Drinkgedrag jongeren verontrust 'Poten raken we aan de straatstenen niet kwijt' Rijn Veenstreek Sinterklaas bezoekt Rijn- en Veenstreek met de bo 'De emoties komen misschien vanavond los' MEEN E EMPRIJ SUPER DE BOE Brokkenpiloot: cel en jaar rijbewijs kwijt DE BOER OP Super Roomboter go §8T^ Chauffeur rijdt do( rood: ravage op N2 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1998 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT 7 Alkemade praat met cafébazen Wethouder D. Nagtegaal van Alkemade wil samen met de horeca het alcoholgebruik onder jongeren terugdrin gen. Volgende maand heeft hij een gesprek met de plaat selijke cafébazen. Nagtegaal hoopt dat ze samen in actie kunnen komen om het drinken van alcohol door 14-16- jarigen drastisch te beperken. Volgens de wethouder is het alcoholgebruik in die leeftijdscategorie 'behoorlijk verontrustend'. REGIO MARUN KRAMP Sinterklaas en zijn zwarte pieten trek ken zaterdag per boot door de Rijn en Veenstreek. De betreffende burge meesters ontvangen de goedheiligman en zijn gevolg. Als eerste zet hij voet aan wal in Alphen aan den Rijn. Hij besluit zijn bezoek aan de regio af in Oud Ade. Om 9.30 uur legt de boot van sinter klaas aan op de Rijnkade in Alphen aan den Rijn. Burgemeester N. Schoof ontvangt de gasten uit Spanje. Kinde ren en ouders kunnen zich aan de overzijde van de Rijn op de Clauskade verzamelen om de sint toe te zingen. Met meer dan veertig pieten, heel veel pakjes en muziekvereniging Con Brio trekt sint in een wagen door het cen trum van Alphen. In winkelcentrum De Aarhof gaat sinterklaas te voet ver der. Daarna, omstreeks 14 uur, doet het gevolg ook nog winkelcentrum At las aan. In Leimuiden arriveert de sint dit jaar niet per boot bij de Tolbrug, maar bij de Raadhuislaan. Burgemeester VV. van Beek wacht hem daar om half elf op. Met de drumband rijdt hij sa men met zijn pieten in een open wa gen een rondje door het dorp. Aanslui tend heeft de winkeliersvereniging voor de kinderen in 't Spant een film voorstelling georganiseerd. Sinterklaas gaat verder per boot naar Woubrugge. Daar helpt burgemeester Van Beek hem aan de Comriekade aan land. Na een rondrit door deze plaats beëindigt de goedheiligman zijn bezoek aan Ja- cobswoude in Rijnsaterwoude. De kinderen en de burgemeester kunnen hem rond 14 uur verwachten bij de brug over de Leidsche vaart. Vanaf die plek gaat hij het dorp in. In Ter Aar arriveert sint om 13.30 uur op de loswal aan de Oostkanaal- weg. Na een toer door het dorp kun nen de kinderen naar het winkelcen trum Vosholplein waar de winkeliers vereniging spelletjes heeft georgani seerd. Eerder op de dag is de stoet in Langeraar. Om 10.30 uur arriveert het gezelschap per boot bij de Langeraarse brug. Waarnemend burgemeester Ly- klema komt speciaal uit Friesland over om sint te vergezellen. In Roelofarendsveen meert sint om 14 uur aan bij het Veense sluisje. Na zijn ontvangst door burgemeester A. Meerburg rijdt hij onder muzikale begeleiding van Liefde voor Harmonie en een draaiorgel door het dorp. Na af loop heeft de winkeliersvereniging RAAK nog een feestje voor de kinderen in petto in de sporthal. Een kwartier la ter is de goedheiligman ook te ver wachten in Oud Ade. Zijn boot legt hij aan in Zevenhuizen. Met een rijtuig vervolgt hij zijn tocht naar Oud Ade. De kinderen van Rijpwetering en Oud Ade kunnen hem bij de kerk opwach ten. Samen met muziekvereniging No- mero gaat het gezelschap in optocht naar de kantine van ROAC '79. Daar heet wethouder L. Beelen sint en zijn pieten officieel welkom. In de gemeente Rijnwoude bezoekt de sint als eerste de dorpskern Koude kerk aan den Rijn. Over de Rijn komt hij rond 11 uur aan bij het witte huis aan de Dorpsstraat. Burgemeester M. Boelen ontvangt hem. Te paard gaat Sint Nicolaas samen met de fan fare Kunst na Arbeid op wegi winkelcentrum. Daar stijgt hij om kinderen de hand te $dv Het bezoek eindigt in de waar rond 12.30 uur een z tendisco wordt gehouden. Later in de middag, rond doet sint Hazerswoude-D® Hier verwelkomt de burg a hem bij de Burgemeester Wa jjj de. Rond dezelfde tijd is de ga man