eiden Regio andaag. laatste oordeeldag bii I V&D wil liefst in eigen pand blij ven Een parkeergarage? Die nemen we mee ode rozen en een rode shawl voor 111-jarige Wat ben ik «og geen burgemeester Geraamte aan Plesmanlaan Grote stedenbeleid maakt gemeenten 'moedeloos' Afscheid Goekoop in de Schouwburg ;DAG 21 NOVEMBER 1998 IVIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 imp illen fototoestellen klikten en tv- ra's zoemden, maar Oma van Dam kte of verbloosde niet. Ze is zonder !u irrentie met haar 111 jaar de oud- V04 iwoner van Nederland en in die m nigheid onderhand wel gewend de belangstelling van de media. )dw van al dat gedraai voor haar neus Kaatje uit Leiden-Noord echt niet zenuwachtig, hoor. Veel eerder zich in het voormalige buurthuis lord in de Pasteurstraat nerveus iken over het feit dat haar vriend A*™ iet was gearriveerd. zie, stipt om twee uur draaide de open en daar maakte hij zijn entree knusse zaaltje vol familie en be kenden. Zijn toch niet geringe postuur ging ditmaal bijna geheel verborgen achter een enorm boeket vuurrode ro zen, 111 in getal. Maar toen burgemees ter Cees Goekoop dicht genoeg gena derd was om herkend te worden, veerde Oma van Dam vanuit haar leunstoel op. Ja, ja, voor de twaalfde keer was hij daar weer, ze wist het nog. Zoals ze ook weet dat hij volgend jaar weliswaar op haar verjaardag komt, maar dan zonder ambtskèten. Zoon Cor (71) die haar verzorgt in haar eigen huisje aan de Groenoord- straat deed het woord en wenste Goe koop in navolging van zijn moeder een lang en gezond leven toe. Maar de jarige stond er vervolgens wél op om zelf de twee flesjes witte Sancerre als afscheids cadeau aan haar vriend de burgervader te overhandigen. Ze kreeg er een rode Goekoop-shawl met het logo van Leiden voor terug. ,,Voor de koude wintermaan den", sprak hij in haar oor. ,,We willen toch niet dat U straks kou vat, nietwaar." Een dikke zoen was zijn deel. Ja, ja, de burgemeester heeft bij haar duidelijk een streepje voor. Ze zag er trouwens prima uit, voor een 111 -jarige. Voor zover je daarvan kunt spreken dan, want vergelijkingsmateri aal is misschien hooguit voorhanden in Oekraïne of ergens in de achterlanden van Cambodja. ,,Ze staat er op dat ik el ke week kom om haar haar te wassen en het liefst zoals nu ook te permanenten", verklapte buurvrouw Corrie van de over kant. ,,Als ik het per ongeluk vergeet, be klaagt ze zich bij haar zoon dat het jeukt en dat ze beestjes heeft. Die gooit er dan een dot eau-de-cologne op, maar dat vindt ze maar niks. Dan moet ik weer komen om haar netjes te maken. Ja na tuurlijk is ze nog best ijdel. Daar heeft leeftijd toch zeker niks mee te maken." Intussen ontstond er buiten in de smalle Pasteurstraat een ware verkeers opstopping. Niet omdat het nou zó gek druk was, maar omdat de brandweer was uitgerukt met maar liefst drie wa gens. „Kijk, als we komen, komen we ook goed", verklaarde één van de spuit gasten die nadrukkelijke aanwezigheid. „We zijn er hartstikke trots op dat Lei den de oudste inwoner van Nederland heeft. En zeker op eentje die nog zo vief is. Dus dat laten we ook effe zien." /DEN HAAG» RUUD SEP vel algemeen verwacht dat rond half november aam van de nieuwe Leidse emeester bekend zou den, is het kabinet ook gis- niet tot een benoeming imen. De speculaties over politieke Benoeming ne- toe, maai' een woord der van Binnenlandse za- ontkent dat er ook maar aan de hand is. „Het ge- rt wel vaker dat een be- ming wat langer op zich wachten. Dat hoeft niets betekenen." Ondertussen dt het steeds waarschijnlij- dat de Leidse burgemees- benoeming onderdeel wordt van een 'caroussel' waarin ook Rotterdam betrok ken is. De