'De getuigen zijn de echte helden' 11 S" ZATERDAG 21 NOVEMBER 1998 President Joegoslavië-Tribunaal strijdt tegen mythes Als rechter paart zij humor en mededogen aan ijzeren discipline. Gabrielle Kirlc McDonald leidde het eerste, als historisch aangemerkte, proces van hetJoegoslavië- tribunaal in Den Haag. Een jaar geleden werd de Amerikaanse tot haar grote eer benoemd tot president van het tribunaal. Maar buiten de rechtszaal blijkt haar wil minder wet. Gabrielle Kirk McDonald is een even gejfustreerde als bevlogen workaholic. Dusko Tadic tijdens zijn proces. Gabrielle Kirk McDonald: „Ik vroeg Ta- dic: Waarom? Ik denk niet dat ik ooit een antwoord zal krijgen. Waarom doen mensen elkaar dit aan?" foto archief anp. jerry lampe Gabrielle Kirk McDonald, president van het Joegoslavië-tribunaal: „Ik geloof in dit instituut en ik geloof dat dit de beste manier is om een einde te maken aan de vicieuze cirkel van wraak. We willen dat de mensen in voormalig Joegoslavië elkaar als individuen zien en niet als leden van een bepaalde groep." foto cpd harmen de jong Met een slok cola-light slaat ze twee aspirientjes achterover. Haar werkkamer staat blauw van de rook. „U treft me op een slechte dag", zegt Gabrielle Kirk McDonald. Ze puft onge geneerd uit. Ze heeft haar afspraken in een moordend tempo moeten afwerken. Als pre sident van het Joegoslavië-tribunaal is ze baas aller rechters, woordvoerder, onderhan delaar, personeelsfunctionaris, fondsenwer ver en vliegende keep tegelijk. Ze moet haar aandacht en schaarse tijd verdelen tussen zulke uiteenlopende zaken als het toespreken van de VN-Veiligheidsraad, de werkkamers van drie nieuwe rechters en het broodbeleg van de verdachten. „Verschrikkelijk, verschrikkelijk, ver-schrik- ke-lijk", mist ze het dagelijks werk in de rechtszaal. „Ik zou liever processen leiden. Ik houd van de interactie en het gevoel een di recte bijdrage te leveren." Maar na vier jaar in Den Haag te hebben meegedraaid, voelde McDonald de noodzaak 'de mythes en mis verstanden' over het tribunaal te bestrijden en de rol van pleitbezorger op zich te nemen. Zij heeft op dat punt vooral veel zendings werk te doen in voormalig Joegoslavië, waar weerstand tegen het tribunaal vaak wordt in gegeven door desinformatie. Waar Kroatië en Bosnië relatief buigzaam zijn, stuit Kirk McDonald in Belgrado keer op keer op botte tegenwerking. Het regime van Slobodan Milosevic weigert verdachten te ar resteren en voor berechting aan het tribunaal over te dragen. Na de zoveelste weigering om onderzoekers van het tribunaal toe te laten tot de provincie Kosovo bestempelde Kirk McDonald Klein-Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) als een 'schurkenstaat'. „Wat is ster ke taal?", zegt ze onderkoeld. „Ik vind het niet zó sterk. Ik beoordeel een staat op zijn gedrag, en dit gedrag is illegaal." Machteloos Het tribunaal staat machteloos, want het heeft niet de beschikking over een eigen (militair) apparaat om medewerking af te dwingen. Kirk McDonald kan hoogstens ho pen op een 'krachtige' resolutie van de VN- Veiligheidsraad, het orgaan dat in 1993 het tribunaal in het leven riep. Die totale afhan kelijkheid van de Veiligheidsraad ligt haar zwaar op de maag. Als rechter is ze gewend dat haar wil wet is - het presidentschap heeft beperkingen. „Het is frustrerend en teleur stellend als je er niet zelf voor kunt zorgen dat je bevelen worden opgevolgd", zegt ze. Hoe gaat ze die frustraties te lijf? „Ik heb zo juist twee aspirientjes genomen - en dat mag u opschrijven." De 56-jarige Kirk McDonald kwam in 1993 vanuit Texas naar Den Haag, niet gehinderd door veel kennis over of betrokkenheid bij de oorlog in voormalig Joegoslavië. Na een car rière van meer dan dertig jaar als advocaat en rechter, lag de uitdaging voor haar in eerste instantie in