Deze keer echter niet door de invoering van nieuwe thema's en doelgroepen, maar door een zakelijke benadering: hulp moet helpen. Ambtenaren die dachten dat zij het met het vertrek van Pronk eindelijk wat rustiger zouden krijgen, zijn bedrogen uitgekomen. Herfkens kondigde direct aan dat zij het anders wilde doen. Ze wil de hulp beter 'beheersbaar' maken. Het is meer dan genoeg als Nederland aan zo'n twintig landen directe (bilate rale) hulp geeft, aldus de nieuwe mi nister. Onder Pronk gaf Nederland aan een kleine tachtig landen directe hulp, voor een bedrag van bij elkaar 1,3 mil jard gulden. Onder Pronk gold dat 'wie mee wil praten, ook aan tafel moet zitten'. Ne derland overlegde elk jaar met al die regeringen over de besteding van het geld. Daarin kwamen ook gevoelige onderwerpen als mensenrechten en democratisering aan de orde. Het geld fungeerde daarbij als drukmiddel op de achtergrond. Pronk geloofde heilig in dat meepra ten. Hij wilde betrokken zijn bij het zoeken naar politieke oplossingen en niet als 'hulpminister' pas langs komen als de ramp gebeurd was. „Hij voegde de daad bij het woord, en was ook in die landen als het uit de hand liep", zegt één van zijn vroegere ambtenaren. Lievelingetjes De nieuwe minister, afkomstig van de Wereldbank, vindt dat hulp vooral ef fectief moet zijn. Het politieke aspect, dat Pronk de afgelopen acht jaar tot grote frustratie van de WD naar zich toe trok, lijkt zij over te willen dragen aan Buitenlandse Zaken. Minister Van Aartsen is vóór. Hij wil weer serieus aan de slag in Afrika en meldde afgelo pen week al een bijdrage te willen leve ren aan het oplossen van de conflicten inCentraal-Afrika. Herfkens wil zich uitsluitend richten op de effectiviteit van de hulp. Direct na haar aantreden bleek dat deze zo complex was geworden, dat alleen Pronk precies wist wat het ministerie precies deed. De ambtenaren waren het overzicht kwijt. Zo kostte het een aantal dagen voor zij antwoord hadden op de ogenschijnlijk simpele vraag: aan hoeveel landen geven wij eigenlijk hulp? Aan 78, zo bleek. Herfkens wil de directe samenwer king beperken tot twintig landen. Die moeten tot de armste van de wereld behoren, hun regeringen dienen een goed sociaal economisch beleid te voe ren en hun land goed te besturen. Daarnaast telt ook mee wat zij doen aan democratisering en de mensen rechten. Dus kiest Nederland voor de lievelin getjes van de donorwereld en niet voor de probleemgevallen? „Ze zijn toch arm? Je zorgt alleen dat het geld goed terechtkomt", zegt een ambtenaar van Ontwikkelingssamenwerking die zijn nieuwe baas verdedigt. Herfkens volgt exact de ideeën van Wereldbankeconoom David Dollar. Hij betoogde eerder deze maand dat hulp aan landen die zelf al goed beleid voe ren veel effectiever is dan hulp geven aan landen in de hoop daarmee poli tieke veranderingen af te dwingen. „Goed beleid kun je niet kopen",, stelt Dollar kortweg. Suriname De plannen van Herfkens leidden acuut tot de discussie welke landen in de toekomst nog op hulp kunnen reke nen. Wat doen we bijvoorbeeld met Suriname? Het land is te rijk, volgens de criteria van Herfkens. Óp het be stuur bestaat zowel internationaal en in Nederland nogal wat kritiek. In de top van Buitenlandse Zaken wordt al gezegd dat Suriname best van de lijst kan verdwijnen. Natuurlijk ligt er een samenwerkingsverdrag en dat zal Ne derland uitvoeren. Maar in principe wil Minister Eveline Herfkens. archieffoto Van Aartsen Suriname behandelen als elk ander land. Paramaribo is gewaar schuwd. Ook van oudgedienden als Tanzania en Kenya, waaraan Nederland al jaren hulp geeft, staat niet vast