foudgum Toerisme tRDAG 21 NOVEMBER 1998 17 Duitsers zijn 'relstijgers' Het toerisme in de Europese Unie neemt een grote vlucht. Vooral Griekenland, Frank rijk, Finland en Spanje liggen goed in de markt. Ook Ne derland is een geliefde be stemming. De toename van het aantal toeristen dat vorig jaar ons land bezocht, be droeg in vergelijking met het jaar daarvoor bijna 10 pro cent. Dat blijkt uit de jongste cijfers van het Europees bu reau voor de statistiek (Eu- rostat), die onlangs zijn vrij gegeven. Hotels en andere toeristen- verblijven in de hele EU boekten vorig jaar 1,5 pro cent meer overnachtingen dan in 1996. Vooral bij niet- Europese toeristen zit het oude continent in de lift. Te genvallers waren er voor De nemarken en Italië, hoewel dat laatste land met Frank rijk de toeristische wereldtop blijft aanvoeren. De sector bracht in totaal bijna 314,6 miljard gulden in het laatje. Dat betekent een overschot van 17,6 miljard gulden, want Europese toe risten spendeerden zo'n 297 miljard buiten de EU. Vooral Duitsers blijken interconti nentale 'reistijgers' en bren gen nogal wat dagen buiten de gemeenschap door. Ze worden gevolgd door de Britten. De EU telt zo'n 185.000 hotels en andere ac- comodaties, die aan negen miljoen mensen onderdak kunnen bieden. Afstand vanaf Amsterdam: 1050 kilo meter. Auto: Frankfurt - Karlsruhe - Stuttgart - Ulm - Memmingen - Bre- genz - St. Anton - Landeck - Serfaus. Trein: Tot aan Landeck en dan met de bus (30 kilometer). Vliegtuig: Inns bruck (100 kilometer) en dan met de bus (station Innsbruck), de trein en opnieuw de bus. Hoogte: 1400 - 2700 meter Aantal bedden: 5000 Liften: 1 kabelbaan, 2 gondels, 4 stoeltjesliften en 13 slepers Wachttijden: Alleen in de ochtend bij het dalstation. Hoogstens een half Totaal kilometers aan afdaling: 80 Moeilijkheidsgraad: Overwegend licht tot middelzwaar. Kinderopvang: Excellent.Op de Kin- derschneealm (vanaf 3 jaar) en in de Gastekindergarten (0-3 jaar). Langlaufmogelijkheden: circa 60 ki lometer, niet aaneengesloten. Drie sneeuwzekere en landschappelijk bui tengewoon mooie Kamperdell-loipen liggen op 2000 meter met een totale lengte van 20 kilometer. Een daarvan is ruim 13 kilometer lang. Verdere sportieve ontspanning: Ro delen, squash, klein overdekt zwem bad (09.00 - 19.00 uur), ijsbaantje, wandelen (40 kilometer sneeuwvrije paden naar onder meer het Kölner Haus en naar het aanpalende Fiss). Prijspeil: 6-daagse skipas 2030 Ös (kinderen tot en met 14 jaar 1150 ös). Pas voor het hele dal inclusief onder meer Fiss, Ladis, Nauders en Fendels: 2190 Ös (kinderen 1295 Ös). Avondvertier: Uitbundige après-ski (met de Patschi Pub als 'the place to be') en veel bars en disco's. Taal: Duits Bijzonderheden: Serfaus heeft een gratis metro die onder de Dorpsstraat van het ene naar het andere einde rijdt. Het dorp is zo goed als autovrij. Gasten mogen wel hun bagage in- en uitladen. Er bestaat een skiverbinding met Fiss (heen via de Bifanglift met daarna een wandelpad waarop veel 'gestosst' moet worden: terug vanaf de Unterer Sattelkopf langs een rode, ongeprepareerde piste). Bij Lazid ligt voor snowboarders een fun-park. Let op: in de hotels kan niet met credit cards worden betaald. Meer informatie: VW Serfaus, A- 6534, Serfaus, Oostenrijk, telefoon 00 43 54 76 62 39 of Oostenrijks Toe- ristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, telefoon 020 - 46 84 79 3. naar de hut. Vroeg doen, want tegen de middag wordt het hier relatief druk. Het uitzicht is adembene mend, de goulash-soep met bruin brood smakelijk en de vol in het ge zicht schijnende zon verrukkelijk. Om nooit meer weg te gaan. Ook al één van de aantrekkelijkhe den van Serfaus: de talrijke taveernes in het skigebied zelf. Drukbezocht en 'tolgemüüich'. De Massnerskihütte, het Kölner Haus, het Panorama-res