Nederland grondig bekeken Fortis belegt in iets tastbaars Grootgrondbezitter nummer 1: De staat Familielandgj] ;Yi l t TKKKSI EKKODEIN TO Kerkelijke grond als machtsmiddel 133/134 Grond als machtsmiddel of als appeltje voorde dorst NATUURRESERVAAT vrij wandelen op wegen en paden verboden toegang - buiten wegen en paden; - met motorvoertuig, (brom)fiets of paard. Grond is geld, vooral in een dichtbevolkt land als Nederland, waar grond een schaars goed is. Wie er veel van heeft, heeft macht en status. Wie zijn de grootste grondbezitters van Nederland en wat doen ze met hun bezit? door GERRIE VAN DER LIT De staat staat onbetwist bovenaan: ze heeft bijna de helft van het opper vlak van Nederland in bezit te heb ben. Maar dat is bedrieglijk, want het rijk bezit vooral water. Vooral interes sant zijn de grootgrondbezitters die niets met de overheid van doen heb ben. Grofweg hebben de eigenaren twee bedoelingen met hun grondbezit. Ze willen er geld mee verdienen of ze willen het beheren als natuurgebied. De geldverdieners gebruiken grond als belegging - commerciële grondbe zitters willen vooral hun bezit vergro ten. Kopen voor weinig en alleen ver kopen als ze er een goeie prijs voor vangen: dat levert geld op. Al kan die opbrengst sterk verschillen. Verreweg de meeste grond in Ne derland wordt gebruikt door boeren: 70 procent in 1993 (CBS). De uitbrei ding van het landbouwareaal van de laatste honderd jaar, is ten koste ge gaan van het natuurgebied (13 pro cent in 1993). Bossen en heidevelden werden in cultuur gebracht als wei landen en akkers. De natuur is in de verdrukking ge raakt, constateerden overheid en na tuurbeschermingsorganisaties enkele jaren geleden. Ze sloegen de handen ineen om het tij te keren: agrarische grond moest weer worden omgezet in natuurgebied. Dus proberen Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer met (subsidie- )geld van de overheid, zoveel mogelijk grond te verwerven. Doel is in het jaar 2015 een 'groene corridor' van 700.000 hectare te realiseren door de grote natuurgebieden met elkaar te verbinden. Zelfstandige organisaties als Natuurmonumenten en It Fryske Gea, worden stevig gesubsidieerd. Eigenaren van landgoed Twickel, landgoed Den Treek-Henschoten en landgoed Middachten zijn vreemde eenden in de bijt. Zij beheren publiek natuurgebied, maar krijgen er geen subsidie voor. In feite verdienen deze eigenaren niets, of niet veel aan hun grond. Hun doel is het landgoed als geheel bijeen te houden, te bewaren voor het nageslacht. Hoeveel grond de Nederlands Hervormde Kerk precies in bezit heeft, weet nie mand. Maar 25.000 hectare is een reële schatting, zegt A. van Huuksloot, directeur van het Kantoor der Kerkelijke Goederen in Amersfoort. „Ik denk zelfs dat het meer is. Het hele grondbezit van de kerk is een duis tere aangelegenheid waar de kerkbesturen niet mee naar buiten komen." Van Huuk sloot zou niet raar staan te kijken als het om 35.000 hectare ging. Het Kantoor der Kerkelijke Goederen be heert voor 450 kerkcolleges in totaal 7000 hectare grond. Het gaat hier om hervormde kerken en de Samen op Weg-Kerken. Door het beheer centraal te regelen, is de op brengst van de grond en de onroerende goederen groter dan wanneer de kerk het in eigen hand zou houden, verklaart Van Huuksloot. De Maatschappij van Welstand is een an dere grote kerkgrondbezilter/beheerder: met ruim 2000 hectare in Noord-Brabant en Limburg. De Maatschappij werd 175 jaar geleden opgericht, letterlijk om land te ver overen (aan te kopen) voor hervormden in een overwegend katholiek gebied. De grond werd verpacht aan hervormde boeren. De vele 'individuele' kerken hebben grote en kleine stukken grond in eigendom. In Zeeland zitten de echte 'groten', daar is 750 hectare grond per kerk heel normaal, zegt Van Huuksloot. Grond levert de kerk geld op, omdat grond steeds méér waard wordt ('in vijftien jaar tijd 35 procent meerwaarde') en nooit minder. Vrijwel alle kerkgrond wordt ver pacht. En de pachtprijzen stijgen met de grondprijs mee. Voor dit jaar berekent het Kantoor der Kerkelijke Goederen bij voor beeld een pachtverhoging