Multi Media Home Publishing 99 Geluid uit de pc zonder geluidskaart I fffjj H.DEVRIES BOEKEN De draak breekt los goedkoop alternatief voor Windows _J5_ Nieuw systeem van Microsoft in samenwerking met Philips I HHMMR Kruiswoordraadsel ORIZONTAAL: Kielwater; 3. cijfer; 6. persoonlijk vnw.; 9. rondhout; 10. ulvrucht; 12. fruit; 14. figuur uit Shakespeare; 16. kwartaal; voegwoord; 20. muzieknoot; 21. soldatenvoedsel; 26. man wadel; 27. vorstentitel; 29. stand der edelen; 31. persoonlijk 32. vogelproduct; 33. brandgang in een bos; 34. lofdicht. ERTICAAL: Transpiratie; 2. grondsoort; 4. grond bij een huis; 5. bosgod; IDS sprakeloos; 8. slagroomgebakje; 11. mangel; 13. nederig- [id; 15. persoonlijk vnw.; 17. schuw dier; 18. vordering; 21. (iponist; 22. nobel; 23. muzieknoot; 24. koud en vochtig; hijswerktuig; 28. Europeaan; 30. gelofte. orizontaal: 1. Op slot; 7. Arras; 8. appel; 9. offer; 10. beun; stille; 12. muilen. trticaal: 2. Pasar; 3. lampje; 4. tillen; 5. kano; 6. graffiti; 10. 1 *n; 11som. flossing van vrijdag: E/Z-Z-T-S /-AC O-E A-AP &-£-\A&A-A-<S-/> OF AA O Er- r+T-SZ- kr-i.-A-A-r 7" C-AAT PV-AZ- v \S-JE-A/V-Z/ AA-£-/-/A-Z. £-£> w-E-r AS. tf-/J S-f-6-O.N M-E-T- E-E-N N-A T-E P-E-F/-K-E-fS O-U-S /-AC N-E-E-M A-A-A//>A-TH-/J V-A-N P-E PA-E-T-fJ Z-A-L 2-'J A/. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT Watertanden met Cas Spijkers WILL DE RAAFF Dat koken steeds populairder is geworden blijkt wel uit het feit dat een steeds groter deel van het gezinsbudget aan voedsel opgaat. Dat zal niet in de laatste plaats te danken zijn aan de toegenomen populari teit van kookprogramma's op de televisie, waarbij bekende Nederlandse koks het publiek letterlijk een kijkje in de keu ken laten nemen. Zodra wat tipjes van de culinaire sluiers worden opgelicht kan heel Ne derland zien ervan overtuigen, dat de hoogstandjes ook in ei gen keuken haalbaar zijn. Cas Spijkers is een van die topkoks die op het beeld scherm te zien zijn, en dankzij Davilex nu ook op het compu terbeeldscherm. Meeliftend op de bekendheid van de popu laire Brabander verscheen on langs de cd-rom Davi-recept, een computerkookboek met meer dan 500 recepten en vi deo-kooktips van Spijkers. De ondertitel 'De praktische kookhulp voor elke dag' is wel licht wat pretentieus, maar waardevol is het jongste pro duct van het Nederlandse soft warebedrijf zeker. Niet alleen zijn er tal van watertandende recepten met een muisklik op roepbaar, met boodschappen lijst, handige indicatoren voor het aantal calorieën, het aantal sterren en de bereidingstijd. Die recepten zijn er op allerlei terrein, van bijgerechten, voorgerechten, hoofdgerech ten, eenpansgerechten en ei- ergerechten tot compotes en nagerechten. Er zijn ook vege tarische schotels opgenomen. Davi-Recept heeft bovendien een dubbele zoekfunctie: op soort, bijvoorbeeld bij he sa menstellen van een feestelijke dis, maar ook, heel handig, op wat er toevallig in huis is. Op basis daarvan zoekt Davi/Cas een smakelijke kooksuggestie bij elkaar. Het uitprinten van het recept, de bereidingswijze en het noodzakelijke bood schappenlijstje is natuurlijk standaard, maar voor de voor uit-planners is zelfs voor da gen of weken in het voren het menu te bedenken. Op basis daarvan wordt de boodschap penlijst samengesteld, zodat men voor het opgegeven aan tal diners slechts eenmaal naar de winkels hoeft. Bij de meeste recepten is een foto van het opgemaakte bord te zien, want dat hoort volgens Spijkers noodzakelijkerwijs bij de tafelbeleving. Bij een aantal is bovendien de meesterkok zelf op video te zien, waarbij hij de bereiding voordoet en allerlei technische en tactische tips in beeld brengt. Davi-Recept is een van de lek kerste Davilex-producten, ge makkelijk in het gebruik, en dankzij de inbreng van Cas Spijkers ook nog eens hoogst amusant. Min. systeemeisen: 486,16MB RAM, 20MB vrij, 2x cd-romspe- ler, SB-comp. geluidskaart, SV- GA-256 kleuren, Windows 95 of 98. Prijs: 49,95 gulden. De kookkunsten van Cas Spijkers zijn ook via