Leidsch Dagblad IPHEFFINGS- órse opknapbeurt Leidse binnenstad 29 e Hoop Scheffer dwong enoeming Van Rij af 'Zevende startbaan is waanzinnig' Dure fout fu zonrtig E BEL: 071-5128030 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. in Bosnisch ontbijt Hotel Belmont Treinreizigers gestrand Tweede zege volleyballers Overval op videotheek iERDAG 19 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Stellen voor ontwikkeling van Aalmarktgebied gepresenteerd rote bioscoop in de Breestraat, een open ruimte de Waag tot aan de Breestraat, een flinke uitbrei- in het aantal winkels en uitgaansgelegenheden, itspad langs de Rijn aan de Aalmarktkant, een voetgangersbrug over de Rijn met een nieuwe, ;ter brede steeg naar de Haarlemmerstraat en eel een ondergrondse parkeergarage. enkele opmerkelijke en in de verschillende len voor de ontwikke- het Aalmarktgebied in die projectontwikkelaar anochtend heeft gepre- uitvoering van de plannen is naar schatting een investeringsbedrag gemoeid van 150 tot 200 miljoen gulden. Grote bedrijven zoals Vendex, Ahold en Anson's/P&C hebben de gemeente inmiddels laten weten te willen investeren. Ruim een half jaar lang stu deerde projectontwikkelaar MAB in opdracht van de ge meente op verschillende moge lijkheden het gebied weer aan trekkelijker te maken voor de consument, die de afgelopen ja ren de Leidse binnenstad in toenemende mate links laat lig gen. Belangrijk uitgangspunt bij het zoeken naar de verschillen de mógelijkheden was het be houd van monumenten als De Waag en de Waalse kerk. Uiteindelijk zijn door MAB drie varianten ontwikkeld, waarin verschillende plekken zijn ingeruimd voor V&D, Mi nerva en LVC. In één variant is zelfs geen plaats voor de par keergarage aan de Boommarkt, die in de gemeenteraad de afge lopen jaren steeds voor felle dis cussies heeft gezorgd. Zelf geeft MAB echter sterk de voorkeur aan een ondergrondse parkeer garage. In variant 1 blijft V&D op de huidige plek aan de Aalmarkt en komen op het braakliggende terrein naast het pand waar nu een schoenmaker zit een paar nieuwe winkels. Daarboven zijn woningen gepland. Verder is er ruimte voor een supermarkt on der het Waagplein. Die ruimte wordt gevonden door sloop van een groot aantal panden in de Mandenmakerssteeg. De Stads gehoorzaal wordt aan de kant van de Aalmarkt uitgebreid met een café en een tweede toe gang. In dezelfde variant blijft ook Minerva op zijn huidige plek. Daarnaast moet het LVC een nieuwe plek krijgen, in het hui dige pand van het Hoogheem raadschap, en is er ruimte voor een disco, een grote bioscoop met 1.250 zitplaatsen, een post kantoor en een fietsenstalling. Deze variant gaat verder uit van een ondergrondse garage met 260 parkeerplaatsen. In variant 2 verhuist V&D naar een plek tussen de Man denmakerssteeg en de Stadsge hoorzaal. De ruimte die dan vrijkomt, kan worden gebruikt voor de bouw van nieuwe win kels. Ook een 'binnenstadsho- tel' met 95 kamers behoort tot de mogelijkheden, maar dezelf de ruimte kan ook worden ge bruikt voor het maken van ap partementen. Een hotel heeft wel als consequentie dat er ex tra parkeerruimte moet komen. Dat zou ook ondergronds kun nen volgens de projectontwik kelaar. In deze variant komt er ook verderop aan de Boom- markt een ondergrondse par keergarage met ongeveer 340 parkeerplaatsen en verhuist Mi nerva naar een nog onbekende plek. In variant 3 is er geen plaats voor een parkeergarage aan de Boommarkt. In plaats daarvan kunnen dan achttien atelierwo ningen worden gebouwd. Pagina Leiden: Aalmarktplan: nieuwe steeg naar Stille Rijn Een fout van een Duitse leer ling-handelaar heeft zijn bedrijf gisteren op de beurs ruim 35 miljoen gulden gekost. Tijdens een oefening drukte de man de verkeerde knoppen in. Zijn baas was vervolgens verplicht voor dat bedrag bepaalde opties te verkopen. Dit meldde het Britse dagblad The Daily Telegraph vanmorgen. Opties zijn rechten of plichten om een pakket aan delen voor een gefixeerde prijs te kopen of te verkopen. Op de Londense beursvloer brak opwinding uit toen bekend werd dat iemand 130.000 Duitse opties te koop aanbood tegen een lage prijs. De baas van de leerling, waarschijnlijk een Duitse bank, was vervolgens contractueel verplicht de trans actie uit te voeren. HET WOORD IS AAN Georges van Acker Iemand die kruipt voor een ander, verdient heel zijn le ven gebogen te lopen. -572° -572° *473° 10% 10% 10% ïssdb? 