lultuur Kunst Geen afbreuk aan schittering Spanje Het wachten is nu op Whoopi en Trix Leids Projectkoor durft uitdaging aan MO en Museon ruziën Romeinse mijlpalen [isverstand: tragische tern in olijke franje ICHONE >CHIJN Iskar Aribo overleden DAG 21 NOVEMBER 1998 gj haag «anp en het Rijksmuse- an Oudheden in Leiden allebei graag vier in Den opgegraven Romeinse Jen tentoonstellen. De lebben hierover een zo'n jand verschil van me- dat ze het ministerie van wijs, cultuur en weten- pen om bemiddeling 5n gevraagd. Volgens het is de vorig jaar gedane it van internationaal be- imdat het uitzonderlijk is jér van dergelijke palen kaar worden gevonden, erden aangetroffen in de van nieuwbouwwijk Wateringse Veld door de Haagse archeologische dienst. Die had daarvoor een opgra vingsbevoegdheid gekregen van het ministerie gevolg waarvan ze de vondst mogen toeeigenen. Den Haag wil de palen dan ook graag houden en ze expo seren in het Haagse educatie ve museum Museon. Het RMO wil als nationaal muse um een zo goed mogelijk beeld geven van archeologisch Nederland en claimt daarom de palen eveneens. Het wil daarmee een soort jurispru dentie teweegbrengen voor mogelijke soorgelijke twisten in de toekomst. Protestantse Nieuwe Kerk volmaakte plek Spaanse katholieke kunst znsie wunand zeilstra lefstand' van Albert Camus door Toneelschuur Producties Spel Maureen Teeuwen. Ronald oesWouterson Regie Jan Peter 20/11. LAKtheater Lei- gieconcept van deze To- luur Productie berust op 'erstand'. Een voor de liggende, flauwe woord- misschien - die echter rleidelijk is, juist omdat apje klopt. De regisseur kennelijk gemeend de ;lden van de auteur om- t absurde in het mense- staan met olijke franje kunnen geven. Aanvan- lijkt dat nog spannend te Het verhaal is eenvou- kan dus stevig tegen- jemakkelijk verdragen, moeder en haar dochter een logement. Rijke llijke gasten worden door idood. Ze proberen aldus verkrijgen om ooit eens isteloze oord te kunnen i. Hun laatste gast en fer is de verloren zoon lizes die op herkenning Blaar zijn zwijgen met de ooet bekopen, spel is gesitueerd in een 'le keuken waar voortdu rend de vier spelers lopen te redderen. Dat valt nog te verde digen: we zien immers mensen die de leegte van hun bestaan proberen te vullen met druk ge doe en nutteloze bezigheden. De regisseur schuift hiermee natuurlijk wel alle realisme ter zijde. Maar zijn idee slaat door, de in en in tragische kern van het stuk verdrinkt in alle poes pas eromheen. Zonder enige aanleiding gaan twee spelers plotseling stevig dansen op een nummer van The Supremes. Er wordt een complete maaltijd klaargemaakt, twee spelers zor gen voor de afwas en iedereen is constant aan het opruimen en nieuwe rommel aan het cre- eren. Als je bedenkt dat de acteurs zelf ook niet zo goed raad lijken te weten met al dit gedoe, vallen de spelprestaties eigenlijk nog mee. Noch Ronald Top is een verloren zoon, noch Maureen Teeuwen een echt rouwende moeder. Er gebeurt te veel tege lijk, waardoor het stuk romme lig wordt. Echt vervelen hoef je je overigens niet, want goed zichtbaar loopt op de televisie de Sound of Music. Hoe de re gisseur dat allemaal zinvol bij elkaar denkt te brengen, is een raadsel waarop de voorstelling zelf geen antwoord geeft.. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog kwam ook de rooms-katholieke Nieuwe Kerk in protestantse han den. In de kerk zijn de ko mende maanden voor de expositie 'Schittering van Spanje' driehonderd kunst en cultuurschatten uit de zeer katholieke Spaanse Gouden Eeuw bijeenge bracht. Vierhonderd jaar na de dood van Filips II, de gehate tegenstander van 'onze' Vader des Vader lands Willem de Zwijger, verrast het kaalgeslagen protestantse godshuis als volmaakte plek om de schoonheid van de eeu wenoude rooms-katholieke relieken, heiligenbeelden, kazuifels en Madonna's te tonen. amsterdam fran^oise ledeboer 'Schittering van Spanje' kwam tot stand in eendrachtige sa menwerking tussen de Stichting Projecten De Nieuwe Kerk en de Spaanse ministeries van bui tenlandse zaken en cultuur. Het lukte de