Verplaatsing op til voor monument oudekerkers niet zo honkvast oene subsidies r Aar, Leiden Voorschoten Buitenkant Scala krijgt ook facelift i Rijn Veenstreek Zes gewonden in Benthuizen Leimuidenaar legt zich neer bij overlast van zuiveringsinstallatie over ruim duizend jaar Alphen mden rijn Meer dan duizend jaar Alphense geschiede- vanaf gisteren officieel te boek. Burgemeester N. Schoof jubileumboek van de plaatselijke historische vereniging j igst. Ter ere van het vijftigjarig bestaan bundelde non gever De Stichting Koster Service Schrift lezingen, kaar- sen lezingen over Alphen en omstreken vanaf het jaar ;osten van het boek bedragen 17,50 gulden. Jaagse antiekbeurs in Alphen ienrijn» De Van Waes Antiekbeurs wordt vandaag en nóg in het vogelpark Avifauna aan de Hoorn 65 in Al- houden. Op de kleinschalige beurs zijn collecties van Nederlandse antiquairs te zien. De beurs is van 11.00 tot iropen. Inlichtingen: 010-5913616. ense KPJ houdt reünie ïmden rijn De KPJ (Katholieke Plattelandsjongeren) in verband met het 35-jarig jubileum morgenmiddag lie. Ieder oud-lid is welkom met partner en kinderen. 300 uur staat de koffie klaar in De Uithoek, Sportlaan 8 n aan den Rijn. Voorafgaand aan de reünie is er een te jongerenviering in de Bonifaciuskerk, Paradijslaan 8 rang is half twaalf. en muziekfestival Intrada '98 muziekfestival Intrada '98 wordt vandaag in n evenementenhal De Vlinder in Ter Aar gehouden. De handen van carnavalsvereniging De Piasduikers, de 300 en 350 dansmariekes strijden om een podium- en deskundige jury beoordeelt zo'n 60 tot 70 dansen, 's vanaf 20.00 brengen dweilorkesten en blaaskapellen iziek ten gehore. Zo'n tien blaaskapellen uit het hele land deel aan het toernooi. De Hoek viert verjaardag maan den rijn Het Koudekerkse café De Hoek viert dit ide zijn 17de verjaardag met allerlei festiviteiten. Zo i: [id om half zeven een Middeleeuws eetcafé. Kinderen morgenmiddag om twee uur gratis naar de film Floris djken. [scheiding toch illegaal ah den rijn» Alphen aan den Rijn moet toch optreden te- rrfafscheiding die J. Ende bij zijn woning aan de Costa at heeft aangebracht. De Raad van State oordeelde in ?roep dat de buurman van Ende, M. Marcus, terecht trde tegen de afscheiding. Alphen verkeerde in de ver- elling dat de schutting vergunningvrij was. De gemeente iekt of ze Ende alsnog verplicht een vergunning aan te ifdat ze hem vraagt de afscheiding weg te halen. i r voor mooiste kerststukje )e Stichting Promotie Kaag schrijft een kerststukjeswed- i De ingezetene die het mooiste stukje voor zijn raam krijgt een diner aangeboden in één van de restaurants •rijk is. De Stichting Promotie Kaag hoopt het eiland in de kerstsfeer te krijgen. Want het aantal kerstbomen ?n Buitenkaag is dit jaar minder dan voorgaande jaren, in plaatste de dorpsraad een boom op de pont, één op aag en één op het eiland. Op de laatste twee plekken tjaar geen boom. De lampjes werden in voorgaande ja- aak gesloopt. intvangt 50.000 gulden provinciale pot voor ubsidies'. De gemeente het open-luchtzwem- freide een toeristisch ji met wandel-, kanoroutes inrichten, wandelroute door het lart heeft Zuid-Holland Iden over. Andere pro- de provincie hono- een subsidie zijn de oor natuurcamping imgaard in Leiden julden) en de bomen de Veurseweg in iten (30.000 gulden). In erde de provincie ruim n gulden uit. t geld maakt Ter Aar om het noodlijdende I l 'spil in een toeristisch maken'. Volgens de vi brouwer de koning. c Raad van State verwerpt bezwaren tegen HSL De eigenaar van de 17de eeuwse boederij in Hoogmade,^ C. van Leeuwen, en het Rijk moeten blijven onderhande len over de verplaatsing van het monumentale pand aan de Boskade. Staatsraad J. Bartel doet deze uitspraak om dat hij niet de indruk heeft dat het overleg op dood spoor hoogmade/den haag gemeente en de provincie sti muleert het project Aarweide natuurvriendelijke vormen van recreatie, zoals kamperen en de verhuur van fietsen en kano's. Het plan vergroot de recreatieve mogelijkheden in het Groene Hart en levert een bijdrage aan de leefbaarheid van het platte land, aldus de provincie. Zuid-Holland heeft voor een plan van het Nederlands Insti tuut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk (Nivon) in