'Geen ongebreidelde groei luchtvaart' Morkhoven ontdekt weer een kinderporno-netwerk Binnenland qtchbat mogelijk ichtoffer gifgas Vredesmissie Den Haag Cohen bekijkt dolende asielzoekers opnieuw Koerdische hongerstakers Oogstschaderegeling voor boeren (l Geschiedenis zal mild oordelen over senator Batenburg Water geen voed (RDAG 19 NOVEMBER 1998 ANP Algemeen Ncdcrl.imls Persl i ;pi i ieassa ie J jcee-officier' behoudt beloning jg. De Groningse officier van justitie Van Weel behoudt 01 ploning voor haar extra werk bij de beantwoording van de mier\Tagen over de affaire Lancee. Minister Korthals van ziet geen reden om daar een stokje voor te steken, ook al J15 ehet Groningse openbaar ministerie een omstreden rol in jak, waarbij politiechef Lancee met groot machtsvertoon m ipgepakt omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan 8 Dat bleek later geheel onwaar te zijn. Daarna kwam aan e' ht dat het openbaar ministerie de vorige minister van jus- e' irgdrager foutief had ingelicht over deze beschamende et ie. S en onderzoek fraude tunnelbouw ji» De bouwcombinatie die de verbreding van de spoor- J Ónder Schiphol uitvoert wil zelf onderzoek laten doen logelijke malversaties. Een extern accountantsbureau lat gaan uitvoeren. De combinatie waarin de Hollandsche Groep en Strukton samenwerken reageert daarmee op aties over een miljoenenfraude bij het project. Met de op- ten aan de twee bedrijven is een bedrag van vijfhonderd I n gulden gemoeid. Strukton en HBG stellen dat door pu- es over fraude medewerkers in diskrediet zijn gebracht. astingdienst is inmiddels begonnen met een 'oriënterend' II zoek. 'itBelgië verbiedt genderkliniek België werkt niet mee aan de oprichting van een com- ïe genderkliniek, waar ouders het geslacht van hun kind ,0 n bepalen. De Vlaamse regionaal minister van gezond- in ieleid Demeester zegt dat zij geen erkenning geeft aan het lij m. De Vlaamse liberalen vragen ook om een verbod van Sde kliniek verbonden laboratorium, dat al opereert in sche Lommei. Minister Borst van volksgezondheid be- gjfdat de genderkliniek voor geslachtsbepaling in Utrecht ktober moest sluiten. De directie kondigde daarop aan uit j. en naar België. Demeester is het met Borst eens dat der- ef| ingrepen nooit op niet-medische en commerciële gron- jlt ogen plaatsvinden, wc s> stand Boonstra blijft zorgwekkend kq dam De toestand van de echtgenote van Philips-topman rj nstra is nog steeds zo zorgwekkend dat de politie haar n n verhoren. Het onderzoek naar de mishandeling van de ge vrouw biedt nog voldoende aanknopingspunten. Justi nt voorlopig niet aan tipgeld. Boonstra werd vrijdagavond gewond, onderkoeld en geboeid in Hoek van Holland ge ld ndoor een buurtbewoner. Ze werd overgebracht naar een jet ziekenhuis. De politie trof de auto van de vrouw maandag va jNS-station Maassluis-Centrum. Volgens persofficier van H[ eC. de Kimpe is de politie nog bezig met het onderzoeken wa :auto en valt daarover op dit moment niets te zeggen. Ook sii de politie nog aan een aantal tips over de auto die volgden ns niitzending van het tv-programma Opsporing Verzocht. !Si ag is de politie op zoek gegaan naar een zwarte laktas van chtoffer. 