De juf die altijd een zes of een zeven w Pernix hoopt op champagnebad Als Guido Görtzen opstijg gillen de Japanse meisjes Sport Z.M I tKDAU Z NUVh/V\bhK iyy» CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, Marieke Lips verdedigt voor laatste jaar doel Alecto Marieke Lips is aan haar laatste jaar bezig als keepster van Alecto. Als dit seizoen erop zit, heeft ze - met uitzon dering van een jaar blessureleed - negen jaar het doel van de Leiderdorpse hockeysters verdedigd. Dan is het ge noeg geweest voor de 32-jarige Haagse. De combinatie werk/hockey begint een steeds zwaardere wissel te trek ken op haar leven. Bij dat einde kan ze terugkijken op een geslaagde carrière. Toen ze naar Alecto ging, was ze al blij dat ze in de overgangsklasse kon spelen. Ze ver bleef uiteindelijk met haar team zelfs een jaar in de hoofdklasse. men of een feestje hebben. Dat vind ik heel moeilijk te begrij pen." Lips, geboren Leidse maar het grootste deel van haar jeugd woonachtig geweest in Zoeter- meer, gaf acht jaar les op een basisschool in de Haagse Schil derswijk, op z'n zachtst gezegd niet de makkelijkste buurt om voor de klas te staan, mede door het hoge percentage allochto nen. „Behalve met het lesgeven had ik daar veel met de pedago gische kant van het vak te ma ken, soms zelfs te veel. En je hebt een taalbarrière, dus je moet die kinderen ook nog eens Nederlands leren. Ze komen vaak uit grote gezinnen, dus als je dan een band met iemand kan ontwikkelen is dat gaaf." „Je moet alleen wel heel boos worden, willen ze luisteren. Die ouders zeggen dat je ze best mag slaan, als ze niet luisteren. Maar zo werkt dat bij ons na tuurlijk niet. Ik wil net - zoals bij mezelf - het beste uit die kinde ren halen. Dus stel ik eisen. Maar ik ben wel een lieve juf. Ach, als je in de Schilderswijk kunt overleven, overleef je overal." Ze kwam bij toeval op het hockeyveld terecht. Het liefst was ze met een vriendin gaan voetballen, maar de ouders van DEN HAAG GERTJAN VAN GEEN Lips geniet van een paar adv- dagen. Als leerkracht van groep 4 aan een basisschool in Den Haag, merkt ze dat een drukke baan en vier dagen hockey in de week soms iets te veel van het goede is. „Zeker als je kijkt naar afgelopen zondag", zegt Lips. „Dan moet je om kwart voor ze ven op om in Groningen te spe len en ben je om vijf uur pas te rug. En dat op een vrije dag, als ik anders kan uitslapen. Poeh." Daarom speelt ze met de ge dachte te stoppen, al moet ze zichzelf steeds weer ervan over tuigen dat dit haar laatste jaar onder de lat is. „Ik word steeds ouder en mijn teamgenoten worden steeds jonger. Ik kan het best goed vinden met mei den van twintig, daar niet van, maar het is toch jammer dat er geen middengroep is. En je moet er veel voor laten. In de 16 jaar dat ik in een eerste elftal keep, heb ik nog nooit afgezegd. Daar heeft de familie wel eens moeite mee. Zondag viert mijn vader zijn zestigste verjaardag met een groot feest en daar kan ik niet bij zijn. Daar stel ik hem mee teleur, al kan hij het wel begrijpen. Die mentaliteit mis ik bij die jonge meiden. Die kun nen afzeggen als ze een tenta- die vriendin vonden dat geen geslaagd idee. Toen ze in het park rolhockeyers bezig zag, viel haar oog op die sport. Rolhoc- key was echter alleen voor jon gens bedoeld was, daarom meldde ze zich bij Zoetermeer aan op het veld. Via de B2 kwam ze in de BI terecht, waar een keeper ontbrak. Toen het haar beurt was het doel te ver dedigen, beviel dat zo goed dat ze erin bleef staan. „Het ging meteen lekker en ik wist snel dat daar mijn hart lag. Ik durfde ook te duiken en te vallen, want ik had op judo gezeten." Binnen twee jaar belandde ze, zestien jaar pas, in het