'Een staalkaart van zienswijzen' Historicus hekeltdemonisch beeld' van inquisitie Kerk Samenleving Paus tegen meer democratie in kei 15 Leidsch Dagblad ZATERDAG 21 NOVEMBER 1998 REDACTIE DICK VAN DER PLAS.l UTRECHT ANP De inquisitie was geen sinistere organisatie als de KGB, zorgde vaak voor beteugeling van ge weld tegen ketters en bracht geen mensen ter dood. Enkele weken na de oproep van paus Jo hannes Paulus II tot een grondig historisch on derzoek naar de praktijken van de Inquisitie, zet de Nijmeegse historicus prof. dr. P. Raedts alvast wat misverstanden recht. Over de inquisitie bestaat een demonisch beeld, constateert Raedts deze week in Een- twee-een, het orgaan van het RK-Kerkgenoot schap. In werkelijkheid heeft er in de Middeleeu wen nooit één grote rk-organisatie met vertak kingen in alle Europese landen bestaan die be doeld .was om ketterij uit te roeien. De paus stel de wel commissies samen die in een behaald ge bied of ten aanzien van een bepaalde groep on derzoek naar ketterse opvattingen moesten doen. Verder hebben inquisitiecommissies volks woede tegen ketters vaak eerder beteugeld dan bevorderd 'om een vorm van recht te scheppen waar tot dan toen wetteloosheid geheerst had'. Tenslotte bracht de inquisitie geen mensen ter dood. De meeste beschuldigden kwamen er met een berisping of boete van af. Alleen in extreme gevallen droeg de Inquisitie een veroordeelde aan de wereldlijke overheid over. Die paste dan de wel doodstraf toe. De inquisitie kon volgens Raedts alleen goed functioneren als de overheid meewerkte. Bij de Spaanse inquisitie was dat duidelijk het geval. De koningen gebruikten de inquisitie om een heid te scheppen. Die kon daardoor uitgroeien tot een alom gevreesde organisatie die heel goed vergeleken kan worden met de geheime politie in totalitaire landen. De Spaanse variant heeft echter ten onrechte het hedendaagse beeld van de inquisitie gevormd, meent Raedts. Of de Rooms-Katholieke Kerk schuld moet be lijden voor de uitwassen van de inquisitie, vindt Raedts geen interessante vraag. Het gebruik van geweld om de godsdienst te beschermen was in een tijd waarin geloof een publieke zaak was; volledig geaccepteerd. Alleen omdat religie voor de hedendaagse mens een privé-zaak is gewor den, wekt zoiets als de inquisitie nu afschuw. „Veel wezenlijker lijkt mij of er niet eens een debat gevoerd moet worden over de vanzelfspre kendheid waarmee wij godsdienst zijn gaan zien als een zaak van het individu en niet langer als een maatschappijvormende kracht", schrijft de hoogleraar middeleeuwse geschiedenis. VATICAANSTAD DPA/AFP Paus Johannes Paulus II heeft gisteren democratisering van de Rooms-Katholieke Kerk scherp afgewezen. Tijdens een ont moeting met de bisschoppen van Oostenrijk sprak hij in dit verband van 'misverstanden' en 'verkeerde ontwikkelingen' Er doen 'onjuiste opvattingen over de kerk' de ronde, die niet in overeenstemming zijn met de bijbel en evenmin met de traditie van de kerk, paus. Omdat in veel landi mocratie de overeen regeringsvorm is, plei mige gelovigen ook i democratisering van Dit is volgens de paus Oostenrijk en de bu het geval. „Maar komt niet van de Ker| basis, maar van God ven." Twaalf persoonlijke gesprekken over de (on)zin van het bestaan Geloof en ethiek lijken in de westerse samenleving aan het eind van de twintigste eeuw te hebben plaatsgemaakt voor kil materialisme. De wereldgodsdiensten hebben veel van hun aanhang, macht en invloed op het dagelijkse leven verloren. Wordt de moderne Homo Sapiens vooral gedreven door zijn consumptiedwang of bestaat het verlangen naar zingeving en verdieping nog wel degelijk? De journaliste/schrijfster Mascha Dellen (29), afkomstig uit Bussum en nu woonachtig