Oppositieleiders Indonesië beschuldigd van coupplan chatrijke Turner wil wel president worden Buitenland Weer ticker-tape parade John Glenn Turken en Italianen kibbelen over Öcalan Onderzoek rekeningen kost Zwitsers 1 miljard U heeft een vraag over de fiscale A bijtelling van uw lease-autc Belastingdienst AC 17 NOVEMBER 1998 jaar voor handlangster RAF yRT2 Na een monsterproces van ruim 2,5 jaar is de Duitse a Haas gisteren tot vijfjaar cel veroordeeld wegens hulp extreem-linkse RAF. Het gerechtshof in Frankfurt achtte schuldig aan het smokkelen van de wapens die met de unenwerkende Palestijnse terroristen gebruikten bij de 5 van een Lufthansa-toestel in 1977. Met de kaping wilden festijnen bij de Duitse autoriteiten de vrijlating van RAF- afdwingen. Haas is medeplichtig aan de kaping en twee- ge moord. Ze smokkelde pistolen en explosieven, verbor gen kinderwagen, van Algiers naar Mallorca. Haas (50) nt ooit een voet op het eiland gezet te hebben. arnemers voelen zich bedreigd do» De waarnemers in Kosovo, die moeten controleren je partijen zich aan de in oktober gemaakte bestandsaf in houden, voelen zich bedreigd. Joegoslavische soldaten n volgens diplomatieke waarnemers zondag met een mitrailleur schoten afgevuurd over een auto met Ameri- e waarnemers. Het was volgens de Amerikanen niet de keer dat er sprake was van intimidatie door politie en le- aarom stapte de leider van de waarnemers, William Wal stermiddag meteen naar de Joegoslavische president >vic om zijn beklag te doen. Volgens de Serviërs is er spra- ieen misverstand. ot ramptoestel had alcohol in bloed p De piloot van een vliegtuig dat op 25 september bij de [gin de Spaanse enclave Melilla in Noord-Afrika neer- i, had alcohol in zijn bloed. Alle 38 inzittenden kwamen ongeluk om het leven. Volgens een onderzoeksrapport loot Diego Clavero zo'n 0,4 promille alcohol in zijn bloed, roer van de piloot zei in een reactie dat Clavero nooit al- dronk. Hij zei dat de test niet betrouwbaar was. Voor het ikmet de BAe 146 was tot dusver nog geen mogelijke oor- pnoemd. Het toestel van de Spaanse luchtvaartmaat- pij Pauknair verkeerde kennelijk in een goede staat, het vas rustig en de piloot was ervaren. initief levenslang voor ex-nazi's Het Hof van Cassatie in Rome heeft de levenslange ge- nisstraffen voor de voormalige SS-officieren Erich Priebke IHass bevestigd. Het hoger beroep is afgewezen. Daar- omt een einde aan jarenlang juridisch getouwtrek. De inu definitief. Priebke en Hass werden in maart van dit iroordeeld voor hun aandeel in het bloedbad tn 1944 in de öjnse groeven bij Rome. Daar werden 335 Italiaanse gijze- snder wie 75 joden, geëxecuteerd na een aanslag op Duit- itairen. rlingen planden bloedbad op school ;ton« Vijf jongens van 15 en 16 jaar die vonden dat ze als erden behandeld op hun middelbare school in de Arrieri- plaats Burlington, hadden vergevorderde plannen voor oedbad onder leraren en medeleerlingen. De slachting iet door omdat een informant de politie had ingelicht, a de jongens zondagavond werden gearresteerd. Anders it bloedbad mogelijk ook niet hebben plaatsgevonden. De idie de te gebruiken vuurwapens uit zijn ouderlijk huis elen, probeerde op het allerlaatste moment terug te krab- a sleept 50 miljoen uit gokkast kies» Een 76-jarige grootmoeder heeft in het casino van igas het onwaarschijnlijke bedrag van ruim 50 miljoen luit de speelautomaat laten rinkelen. De trouwe bezoek- in het gokpaleis ging volgens een zegsman van het Palace Hotel Casino met het grootste bedrag aan de haal dat daar ij gokkasten is uitgekeerd. De vrouw, die de anonimiteit st. haalde 27.528.539,48 dollar uit een systeem dat 700 mes in de staat Nevada aan elkaar verbindt. De geluksvo- efde voor de oude dag al niet op de kleintjes te letten. Zij fgelopen oktober al pakweg 1,3 miljoen met het Rad van o. de Khmer-leider overleden' De leider van de Rode Khmer, Khieu Samphan, is in het ud in het grensgebied tussen Cambodja en Thailand ge il. