HELP SLACHTOFFERS NATUURGEWELD MIDDEH-AMERIKA Sommigen kunnen kennelijk de ultuurverandering niet bijbenen Leiden Regio Prijswinnaars derde puzzel Swetterhage Drie ton voor Zorg en Opvang Leg uw eisen op tafel. Formuleer uw wensen over de u beschikbare ruimte en zet Jan Bentveld Interieur aan 't werk. Want persoonlijk advies op de tekentafel vertaald in een kreatief woonplan is de specialiteit van het huis. Een bijna vergeten dienstverlening die bij Jan Bentveld vanzelfsprekend is. Geef Jan Bentveld de ruimte en u krijgt het advies van uw (woon-)leven. jan bentveld/interieur Beveiligingsbeurs in Groenoordhallen Vijfendertig bedrijven en de po litie Hollands Midden zijn van daag en morgen aanwezig op de beurs Beveiliging Preven tie '98' in de Leidse Groenoord hallen. Er wordt onder meer aandacht geschonken aan za ken als brandkasten, rookmel ders en het Politiekeurmerk Vei lig Wonen. Vorig weekeinde werd de beurs al gehouden in de IJssel- hallen van Zwolle. „Van het aantal bezoekers zijn wij in eer ste instantie wat geschrokken. We hadden gerekend op 1500 tot 2000 bezoekers, er kwamen er 500. Maar de deelnemende bedrijven waren toch dik tevre den.", aldus de organisatie. Beveiliging Preventie '98 is vandaag en morgen geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toe gang bedraagt 17,50 per per soon. Kinderen tot en met 12 jaar hebben onder begeleiding gratis toegang. Het actieplan Zorg en Opvang krijgt drie ton van de gemeente Leiden. Het geld wordt in vijf pro jecten geïnvesteerd. De reden dat de gemeente het geld hiervoor vrijmaakt, is het ontbreken van een (rijksoverheid)budget voor deze projecten. Het actieplan Zorg en Opvang is de enige pijler van het Grote Stedenbeleid, waarvoor het rijk geen geld beschikbaar stelt. „Zorg en Opvang is een belangrijk project", laat wethouder H. Baaijens weten. „Dak- en thuislo zen moeten een kans krijgen op terugkeer in de maatschappij. Daarnaast moeten daklozen on derdak hebben en moeten ze bovenal, als ze wil len, ook iets om harjden hebben." Vandaar dat de gemeente een ton investeert het dagbestedings project. Dit project voorziet in bezigheden voor dak- en thuislozen, variërend van een uurtje knutselen tot een volledige baan. Het Grote Stedenbeleid is een overheidspro ject, waarbij zes grote steden geld krijgen om de binnensteden te verbeteren. De vier pijlers waar uit dit beleid bestaat, zijn Wijkontwikkeling, Eco nomie en Werk, Jeugd en Veiligheid én Zorg en Opvang. Voor dg eerste drie actieplannen stelt de overheid in totaal zo'n acht miljoen gulden be schikbaar. Voor het laatse plan moeten de deel nemende steden zelf geld vrijmaken. „Ik ver wacht dat ook voor Zorg en Opvang binnenkort wel overheidsgeld vrijkomt. Maar zover is het nog niet", aldus Baaijens Een ander project waar een deel van het ge meentelijk geld naar toe gaat, is het opzoeken van maatschappelijke problemen op straat. Baaijens: „Maatschappelijk werkers zullen die mensen proberen te bereiken, die nooit voor hulp bij een organisatie aankloppen." Het geld wordt ook gedeeltelijk besteed aan projecten om probleemhuurders te behoeden voor uitzetting, dagverzorging voor gehandicapten en de klus- aan-huis-dienst en de boodschappenbegelei- dingsdienst. Overigens hoeven niet al die projecten gefinan cierd te worden van deze drie ton. „Dat is slechts de gemeentelijke bijdrage. Ook vanuit andere hoeken wordt geld