dat zij de nieuwe toets goed doorstaan. Overi gens heeft de minister wel toegezegd dat de hulp zorgvuldig wordt afge bouwd en dat kan zeker bij uitgebreide programma's een paar jaar duren. Ambtenaren wijzen erop dat de plannen van Herfkens minder ingrij pend zijn dan het lijkt. Ze gaan over minder dan een kwart van de totale sa menwerking die 6.8 miljard gulden be slaat. Want naast de 1.3 miljard aan bi laterale hulp aan die twintig landen, trekt Ontwikkelingssamenwerking 5,5 miljard uit voor themahulp. Dat geld gaat per project naar sectoren als milieu, plattelandsontwikkeling en cri sisbeheersing en voor bijdragen aan multilaterale organisaties. „Dus bij heel veel landen blijven we via een om weg toch betrokken." Maar de bilaterale hulp is het meest aansprekende deel. Verschillende bui tenlandse ambassades in Den Haag hebben al angstig geïnformeerd wat er gaat gebeuren. Het ministerie maakt zich op voor de gestage terugkeer van tientallen ambtenaren die onder Pronk juist naar Nederlandse ambassades waren gestuurd om de hulp ter plekke te coördineren. Het staat nu al vast dat de bespre king van Herfkens' begroting begin de cember in de Kamer een stuk span nender zal zijn dan de afgelopen jaren onder Pronk. Alle fracties zullen im mers proberen hun eigen favoriete lan den op de lijst te houden. „Dit jaar geen oeverloos heen-en-weer gebab bel", zegt een ambtenaar hoopvol. Nationaal onderzoek naar hen die in 1945 teruggekeerden sterdam casper van den broek een fraai grachtenpand aan Herengracht in Amsterdam niet alleen het Rijksinstituut Oorlogsdocumentatie IOD) gevestigd, maar sinds irt ook de Stichting Onder- ik Terugkeer en Opvang ITO). Het kabinet gaf dit jaar naar aanleiding van de 'Li- £1 ro-affaire' opdracht voor een onderzoek naar de terugkeer en opvang van slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Voor de tweede keer in de geschie denis wordt de Nederlandse bevolking opgeroepen mee te werken aan een onderzoek naar de Tweede Wereldoorlog. Vlak na de oorlog werd Neder landers via posters en adverten ties gevraagd om op zolder te lijken naar foto's, dagboeken, 11 brochures en ander materiaal. Het vormde de basis voor de oprichting van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, en voor het omvangrijke werk van >a|( Lou de Jong. Dit keer gaat het om de persoonlijke lotgevallen van mensen vlak na de bevrij ding. Hoe was de opvang van mensen die berooid in Neder- terugkeerden? Hoe gingen instanties met hen om en wat was de houding van de bevol king? Betrokkenen worden opge- ipen die herinneringen op te (rijven. Er over praten mag »k, op een symposium op idag 7 december, dat door imier Wim Kok wordt ge ïnd. Directe aanleiding tot het on- lerzoek was de zogeheten Liro- Taire van vorig jaar. Ambtena- in van het ministerie van .fi- [nanciën bleken sieraden van joodse slachtoffers in de jaren zestig onderhands te hebben verkocht. Die onthulling bracht il wat beroering teweeg. Op- iuw kwamen er negatieve irhalen in de media over de :hte opvang van oorlogs- ichtoffers. „We willen nu de lotgevallen van al die verschillende groepen Ook hoge Afghaanse militairen krijgen a-status Nederland heeft aan zeker honderd van oorlogsmisda den verdachte personen de hoogste asielstatus verleend. In deze groep bevinden zich tientallen hooggeplaatste militairen uit Afghanistan. Dat blijkt uit vertrouwelijke stukken van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Tot dusver werd aangenomen dat niet meer dan dertig aantoonbare schenders van mensenrechten in Neder land de A-status hebben ontvangen. Dwangarbeiders bij hun terugkeer uit