het In ternet te volgen. Restaurant 'De Swaen', waar hij werkt is te vinden onder www.s- waen.nl Zes miljoen gedichten FRANK BUURMAN Het maken van een een voudig Sinterklaasgedicht kan voor sommige men sen een bezoeking zijn. Daarom heeft Denda Multimedia/Topware uit Oldenzaal een 'gedichten generator' op cd-rom uit gebracht, die niet minder dan zes milioen gedichten bevat. Tik de naam van een persoon in en de naam van het cadeau, en binnen een fractie van een seconde staat er een gedicht van vier coupletten op het scherm. Even afdrukken met een toepasselijke achter grond en klaar is Sinterklaas. De kwaliteit van de gedichten is niet bepaald om over naar huis te schrijven: het metrum klopt meestal niet en de logica is ver te zoeken. Wat te den ken van 'Ad, altijd aardig en met een bruine tint, heeft dit keer iets gedaan dat Sint niet zint, Ad zit in spanning, wat zal het toch zijn, het is een cd- rom, gewoon voor de gein'. Bovendien lijken de gedichten in de praktijk allemaal nogal op elkaar, alleen de naam van de ontvanger van het cadeau en het geschenk zelf variëren. Maar het rijmt in ieder geval wel en het is mogelijk gedich ten te produceren met een tempo van zeker 120 per uur, dus er kunnen veel mensen mee geholpen worden. De cd- rom bevat bovendien een rijmwoordenboek, kan ook voor Kerstmis worden gebruikt (het woord Sinterklaas wordt dan gewoon vervangen door Kerstman) en er kan worden gekozen uit diverse achter grondjes voor het gedicht. Voeg daarbij de suggesties voor surprises en een Cadeau Top-50 en het is duidelijk dat de feestdagen niet meer stuk kunnen. Toch kan deze Ge dichtengenerator absoluut niet op tegen de creativiteit van een mens, zelfs al is de taalvaardigheid van de dichter nihil. Advies: koop deze goed kope cd-rom, maar gebruik hem alleen in noodgevallen: in geval van tijdgebrek, als ie heel veel gedichten moet maxen of bij een chronisch gebrek aan inspiratie. Min. systeemeisen: 80486 PC, 8 Mb ram, Windows 95/98 en een printer. Prijs: 14,95 gulden. TOMPOES Tom Poes en het Monster Trotteldrom De vluchtelingen bleven achter het rotsblok verborgen, totdat de gelui den van het monster weggestorven waren. Toen kwamen ze bedrukt te voorschijn en gingen op weg naar de stad, die zwart en vervallen tegen de nachtlucht afstak, terwijl dichte stof wolken de sterren verduisterden. „Dat ziet eruit naar zware averij", sprak kapitein Wal Rus ontstemd. „Mijn lading is nu plat als een cent, wil ik wedden. Als dat gedrocht twee keer per dag gaat werken, is het slechte vaart, meneer!" Hij kreeg geen antwoord, want heer Bommel, die naast hem ging, was te zeer ge schokt door het gebeurde en Tom Poes liep wat achteraan om na te kunnen denken. „Ik begrijp niet waar het monster gebleven is", dacht hij. „Er is nog steeds geen trot te zien. Ze zitten dus nog in hun vluchtgaten. Eensgezind zijn ze wel, dat is zeker." Op dat moment hoorde hij plotseling een klagende stem achter een rots - en toen hij wat verbaasd ging kijken, zag hij een eenzame trot in het maanlicht zitten schreien. „Wat is er? vroeg Tom Poes. „Heeft het mon ster je kwaad gedaan? Of is je huis verwoest?" „N-nee," stamelde het ventje, „dat is het niet. Het zit veel dieper." „Hm", hernam Tom Poes nadenkend. „Dieper, hè? Wacht eens; waarom heb je je niet verscho len, zoals de anderen?" „D-dat is het juist!" riep de tfot snikkend uit. „De anderen voelen wanneer het monster zal komen. Maar ik voel niks. Ik ben niet normaal! Ik heb helemaal geen voorgevoel!" b.v. algemene boekhandel en antiquariaat studieboekcentrum van kennemerland «BUURMAN Microsoft, het Ameri kaanse miljardenconcern, slaat een nieuw pad in: de wereld van geluid. Op hardwaregebied dan, wel teverstaan. In samenwer king met Philips Electro nics verscheen deze maand een revolutionair luidsprekersysteem, dat het kan stellen zonder een geluidskaart in de pc: het Digital Sound System 80. Het systeem bestaat uit een subwoofer met een ingebouwde 80 Watt digi tale versterker en twee sa tellietluidsprekers. Het