c Dolblij met pokkenpest Geen kat in het bakkl TV IWEER Kunstboom grofs niet tot in de hen" Het Gesprek van de Dag Obstructie op justitie 'Blauw bloed' goed voor een miljoen dollar Zoeken n schat op Crusoë-ei l ZATERDAG 21 NOVEMBER 1998152 COMMENTAAR Voor de derde achtereenvolgende kabinetsperiode blijken ambte naren van het ministerie van justitie zich niet te houdeii aan de door het kabinet en de Tweede Kamer opgelegde spelregels. Eigen machtig optreden kwam onder minister Hirsch Ballin regelmatig voor, zo leerde de IRT-enquête. Ook zijn opvolgster Sorgdrager kreeg het departement niet volledig in de hand en deze week werd duidelijk dat ook minister Korthals moeite heeft sommige ambte naren in het gareel te houden. De belofte van eens maar nooit meer die ook Korthals de Tweede Kamer donderdagavond heeft gedaan, komt daarom nogal potsier lijk over. Aan de inzet van Korthals hoeft niemand te twijfelen, maar daar was op dit punt bij zijn voorgangers ook geen redeo toe. Het gaat er juist om dat de minister van justitie op het vitale be leidspunt van de opsporingsmethoden geen gezag bij zijn ambte naren heeft. Dat is zorgwekkend. Het jongste incident betreft de inzet van een burger als infiltrant in een criminele organisatie. Daarop rust sinds de IRT-kwestie een nadrukkelijk verbod, waarvan iedere krantenlezer in Nederland op de hoogte is. Dat met dat verbod dé hand wordt gelicht notabene met toestemming van het college van procureurs-generaal en dat uitgerekend in een week dat de minister met vakantie is, riekt naar obstructie. De Tweede Kamer geeft de minister respijt, maar in een voorkomend geval moet hij opstappen. Staatsrechtelijk is dat juist, maar een oplossing van het probleem is het niet. Ministers komen en gaan, maai- subversieve ambtenaren blijken op justitie te blijven bestaan. Het is met andere woorden niet goed denkbaar dat de ambtenaar die willens en wetens tegen de instructie van de be windsman ingaat, niets meer te duchten heeft dan een 'stevig ge sprek' met zijn minister. Ontslag is in zo'n geval meer op zijn plaats. Bioscoop Buys Vaak gaat er niets boven een herhaling. Vaak zijn beelden uit reeds lang vervlogen tijden vele malen mooier, dan de allernieuwste series, shows en films op televisie. Daarom liggen de videobanden vol oude opnamen ook altijd klaar in bioscoop Buys. Om de teleurstelling van wéér een teleurstellende televisie-avond weg te kunnen spoelen. En dat was de afgelopen week weer een paar keer nodig. Na de 'kennisquiz' Nieuws en Nonsens bijvoorbeeld, waarin kandi daten worden getest op hun parate kennis. Dit keer zat er eentje tus sen met het IQ van een bladnerf. Nadat ik tivee nieuwe sokken had aangetrokken - de kracht van mijn kromgetrokken tenen was groter geweest dan de elasticiteit van deze katoenen stappertjes - rukte ik gauw de 'Holy Grail' van de plank. Verreweg de leukste Monty Py thonfilm. Met die scene waarin argeloze reizigers het ravijn worden ingetrapt omdat zij het antwoord niet kunnen geven op de quizvra- gen van de brugwachter ('Wat is de kruissnelheid van een zwaluw?'). Een eersteklas oppeppertje na zoveel vertoonde debiliteit, kan ik u verzekeren. Duitsland - Nederland was ook zo'n teleurstelling. Wat een slap zooitje zeg, die nieuwe lichting voetballers! Behoorlijk talentvol, dat wel, maar bij afwezigheid van Davids zonder de broodnodige onbe schoftheid. Zonderde werkelijke wil om te winnen. Dus schoof ik onmiddellijk na het laatste fluitsignaal mijn meest dierbare band in de recorder. Die van de slag in Hamburg, juni 1988, uitslag 1 -2. Compleet met voor- en nabeschouwingen. Oh, die vorstelijke beuk van Adri van Tiggelen op de borstkas van Lot liar Mat thans. Oh, die scheldkanonnade van Van Breukelen te gen Frank Mill die hem zachtjes, en per ongeluk, had getoucheerd. Oh, dat commentaar van Johnny Rep en Jan