Langere werkweek niet bespreekbaar LOOÏÏGRENSKWESTIE? Spoorwegnet krijgt opknapbeurt Economie asmiddelenindustrie wil epgebruik terugdringen 'Toezicht Rabo moet strenger' Philips en bonden 'klaren de lucht' Fusie van Achmea en Rabobank sneller Deel levensverzekeringen 10 tot 20 procent omhoog Onderzoek naar klachten over KPN-netwerk )ERDAG 19 NOVEMBER 1998 epel van 107 garagebedrijven Een groot aantal autoschadeherstelbedrijven heeft zich jweek verenigd onder de naam Autobody-shop. De 107 lemende bedrijven, die samen twintig procent van de repa- narkt voor auto's in handen hebben, willen zo sterker staan lover verzekeraars en leasemaatschappijen. Zowel op- itgevers (verzekeraars en leasebedrijven) als uitvoerders ges) concentreren zich steeds meer. De opdrachtgevers in grote contracten met ketens van uitvoerders. Eerder al londen Care, Auto Schade Nederland en Schadenet. wards Thalys dreigen met staking el. De 120 Belgische en Nederlandse treinstewards op de Jsdreigen het werk neer te leggen. De betrokkenen, die tij de rit onder meer broodjes en koffie verkopen, eisen dat werkgever Railmasters hen ook uitbetaalt voor de uren die oeten wachten voor de terugreis. De wachttijd loopt soms tvier uur. De Horecabond FNV en de Belgische bond ABW ien een ultimatum gesteld dat vandaag om vijf uur afloopt, eeisen dan niet zijn ingewilligd, gaan de stewards in sta- Railmasters weigert te betalen omdat de kosten per werk eranders te hoog oplopen. Op de Thalys werken honderd sche en twintig Nederlandse stewards. nzine en diesel cent goedkoper gPAM» Benzine en diesel worden morgen een cent goedko- 3e prijs van een liter euro ongelood komt dan uit op 2,05. irmet loodvervanger gaat 2,17 kosten, super plus ongelood en diesel 1,39. euwe fabriek Hoogovens in Delfzijl MDELFZiJL Hoogovens gaat in Delfzijl samen met de part- RSP Products, de noordelijke Ontwilckelingsmaatschappij, Echnische Universiteit Delft en de Rotterdamse investe- maatschappij Rijnvelden een fabriek bouwen voor snel ge- aluminium. RSP Products in Rotterdam is er als eerste in ereld in geslaagd een proces te ontwikkelen voor de pro- ievan grote hoeveelheden daarvan. De investering bedraagt ;ns directeur Van der Werf van RSP Products 10 tot 15 mil- n. Afgelopen week hebben Hoogovens, RSP Products ÈTU Delft het contract getekend. ergiezuinig niet tegen elke prijs en aar» De meeste Nederlanders willen onder een voor de extra betalen voor een energiezuinig nieuwbouwhuis. Ze (en de investering terug kunnen verdienen. Is dat niet het Ldan haakt tweederde af. Dat blijkt uit onderzoek van de Erlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB). Het ka- ivoert de milieueisen zo hoog op, zo wordt gesteld, dat de ra van milieuvoorzieningen niet in alle gevallen meer opwe- tegen de baten. Daarnaast zullen potentiële kopers afhaken neer voorzieningen als zonnecollectoren in hun ogen de ar- jctuur schaden. Door duurzaam bouwen en milieuzuinig en is het gemiddeld gasverbruik van een nieuw huis tachtig ent lager dan begin jaren zeventig. etselbranche vreest ontslagen bij kou n» De nieuwe vorstverletregeling wordt voor metsel- en bedrijven zo duur, dat ze bouwvakkers moeten ontslaan. Er nbedrijfjes ontstaan die alleen in de zomer werken en in de erverdwijnen, vreest het onlangs opgerichte Comité Belan- Metsel- en Voegbedrijven. Aannemers en vakbonden heb- besloten dat er een eigen risico voor de werkgevers wordt voerd. Als