Brussel verspilt miljarden Strijd tegen rooie beeldschermoogjes Economie Historische werf behouden Drum bedenkt sigaret die naar shag smaakt Bod ABN-Amro op aandelen kleine Braziliaanse bank Prijsstunt Easyjet doet Transavia en KLM niets ners Baan steeds bestuur Stroomproducenten zijn de weg kwijt Max Havelaar halveert ambities 17 NOVEMBER 1998 [dam Na vijfjaar heeft Ford weer een eretitel in de wacht ppt. De Ford Focus is door 55 autojournalisten bekroond ito van het Jaar 1999. Het nieuwe Ford-model kreeg 444 t550 punten. De wagen versloeg daarmee ruimschoots de te merken. De auto op de tweede plaats, de Opel Astra, slechts 272 punten. Ford kreeg de eretitel eerder in 1981, en 1994. Afgelopen jaar was de Alfa Romeo 156 volgens de alisten de beste auto. FOTO REUTERS JACKY NAEGELEN itrole visserij via satelliet tpt; Vanaf vrijdag wordt het reilen en zeilen van Neder- e vissersschepen gevolgd per satelliet. Dan neemt de Alge- Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw, irbeheer en visserij op het hoofdkantoor in Kerkrade een icontrolesysteem in gebruik. Via een satelliet kunnen en 24 uur per dag worden gevolgd, waar ook ter wereld. Sgem kan tevens alarmeren als een schip zich bijvoor- ongewenst ophoudt binnen de twaalf-mijlszone. Een con- irkan dan actie ondernemen. Sinds juli is Nederland ver- om vissersschepen die minstens een etmaal op volle zee te controleren via een satellietsysteem. Vanaf 2000 geldt ntrole voor alle vaartuigen langer dan 24 meter. joenenschikking SNS-Bank gCH. De SNS-Bank betaalt 1,7 miljoen aan justitie in het van een zaak waarbij vermoeden was van valsheid in ge- te. De bank heeft de schikking getroffen om 'een negatieve iling jegens de vennootschappen' te vermijden. De bank is deel van SNS Reaal Groep. Dit jaar werden administratieve plmatigheden ontdekt die dateerden uit de periode 1994 35. Een directielid nam in juni dit jaar met onmiddellijke g ontslag. Hij was in de periode '94-'95 afdelingshoofd van leling Treasury en Effecten. Hij heeft afgelopen zomer na IOD-inval enkele dagen in de cel gezeten. V-bond schroeft looneis alsnog op Alhoewel kabinet en werkgevers waarschuwen voor te tooneisen, heeft de CNV Bedrijvenbond de eis juist opge- efd. De bond eist bij de komende CAO-onderhandelingen iprocent meer loon. Eerder legde de bond de lat bij 3,25 nt. De vakbond heeft tot aanscherping van de looneis be- i onder druk van de leden. nomische noodtoestand in Colombia De ministerraad in Colombia heeft gisteren de econo- e noodtoestand uitgeroepen. De president heeft buitenge- volmachten om per decreet economische besluiten te ne- Colombia heeft te kampen met de zwaarste economische in zestien jaar. Ongeveer de helft van de 33 banken lijdt ien de rente is zeer hoog. Een van de maatregelen die pre- Pastrana aankondigde, is een financiële regeling voor hui pers die een hypotheek hebben afgesloten bij het staats- u UPAC. Steeds meer mensen uit de midden- en lagere hebben hun huis moeten verkopen. Icar verlaagt productie in Born De Nederlandse automobielfabriek Nedcar laat het per- lin de laatste maanden van het jaar minder diensten ;n dan normaal. De vermindering van de productie heeft is Nedcar geen gevolgen voor de 6.500 arbeidsplaatsen, ns president-directeur Dewulfheeft de fabriek te kampen en tegenvallende vraag naar de typen Mitsubishi Carisma Volvo's V40 en S40. Volgens een woordvoerster komt dit Ie economische crises in de wereld. Europese Rekenkamer laakt gebrekkige controle Brussel is onverbeterlijk bij het verspillen van Europees belastinggeld. Vorig jaar werd ongeveer vijf procent van de Europese uitgaven, ofwel 8,8 miljard gulden, 'verkeerd besteed'. Dit concludeert de Europese Rekenkamer in zijn vandaag gepresenteerde jaarverslag. straatsburg paul koopman correspondent De Rekenkamer noemt buiten sporige subsidies aan een met name in Italië geteelde tarweva- riant en fraude bij de importen van Nieuw-Zeelandse melk en boter als twee voorbeelden van onterechte uitgaven en