Leidsch Dagblad 50% 21 IVM stelt zevende chipholbaan voor Profiteer nu Heel Spaans, halve prijs. Vier gewonden bij ongeluk op Nil ertig procent van zieke werknemers kampt met depressie myinBORG 'Vallende sterren' Opnemen Afspelen V kJ KEN GRATIS OM U HEEN. X :ari iPAG 18 NOVEMBER 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 oline van overbeeke siviteit is de voornaamste oorzaak van erzuim. Maar liefst veertig procent van de ldingen is een gevolg van depressies. Dat it de eerste grootschalige enquête over de- iteit in Nederland, waarvoor de Katholieke siteit Brabant achtduizend werknemers ndervraagd. de cijfers blijkt verder dat één op de zes het afgelopen jaar langer dan zes weken «ft gewerkt als gevolg van een depressie, ootste deel van de WAO-uitkeringen gaat tpressieve werknemers. De maatschappe- ISPREK van de Dag Youp van 't Hek helpt Varkens in Nood Economie Cultuur en Kunst iSport OESO: Groei zwakt ook in Europa licht af Museumfestival in Leiden een verrassende hit Vriendschappelijke ->« duels kennen j Duitsers niet trzoek van Katholieke Universiteit Brabant lijke kosten worden geschat op twee miljard gul den per jaar. „Dit komt niet als donderslag bij heldere he mel", reageert directeur H. Lehefeld van arbo- dienst West van de Arbo Unie. „Wij zien twee hoofdoorzaken van ziekteverzuim en WAO-in- stroom: psychische aandoeningen en aandoenin gen aan het bewegingsapparaat. De categorie 'psychisch' vormt de grootste groep met 35 a 40 procent en dit getal stijgt nog steeds. We zien dat depressie en 'bum-out' vaker voorkomt in grote bedrijven in zakelijke dienstverlening en in het onderwijs en de gezondheidszorg. Kortom: daar waar de werkdruk groot is waar organisaties vaak veranderen." „Werknemers menen vaak dat hun psychische problemen met het werk te maken hebben: dat vind ik van groot belang. In de verschuiving naar dienstverlenende arbeid is de grote werkdruk een zorgelijke ontwikkeling. Hierdoor groeit het aan tal WAO-gevallen. We proberen de werknemer met behulp van psycholgen en maatschappelijk werkers weerbaar te maken. Maar we kijken ook of de werkgever het werk anders kan organiseren. Dat laatste is de échte oplossing." De ondervraagden bleven anoniem omdat de pressie nog steeds een beladen onderwerp is. Slechts een fractie van de mensen met een de pressie stapt naar een hulpverlener. Men gaat wel naar de huisarts met allerlei pijntjes die vaak niet 'Hillegombaan700.000 vluchten per jaar mogelijk zevende baan ten nvan Hoofddorp kan hol in 2020 per jaar naai 700.000 vliegbe- igen verwerken, zon- iverschrijding van de voor geluid en vei- d. Het Rijksinstituut Volksgezondheid en (RIVM) stelt deze gombaan' in oostwes- richting voor in een n gepresenteerd «theo van der kaaij lol zou hiermee jaarlijks laai 70 tot 85 miljoen pas- kunnen ontvangen. Uit int van veiligheid zouden id woningen rond de aven moeten worden ge- Groot obstakel voor het ijkt de nieuwbouwwijk roud in Nieuw-Vennep, de zevende baan vlak komt te liggen. De bouw Ebijna zesduizend hui lde wijk is in volle et ra neester J. Hermans van reageert onaange- „Ik heb hier nog nooit over gehoord, dit is voor mij volkomen nieuw." Hermans wil pas een officiële reactie ge ven als hij de plannen van RIVM heeft bestudeerd. „Het is wel mogelijk dat de overlast voor ons flink toe. gaat nemen, maar daar zijn wij nog niet over geïn formeerd. Een Hillegombaan, hoe komen ze op het idee", al dus Hermans. Om binnen de milieugrenzen van geluid, vervuiling en veilig heid te blijven zijn volgens RI VM 'aanzienlijke inspanningen' noodzakelijk. Het rapport stelt dat met de vijfde baan erbij 550.000 vliegbewegingen op op een deel van de collectie. ok dit is Haarlemmerstraat 143, Leiden 'Deze actie is geldig t/m 31 december 1998, zolang de voorraad strekt en geldt niet in combinatie met andere acties. Schiphol mogelijk zijn. Dat is meer dan de indertijd toegesta ne 440.000, omdat er gerekend wordt op stillere