taurant, de ronde serre daarvoor... Het uitserveren geschiedt met een onwaarschijnlijk hoge snelheid (of je nu iets te eten bestelt of te drinken) en de prijzen blijven nog net binnen het toelaatbare. Hoewel, als je bene den bij het dalstation in de Patschi Pub opnieuw een Loemoemba laat aanrulcken (rum, hete chocolade melk en slagroom) en opnieuw bijna een tientje per consumptie moet neertellen... Serfaus. Duur maar uitstekend. En soms zelfs een tikkie hautain. Maar mogen ze? Waar in Oostenrijk zijn de restaurants in het skigebied zo goed georganiseerd dat er zelfs om 12.30 uur nauwelijks rijen voor de buffet ten staan? En waar kunnen bij het dalstation zo makkelijk ski's en schoenen worden gestald? En - uit zonderingen zijn er om de regel te bevestigen - ook nog tegen zó'n bil lijke prijs? Een dorp met nog geen duizend in woners dat kan bogen op 1 vijfster ren en 13 viersterren hotels. Je zou er warempel achterdochtig van wor den. In dit geval dus onterecht. Skipas Moeders mooiste is het niet, maar het is wel een uniek diertje en voor het eerst in Nederland te zien: de naakte molrat. Het knaagdiertje heeft het uiterlijk van een onvoldragen embryo en een gebit dat verder alleen maar voorkomt in een bizarre nachtmerrie van een orthodontist. Een nieuwe expositie in het Noorder Dierenpark in Emmen legt uit, dat die grote tanden nodig zijn om knollen en wortels te eten, en uitgebreide gan genstelsels te graven. De lelijke bloterik leeft, net als mieren, bijen en termieten, eusociaal. Dat wil zeggen dat er per kolo nie één koningin voor nakomelingen zorgt; de rest werkt zich uit de naad. Lekkers Wie zoet is krijgt lekkers. Dat bekende zinnetje uit een Sinter klaas-tophit, houdt een belofte in voor bezoekers van de ge lijknamige tentoonstelling die nog tot 13 december in het Cu linair Museum aan de Kleine Haag 2 in Amersfoort te zien is. Tijdens workshops kunnen kinderen onder leiding van studen ten van de Bakkersvakschool Wageningen, lekkernijen maken sn proeven. De bakker-in-spe geven ook demonstraties. Gelretlome Wie een kijkje wil nemen achter de schermen van het nieuwe stadion Gelredome in Arnhem, kan zich aansluiten bij een rondleiding op donderdag 26 november 12 u). Vooraf aan melden noodzakelijk. Informatie: telefoon 026 - 88 07 88 8. Wilhelmina De ballingschap van koningin Wilhelmina in Engeland, waar zij de stem en het symbool van bezet Nederland werd, vormt de kapstok voor de tentoonstelling 'Wilhelmina en het verzet' in het Verzetsmuseum aan de Turfmarkt in Gouda (tot 28 fe bruari). Er zijn onder meer voorwerpen te zien, die door de Britse luchtmacht boven bezet Nederland werden gedropt, zoals foto's, strooibiljetten en pakjes sigaretten met de ge kroonde 'W' van Wilhelmina. Ook zijn fragmenten te horen van de bewogen radiotoespraken die de vorstin via Radio Oranje hield. Informatie: telefoon 01 82 - 52 03 85. COLUMN Francois Haverschmidt bracht me op het spoor van Fondgum, ook wel geschreven als Foudgern. Maar we houden het - als Fries onder de Friezen - op de eerste schrijfwijze. De dichter/dominee - hij werd bekend als Piet Paaltjens - verkondigde er van 185b tot 1862 Gods woord. Het was zijn eerste standplaats. Foudgum is bijna net zo aanvallig als het even verderop gelegen, aanzienlijk bekendere, Hegebeintum, ook wel bekend als Hogebeintum. Maar als Fries onder de Friezen, enfin... Foudgum bestaat uit een terp, een kerk en wat straatjes. Haver schmidt vond het een onaanzienlijk plaatsje. 'Een van mijn aca demievrienden die mij een bezoek kwam brengen, liep het rake lings voorbij zonder het op te merken en eerst in het volgende dorp vernam hij dat hij er midden doorheen was gegaan. Het zijn dit soort teksten die mij zo voor Haverschmidt innemen. Maar overdrijven kon hij wel. Foudgum rijst als een kathedraal op uit het platte Friese land; je kunt het - als je van Dokkum naar Holwerd rijdt - niet missen. Wie het bezoekt, komt onher roepelijk terecht op het tot melancholie stemmende kerkhof en wie over het kerkhof wandelt, krijgt onherroepelijk te maken met Hendrikje Zuidema. 