gemiste inkomsten. Ook levert de Re kenkamer zware kritiek op hu manitaire hulpprogramma's en de met Europees geld gefinan cierde modernisering van kern centrales in het voormalige Oostblok. De Rekenkamer schat dat aan zogeheten durumtarwe in de periode '94-'97 voor liefst 6,6 miljard gulden teveel subsidie werd uitgekeerd. Ondanks tal rijke hervormingen liep de steun aan boeren die deze har de tarwe verbouwen alleen maar verder op; tot zelfs 113 procent van de productiewaar de. De Europese Commissie rea geert schouderophalend op de ze kritiek. „De regeling was het gevolg van een besluit van de lidstaten, gesteund door het Eu ropees Parlement en staat niet ter discussie", schrijft het dage lijks bestuur van de Unie. Bij de invoer van Nieuw-Zee landse boter en melk werd voor ruim 900 miljoen gulden aan douaneheffingen gemist, slechts 250 miljoen zou daarvan nog kunnen worden teruggevor derd, aldus de Rekenkamer. Ook bij de bestrijding van de gekke-koeienziekte in Groot- Brittannië zouden ten onrechte subsidies zijn uitgekeerd. President Bernhard Fried- mann van de Rekenkamer zei dat de instellingen en lidstaten, samen verantwoordelijk voor een goede besteding van de Eu ropese middelen, dringend orde op zaken moeten stellen omdat voortdurende fraude Europa zelf 'dreigt te ondergraven'. Het scherpst in zijn kritiek is de Rekenkamer over de huma nitaire hulpprogramma's en modernisering van kerncentra les in Midden- en Oost-Europa. Kemdeskundigen die in deze landen worden ingehuurd, krij gen driehonderd procent meer loon dan gebruikelijk is. aldus president Friedmann. Het per soneel dat vanuit Brussel de za ken moet coördineren, is daar entegen niet voldoende gekwa lificeerd. Bij de humanitaire hulpverle ning (in 1997 goed voor 11,9 miljard gulden) is een groot aantal projecten volgens de Re kenkamer 'onbeheersbaar'. Het toezicht op deze projecten noe men de controleurs 'matig'. .Al eerder werd bekend dat de Eu ropese Commissie ontwikke lingsgeld gebruikt voor het be talen van Eurocraten in Brussel. Circa 2,3 procent van het bud get wordt aan deze 'onderzeeboten' besteed. Bij de financiering van de Eu ropese Unie is volgens de Re kenkamer ook veel verbetering mogelijk. De ramingen voor BTW-ontvangsten in de periode 91-93 bleven (in negen lidsta ten) ruim 150 miljard gulden achter bij de werkelijke ont vangsten. Als een van de oorza ken ziet de Rekenkamer het groeiend fenomeen 'zwart wer ken'. Amsterdam De historische werf 't Kromhout' aan de Hoogte Kadijk in het centrum van Amsterdam blijft behouden. Na jarenlange touw trekkerij heeft het hoofdstedelijke monumentenfonds het beheer van de gebouwen inclusief de gietijzeren overkapping overgenomen. Scheepsbouwer Dick van Amerongen kan er doorgaan met het maken van zijn roeisloepen en reparaties van particuliere scheepjes. Sinds 1973 is in deze uit 1757 daterende werf al een 'levend museum' ge vestigd. Een Rotterdams bedrijf is op het ogenblik bezig de asbestpla- ten van de overkapping te verwijderen. Volgende maand gaat de werf, die op de monumentenlijst, staat weer open. FOTO GPD ROBERT SLAGMAN leeuwarden gpd Shagmerk Drum komt met een filtersigaret die smaakt als een met de hand gedraaide si garet van shag. Binnen een aantal maanden moet hij tot de top tien onder de sigaret tenmerken behoren. Aan de Drum-sigaret ging twee jaar aan ontwikkeling vooraf. De sigaret wordt gemaakt bij Austria Tabak, een grote siga- rettenfabriek in Oostenrijk. Austria Tabak produceert veel rookwaar voor de Balkanlan- den en Oostenrijk. Het bedrijf begon twee jaar geleden een intensieve samenwerking met Van Nelle Tabak. Drum wil profiteren van zijn 'ijzersterke merkpositie'. Veel shagrokers steken geregeld een sigaretje op. Uit onder zoek blijkt dat van de miljoen Drum-shagrokers 65 procent af en toe kiest voor een filtersi garet. De Drum-sigaret wordt eerst alleen in Nederland geïn troduceerd. amsterdam anp ABN-Amro wil haar Braziliaan se bankennetwerk uitbreiden. De bank biedt vandaag mee