vliegtuigen en gunstiger start- en landingspro cedures. Nog meer vliegbewegingen zijn uitsluitend mogelijk na aanleg van een zesde (parallel aan de huidige Kaagbaan) en zevende baan. De Buitenvel- dertbaan wordt hiermee ontlast van landingen uit oostelijke richting. Het RIVM constateert dat daarmee wel sommige normen voor luchtkwaliteit worden overschreden. De vliegtuigen rond Schiphol zouden tegen die tijd evenveel C02-vervuiling veroorzaken als het gehele Ne derlandse personenautopark. Het rijksinstituut stelt dat bij volledige benutting van Schip hol 'substantiële inspanningen' noodzakelijk zijn van rijks- en regionale overheid op het ge bied van handhaving van nor men, planologie, start- en lan dingsprocedures, geluidsheffin gen en het gebruik van stillere vliegtuigmotoren. Pagina 3: Herrie in kabinet over toekomst van Schiphol Woningen na ontruiming weer gekraakt amsterdam anp Een groep van honderd krakers heeft gisteravond de eerder die dag ontruimde panden aan de Daniël Stalpert in Amsterdam opnieuw gekraakt. De krakers zijn in overleg met de politie en willen ook een gesprek met bur gemeester Patijn. De krakers eisen dat de nog lopende gerechtelijke procedu res worden afgewacht voordat de gemeente opnieuw besluit te ontruimen. Om een kans te ma ken deze procedures te winnen moeten de krakers wel in de panden wonen. De krakers wa ren tegen een ontruimingsvon- nis in hoger beroep gegaan. Ze verwijten de gemeente dat zij niet gewacht heeft tot de proce dures zijn afgerond. markelo De meteorenzwerm Leoniden heeft het leven gekost aan een 19-jarige Japanse vrouw. Zij viel in de buurt van Tokio in een ravijn. De vrouw zat op een muur om de 'vallende sterren' te bekijken en viel vijftien meter naar beneden toen zij haar jas wilde grijpen die dreigde weg te waaien. De Leoniden, de bekendste meteorenzwerm uit de geschiedenis, komt eens in de 33 jaar zeer dicht bij de zon en ver oorzaakt dan een regen 'vallende sterren'. Op de foto is te zien hoe dat er bij de televisietoren in Markelo uitzag. Miljoenen mensen over de gehele wereld wachtten het kosmische vuurwerk in spanning af, maar de show viel uiteindelijk tegen. Er was minder te zien dan verwacht. De meteorenzwerm heeft geen grote schade toegebracht aan satellieten. Uit angst voor de meteoren, die bij hun binnenkomen in de aardse atmosfeer een snelheid van 250.000 kilometer per uur kunnen hebben, hadden diverse landen al hun sa tellieten in de ruimte gedraaid, zodat ze minder gevoelig waren voor inslaande deeltjes. FOTO CPD VINCENT JANNINK n Tapas rivierkreeftjes of tonijn Jacon' i oo Mgram 3.99 Bonus voordeel 2.00 X.99 Chorizo, 'Mgram r<m 2.99 Bonus voordeel 1.50 l.^y 31 Manchego kaas 45+, 'Jo 3 39.90 Bonus voordeel 20.00 1 yy U cn ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen zijn geldig t/m 22 november a s. alphen aan den run marieta kroft Vier vrouwen zijn gistermiddag op de Steekterweg in Alphen aan den Rijn ernstig gewond ge raakt toen hun auto bekneld raakte tussen twee vrachtwa gens. De brandweer heeft de slachtoffers uit het wrak moeten bevrijden. Met de traumaheli kopter zijn de vrouwen naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde om streeks half één. Een vrachtwa gen wilde op de rijksweg links afslaan om het erf van Overes Oliehandel op te rijden. Omdat de chauffeur het verkeer van te genovergestelde richting moest laten voorgaan, stond hij stil. Een achterop komende 47-jari- ge vrachtwagenchauffeur uit Nieuwegein lette even niet op en drukte de personenauto voor hem tegen de stilstaande vrachtwagen aan. De auto werd daardoor opge vouwen als een harmonica. De brandweer had ruim een half uur nodig om de vrouwen te bevrijden. Alle inzittenden, wo nend in Alphen. zijn met onbe kend letsel naar het LUlClC in Leiden en het VU-ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. De Steekterweg is bijna twee uur in beide richtingen afgezet ge weest. De bewoners van de weg vragen