eerste. Via de derdeklasser maakte ze de overstap naar Haagse Groen Geel. Lips: „Een erg gezellige club, maar het ging daar niet om de prestatie." Haar ambitie bracht haar via via bij Alecto, dat toentertijd in de eerste klas se opereerde. „Ik wist dat zij naar de overgangsklasse wilden en dat was mijn doel altijd al. Bovendien hadden ze een kee perstekort." Met Alecto bereikte ze haar eerste doel al na een jaar. De Leiderdorpsen draaiden een paar seizoenen meer dan be hoorlijk mee in de overgangs klasse. Vier jaar geleden maakt de club zelfs de overstap naar de hoofdklasse en hield het twee jaar op het hoogste plan vol. „Als je eenmaal op dat ni veau speelt, ga je de lat vanzelf hoger leggen. De hoofdklasse was helemaal nieuw voor ieder een. Alecto is een jonge club zonder hoofdklassegeschiede nis. De doelstelling was: niet de graderen, en dat lukte. Maar het was wel moeilijk doordat er geen speelsters bijkwamen. Blijkbaar mist de club aantrek kingskracht, hoewel we met Ca rina Benninga, Helen van der Ben en Sandra le Poole toch ex- internationals als trainsters hadden." Lips draaide een topjaar bij Alecto en viel zelfs zo op, dat buitenstaanders haar als oranje klant zagen toen de nationale doelvrouw Jacqueline Toxopeus haar loopbaan beëindigde. „Het ging heel goed, al vraag ik me af of ze op zoek waren naar een keepster van 29 jaar. Maai- kran ten schreven dat bondscoach Tom van 't Hek de weg naai- De Bloemerd zeker niet kon vin den. Stiekem droomde ik er toch van, al ben ik nooit gaan zweven door al die geluiden." De selectie voor het Neder lands elftal kwam er niet, mede door een zware knieblessure. In de voorbereiding scheurde Lips haar voorste kruisband en ze moest noodgedwongen een jaar revalideren. „Ik heb me de tandjes gewerkt, want ik wilde laten zien dat ik terug kon ko men." Tijdens die blessureperiode degradeerde haar club en moest Alecto door het vertrek van dra gende krachten als Sylvia Karres en Dominique Kuijlaars op nieuw beginnen. „We hebben nu het team niet om te pro moveren. Er komen zelfs speel sters uit dames 2 over en dat ge beurde vroeger niet. Sommigen willen niet eens drie keer trai nen en toen we laatst van de koploper verloren, hoorde ik ie mand zeggen dat dat helemaal niet erg was. Ze wilde toch geen hoofdldasse spelen. Dat vind ik onbegrijpelijk. Je wilt toch zo hoog mogelijk eindigen?" De soms lakse houding die ze iC B iT: bij Alecto opmerkt, schril contrast met hj ling. Keepen fascineei alle mogelijke manj 'f1 kan een wedstrijd \y rij keepster, maar je majl0* tegen nooit fouten nu spits mag een keer m krijgt nog een kans. Als moet je persoonlijkhe straling hebben en de strijd geconcentreerd tiveerd zijn. Je moet al 8ec of 7 scoren en niet de 6V 4 en dan weer een Als vakvrouw let haar collega's in h „Edwin van der Sar omdat hij 'safe' is. niet zo snel een duil bovenhoek zien mals joe Moens duikt te veel en baar, omdat hij daan a grond ligt. Wat me vi dat voetbalkeepers achteren' keepen, tei y t doel toch moet verkle zie je ook als ze een sli foe de bal maken. Dan hoofd niet boven hun en hebben ze meer, terwijl je dat a! behouden." Mocht ze zichzelf eind van het seizoen ben overtuigd dal ze spelen in het vlaggen Alecto, dan verlaat niet. Niet dat ze als tra de Leiderdorpers blijft („daar ligt mijn niet, ik sta al klas"), maar ze heeft hart verpand aan de vi ird „Alecto is een leuke fa ird Iedereen wordt hier ge uit opgenomen. Ik een lager team spelen kent voor mij de sfee ©tl heerst." Cht Veel streekderby's in landelijke korfbalcompetitie LEIDEN «MICHEL VAN GENT De zaalcompetitie 1998-1999 belooft niet alleen vanwege het hoofdklassersschap van Spor ting Trigon interessant