Twijfel over bouwplan centrum Gesticht van vroeger komt weer tot leven Regio Eisen van tien en twaalf maanden wegens incest Supermarkt MCD niet weg uit Nassaulaan Zoeterwoude Sinterklaas in regio Voorschoten en NS in de clinch over stalling IZATERDAG 21 NOVEMBER 1998 ERNA STRAATSMA. 071-5356437,P Eerste steen 'Renbaan' Oegstgeest oegstgeest Wethouder G. van Eisen van Oegstgeest heeft gister middag de eerste steen gemetseld voor het woningencomplex 'De Renbaan' in de nieuwbouwwijk Poelgeest. Het project be staat uit negentien woningen, waarvan er achttien in een ovalen 'cirkel' worden gebouwd en één in een apart woonblok. De Ren baan is het derde bouwproject in de Broek- en Simontjespolder. De oplevering is naar verwachting in de loop van volgend jaar. Bouw sportzaal Curium begint I oegstgeest Het Academisch Centrum voor Kinder- en Jeugd- 1 psychiatrie Curium begint maandag met de bouw van een nieu- I we sportzaal. De zaal, die achter het hoofdgebouw van Curium R komt te liggen, wordt gebruikt voor bewegingstherapie. Tot nu U toe 'leende' Curium ruimte bij Endegeest en de Kannerschool. I De nieuwbouw moet voor de bouwvak klaar zijn en wordt ge- I heel bekostigd door Curium zelf. Hobby- en cadeaubeurs Voorschoten voorschoten In het activiteitencentrum De Boschbloem, aan de B.S. van der Oyelaan in Voorschoten, wordt vanmiddag een hobby- en cadeaubeurs gehouden. Tussen 11.00 uur en 16.00 r presenteren diverse amateuristen hun hobby's, als potten bakken, kantklossen, borduurwerk maar ook minder gangbare bezigheden als computerspellen en 'flightsimulators.' Voorschot op schadevergoeding Wassenaarse ambtenaar afgewezen den haag/wassenaar Een wegens corruptie ontslagen Wassenaarse ambtenaar krijgt geen voorschot op een eventue le schadevergoeding van de staat. De Haagse rechtbankpre sident A. van Delden heeft het verzoek van de in Katwijk wo nende man in kort geding giste ren afgewezen. De ontslagen ambtenaar vindt dat hij in 1995 onjuist is behandeld door de officier van justitie. De man is veroordeeld tot zes maanden onvoorwaar delijke celstraf omdat hij steek penningen aannam als toe zichthouder van de gemeente lijke stortplaats. Hij vindt echter dat justitie te vroeg informatie doorspeelde aan de burgemees ter. Die ontsloeg de ambtenaar vervolgens. Daarom eist de Katwijker een schadevergoeding van 'een veelvoud van 25.000 gulden' van de staat. De bodemproce dure daartoe moet nog begin nen en daarom vroeg de Katwij ker, die het water financieel 'tot de lippen heeft staan', een voor schot op die vergoeding. leiderdorp/den haag Tegen twee broers uit Leiderdorp zijn gis teren celstraffen van tien en twaalf maan den geëist, vanwege incest met twee nicht jes. Het misbruik begon toen de meisjes kleuters waren en zou acht jaar lang heb ben geduurd. De oudste verdachte, een 45-jarige man uit Leiderdorp, zei gisteren dat het mis bruik hooguit drie jaar duurde. De tweede, 34-jarige, verdachte probeerde gisteren niets af te dingen van de beschuldigingen van het openbaar ministerie. Uit de verklaringen die de rechtbankpre sidente voorlas, bleek dat de twee broers zijn opgegroeid in een normenloos gezin, waarin amper seksuele grenzen golden. „Soms lijkt het wel of iedereen het met ie dereen deed", zei de rechter over de dos siers. Niet alleen jonge nichtjes vielen ten prooi aan de sekshonger van familieleden. De 34-jarige verdachte is volgens de dos siers bijvoorbeeld zelf het slachtoffer van een derde broer. Een van de misbruikte nichtjes deed aangifte bij de politie, om te voorkomen dat de jongste generatie kinderen in de fa milie ook weer misbruikt wordt. De instan ties blijken echter niet goed raad te weten met de familie. De reclassering zegt dat zij de problemen binnen de familie niet kan oplossen. Een instantie in Utrecht zou de juiste behandeling bieden, maar die heeft weer haar eigen twijfels. De rechtbankpresidente vroeg de 45-ja- rige broer op indringende wijze of hij spijt had van zijn wandaden. Met grote moeite wist de man een antwoord