al jaren om de aanleg van rijksweg 11 tussen Alphen en Bodegraven. als depressiviteit worden herkend. De enquête bevestigde dat onder vrouwen deze stemmings stoornis aanzienlijk meer voorkomt dan onder mannen. Het hoogst is die onder vrouwen in de leeftijd tussen 46 en 55 jaar. Depressiviteit uit zich meestal in lichamelijke klachten als spier pijn, rugpijn en hoofdpijn. „Depressieve mensen hebben een slechte le vensstijl", aldus onderzoeker en huisarts V. Pop. „Ze roken en drinken. Ie weet dan dat de kans op hart- en vaatziekten groter is. Hartinfarct luidt de doodsoorzaak dan, maar de aanleiding was de pressiviteit." Microsoft moet Windows 98 aanpassen SEATTLE ANP/Rtr Microsoft moet het computer besturingssysteem Windows 98 aanpassen. Het bedrijf heeft daarvoor negentig dagen de tijd gekregen. Dat is de voorlopige uitspraak van een Amerikaanse rechter in de zaak die Sun Mi crosystems ruim een jaar gele den aanspande. Het conflict draait om Java, een door Sun ontwikkelde computertaal. Microsoft heeft net als veel andere bedrijven een licentie voor Java. Deze software is toe pasbaar op alle computersyste men. Maar Sun beschuldigt Mi crosoft ervan dat het bedrijf in het internet-programma Explo rer een versie van Java heeft in gebouwd, die alleen werkt met Windows 98. Microsoft moet op last van de rechter nu het besturingspro gramma zo veranderen dat het toepasbaar is op de manier die Sun oorsponkelijk voor Java heeft bedoeld. Mocht de soft waregigant dat achterwege la ten, dan volgt een verkoopver bod. Asielzoekers op straat gezet ARNHEM OPD Ruim honderd mensen zijn vanmorgen door Vluchtelingen- Werk in Arnhem op straat gezet. De stichting heen ze demon stratief aan de overheid overge dragen, omdat ze vindt dat de opvang van deze mensen een taak van de overheid is. Later op de ochtend vertrok de groep in drie bussen naar een door Vluchtelingenwerk geheim ge houden plek. Het gaat om asielzoekers die op grond van de overeenkomst van Dublin sinds half oktober geen aanspraak meer kunnen maken op opvang in Nederland. Vluchtelingenwerk heeft ze sindsdien opgevangen. Middels proefprocessen heeft de stich ting geprobeerd opvang af te dwingen voor de asielzoekers uit Bosnië, Kosovo, Syrië, Libië, Afghanistan en een handvol an dere landen. Dat is uiteindelijk mislukt. Vele tientallen mensen meldden zich vanochtend dan ook in het Arnhemse stadhuis. Jonge, alleenstaande mannen, maar ook complete gezinnen met kleine kinderen. Ze zeulden koffers en tassen met daarin hun schaarse bezittingen mee. HET WOORD IS AAN Sacha Guitry Wanneer gaat men nu ein delijk eens de komieken ern stig nemen? SKTÜÏÏ -«74° -<75' 5£2J 10% 10% 10% S5S35? 60% 60% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1 g VANDAAG 26 PAGINA'S -3,5,6 7 21 Binnenland Buitenland Cultuur Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,19 Rubrieken10 RTV/programma's11 Sport22,23 Strips10 Uitgaan20 Dansvoorstelling 'The Famili ar Stranger' door Galili Dan ce in de Leidse Schouwburg. Kortingsbon op de pagina Uitgaan. VOETBAL OP TV 20.15 uur, Veronica, Duits- land-Nederland (recht streeks) Negen doden bij vliegtuigongeluk canberra dpa Bij een vliegtuigongeluk op het tropische eiland PaJau zijn van morgen alle negen inzittenden om het leven gekomen. Het toe stel van Paradise Air of Palau was op weg van het eiland An- guar naar de hoofdstad Koror. Tijdens de landing sloeg het als gevolg van heftige wind en re gen te pletter. De Filipijnse pi loot, zijn Australische copiloot en de zeven Palause inzittenden waren op slag dood. r TDK HS-180. 3-pak, 3 uurs videobanden. Van 32.85 voor 19.95 2e kaart voor Showbizcity gratis. it op het Letdsch Dagblad. i controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal Qautamatlsch (f. 94.15) i automatisch 'f 12.70) Qacceptglro (f. 95.15) Van de personenauto bleef bij het ongeval niet veel over. FOTO ANNETTE LAMEIJER Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1