'Blieft u een kopje koffie?', riep ze dit voor jaar vanuit de deuropening van haar woning. En zo belanden we als vanzelf bij één van de aspecten die Neder land zo aantrekkelijk maken. Waar je ook komt, overal wonen mensen met passie. Hendrikje is kosteres en weet alles van Paal tjens. Zoals die anekdote waarin de dichter van het weemoedig- sombere 'Snikken en Grimlachjes'zijn hondje uitliet. Het regen de, zoals het - in de gedachten van de dominee - in Foudgum al tijd regende: hard. De ploeterende Haverschmidt had wel ge merkt dat het beestje steeds zwaarder z. werd (en zich uiteindelijk liet voort- slepen), maar niet dat het arme dier üj in de bui was verdronken. Moest hèm co weer overkomen. O Toen wij in Foudgum waren plensde 5 het ook. Maar toen we wegreden, 2 glipte plotseling de zon door de wol- ken. We keken achterom en zagen het g dorp. Blinkend als een traan. CIJFERS WERELDWIJD WEG Internet is een vrijwel oneindige bron van informatie, ook voor reizigers. De komende weken wordt in deze rubriek aandacht be steed aan een stad die voor toeristen interessant is. Dublin is een stad met een zeer jonge bevolking. Dat heeft alles te maken met het feit dat veel léren zijn geëmigreerd in de afgelopen eeuw, al dan niet .als gevolg van hongersnood door mislukte aard appeloogsten. Jong of niet, de hoofdstad van de Ierse Republiek is in veel opzichten aantrekkelijk, door zijn mooie oude binnenstad, de 'levende' traditionele muziek in de pubs en de gastvrije bevol- king. Op de bekroonde website 'VISIT IRELAND' is veel culturele infor matie te vinden, maak kennis met de schrijver James Joyce, de man van Ulysses, die zijn eigen museum heeft. Ook Bram Stoker (Dracula) en Jonathan Swift (Gullivers Reizen) hebben gewoond of gewerkt in Dublin. Leuk zijn de 'Heritage Trails', excursies langs beroemde gebouwen, zoals de in klassieke stijl opgetrokken Bank oflreland. Zeer uitgebreid is 'IRELAND TRAVEL'. De site is zelfs voorzien van videoclips, maar daarvoor moet wel weer een speciaal program maatje worden ingeladen, hetgeen weer de nodige tijd gaat kosten. Maar het is de moeite waard. De 'DUBLIN GUIDE' is perfect voor accommodaties. Veel hotels zijn er te vinden en je kan meteen per e mail een kamer reserveren. Ook voor winkels is dit een goede site. De website van 'XCITE' tenslotte is handig en snel, geschikt voor mensen die snel even wat informatie willen hebben over Dublin. www. ireland .travelie www.hoi.ie.dubguide xcite.preview.travel.com Natuurfoto's Boksende hazen, 'geschoten' door de Duitse fotograaf Manf red Danegger, leverden dit jaar 's werelds beste natuurfoto op. Dat vindt althans de jury van The Wildlife Photographer of the Year Competition 1998, een wedstrijd, georganiseerd door het BBC Wildlife Magazine en The Natural History Museum in Londen. Fotografen uit zestig landen zonden voor de vijftiende editie in totaal twintigduizend natuurfoto's in. De boksende hazen hangen, samen met alle andere bekroonde foto's, tot en met 10 januari volgend jaar in het Museon, Stadhouderskade 41. Den Haag. Om de concurrentie van de populaire ski-oorden in Colorado beter het hoofd te kunnen bieden komen vier skigebieden in de buurstaat Utah dit jaar voor het eerst met een gezamenlijke dagpas. Het gaat om Alta, Brighton, Solitude Mountain en Snowbird, alle vier op korte afstand van Salt Lake City. De dagpas kost dertig dollar en wordt verkocht via reisagent schappen en touroperators. In Utah worden in 2002 de olym pische winterspelen gehouden. De meeste ski-evenementen vinden plaats in en rond Park City, aan de andere kant van Salt Lake City. Lelijke bloterik Serfaus, een authentiek bergdorp dat zich omzichtig aanpast aan de moderne tijd. Geen wintersportdorp is volmaakt. Er valt altijd wel iéts te kankeren. Totdat je in Serfaus komt. Zeer zeker, 't is er duur. Zo duur zelfs, dat veel Nederlandse touroperators het plaatsje mijden. Hier valt niets te verdienen. 