het opzetten van een nieuw insti tuut met nieuwe rechtsregels. Hoe 'verrij kend' ze deze ervaring ook vond, niets be reidde haar voor op de slapeloze nachten van haar eerste proces. „Ik las veel detectives om maar niet te hoeven denken", herinnert ze zich. De zoveelste ronde in het gevecht tegen het roken verloor ze tijdens de maandenlan ge getuigenverhoren tegen de Bosnische Ser viër Dusko Tadic. Helaas, zegt ze, herinnert ze zich alles. Ze noemt het relaas van een ou de moslim die zijn zoon aan zijn beulen moest uitleveren. „De zoon zei tegen hem: 'Vader, zorg voor mijn kinderen'. Ik nam maar een slok water. Ik heb ook twee kinde ren. Sommige dagen waren erger dan andere. Je kunt je niet alles aantrekken, maar het bui tensluiten kan ook niet. Want je moet toch heel zorgvuldig luisteren. Schouderophalen Soms vatte ze het als een persoonlijke beledi ging op als, vooral in haar thuisland Amerika, het proces met een schouderophalen werd afgedaan. „Mensen zeiden: Wat hoop je te bereiken? Dit is maar een kleine vis. Terwijl ik er letterlijk mijn hart en mijn ziel én mijn hersens in legde. Ze zeiden: Wat heeft het met ons te maken? Maar het heeft ëlles met ons te maken. We zijn allemaal mensen. Waarom zou je een Joegoslaaf moeten zijn om je druk te maken over wat Joegoslaven overkomt?" Omdat de zaak-Tadic sinds de tribunalen van Neurenberg en Tokyo het eerste proces was wegens oorlogsmisdaden, werd het op voorhand tot historisch gebombardeerd. De last daarvan heeft ze soms gevoeld, zoals toen ze op de eerste procesdag in mei 1996 op twee volgepakte media-tenten stuitte. „Natuurlijk ben je je ervan bewust. Ik had nog nooit een proces achter kogelvrij glas ge voerd, na een tijdje voelde ik me alsof ik in een vissenkom zat. Maar uiteindelijk vergeet je dat en zie je de camera's niet meer, omdat er aan jouw kant van het glas zoveel ge beurt." De tenten liepen al snel leeg. En ook de rijen geluidswagens, die Kirk McDonald in haar naïveteit nog even had aangezien voor souvenirstandjes, verdwenen. Emotioneel Met trillende stem sprak Kirk McDonald na een proces van ruim een jaar het vonnis van twintig jaar gevangenisstraf uit over Tadic. Ze is 'geen dramatisch type', maar dit was een aangrijpend moment. „Ik riep iemand ter verantwoording voor gruwelijke misdrijven. Ik realiseerde me pas hoe emotioneel mijn tekst was toen ik die voorlas. Ik sprak Tadic rechtstreeks aan, omdat het over hém ging. Als je me vraagt of er een hand tussen ons was, dan was die connectie er toen. Het was bijna alsof je met een van je familieleden aan tafel zit en hem ter verantwoording roept. Ik vroeg Tadic: Waarom? Niet dat ik een ant woord van hem verwachtte, maar het was de vraag die ik mezelf tijdens het proces steeds stelde. En nog steeds stel. Ik denk niet dat ik ooit een antwoord zal krijgen. Waarom doen mensen elkaar dit aan?" Middenin het Tadic-proces ontplofte, ach ter gesloten deuren, wat de geschiedenis in zou gaan als de 'affaire-L'. De Bosnisch-Ser- vische getuige Dragan Opacic, die zei dat hij kampbewaker was geweest, legde onder de codenaam 'L' een in potentie vernietigende verklaring af over een reeks van moorden en verkrachtingen door Tadic. Toen 'L' als leu genaar werd ontmaskerd, zei hij dat hij door het Bosnische leger maandenlang was geïn strueerd. Kirk McDonald, zo vertelt ze, vond 'L' al direct niet geloofwaardig. „Het was de manier waarop hij de ene misdaad na de an dere opdreunde. Hij keek ons strak aan en Op de eerste procesdag in mei 1996 stuitte Kirk McDonald op twee volgepakte media-tenten. In de zaal was kogelvrij glas: „Maar uiteindelijk vergeet je dat en zie je de camera's niet meer, omdat er aan jouw kant van het glas zoveel ge beurt." foto archief anp ed oudenaard! ii zegde zijn lesje op, als een robot. Ik was ver bijsterd dat iemand