door slecht weer niet gewerkt moet worden, gaat srstverletkas pas na negen werkdagen open. Kleine aanne- en vooral de metselaars en voegers, vinden dat ze in het leg daarover niet zijn betrokken en verwerpen het eigen risi- in negen dagen. Bij koude zijn de metsel- en voegbedrijven erste die noodgedwongen moeten stoppen. el vluchten Air France afgelast Een staking van cabinepersoneel heeft gisteren voor de de achtereenvolgende dag veel vliegtuigen van Air France de grond gehouden. De staking is nu ten einde, maar een dezes deelnemende bonden, de UNAC, waarschuwt voor iwe actie de komende dagen als de directie niet aan de eisen de stakers tegemoetkomt. Het cabinepersoneel eist dat een ismaatregel wordt ingetrokken op grond waarvan mede- ra die sinds december 1995 zijn aangenomen, minder ver- het daarvoor aangenomen personeel. Daarnaast wil- ijdat in de contracten meer aandacht wordt besteed aan ièreverloop en werkomstandigheden. Volgens Air France 55 procent van de lange afstandsvluchten en zestig procent de korte- en middellange afstandsvluchten tijdens de sta- door. UNAC zei dat gisteren ongeveer 75 procent van de hten is vervallen. tO-premie Movir tien procent hoger kgein» Verzekeringsmaatschappij Movir verhoogt de ar- songeschiktheidpremies met tien tot dertig procent. Reden stijging van het aantal arbeidsongeschikte specialisten, lartsen en dierenartsen. „In vijf jaar tijd is het aantal langdu- rbeidsongeschikten met 36 procent toegenomen", zegt di- eur W. de Brauw. Het ziekteverzuim wordt volgens hem ver- aakt door de toenemende werkdruk en de oplopende tekor- lan huisartsen. Movir is een onderlinge verzekeringsmaat- ppij voor vrijeberoepsbeoefenaren met 35.000 verzekerden. ac. anp het motto 'Met minder, schoon' wil de wasmid- industrie de Nederlander - Men tot milieubewuster s n. Uit onderzoek blijkt t consument veel energie gebruikt. Nu wast 35 nt met een halfvolle nel en doet zestig pro- het op een te hoge tempe- f. Wat waspoeder betreft Nederland veel 'overdo es'. Met de campagne wil nor bereiken dat de con- in 2002 per wasbeurt procent minder energie 'nikt en het zeepgebruik hen procent daalt. De fa- nten zelf zorgen dat de felheid verpakkingsmate riaal met tien procent slinkt en de biologisch slecht afbreekba re stoffen in de wasmiddelen met tien procent worden ver laagd. Branchevereniging NVZ (Nederlandse Vereniging Zeep fabrikanten) heeft voorlopig een half miljoen gulden ter be schikking gesteld om de was ser tot gedragsverandering te bewegen. Via informatie op pakken waspoeder, in huis- aan-huisbladen, tijdschriften, de waterbedrijven en de ener gieleveranciers wil de NVZ het doel bereiken. Directeur-gene raal Milieu H. Pont van het mi nisterie van VROM heeft de zeepfabrikanten voorgesteld na elke wasmiddelenreclame het campagnemotto in beeld te brengen. Bonden in conflict met ziekenhuizen s worden vaak onvoldoende voorgelicht Verlenging van de werkweek in de ziekenhuizen van 36 naar 38 uur is voor de bonden onbespreekbaar. „Wij wer ken daar niet aan mee", zegt CAO-onderhandelaar A. Wirtz van de Abvakabo FNV. De ziekenhuiswerkgevers maakten gisteren bekend dat zij gedeeltelijk de 36-urige werkweek willen afschaffen. utrecht anp De Nederlandse Vereniging voor Ziekenhuizen (NVZ) heeft besloten definitief uit de cao voor de gezondheidszorg te stappen. In de nieuwe cao wil len de werkgevers afspraken maken over een langere werk week op afdelingen met