WD maakt openlijk aanspraak op de sinds augus tus vacante burgemeesters post in de havenstad, en is be reid om daar 'wisselgeld' voor te betalen. Wanneer de libera len Rotterdam overnemen van de PvdA, zou Leiden, dat tradi tioneel in handen is van de WD, een PvdA-burgemeester moeten krijgen. De minister van binnenlandse zaken heeft het recht om op grond van po litieke afwegingen de voor dracht van de vertrouwens commissie naast zich neer te leggen om een kandidaat van de gewenste politieke kleur te benoemen. Albert Heijn is bereid om 'veel geld' te investeren LEIDEN. WIM WEGMAN V&D geeft er de voorkeuF aan om na herinrichting van het Aalmarktgebied op de huidige plaats te blijven. ,,Ons huidige gebouw is ontworpen als warenhuis, dan ligt het voor de hand dat je daarvan ook gebruik blijft maken", zegt woordvoerder P. van Bakkum van moedermaat schappij Vendex. toekomstige bevoorrading van de winkels. Albert Heijn wil 'heel veel geld' investeren in de verwezen lijking van de plannen voor het Aalmarktgebied. „Hoeveel kan ik uiteraard nog niet zeggen, maar ons concern vindt het erg belangrijk om de winkels dicht bij de mensen te hebben", laat een woordvoerder van het hoofdkantoor in Zaandam we ten. „Daarvoor zijn wij bereid te investeren in overleg met de ge meente. Maar dan moet de ge meente ons wel interessante lo caties aanbieden." Albert Heijn heeft op dit mo ment een aantal supermarkten in Leiden, maar geen ervan be vindt zich in het centrum. In de plannen van MAB is in elke ge noemde variant een plek inge ruimd voor een supermarkt. Zo oppert de projectontwikkelaar de mogelijkheid van een super markt onder het zogeheten Waagplein, dat ontstaat door sloop van de pakhuizen van V &D in de Mandenmakerssteeg. Ook een grote supermarkt op de plaats waar nu nog het pand van Minerva staat, behoort vol gens MAB tot de mogelijkhe- HERMAN JOUSTRA Projectontwikkelaar MAB pre senteerde deze week ingrijpen de plannen voor het Aalmarkt gebied. Daarin zijn voor V&D twee verschillende varianten opgenomen. In het eerste voor stel blijft het warenhuis op de huidige plek gevestigd, waarbij het dan wel intern grondig wordt verbouwd. Bij de tweede variant verhuist V&D naar de andere kant van de Mandenma kerssteeg. Volgens Van Bakkum wijst Vendex, na de eerste bestude ring van de plannen, deze laatste variant zeker niet van de hand. „Maar een grondige her inrichting van het huidige pand heeft de voorkeur." Overigens zal ook deze verbouwing vol gens de Vendex-woordvoerder ingrijpend zijn en forse investe ringen vergen. Van Bakkum noemt de Aal marktplannen van MAB posi tief. „We zijn met de aanpak van het gebied nu verder dan ooit. Maar we zijn er nog lang niet." Als een van de belangrijk ste problemen noemt hij de den. „We zullen er ongetwijfeld nog vaak over gaan praten met de gemeente", zegt de woord voerder. „En niet alleen over een supermarkt in de binnen stad. Ook voor winkels als bij voorbeeld Etos, Gall&Gall en Ja- min willen we altijd de beste lo caties." Aan de Plesmanlaan is de afgelopen maanden een geraamte van het kantoorpand verrezen, dat ruim 320 medewerkers van het Hoogheemraad schap Rijnland moet gaan huisvesten. Het feit dat het kantoor het daglicht optimaal benut door re flecterende plafonds en lamellen, en dat het straks maar half zoveel energie gebruikt als een normaal kantoor, maakt het 53 miljoen gulden kostende bouwwerk uniek. Volgend jaar om deze tijd moet het prestigieuze bouwwerk zijn voltooid en ingericht. FOTO HIELCO KUIPERS voor drinker? Veel mensen vinden het drinken van alcohol plezierig. Maar teveel alcohol kan problemen geven Dat wéét iedereen wel, maar wat is nu eigenlijk teveel? En