gestopt in deze projecten. Maar dat zijn vaak eenmalige bijdragen, waarop je geen lange termijnplanning kunt maken. De gemeentelijke bijdrage is structureel." GEEF JAN BENTVELD DE RUIMTE ,e. i rectrice Stadsgehoorzaal is'zich van geen kwaad bewust Na drie weken puzzelen is de stancl 9.883,35. Woensdag 18 november heeft notaris me vrouw mr. H.M. Karstens-van Halsema de winnaars van de derde ronde getrokken. Dat was de puzzel die zaterdag 7 november in de krant stond. Alle winnaars krijgen in de loop van volgende week schriftelijk bericht. De oplossing van de in te zen den zin van puzzel 3 luidde: 'De opgave is nog knap lastig'. De volgende twee letters in het sleutelwoord, dat nodig is om mee te dingen naar de (su- per)hoofdprijs, zijn de n en de s. De puzzel van deze week staat op pagina 37. De trouwe puz zelaars maken straks meer kans op een prijs met de twee extra hoofprijzen: twee kle- dingpakketten van O'Neill, elk ter waarde van 1000 gulden. De prijswinnaars van puzzel 3: C. Bonnet uit Leiden wint de actieprijs van deze week: een weekend in de Belgische Ar dennen in een bungalenne van vakantiepark La Clusure, ter waarde van ongeveer 850 gulden. M.J. v.d. Meer-Straathof uit Hoogmade wint vier kaarten voor een saunabad bij Sauna Thermen 5 mei in Leiden, ter waarde van 130 gulden. L. Mattie-de Boer uit Leiden wint vijf kaarten voor Tikibad in Duinrell ter waarde van 105 gulden. Mevrouw Zuyderduijn uit Katwijk wint een kledingbon ter waarde van 100 gulden, be schikbaar gesteld door Hen- ny's Rits. M.A. Schoonenberg uit Lei den wint een houten kistje met een fles Oude Simon Je never en een fles Ceylon ka- neellikeur met twee glaasjes, ter waarde van 87,50 gulden, beschikbaar gesteld door Rutte Zn. J. Vink-van Duuren uit Lei den wint een cadeaubon voor vijf personen voor Space The ater Omniversum in Den Haag of Imax Waterstad Theater Rotterdam, ter waarde van 87,50 gulden. J.M. Schenk-Pley uit Leiden wint een tien-muntenkaart om te 'zonnebanken', bij Siësta Beach in Leiden. A. Lammers uit Noordwijk wint een flacon Extreme Polo Eau de Toilete met een win kelwaarde van 75 gulden, be schikbaar gesteld door Presti ge Collections Nederland in Weesp. FOTO JAN SCHEERDER «CEESVANHOORE It.lJlUSDAM goed met de Stadsge- aai rzaal. Problemen die zich de op lopen tijd hebben voorge niet een twintigtal horeca- ieo lewerkers zijn het gevolg een cultuurverandering die imige mensen kennelijk niet pit nen bijbenen." Dat is in het t ha ide verklaring van Stadsge- dee izaal-directeur Petra Unger ian rde 'brief op poten' die een nsl itigtal horeca-medewerkers kei ft gestuurd naar het Leidse aaipeentebestuur. medewerkers, van wie er amigen meer'dan tien jaar in na Madsgehoorzaal hebben ge- zijn aan het begin van dit aerseizoen massaal opge- omdat zij geen vertrou- meer hebben in de direc- De groep schetst Ungers d als 'rommelig, achter dochtig en uitermate kinder achtig'. Unger: „Nou ja, ik sta paf. Ik ben me van geen kwaad be wust." Volgens de Stadsgehoor zaaldirecteur gaat het in de kern om een cultuurveranderings proces die, met haar komst, na de renovatie van de concertzaal in gang is gezet. Eerder dit jaar brak de Stadsgehoorzaal al met het echtpaar Rijntjes dat sinds de jaren zeventig de horeca daar bestierde. De BV Beheer en Exploitatie Stadsgehoorzaal, waarvan de gemeente Leiden honderd procent eigenaar is, zou het contract met Rijntjes