'i d waarschuwt voor slaapmiddelen rir, Mensen die meer dan twee benzodiapines als slaap- ix leringsmiddel gebruiken, hebben een grotere kans op on- he en. Ze worden namelijk minder alert. De Gezondheids- >11 dviseert het ministerie van VWS het gebruik van de medi- lei met dit middel terug te dringen. De raad vindt bovendien be Senten beter moeten worden voorgelicht over de nadelige :hl jen. Gebruikers worden niet alleen minder alert, ook het Dy gen gaat achteruit en er kan verslaving ontstaan. Ongeveer >hi rocent van de bevolking gebruikt benzodiazepines, in de e gevallen als slaap- of kalmeringsmiddel. Vooral vrouwen de zestig jaar gebruiken het medicijn veel. d in voormalige Dutchbatter Martin van der Zwan aan het woord, die bij de defensievakbond AVP werkt. Hij vindt het onderzoek van Defensie veel te lang duren. „Het is al diverse keren uitge steld. Ze willen het gewoon niet zeggen. Maar men vergeet dat er grote onrust heerst onder de zieke mensen." Van der Zwan wordt regelma tig benaderd door militairen die onder meer in Lucavac en Si- manan gelegerd waren. Hij maakt zich 'ernstig zorgen' dat Defensie nog steeds soldaten naar dit gebied stuurt. AFMP-woordvoerder Larden- oye herinnert zich meldingen uit 1992 en 1993 van vakbonds leden die gezien hebben dat Bosnische-Serviërs met gasmas kers en beschermende kleding aan het oefenen waren. „Stel dat onze mensen met chemi sche wapens in aanraking zijn geweest, dan is de vraag: Wie kon dat van tevoren weten? Dan kom je toch uit bij de verant woordelijken." De oud-minis ters Ter Beek en Voorhoeve en de huidige minister van defen sie De Grave en staatssecretaris Van Hoof wilden niet in Zembla reageren. hermina de vries jjj atters in voormalig Joe- zijn mogelijk blootge- ;as. Dat zegt Fred 'n'i ave, woordvoerder van :j mene Federatie Militair gn el (AFMP). Volgens Lar- zijn de gifgaswapens |0 usibele verklaring' voor lV8 ondheidsklachten van honderden Dutchbat- l^lwamen vorig jaar uit v isnië terug met kwalen inische diarree, concen- |ornissen en ontstekin- ogen en slijmvliezen, erzoek van Defensie oorzaak van hun klach- pas volgende maand rdenking dat in de om an Screbrenica gifgas is wordt vanavond uitge- in de Zembla-televisie- ntaire Dutchbat en het organisatie Human latch (HRW) heeft twee g onderzoek gedaan gifgasgebruik van de tegen de moslims en et schokkende feiten lag- litzending komt ook de Premier Kok sust rel over uitlatingen Netelenbos Het kabinet is zeker niet van plan de luchtvaart in Nederland ongebreideld te laten door groeien. „Daar is geen sprake van", zei premier Kok gistermorgen naar aanleiding van de uitspraken die minister Netelenbos van verkeer en waterstaat maandagavond deed na afloop van een kabinetsberaad over de toekomst van Schiphol. den haag gpd Netelenbos deed het voorko men alsof er een overeenkomst was binnen het kabinet dat Schiphol mag doorgroeien tot zeshonderdduizend vliegbewe gingen per jaar. De volgende dag trok haar collega Pronk van milieu aan de noodrem door te stellen dat er nog allerminst een besluit was gevallen. Tijdens de algemene be schouwingen in de Eerste Ka mer smoorde Kok gisteren het 'relletje' door te stellen dat bei de bewindslieden gelijk hebben „Er is een principebesluit dat Schiphol mag doorgroeien, maar alleen binnen de huidige milieugrenzen. Het uiteindelijke besluit valt pas op 18 decem ber." Volgens Kok is het vreemd dat Schiphol volgens de bestaande voorschriften gebonden is aan een maximum aantal passagiers van 44 miljoen en maximum groei tot 460.000 vluchten. „Op zich zeggen die cijfers niets over de belasting van het milieu", al dus Kok. Hij wees erop dat als luchtvaartmaatschappijen met toestellen gaan vliegen die min der lawaai en vervuiling veroor zaken, Schiphol binnen de gel dende grenzen voor luchtver vuiling en