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo uit Bangkok sis van wat 'betrouwbare bronnen' worden genoemd, han zou vorige week al zijn overleden. Samphan (1932) irde in de jaren 1975 tot 1979 tot de belangrijkste leiders eRode Khmer, die onder Pol Pot een schrikbewind in ödja uitoefenden. Naar schatting twee tot drie miljoen ödjanen hebben in die jaren het leven verloren. ldjes Linda Tripp openbaar iCTQNDe cassettebandjes van Linda Tripp van haar in iheim opgenomen gesprekken met de ex-Witte Huisstagi- lonica Lewinsky komen vandaag vrij. De juridische Corn wall het Huis van Afgevaardigden maakt de 22 uur duren- oversaties openbaar. De gesprekken zijn eerder al in ge- !vorm gepubliceerd. In de gesprekken nam de ex-stagiaire toenmalige vriendin in vertrouwen en vertelde intieme de- m haar verhouding met president Clinton. Linda Tripp up verzoek van speciaal aanklager Kenneth Starr de ge len op. Hij verzamelde materiaal om wangedrag van de lent aan te tonen. Vier Indonesische oppositieleiders - Sri Bintang Pamun- kas, Ali Sadikin, Kemal Idris en Meilondo Suwondo - worden ervan beschuldigd een coup te hebben beraamd tegen de regering-Habibie. Daarop staat levenslange ge vangenisstraf. Het viertal werd de afgelopen dagen sa men met veertien geestverwanten door de politie gear resteerd en ondervraagd. In de loop van gisteren zijn ze weer vrijgelaten. stoord'. Hij doelde daarmee op de gewelddadigheden van de afgelopen week, waarbij min stens vijftien mensen het leven verloren. De oppositieleiders vinden weliswaar dat president Habi bie moet aftreden, maar vol gens hun advocaten is dat echt iets anders dan het beramen van een staatsgreep. „De rege ring zegt dat er vrijheid van me ningsuiting is. Toch pakt ze nu jakarta theo haerkens correspondent De groep tekende vorige week een verklaring met kritiek op het regeringsbeleid en de bij zondere bijeenkomst van het Raadgevend Volkscongres (MPR). Kemal Idris zei gisteren absoluut niet van plan te zijn een staatsgreep te plegen. Pamunkas stelde dat hij 'de vre de in het land niet heeft ver mensen op die een verklaring tegen het regeringsbeleid heb ben getekend", aldus advocaat Irianto Subiakto van de Organi satie voor Rechtshulp (LBH). De LBH denkt dat de rege- ring-Habibie haar critici aan pakt om de publieke aandacht af te leiden van de gewelddadi ge manier waarop de studen tendemonstraties in de afgelo pen week zijn neergeslagen. De regering zit dringend verlegen om een zondebok voor het ge weld. Bovendien zien de advo caten in de manoeuvre een po ging om de studentenbeweging in diskrediet te brengen, door aan te tonen' dat zij zich door derden heeft laten misbruiken. LBH-voorzitter Bambang Wid- jojanto vreest dat een aantal van de prominenten uiteinde- new York De bejaarde ruimtevaarder John Glenn is gisteren voor de tweede keer in zijn leven geëerd met een ticker-tape parade, een autorit over Broadway in New York, waarbij de gehuldigde vanuit wol kenkrabbers wordt bedolven onder papiersnippers. „Ik weet niet hoeveel keer je in je leven een ticker- tape parade meemaakt, maar dit overtreft al mijn verwachtingen", zei de 77-jarige Glenn voorafgaand aan de parade. Glenn werd gehuldigd omdat hij als oudste