perso neelstekorten. „De arbeidstijd verkorting heeft enorm veel el lende opgeleverd. Het lukt ons niet om alle vrijgevallen uren op te vullen", zegt waarnemend voorzitter G. van den Broek van de NVZ. Volgens Abvakabo, CFO en FHZ hebben de personeelste korten niet zoveel te maken met de 36-urige werkweek. „Er is een krapte op de arbeidsmarkt waardoor het erg moeilijk is om aan personeel te komen. De zorg moet zich nog meer in spannen om genoeg mensen binnen te krijgen", vindt Wirtz. Hij vreest dat de ziekenhui zen met hun eigen CAO stevig de concurrentie zullen aangaan met andere sectoren in de zorg. „Versnippering en concurrentie is slecht voor de zorg. Het ar beidsprobleem los je er zeker niet mee op." Van den Broek bestrijdt dat zijn vereniging uit is op het wegkapen van perso neel uit de thuiszorg, verpleeg huizen of psychiatrie. Voor con currentie op de hoogte van lo nen passen we, aldus Van den Broek. Wirtz gelooft er weinig van. „Ga je onderhandelen over ver schillende cao's dan leidt dat onherroepelijk tot verschillen in arbeidsvoorwaarden." Het huidige cao-boekje, „77 dichtgetypte velletjes vol met regels", is een doorn in het oog van de ziekenhuisdirecties. De ziekenhuizen willen ook buiten de cao-tafel om hun zaakjes zelf regelen. Nu onderhandelt de Nederlandse Zorgfederatie (NZf) nog namens de zorg met het kabinet. De NVZ is niet zo te spreken over het werk van de NZf. NVZ-bestuurder G. Huff- meijer wijst er op dat er vooral acties in de ziekenhuizen is ge voerd. Meer geld voor de pro blemen in de ziekenhuizen, zou dan ook op z'n plaats zijn ge weest. Ook de verpleeghuizen zijn van plan uit de cao te stappen. Volgende week hakt de Neder landse Vereniging voor Ver pleeghuiszorg de knoop door. De geestelijke gezondheidszorg werkt inmiddels noodgedwon gen aan een eigen cao. Net zoals de gehandicaptenvereni ging. Onder de huidige cao val len 380.000 mensen. Bijna de helft (170.000) werkt in een zie kenhuis. amsterdam cpd De oorlogsdreiging tussen Phi lips en de vakbonden is gisteren gesmoord. Een persoonlijk ge sprek van vakbondsbestuurders met topman Cor Boonstra heeft de lucht geklaard. Dat Boonstra het aantal fabrieken wil vermin deren 'betekent niets voor de werkgelegenheid', bekenden de bonden. „Wij hadden de bood schap anders moeten commu niceren", gaf Philips toe. De vakbonden verklaarden Philips onlangs de oorlog, nadat Boonstra in de Engelse zaken krant Financial Times had ge zegd het aantal fabrieken met een derde in te krimpen tot hooguit 170 in 2002. FNV Bond genoten organiseerde een bij eenkomst in Brussel om samen met andere Europese industrië le vakbonden op te trekken te gen deze 'zoveelste sanerings ronde'. Die opwinding was on terecht. zei delegatieleider Jan Cuperus van FNV Bondgenoten na het onderhoud. Omdat Philips in verhouding met zijn concurrenten nogal verspreid gelegen en kleine fa brieken heeft, wil Boonstra minder, maar grotere fabrieken. Dat betekent niet automatisch dat dan het aantal werknemers kleiner wordt. Bovendien gaat het vooral om de assemblage van videorecorders, tv's en der gelijke. Die is de afgelopen jaren al uit Nederland en West-Euro pa verdwenen naar het goedko pe oosten. „In Nederland, en ook in West Europa is geen di recte dreiging van de werkgele genheid", aldus Cuperus, die zich voor de taak gesteld ziet deze boodschap nu over te brengen aan de collega-vakbon den. Doetinchem was vorige week even het