ook op bezoek in Bent p Loco-burgemeester G. van d n schudt hem de hand bij dorp Tas. Om drie uur is er in hetdi een kindervoorstelling. Vara werkzaamheden rond de Da( gel stelt sint zijn bezoek aan 2! woude-Rijndijk uit tot zijn vt op 5 december. ALKEMADE MARIJN KRAMP Of de jongeren in Alkemade meer drinken dan leeftijdsgeno ten elders in het land, weet Nagtegaal niet. Maar hij vindt dat het probleem in zijn ge meente in elk geval moet wor den aangepakt. Hij signaleert te vaak dat er aan jongeren onder de zestien jaar wordt geschon ken, iets wat wettelijk verboden is. Hij hoopt dat het gesprek met de horeca-ondernemers dat half december plaatsheeft, ideeën oplevert om dit in de toekomst tegen te gaan. Na de cafébazen worden ook de andere leveranciers van drank en de clubs en verenigin gen uitgenodigd voor een ge sprek. ,,Want daar gaat het ook nog weleens mis. Als je die sta pels kratten bier ziet die bij de hangcontainer op het DOSR- drinken en of ze ook alleen maar aan die groep zijn ver kocht." Een ander intitiatief van de gemeente om het alcoholge bruik onder 14 tot 16 jarigen te beperken is alcoholloze disco's. Vorige maand werd de eerste dansavond gehouden in de Alkeburcht in Roelofarends veen. Dat was geen succes, meent jongerenwerker Alex L'A- mi. Maar dat kwam volgens hem omdat er geen publiciteit aan was gegeven. ,,Dat doen we de volgende keer beter." Binnenkort wordt de tweede gehouden. De gemeente betaalt de zaalhuur en de advertentie- kosten van het evenement. De mensen van Shout die al langer disco's organiseren in de Alke burcht, draaien op voor de rest van de kosten. Na vijf disco's Treinpassagiers bezorgd om toestand slachtoffer ZWAMMERDAM MARIETA KROFT terrein staan, dan vraag ik mij af wordt bekeken of het initiatief of alleen 16-plussers daar van een succes is. DEN HAAG/KOUDEKERK PERSBUREAU CERBERUS Een dronken dollemansrit door Koudekerk aan den Rijn in juli vorig jaar is een 37-jarige man uit Hazerswoude-Dorp gisteren op twee weken gevangenisstraf komen te staan. De man werd bij verstek veroordeeld want hij kwam niet opdagen tijdens de strafzitting tegen hem. De rech ter legde ook een rijverbod voor een jaar op. Na een cafébezoek ramde de Hazerswoudenaar 's avonds in de Dorpsstraat twee geparkeer de auto's. Dat ging met zo'n vaart en kracht dat een van de auto's zeven meter werd ver plaatst. De schade was enorm. Ook moest er nog een voetgan ger opzijspringen. Verontwaar digde omstanders hielden de rampchauffeur uiteindelijk een stuk verderop aan. Toen de politie kwam, wei gerde hij een ademtest. Als ver klaring voor zijn gedrag meldde hij de agenten: ,,Het boeit me niet of ik onderweg auto's raak." Later zou hij op die, in dronken toestand afgelegde, verklaring terugkomen en be tuigde hij wel spijt. Overigens was het rijbewijs van de man al tien jaar verlo pen. Op de dagvaarding prijk ten derhalve doorrijden na aan rijding, rijden zonder rijbewijs en het weigeren van een adem test. Het letsel, dat een 32-jarige Bos koper gisterochtend opliep toen hij met zijn tractor in Zwam- merdam op een trein botste, is ernstiger dan zich direct na het ongeluk liet aanzien. Toen was hij nog aanspreekbaar. Maar bij aankomst in het LUMC in Lei den verslechterde zijn toestand, aldus de politie. Het slachtoffer is per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. De trauma helikopter, die al boven Zwam- merdam vloog, werd terugge stuurd. Het ongeluk gebeurde even na elf uur uur op de alleen met knipperlichten bewaakte over gang op de Spoorlaan. De trein die in de richting van Alphen aan den Rijn reed, raakte de wa gen die achter de tractor zat. De tractor belandde met de wagen in de sloot naast het spoor. Het is niet bekend waarom de be stuurder de overweg opreed ter wijl, zo bleek bij controle, de knipperlichten en signalen in werking waren. De trein kwam enkele hon derden meters voorbij de over gang tot stilstand en kon niet meer verder rijden. Niemand Vein de zeventig treinpassagiers raakte gewond. De bedrijfs brandweer van de Hooge Burch sloeg een brug over de sloot, zo dat alle passagiers konden uit