lawaai-overlast kan doorgroeien. „Misschien zelfs wel meer dan zeshonderddui zend vliegbewegingen per jaar. Laten we het hopen, want dat zegt iets over de inspanningen vanuit de luchtvaartsector om zich meer van het milieu aan te trekken." De Tweede Kamer ging giste ren tijdens de begrotingsbehan deling van verkeer en waterstaat niet in op de onenigheid tussen Pronk en Netelenbos, omdat hierover apart uitleg zou wor den geven. Dat deze tijdens de begrotingsbehandeling kwam in de vorm van een schriftelijke weergave van de uitspraken die Kok in de Eerste Kamer had ge daan, maakte vooral oppositie partij CDA boos. CDA'er Reits- ma vond zelfs dat de minister de Kamer 'minachtend behan delde' door niet vooraf aan de begrotingsbehandeling tekst en uitleg te geven. den haag anp den haag Hij is groen en loopt door het cen trum van Den Haag. Maar binnenkort is hij waarschijnlijk ook in andere steden te zien. De drie Haagse broers Parmentier doopten hun verschijning Peaceman (vredesman), maar voorbijgangers hebben het over alien, kikker en teringtubbie. Hij gaat de straat op, knuffelt voetgangers, danst met ze en voert een ge sprek in de naam van vrede. Dat valt niet bij iedereen goed. „Door mij te omhelzen help je echt de oorlog de wereld niet uit hoor", zegt een meisje. Het maakt de kunstenaar niet uit hoe de mensen reageren, als ze dat maar doen. „We willen mensen wakkerschudden. We le ven in een haastige wereld waarin niet ieder een stilstaat bij als vrede. In de vier weken dat we bezig zijn hebben we veel positieve energie ontvangen." Eén missie is tot op heden nog niet geslaagd: een bezoek aan de Tweede Ka mer. Ze mochten er met jas en pet niet in. foto anp hans steinmeier Staatssecretaris Cohen van jus titie gaat bekijken of zich onder de ruim honderd asielzoekers die na een zwerftocht uiteinde lijk onderdak kregen van het Le ger des Heils in Lunteren, men sen bevinden die om humani taire redenen alsnog een plek moet krijgen in een opvangcen tra. Zijn toezegging betekent niet dat ze in Nederland op nieuw asiel mogen aanvragen, benadrukte hij afgelopen nacht in een spoeddebat in de Twee de Kamer. De PvdA-bewindsman is niet van plan zijn naar eigen zeggen harde maatregel te herzien. Uit gangspunt blijft dat zogenoem de 'Dublin-claimanten', om wie het hier gaat, geen opvang krij gen ténzij er sprake is van zeer schrijnende gevallen. Veelal be treft het dan mensen die drin gend medische hulp nodig heb ben. Ziekte speelt dan 'uiter aard' een rol en ook vrouwen in de laatste zes weken van hun zwangerschap komen in aan merking, aldus Cohen. Het verdrag van Dublin be paalt dat vluchtelingen asiel moeten aanvragen in het eerste EU-land waar ze komen. Wordt daar hun verzoek afgewezen, dan is het ook meteen over. Rei zen ze door en doen ze een asielverzoek in een ander land waar ze meer kans denken te maken, dan kan dat land hen terugverwijzen naar het vknd waar ze een verzoek hadden moeten doen. De groep in Lunteren werd gistermorgen op straat gezet door Vluchtelingenwerk, dat tot dan had gezorgd voor onder dak. Cohen bekritiseerde in het debat opnieuw de handelwijze van de vluchtelingenorganisa tie. Dit soort situaties die ook nog eens 'begrijpelijk' worden uitgemeten door de media ra ken de „zenuw van het asielbe leid. Het uitvergroten van elk concreet geval doet pijn. Maar daar kunnen wij niet voor weg lopen, willen wij het asielbeleid overeind houden". PvdA'er Middel zei grote moeite te heb ben met het lot van de Dublin- claimanten. Ook