te wor den, maar ook door het hoge aantal streekderby's. Fiks, Per nix en Tempo zijn bij elkaar in gedeeld, net als Madjoe en Velocitas. Alleen Fluks komt niet uit in de landelijke compe titie, maar de afdelingsclub uit Noordwijk hoopt de stap daar naar toe in het komende sei zoen te zetten. Als nieuweling in de over gangsklasse richt TOP zich op handhaving. Trainer Hugo van d^n Haak heeft de veldselectie ongewijzigd gelaten. Dat bete kent dat Stanley Lardé de enige afvaller is van het kam pioensteam van vorig jaar; hij heeft zijn plaats moeten afstaan aan Bas van Amsterdam. „Het is op zich een zware afdeling, maar het is wel een uitdaging om in zo'n poule goed te pres teren. Als alles klopt en als alles goed zit tussen de oren, hoeven wij voor geen enkele tegenstan der bang te zijn", oordeelt Van den Haak, die net een paar we ken in dienst is in Sassenheim. De Hagenaar acht de openings wedstrijd tegen oud-hoofdklas ser KVS een goede graadmeter voor de mogelijkheden van zijn team. Over de drie zware uit wedstrijden in Friesland maakt hij zich niet druk: „Laten wij daar maar goede resultaten ha len, dan gaan wij vrolijk naar huis terug." Crescendo is na twintig jaar terug in de eerste klasse als ge volg van twee kampioenschap pen op rij. „Wij zijn gunstig in gedeeld en ik verwacht dat wij in de middenmoot kunnen ein digen. Futura, LUTO en Excel sior zijn als kampioenskandida ten misschien te sterk, maar de overige clubs ontlopen elkaar niet veel. Bovendien kunnen wij altijd gekke dingen doen, zodat ook topploegen schrik van ons hebben", blikt trainer Robin Sommeling vooruit. Ook hij heeft zijn achttal ongewijzigd gelaten. Coach Bob Bergshoeff doet niet geheimzinnig over de aspi raties van Tempo in de tweede klasse: .Absoluut meedoen om de twee promotieplaatsen, dat zijn wij aan onze stand ver plicht." Hij beseft echter dat zijn ploeg nog wel eens wat tekort komingen vertoont voor het grote werk. „Het is nog niet zo evenwichtig allemaal. Marcel Hanegraaff en Marcel Haags man zijn erg grillig, de ene week zijn ze spatzuiver en de andere week is het schot niks. Maar op het veld hebben wij bewezen dat wij prestaties kunnen neer zetten." Of Joke Boot en Lydia Vonk de eerste duels meespe len, is vanwege hun rugblessu res onzeker. Eén van de concurrenten van Tempo ^ou wel eens Pernix kunnen zijn, de eerste tegen stander van dit seizoen. Trainer Peter Kuipers heeft met Lian Olsthoorn, Robin Arnoldus en Casper de Rooij drie oudge dienden teruggehaald. „In een oefenwedstrijd speelden Robin en Casper bij Karen Amoldus en Ineke van der Vegte en het draaide zó lekker dat ik hen meteen in de basis heb gehou den. Lian is gewoon nog altijd een sterke speelster met een goed schot", licht Kuipers zijn keuze toe. Hij hoopt dat zijn team kan meedoen in de strijd om de topplaatsen. Mocht zijn ploeg promoveren, dan mogen de spelers op de speelvloer met champagne natgespoten wor den, die belofte heeft Kuipers alvast van de zaalbeheerder van de Vijf Meihal losgekregen. Ook Fiks kan zich wellicht gaan mengen in de strijd om promotie, mits de ploeg niet te wisselvallig speelt. Coach Aldo Matthijs de Visser van Fiks (links) heeft Ronald Drieduite van Tempo tegenover zich. Ook dit seizoen komen beide ploegen elkaar weer te gen. FOTO» ARCHIEF Spadon hoopt dat zijn selectie door de ontmoetingen met Per nix en Tempo tot grootse daden wordt geïnspireerd: „Het is al tijd leuk ballen voor een goed gevulde zaal, voor derby's hoef je nooit iemand te motiveren. Wij kunnen leuk meedraaien als wij onze kansen blijven afma ken en niet gaan jagen en dra ven als het schot even tegenvalt. Het wordt een spannende com petitie, want dit is een pittige poule waarin iedereen van ie dereen kan winnen." De Danaïden verspeelde vo rig seizoen in een nacompetitie de promotie op één doelpunt. „Het was toen niet de bedoeling om te promoveren, dus het was niet zo'n teleurstelling", stelt Aart van der Werf.