ZATERDAGS BIJVOEGSEL Een groeimarkt: reclame per telefoon c h Dagblad ZATERDAG 21 NOVEMBER 1998 Leo Kool, account-manager bij Multi Mail: „De postcode is voor ons van levensbelang." foto gpd jaaprozema 'Oppassen dat de klachten zich niet gaan opstapelen' Ze telefoneren altijd op prime-time, als het huishouden op volle toeren draait. Want marktonderzoekers weten dat je dan thuis bent. 'Telemarketing' heet het werk van die opbellers en niet iedereen die de hoorn opneemt is er blij mee. Er wordt nogal eens gemopperd en geschreeuwd door mensen die de telefonische reclame in huis krijgen. Intussen neemt de bedrijvigheid in het wereldje van de TM'ers alleen maar toe. ommige mensen gooien direct de k hoorn weer op de telefoon. Die zijn het zat op ongelegen momenten met commerciële praatjes te worden lastig gevallen. Anderen leggen beleefd uit dat ze geen belangstelling hebben. Er zijn er ook met een nummermelder. Die bellen de ver koper een paar minuten later terug om hem voor rotte vis uit te schelden. „Het wordt steeds erger", zegt Emma, een 20-jarige leadbellervan een telemarketingbe- drijf. „Je krijgt soms ongelooflijk agressieve mensen aan de lijn. In Brabant valt het nog mee, daar zijn de mensen nog niet dikwijls benaderd. Maar in Almere bij voorbeeld, zijn ze inmiddels plat gebeld. Daar kunnen ze je wel vermoorden. Hoe er ook wordt geschreeuwd aan de an dere kant van de lijn, de leadbeller moet al tijd vriendelijk blijven. De business staat of valt met beleefdheid. Onprofessionele bedrij ven die deze gedragscode negeren, zijn de brancheorganisatie DMSA een doorn in het oog. Zulke bedrijven verknoeien de markt. Doodzonde. Want TM, zoals telemarketing in het jargon heet, is een gouden formule. „Het is een heel dure vorm van direct mar keting. Zo'n methode kies je alleen als je er rendement uithaalt. Uit het feit dat de markt nog steeds groeit, kun je afleiden dat dit ren dement er inzit", zegt de woordvoerder van DMSA, de Nederlandse Associatie voor Dis tance Selling en Sales Promotion. Het geheim van telefonische verkoop is het directe contact met de potentiële klant. Een reclamefolder kun je ongelezen bij de stapel oud papier leggen, een stem aan de telefoon is moeilijker te negeren. De DMSA-woord- voerder: „Mensen zijn er over het algemeen ontvankelijk voor, als je ze persoonlijk bena dert." TM is in de marketingwereld een snelle groeier. Honderdvijftig van de circa zeshon derd bij de brancheorganisatie aangesloten bedrijven opereren op die markt. Hun aantal zal nog fors toenemen, verwacht de DMSA. Momenteel werken al zo'n 100.000 mensen in de telefonische verkoop. Over een paar jaar zullen dat er naar schating 300.000 zijn. Handel Ondanks de boze mensen die je soms aan de telefoon krijgt, toch een leuke baan, vindt Emma. „Je krijgt een tientje netto per uur, dat is meer dan het minimumloon. Voor ie dere afspraak die je weet te regelen, ontvang je een bonus. En je doet hoe dan ook nuttig werk. De verzekeringen die wij verkopen, zijn gewoon goed." De telefoonnummers die het TM-bedrijf voor Emma en haar collega's heeft geselec teerd, zijn gekocht bij de PTT. Als het goed is, komen er uitsluitend werkende personen die na 1950 zijn geboren aan de lijn. Maar soms glipt er wel eens een bejaardenflat tussen door. „Het up to date houden van een be stand kost veel geld", zegt Leo Kool, account manager bij het Rotterdamse bedrijf Multi Mail. „De gemiddelde mutatiegraad bedraagt vijftien procent per jaar. Je moet het wel bij houden. Anders holt de waarde van het be stand achteruit." Multi Mail handelt in bestanden voor di rect marketing en verzorgt desgewenst de bijbehorende mailing. Kool behoort tot het selecte groepje van twaalf of dertien listbro kers dat Nederland rijk is. Een listbroker helpt bedrijven aan adressen om hun product aan ,te prijzen. Een grasmaaierfabrikant kan bij zo'n adressenmakelaar terecht voor een lijst van huizen met een tuintje. Een fabrikant van kinderfietsen kan er een adressenbe stand opvragen van nieuwbouwwijken waar veel jonge gezinnen wonen. Kool: „In Nederland bestaan zeer