Duitsland. eens bij elkaar brengen", vertelt SOTO-directeur Conny Kristel, „zodat we een goed beeld krij gen van hoe het er in die naoor logse periode aan toe ging. Het gaat niet alleen om joden, maar ook om politieke gevangenen, dwangarbeiders die uit Duits land terugkeerden, zigeuners, homoseksuelen en mensen die de Japanse bezetting hadden overleefd en met de dekolonisa tie te maken kregen". Conny Kristel is blij met de rëacties die tot dusverre zijn binnengekomen: „Er hebben zich al 577 mensen voor het symposium aangemeld. Dat vind ik een flink aantal. We zien het als het officiële startschot van het grote onderzoek." De interviews en het archief onderzoek wordt samenge bracht in één boek, dat wordt geschreven door de historicus Martin Bossenbroek. De stich ting hoopt dat dit in het jaar 2001 zal verschijnen. Het beeld dat nu bestaat over de opvang van joodse oorlogs slachtoffers is vrij negatief. Jo den die terugkeerden uit de concentratiekampen, werden aan hun lot overgelaten. Hun huizen waren door de Duitsers of de buren leeggeroofd. Over de andere groepen is veel min der bekend. „Zo komt het lot van de dwangarbeiders pas de laatste tijd in de belangstelling. Vlak na de oorlog ontstonden al wel de belangenorganisaties van politieke gevangenen en was er ook een joods comité." Kristel beseft dat door dit we tenschappelijk onderzoek men sen op hun tenen kunnen wor den getrapt. Dat geldt voor de slachtoffers, maar ook voor de houding van de Nederlandse bevolking als geheel. Over dat laatste is de laatste jaren veel gezegd. Veel landgenoten zou den niet geïnteresseerd zijn ge weest in het leed van de slacht offers. Het land moest immers worden opgebouwd, en er was geen ruimte voor g Wie wil vertellen Iedereen met negatieve én positieve ervaringen over de terugkeer en opvang na de oorlog, wordt verzocht zijn lotgevallen op te schrij ven en aan de SOTO op te sturen. Meepraten kan op het symposium van maan dag 7 december in de RAI. Het adres van de Stichting Onderzoek Terugkeer en Opvang is Herengracht 380, 1016 CJ Amsterdam. Aan melden voor het symposi um kan via Rostra Congres communicatie, tel.: 070- 3020648. Maar was de bevolking alleen onverschillig? In de naoorlogse jaren zijn er immers ook inza melingsacties gehouden voor bijvoorbeeld de inwoners van het kapotgeschoten Arnhem en het gebombardeerde Rotter- foto cpd.riod dam. Kristel: „Het zou interes sant zijn om te kijken of er wél medeleven bestond voor de be volking van een stad, maar niet voor speciale doelgroepen. Het zou ook best kunnen dat er op lokaal niveau wel initiatieven bestonden om mensen die te rugkeerden te helpen, maar lan delijk niet. Om het verhaal zo volledig mogelijk te maken, neemt de SOTO ook de aanpak en rege lingen van buurlanden als Bel gië, Engeland en Frankrijk on der de loep. Waarschijnlijk zijn er overeenkomsten te vinden, maar Kristel weet in ieder geval al één groot verschil: „In Neder land is de bevrijding in fasen verlopen. Daarnaast kenden wij het probleem van een honge rende en verdreven bevolking. Lou de Jong heeft wel eens be rekend dat er in ons land in 1945 zo'n 1,9 miljoen ontheem den waren. Dat is een giganti sche aantal." den haag «henk van ess joknoomkes Naast de groep van honderd, verblijven nog eens tientallen personen met een dubieus oor logsverleden uitgeprocedeerd of illegaal in Nederland. Hun han del en wandel wordt momen teel onderzocht door het open baar ministerie in Arnhem. De militairen met A-status kregen vooral asiel op grond van het Europese verdrag voor de rechten van de mens. Dat verdrag impliceert dat moorde naars niet naar hun land van herkomst