Jongbloed in de studio, bij de zoveelste herhaling van Van Bastens' goal: „Tjoep, daargaat- ie. Heerlijk hè, die graaiende handjes van de keeper. "En oh, oh, oh dat commentaar van Ruud Gullit! Of het eigenlijk wel verdiend was dat Nederland had gewonnen, wilde de Duitse verslaggever weten. „Ik dacht het wel. Ik dacht het wel", grinnikte Ruudje. En opnieuw werd de champagne in huize Buys ontkurkt. Wat een oude video-opname al niet vermag! wil buys Strenge vorst In onze regio zal het er waarschijnlijk niet van komen maar in het bin nenland kan het vanochtend lokaal en zondagochtend op uitgebreide schaal streng vriezen. Op enkele plaatsen zijn minima tot -12 graden met uitgesloten. Dergelijke minima komen slechts hoogst zelden voor in deze tijd van het jaar. Tot nu toe deze eeuw heeft het ergens in het land slechts in negen novembermaanden streng gevroren: voor het laatst (regio Twente) in 1993. Tussen 1926 en 1952 vroor het nimmer streng. De laagste (officieuze) waarde bedraagt -16,7 graad op 30 november 1921 te Ten Post. Zeer opmerkelijk was de-13,3 graad op 16 no vember in 1965 (dat extreem natte jaar dus!) te Eelde en de vroegste strenge vorst dateert uit 1908, toen in Sittard al op de tiende het kwik de -10 onderschreed. Vannacht heeft het op sommige plaatsen landinwaarts 7 graden ge vroren en de komende nacht zijn vergelijkbare, lokaal een fractie la gere minima aan de orde. De lage temperaturen hebben alles van doen met een uit de kluiten gewassen hogedrukgebied van meer dan 1045 hPa boven het oosten van Europa. Onder invloed van dit lucht drukkasteel is het niet alleen erg koud (maxima vandaag rond het vriespunt, morgen rond -3 graden), het blijft ook droog en het is meest zonnig. Boven de Noordzee bevinden zich overigens wel veel wolken die samenhangen met zachte luchtmassa's onderweg van de Britse eilanden naar het noorden van Europa. De wind is vandaag zwak tot matig uit het zuidoosten, morgen meer oost tot zuidoost. Na het weekeinde zwakt de kou waarschijnlijk wel wat af door toedoen van een depressie boven de Balkan. Compleet verdwijnen doet de vorst echter niet. jan visser Een politieagent uit New York City heeft een hobby waarbij hij niemand arresteert en waarmee hij een deal van een miljoen dollar in de wacht heeft ge sleept. De 33-jarige agent wil anoniem blijven, zodat hij ge woon zijn ronde kan blijven doen terwijl hij zijn passie voor het schrijven uitleeft. „Ik blijf beide beroepen uitoefenen. Ik hou van allebei." Onder het pseudoniem Marcus Laffey werkt hij aan eên non- fictie boek met de titel 'Blauw bloed'. Het gaat over de familie geschiedenis van een politie man en over zijn ervaringen als beveiligingsbeambte. De uitgeverij Riverhead Books, onderdeel van Penguin Put nam, heeft de strijd om het boek gewonnen van Random House, Simon and Schuster en HarperCollins. De publicatie van 'Blauw Bloed' staat gepland voor 2001. De auteur komt uit een familie van agenten: hij ging zijn vader en grootvader achterna bij de politie. Maar dat was geen voor opgezet plan. „Het kwam eigen lijk als een verrassing", zegt hij. „Ik wilde het proberen." De auteur heeft ook in twee ar tikelen in het tijdschrift The New Yorker over zijn beroep ge schreven. Er staan nog meer opdrachten voor het tijdschrift op stapel. Zal hij zichzelf ooit bekend maken? „Ik kan me niet voorstellen dat het iemand iets kan schelen wie ik ben", zegt wj. ap Zegels sparen voor crematie huisdier Zegeltjes in de supermarkt om te sparen voor een nieuw servies. Of plakken bij de benzine pomp voor nieuwe handdoeken of een dek bed. De Nederlanders vormen met elkaar een spaarzaam volkje. Binnenkort kun je ook sparen voor de crematie van je huisdier. Bij Berry de Bruin, eigenaar van een dierenwin kel in Best en bedenker van dit bijzondere spaarplan, kan dit vanaf januari. De klant ontvangt één