ruimtevaarder in de geschiedenis met het ruimteveer Discovery anderhalve week in de ruimte heeft verkeerd. Ruim een week geleden kwam hij op aarde terug. Zesendertig jaar geleden maakte hij zijn eerste triomfantelijke rit door New York, nadat hij als eerste Amerikaan een ruimtevlucht om de aarde had gemaakt. foto reuters mike secar gon john wanders Undent Clinton in januari 1997 voor de tweede keer ftiaugureerd als president van de Verenigde werd in Washington al gespeculeerd over de "ie hem in 2001 zou opvolgen. In het rijtje voor- Kkandidaten kwam ok de naam van miljardair 'Hier voor. Gisteren berichtte het blad The New 'fat Turner onlangs in kleine kring kenbaar heeft dat hij 'zeer serieus' overweegt deel te nemen 'eerstvolgende race om het Witte Huis. 'menens, al wil Jane niet dat ik het doe", zou 'gezegd hebben ten overstaan van een groep ac- 5tegen kernwapens. Filmster en links activiste •nda liet hierop volgen dat zij in geen geval een JJ uitspreken over de presidentiële ambities van «nboyante echtgenoot. „Waar Ted naartoe gaat, llook." mer in 2000 daadwerkelijk deelneemt aan de ra- Jet Witte Huis, zal hij dat doen als onafhankelijk fat, in navolging van de minstens zo rijke on- fer Ross Perot. In de VS bestaat altijd wel een ftor politieke kandidaten die zich niet wensen ^tficeren met de twee gevestigde partijen, de De- tosche en de Republikeinse. Of die markt groot genoeg is, is een tweede. Maar een onafhankelijke kan didaat kan in elk geval een eenvoudig beroep doen op het cynisme waarmee vele Amerikanen aankijken te gen het politieke establishment. Vanuit die gedachte bracht Jesse 'The Body' Ventura, voormalig worstelaar en oud-lijfwacht van The Rolling Stones, het begin de ze maand tot gouverneur van de staat Minnesota. Ted Turner denkt graag in grote termen. Hij is de man van The Goodwill Games, het sportfestijn dat zich spie gelt aan de Olympische Spelen en dat behalve op we reldrecords gericht is op de verbroedering der naties. Turner is de man van de cheque van een miljard dol lar, uitgeschreven aan de Verenigde Naties, domweg omdat hij staande in de lift ineens een oprisping kreeg van filantropie en zijn vrouw Jane hem onmiddellijk liet weten: „Wat een onwijs gaaf idee!". Turner is de grote baas van CNN, de eerste omroep die de ambitie verwezenlijkte om een wereldwijd publiek te bedienen met nieuws en achtergrondinformatie, 24 uur van de dag, 365 dagen per jaar. Wat heeft Ted Turner sinds hij zestig jaar geleden ter wereld kwam eigenlijk niet bereikt? Hij werd wereld kampioen zeilen met een overwinning in The America Cup. Hij is eigenaar van The Atlanta Braves, de honk- balploeg uit de stad Atlanta (Georgia), die onder zijn zakelijk bewind meervoudig nationaal kampioen werd. lijk de gevangenis in draait, om dat de regering haar kracht wil tonen. Sri Bintang Pamunkas heeft eerder gevangen gezeten we gens kritiek op Soeharto. Hij behoorde samen met Muchtar Pakpahan tot de eerste politieke gevangenen die in mei door Habibie werden vrijgelaten. Ali Sadikin is oud-minister en oud- gouverneur van Jakarta en voorzitter van Petisi 50, een groep oud-militairen die kritiek haa op het beleid van Soeharto en nu op dat van Habibie. Ke mal Idris is een gepensioneerde generaal en leider van de oppo sitiegroep Nationaal Front. Meilondo Suwondo behoort tot de vertrouwelingen van opposi tieleidster Megawati Soekarno- putri. Inspecteurs VN terug naar Irak manama afp-afp-dpa De inspecteurs van de speciale ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties Unscom zijn vanmorgen uit Bahrein naar Irak vertrokken. De