van twintig pro cent. De particulieren die van de kerk pach ten, boeren vooral, betalen zo'n 350 gulden per hectare per jaar. „Grond is een machtsmiddel," zegt Van Huuksloot. „En een belangrijke bron van inkomsten. Doel is vermogens- en bezits vorming." Hij schat dat de eigen grond de kerken jaarlijks zo'n twee miljard gulden oplevert. Dat geld wordt gestoken in onder- boud en beheer van de kerkgebouwen. Kerkgrond is niet openbaar toegankelijk. „Het is netjes afgerasterd en verpacht aan boeren." Fortis maakt geld met grond. De Utrechtse bank/verzekeraar staat met 25.000 hectare in de top van de grootgrondbezitters en is de grootste commerciële landeigenaar in Neder land. Maar nergens staat een bordje met 'Landgoed Fortis'. De bezittingen van het bedrijf zijn verdeeld in honderden meest kleine stukjes van 1 of 2 hectare. Sommige oudere stukken zijn groter. 'De Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen' in de Hoeksche Waard, als landgoed ontstaan in 1492, is een paar duizend hectare groot. En het oudste grondbezit van het bedrijf, 'De Utrecht' in Noord-Brabant (2650 hectare), wordt door de rentmeesters met liefde ge koesterd. En toch wordt het subiet verkocht als dat nodig is. „De kleine stukjes zijn anoniemer, met de grotere is de band wel enorm. Maar als we ons laten leiden door het houden van de grond, schieten we ons doel voorbij", ver klaart directeur-rentmeester Jan Mulder ten Kate nuchter. Dat doel is helder: een jaarlijks rendement halen van 6 7 procent. Klei zit er allang niet meer aan zijn schoe nen. Hij brengt zijn dagen vooral door in kantoren, waar hij onderhandelingen over koop en verkoop en over gebruik van de grond. Of hij zit in de auto, waarmee hij 80.000 kilometer per jaar aflegt. Maar beleg gen in grond is wél wat anders dan in aande len. „Onze belegging is tastbaar. Ik kan van de klei een balletje in mijn handen maken, het zand door mijn vingers laten lopen. Ik kan er heerlijk wandelen." Grond brengt niet vanzelf geld op. Ten eer ste moet een bedrijf vooral véél grond heb ben, want dat drukt de beheerskosten. Om het te kopen moet er dus geld zijn: 50.000 gulden per hectare is niet veel op de vrije markt. Over dat geld beschikt Fortis in vol doende mate: de premies die de klanten aan de verzekeraar betalen. Vrijwel alle grond die in bezit is van Fortis, is verpacht: meestal aan boeren. Die boeren betalen in ruil voor gebruik elk jaar per hec tare 500 a 600 gulden. Rendement voor de ei genaar die 50.000 gulden per hectare inves teerde: 1 a 1,2 procent. Dat loont niet, glim lacht Mulder ten Kate. „Maar grond heeft iets wat een staatslening niet heeft: grond houdt de inflatie bij. Die duizend gulden van een staatslening, krijg je na tien jaar gegaran deerd terug, maar in de tussentijd is die dui zend gulden wel minder waard geworden. Grond wordt per jaar in elk geval drie procent meerwaard." De derde reden waarom het bedrijf aan zijn grond verdient, is eenvoudig te beden ken. Grond is schaars in Nederland. Neder land blijft even groot en er komen meer rijke mensen die wel grond willen. Er is veel vraag naar en dat drijft de prijs op. Die verkoopprijs kan heel hoog oplopen, als de grond toevallig 'warm' wordt. Een bestemmingsplan wordt gewijzigd en op de boerengrond moet stads uitbreiding plaatsvinden. In zo'n geval krijgt de eigenaar voor de 50.000 gulden die per hectare betaalde, 300.000 gulden terug. Kas sa! „Gunst, dat is nou boffen", lacht Mulder ten Kate. „Dat is wel een héél hoog rende ment. Als we dat uitsmeren over al die kleine stukjes die we bezitten, komt het gemiddelde uit op6è7 procent." Dan is er nog een indirecte manier om geld aan grondbezit te verdienen. „In Cromstrijen zijn we zelf boer. Bieten en aardappelen. For tis heeft er een golfbaan helpen ontwikkelen en verhuurt de grond waarop vakantiehuisjes staan. We zijn er zelfs zandboeren geworden: zand zuigen we uit het meer en dat verkopen we. Er is veel vraag naar voor woningbouw bij Rotterdam." Bedrijven kopen grond als belegging sinds eind vorige eeuw, vertelt Mulder ten Kate. „Nederland bestond toen voorden groot deel