zegel, bij besteding van 12,50 gulden. De prijs van de crematie wordt be paald door het gewicht van het huisdier. Voor een gemiddelde hond of kat komen de kosten tweehonderd gulden. De Bruin zelf noemt zijn initiatief het 'meest geëmotioneerde spaarplan ter wereld'. In- Zegels sparen voor de crematie van je huisdier en dan met een begrafenisauto uit 1967 op weg naar het laatste afscheid. Het is binnenkort alle maal mogelijk. foto dijkstra petet brom middels hebben 25 dierenspeciaalz< het land de crematiezegeltjes in hui wacht dat uiteindelijk honderd tot ti derd winkels meedoen. Het is imme j* ideale klantenbinding. J. Coppens van Dierenspeciaalzaak! üf koop in Haarlem gelooft niet dat kla rg warm lopen voor het initiatief. „Elke nl ze de winkel binnenlopen, wordenz n fronteerd met het overlijden van hu ld dier. Nee, geef mij maar wat vrolijke irc De Bruin heeft het uitvaartspaarplai De; patenteren voor de Benelux en Duii int winkelier koopt voor 37 cent een ze deBruin. Van dit bedrag betaalt hiji crematiekosten en de zegelkaarten. goeding dekt de kosten net. De Brab heeft de actie dan ook niet voor zich m dacht, maar voor de consument. „Q F aandacht, was het voor mij anders k ir' bakkie geweest." robert stiphout ch De Nederlands-Ameril jp schatgraver Bernard Ki n I weer schatgraven op h uv leense Robinson Cruso n Dan komt de apparatu Jp waarmee hij met echo bodem kan aftasten ro plek waar zich volgens Ol theorieën een miljarde bevindt. De schat werd in 1716 Engelse piraat Lord An n het eiland Juan Femai graven. Keiser hoopt n paratuur een verborge11111 te vinden die toegang! een onderaardse ruimi de schat zou zijn verbo De Chileense autoritei SE ben Keiser verboden o vc geluk door de rotsen te lalt Het eiland is Chileensi nl monument, omdat hei he unieke biosfeer heeft. I nc derlands ontwikkeling! n, een project gaande om oej tuur te beschermen, led: Keiser ontkent aan gou nj te leiden. Aan de Chilet erp krant La Tercera vertel ore heb een doel en dat nu ide vullen. Ik ben al vier ja; met het onderzoek enl ftl een paar dagen gegravi een historisch onderzo m archeologische vondst ontdekt omdat iemand Dor] op zoek was. De schati rijk, maar komt op dei um plaats, na de geschiedl jjg feiten." or De eilandbewoners isó koorts niet geheel besp ;w bleven. Men droomt n rer| eigen ziekenhuis en mi school. De school is va [0, belang voor het voortbi etj van de kleine gemeensi fy het eiland (ruim zesha jn. woners). Als de kinderen een aai op het vasteland op sd [a geweest, willen zij vaal meer terug naar het gei eiland. Toch heerst opl land de mening dat dei onder de grond dienen[an ven en niet mogen wa ,nc zocht, omdat dit het e3 boos maakt. 'F1 De belangstelling voor de echte kerstboom onder de Nederland se gezinnen zet door. De kunst boom groeit niet meer tot aan de hemel, zo blijkt uit reacties van de branche- en enkele in kooporganisaties. De plastic boom heeft vorig jaar een grote klap gekregen toen in de media berichten verschenen over de schadelijke gevolgen voor het milieu als deze bomen worden verbrand. Er komen dan veel zware metalen vrij en het broei kasgas kooldioxide. De kunst boom lijkt de klap dit jaar nog niet boven te komen. „Tussen 1990 en 1995 was de verkoop van de kunstboom een fantastisch verhaal", zegt direc teur F. Gnodde van de inkoop organisatie Inkova uit Woerden, waar onder meer Europatuin en Intratuin bij zijn aangesloten. „Maar de ongebreidelde groei van de kunstboom zwakt af. De mensen kiezen nu voor een kwalitatief goede boom die ook best wat duurder mag zijn", al dus Gnodde. Ook zijn collega, Vesaiu recteur W. Wittemanva 1i GroenRijk tuincentra in lï Woerden, ziet een toeft belangstelling voor ech» men: „Je ziet dat de tuil traondernemers dit jaar voorzichtig zijn geweeS inkopen van kunstboni liggen immers nog van jaar in de schappen." Witteman spreekt vane wikkeling die alles te ir heeft met de algemene! 