WD-woord- voerder Kamp noemde de maatregel „pijnlijk". Maar bei den concludeerden dat de maatregel noodzakelijk is. Het is onduidelijk hoe lang de groep nog in Lunteren kan ver blijven. Volgens Vluchtelingen- Werk bevinden zich onder de groep onder anderen twintig kinderen onder de tien jaar, drie zwangere vrouwen en twee zie ke vrouwen. Het gaat vooral om Bosniërs, die eerder in tever geefs in Duitsland om asiel vroegen. Zij maken deel uit van een totale groep van ruim 260 Dublin-claimanten, aan wie Justitie de afgelopen maand op vang heeft geweigerd. Tot nu toe kregen vijftien Dublin-clai manten wel opvang om huma nitaire redenen. Belgische justitie weet van niks haarlem pieter van hove De Belgische werkgroep Mork hoven, die onderzoek doet naar kinderporno, heeft enkele maanden geleden opnieuw dui zenden diskettes met beeldma teriaal in de omgeving van Brussel 'in beslag genomen'. Op sommige opnames zouden de zelfde londeren figureren als die zijn aangetroffen op het materi aal van de Zandvoortse kinder porno-affaire. Dat verklaart Marcel Vervloe- sem, woordvoerder van de werkgroep. Justitiewoordvoer- ders van de parketten Brussel en Dendermonde weten van niets. „Dat is bij ons niet be kend. Wat de heer Vervloesem zegt moet hij weten", reageert de voorlichter van het parket Dendermonde. Volgens Vervloesem is het materiaal ontdekt bij een arts. Over de identiteit van de per soon wil hij nog niéts kwijt. De arts zou volgens Vervloesem in het verleden bij de Franse justi tie hebben gepleit voor de vrij lating van Bernard Weinstein die op dat moment vast zat in Frankrijk. Weinstein was de vroegere handlanger van Mare Dutroux, in wiens huis twee jaar geleden de stoffelijke overschot ten zijn gevonden van An en Eefje. Vervloesem komt met zijn nieuwe onthullingen na de dood, zondagochtend, van werkgroepslid Gina Pardaens. De vrouw is met haar auto bij Lembeek tegen een brugpijler aangereden. Op het wegdek zijn geen remsporen aangetroffen. Pardaens heeft zich de afgelo pen tijd beziggehouden met het controleren van diskettes uit Zandvoort op vermiste kinde ren. In vier gevallen zou Pardaens vermiste kinderen hebben geï dentificeerd: twee Duitsers, een Argentijns en een Amerikaans kind. Vervloesem: „Zij wilde mij daar over spreken. Tevens zei zij dat ze herhaaldelijk telefo nisch was bedreigd. Ook zou zij tijdens autoritten zijn achter volgd." Justitie in België wilde aan vankelijk het stoffelijk overschot van Parsaens vrijgeven, maar laat nu autopsie op het lichaam uitvoeren. Woordvoerder J. Col- pin van het parket Brussel ver klaart dat dit wordt gedaan om aan alle onzekerheid een einde te maken. „Uit technisch on derzoek is gebleken dat aan de auto niets mankeerde. Me vrouw Pardaens zat alleen in de auto en is de macht over het stuur kwijtgeraakt. Niets duidt op opzet", aldus de woordvoer der. Inmiddels heeft justitie in Haarlem de strafvervolging te gen Mare Vervloesem op ver denking van inbraak in en het bezit van kinderporno uit de woning van Gerrie Ulrich - hoofdpersoon in de Zandvoort se kinderporno-affaire - inge trokken. De Belg werd ervan be schuldigd op 27 juni met een vrouwelijk familielid van de ver moorde Ulrich in diens appara- ment in Zandvoort te hebben ingebroken en diskettes te heb ben meegenomen. De vervol ging is stilgelegd wegens onvol doende wettig bewijs. Volgens Vervloesem heeft hij het materi aal al eerder van Ulrich en diens familieleden ontvangen. den haag De Koerden die voor het Vredespaleis