maakt gebruik van de nieuwe USB-techniek (universal serial bus) om digitale audio-signalen afkomstig van internet, cd-roms, audio-cd's en dvd-roms pas na de ver sterker te converteren naar de analoge signalen, die de luidsprekers nu eenmaal nodig hebben. Dat gebeurt normaliter in de geluidskaart van de pc. Voor het digitale hi-fi pc- geluid werkte Microsoft nauw samen met Philips Electronics, dat veel erva ring heeft opgebouwd met digitale audio en USB-technologie. Het Amerikaanse concern nam daarvoor Philips' gepatenteerde wOOx subwoofertechnologie exclusief in licentie. Het Digital Sound System 80 maakt gebruik van de nieuwe mogelijkheden van USB door via deze poort niet alleen de stuursig nalen van het geluid te vervoeren maar ook de geluidssignalen zelf. Die kunnen softwa rematig door een tienkanaals grafische equalizer worden gehaald. Die meegelever de software maakt het mogelijk afzonderlij ke instellingen vast te leggen, zodat de ge- luidskarakteristieken kunnen worden afge stemd op de verschillen in daadwerkelijk Create Your Home Desktop Publishing Projects Easily! gebruik, zoals muziek, spellen of internet. De nieuwe Microsoft-loot is alleen USB- bruikbaar met Windows'98 en (uiteraard) een pc (minimaal P-166) met USB-aanslui- tingen. Maar ook analoog kan het systeem worden aangesloten, op de 'ouderwetse' ge luidskaart. Dan is minimaal DOS 5.0 of Windows 3.x vereist, alsmede een SB-com- patible geluidskaart met een MIDI-poort. Die geluidskaart blijft vanwege zijn line- en microfooningangen ook bij USB-aanslui- ting van het speakersysteem noodzakelijk als de gebruiker geluid wil opnemen. Rond deze tijd (eind oktober) ligt het in de winkels voor een adviesprijs van 599 gulden. Ontspanning Microsoft duikt dit najaar nog dieper in de markt van ontspannende en leerzame soft- en hardware. Naast een verscheidenheid aan joys ticks, joypads en racesturen, al dan niet voorzien van de Force Feedbacktechologie, kwam eerder deze maand de nieuwe versie van Encyclope die Encarta op de markt, evenals de nieuwe Encarta World Adas. Over de nauw keurigheid van die laatste wil ik u een anekdote niet ont houden: twee naaste familie leden, vorig jaar in Brazilië op rugzakreis door het Ama zonegebied naar Peru, toon den op de boot de zo ver mo gelijk ingezoomde en uitge printe kaarten uit de vorige versie van de Encarta Adas aan medereizigers. Bij de schaarse namen van neder zettingen in het dunbevolkte gebied troffen die arbeiders ook de boerderij aan, waar zij werkzaam waren. Over gede tailleerd gesproken. Ook op de spelmarkt gaat Microsoft verder. In novem ber komen vier nieuwe ga mes beschikbaar. Daaronder is een speciale versie uit van de overbekende Flight Simu lator: de Combat Flight Simulator, met luchtgevechten in de context van de Twee de Wereldoorlog. En om nog even serieus te worden: de opvolger van het totaalpakket Home Essentials, Microsoft Works Suite 99, staat voor eind november op het program ma, voorafgegaan door een aantal grafische softwarepakketten, zoals Home Publishing 99 voor het hele arsenaal: van wenskaarten maken tot DTP (desktop publishing) en fo tobewerking. igsspellen zijn er in allerlei soorten en maten, maar er I j miet veel die de moderne electronische oorlogsvoering ;t weergeven. Sofwarehuis SSI heeft met haar nieuwe isspel People's General met name de strijd in de lucht ider goed gesimuleerd. pel gaat over een derde wereldoorlog die mogelijk in het 005 zal worden uitgevochten. De Volksrepubliek China /in conflict met de westerse mogendheden over de ex- je van Taiwan, de 'opstandige provincie'. Profiterend van iaos in het verzwakte Rusland trekken Chinese troepen tordelijke grens over. Gesteund door onder meer Viet- en Noord-Korea loopt de losgebroken Chinese draak het ische leger aanvankelijk onder voet, tot de westerse mo- -arnt heden de helpende hand komen bieden. lie's General, een spel dat diplomaten in Peking waar- Dufii ilijk niet erg zullen waarderen, is de opvolger van Panzer iral II, een van