'terug naar de natuur' tuurlijke materialen zij» twee jaar in zwang en d hoort ook de echte ker bij." Maar niet alleen dl de consument voor. Hei Ba gens adjunct-directeur» ber van de Nederlandse ging van Tuincentra ooi milieuaspect dat een ra in de overweging een e< boom te kopen. senzegt hij in deze krant. Nu herinner ik me toevallig Juliens afscheid van de planken erg goed. Een jaar of vijf geleden speelde hij de mannelijke hoofdrol in een Griekse tragedie. De dag na de première werd hij door de lande lijke pers neergesabeldWe hebben allemaal wel eens slechte kritieken gekregen maar Croisetwerd wegge schreven. Letterlijk. Niet lang daarna trok hij zijn con clusies en zei hij het toneel vaarwel. Ik kan goed begrijpen dat Julien die ellende liever voor zich houdt, als zijn afscheid ter sprake komt. Een zin als: „Het theater was mijn wereld niet.of: „Ik kon niet om gaan met de voortdurende prestatiedwang," had ik als verklaring voor dat zijn vertrek ook best gevonden. Maar waarom moeten mijn collega's en ik weer de schuld krij gen. Waarom toch die mentaliteit van 'de andere jongens hebben het gedaan meester', als er alleen maar sprake is van eigen falen. Ik ben zo'n dertig jaar werkzaam bij to neel en televisie en ik heb al die jaren veel liefde en harte lijkheid mogen ontvangen. De mensen aan wie ik binnen mijn wereld een hekel heb, kan ik op de vingers van een hand tellen. En dus inaak ik me nijdig op al die ongeta lenteerde zangeressen en die gemankeerde acteurs die la ter nog eens in een krant mogen verklaren dat@zij er mee opgehouden zijn omdat het allemaal haat en nijd was in die toneelwereld Zo. dat ben ik kwijt. Inmiddels is Julien dus terug in ons wereldje. Voor RTL 4 mag hij de artiesten gaan intervie wen aan wie hij vroeger zo'n hekel had. Dus misschien valt het allemaal nog mee met die vervelende, onbe trouwbare en egoïstische mensen. Ik wens hem veel suc ces. Mede namens mijn collega's. Taalhistoricus Sanders schrijft boek met 1001 verwensingen Sanders (40) is taalhistoricus en journalist en heeft al meer woordenboeken op zijn naam staan. Het Borrelwoordenboek met verschillende namen voor jenever verscheen vorig jaar als laatste. „In het algemeen ben ik geïnteresseerd in de volkstaal. Of beter, de taal van de straat. De taal die wij allemaal spreken, maar die je niet in de woorden boeken tegenkomt." De in Heemstede woonachtige Sanders verzamelt niet alleen, maar duidt ook: hoe lang be staat zo'n uitdrukking al? Waar wordt hij het meest gebruikt en in welke situaties. „Slechts een aantal verwensingen is ook te rug te vinden in de Van Dale. Zoals 'Krijg een hartverzakking', maar de meeste komen er niet in voor." Wel in het speciale verwensingenboek, dat hij sa men met Rob Tempelaars schreef. Sanders bladert in het statige pand van de Nederlandse Taal unie aan het Lange Voorhout in Den Haag, waar hij een dag in de week werkt, in de drukproe ven. 'Krijg de draadnagelschijte- rij, dan kun je je eigen rijk schij- ten in een ijzerwinkeltje'. „Of: 'Je hebt een goed hart, maar het zou gebraden op je rug moeten hangen'. Veel Den Haag, hoor", lacht Sanders. Sowieso veel gro- Ewout Sanders, taalhistoricus en journalist, met grote belangstelling voor de volkstaal. foto gpd hans bakker testads, daar komen de verwen singen veel meer voor dan op het platteland, constateert San ders. „Het verwensen komt voor buiten op straat, op schoolplei nen, vooral onder jongeren en op latere leeftijd in het verkeer." Echte verkeersverwensingen zijn er niet, wel een paar die aan het verkeer zijn gerelateerd. 