veel be standen, allemaal voor een specifieke ge bruikswijze. Veel van die bestanden zijn sa mengesteld op postcodesegmentatie. Ze ver tegenwoordigen bijvoorbeeld een deel van een stad met alleen eengezinswoningen. Die bestanden kunnen met aanvullende gege vens worden verrijkt. Ik stuur de PTT de postcodes toe, en die levert mij de namen, adressen en telefoonummers erbij, de gehei me nummers uitgezonderd. De kosten? Der tig veertig cent per adres." Databank De klant die adressen zoekt, kan ook gebruik maken van een enquêtebestand. Dat is een databank, opgebouwd uit gegevens die door marktonderzoek zijn verkregen. Een dergelijk bestand wordt bijvoorbeeld beheerd door de stichting Selectieve Postre clame Amsterdam, een samenwerking van PTT Post en Readers Digest. Hier zijn onder meer gegevens verkrijgbaar over huishou dens, daaraan gerelateerde inkomens en consumptiegedrag. De gegevens zijn te koop voor derden. Een ander veelgebruikt bestand is dat van het Rai Data Center, dat de autohandel on misbare informatie verschaft over het auto bezit in Nederland. Dankzij dit bestand ont vangt een autobezitter van zijn garage tijdig bericht wanneer de auto voor de APK moet worden gekeurd. Het staat de dealer vrij zijn APK-brief uit te breiden met leuke aanbie dingen, zoals zonnedakjes in de zomer en sneeuwkettingen in de winter. Het ministerie van verkeer en waterstaat, dat de kentekengegevens via de Rijksdienst voor het Wegverkeer aan het datacenter ver koopt, heeft geen enkel bezwaar tegen die toevoeging van reclame. Goed voor de werk gelegenheid in de autobranche, schijnt men op het departement te menen. Het ministerie ontkent dat de verkoop van de kentekenge gevens veel geld oplevert. „We hebben het over een bedrag van 460.000 gulden per jaar." Ieder marketingbestand staat of valt met de postcode. „Die is voor ons van levensbe lang", zegt Leo Kool van Multi Mail. Die sim pele combinatie van een paar cijfers en let ters is de sleutel voor commercieel succes. Kool: „De folder van de Bijenkorf wordt bij voorbeeld in Overschie alleen bij de laag bouw in de bus gedaan. De flats slaat de postbode over. Daar woont de doelgroep van de Bijenkorf niet." Met 45 werknemers behoort Multi Mail be paald niet tot de kleinste jongens van de branche. Maar de groei wordt nergens zo goed geïllustreerd als in de DM-shops van PTT Post Mediaservice. Deze poot van het voormalig staatsbedrijf, thans behorend tot de TNT Postgroep, opende in 1989 zijn eerste direct marketing-winkel in Rotterdam. In middels zijn er in het hele land tien van zulke winkels, waar iedere vorm van DM-dienst- verlening te koop is. Dat gaat van adressen en telefoonnummers tot workshops waar wordt verteld hoe je een doelgroep samen stelt en wat de beste stijl is voor een mailing. Leverancier van de telefoonnummers is KNP Telecom, het vroegere broertje van de FIT. Bij PTT Post Mediaservice werken 250 mensen. De omzet bedroeg vorig jaar 1,7 miljard gulden, een groei van 9 procent ten opzichte van 1996. Na de eerste zes maanden van dit jaar stond de meter al op 968 miljoen. De verwachte omzetgroei voor 1998 bedraagt 16 procent. „Inderdaad, een sterk toenemende busi ness", beaamt de voorlichter van de TNT Postgroep. En de groei is er nog lang niet uit. Mediaservice heeft onlangs een belang van 50,9 procent genomen in het telemarketing- bedrijf Tesselaar. Dit belang zal worden uit- gebrefd tot honderd procent. Mediaservice, dat zich nu 'alleen' bezighoudt met databa se-management, advisering over direct mar keting en distributie van tijdschriften en mai lings, gaat nu dus ook zelf aan telemarketing doen. De woordvoerder: „We willen het hele product van a tot z beheersen." Irritatie Nog meer professionalisering houdt waar schijnlijk ook in: een nog intensievere bewer king van de consument. Dreigt onderhand niet het gevaar dat de huishoudens massaal genoeg krijgen van die mailings en calls? KPN Telecom onderkent dit gevaar. „Wij zijn na tuurlijk blij met ieder telefoongesprek. Hoe meer tikken, hoe meer omzet. Maar wij mer ken dat er steeds meer irritatie ontstaat