groep van 86 inspecteurs kon na zes dagen terugkeren, nadat de Amerikanen de reeds ingezette aanval op Irak hadden afgelast. De wapeninspecteurs contro leren het land op de aanwezig heid van productiefaciliteiten voor chemische en biologische wapens. Zondag keerde een deel van de humanitaire mede werkers van de VN al terug op Iraakse bodem. Die gaan na of Saddam Hussein zich houdt aan de 'olie-voor-voedselrege- ling', die bepaalt dat Irak alleen humanitaire goederen mag im porteren. De sfeer in Irak is echter nog vijandiger dan voorheen. Op het moment dat de inspecteurs terugkeerden, beschuldigde de officiële Iraakse krant Babel, ge leid door de zoon van Saddam, de inspecteurs vanmorgen van spionage. Waarnemers menen dan ook dat Saddam niet zal aarzelen het werk van Unscom opnieuw te dwarsbomen. De secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, raadde Bagdad aan zich terdege te realiseren dat er wellicht geen ruimte is voor diplomatie als Irak nog maals besluit tot obstructie van de activiteiten van de wapenin specteurs van Unscom. De Brit se premier Blair zei gisteren dat Groot-Brittannië en de VS in dat geval zonder aarzelen tot militaire actie zullen bevelen. De Amerikaanse president Clinton gelastte afgelopen weekeinde tot twee maal toe de ingezette aanval op Irak af. Te gen de uitdrukkelijke wens van enkele van zijn belangrijkste veiligheidadviseurs in riep hij de bommenwerpers op weg naar Bagdad terug van hun missie. rome» hans celeunse In heel Europa zijn Koerden in hongerstaking gegaan om te voorkomen dat Italië PKK-leider öcalan uitwijst, zoals hier in Griekenland. In Rome worden vandaag 20.000 demonstranten verwacht. foto era louisa gouliamaki den zijn van de extreem-rechtse organisatie 'Grijze Wolven'. Zij eisten de uitlevering van öca lan, en dreigden hun medege vangene te vermoorden als de leider van de Koerdische af scheidingsbeweging PKK poli tiek asiel zou worden verleend. Het is de Italiaanse regering ook in het verkeerde keelgat ge schoten dat Turkse minister I van buitenlandse zaken Ismail Cem heeft laten doorscheme- ren dat zijn regering met eco nomische maatregelen tegen Italië komt als öcalan niet wordt uitgeleverd. D 'Alema bevindt zich in een zeer lastig parket. Zowel de top van zijn eigen Partij voor De mocratisch Links als coalitie partner Italiaanse Communis ten vindt dat öcalans verzoek om politiek asiel moet worden ingewilligd. Vandaag zal öcalan formeel voor een Italiaanse rechter worden geleid. De PKK-leider beloofde giste ren ook dat er een einde kan komen aan 'terroristische' ac ties van de PKK, die strijdt voor autonomie van Koerdistan. correspondent De Italiaanse weigering om een Turks verzoek tot uitlevering van de Koerdische leider Ab dullah öcalan meteen in te wil ligen, leidde gisteren tot een fikse verslechtering van de rela ties tussen beide NAVO-bond- genoten. De Italiaanse premier d'Alema gaf gisteren blijk van zijn grote irritatie met de op merking dat 'de Italiaanse rege ring niet onder druk wenst te worden gezet of gechanteerd'. Dat 'chanteren' sloeg op de - inmiddels beëindigde - gijze ling van een Italiaan in een ge vangenis bij Istanbul. De Itali aan had vandaag wegens een drugszaak en verdenking van moord moeten worden uitgele verd aan Zwitserland. De Turk se autoriteiten wisten gister avond de 'vrijlating' van Mario Calascibetta te bewerkstelligen. Volgens de Italiaanse media is het geen toeval dat Calasci betta zondag kon worden gegij zeld door vijftig gewapende Turkse gevangenen, die lid zou- geneve bob kroon correspondent Het speurwerk naar niet