in de veiling van aandelen van de Braziliaanse staatsbank Bande- pe. De aandelen moeten vol gens de eigenaar, de deelstaat Pernambuco, omgerekend 290 miljoen gulden opbrengen. Als de overname lukt, zou het de tweede Braziliaanse bank zijn die ABN Amro kan kopen. ABN-Amro kocht onlangs veer tig procent van de aandelen in de Braziliaanse grootbank Ban co Real voor enkele miljarden guldens. Bandepe is een stuk kleiner dan Banco Real. Er werken 1600 mensen in 52 grote kanto ren en 87 mini-kantoortjes. De aandelen zijn tot nu toe in han den van de deelstaat Pernam buco. ABN-Amro wil Bandepe in handen krijgen om een 'wit te plek' in het bankennetwerk van Banco Real op te vullen. „We zijn daar zwaar onderver tegenwoordigd", zegt een woordvoerder van de bank. Bandepe bezit kantoren in het noordoosten van Brazilië. Ban depe heeft een rumoerige ge schiedenis achter de rug. De centrale bank van Brazilië veegde de bank schoon, omdat de staatsbank er niet goed voor stond. „Ze hebben er de bezem doorgehaald." Brazilië is belangrijk voor de Amsterdamse bank. De markt en de middenstand groeien snel. Banco Real is een solide consumentenbank die niet erg gevoelig zou zijn voor financië le turbulenties. Nederland en de VS zijn al belangrijke afzet gebieden voor ABN-Amro. schiphol ed blaauw KLM voelt zich niet geroepen om te reageren op de tijdelijke prijsverlaging van Easyjet, dat voor vijftig gulden van Amster dam naar Luton vliegt. „Als KLM het noodzakelijk acht, is het in staat om met sterke aan biedingen te komen", aldus een woordvoerder. KLM vraagt voor een retour naar Londen He athrow 178 gulden. Easyjet biedt deze goedkope enkele- reis-vluchten aan in de maan den januari tot en met maart 1999. Passagiers moeten dan wel via Internet boeken. Ook Transavia is niet onder de indruk van de prijzenoorlog die Easyjet met deze verlaging lijkt te ontketenen. „Passagiers die met Transavia naar Londen- Gatwick gaan voor 178 gulden (retour), kunnen gratis met de supersnelle Connex-trein naar het Victoria-station in hartje Londen. Die trein, die de af stand in slechts 33 minuten af legt, kost normaal zo'n 57 gul den." Volgens Easyjet is het 'tijdelij ke promotionele tarief om stra tegische redenen genomen, al dus marketing-manager Ivar Gribnau. „We willen zo bewerk stelligen dat voor 1999 zo'n der tig procent van onze reizigers via Internet boekt. En om boe ken via Internet aantrekkelijker te maken hebben we deze prijs verlaging gelanceerd. Door het boeken via Internet bespaart Easyjet administratie- en bemiddelingskosten van reisbureau's. In de toekomst wil Easyjet zich ook gaan richten op andere branches die verband houden met luchtvaart, zoals easyhotels en taxi's. Tot voor kort bood de maatschappij de vlucht Amsterdam-Londen aan voor een laagste prijs van 89 gulden. Easyjet maakte haar eerste vlucht vanaf Schiphol in april 1996. LD'anp Paul Baan, oprichters t automatiseringsbedrijf ompany, zijn nog steeds de raad van bestuur en ssarissen gestapt, zo it de gegevens van de Ka- n Koophandel. De twee ien eind juli aan dat ze ouden verlaten. Het ver- igsproces zou enkele enduren. ijkt erop dat het duo nog ger wil blijven zitten. De |ewone aandeelhouders- ïring die het vertrek van lofficeel zou moeten be- ?en, is uitgesteld. Deze omst moest in de herfst inden. fis R. Goudie, secretaris raad van bestuur, is Jan og steeds lid van het di stuur. Hij zorgt voor volle leiding aan de on- üng, zo meldt hij. Oor- dijk maakte Baan Com- P 28 juli bekend dat Jan ich zou terugtrekken uit tuur om in de raad van sarissen te gaan zitten, aul Baan zou zijn plaats toezichthouders opgeven privé-beleggingsmaat- ij Vanenburg Ventures te den. >et geplande vertrek van Paul Baan wilde Baan "y duidelijkheid schep- ;r de structuur in de lei- an het bedrijf. Vooral aanse beleggers en pen- ndsen hadden kritiek op aidelijke kruisverbindin gen Baan Company en urg Ventures. Door soft- on Vanenburg te verko- 1 Baan zijn cijfers kunst- pkrikken. Inmiddels be- verscheidene