'Dit is onze prijs', zeggen de hoteliers laconiek, 'en wie dat niet wil betalen, loopt maar door'. Hoog moedigheid troef. Maar toevallig kunnen ze zich dat in Serfaus ver oorloven. Net zo makkelijk. Zelfs in het laagseizoen zit het dorpje altijd mudvol. Met Duitsers vooral. Het aantal Nederlanders loopt gestaag terug. Opgetut Het aanvallige van Serfaus zit 'm on getwijfeld in de eerste plaats in het dorp zelf. Een snoepje. Houten Hans en Grietje-huisjes, vrolijk opgetutte etalages, gezellige tingeltangels, los lopende tóppen, de lauwe geur van een koeienstal, een kerkje op de plaats waar een kerkje hoort te staan en - dat vooral - nergens grommen de en stinkende auto's. Want die zijn verboden. Iedereen loopt hier, moét hier lopen. De door duizenden voe ten aangestampte sneeuw knarst on der de zolen en wie haast heeft, neemt de metro of - zoals hij door de 950 autochtonen vol trots wordt ge noemd - 'der Dorf-U-Bahn'. Het ding werd 15 jaar geleden aan gelegd en bepaalt zonder zelf in zicht te komen het gezicht van Serfaus. De op luchtkussens rijdende wagens jakkeren tussen 07.30 en 18.00 uur De reis er naar toe mag dan een kwelling zijn; het smartegeld is hoog. Een dagje skiën in Serfaus en je bent alles vergeten: de kokende drukte op de Autobahn bij Ulm, de kilometers lange file voor de tunnel van Lindau en zelfs het urenlange, eindeloze gesukkel op het traject Bludenz - Landeck - Ried. Trek minstens twee dagen uit voor de rit naar wat zo ongeveer als het einde van Oostenrijk mag worden beschouwd. En merk vervolgens dat je niet eens de enige bent die dat er voor over had. voor niks en niemandal om het kwartier van het ene einde van het dorp naar het andere en stoppen on derweg twee keer. De metro maakte van Serfaus weer Serfaus. Een authentiek bergdorp, dat zich om zichtig aanpast aan de moderne tijd. Zo was het, zo is het en zo moet het altijd maar blijven. Behalve in het skigebied natuurlijk. Omgerekend in Nederlands geld werd hier in de afgelopen tien jaar voor zo'n 100 miljoen gulden verspij kerd. Restaurants kregen een facelift; krakkemikkige slepers werden ver vangen door nagelnieuwe, kamer brede stoeltjesliften naar onder meer Plansegg en langdurige opstoppin gen bij het dalstation tenslotte, ko men nauwelijks meer voor sinds de aanleg van een pijlsnelle gondel. En er staat de geachte cliëntèle nog meer te wachten. Ook de lange, en daardoor soms zo kouwe sleeplif ten bij Masner zullen binnenkort plaats moeten maken voor moder ner materiaal. Het 'Geheim van Serfaus' overigens: skiën in het Masnergebied als de zon al als een vuurrooie skippybal over de bergtoppen rolt. Half vier in de middag en geen mens te zien. De Mindersabfahrt is hier van alle afda lingen zonder concurrentie de mooi ste, maar die vanaf de Masneralm mag er ook zijn. Zorgeloos zwieren en zwaaien totdat je plotseling tot het besef komt, dat je nog naar Ser faus moet. Een half uurtje verderop ongeveer. Met als uiterst smakelijke finale die prachtige Waldabfahrt (laatste stukje steil, maar wie daar te genop ziet kan de simpele Mittelab- fahrt nemen). Schoonheidspukkel Nooit Masner verlaten trouwens, als er nog geen bezoek is gebracht aan de Hexenseehütte. De schoonheids pukkel van Serfaus. Eerst met de Minderslift naar boven, dan met de ski's op de schouders tien minuten lopen en tot slot een korte, eenvou dige afdaling door de diepe

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17