middelpunt van de Nederlandse financiële wereld. Een onstuimige vermogensbe heerder van de plaatselijke Ra bobank zadelde de beleggings club D'n An was op met een miljoenenverlies. Het geval staat niet op zich. De in bank en effectenrecht gespeciali seerde advocaat Fraurik 't Hart behandelt dertig zaken van ge dupeerde beleggers. den haag cpd Mr. Frank 't Hart van het Haag se advocatenkantoor Barents Krants heeft net een gesprek achter de rug met de interim directeur van de Rabobank in Doetinchem. Namens twintig cliënten eiste hij een schadever goeding van enkele miljoenen guldens. De advocaat hoopt een schikking te treffen met de bank. „De meeste van dit soort gevallen komen nooit voor de rechter. Dat moet een advocaat ook nastreven." Het kantoor met zo'n zeven tig advocaten in dienst en vesti gingen in Brussel en Den Haag heeft een reputatie hoog te hou den. Barents Krants maakte furore in enkele geruchtmaken de affaires waar aandeel- en obligatiehouders werden gedu peerd door bedrijven als DAF, CO-OP en Textlight en gaat sindsdien door het leven als specialist bij uitstek. De praktijk floreert. Vooral sinds de beurscrash van de maanden augustus, september en oktober stromen de gedu peerde beleggers toe. „Het is topdrukte, want de zaak in Doe tinchem is alleen qua omvang uitzonderlijk." In de zaken die 't Hart beheert, constateert hij bij voortduren „een gebrek aan adequate informatievoorzie ning" door banken. Vaak gaat het om 'vrijehandrekeningen', waarbij de bank naar goeddun ken mag handelen. Meteen in het begin gaat het meestal al fout. „Een bank moet de vermogenspositie van de klant in kaart brengen, moet be kijken wat het juiste risicopro fiel is en moet het beleggingsbe- Mr. Frank 't Hart: Meestal gaat het in het begin al fout. foto cpd roland de bruin leid daar op aanpassen. Dat moet allemaal op papier staan en ondertekend zijn door beide partijen. Als het mis gaat en die overeenkomst ontbreekt, is dat een minpunt voor de bank." De meeste klachten hebben betrekking op de Rabobank. Volgens de advocaat is dat geen toeval. Banken die in Nederland aan vermogensbeheer doen, staan onder streng toezicht. Van de afzonderlijke vermogensbe heerders wordt de 'deskundig heid en betrouwbaarheid' ge toetst. De Wet Toezicht Effec tenverkeer is echter niet toege rust op de coöperatieve struc tuur van de Rabobank. Hier door moet het hoofdkantoor in Utrecht van Rabobank Neder land wel aan alle voorwaarden voldoen, maar de grotendeels zelfstandig opererende Rabo- banken in het land niet. „Ik vind dat de Stichting Toezicht Effectenverkeer een onderzoek moet instellen en dat de regel geving voor de Rabobank moet worden gewijzigd." utrecht-zeist anp ken zelf, Rabo International en participatiemaatschappij Gilde, zouden pas in 2002 met deze houdstermaatschappij opgaan in een nieuwe coöperatie. De plannen voor de oprich ting van de houdstermaat schappij zijn nu van de baan. „We streven ernaar om al in de loop van 1999 een volledige all- finance groep te presenteren", aldus de woordvoerder. „Als dat lukt en we komen de komende zes a zeven weken net zo onge schonden door als de eerste, is er sprake van een versnelling van ruim twee jaar." Wel moeten nog een paar problmenen worden opgelost, zoals de relaties met sociale-ze- kerheidinstanties. Achmea werkt samen met het GAK, ter wijl de Rabo zaken doet met het GUO. Een andere horde vormt het beheer van pensioenfond sen. PVF wil het