te geven. De of ficier van justitie leidde daaruit af dat de man zich amper kan inleven in het leed dat hij bij de nichtjes heeft veroorzaakt. Tegen hem eiste zij een celstraf van achttien maanden, waarvan zes voorwaar delijk. De jongere broer zou meer spijt hebben en verdient een lichtere straf. Hij dient van de officier vijftien maanden te zitten, waarvan vijf voorwaardelijk. Collegepartij Progressief Oegstgeest heeft moeite met de plannen voor herinrichting van het winkelcentrum Lange Voort. „Tijdens een besloten ledenvergadering kreeg de buurt totale ondersteuning van de partij", zegt PrO-lid en buurtbewoner E. Veerman. „Het bestuur en de fractie hebben ons te kennen gegeven dat ze het standpunt van de buurt zullen verdedigen. De uitgangspunten van de verbouwing zijn niet meer herkenbaar in wat er nu is ge presenteerd." oegstgeest maarten keulemans PrO-bestuurslid M. Kraakman vindt het 'een beetje voorbarig' u maar te stellen dat het samenwerkingsverband van PvdA en Groen Links helemaal i de kant van de bewoners staat. „Het is inderdaad zo dat nog eens goed gaan kijken ar hoe het plan zich verhoudt tot de oorspronkelijke uitgangs punten. We komen daar nog op terug. Maar een officieel stand punt kunnen we nog niet naar buiten brengen. Er is namelijk nog geen officieel plan. an Kempen, die als raads lid de Lange Voort in zijn porte- feuille heeft, neemt de klachten de omwonenden heel seri- „Het is duidelijk dat we om de bewoners heen kun- Ook kan niet genoeg wor den benadrukt dat dit een voor tel is waarvan burgemeester en vethouders alleen nog maar lebben gezegd: laten we gaan ijken wat de direct betrokke- ïen ervan vinden. Het college - nclusief Van Eisen - heeft zich nog niet aan het plan gecomit- teerd." Dat er van progressieve zijde kritiek is op het plan, ontkent Van Kempen niet. „Er is wel be nadrukt dat de Lange Voort te veel een steenmassa wordt, met name doordat de Montesso rischool in het gebied wordt in gepland. Wij hebben altijd ge zegd dat de school wat ons be treft ook naar de Hofbroucker- laan kan. Ook het verkeer is waarschijnlijk een reden om wethouder Smitsloo (economi sche zaken) het vuur aan de schenen te leggen. Daar moet op z'n minst meer duidelijkheid overkomen." De rest is een kwestie van in terpretatie, zegt Progressief Oegstgeest. „Wat er op die avond is gezegd, wordt nu ver taald in een richting die in het straatje van de bewoners past," is de indruk van Van Kempen. PrO-bestuurslid A. Jongeneelen denkt daar iets anders over. „Dat het verhaal gaat dat we het eens zijn met de bewoners? Tja, daar kan ik me wel iets bij voor stellen." Terug naar Endegeest over ruim 100-jarige geschiedenis Het einde van de geest...wat is alles mooi geregeld, hoe is alles wonderijk mooi door de Vader zelf bestierd, dit is het einde van de geest dat gelijk ook het begin zal wezen", schreef Leidenaar Maarten Biesheuvel in een ver haal waarin hij terugblikt op zijn verblijf in psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. De ruim 100-jarige geschiedenis van dit 'krankzinnigengesticht' in Oegstgeest is opgetekend in het boek 'Terug naar Endegeest'. Het beschrijft de metamorforse van een gesloten gemeenschap met op het land werkende pa tiënten in gestichtskledij tot een open instelling die zich ten doel stelt zo veel mogelijk pa tiënten buiten haar muren te houden. Fragmenten uit patiënten dossiers en bijdragen van de schrijvers Biesheuvel, Wolkers en Maris maken dat het ge sticht van vroeger weer gaat le ven. De historici Gemma Blok en Joost Vijselaar vertellen chronologisch dat de geschie denis begint met de oprichting van Endegeest, in 1897 een ini tiatief van de gemeente Leiden. Het landgoed kenmerkte zich door zijn geïsoleerde ligging, rust en frisse lucht: het ideale klimaat voor krankzinnigen, idioten en zenuwlijders, zo meenden de stichters. Onder Gerbrandus Jelgers- ma, in 1899 de eerste hoogle raar psychiatrie, groeide het ge sticht naar 600 bedden in 1920. Maar van therapie was in die beginjaren nog geen