in Amsterdam, levert met haar boek 'be boksende Boeddhiste en andere zoekers naar zingeving' een aanzet tot het beantwoorden van deze vragen. Twaalf min of meer bekende Nederlanders vertellen haar uit welke bron zij inspiratie putten en waardoor zij (nog) bevlogen geraken. De twaalf 'confessies' vormen samen 'een staalkaart van zienswijzen'. Een handleiding voor mensen die steeds meer a la carte hun geloof of overtuiging samenstellen, wars van dogma's en kerkelijke hiërarchieën. Onder de geïnterviewden acteur/regisseur/schilder Jeroen Krabbé over 'zijn' jodendom, kickbokser Lucia Rijker over 'haar' boeddhisme en groentefabrikant Henk Hak over 'zijn' protestantisme. Mascha Dellen: „Ik heb zelf geen religieuze achtergrond; misschien dat ik daarom juist voor deze thematiek heb gekozen." foto»gpd Mascha Dellen noemt zichzelf bevoorrecht. Niet om dat zij gezegend is met een onwankelbaar geloof, maar vanwege de kans die zij kreeg om 'De boksende Boeddhiste' te maken. „Ik ben vorig jaar benaderd door de uitgeverij of ik een boek wilde maken over geloof en overtuiging. Zij hadden mij uitgekozen, omdat ik vaak over dit onderwerp heb geschreven - in Trouw en tijdschriften, zoals Hervormd Neder land, Viva en Avenue. Het was fantastisch dat ik werd benaderd; als beginnend schrijver moetje vaak uit gevers aflopen met een manuscript." „Waarom de keuze voor de thematiek van geloof en overtuiging? Niet omdat ik een bepaalde richting of overtuiging aanhang, dat wordt soms onterecht als motief voor mijn boek beschouwd. Ik heb zelf geen religieuze achtergrond; misschien dat ik daarom juist voor deze thematiek heb gekozen." Mascha Dellen koos bij het uitwerken van haar inter views voor de 'monoloog', de geïnterviewde is vanaf het begin tot eind onafgebroken aan het antwoord. De journaliste lijkt zichzelf te hebben weggecijferd. „Ik koos voor deze vorm om op die manier iemands karakter en manier van praten naar buiten te laten komen. Het is een directe vorm die ik goed vind pas sen bij een thema als geloof en overtuiging. Een mo noloog zit ook in tussen het journalistieke en literai re, dat spreekt mij aan." „Ik heb de gesprekken wel degelijk gestuurd met mijn vragen. Ik beschouwde mijn rol tijdens het schrijven meer als die van een medium, bijna als ie mand die in de huid kruipt van de ander. De verha len zijn de weerslag van zeer intensieve gesprekken van vier vijf uur, die daarna eerst in zijn geheel zijn uitgetypt. Ik ben vervolgens aan het werk gegaan om er mooie goedlopende verhalen van te maken." Enkele van de geïnterviewden staan erom bekend dat zij niet makkelijk over hun privé-leven praten. Jeroen Krabbé is zo iemand, evenals voormalig Pax Christi-voorman Jan ter Laak. Die wees tot nu toe al le verzoeken om interviews af. Ter Laak deed nood gedwongen afstand van het priesterschap, nadat hij was beschuldigd van seksueel misbruik. „Ik heb de twaalf mensen benaderd met het verzoek om openheid. Ik liet hen weten dat ik nadrukkelijk de tijd wilde nemen voor de interviews, want dit thema is soms zo moeilijk onder woorden te brengen. Dat ging eigenlijk veel makkelijker dan ik had gedacht. Zij wilden bijna allemaal meewerken. Toen ik een maal in gesprek raakte, klikte het meestal meteen. Ik ben oprecht geïnteresseerd in wat zij te zeggen heb ben. Dat merkje als geïnterviewde en dat schept ver trouwen. Dat is waarschijnlijk waarom alle twaalf mensen zo openhartig hebben gepraat over iets dat zo enorm persoonlijk is." Het eindresultaat voldoet precies aan Mascha Del lens verwachtingen. „Ik wist op een gegeven mo ment hoe het boek zou moeten worden. Ik heb ook wel een beetje gekeken naar wie ik vroeg, hun leeftijd en hun beroep, maar ik was vooral geïnteresseerd