Amsterdam 60.000 gulden be schikbaar gesteld. Nivon stip pelt een wandelroute van onge veer 120 kilometer uit door het Groene Hart. Van deze route geeft het instituut een gids uit. Daarin staat volgens de provin cie achtergrondinformatie over de natuurwaarde, de aard van het landschap en de cultuurhis torie van het Groene Hart. marun kramp/anp Van Leeuwen maakte bij de Raad van State bezwaar tegen de plannen in het zogeheten Planologische KernBesluit. Uit het ontwerp-tracébesluit (OTB) van de hogesnelheidslijn HSL en de verbreding van de A4 kan Aquaduct gaat weken later open alphen aan den run robbert minkhorst Het aquaduct in rijksweg 11 bij Alphen gaat zeker enkele weken later open dan gepland. Het weer heeft de afgelopen tijd zo tegen gezeten, dat de ingebruik name op 30 november niet kan worden gehaald. De festiviteiten rond de afronding van het aquaduct gaan wel gewoon door. De achterstand bij de asfalte- ringswerkzaamheden was al sinds oktober voorzien. De vele regen hield de machines nood gedwongen aan de kant. Rijks waterstaat hield toen echter nog wel de mogelijkheid open dat het aquaduct en de aansluitin gen op de Alphense rondweg en de Boskoopseweg toch op tijd open konden. Dat is een illusie gebleken, zegt uitvoeringsleider J. Haaring van rijkswaterstaat. „We hopen nu dat we ruim voor de kerst klaar zijn. Het duurt in elk geval nog enkele weken. Was het in oktober nog de nattigheid die rijkswaterstaat tegenzat, nu is het de vorst die roet in het eten gooit. Bij tem peraturen onder nul is asfalte ren ook onmogelijk, aldus Haaring. Er zit niets anders op dan te wachten, meldt wethouder Groen in 'tWout. SP-raadslid 1. Gronert krijgt een vreemd gevoel bij het uit stel, zegt hij. „Het is raar als het aquaduct niet opengaat terwijl de feesten gewoon doorgaan." Aan de andere kant, beseft hij, „hier kunnen ze weinig aan doen. Het feest kun je ook niet meer afblazen." Overigens is Gronert be nieuwd naar de antwoorden van de wethouder op zijn vra gen over de kosten van de festi viteiten. „Dat het zo lang duurt, betekent dat hij enige moeite heeft om mijn vragen te beant woorden. Ik hoop voor hem dat het heel wat minder dan die 90.000 gulden kost. Dat is zot tigheid. Boycotten van de ope ning is een groot woord, maar we zetten dan zeker iets op touw." STROOIEN - Alphen kiest er net als vorig jaar voor om glad heid zoveel mogelijk te voorko men in plaats van op te heffen. Als gladheid via een sateliet- waarschuwingssysteem wordt voorspeld, laat Alphen de zout- strooiers al in actie komen. Er is dan al gestrooid voordat het glad wordt. Dit kost minder zout en minder mankracht. Al leen bij calamiteiten en extreme regenval wordt er curatief ge strooid: dat wil zeggen dat de gladheid wordt opgeheven. hij niet opmaken wat er met zijn boerderij gebeurt. Die staat middenin het voor de HSL inge tekende tracé en hij weet nog niet of het Rijk meewerkt aan de verplaatsing van zijn pand. De tijd gaat volgens Van Leeuwen dringen, want in het geval van verplaatsing moet hij de boer derij steen voor steen laten af breken. Hij vroeg de staatsraad daarom om de besluiten rondom de HSL voorlopig te schorsen. Landsadvocaat Besselink stel de tijdens de zitting op 13 okto ber vast, dat Van Leeuwen recht heeft op een volledige schade loosstelling. Wel vindt het Rijk dat de kosten van verplaatsing van het monumentale pand met dit bedrag in verhouding moeten staan. De staatsraad oordeelt dat het overleg nog niet in een impasse zit en wees het schorsingsverzoek van Van Leeuwen daarom af. Ook P. Rasser, die een bedrijf heeft aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp, behoorde tot de vele bezwaarmakers tegen het OTB. Ook voor hem achtte Bar tel het niet noodzakelijk om te besluitvorming te schorsen, want over de verplaatsing van zijn tuincentrum en hoveniers bedrijf zijn de gesprekken met het Rijk eveneens nog gaande. De verzoekschriften van de stichting HSL Hoogmade en de stichting Geen HSL door het Groene Hart willigde de staats raad eveneens niet in. De stich tingen wilden de uitvoering van de plannen tegenhouden omdat er in hun ogen betere alterna tieven voor handen waren. De gemeenten Alkemade en Ja- cobswoude zouden om die re den ook moeten stoppen met