sprake. De behandelaars waren machte loos omdat hun kennis ontoe reikend was. Poedelen Patiënten moesten in die tijd zoveel mogelijk het bed hou den want daar werden ze rustig van. Zo kon storend en 'on maatschappelijk' gedrag wor- 'Afdeeling Permanente Baden' van Endegeest waar onrustige den beperkt. In 1904 introdu ceerde Jelgersma in Endegeest de 'badbehandeling' waarbij onrustige patiënten dag en nacht in het lauwwarme water zaten om hen te kalmeren. Maar liefst 51 'lijders' zaten in 1909 in een dun nachthemd in bad, van wie één gedurende 240 dagen onafgebroken in het lauwe en vaak vervuilde water poedelde. In die jaren spoelde er dagelijks 18.000 liter duin water door de baden. Halver wege de jaren '20 raakte het therapeutisch badderen in on bruik. Jelgersma raakte rond 1914 gecharmeerd van Freuds psycho-analyse en dat bete kende dat artsen en verplegers meer naar patiënten gingen luisteren. Waandenkbeelden werden in detail geduid. De Oegstgeestse kliniek be gon in de jaren '40 met elek troshocks en de aandacht ver schoof meer naar lichamelijke behandelingen. Medicijnen die lauw bad zaten. agressie onderdrukten kwamen in 1952 op de markt en dat be tekende een stap voorwaarts. Het verplegen van de patiënten was namelijk niet altijd makke lijk. Sommigen schreven brie ven naar het vorstenhuis of rie pen de hele dag: 'ik hou van je, ik wil met je trouwen'. Maar er waren ook patiënten die krijs- ten, 'vieze luchtjes' verspreid den of erger... Regelmatig wer den plukken haar uitgetrokken, geschopt en gestompt en wer- FOTO ENDEGEEST/PR den knopen van uniformen ge rukt. Sommige verpleegkundi gen smeerden hun haar met olie in zodat patiënten er geen grip op kregen. „Ik wil naar huis, ze hebben me hier het hardst geziekt, dat noemen ze een ziekenhuis", schreeuwde een patiënte in de jaren '60. Haar onvrede ken merkt het tijdperk van 'anti psychiatrie': in een tijd van gro te maatschappelijke verande ringen kwamen ook psychiatri sche instellingen onder vuur te liggen. Ze zouden autoritair, onmenselijk en, net als de sa menleving, ziekmakend zijn. Praatsessies Eindeloze praatsessies ken merkten die jaren '60 en '70. Vaak kreeg familie de schuld van de ziekte van een patiënt. Niet de schizofrenie van een jongen was het probleem maar zijn 'schizofrene moeder'. „Die glimlach van u op dit moment, dat is helemaal fout", zeiden hulpverleners tegen ouders, 's Nachts werd er appeltaart ge bakken en therapie was niet verplicht. Een periode van 'totale anarchie', herinneren hulpverleners zich. Endegeest kreeg het steeds moeilijker. De kwaliteit van de zorg was wisselend en de huis vesting slecht: het ziekenhuis werd in 1978 'Ellendegeest' ge noemd. Na een grondige ver bouwing kon het zich weer met andere instellingen meten. Anno 1998 werkt het zieken huis samen met onder meer Riagg en Langeveld en zijn er plannen voor een hechtere band met het Leids Universitair Medisch Centrum. In 2005 zou Endegeest nog slechts 260 bedden en 46 dagopvang-plaatsen moeten hebben, bijna de helft ten op zichte van 1995. Meer kennis van de hersenen en genetische oorzaken van psychiatrische ziekten leiden tot betere be handelingen. „Het ziekenhuis was lang een gesloten gemeen schap. Als je 'gek' was dan ging je naar Endegeest", aldus di recteur Jan Kleijnc. „De ingrij pende veranderingen in de geestelijke gezondheidszorg van de laatste decennia hebben hier gelukkig een eind aan ge maakt." Terug naar Endegeest (uitgeverij Sun) is voor 49,90 in de boekhandel te koop. Naam: Henk Plomp Functie/beroep: predikant wijkgemeente Regenboogkerk, president-curator van de Theologische Universiteit van Kampen Burgerlijke staat: gehuwd, vijf kinderen Leeftijd: 58 jaar Woonplaats: Oegstgeest Wat heeft u de afgelopen week het meest bezig gehouden Dat zal duidelijk zijn: de sluiting van de Theologische Universi- ran Kampen en de her vormde kerkelijke opleiding in Leiden. Het is een heel heftige procedure geweest. En nu zijn Leiden en Kampen dus de klos. Als je ziet dat er mensen bij