in een goed verhaal. Ik wilde het heel breed houden, omdat het een boek moest worden dat aansluit bij de moderne tijd, waar iedereen zelf keuzen maakt. Maar, het moment bepaalt het gesprek. Het is maar afwachten of dat eruit komt. Dat is goed gelukt Behalve het jodendom, boeddhisme en protest me, komen het occultisme, humanisme, islam kele andere stromingen aan bod. De verhalen z heel indringend, maar hoe gedreven ze ook zijn na iedere geïnterviewde heeft even veel overtui als twijfels. „Dat is mij ook opgevallen. Er zijnk lijk maar weinig mensen die honderd procent geloof aanhangen. Sommigen betrekken boven elementen uit diverse richtingen bij hun overtui zij geven net even een persoonlijke draai aan hl oorspronkelijke geloof. „Er is kennelijk bij de keuze van een geloof ofoi tuiging veel minder sprake van groepsvorming, komt door de tijdgeest, maar ook omdat je den lijkheid hebt iets te vinden dat bij je past, zondf gevaar van vervolging of uitstoting. Het gaat on vorm van individualisering die goed is. Andere men, zoals eenzaamheid, zijn dat niet. Hier het het over een vrijheid van denken; dat is geen be king, maar een verrijking." De verhalen van Krabbé en de anderen geven gens Mascha Dellen een beeld van de motieven mensen om een geloof of overtuiging te zoeken centrale vraag is natuurlijk: waarom geloven mi überhaupt? Daarover zijn verschillende theorieë maar geen eenduidig antwoord. Een deel misse !fl I om zin te geven aan het leven, om nare en mooi emotionele momenten goed te kunnen beleven een plaats te kunnen geven." „Ik geloof niet zo in de theorie van escapisme, D TC denk dat mensen die op zoek gaan, iets willend voegen aan de werkelijkheid en niet willen weg vluchten van iets. Misschien is het leven in zijnl heid wel te moeilijk voor de meeste mensen. He ook geen meelopers in mijn verhalen; mensenc zondags naar de kerk gaan, omdat het moet. In gevallen steken zij veel energie in hun geloof of tuiging." Hebben de verhalen de schrijfster zelf nog béini „Ik heb mij neutraal opgesteld in de gesprekken heb gevraagd en geluisterd, maar geen mening en_ ven. Ik ben niet iemand die heel snel oordeelt.I tusi was ook niet mijn bedoeling om een keuze vooi zelf te maken of een persoonlijke zoektocht naa t g geving, al wekten de gesprekken die ik vijf maan rza lang heb gevoerd wel mijn nieuwsgierigheid op was vooral een thema dat mij bijzonder interes; n n de en fascineerde. De gesprekken en zeker dieo 1( mij onbekende richtingen, hebben mij hoogstel tra aan het denken gezet." Het gesprek met Jeroen Krabbé had nog een ple mei staartje voor de schrijfster. Krabbé sprak met ha i de in zijn Amsterdamse atelier en liet haar een de zijn schilderoeuvre zien. Een door hem vervaau rdi schilderij The Beach in Kiwayu siert nu de omsl atig van 'De boksende Boeddhiste en andere zoeker ft g naar zingeving'. „Hij bood mij dat spontaan aan ne ben er erg blij mee. Mascha Dellen. 'De boksende Boeddhiste enai Sta* zoekers naar zingeving'. Uitgeverij De Plataan rkt, phen ISBN 9058070115, prijs: 32,50 gulden. i Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen.overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwartwit) op testu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken, ANNO 1898 Maandag 21 November N00RDWIJKERH0UT Ter waarschuwing! Een koe van den landbouwer P.H., alhier, had zeere spenen en de zoon L. zou het beest melken. Hij had echter een wondje boven op de hand en deze zwol na het melken zóó op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een andere zoon J. was verkouden en had als gevolg wat men noemt een schralen neus. Toen hij bezig was met het melken der koe. raakte hij onwillekeurig met de hand aan zijn neus en