beheer in eigen hand houden, terwijl Rabo- dochter Robeco daarop ook een oogje heeft laten vallen. De Rabobank en de Achmea Groep streven al in 1999 naar een volledige fusie. Aanvanke lijk wilden beide coöperaties dit proces in twee etappes uitvoe ren. Dat zou zo'n drie jaar in beslag nemen. Het samenvoe gen van twee coöperaties blijkt minder gecompliceerd dan ver wacht. De Rabobank en Achmea kondigden hun samen werkingsplannen in juli aan. Oorspronkelijk wilden zij op 1 januari 1999 gezamenlijk een dochter oprichten, waarin zij beide voor vijftig procent zou den deelnemen. Achmea zou al haar activiteiten (onder meer Centraal Beheer, FBTO, Avéro, Zilveren Kruis, Staal Bankiers en het pensioenfonds PVF) in deze houdstermaatschappij onder brengen, en de Rabobank alleen de dochters Interpolis en Robe- co. De resterende onderdelen van de bank, zoals de Raboban- Transporteurs boos op Oostenrijk zoetermeer anpecopunten om het transito-ver- keer te ontmoedigen. De eco punten worden aan de grens af geboekt via een elektronisch apparaat. „Het apparaat is simpelweg defect. Maar de Oostenrijkers weigeren dat te erkennenal dus een woordvoerder van TLN. Daarom stapt TLN in Oostenrijk naar de rechter. TLN probeert ook de steun van Duitse en Bel gische zusterorganisaties te krij gen. De Nederlandse ambassadeur in Wenen voerde gistermiddag overleg met de Oostenrijkse mi nister van verkeer in een ultie me poging het probleem via di plomatieke weg op te lossen. Transport en Logistiek Neder land, de organisatie van goede renvervoerders, heeft gisteren stappen aangekondigd tegen Oostenrijk. TLN accepteert niet langer dat vrachtwagenchauf feurs aan de Duits-Oostenrijkse grens hoge geldboetes krijgen. Sinds eind oktober hebben tien tallen Nederlandse truckchauf feurs een boete gekregen van 3.200 gulden. Volgens de Oos tenrijkse douane frauderen chauffeurs met het zogeheten ecopunten-systeem. Chauffeurs op doorreis moe ten in Oostenrijk wegenbelas ting betalen in de vorm van Ook op een ander front wordt gewerkt aan verbetering van de spoorwegen. In de NS-werkplaats in Haarlem ondergaan de opvolgers van de be faamde 'hondenkop' een ingrijpende opknapbeurt. De kunstleren banken gaan uit de vierwagen-treinstellen en er komen aparte stoffen stoelen Ook het exterieur krijgt een 'facelift'. Totale kosten: zeventig miljoen gulden. foto wfa buro dijkstra den haag gpd den haag «anp Het Nederlandse spoorwegnet krijgt in de toekomst een nieuw seinsysteem en een nieuwe stroomvoorziening. Verkeersminis ter Netelenbos wil vanaf 2007 minimaal 800 miljoen gulden reserveren voor de nieuwe beveiliging en een nog onbekend bedrag voor de bovenleiding. Met de investeringen, die uiteindelijk in de miljarden guldens zullen lopen, kunnen meer treinen rijden op hetzelfde spoor. De nieuwe beveiliging zorgt ervoor dat de trei nen dichter op elkaar kunnen rijden. Dankzij de nieuwe stroomvoorziening, waarbij de spanning op de bovenleiding wordt verhoogd van 1500 volt gelijkstroom naar 25.000 volt wisselstroom, is er ook vol doende energie voor die extra treinen. De nieuwe systemen zullen in elk geval worden ingebouwd in de Betuwelijn en de hogesnelheidslijnen. Vanaf 2007 volgen en kele bestaande, binnenlandse spoorbanen. Netelenbos trekt nu alvast 190 miljoen gul den uit voor de ontwikkelingskosten van de nieuwe beveiliging. Al jaren laat de energievoorziening bij de spoorwegen te wensen over door de 'lage' spanning