zo kon getuigen." Wat de zaak-Tadic voor Kirk McDonald tot 'meer dan een doorsnee moord-proces' maakte, was dat in zijn vonnis ook de visie van de rechters over het ontstaan van de oor log in ex-Joegoslavië is vastgelegd. „De ge schiedenis, de rol van de media, de politici. We erkenden dat propaganda de etnische haat voedde, al kan dat geen excuus zijn voor het gedrag van meneer Tadic." De drie rech ters in de zaak waren op vrijwel alle punten eensgezind, maar Kirk McDonald was als enige overtuigd van de rechtstreekse betrok kenheid van Belgrado bij de strijd in Bosnië. Toch heeft ze niet het gevoel dat ze op dit punt een nederlaag heeft geleden. „Want ik ben er van overtuigd dat ik gelijk heb. Ik heb het alleen niet gewonnen." Grieven Kirk McDonald werd afgelopen jaar gecon fronteerd met twee doden onder de in Sche- veningen vastzittende verdachten en media berichten over een nakende opstand onder de resterende 26 gevangenen. De verdachten bestreden die in een opmerkelijke, door allen ondertekende brief, maar vroegen wel een gesprek met de president om hun grieven te spuien. Inmiddels heeft Kirk McDonald hen drie keer bezocht. „Zo worden ze meer dan een naam op een stuk papier. Er ontstaat een soon relatie, iets dat niet 'the American way' zou zijn. Maar er is eigenlijk niets mis mee in deze omstandigheden. De verdachten komen uit andere culturen en worden honderden ki lometers van huis in Nederland vastgehou den. Ik vond het niet ongepast." Veel wil zij over haar ervaringen niet kwijt, maar ze bevestigt het beeld dat de gevange nen schetsen dat 'Scheveningen' de enige plek is waar het Dayton-vredesakkoord werkt. „Dat kon ik ook zien. De verdachten zitten bij elkaar, moslim naast Kroaat." Aan sommige eisen van de gevangenen is gehoor gegeven. Hun medische en psychische ver zorging is uitgebreid, ze kunnen Engelse les krijgen en er komen nieuwe cellen. Sommige klachten vindt Kirk McDonald evenwel ge zeur. Zodat de verdachten maar genoegen moeten nemen met hun rantsoen salami. Of ze opgaat voor een tweede termijn van twee jaar durft ze niet te zeggen. „Het is een slechte dag om me dat te vragen", zegt Kirk McDonald. Ze somt op: „Ik heb nauwelijks een sociaal leven meer. Het is zo bescha mend de ene afspraak na de andere te moe ten afzeggen. Ik ben vijf kilo afgevallen sinds ik president ben. Ik heb niet één film meer in de bioscoop gezien, alleen nog in het vlieg tuig. Gisteren had ik koekjes met melk als avondeten. En dit is het voor vanavond." Ze wijst op een uitgedroogd cakeje. Haar kennis van het Nederlands beperkt zich door gebrek aan' tijd (en aanleg, zo geeft ze grif toe) tot enkele woordjes: „Alsjeblieft, dank u wel, vlees en doei." Haar getergdheid is deels gespeeld, want Kirk McDonald staat bekend als een onver beterlijke workaholic, vol zendingsdrang en verantwoordelijkheidsgevoel. „Ik werk erg, erg hard. Maar ik geloof in dit instituut en ik geloof dat dit de beste manier is om een ein de te maken aan de vicieuze cirkel van wraak. We willen dat de mensen in voormalig Joegoslavië elkaar als individuen zien en niet als leden van een bepaalde groep." In de rechtszaal onderscheidde Kirk Mc Donald zich door haar respectvolle benade ring van de getuigen. Enkelen van hen kon den door hun verklaringen niet meer terug naar eigen land, anderen kwamen zonder be schermende maatregelen. „Niet alleen waren ze bereid te komen, in die ontzagwekkende rechtszaal moesten zij hun ervaringen op nieuw doormaken en dat was voor sommi gen traumatisch. Ik wilde hen bedanken, om dat zij de echte helden en heldinnen zijn." MARJOLIJN DE COCQ en SIMONE VAN DRIEL rechtszaal onderscheidde Kirk McDonald zich door haar respectvolle benadering van de getuigen. foto archief anp peter de jong iegon

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 47