Ameri- advocatenkantoren juri- *ocedures voor. Rooie oogjes van het staren naar het computerscherm moe ten binnenkort verleden tijd zijn. Makers van computerpro gramma's, met Bill Gates van Microsoft voorop, proberen let ters op het scherm voller, vloei ender en aantrekkelijker te ma ken. De topman van Microsoft zegt dat zelfs speerpunt van zijn beleid te maken. Er is leesvoer genoeg op In ternet en cd-rom, maar wie leest ooit vanaf het computer scherm? „Zelfs ik lees nooit tijd schriften op de pc", gaf Gates bij de start van het computer evenement Comdex Fall '98 in Las Vegas toe. Microsoft zegt echter een nieuwe lettertechno- logie te hebben ontwikkeld. Daarbij gaat het om de puntjes waaruit de schermletter is opgebouwd. Door de stukjes tussen die puntjes 'in te kleu ren' zien de karakters er vloei ender en dus duidelijker uit. Het beeld wordt 200 tot 300 procent scherper. Gates wil de nieuwe techniek in de volgende versie van Win dows, het besturingsprogram ma voor de pc, opnemen. „Het zal eerder enkele maanden du ren dan jaren voordat we alles helder kunnen zien". Of 's werelds grootste soft wareproducent de eerste zal zijn is nog maar de vraag. Vori ge week kondigde The Raleigh Computer Company aan bin nen dertig dagen met een (gra tis) programma te komen waar mee elektronische boeken 'met plezier' gelezen kunnen wor den. Ook de Amerikaanse soft wareproducent Adobe blijft stu deren op nieuwe technieken. De computerchirurgen stor ten zich ook helemaal op de dunne, veelal draagbare com puter, zo blijkt uit een rondgang op Comdex, een van 's werelds grootste IT-beu'rzen waar dit jaar 2.400 bedrijven hun kun sten vertonen aan naar ver wachting 225.000 bezoekers Dunne computerschermen kos ten steeds minder, nu betaalt de consument een kleine 2.000 gulden tegenover het dubbele vorig jaar. peet vogels De stroomproducenten zijn de weg een beetje kwijt. Nu de liberalisering van de elektriciteitsmarkt voor de deur staat, weten de meeste producenten niet hoe ze zich' moeten voorbereiden op de toekomst. Er wordt op de meeste hoofdkantoren driftig nagedacht, gestudeerd en gepraat over de toekomststrategie, maar veel concreets is er nog niet uitgekomen. Erg lang hebben de producenten niet meer de tijd, want vanaf 2001 moeten ze de stroom in concurrentie met andere aanbieders verkopen. Na lange onderhandelen kwam er onlangs een akkoord met minister Jonitsma van economische zaken over de onrendabele investeringen. In het verleden is er door de stroomproducenten miljarden guldens (schattingen lopen uiteen van vijf tot twaalf) geïnvesteerd in projecten als de ko- lenvergassingscentrale in Buggenum, stads verwarming en de aanleg van een hoog spanningskabel naar Nooiwegen voor de levering van stroom uit waterkrachtcentra les. „Die investeringen zijn nooit winstgevend te maken geweest. We hebben ze gedaan omdat het moest van de politiek. Nu we commercieel moeten gaan werken moet de politiek ook voor die kosten opdraaien", al dus een woordvoerder van de SEP, de bran cheorganisatie van de stroomproducenten. Dit is het derde en laatste artikel van een drieluik over de productie en distributie van elektriciteit in Nederland. De komende jaren vinden er onder meer door de nieuwe Elektriciteitswet grote veranderingen plaats die de consumenten aan den lijve zullen ondervinden. Een vooruitblik op wat er staat te gebeuren in 'stroomland'. De eerste twee artikelen verschenen op 3 en 9 november. In de toekomst wordt op elke kilowatt elek triciteit die over het net vervoerd een kleine opslag gezet. Met dat geld worden de af schrijvingen op de onrendabele investerin gen betaald. Het akkoord is in elk geval goed voor de concurrentiepositie, want buitenlandse le veranciers moeten de vergoeding ook beta len en betalen dus mee aan de kosten van hun Nederlandse concurrenten. Voor de consument betekent het een prijsverho ging- Tot dit voorjaar had de productiesector alle kaarten gezet op de fusie tot het zogenoem de Grootschalig Productiebedrijf (GPB). De vier stroomproducenten, EZH, EPZ, UNA en EPON, te klein om de buitenlandse con currentie aan te gaan, zouden het samen net kunnen bolwerken tegen de giganten als RWE uit Duitsland of de Franse atoom- stroom. De fusie liep echter mis door onenigheid over de toekomstige strategie. De ene partij wilde zo hoog mogelijke tarieven om zoveel mogelijk winst, en dus dividend te behalen. De ander wilde juist lage stroomtarieven, om beter te kunnen concurreren. Drie van de vier productiebedrijven hebben nu absoluut geen idee wat te doen in de toekomst. Alleen EPZ, de zuidelijke stroom- producent heeft duidelijkheid. Het bedrijf is overgenomen door het Brabants-Limburgse distributiebedrijf Pnem/Mega Groep. Die groep wil van EPZ een producent maken die goedkope stroom levert waarmee ge concurreerd kan worden. „Erg ver in de toekomst kunnen wij nog niet kijken", zegt woordvoerster N. Meijer van producent UNA die Utrecht en Noord- Holland van stroom voorziet.. „Er verandert zoveel de komende jaren". Wel weet de Una dat ze een partner nodig heeft met er varing in de energiehandel van energie. Gasunie is een mogelijke partner, maar ook een oliemaatschappij als Shell. De oliereus heeft stroomproductie immers als nieuwe kernactiviteit aangeduid. „Wij oriënteren ons op de mogelijkheden in de Nederlandse markt", is alles wat Shell kwijt wil. EZH, de stroomproducent voor Zuid-Hol land weet nog niet wat de toekomst bren gen zal. „We nebben veel tijd verloren met de fusiebesprekingen en daarom zijn we ons nu nog druk aan het oriënteren op de toekomst", aldus de woordvoerder. 'We hebben de merkentrouw onderschat' Bij koffiebrander Neuteboom in Almelo wordt al tien jaar de koffie met het Max Havelaar-keurmerk verpakt. FOTO ANP ERIC BRINKHORST utrecht anp De ambities van de Stichting Max Havelaar zijn in tien jaar tijd gehalveerd. Waar het bij de op richting nog dacht met 'eerlijke koffie' een markt aandeel van tien procent te kunnen halen, rekent de stichting nu op vijf procent over twee drie jaar. Nu heeft Max Havelaar 2,7 procent van de Ne derlandse koffiemarkt in handen. „We hebben de merkentrouw onderschat. Daar breek je moeilijk doorheen", zegt directeur Hans Bolscher. Toch wil hij niet spreken van een tegenvallende ont wikkeling. „We groeien stevig. Uit onderzoek blijkt dat er meer marktpotentie aanwezig is." Een op de drie Nederlanders zegt Max Have- laar-producten te willen kopen, maar slechts tien proceht doet dat met enige regelmaat. Bolscher vindt het nog steeds jammer dat marktleider Douwe Egberts, goed voor zeventig procent van de Nederlandse markt, nog geen koffie met het keurmerk in de handel brengt. Tien jaar geleden begon het Max Havelaar- keurmerk. De consumenten koopt de koffie in de normale supermarkten, maar betaalt een paar dubbeltjes extra voor een pak. Dat komt recht streeks ten goede aan de koffieboeren. De stich ting garandeert ook een minimumprijs, waardoor de boeren minder afhankelijk zijn van de grillen op de internationale koffiemarkt. Vanuit Nederland is er op deze manier 41 mil joen gulden extra naar de boeren gegaan. Via de twaalf andere Europese landen die het initiatief hebben overgenomen, is 74 miljoen extra naar de boeren gegaan. „Het geld is niet het belangrijkste. De mensen zijn nu minder afhankelijk geworden. Ze kunnen nu beter zelf beslissen over de ver koop van hun producten. Ze houden nu odk geld over om zelf te investeren", zegt Bolscher. Naast koffie brengt de stichting ook bananen, thee, cacao en honing onder het keurmerk op de markt. De bananen hebben een marktaandeel van zes procent. Cacao (0,5 procent) en honing (1 procent) lopen minder goed. Deze producten vinden vooral aftrek in derde-wereldwinkels. Thee is nog te kort in de handel om zicht te heb ben op marktaandeel. Het keurmerk is bij 86 pro cent van de Nederlanders bekend. Van de 5.000 winkels in Nederland, verkoopt negentig procent één of meer Max Havelaar producten.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9