80% 80% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 24 VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland6,7 Cultuur11,12,13,15,17 Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving20 Regio 19,21,23,25 Rubrieken34 RTV/programma's35 Sport 29,31 Strips34 Uitgaan33 UITGAAN De kortingsbon betreft 'Eln Deutsches Requiem' door het Leiderdorps Kamerkoor in de Petruskerk in Leiden. esprek van de Dag Limburger ziet niets in moderne maatschappij Economie Bonden willen geen langere werkweek in *5$ ziekenhuizen t Cultuur en Kunst Emma Shapplin zoekt m harmonie tussen |j klassiek en pop Sport Oranje laat kans op winst liggen Nog geen abonnee ABOIUNEE: ■SERVICE |a, ik wil een abonnement op het Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Óftnomallst h (f.'M, l'i) I automatisch (f. 32,70) O acceptgiro ff. 95,15) V Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, "712141 4001 14" OF BEL 071-5128030 maandag t/m vrijdag mensen maar even maken", zegt de mede van het beveiligingsbe- half acht vanmorgen, t vanuit hotel Belmont f Leger des Heils naar De een slaapgebouw ach- hotel. De 123 asielzoe- orden over een uur aan rwacht voor een ontbijt- eetzaal hapt Heilsma- ip Kanis tussen alle tele- sdoor snel even broodje Het was een gekkenhuis rond. De mensen arri- hier rond half zeven, iben in allerijl een groep igers opgetrommeld, loofdkantoor van het Le- Heils werd gistermiddag erd door burgemeester idt van Nijmegen. Die het Leger om een oplos oor de op straat gezette ekers, die door Vluchte- rerk bij het tentenkamp nsoord in Nijmegen wa- eleverd en daar werden id. Ze moesten zelfs let hel bos in. Kanis: „We 1 toegezegd in ieder geval n nacht onderdak te ge- naar dat kunnen er ook drie worden. Dat ligt de boekingen in ons hotel. Vandaag is er overleg met het ministerie van justitie over de verdere gang van zaken." Bij aankomst in hotel Bel mont bleken gisteravond tien van de 123 asielzoekers ineens spoorloos te zijn. De vijf volwas senen en vijf kinderen werden later op de avond door de poli tie aangetroffen in de Nijmeeg se stationshal. „Ze zijn hier van nacht om een uur met een bus je gebracht. Ook zij hebben een warme maaltijd gekregen." Het Leger des Heils betaalt de op vang, maar de majoor wil het nu niet over geld hebben. „Er zijn mensen in nood en die kun je niet buiten in de kou laten staan." Als even later de trieste stroom asielzoekers een tot eet zaal omgevormde conferentie- ruimte binnenstapt, wacht in de hal een jong Bosnisch gezin met een kind op een taxi. Ze moeten naar Zevenaar om zich daar te melden en vertrekken zonder te hebben ontbeten. Haben sie gutgeschlafen?", vraagt een me dewerker van het Leger des Heils vriendelijk. „Ja", ant woordt de vrouw met zichtbaar vermoeide ogen. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Cohen bekijkt dolen de asielzoekers opnieuw De asielzoekers warmen zich aan een vuurtje bij kamp Heumensoord, waar ze niet konden worden opgevangen. fider Jaap de Hoop Schef- eft maandagmiddag ge- met aftreden als Marnix niet unaniem door het Is bestuur zou worden nd als kandidaat voor het wrzitterschap. De Hoop ir sprak tegelijkertijd een lit over de kandidatuur Brabantse gedeputeerde van Geel. dagelijks bestuur van het lesloot onder deze druk Van Rij voor te dragen, wd maandagavond door tallige partijbestuur aan vaard als nieuwe voorzitter. De ze gang van zaken wordt beves tigd door verschillende bronnen binnen de partij. In de CDA-gelederen ont stond maandag steeds grotere beroering toen duidelijk werd dat de partijtop aanstuurde op de benoeming van Van Rij als opvolger van Hans Helgers. De benoemingscommissie, waarin ook De Hoop Scheffer zat, had na grote verdeeldheid besloten twee kandidaten voor te dragen: naast Van Rij was Pieter van Geel gekandideerd. Maar door het dreigement van De Hoop Sqheffer kwam Van Geel buiten- Een zevende Schipholbaan tussen Hoofd dorp en Nieuw-Vennep is absoluut onbe spreekbaar voor de gemeente Haarlem mermeer. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) kan Sthiphol door de aanleg van deze Hille- gombaan en een dubbele Kaagbaan sterk groeien zonder de normen voor geluid en veiligheid te overschrijden. Daarvoor moet echter wel de bouw van nieuwe huizen in Haarlemmermeer worden stilgelegd. In het Hoofddorpse raadhuis heerst on geloof eri verbijstering over het RIVM- plan. Volgens het instituut zal de Hille- gombaan in principe alleen vanuit ooste lijke richting worden aangevlogen, zodat de Bollenstreek er geen last van zal heb ben. Maar de gevolgen in Haarlemmer meer zijn wel ingrijpend. Volgens het RIVM moet de bouw van ruim 17.000 nieuwbouwwoningen in zo genoemde Vinex-wijken bij Nieuw-Ven- nep (Getsewoud) en Hoofddorp worden stilgelegd. Alleen dan krijgt Schiphol met een ander banenstelsel de gelegenheid om jaarlijks 70 tot 85 miljoen passagiers te verwerken. Verder zouden uit het oogpunt van veiligheid duizend woningen rond de luchthaven moeten worden gesloopt. „Dit plan is te waanzinnig om over te praten", aldus wethouder luchthavenza ken M. Schoenmaker (WD), „Het is voor ons absoluut onbespreekbaar. FOTO CPD HANS BROEKHUIZEN Reitsma nieuwe voorzitter van honkbalbond haarlem cus van oosten Theo Reitsma wordt de nieuwe voorzitter van de honk- en soft- balbond KNBSB. Hij volgt Henk den Duijn op die het voorzitter schap niet langer kan combine ren met het burgemeesterschap van de gemeente Moerdijk. Reitsma (56), verslaggever van NOS Studio Sport, wordt in maart volgend jaar officieel be noemd. Reitsma is geen onbekende in de honkbalsport. Naast een ver leden als speler is hij langdurig voorzitter geweest van honk- en softbalvereniging Rooswijk uit Velsen. Voor het nieuwe bonds- bestuur is ook een nieuwe se cretaris gevonden. Ruud van Zetten volgt in die functie Peter Foppen op. De Nederlandse volleyballers hebben ook de tweede zege in de kwartfinaleronde van het WK in Japan binnengehaald. Oranje maakte het zich vanmorgen te gen de opportunistische Oekraï- ners erg moeilijk door veel fou ten. Het uitzicht als titelkandi daat werd er maar net niet door verpest: 3-1 (14-16 15-11 15-8 16-14). Nederland was niet de enige titelkandidaat met lichte averij. De Joegoslaven moesten, naar eigen zeggen, om tien uur spe len tegen Griekenland maar stonden pas om half elf op: 3-1. Rusland ontsnapte zelfs aan een nederlaag tegen China. alphen aan den run Een videotheek aan de Ouvertu- reweg in Alphen aan den Rijn is gisteravond overvallen. De da der is met een onbekend geld bedrag ontkomen. De man kwam om negen uur, rond sluitingstijd, vermomd de zaak binnen. Hij bedreigde de 34-jarige medewerker van de vi deotheek met een handwapen. De werknemer gaf daarop een onbekende hoeveelheid geld mee. De politie stelde direct na de overval een buurtonderzoek in, maar dat leverde 'niet direct resultaat op'. ir gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. zéér hoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting wonder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bieletelder - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht WET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 hoge kortingen op de voorraad exclusieve lampen - spiegels decoratiematerialen van o a Lumiere. Casa - Apart. Marbleous enz. enz. Onze hele voorraad wordt verkocht. Profiteer hiervan. U bent van harte welkom. exclusieve interieurs i 1 a ~l Schoolstraat 32 li 1 I T lllC 2251 BJ Voorschoten f U1. JL U- KJ Telefoon 071 - 5613609 spel te staan. Binnen het partijkader heerst bij sommigen grote frustratie over het feit dat Van Geel door de partijleider op een zijspoor is gezet. Volgens een van hen is met Van Rij 'een stroman van De Hoop Scheffer' benoemd. Anderen suggereren dat De Hoop Schéffer geen sterke per soonlijkheid als partijvoorzitter duldt. Men wijst er op dat De Hoop Scheffer anderhalf jaar nadat hij fractievoorzitter is ge worden, nog steeds een strijd moet voeren binnen de partij om zijn leiderschap geheel ge accepteerd te krijgen. Van Geel wordt in het CDA hoog gewaardeerd. Hij maakte vooral naam als vice-voorzitter van de commissie die vorig jaar het CDA-verkiezingsprogram- ma schreef. „Van Geel is inhou delijk erg sterk. Ik sla hem hoger aan dan De Hoop Scheffer", zegt een CDA-bestuurder. zwammerdam Zo'n zeventig treinpassagiers stappen uit de trein die gisteren nabij Zwammerdam in botsing kwam met een landbouwtractor. De bestuurder van de tractor, een 32-jarige Boskoper raakte daarbij ernstig gewond. Toen bleek dat de trein niet meer verder kon, sloeg de brandweer een loopbrug over de sloot. Vervolgens begeleidden de brandweerlieden de passagiers naar het dorpshuis van De Hooge Burch, een leefgemeenschap van mensen met een verstandelijke handicap. Daar werden de trein reizigers opgevangen met een kop koffie. Pagina 22: 'De emoties komen misschien vanavond los'. FOTO HIELCQ KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1