uit heidevelden. Het was de moeite die goed koop te kopen en te ontginnen. Zo is de Hei- demij ontstaan: die ploegde de hei om en ontwikkelde bos en landbouwgrond. De meeste bedrijven stopten in de jaren zestig met grond kopen. Toen hadden ze gemid deld zo'n zesduizend hectare en dat is te wei nig voor een beetje rendement. Maar wij zijn doorgegroeid. In de jaren zestig hadden we 5500 hectare, in 1985 14.000 en in 1998 25.000. We willen nog meer groeien." Dat Fortis doorging waar andere bedrijven stopten met beleggen in grond, noemt Mul der ten Kate 'toeval'. Dat er iemand in de be- drijfstop moet zijn geweest die destijds 'iets had' met beleggen in grond en er dus in ge loofde, wijst hij resoluut van de hand. „Gelo ven is niet voldoende, we laten het rende ment driedubbel narekenen. We werken ten slotte met geld van anderen en zijn dus heel zakelijk. Maar misschien hadden andere be drijven meer grond in één stuk. Wij hebben altijd overal kleine stukjes gehad, evenredig verdeeld over Nederland. In alle provides. Honderden kleine stukjes grond. Dat is be leggers eigen: ze stoppen niet te veel eieren in één mandje." Landgoed Den Treek-Henschoten in Leusden, nog steeds eigendomi Den Treek-Henschoten in Leusden is het op één na grootste particuliere landgoed in Nederland. Het telt bijna 2000 hectare. Eigenaar is een bv en de aandeelhouders zijn leden van de familie De Beaufort. Het landgoed, voor het overgrote deel bosge bied, is vrij toegankelijk voor wandelaars. Het begon allemaal met Willem Hendrik de Beaufort, die begin 1800 trouwde met de rijke mevrouw Stoop. Met het geld van me vrouw werd in 1807 de buitenplaats Den Treek in Leusden gekocht. Hun nazaten breidden het familiebezit uit door er elke keer een stuk grond bij te kopen. In die tijd was het gebruikelijk dat rijke families hun bezi paa wen, in geld en den'. Dat er ko mooi uit. Somm dun stad naar de andt hur wandelen, tiental betekende status. De Beaufortsspjven als bestuurders Midden-Nederlan lid van Gedeputet watergraaf, rechte eeu In de loop dei landgoederen vei recht op ji'h De grootste grondbezitter van Nederland is onbetwist de staat met 450.000 hectare aarde. Het rijk heeft ook nog eens 1.360.000 hectare water in bezit: de territoriale strook zee, het IJs- selmeer, rivieren, kanalen en an dere meren. Dat tikt lekker aan. Minster Zalm van financiën vertegenwoordigt de staat als grootgrondbezitter, maar hij heeft de zaken gedelegeerd. Het ministerie van verkeer en water staat beheert het water en de we gen (1,4 miljoen hectare). Het ministerie van defensie gaat over de oefenterreinen en de kazernes (31.000 hectare). De Dienst Domeinen, die on der verantwoordelijkheid van de minister van financiën valt, komt in beeld als er iets moet worden gekocht of verkocht. De dienst is de makelaar van de staat. Is er grond nodig om een snelweg te verbreden, dan gaat Domeinen aan de slag. Omdat het aantal oefenterreinen moet worden in gekrompen, verkoopt Domeinen deze grond. Tegen de geldende marktprijs. De opbrengsten zijn deels voor Defensie, deels voor de staatskas. Grond is een prima appeltje voör de dorst. Vorig jaar bracht de verkoop van staatsgrond 830 miljoen gulden op. Met de 250 miljoen gulden pachtopbreng- sten, kon Domeinen 1,1 miljard gulden in de boeken bijschrijven. (Daar staan wel uitgaven tegen over, want ook de staat betaalt aan lagere overheden belasting over haar bezit: 75 miljoen gul den aan onroerende-zaakbelas- ting en waterschapslasten.) Het grootste stuk grond dat Domeinen (oftewel het ministe rie van financiën) zélf in beheer heeft, zijn de IJsselmeerpolders. Die zijn immers uit 'staatswater' ontstaan. Domeinen verpacht deze 100.000 hectare aan boeren. Sinds 1984 is het beleid deze grond af te stoten, maar dat gaat niet zo gemakkelijk. Pachters mógen de grond kopen, maar er moet niets. De 10.000 hectare IJsselmeerpoldergrond die afge lopen jaar is verkocht, noemt L. Oyen, adjunct-directeur van Do meinen, een eenmalige piek. „Normaal gesproken verkopen we zo'n 2000 k 4000 hectare per jaar."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 48