in Den Haag in hongerstaking zijn, gaan vandaag de vijfde dag in. Ze betonen solidariteit met de leider van de Koerdische Arbeiderspartij PKK, Öcalan, die sinds vorige week gevan gen zit in Rome. Turkije heeft om uitlevering gevraagd. De Verenigde Staten hebben gis teren het Turkse verzoek ge steund. Volgens Washington moet de guerrillaleider te rechtstaan als Turkije kan ga randeren dat de PKK-leider niet ter dood wordt veroor deeld. Op die manier is vol gens woordvoerder Rubin van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voldaan aan de condities van de Italiaanse wet. Rubin zei zeer sceptisch te zijn over Öcalans belofte het terrorisme af te zweren. De Italiaanse premier D'Alema zei deze week in het Ita liaanse parlement dat hij overweegt Öcalan asiel te verlenen. foto anp Raymond rutting wisseld met de premier die van achter zijn tafel het betoog van Batenburg aanhoort. Kok duikt besmuikt lachend achter zijn papieren als Batenburg zijn ver ontwaardiging uitspreekt over al die jongeren op veel te snel rijdende brommertjes, die niet alleen invalidenwagentjes van de weg rijden maar de inzitten den ook nog eens beroven. Batenburg gold vier jaar lang als de risee van de Eerste Ka mer. Hij vroeg aandacht voor veelal onbeduidende details, voor dingen waaraan zelfs de politiek weinig kan veranderen. De zeldzame keren dat de hoogbejaarde Eindhovenaar aan het woord kwam wekte hij vooral de lachlust op. En toch. Batenburg werd evenmin serieus genomen toen hij in 1993 het Algemeen Oude ren Verbond (AOV) oprichtte uit onvrede met de manier waarop Den Haag opkwam voor de rechten van AOW'ers. Het was even slikken toen het AOV ver volgens zes zetels won bij de Senator Batenburg. foto gpd Tweede-Kamerverkiezingen. De grote partijen beseffen dat ze niet zomaar om de steeds groter wordende grijze bevolkings groep heen konden. Opgelucht werd adem ge haald toen het AOV door inter ne ruzies totaal uit elkaar viel en bij de afgelopen verkiezingen ook geen enkele zetel meer wist te behalen. 'Zie je nu wel?', viel te horen in de wandelgangen van het parlement, 'die partijen stellen toch niets voor'. „Het is inderdaad anders uit gepakt dan gewenst", zegt Ba tenburg nu. „Het imago van de ouderenpartijen is onherstel baar beschadigd. Maar het is niet voor niets geweest. De gro te partijen zijn zich sinds 1993 er wel degelijk van bewust ge* worden dat er iets gedaan moet worden voor de AOW'ers." In zijn laatste toespraak laat Batenburg, die nu alleen nog namens zichzelf spreekt, zich nog eens van zijn beste kant zien. Hij rept over de sociale ze kerheid, die door haar oerwoud aan regelgeving en hoge uitvoe ringskosten keer op keer moet worden omgegooid. Tijd om de hele boel rigoureus overboord te gooien en te vervangen door één simpeler en eenduidige so- lidariteitswet, vindt hij. Het idee is simpel. Iedereen die niet in de eigen levensbe hoefte kan voorzien, krijgt van de overheid een 'leefbaar inko men'. Geen uitzonderingen, de zelfde regel voor iedereen. En voor wie er wél werk is maar niet wil werken, volgt een kor ting op de uitkering. Ouderen met een goed pensioen krijgen niets extra's. „Dat lijkt me geen zinvolle onderneming", is het even sim pele commentaar van de pre mier. „Wedden dat de grote partijen het idee de komende jaren toch overnemen?", zegt Batenburg na afloop. Zelf zal hij het niet meer meemaken. „Het is voor mij tijd geworden rustig van mijn sigaartjes te gaan ge nieten." Maar al is met zijn ver trek het doek voor