hoe kunt ,u verantwoord van uw glaasje genieten? De gratis brochure 'Wat ben ik voor drinker?' geeft u antwoorden Bel voor de gratis brochure én voor info over locale acties van de verslavings zorg-instelling bij u in de buurt. Bel de Alcohol Infolijn 0900-800 20 21 (22 cent per minuut) -Nationale dag van de Verslaving - De dag van de verslaving is een gezamenlijk initiatie) van alle instellingen voor alcoholpreventie' de regionale verslavingszorg-instellingen, het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering er Ziektepreventie, GGZ Nederland en Trimbos-instituut De dag werd financieel mogelijk gemaakt door het ministerie van VWS. Adres: Postbus 8400, 3503 RK Utrecht. LEIDEN «SUZANNE BARBIER De wijkontwikkeling in Leiden- Noord maakt alleen een kans als de overheid bereid is om meerjarenplannen te maken. Alleen de financiering van de 'harde sectoren' zoals de wo ningbouw is niet voldoende. Er moet een breder pakket op tafel komen waarin plaats is voor on derwijs, welzijn en sport. Dat zei wethouder Van Rij gister middag op de slotconferentie Wijkontwikkelingsplan in de Waag. Leiden-Noord is een van de vier zogeheten pilot-projec- ten wijkoritwikkeling die twee jaar geleden van start zijn ge gaan. De resultaten van de tweede rapportage wijkontwik keling Leiden werden aan de staatssecretaris van VROM, J. Remkes gepresenteerd in een syntheserapport van de betrok ken steden. Van Rij ging met de wethouders van andere steden Deventer, Groningen en Til burg, in discussie met over heidsvertegenwoordigers over de vervolgaanpak voor de wij ken. Nude plannenmakerij goed op gang is gekomen, wordt het tijd om de financie ring rond te krijgen, vond Van Rij. „Helaas heeft de grote ste- denbeleid-minister Roger van Boxtel geen pot waarvan het to taalplan in een klap betaald kan worden." De andere steden stelden ook dat de rijksgelden gebundeld moeten worden. Wethouder R. van Gurp uit Til burg verwoordde de stemming in de grote steden het duide lijkst. „Het rijk zou een be trouwbare bondgenoot moeten zijn om onze problematiek op te lossen. Het blijkt steeds dat ze het tempo op wijkniveau niet kan bijbenen. Ik word daar een beetje moedeloos van." staan ze dan. Alledrie in wethou- Dstuum met schoudervulling. Wit hemd, keurig dasje en kijk-mij- eens-staan glimlach. De linker izijn handen op zijn rug, de mid- gekruist voor de borst, de rech- oorde buik. Net horen-zien-en- pn. Ie voorpagina van het krantje over Klmarktplannen - dat u als het lis gister op de mat vond - wor- ze met veel bombarie aangekon- lOnder de kop 'Leiden profileert met ambitieuze plannen' staat: 'wethouders spreken hun ver dingen uit'. mdat we hier te maken hebben uitgave van de gemeente Lei weten we: hier worden de wethou- 'Kruijt, Pechtold en Van Rij ten to- 'gevoerd zoals ze het zelf graag o. Hier waren geen journalisten jw het werk die hun woorden uit z'n >7| and rukten of verdraaiden. Een e ambtenaar noteerde wat ze zei- En dat gaat deur aan deur in Lei- drietal is even van belangrijke be- gen weggerukt voor een ggesprek, meldt de scribent trots, eerste vraag aan Kruijt is meteen dialler: „In hoeverre ziet u vanuit tortefeuille de doelstellingen ver- lin de schetsontwerpen." En daar nt al het grote ontwijken. „Je moet in samenhang zien", antwoordt jf „We zijn niet voor niets met ^ja'saandeslag." a als wethouder vragen wilt ont- en, dan neem je dingen mee. Dat ode heren dus om het hardst. nam je een schrift mee naar •ol, een vriendin mee naar een 'of een bloemetje mee naar huis. Tde moderne bestuurder neemt andere dingen mee. Van Rij bijvoorbeeld, neemt 'heel na drukkelijk de discussie over het wel of niet bouwen van een parkeergarage' mee. En net als je denkt: dat zal niet meevallen, een discussie meenemen, maakt Kruijt het nog een graadje erger. Die neemt die hele betonkolos op zijn nek, want hij heeft het over 'het al dan niet meenemen van een parkeergara ge'. Kanjers zijn het, onze wethouders. Pechtold doet het weer anders, die laat 'zichzelf meenemen' in het plan. 