de aanpassing van de bestem mingsplannen. De staatsraad vond het echter niet vreemd dat de gemeenten planologische medewerking verlenen aan de HSL en de verbreding van de A4. De gemeenten zijn verplicht om binnen een jaar na de vast stelling van het OTB (dus voor april 1999) mee te werken. An ders komt hen dat op een aan wijzing van de minister te staan. Pas volgend jaar komen bezwa ren tegen afzonderlijke tracéde- len aan de orde. Daarin vragen buurtbewoners en actiegroepen bijvoorbeeld om verdiepte aan leg of meer geluidswallen. In de loop van 1999 komt dan de de finitieve uitspraak. De ravage was groot. De brandweer moest e bevrijden. n te pas komen c Bij een verkeersongeval op de Hoogeveenseweg in Benthui zen zijn gisterochtend zes ge wonden gevallen. Vier van hen zijn zwaar gewond. Zes ambu lances, de traumahelikopter en de brandweer van Benthuizen en Hazerswoude-Dorp waren ter plekke om hulp te verlenen. Het ongeluk gebeurde om streeks kwart over elf. Twee vrouwen van 44 en 49 jaar uit Den Haag en Waddinxveen re den in de richting van Benthui zen toen ze linksaf een erf op wilden rijden. Ze stonden stil om het verkeer van tegenover gestelde richting voorrang te verlenen. De auto met daarin twee bejaarde echtparen uit Ter Aar en De Zilk stonden eveneens stil. Een vrachtwa genchauffeur uit Etten-Leur lette niet op en botste achterop de wagen van het viertal. Deze auto kwam vervolgens weer te gen de voorste auto aan. De ravage was zo groot dat de eerste ambulance pas drie kwartier na het ongeluk kon vertrekken. De twee wouwen van de voorste auto zijn met rug- en nekletsel overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Het viertal uit de middelste wagen is het zwaarst gewond. De brand weer heeft ze uit de wrakken moeten bevrijden. De vier zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht en het LUMC in Leiden. De trauma helikopter was er alleen om hulp te verlenen. De Hoog eveenseweg is tot een uur in beide richtingen afgesloten ge weest voor alle verkeer. Dit leidde tot diverse verkeersop stoppingen in de omgeving. de brand is aangestoken, durft de politie daar nog altijd niet vanuit te gaan. Districtschef W. Weijnschenk van Rijn- en Aar- landen zegt dat de recherche slechts duidelijke aanwijzingen voor brandstichting heeft. Haar onderzoek loopt nog. Onderwijswethouder F. Dales roemde de directie van de school en de aannemer die het hoofdgebouw herstelde. „Het is ontzettend mooi geworden. De brand had wat dat betreft wel verder mogen gaan." Maar: „Het is en blijft een strop. Het heeft bloed, zweet en tranen ge kost. Het vrat tijd, het vrat geld- "Dales vroeg om een extra ap plaus voor het onderwijsonder steunend personeel en kreeg dat: „Dit heeft heel veel on zichtbaar werk verricht. Het was bij nacht en ontij aanwezig." robbert minkhorst Het Scala College in Alphen aan den Rijn heeft van binnen fris sere kleurtinten gekregen, nieu we vloeren, een ruimere entree, toiletpotten en een garderobe, maar de bi bliotheek wacht nog steeds op een volwaardige collectie boe ken. De complete inventaris kon door roetschade na de brand in juni de prullenbak in. De directie van de openbare scholengemeenschap liet daar om op de uitnodiging voor de heropening zetten dat een boek als kado haar liever was dan een bloemetje. Gisteren, tijdens die heropening, voegde directeur T. van Gils daar nog aan toe: „We hadden net in mei van dit jaar een feestje gevierd, omdat de bibliotheek in een jaar tijd vol ledig was geautomatiseerd." Hij liet verder weten dat de vrijwilli gers van de mediatheek inmid dels vol enthousiasme hun werk opnieuw zijn gaan doen. De brand die in het late voor jaar in de school woedde, richt te een miljoenenschade aan. Samen met het herstellen van die schade betekende dat een kostenpost van vier miljoen gul den. Hoewel voor de verzeke ringsmaatschappij vast staat dat Van Gils meldde nog dat na de binnenkant ook de buiten kant een facelift krijgt. Om de school komen hekken om de veiligheid te vegroten. Verder wordt het terrein rondom het complex opgehoogd, wordt het houtwerk vervangen en worden de muren gezandstraald. Het leeuwendeel van de kosten (on geveer een miljoen gulden) neemt de gemeente voor haar rekening. leimuiden