zo'n besluit beginnen te huilen, dan weet je hoe diep dat gaat. We waren nogal tegen, maar heb ben het spel verloren. Om het o maar eens te zeggen. Wat favoriete plek Mijn eerste gedachte: het i Endegeest en het Bos Rhijnhof. Daar wandel ik graag. Ik vind het een prachtig gebied. Weet u nog een mop? me nu te binnen r die potentie-pil. Daar schijnt een voorschrift bij dat je 'm heel snel moet doorslikken. Anders krijg je een stijve nek. Ja, dat hoorde ik hier op de Rotary. We lachen daar heel wat af. Waar leest u liever over: de eco nomische crisis in Azië, de ge meente-politiek of de snelheid van het licht? De snelheid van het licht, zeer zeker. Ik heb veel belangstelling voor het natuurwetenschappe lijke wereldbeeld en voor kos mologie. Dat heeft ook te ma ken met kritiek op het geloof, Eigenaars voelen niets voor idee van wijkbewoners en wethouder zoeterwoude dikwijls uit de na tuurwetenschappen komt. In elk geval ben ik jaren bezig ge weest met natuurwetenschap. Viert u Sinterklaas? Jazeker! Het is hier altijd een groot gezinsfeest, compleet met surprises en gedichten. We wil den het dit jaar nog overslaan, maar het kon niet. De hele meute komt thuis. Waaraan ergert u zich in Oegst geest? Ach, ik erger me niet aan zo veel... Waar ik soms moeite mee heb is het individualisme dat je om je heen ziet: dat mensen de neiging hebben hun eigen stuk je gebied goed te bewaken. Aan de andere kant is Oegstgeest een mengeling van patronen, van soorten mensen. Er is hier veel import. Het is moeilijk om daar een gemeenschap van te maken. En ach, zelf heb ik er natuurlijk ook een tick van, van dat individualisme. Welk boek heeft u walgend ter zijde gelegd? (Na lang nadenken:) Nee, ik kan me er werkelijk geen herinne ren. Ik weet meestal wel welk boek ik pak. Met wie zou u een weekje willen ruilen? Daar heb ik nog nooit over na gedacht, moet ik zeggen. Wat me nu te binnen schiet is dat ik wel eens veerman zou willen zijn. Lekker buiten, met zo'n bootje heen en weer. Of bos wachter, jachtopziener: dat soort dingen. Iets wat zich bui ten afspeelt en wat meer licha melijk is. Wanneer voelt u de aanwezig heid van God? Ik noem dat altijd 'licht-ervarin- gen'. Voor mij is er een belang rijk onderscheid tussen het licht van de eerste en het licht van de vierde scheppingsdag. Pas op de vierde dag kwamen de zon, maan en sterren. Het licht van de eerste dag is niet waarneem baar, maar wel ervaarbaar. Er zijn momenten in je leven waarop dat licht je omvat. Dat kan in de natuur zijn, in je rela tie, of tijdens een kerkdienst - al hoeft dat niet per se. Dat mys tieke, uitnodigende gevoel van: je mag er zijn, je mag bestaan. Dat noem ik God. Hoe ziet Oegstgeest er over vijf tien jaar uit? Dan zal het wel zijn volge bouwd. De Lange Voort zal er anders uitzien.' Dat is maar goed ook, het is nu echt een tochtplek. Verder hoop ik dat ze het groen met rust laten. Dat bijvoorbeeld het Bos van Wyc- kerslooth onaangetast blijft. tekst: maarten keulemans Het echtpaar Meijer peinst er niet over om met zijn super markt MCD aan de Nassaulaan in Zoeterwoude uit de wijk Rijnegom te vertrekken. Zowel buurtbewoners als wethouder H. van der Kooi vinden die ver huizing 'de ideale oplossing' om zo de vrachtwagens van de leve ranciers uit de krappe wijk te weren. Mevrouw Meijer reageert ver rast op de suggestie die woens dagavond tijdens een informa tieavond is geopperd: „Zo'n verhuizing zou wel heel erg ri goureus zijn. Nee, dat is echt niet aan de orde. We zitten hier net twee jaar en we zijn nog aan het groeien. We zitten nu juist ideaal in het centrum van de wijk." Meijer heeft er begrip voor dat de buurtgenoten last heb ben van de vier vrachtwagens die af en aan rijden naar MCD. „De eerste vrachtwagen komt om kwart over zeven 's morgens brood brengen. Wij zeggen daarom altijd tegen de chauf feurs dat ze rustig en langzaam moeten rijden." Haar man heeft de leveranciers ook al verzocht om met kleinere busjes de wijk in te rijden. „Dat oogt een stuk beter en levert minder