mogen worden ge stuurd als hen daar een wisse dood wacht. De IND had echter in de af weging gebruik kunnen maken van het internationale vluchte lingenverdrag, zoals veel buur landen van Nederland doen. Een clausule in dit verdrag sluit oorlogsmisdadigers uit van asiel als er afdoende bewijs tegen hen op tafel ligt van martelin gen en folteringen. Maar de IND zocht veel zaken gebrekkig uit als gevolg van reorganisaties en onvoldoende menskracht, zo menen Amnesty International en Vluchtelingenwerk Neder land. Op last van de top van Justitie trekt de IND momenteel op nieuw de achtergrond van zes tig Afghanen na. De bedoeling is dat een deel van de groep de bevoorrechte positie verliest. Begin november wekte de asielaanvraag van 'de slager van Kabul', een hooggeplaatste Af ghaanse militair, grote onrust onder Kamerleden. Uit de stuk ken van de IND blijkt dat er van een incident geen sprake is. De afgelopen jaren kregen tiental len asielzoekers met een ver dacht oorlogsverleden een A- status. Onder hen bevindt zich ook de 55-jarige voormalig voorzit ter van de militaire raad en staatssecretaris van defensie van Afghanistan. Op vragen van een IND-ambtenaar over zijn aandeel in het stelselmatig mar telen van politieke opposanten, antwoordde de Afghaan zelf: „Mishandelingen en martelin gen zullen in elk land voorko men." Andere verdachten ko men uit (voormalig) Joegosla vië, Irak, Liberia, Sierra Leone, Sudan, Somalië, Sri Lanka en Turkije. Vluchtelingenwerk Neder land zegt in een reactie nooit hulp te verlenen aan van oor logsmisdaden verdachte perso nen. Een speciale commissie doet namens de vereniging sinds kort naspeuringen naar het verleden van asielzoekers met een dubieus oorlogsverle den. Onlangs weigerde de vrij willigersorganisatie hulp aan een Afghaan, een Rwandees en iemand uit een ex-Sovjet-repu- bliek. „Niettemin weten de mensen op eigen kracht regel matig alsnog een A-status in de wacht te slepen", aldus een woordvoerder. ANALYSE n haag cees van der laan jtoos van wees liek vorige week in de Tweede Ka- ïerfractie van D66, toen deze krant on- irwachts verslag deed van wat de frac tie liever verborgen hield: interne kritiek op partij - en fractieleider Thom de iGraaf. Hij had geen visie en de fractie zwalkte. Dat was schrikken. Wie had ge lekt? De Graaf vroeg en kreeg deze week op nieuw het vertrouwen van de voltallige fractie. Kritiek werkt vaak averechts. De alkeer van hommeles brengt velen er toe alles plotseling met de mantel der liefde te bedekken. Ondanks nog steeds niet erg florissante opiniepeilingen en een fletse uitstraling in het tweede paarse ka binet staat D66 er 'nu beter voor dan ooit'. De partij staat momenteel op een cru ciaal punt in haar bestaan. Dit weekein de wordt officieel afscheid genomen van de oud-gedienden Van Mierlo', Wijers, ^irgdrager en Kohnstamm. Met name ■jihet afscheid van aartsvader Van Mierlo li betekent een definitieve breuk met het ^verleden. Van Mierlo gold als personifi catie van D66, maar straalde de laatste jaren een vaagheid uit die vooral in het nadeel van de partij werkte. Zijn weigering zich aan welke politieke stroming dan ook te binden begon steeds meer democraten te irriteren. En niet alleen democraten, ook de coalitie partners PvdA en WD konden hun er gernis vaak nauwelijks verhullen. Waar staat die partij nou eigenlijk voor, is een vraag die voortdurend wordt gesteld. Biedt het vertrek van Van Mierlo tal van nieuwe kansen, hij laat ook een gat ach ter dat slechts moeilijk valt op te vullen. Want waar er geen uitgesproken stelling- names zijn om de kiezer te verleiden, bood Van Mierlo's