als gevolg van toenemende activiteiten op de markt. We moeten dus oppassen dat het middel zich niet tegen ons keert en de klach ten zich gaan opstapelen. Wij willen tevreden klanten." KPN Telecom dringt daarom aan op een discussie binnen de brancheorganisa tie DMSA waarvan de telefoongigant ove rigens zelf medeoprichter is over aanpas singen in de gedragscode voor TM-bedrijven: Telemarketing brengt immers veel geld in het laatje, die inkomstenbron moet vooral niet opdrogen. De overheid denkt inmiddels ook na over aanpassingen. Minister Korthals van justitie werkt aan een wetsvoorstel dat telemarke- tingbedrijven beperkingen oplegt. Zo zal on der meer worden geregeld dat verkopers of enquêteurs aan het begin van een gesprek hun naam moeten noemen en het doel van hun telefoontje. Velen doen dat al maar het is niet wettelijk verplicht. Wat veel abon nees trouwens niet weten, is dat de telefo nische verkoper wel al verplicht is te vertellen hoe hij aan je telefoonnummer komt en wel ke gegevens hij van je heeft. De nieuwe Wet Persoonsregistratie scherpt deze verplichtingen verder aan. In die wet zal bovendien worden geregeld dat commerciële bedrijven eerst duidelijk moeten maken waarom ze iemands gegevens willen noteren en wat ze plan zijn ermee te doen. Thans is de consument die argeloos het bonnetje op een 'actieverpakking' invult of bij het bezoek aan een beurs zijn postcode op een wed strijdformulier achterlaat compleet vogelvrij. Zonder dat hij het beseft, verdwijnen zijn persoonsgegevens in een hem onbekend da tabestand. De handel in zulke bestanden is volstrekt legitiem. Iemands naam, adres en telefoon nummer mag vrij worden verkocht, totdat de betrokkene bezwaar maakt. Zo staat het in de wet. „Dat betekent", zegt de woordvoerder van de Registratiekamer - het orgaan dat waakt over de privacy van de burger - „dat de FIT adressenbestanden vrij mag verkopen. Maar het verhandelen van gegevens over bij voorbeeld telefoongebruik is niet toege staan." Of die voorschriften altijd keurig worden nageleefd, waagt de Registratiekamer te be twijfelen. „Ik weet zeker dat er meer over de toonbank gaat dan alleen namen en adres sen", klinkt het. De kamer ontvangt geregeld klachten van mensen die zich overvallen voelen door tele fonische verkopers met op maat gesneden aanbiedingen. Zoals make-up speciaal voor vrouwen vanaf veertig jaar. „Hoe kunnen ze nou mijn leeftijd weten?", luidt dan de vraag. Simpel. De dame in kwestie heeft wel eens een onschuldig uitziend kortingsbonnetje in gevuld en terloops haar geboortejaar ver klapt. Of iemand anders heeft haar aange bracht in ruil voor een 'prachtig geschenk'. Volgens de bekende vraagstelling: bent u in verwachting? Zo niet, kent u dan iemand an ders die in verwachting is? Vrijwaring Volledig gevrijwaard blijven van iedere com merciële toenadering is in dit van marketing en reclame doordrenkte tijdperk een utopie. Toch is iemand die geen prijs stelt op al te frequente contacten met lcadbellers en mai lings niet helemaal weerloos. Eén briefje naar de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veen- dam is voldoende om eén einde te maken al le aanbiedingen van dealers en garages. En wie verschoond wil blijven van telefo nische colporteurs kan dat kenbaar maken bij 0800-0224666. Zijn nummer wordt dan uit de bestanden van de bij DMSA aangesloten TM-bedrijven geschrapt. Van die mogelijk heid hebben tot dusverre slechts 100.000 Ne derlanders gebruik gemaakt een opvallend gering aantal, vergeleken bij de 1,7 miljoen brievenbusstickers die de DMSA heeft gesle ten aan Nederlanders die geen reclamedruk werk wensen te ontvangen. De reactie van de DMSA was dan ook: „Dat relatief weinig mensen hun telefoon willen blokkeren houdt blijkbaar in dat telemarketing een succesvol marketinginstrument is. Veel mensen vinden het kennelijk prima zo te worden benaderd." PETER DE LANGE Het Call Center van het Centrum Vakopleiding in Rotterdam. Hier wordt geoefend in de telefonische verkoop. foto gpd niels van der hoeven

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 41