van 1.500 volt. In de spitsuren, als door de vele en zwaardere treinen veel energie aan de bovenleiding wordt onttrok ken, trekken de treinen veel langzamer op dan bijvoorbeeld 's avonds. Dat kan minu ten schelen op een ritje van een half uur, waardoor vertragingen ontstaan. Op de ho gesnelheidslijnen is een hogere spanning zelfs een voorwaarde om met 300 kilometer per uur te kunnen rijden. Ook een nieuw beveiligingssysteem is een al jaren oude wens. Terwijl er een tekort aan capaciteit is op het spoor, moeten de treinen nu noodgedwongen met intervallen van enkele minuten rijden. De nieuwe be veiliging, BB21 geheten, kan de treinen dichter op elkaar laten rijden zonder dat de veiligheid wordt verminderd. Het nieuwe systeem maakt meteen een einde aan een lacune in de huidige beveili ging. Het huidige systeem grijpt niet in als de trein langzamer rijdt dan veertig kilome ter per uur. Een aantal recente spoorweg ongevallen had wellicht kunnen worden voorkomen met een systeem dat ook bij la ge snelheden aan de rem trekt. Mensen die na 1 januari een le vensverzekering met een gega randeerde uitkering willen af sluiten. moeten daarvoor fors meer betalen. Gemiddeld zal de consument tien tot twintig pro cent meer premie moeten af dragen om dezelfde uitkering te krijgen als nu het geval is, Dat komt omdat de verzekeraars door de huidige lage rente hun verwachtte beleggingsresultaat naar beneden bijstellen. Aangezien verzekeraars bij deze producten een verplich ting op zich nemen om na af loop van de looptijd een afge sproken bedrag uit te keren, be leggen ze de geïncasseerde pre mies zeer conservatief. Veelal in obligaties. Aangezien de kapi taalrente inmiddels is gedaald tot 4,2, lopen de rendementen op die beleggingen ook terug. De toezichthouder van de branche, de Verzekeringskamer, heeft besloten dat verzekeraars vanaf 1 januari nog maar mo gen uitgaan van een beleggings opbrengst (rekenrente) van drie procent. Nu is de rekenrente nog vier procent. Als de kapi taalrente verder blijft dalen en de verzekeraars toch levensver zekeringen tegen de huidige voorwaarden verkopen, zou de situatie kunnen ontstaan dat ze op termijn niet langer in staat zijn aan hun verplichtingen te voldoen. at vraagt om de particuliere ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. ilt u meer informatie, bel dan ons servicenummer: (071) 5 791 217. Zorg en Zekerheid den haag» anp Telecomtoezichthouder OPTA onderzoekt waarom bedrijven steeds meer problemen hebben met het KPN-netwerk. Zo'n der tig bedrijven hebben daarover geklaagd. Volgens KPN is er sprake van schaarste. De vraag naar telecomdiensten is wereld wijd sterker groeit dan de be drijven in die sector hadden verwacht. KPN heeft de apparatuur al aanzienlijk uitgebreid om vol doende ruimte te scheppen op het net. „We dachten tot twee keer toe dat we de zaak onder controle hadden. Maar telkens weer bleek dat er te weinig ca paciteit was", licht KPN toe. De enorme vraag naar tele- comapparatuur heeft er inmid dels toe geleid dat leveranties fors zijn vertraagd. KPN overlegt geregeld met de andere tele- combedrijven om tot een verde ling van de schaarste te komen. „Er is ons alles aan gelegen dat eerlijk te doen, want we willen tevreden klanten", zegt KPN. De OPTA zoekt uit wat net con cern doet om de problemen op te lossen en hoe het omgaat met de beperkingen van het net.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9