stappen. Bij de Hooge Burch werd in allerijl personeel bij ver schillende diensten weggeplukt om de gestrandde reizigers op te vangen en ze van koffie te voorzien. De meeste reizigers waren erg geschrokken. ,,De trein schokte en ik zag de tractor de sloot in vliegen", zei een vrouw. „De vertraging die ik oploop is niet Hulpverleners bevrijden de bekneld geraakte tractorchauffeur uit zijn benarde positie. leuk. Maar belangrijker is dat het geen dodelijk ongeluk is." Hulpofficier van justitie F. Weerdmeester viel het op dat iedereen erg bezorgd was om de toestand van de boer. „Dat trof mij wel." Veel duidelijkheid hierover kon op dat moment nog niet worden gegeven. Iedereen kreeg slachtoffer hulp aangeboden, maar nie mand maakte er gebruik van. Weerdmeester: „De mensen hebben nu maar een doel: zo snel mogelijk op de plaats van bestemming komen. De emo ties komen misschien vanavond los, maar dan kunnen ze con tact opnemen met slachtoffer hulp in hun eigen woonplaats." Weerdmeester wist te vertellen dat een reiziger een crematie heeft moeten missen. Een ander miste zijn examen. „Ik hem ge zegd dat als hij hierover moei lijkheden krijgt, hij maar con tact met mij moet opnemen." Ondanks groeistop is kippenboer Gijs de Wit optimistisch Hoe het met de treinmachinist is die het ongeluk voor zijn ogen zag gebeuren, wist Weerd meester niet. De Nederlandse Spoorwegen vangen hem op. Om half een stonden twee bussen klaar om de passagiers naar Alphen of Leiden te ver voeren. Het treinstel is wegge sleept naar het station in Utrecht. Het treinverkeer tussen Bodegraven en Alphen heeft twee uur stilgelegen. Ook mooi zondert Geen televisie bevat zo.- exclusieve techniek alsd BeoVision MX 7000 va Bang Olufsen Dat zie: dat hoort u zodra Maar daarvoor al hebtii stateerd dat er maar ét die u mooi vindt als hp 3 jaar garantie BANG fi. OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31 b-33. LEIOEN Van Cleef Bang Olufsenlj Botermarkt 25. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. LISSE Johan van Stijn Bang Olu Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang 0!u Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G W. Roest b.v Bang OM Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelieren^ VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn, Voorstraat OOIT KIEST U VOORM Er vallen zeker slachtoffers on der de kippenboeren, maar Gijs de Wit ziet de toekomst nog met vertrouwen tegemoet. Al laat hij er onmiddellijk op vol gen dat landbouwminister Hajo Apotheker geen maatregelen moet nemen om de sector in te krimpen. Dan komt er zwaar weer. De agrariër uit Hazers- woude-Dorp heeft echter geen moeite met de zogenoemde groeistop die Apotheker on langs afkondigde. Hij verstrekt geen rechten meer om een be drijf op te zetten of uit te brei den. Zo wil hij de hoeveelheid mest die de kippen produce ren beper ken. „We heb ben zelf gevraagd om maat regelen te gen de uit de hand gelopen groei. Die kwamen alleen veel te laat", betoogt de 43-jarige eigenaar van het ge mengde kippen- en koeienbe- drijf aan de Burmadeweg. Al vindt hij het voorbarig van de minister om nu al te zeggen dat er geen groei meer mogelijk is en erger nog, dat hij wellicht een verlaging af dwingt als er geen oplossing komt voor de mestproblema tiek. „Laat dat aan ons over. Kippenboeren zijn verstandige mensen, die goed in staat zijn om problemen op te lossen." Volgens De Wit is de forse groei voor een deel te wijten aan an dere invloeden. „Akkerbouwers die kippen gingen mesten, maar vooral de varkensboeren, die zijn omgeschakeld. Dat kun je hen niet kwalijk nemen. Wat zich op die bedrijven afspeelde was verschrikkelijk. Dein zoek je als ondernemer een oplossing, want je wilt toch een inkomen. Begrijpelijk, maar onze sector komt dat niet goed uit." De Wit is al geruime tijd actief in de kippensector. Vader Jan de Wit begon in 1963 aan de Rijndijk in Hazerswoude kippen te mesten. In 1978 nam zoon Gijs het bedrijf - dat in de Groe- nenstein in Hazerswoude was gevestigd - over. Sinds de ruil verkaveling 'boert' De Wit in Hazerswoude-Dorp op de grens met Zoeterwoude. Ook