zijn partij na de komende verkiezingen defi nitief gevallen: „De toekomst zal ons gelijk bewijzen." Baten burg is er van overtuigd. „Nie mand kan om ons heen." den haag/haarlem anp janette luichies Nederlandse boeren en tuinders die door de hevige regenval van de afgelopen maanden hun ge wassen niet hebben kunnen oogsten, krijgen daarvoor een schadevergoeding met een ei gen risico van dertig procent per gewas. Dat schrijft minister Apotheker van landbouw aan de Tweede Kamer. J. Bus, woordvoerder van de landbouworganisatie WLTO in Haarlemmermeer reageert ver heugd op de regeling. De oogst schaderegeling geldt vooralsnog niet voor suikerbieten, snijmaïs en gras, maar wel voor aardap pelen. Volgens Bus levert de oogst van suikerbieten in Haar lemmermeer echter niet veel problemen op. „In Haarlem mermeer is nu zestig procent de grond uit." Om te voorkomen dat de uit voering van de schaderegeling erg lang gaat duren en veel in zet van mensen vergt, geldt de regeling alleen voor bedrijven die helemaal of voor een groot deel afhankelijk zijn van de oogst. Noordwijker M. Zandwijk, bollenkweker en voorzitter van de Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie (WLTO) Vak groep Bloembollen, Bomen en Vaste Planten, blijft zich on danks de oogstschaderegeling zorgen maken. „Drie proble men blijven onopgelost", zegt hij. Van de dahlia's die nu zo n beetje zijn geoogst, is nog niet te zeggen in hoeverre sprake is van ingerotte koppen. Hoe groot de schade is, is dus nog niet zeggen. Ook is er onzeker heid over gewassen die nog in de grond zitten. En dan heb ik het nog niet gehad over de bol len die nu nog in de schuren lig gen. Die moeten binnenkort de grond in." Staatssecretaris Vermeend houdt vast aan hoger BTW-tarief haarlem jacob van der meulen Het water uit de kraan behoort voor de BTW-wet niet tot 'de categorie eet- en drinkwaren die ple gen te worden aangewend voor de menselijke consumptie'. Het kabinetsplan om het BTW-ta- rief op water te gaan heffen is daarom volstrekt legitiem, zo antwoordt staatssecretaris Vermeend (PvdA) op vragen uit de Tweede Kamer. De maat regel levert het kabinet volgend jaar 255 miljoen gulden extra op. Tegen het plan om het BTW-tarief drastisch op te trekken bestaat in de kamer forse kritiek. WD, CDA en de kleine christelijke partijen vinden dat water een eerste levensbehoefte is. Daarom moet volgens hen het lage BTW-tarief van zes procent worden gehandhaafd. PvdA en D66 ondersteunen de verhoging tot 17,5 procent. Zij verwachten dat duurder drinkwater leidt tot zuiniger waterge bruik, zodat de belangen van het milieu beter worden beschermd. De BTW op mineraalwater wordt niet verhoogd. Dat zou niet passen binnen het alcoholontmoedigingsbeleid, zo schrijft Ver meend aan de Kamer. De hoge BTW-heffing op drinkwater maakt on derdeel uit van het Belastingplan 1999. De extra inkomsten wil de regering gebruiken om de loon- en inkomstenbelasting te verlagen. Hierbij gaat het in totaal om een bedrag van zevenhonderd miljoen gulden, die volgens het kabinet de ko mende jaren moeten worden gevonden. Het Be lastingplan 1999 wordt volgende maand in de Tweede Kamer behandeld. Bij uitvoering van het plan treedt Nederland per 1 januari toe tot de top vier van Europese lan den die het hoge tarief hanteren. Tot nu toe ge beurde dat alleen in de Scandinavische landen. In alle andere landen van de Europese Unie is spra ke van een heffing van tien procent of lager.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3