de beste oorlogsspellen van dit moment. ge(j, er General gaat over een generaal in de tweede wereld- >g, die (als Duitse generaal) de wereld moet veroveren, of pllieerde generaal) de Duitsers juist de voet dwars moet n. Ook in People's General kan de speler kiezen: als Chi- generaal de wereld veroveren, of als westerse generaal hinese horden afstoppen. le's General lijkt veel op haar voorganger. De speler is ankelijk een beginnende generaal met een handvol een- n die enkele plaatsen op de kaart moet veroveren. In de van het spel wordt het leger steeds groter en doen de I iten veel ervaring op, zodat echte elitetroepen ontstaan, jand wordt echter ook steeds sterker en de scenario's, het kader van een campagne worden gespeeld, steeds lijker. nappe van de spellen uit de 'Living Battlefield'-serie van dat ze makkelijk te leren zijn, en uitdagend moeilijk. Is opnieuw moeten afgewogen keuzes worden gemaakt it samenstellen van het le- ger: helikopters zijn jduur en zeer kwetsbaar luchtafweer, maar kun- let gemak hele tank- is wegvagen. Wie jeld investeert in ieuriteit in de krijgt golven ibommenwer- over zich heen, ondertypes in gespeciali- in het uit- ilen van afweer. ;t spel inte- it te maken iet Chinese ien technolo- duwtje gekre- lk' kan over gea- erde tanks en heii ers beschikken, en de ise infanterie is bui- woon sterk. Vergeet igens niet te hte infanterie. Deze ien kunnen met heli- irs elk stukje van de in een enkele beurt en en dus afgele- lunten snel bezet systeemeisen: ium 166, 32 Mb Windows 98. Prijs: 90 gul- Beschikbaar eld door Minds- ,,Je kunt geen helpdesk bellen als je compu ter ermee ophoudt en evenmin hulp vragen aan je buurman, want die weet het ook niet. Maar voor de rest zijn de vakmensen het er over eens dat het besturingssysteem Linux voor de personal computer prima werkt". Onno Roep, systeembeheerder van de Technische Universiteit Delft, breekt een lans voor Linux, afgeleid van Unix, een sys teem dat ooit de potentie bezat de stan daard voor de computers te worden. MS- DOS en later Windows van Bill Gates won nen de strijd echter. Het Windows-besturingssysteem van Mi crosoft beheerst momenteel de markt: het staat op meer dan negentig procent van de pe's in de wereld. Geen wonder dat de soft waregigant uit de Verenigde Staten een beetje zenuwachtig wordt van de toene mende populariteit van Linux. Bovendien is Linux gratis, het is van iedereen en nie mand. Aan de wieg van het alternatieve bestu ringssysteem, dat er op beeldscherm onge veer net zo uitziet als Windows, stond in 1991 de toenmalige Finse informaticastu dent Linus Torvalds. Hij bedacht dat het mogelijk moest zijn om samen met nog en kele duizenden andere programmeurs over de hele wereld een goed werkend bestu ringssysteem te ontwikkelen. Het wereld wijde computernetwerk Internet werd hier voor als communicatiekanaal gebruikt. En nu is het zover dat al enkele computerbe drijven, zoals de fabrikant van databases Oracle, WordPerfect en Netscape, program ma's aanbieden voor het Linux besturings systeem. Systeembeheerder Roep meent dat de stij gende populariteit van Linux vooral is te danken aan zijn open karakter. Terwijl Mi crosoft de broncode van zijn programma's niet vrijgeeft, kunnen programmeurs en systeembeheerders naar hartelust werken in het diepste van de Linux-taal. Daardoor kunnen ze gemakkelijker problemen oplos sen. Linux is daarnaast onafhankelijk van de pc waarop het draait. Het draait op elk apparaat. „Bovendien is Linux beter voor het ontwik kelen van software," meent Roep, „en het is stabieler, het crasht veel minder snel." Maar de bekende softwarefabrikant uit de VS behoeft volgens hem vooralsnog niet bang te zijn dat Linux stormenderhand de markt zal veroveren. „Het kan commercieel alleen slagen als er meer ondersteuning voor het programma komt, in de vorm van een goede helpdesk." IGed. Oude Gracht 27 Jacobijnestraat 3-7 I 2011 GK Haarlem. Tel. (023) 53194 58. Fax (023) 5311680

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15