-De coach laat dit jaar echter geen twijfel be staan over zijn doelstelling: „Wij moeten kampioen worden of in elk geval promoveren. Je moet als trainer ambities hebben, ze ker als je aan je tweede jaar bij een club bent." Hij acht ADO en Trekvogels de voornaamste ti- telconcurrenten. Van der Werf ziet mooie dingen opbloeien: „De ploeg is goed bezig, ieder een is tevreden met zijn taak en voelt zich er prettig bij. In de oefenwedstrijden worden mooie, uitgespeelde doelpunten gemaakt, die je normaal gespro ken alleen op de training ziet." In de derde klasse staan Mad joe en Velocitas op de eerste speeldag gelijk tegenover elkaar. Trainer Gé van der Water van de eerstgenoemde club rekent op een eindklassering bij de eerste drie. Zijn collega Jeroen Huizing is al tevreden met ze ven overwinningen, die^ zijn team op een solide plaats in de middenmoot zouden brengen. Ook KZ Leiden moet zich ruim kunnen handhaven in een pou le, die door coach Simon Boot als 'fysiek sterk' wordt gety peerd. Hij mist voorlopig Arwin Akse, die door een enkelblessu re zeker enige weken aan de kant zal blijven. Fluks hoopt trainer Marcel van der Helm een mooi afscheidscadeau aan te bieden in de vorm van een afdelingstitel. Esther Hoek is vanwege een blessure voorlopig niet beschikbaar om aan de ti telrace deel te nemen. Van de competitieleider heeft Van der Helm alvast vier verre uitwed strijden in Zeeland gekregen. Guido Görtzen - rekken en strekken voor een wedstrijd van het Nederlands team op het WK in Japan, het land waar hij ook competitie sp CHIBA-MAKUHARI EDWIN ALBLAS SPORTAGENDA TAFELTENNIS EREDIVISIE: play-offs; FVT - Scylla (zo. 14.00), Ankerstars - Amsterdam Un EERSTE DIVISIE: 1. Red Stars (V) - Pecos 2. 2: Docos - VSI/Tence (16.00), Cosmos 2 - Pecos TWEEDE DIVISIE: 3: F DERDE DIVISIE: 4: Twenty-0 cos 4. 8: Spaarne 2 - Avanti, Rijnsoever 2 - Victory'55 (15.00) VIERDE DIVISIE: 10: Hotak 4 - Play Fair, FVT 3 - De Treffers 2. 11: Docos 2 - Arnemuiden (16.00) Vrouwen TWEEDE DIVISIE: 2: Maasbree 2 - Pecos DERDE DIVISIE. 2: De Treffers (R) - Furst Kantoors (17.30). 3: Docos - Westa 2 (16.00). 4: Rijnsoever - US (15.00) GPD-VERSLAGGEVER Van volleyballer Guido Görtzen is bekend dat de adrenaline door zijn lichaam gutst als hij in staat van opwinding verkeert. De medische wetenschap heeft ook ontdekt dat de international over snelle spiervezels beschikt. Dat geeft de sterspeler van de Panasonic Panthers in Osaka een natuurlij ke voorsprong bij het ontwikkelen van sprongkracht. In Japan gillen de meisjes al als Görtzen opstijgt. Wereldkampioen of geen wereldkam pioen, Görtzen stapt na het WK als enige international niet in het vliegtuig terug naar Amsterdam. De Limburger neemt een bin nenlands vluchtje naar Osaka, waar hij hoe dan ook wordt ingehaald als een koning. Bij de Panasonic Panthers zijn ze gek met Görtzen. Het krachtmens wordt in Osaka op handen gedragen. Het gevoel is weder zijds. „Ik heb mijn handtekening onder een contract van twee jaar gezet, omdat ik het die periode hier wel kan uithouden." Van Görtzen worden in Japan haast bo venaardse dingen verlangd. „Je merkt aan alles dat ze hier erge hoge verwachtingen hebben. Bij aankomst op het vliegveld be gon het al. De mensen van de club voor spelden allemaal dat ik de beste speler van het WK zou worden." De beste speler van Panasonic Panthers is hij zeker. In de V-league moet hij concur reren met Olof van der Meulen. Als enige