klachten op." Volgens wethouder Van der Kooi is de verhuizing van de MCD wel de beste, maar ook de kostbaarste oplossing. Want de gemeente zou de Meijers dan schadeloos moeten stellen. De eigenaars van de super markt voelen wel veel voor het idee om de Nassaulaan weer te verlengen naar de Burgemees ter Smeetsweg. „Het dichtma ken van die ontsluitingsweg heeft de vorige eigenaar gedeel telijk de kop gekost. De Wanten uit de Weipoort kwamen toen niet meer omdat ze moesten omrijden. Daarnaast zou de weg naar de Smeetsweg ook zorgen voor minder vrachtwa gens voor de wijk.", aldus Meij- Overigens waren er woendag- avond ook bewoners van* de wijk Rijnegom die de super markt per se in de Nassaulaan willen houden. Zij benadrukten dat er vooral veel 'ouderen van dagen' de supermarkt dicht bij huis willen houden. Verhuizing van de supermarkt naar indu strieterrein Grote Polder of naar de Hoge Rijndijk zou voor de ouderen te ver weg zijn. Meijer vindt het overigens jammer dat zij niet is uitgeno digd voor de informatieavond over het veiliger maken van de wijk Rijnegom. „Mij was van deze avond helaas niets bekend. Ik had graag ook een inbreng gehad." Sinterklaas doet vandaag lei derdorp en Warmond aan, In Warmond meert hij om 13.00 uur aan in de gemeen tehaven. Daarna volgt een rondgang door het dorp. In leiderdorp komen Sinter klaas en zijn pieten om 11.00 uur per hooi aan bij het via duct Hoofdstraat/Reseda straat. De groepen 1 en 2 van de Elckerlyc en van de Re genboog varen Sinterklaas tegemoet. In een rijtuig trekt het gezelschap dan door het dorp. De optocht maakt korte stops bij de Oranje Galery (11.30 uur), in het oude deel van Leiderdorp, bij winkel centrum Santhorst (12.30 uur) en de Winkelhof waar de optocht om 14.00 stopt. Onderweg doet de optocht de volgende straten aan: Wil lem de Zwijgerlaan, Hoog- madeseweg. Van de Valk Boumanweg, Laan van Ou derzorg en de Engelendaal. voorschoten foto: dick hogewoning dimitri walbeek Voorschoten ligt in de clinch met de Neder landse Spoorwegen over de komst van een bewaakte fietsenstalling bij het plaatselijke station. NS willen wel verantwoordelijk zijn voor beheer en onderhoud van een rijwiel stalling, maar niet voor de bewaking. Voor schoten daarentegen wil dat de NS wel bij dragen aan de bewaking van de stalling en denkt aan personeel via zogenoemde Melkert-banen. Volgens NS-woordvoerster E. Prins vin den de spoorwegen dat er al genoeg moge lijkheden om fietsen te stallen zijn bij het station Voorschoten. Daar hoeven er niet meer bij. „En een bewaakte stalling is voor de NS niet rendabel. Dat hebben we onder zocht. Maar wij staan wel open voor alle voorstellen van de gemeente Voorschoten om zo'n bewaakte stalling te beginnen." Ambtenaren van de gemeente stellen vol gend jaar een 'haalbaarheidsnotitie' op over de komst van twee fietsenstallingen. De kosten van een fietsenstalling alleen al vari eren van één tot acht ton, afhankelijk van de gekozen luxe. Daar komen nog structu rele lasten bovenop. Te denken valt daarbij aan personeels- en onderhoudskosten. De kans bestaat daarom dat de komst van een bewaakte fietsenstalling een brug te ver is. Wethouder A. Draijer, na een gesprek met de NS: „We willen eigenlijk een be waakte fietsenstalling, maar niet tegen elke prijs. Uit gesprekken met de NS blijkt dat dit een weerbarstige materie is. Ze willen niet meebetalen aan bewaakte fietsenstal lingen, daarom willen wij het nu met Melkert-banen van de grond tillen. Maar of dat lukt, weten we nog niet. De NS moeten toch meewerken.1' Volgend jaar wil de ge meente uitsluitsel hebben of de komst van een bewaakte stalling alsnog doorgaat. De gemeenteraad roept al jaren om eet bewaakte fietsenstalling bij het station. En kele partijen maakten er zelfs een verkie zingsitem van bij de afgelopen gemeente raadsverkiezingen. B en VV van Voorschotcr zien in het dorp het liefst twee bewaakte Fietsenstallingen komen: één bij het statior en één in het centrum.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 25