't Is niet duidelijk wat dat precies betekent, maar het duidt in elk geval niet op kri tische zin. Wat hij daarna uitkraamt is helemaal klets. „Wat ik hoop", zegt de wethouder cultuur, „is dat de filosofie achter zo'n routingmet trekkersen een cultureel aanbod laat zien wat er alle maal achter zit". Wat die wartaal betekent vraagt de in terviewer niet. De wethouders spre ken, hij noteert. En u zoekt het maar uit. Eén ding kunnen we ervan leren. Als wethouders sprekend worden opge voerd zoals zij dat graag willen, dan zeggen ze helemaal niks. Anders zien Maar niet alleen op volgzaam en ge- TEKENING MAARTEN WOLTERINK nietszeggendheid. De Schotse archi tect goochelt wat met witte en gele blokjes in een maquette van het ge bied tussen Breestraat en Haarlem merstraat. Binnen twee minuten is de halve mini-stad vervangen door nieu we gebpuwtjes. De argeloze verslagge ver vraagt voorzichtig hoeveel van de witte blokjes die het veld moeten rui men op de monumentenlijst staan. Nee, vallen de wethouders bijna over elkaar heen, zo moet je dat niet bena deren. Het gaat niet om wat er weg moet. Het gaat om wat je overhoudt. En hoe dat in zijn samenhang over komt. En bovendien: zo concreet zijn de plannen nog niet. Een paar maanden geleden lekte het verslag uit van een gesprek van de he ren wethouders met de heren project ontwikkelaars. De boodschap van de wethouders was duidelijk: monumen ten die in de weg staan, moeten even tueel wijken voor de hogere belangen. Geen heilige huisjes. Maar zo mbet je dat niet lezen. Het gaat niet om wat er verdwijnt, het gaat om wat er blijft staan. (Toen de archi tect korte tijd later weer met de wét- houders aan tafel zat bezorgde hij met zijn Schots accent de heren bijna een hartverzakking. Hij gaf te verstaan de plannen nog één keer uit te \ekken.) Als de architect 's avonds zijn kunstje nog een keer ten overstaan van een wat groter publiek heeft herhaald, wordt de vraag nog eens voorzichtig gesteld: welke monumenten moeten er worden gesloopt? Pechtold gaat er maar weer voor zitten. De meeste mo numenten blijven in functie, het is niet de bedoeling om achter monumentale gevel de hele zooi weg te slopen. Geen schaamlapjes. En grootschalige sloop, zelfs sloop van een paar monumenten, zit er voor ons nu niet in. Waar zijn ze nou eigenlijk bang voor? Voor tegengas vanuit de raad? Kom nou! De wethouders presenteren een plan in de categorie 'groots en meesle pend', en er is natuurlijk geen raadslid dat zich daar tegen durft te verzetten. Laat de zeurkousen later maar eens aan hun kleinkinderen uitleggen, dat het door hun principiële opstelling nog altijd zo'n armoedig zooitje is aan de Rijn. Dan maakt het niet meer uit, dat die afbraak in Den Haag te boek staat als monument. AAP RIETVELD EN RUUD SEP Burgemeester Goekoop op de planken van de Leidse Schouwburg. Samen met (andere) artiesten en Leidse bekende gezichten. Dat mag u niet missen. Twee voorstellingen van een uniek gebeuren: donderdag 26 november en vrijdag 27 november. Kaarten 25 gulden per persoon zijn nog te koop bij de kassa van de Leidse Schouwburg (open van 11.00 tot 15.00 uur), Oude Vest 43, telefonisch reserveren van 12.00 tot 15.00 uur: 071-5131941. Zaterdag (zowel kassa als telefoon) van 10.00 tot 12.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21