'Krijg vijf lekke banden' of 'Rij je eigen kinderen te pletter'. Maar meestal wordt er gewoon Tul' of 'klootzak' geroepen. Iemand onheil toewensen, een vreselijke ziekte, dat is de oer- verwensing. In de zestiende eeuw, de oudste die is geboek staafd, is dat 'Stik de moord'. De jongste verwensingen hebben op meer actuele ziekten en engigheden betrekking: 'Krijg de gekkekoeienziekte!', 'GaMon- tignaccen' of 'Krijg het syn droom van Braakhekke!'. Grof zijn ze over het algemeen. Maar ook heel humoristisch, vindt Sanders. „Eentje uit het leger in de jaren dertig: 'Krijg de Overmaasse hazewindhonden- pestpokken-korenmolen-touw- tering, dan kun je uitrafelen'. Mensen zijn heel inventief in het verwensen." En hoe spontaan ook uitge bruld, de verwensers houden zich aan bepaalde taalkundige regels. „Als iemand begint met 'Krijg de tering', dan is het niet erg indrukwekkend om terug te zeggen: 'Krijg ook de tering'. Dan ga je versterken. De ver wensing uitbreiden aan de voor- of achterkant. 'Krijg de vinkentering'. Zo kun je verwen singen enorm oprekken, in één geval zelfs tot een gedicht. Een korte verwensing gooi je er uit om iets onaardigs te zeggen, een lange is meer bedoeld om te imponeren." Verwensingen zijn nadrukkelijk geen vloeken of scheldwoorden. „Heel Nederlands is het iemand toewensen van een ziekte. Kan ker is een hele grote groep. Het is emotioneel ontladen en dan gebruik je zulke woorden. Als je iemand kent met die ziekte zal je dat niet zo gauw zeggen. Het kan ook behoorlijk kwetsend zijn voor mensen om het in het boekje te lezen, maar het wordt nu eenmaal geroepen op straat. We hebben allemaal die woor den en verwensingen geleerd in onze jeugd en als je heel erg boos bent komen ze er uit. Aan de ene kant kunnen ze heel agressief zijn, aan de andere kant kunnen ze ook zo grappig zijn dat de ander gaat lachen en de spanning wordt weggeno men." Verwenst wordt er door ieder een. De brieven met voorbeel den die Sanders heeft gekregen kwamen van 'mensen met al leen lagere school tot hooglera ren'. Het taalgebruik in Neder land is sowieso grover gewor den. „In 1970 is een boekje uit gekomen met bargoens, dieven taal. Wat daar in staat, hoor je nu in het Journaal. In de fik staan bijvoorbeeld. maaike oppier Welkom terug Julien Even iets rechtzetten. Deze week stond op de omroeppa- gina van deze krant een kort interview met. Julien Croi- set. Hij presenteert voor RTL 4 het programma Bekend van radio en TV. Artiesten praten over hun jonge jaren toen zij nog zoet of stout waren maar in ieder geval gewone jongens en meisjes. U kunt zich het soort programma voorstellen; seen one, seen them all. „Ik ben altijd nieuwsgierig geweest waar- om artiesten zich al die moeite hebben ge troost om beroemd te worden", zegtCroi- set. Nu is het zo dat de meeste acteurs en zangers zich helemaal geen moeite ge troosten om beroemd te worden. Zij doen hun best om goede acteurs of goe de zangers te worden. En als dat lukt worden ze soms beroemd en soms niet. Beroemd worden overkomt je. Daar zijn geen cursussen voor. Onze rechterlijke macht maakt soms dezelfde denkfout dis Julien, Zo diende Youp van 'tHek ooit - een aanklacht in tegen de roddelpers. Die had een interview met hem afgedrukt dat Youp nooit gegeven had. De rechter wees de aanklacht af onder het motto dat® Van 't Hek wist waaraan hij begon, toen hij be roemd werd. Sindsdien is iedere bekende Nederlander vogelvrij in de gele bladen. Terug naar Julien Croiset. Hij was een paar jaar acteur maar voelde zich in de theater wereld niet thuis. „Het barst daar van de ver velende, onbetrouwbare en egoïstische men- JOOST PRINSEN Meer dan tweehon derd brieven met dui zenden van de vrese lijkste verwensingen zijn het afgelopen jaar bij Ewoud Sanders op de mat gevallen. 'Krijg de kanker-tyfus-te- ring-pokkenpest!' Dol blij was hij met de brieven. Sanders bun delde de verwensingen voor het boek 'Krijg de vinkentering! 1001 Ne derlandse en Vlaamse verwensingen' dat de ze week is uitgeko men.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2