persoonlijkheid een alternatief. Zijn intellectuele lenigheid en fotogenieke uitstraling bleken voldoende voor tenminste nog een harde kem van kiezers, die qua omvang niet veel kleiner zal zijn dan wat staat voor de veertien zetels die de partij nu inneemt. Nu Thom de Graaf die kwaliteiten (nog) niet heeft, dreigt de afgrond. De partij is daarom naarstig op zoek naar een meer geprofileerde positie, naar standpunten die voor de kiezer herkenbaar van D66 afkomstig zijn. Dat valt niet mee. Hoon gelach en onbegrip vielen de fractie afge lopen maanden ten deel toen dat verlan gen naar een eigen gezicht werd vertaald in felle kritiek op de aankoop van de Vic tory Boogie Woogie en op het asielbeleid. De Graaf kwam zelf ook onder vuur te liggen na zijn onhandige aanval op drie WD-ministers in het kabinet. Het ver sterkt het beeld van een stuurloze fractie. Het is verstandig te besluiten je meer te onderscheiden van de andere partijen. Nog verstandiger is het dat je dat met enig beleid doet. En juist daaraan lijkt het te ontbreken. Per onderwerp wordt een eigen lijn ingenomen, zodat een lijn in al die onderwerpen bij elkaar niet valt te ontdekken. Vandaar dat de fractie steeds meer begint aan te dringen op een visie van De Graaf. Waar willen we heen? Het congres dit weekeinde moet daar deels een antwoord op geven. Waarbij voor het eerst de inmiddels al doodge knuffelde beweging van oudere jongeren Opschudding zich mag laten horen. Die, typisch D66, geen bevlogen voorstellen doet voor maatschappelijke veranderin gen, maar vooral veranderingen wil in de interne partijdemocratie, zoals het hou den van 'visiedagen'. Concreter is het voorstel om de partijkleur groen te ver anderen in geel om zo herkenbaarder naar de kiezer over te komen. Maar het is voor de partij noodzakelijk dat het inhoudelijk debat iets verder gaat. Zowel van de kant van de kiezer, die in de opiniepeilingen weinig sympa thie toont, als van de coalitiepartners, die meedogenloos op de fractie inhak ken, neemt de druk toe. D66 is niet echt nodig in dit tweede paarse kabinet, en dat willen de anderen laten weten ook. Wil de partij dat beeld bijstellen, dan moet dat gebeuren met besluiten die herkenbaar zijn terug te voeren op een partijvisie. Zolang die vi sie er niet is, althans zo diffuus is als Van Mierlo hem ooit maakte, is het makkelijk inhakken op de democraten. De jongeren van Opschudding onder kennen dit probleem. Zij vinden dat D66 zich moet ontwikkelen tot een sociaal-li berale partij, geënt op het gedachtegoed van zowel WD als PvdA. Zij staan daarin niet alleen. Ook voormalig partijleider Jan Terlouw deelt die opvatting. Volgens een aantal D66'ers heeft De Graaf al te lang gewacht met deze dis cussie. Zij vrezen de straf van de kiezer. In de peilingen blijft de partij het onver- minderd slecht doen. Kan D66 wel deel blijven uitmaken van dit kabinet of moet de partij zich vanuit de oppositie weer hervinden? De provinciale statenverkie zingen in maart volgend jaar geven het antwoord. ...vandaar Hiilsta. Wij (van Stoutenbeek) zijn, net als u, best kritisch. Daarom laten we alleen de mooiste en bekendste meubel- merken bij ons binnen. Merken als Hülsta bijvoorbeeld, met onnavolgbare designs die u heerlijk laten lezen, luieren en leven. Een merk dat prima past in onze exclusieve huiscollectie. Want naast Hülsta vindt u nog een groot aantal andere eigenzinnige merken en meubels die woonwinkelen bij Stoutenbeek zo bijzonder maken. Of u nu komt om te liggen of te zitten: we zorgen ervoor dat u alleen het beste vindt. Wij komen graag bij u thuis.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5