samenstellers voor de ze gelegenheid eenmalig een schat aan religieuze Voorwer pen, boeken, meubelen, kaar ten, muziekinstrumenten en meesterwerken van befaamde schilders als El Greco, Vela zquez, Zurbaran en Murillo uit de belangrijkste Spaanse mu sea, het Rijksmuseum en de Hermitage bijeen te brengen. Geboorte De Nederlandse exposities ter herdenking van de Vrede van Münster, die in 1648 een eind maakte aan de lange strijd van Spanje tegen de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, hadden dit jaar vooral een 'va derlandse' invalshoek. Dat was begrijpelijk omdat de Tachtigja rige Oorlog nu eenmaal de ge boorte van het huidige Neder land markeerde. Gevoed door nationalistische sentimenten over onze heldhaf- 'Infante Margaretha' van Diego Velazquez is nu te zien in de Nieuwe Kerk. tige strijd tegen de Spaanse on derdrukking, is opeenvolgende generaties schoolkinderen ken- fraaie catalogus van uitgeverij Waanders presenteren een his torisch panorama waarin het wapengekletter uit die periode een keer vrijwel geen aandacht krijgt. De schijnwerpers zijn vol ledig gericht op de bloei van wetenschap, hofleven, muziek, literatuur, theater, religie, schil derkunst en andere niet-militai- re aspecten van de Spaanse be schaving uit de eerste helft van de 17de eeuw. Aanvangsjaar van de expositie is het einde van het bewind van Filips II, de diep-vrome vorst die zich in 1598 naar zijn Esco- rial-paleis liet transporteren om te sterven. Omringd door re likwieën, met zicht op het altaar van de kerk, pijnigde hij zich op zijn sterfbed het hoofd of hij voldoende gedaan had voor God en vroeg hij zich af waarom zijn door God uitverkoren volk door zulke tegenslagen werd ge troffen. Hij liet een imperium na dat groter was dan ooit, maar waar de tekenen van ver val al duidelijk zichtbaar waren. De onderdrukking van de op stand in de Nederlanden was in 1598 verder weg dan ooit, Span je werd getroffen door hardnek kige pestepidemieën en de bo dem van de schatkist raakte langzaam leeg. Schulden In de eerste zaal hangt een schilderij van zijn opvolger Fi lips III van de hand van Juan Pantoja de la Cruz uit 1606. In tegenstelling tot zijn vader had Filips III geen interesse en aan leg voor staatszaken. Die liet hij over aan de hertog van Lerma, terwijl hij zich met zijn vrouw Margaretha van Oostenrijk op kosten van de staatskas in weel de baadde. Zijn bewind werd een periode waarin de zilver- stroom uit de koloniën in Mid den- en Zuid-Amerika terugliep, de schulden van de kroon ble ven stijgen, de productie en ex port inzakten en de onvrede on der de bevolking toenam. Cervantes vond in deze peni bele situatie de volmaakte in spiratiebron voor 'Don Qui- nis over de Gouden Eeuw van Wie wil kan zijn gebrek aan chot', zijn roman over de dolen- onze voormalige tegenstanders kennis nu uitputtend aanvullen, de ridder die met zijn kameraad echter systematisch onthouden. 'Schittering van Spanje' en de Sancho Panza door Spanje trok en overal op hypocrisie en be drog stuitte. Zodra de 16-jarige Filips IV in 1621 aan de macht kwam stelde zijn vertrouweling de graaf van Olivares een hervormingscom missie aan die versoberings richtlijnen gaf. Toen prins Karei van Wales in 1623 naar Spanje kwam om te onderhandelen over een huwelijk met Maria, de zuster van Filips, werden echter vijf maanden achtereen feeste lijkheden georganiseerd en ver dwenen alle goede voornemens als sneeuw voor de zon. Aankopen De koning zou sterven in 1665. Hij besteedde zijn leven aan de aankoop van 800 schilderijen van de grootste Spaanse kun stenaars voor zijn nieuwe bui tenpaleis Buen Retiro en voor zag hofschilder Velézquez rijke lijk van opdrachten. Ook vond hij lange dagen vertier tijdens jachtpartijen, grote feesten en theatervoorstellingen. Ook de kerk en adel manifesteerden zich in deze periode als mece nas voor talloze kunstenaars Als uitverkoren rooms-katho lieke natie hielden de macht hebbers in de eerste helft van de 17de eeuw hardnekkig de schone schijn op. Het resultaat was onder meer de productie van de prachtige beelden van heiligen als Teresa van Avila en Bruno die nu in de Nieuwe Kerk uittorenen boven een beeld van een schrikbarend levensecht bebloed Christus-beeld van Gregario Fernéndez. Dat de be volking intussen tot armoede verviel, is een schrijnend gevolg dat ook aan de schoonheid van kunst en cultuur in de Spaanse Gouden Eeuw geen afbreuk doet. 