voor een bedrag van 450.000 gulden hebben afgekocht. „Kijk", zegt Unger, „vroeger was de Stadsgehoorzaal een puur horecabedrijf, een ver huurbedrijf. En dat is natuurlijk veranderd. De Stadsgehoorzaal is een geheel andere onderne ming geworden en ik denk dat een aantal mensen daar moeite mee heeft. Voor het echtpaar Rijntjes was dat ook erg moei lijk. Maar we zijn in een goede verstandhouding uiteen ge gaan." Het nieuwe Stadsgehoorzaal concept, al eens gekarakteri seerd als 'de gevulde koek voor bij', is gericht op een grotere flexibiliteit, onder meer om te profiteren van de florerende congressenmarkt. Unger: „Ik kan het in deze nieuwe organi satie niet hebben dat mensen tijdens het horecawerk tegen el kaar schreeuwen als het niet goed gaat, of over de bar han gen. Dat kan niet. Ik denk dat die oud-medewerkers zich niet meer konden aansluiten bij de nieuwe cultuur hier. Alle horeca-medewerkers die nu van het toneel zijn verdwe nen, waren nog aangesteld door de heer Rijntjes, wiens orders zij moesten uitvoeren. Orders die, volgens de groep, op brute wijze door Unger werden doorkruist, zodat er soms een chaotische situatie ontstond. „Je wist echt niet meer waar je aan toe was. Had je net de kleedjes links neergelegd, moesten ze van Un ger rechts liggen," aldus Diane Langezaal, woordvoerder na mens de groep. De twintig horecamedewer- kers hebben twee seizoenen zonder geldige tijdelijke ar beidsovereenkomst gewerkt omdat zij zich niet konden neerleggen bij de voorwaarden in het contract. Langezaal: „Un ger heeft ons een contract aan geboden waarin onder meer stond dat er voor iedereen weer een proeftijd van twee maan den zou gelden. Dat is natuur lijk belachelijk voor mensen die soms al meer dan vijftien jaar in dienst zijn geweest." Volgens Unger zouden de contracten nog worden aange past. „Kennelijk is dat niet ge noeg geweest. Ik heb alle oud medewerkers voor een persoon lijk gesprek uitgenodigd. De he le organisatie zou op nieuwe leest worden geschoeid en we moesten de nieuwe manier van werken doorspreken. Het is be langrijk dat beide partijen het over zoiets eens worden. Was dat het geval, dan zou men een contract krijgen aangeboden. Slechts vijf mensen zijn op die uitnodiging ingegaan. Twee zijn weer in dienst gekomen, één had inmiddels een andere baan, De Stadsgehoorzaal. van de andere twee heb ik niets meer vernomen en ook van de rest heb ik niets meer gehoord. Ik weet echt niet waar deze groep het over heeft." Directeur C.A.J. van der Zwet van het Arbeidsbureau Leiden tilt niet zo zwaar aan de con- tractloze periode. „Het is nor maal dat beide partijen zo'n ar beidsovereenkomst van harte ondertekenen als zij de intentie FOTO TACO VAN DER EB hebben om alles ordentelijk te regelen. Het is te kort door de bocht om te concluderen dat de medewerkers nu een paar sei zoenen lang geen rechtspositie hebben gehad. Daar waar aan de ene kant arbeid wordt ver richt en aan de andere kant loon wordt betaald, zo zal iede re rechter vaststellen, is op z'n minst sprake van een arbeids verhouding." 'iSHO: Samenwerkende Hulp Organisaties artsen zonder grenzen, fester parents plan, Men in actie/solt, rnemisa. mensen in nood, nederlandse rede kruis, novib, stichting vluchteling, tear tund, !m> des hommes, unicei nederiand i.s.m. Landelijk Beraad Stedenbanden Nederland - Nicaragua ML*.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23