buitenlander (meer dan één vreemdeling mag een club niet hebben) draagt Görtzen in Osaka de grote last van het moeten pres teren op zijn schouders. Hij wordt er goed voor betaald. Beter dan in Italië. Na twee seizoenen Gabeca Montechiari (1995-1997) stonden de Italiaanse clubs niet voor hem in de rij. Görtzen liet zich verleiden door een Japans voorstel en speelde met die ze kerheid op zak een puik EK. „Daarna was er plots weer interesse uit Italië, maar ik had mijn woord al aan de Japanners gegeven. Bovendien betwijfel ik of de Italiaanse aan biedingen ook zo goed zouden zijn geweest als het contract wat ik hier heb." In Japan is het geld goed en is het seizoen van korte duur. „Tegen de tijd dat ik het zat ben, is het seizoen voorbij en ga ik terug naar Nederland. Na de competitie kan ik al voor twee weken terug, maar dan moet ik wel weer voor een maand naar Japan om dat het seizoen hier wordt afgesloten met een bekercompetitie. Juist het traject met het Nederlands team is voor Görtzen dan iets om naar uit te kij ken. „Dat is het leuke, die afwisseling. Het blijft volleybal, maar het is steeds toch weer iets vernieuwend. In Japan is Görtzen nogal eens van huis. Hij heeft het privilege om zijn echtgenote Sylvia mee te nemen naar de uitwedstrij den. Japanse ploeggenoten piekeren er niet over om ook om die gunst te vragen. „Maar de verhouding tussen man en echtgenote ligt hier ook iets anders. Mijn ploeggenoten eten na de training ook niet gewoon thuis, maar in het bedrijfsrestaurant. Daarna gaan ze naar de gokhallen, worden dronken en gaan dan pas op huis aan. De vrouw komt hier op de tweede plaats. Die moet in hun ogen onderdanig zijn." Tevergeefs probeerde Görtzen zijn ploeg genoten een beetje op te voeden. „Ik vierde hier vorig jaar mijn verjaardag en had niet alleen de spelers, maar ook hun echtgeno tes uitgenodigd. Maar die kwamen niet mee. En als vrouwen er op een feestje bij zijn, zitten ze met z'n allen in de keukeh." Om dronken te worden heeft de Japanner de hulp van een ander nodig. „Je mag nooit jezelf bier inschenken, want dan ben je al coholist. Daarom schenkt iemand die naast je zit je glas vol. Ze voeren elkaar gewoon lijk i.0 dronken. En dan krijg je de raars 'sz len, want sommigen worden na glaasje al heel erg lollig." Bij de jonge spelers ziet Görtzen te neiging tot protest tegen de men. „Maar ook die hebben de 7/7 moeite om 'nee' te zeggen. Dar partners gewoon niet. Ze houdi niet van als je ze directe vragen ik hou er niet van om ergens or draaien. Dan heb ik nog het door een tolk wordt vertaald. Dn wel de scherpe kantjes van af." In wedstrijden doet Görtzen zit ders voor dan hij in werkelij „Japanners zijn in het veld niet zo L" als wij. Niemand die hier zijn ste of een ander op zijn sodemieter z Alleen op trainingen wil de oud nog wel eens zijn gezag laten geit wordt er nog wel eens hard op de gens ingeslagen. Ik sloeg op een eens per ongeluk een bal op hetg een ploeggenoot. Toen ik me wit schuldigen door mijn hand hingen er direct twee oudere sp mijn arm. Die wilden zeggen eens goed is om ze het te laten vo< Görtzen is de enige speler vanl f Panthers die zijn geld louter met verdient. De andere volleyballei |e( club zijn te werk gesteld in het elt bedrijf. „Toen we vorig jaar de bi nen gingen ze één voor één lanj afdelingschefs om ze te bedar' vrije uren die ze kregen om te De jonkies, die ze van de univers len, moeten eerst een opleiding i drijf vplgen. Daarna krijgen ze ste L" vrij om te volleyballen. Als ze 's gaan werken, beginnen ze metb van een bedrijfslied. Ik heb dat na meegemaakt. Gelukkig kon il naar buiten vluchten.nvo

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 34