'Schittering van Spanje 1598- 1648' in de Nieuwe Kerk (Dam, Amsterdam) duurt tot en met 8 maart 1999. De kerk is dage lijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur en op donderdag van 10.00 tot 22.00 uur. Eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag ge sloten. De catalogus kost 55 gulden in paperback en 85 gul den in de gebonden editie. de film 'The long good- weet ik niet meer, maar Ise burgemeester Cees ip zou er de hoofdrol in i spelen. Tsjongejonge, i afscheid voor die man! wordt maar door ge- Straks wordt er ge- met natte zakdoeken I, gesalueerd, gezongen n er talloze, diep gede- :rde klaagvrouwen als Magdalena's langs de Slechts van een enkeling ie, zoals hij door zijn ge wordt genoemd, het hei lis na; slechts een enke- or je zeggen: 'Goekoop? n al die lof? Wat heeft die i godsnaam uitgevoerd? •p: de naam zegt het al. lui om er een d tussen te nou Zangeres zonder nuseum? Een Goekoop- n moeten we hebben in Een museum waarin al- rent zijn persoon wordt ^igesteld, compleet met rkruk waarop de edele af- van Goe's zitvlak nog te alsmede een waaier van «en. de bevolking is er op 28 aber een aparte afscheids- »nie georganiseerd in de Rkerk. Er kan op persoon attributen van Goekoop artistieke begeleiding een bdsgroet worden geschil- er kan een liedje worden tongen op de band en in I todiocabine kan men Goe- f Persoonlijk toespreken en an wordt dan weer een toegemaakt. u hem al liggen: de ter-onderbroek van Goe- 'jjl rnet officieel remspoor? Aarop dan de tekst: 'Dag, pvan me.' Het maatover- van Cees met daarop en- ect atehvlekken en de in pas- *n gekalligrafeerde tekst: toet, bulgemeestel!'? Hoort ai al die liedjes voor onze Een nieuw koppel voor de rondleidingen door de Lakenhal? leiden» sharon niles De Leidse pianist/dirigent Iskar Aribo is donderdag op 90-jarige leeftijd overleden. Aribo was ve le jaren dirigent van De Stem des Volks en het Toonkunst koor. Hoogtepunten in zijn car- rie're waren, in de jaren zestig, uitvoeringen van Handels Mes siah en de jaarlijkse Hohe Mes- se van Bach in de Stadsgehoor zaal. Als pianist ging zijn hart vooral uit naar muziek van Cho pin, Ravel en Debussy. De Lei- derdorpse musicus Jan van der Meer herinnert zich Aribo als een „bijzondere man die heel streng was voor het koor, maar wel geweldige resultaten boek te." Aribo werd in 1908 in Rotter dam geboren. Op 25-jarige leef tijd boekte hij zijn eerste suc cessen in Parijs. Na het uitbre ken van de Tweede Wereldoor log vestigde hij zich in Leiden. Op 75-jarige leeftijd beëindigde Aribo zijn carrie're maar hij bleef nog tot op zeer hoge leef tijd pianoles geven. Rob de Nijs jubileumshow leiden Rob de Nljs, de eerste Nederlandse ar tiest die het aandurfde om met een complete band een tournee langs de theaters te maken, bezette gisteravond de plankieren van de Stadsgehoorzaal. De 53-jarige zanger gaf er een jubileumconcert. De Nijs viert met deze tournee het feit dat hij 35 jaar een artiesten- bestaan leidt. Ook in Leiden ging hij kriskras doorzijn omvangrijke repertoire. Zowel oude successen als zijn grootste hit ooit, het uit 1996 stammende 'Banger Hart', kwamen aan de beurt. FOTO HIELCO KUIPERS ontketende Cees? Dat meisjes koor dat zingt: 'Ceessie was mijn ideaal, grijs colbert en rode sjaal', afgewisseld met 'Kom, Cees, 't was maar tijdelijk Tja, die Cees. We zullen hem missen, al krijgt menigeen een punthoofd van al dat afscheid nemen. Bye," bye, old chap! Adieu! Gegloet, bulgemeestel, o lekkel sateh, -gegloet vanuit de Pietelskelk! Maar natuurlijk ga ook ik naar de Pieterskerk toe. Als rechtgeaard mede-zondaar zal ik daar achter een pilaar blij ven staan en mompelen: 'Cees, Cees, je was een beesü' cees van hoore» Museum van nu Het is nog niet eens