marieta kroft De Raad van State heeft alle be zwaren van A. Leeflang uit Lei- muiden tegen de afvalwaterzui veringsinstallatie in die ge meente ongegrond verklaard. Leeflang protesteerde op 27 juli bij de Raad van State tegen de milieuvergunning die de ge meente Jacobswoude wilde ver lenen aan het Hoogheemraad schap van Rijnland. Leeflang vond dat er strengere eisen moesten worden gesteld aan de aan de Kerklaan gevestigde in stallatie. Hij was bang voor overstorten, waardoor vervuild water in de poldersloten terecht kan komen. Zijn pony's zouden er vervolgens weer van drinken. Ook vond Leeflang dat de in stallatie te veel lawaai maakte. „Je hoort precies wanneer de omgeving wakker wordt en gaat slapen", betoogde Leeflang. „Want dan gaat iedereen naar de wc." Verder vond de buur man dat de installatie bedekt moet worden door wintergroe ne beplanting. De Raad van State is het niet eens met Leeflang. Het hoogste rechtsorgaan schaart zich ach ter de gemeente Jacobswoude en het Hoogheemraadschap van Rijnland. Hij vindt dat er voldoende maatregelen zijn ge nomen om de overlast voor de omgeving tegen te gaan. Leef lang legt zich na acht jaar neer bij de installatie in de buurt van zijn woonboot. „Deze stap naar de Raad van State was de laatste die ik nog kon nemen. Ik hoop te er nog iets uit te kunnen ha len. Dat is niet gelukt." Wim Lageiweij maakt kadastrale atlas UILENBURG er Wim Lagerweij beschouwt kei- leon als een verre voorganger. „Hij de Franse bezetting de aanzet land in kaart te brengen", zegt de rker die aan de hand van de kaar ters uit de tijd van Napoleon de tode kadastrale atlas van zijn Jts heeft samengesteld. Die klus igervveij met tussenpozen zo'n drie van belasting is tot zo'n twintig jaar geleden gebleven." In de provincie is de Stichting Kadastrale Atlas Zuid-Holland actief. Dat is een vrijwil lige organisatie die zich sterk maakt voor het uitbrengen van aüassen in de provincie. Koudekerk is na Schoonhoven, Warmond, Hillegom, Krimpen aan de IJssel en Delft de zesde in de rij. Lagerweij (59): „Ik ben actief in het Historisch Genootschap in Koude kerk. Toen ze daar iemand zochten die de atlas van ons dorp wilde samenstellen, had ik daar wel interesse in." De Koudekerkse gegevens zijn in het Rijksarchief ondergebracht. Van de kaarten en registers maakte Lagerweij. kopieën. „Vervolgens heb ik die informatie in de computer gezet. Een enorme klus, want er was veel beschreven. Goed leesbaar, maar soms was het meer krul dan letter. Uitein delijk bleek dat er in die tijd, rond 1830, 120 eigenaren van onroerend goed waren. Aan de hand van de atlas kun je opzoeken wie destijds eigenaar was van de grond waar ie mands huis nu staat." Uit de gegevens bleek dat dominee Eland de grootste bezitter van land en huizen was. Ook zijn echtgenote had bezit. „De naam Eland kom je nu niet meer tegen, zoals vele namen uit die tijd. Slechts een handjevol namen is overgebleven, zoals Verburg, Van der Geest en Reijneveld. Dan besef je dat ze in een klein dorp ook niet zo honkvast wa ren als wel eens wordt gedacht. Het is inte ressant om te weten waar die namen geble ven zijn, maar daarop geeft het boek geen antwoord. Iemand die dat wil weten, moet zelf aan de slag." Leuk is ook te lezen wat er aan de grond belasting werd betaald. „Voor de villa waar tot voor de herindeling het gemeentehuis in was gevestigd, betaalde de eigenaar 350 tot 375 gulden. Een arbeidershuisje deed één tot twee tientjes per jaar." In de atlas is ook een aantal foto's, pren ten kaarten opgenomen. „Die kaarten zijn ook gekopieerd van de originelen en vervol gens verkleind. Omdat op die kaarten de perceelnummers niet meer waren te lezen, heeft Jan Wondergem die weggewerkt en weer opnieuw ingeschreven. Dat was een monnikenwerk, waarbij hij zo'n 2000 num mers heeft bewerkt." De aüas wordt uitgegeven door de Stich ting Rijnlandse Historiën in samenwerking met het Historisch Genootschap in Koude kerk en de Stichting Kadastrale Atlas Zuid- Holland. De atlas kost 24,95 gulden en is te bestellen bij W. Lagerweij, Prinses Marijke- straat 23, 2396 XA in Koudekerk aan den Rijn. Wim Lagerweij toont vol trots zijn kadastrale atlas van Koudekerk. FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27