ook deze 2wol op. Beide patiënten zijn ge lukkig beterend. LEIDEN DoorZ.M. den Koning van Zweden en Noor wegen is de heer A.W, Sijthoff, uitgever alhier, benoemd tot ridder in de orde van de Poolster van Zweden. Z0ETERW0UDE Hedenmorgen viel 't paard van Q.0. in de Zuidbuurt ten gevolge der gladheid op de Schou- tenbrug bij het dorp alhier. Gelukkig, dat het dier voor een brik gespannen was-, de val bleef dus beperkt tot het paard alleen, dat eenige kneuzingen aan den bek be kwam. Ten gevolge van de ziekte van een der wegwerkers, wa ren de bovendekken der bruggen niet met zand bestrooid en had de man, niet wetende dat het glad zijn zou, geen ander persoon aangewezen om de bruggen met zand te bestrooien. VISSCHEN Èen Engelschman heeft een middel be dacht om de visschen met een spiegel te verschalken. Hij bevestigt aan den hengel achter het aas een spiegel, zoodat de eene visch verbeeldt, dat een andere er op komt aanschieten en zich haast hem vóór te zijn! ANN01973 Woensdag 21 november LEIDEN LDWS heeft ook na de vijfde wedstrijd in de zaal voetbalcompetitie de toppositie in de eerste klasse zonder pun tenverlies nog stevig in handen. De rood-witten moesten gister avond aantreden tegen B T - op papier een lastige kluif - en zegevierden moeiteloos over de équipe van Eddy Monsels: 6-2. HOOGMADE Met een ,,ik ben benieuwd of hij wil starten", neemt brandweercommandant Van Rijn plaats achter het stuur van de oude rode Ford. Gierend en hoestend komt de brandweer wagen krakend in beweging, langzaam en onzeker. Zijn beste tijd is duidelijk al heel lang voor bij. .Tweedehands gekocht", schreeuwt Van Rijn boven het oorverdovend geraas van de mo tor uit, ,,vlak na de oorlog!" Van zelfsprekend bedoelt Van Rijn de tweede wereldoorlog, maar dan nog... Met de hele brand weermacht van Hoogmade, een vergrijsde groep mannen, wordt de oude auto straks voorgoed af gedankt. Onbruikbaar, versleten. Jan Oudshoom van Batteljee Terpstra probeert tevergeefs een pass van derscheppen. Morgenavond zal de gemeen teraad van Woubrugge definitief beslissen over het lot,van de Hoogmadese brandbrigade. Nie mand twijfelt eraan hoe die uit slag zal luiden: De wagen van de brandweer is oud en onbetrouw baar, de mannen zijn ouder en niet ,,bij de tijd" genoeg. Met de beslissing van de raad zal een gewaardeerd stuk folklore wor den afgesneden. Want al zijn de brandweerlieden van Hoogmade wellicht ouderwets, al is het corps naar de nu geldende maat staven niet bekwaam genoeg, zij Cees de Roode (r) van LDWS te on- foto archief lf.idsch dagblad houden van het werk. De plaat selijke commandant over het verder acht manschappen tel lende peloton, Van Rijn, heeft zich 31 jaar lang aan de brand weer gewijd. Twintig jaar daar van bekleedde hij zijn huidige functie. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Roosevejtstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J, Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred, regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W, van Wanrooy, chef a. i. red, Duinen Bollenstr. W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol I ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging re het automatisch afschrijven v; 'J geld, ontvangen 1,- korting per beu VERZENDING PER POS! per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEI Voor mensen die moeilijk lezen, s!a hebben of blind zijn (oteen ai hebben), is een samenvatting van hd nieuws uit het Leidsch Dagblad op gd beschikbaar, Voor informatie 0486-f (Centrum voor Gesproken Lectuur, K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. fuitgezonderdfe Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhui5:tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22