zo heel lang geleden dat bezoekers voor mu sea een noodzakelijk kwaad wa ren. Zonder zich druk te maken over budgetten, begrotingen, meerjarenramingen en exploi tatieresultaten konden ze zich gedragen als hoogdrempelige en stoffige bewaarplaatsen van kunst- en cultuurvoorwerpen, als walhalla's voor bleekneuzige conservatoren. Het rijk subsidi eerde hun verzamelwoede te al len tijde. De grijpstuivers die musea incasseerden van pot tenkijkers die kwamen kijken naar dingen waar ze toch geen verstand van hadden, deden er hooguit achter de komma toe. Anno 1998 staat in Leiden Museumstad alles op zijn kop. Musea moeten hun eigen slob berbroek ophouden en worden dus afgerekend op de bezoe kersaantallen. De directeur ver welkomt de gasten en hun kin deren bij de ingang. Het Efte- ling-gehalte van de tentoonstel lingen is schrikbarend gestegen. Kinderen rennen door de gan gen met wapperende kleurpla ten en schreeuwen elkaar de oplossingen van de prijsvraag toe. Hij die om stilte verzoekt, zal wel een kinderhater zijn. Schielijk bukt hij voor de rijst die zojuist over het pasgetrouw de stel wordt uitgestrooid. Het museum van nu kan immers ook worden gebruikt als decor voor bruidsreportages. Opzij moet hij ook voor de stoet con gresgangers die de indianenten- toonstelling in Volkenkunde heeft uitgekozen als aankno pingspunt voor de spoedcursus teambuilding. Kennelijk zijn de rijen voor de kassa's nog niet lang genoeg en zijn ook de lawaaigrenzen nog niet bereikt. De succesvolle au ditoria van Boudewijn Büch, jan Wolkers, Armando, Abdel- kader Benali, in het kader van het Museumfestival, hebben tot het inzicht geleid dat 'het mixen van kunstdisciplines in musea' de laatste restantjes drempel wegnemen. En dus is het waëh- ten op rondleidingen van het koppel Beatrix YVhoopi Gold berg door de Lakenhal, een ge mummificeerde Mary Bey naast de Heilige Egyptische Eend in Oudheden en op de mogelijk heid om in Boerhaave op mid deleeuwse wijze te bevallen. wim koevoet muziek recensie maarten baanders Voorstelling Leids Projectkoor o I v Hans Noyens in het kader van de Orgelfeest- week Gehoord 20/11 Pieterskerk. Aldaar nog 21/11 Grote componisten hebben maar één maat nodig om het karakter van hun muziek neer te zetten. Zo'n componist is Poulenc, van wie het Leids Pro jectkoor gisteravond de Mis in G uitvoerde. Dit a capella werk opent met één van die markan te melodische lijnen waaraan deze compositie zo rijk is. Het getuigt van moed dat dit koor een werk met zulke moeilijke samenklanken en ingewikkelde melodieën op zijn repertoire zet. Het koor heeft zichzelf niet overschat. De mis werd stabiel en helder uitgevoerd. De speel se wendingen kwamen. De stempartijen waren uitstekend in evenwicht. De sopraan Lara Diamand zong de solopartij in het Agnus Dei. Haar heldere timbre combineerde zeer goed met de klank van het koor, dat een prachtig strakke achter grond vormde voor haar warm vibrerende stem. Een andere uitdaging vormde 'lch bin der Welt abhanden ge- kommen' van Mahler, een werk met maar liefst zestien stem men. Deze veelheid werd tot een mooie eenheid gemaakt. Prachtig waS de langzame op bloei na het zachte begin te ho ren dank zij de sobere lage en de heldere hoge stemmen. 'The Unicorn, the Gorgon and the Manticore' van Menotti is een soort luchtige mini-opera. De goede kwaliteit van het koor kon niet verdoezelen dat deze muziek nogal saai is. Het was daarom een goed idee om dansgroep The Daft van leerlin gen van de Rotterdamse Dans- academie bij deze muziek te la ten optreden. De choreografie- en speelden mooi in op het luchtige temperament van de muziek. Peter-jan Wagemans compo neerde speciaal voor het geres taureerde orgel van de Pieters kerk 'Gioco', gespeeld door Leo van Doeselaar. Dit fragmentari sche werk biedt een staalkaart aan klankeffecten, vaak grappig opgebouwd en gecombineerd of opgevoerd tot grote snelheid. De loopjes klinken soms als op borrelende luchtbellen en berei ken aan het eind een hoogte die je zelden van een orgel hoort.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13