De Wit Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering aandacht voor kippenboer Gijs de Wit, die wacht op betere tijden. hebben", zegt de Hazerswoude naar. Volgens De Wit gaat het nu niet zo best. Dat is vooral te wijten aan de slechte economische si tuatie in Rusland. „Rusland was een goede afnemer van kip. Zij namen de complete kip af. Niet alleen van ons, maar ook van de Verenigde Staten. De VS dum pen nu alles in Europa. De filet is geen probleem, maar de po ten raken we aan de straatste nen niet kwijt. In navolging van de boterberg van destijds kun je nu spreken van een 'potenberg'. Met de boter is het toen ook ge lukt, dat zal met de kippenpo- pakje 21 Maximaal 3(k Aonbioding is geldig i/n ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BEI HAARLEMMERMEER» ten ook wel het geval zijn." Wat de prijzen betreft is De Wit ook niet tevreden. „Nu is dat 1,50 per kilo en ik verwacht dat er nog een dubbeltje afgaat. Daarna wordt het volgens mij binnen een aantal maanden weer beter. Toen ik in 1978 be gon was het 2,10 tot 2,20 per ki lo. Dankzij maatregelen hebben we de kosten kunnen terug brengen om die prijsdaling op te vangen. We hebben de raad gekregen om in de winter met vakantie te gaan, want in de zo mer kan dat niet. Als je de des kundigen mag geloven, ziet het er niet slecht uit." Volgens De Wit komt dat mede door maatregelen die de sector al heeft genomen. „Het mesten van de kuikens duurt zes we ken, daarna laat je de stallen een week leeg. Die periode heb ben we uitgebreid, zodat er de komende tijd veel minder op de markt komt in de hoop dat de prijzen beter worden." Problemen met de mest van zijn kippen - jaarlijks mest hij er zo'n 200.000 - heeft De Wit niet. Die zet hij af in het akkerbouw gebied in het toekomstige Bent woud. „Vroeger kreeg ik geld van de boeren, maar nu moet ik betalen en de mest nog brengen ook." Al moet hij op termijn, als Bentwoud in een bos verandert, naar andere afnemers zoeken. „Maar ik verwacht dat het mestprobleem in de toekomst wordt opgelost. In Engeland wordt de mest verbrand en om gezet in energie. Dat moet toch hier ook mogelijk zijn?" De Hazerswoudenaar ziet, al houdt hij een slag om de arm in verband met verdere maatrege len van minister Apotheker, mogelijkheden voor de sector. „Wij kunnen opboksen tegen de Amerikanen. Onze kwaliteit is uitstekend. Sjoemelen is er niet bij, want als de keurmeester je betrapt verdwijnt alles in de put en je draait als het tegenzit ook nog op voor de slachtkosten. Ook op het bedrijf wordt het ge hele traject vanaf het moeder- dier tot aan de slacht bewaakt. Hygiëne staat hoog in het vaan del. De salmonella-bacterie is uitgebannen. Uiteindelijk kom je dan tot een heel goed pro duct, waarmee we voor de dag kunnen komen." HAZERSWOUDE-DORP» KEES VAN KUILENBURG Een verkeersongeluk heeft gis termorgen op de N207 - de weg tussen Leimuiden en Hillegom - voor een grote chaos gezorgd. Een door rood licht gereden vrachtwagen was de oorzaak van het ongeluk. Vier personen raakten gewond en twee voer tuigen zijn van het talud afgere den. Het opruimen van de rava ge heeft tot ver in de middag geduurd. Het ongeluk gebeurde rond acht uur 's morgens bij de T- splitsing van de N207 met de Leimuiderweg, ten zuiden v&n Nieuw-Vennep. Een 29-jarige man uit Lisse reed bij groen licht vanaf de Leimuiderweg de N207 richting de A4 op. Een 22- jarige vrachtwagenchauffeur uit Landsmeer reed in de richting van Hillegom en negeerde het rode licht. Hij raakte de perso nenauto in de flanken! de rechter rijbaan ten tegemoetkomende gen, bestuurd door er. ge man uit Wieringfl de vrachtwagen niet ontwijken raakte meerder frontaal. Door de klap redend meerse chauffeur en d ge Lissenaar van kwamen meters verdet stand. Politie en b> moesten er aan te pa- om de gewonden uit narde positie te bevrijd De twee vrachtwag feurs zijn overgebracht VU-ziekenhuis in Afl De man uit Lands# hoofdletsel. De bestua de personenauto enzj ge passagier uit Lissrf naar het Rijnland-ziel* Leiden gebracht. De b* is met nekklachten op?

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 22