opge eiste joodse rekeningen uit de Tweede Wereldoorlog gaat het Zwitserse bankwezen wellicht meer kosten dan de totale waarde van de opgespoorde vermogens. Volgens betrouw bare schattingen hangt aan het tweejarige onderzoek een prijs kaartje van rond de 1,360 mil joen gulden. De banken zijn ra zend. Niet alleen over dat be drag, maar ook over het feit dat de onderzoekscommissie - on der leiding van Paul Volcker, voormalig hoofd van de Ameri kaanse Centrale Bank - deze week zei het eindrapport pas tegen juni klaar te hebben, in plaats van eind dit jaar. De gepeperde rekening van het onderzoek komt nog boven op de 1,2 miljard dollar die de drie Zwitserse grootste banken deze zomer al betaalden aan het Joods Wereldcongres. Som mige banken hebben al over wogen hun deuren te sluiten voor de inspecteurs van de commissie-Volcker. Maar dat zou een schending zijn van de afspraken met de federale rege ring, die de commissie alle me dewerking heeft toegezegd en zelfs het Zwitserse bankgeheim voor dit onderzoek heeft opge heven. Wat de zaak zo tijdrovend en geldverslindend maakt, is de tactiek van de commissie-Volc ker om de namen van achter haalde joodse rekeningen na te trekken in de archieven van Yad Vashem, het Holocaust Memo rial in Jeruzalem, waar ruim vier miljoen nazi-slachtoffers zijn geregistreerd. „Wij inventa riseren met computers", zegt Michael Bradfield, de secretaris van de commissie-Volcker. „Het probleem is dat Yad Vas hem grotendeels nog handma tig werkt." Hij heeft een vrouw die wereldfaam verwierf als actrice en fitnessgoeroe. En in het hart van The Big Sky Coun try in de staat Montana bezit hij een ranch die zo im mens groot is dat er 5.500 bizons kunnen grazen. In New Mexico kocht Turner een stuk grond even groot als de staat Rhode Island. Turner bezit in totaal negen ranches, acht in het westen van de VS en een in Argen tinië. Hij is de grootste grootgrondbezitter van de VS. Waarom zou hij deze ongekende vrijheid inruilen voor de nerveuze aandacht waarmee de president van de Verenigde Staten dag in dag uit wordt omringd? In de eerste plaats omdat hij zich waarschijnlijk verveelt, rusteloos, extravagant en ambitieus ds hij is. Hij moet bij het concern Time Warner - dat twee jaar geleden zijn omroepbedrijf CNN opslokte - noodgedwongen de tweede viool spelen. Dat is geen rol waarvoor Ted Tur ner in de wieg is gelegd. Hij zwemt bovendien in het geld, hetgeen een hoofdbezwaar tegen het opzetten en uitvoeren van een in de VS per definitie peperdure ver kiezingscampagne uit de weg ruimt. En nogmaals, Ted Turner denkt in grote termen. Dus waarom niet het hele land, of nog beter de hele wereld, op de schop ge nomen? Vanaf het adres 1600 Pennsylvania Avenue te Washington D.C. moet ook die ambitie moeiteloos ver vuld kunnen worden. Een auto van de zaak. Een eigen huis. Lijfrentes of andere rente-inkomsten. Uw financiële huishouding kan ongemerkt gevolgen hebben voor de inkomstenbelas ting die u betaalt. De Belastingdienst heeft informatie waarmee u de fiscale gevolgen van dit soort momenten kunt overzien. Zo zijn er folders, die u zeven dagen per week, 24 uur per dag kunt aanvragen via de gratis Bestellijn (0800-0043). Maar er is ook een uitgebreide site op Internet (www.belastingdienst.nl), waar u het antwoord op veel vragen vindt en waar u ook folders kunt downloaden. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. edoden bij aanslag in Libanon Bij een bomaanslag in het door Israël bezette Zuid-Liba- jn gisteren drie Israëlische militairen om het leven geko- fijf andere militairen raakten gewond. Volgens Israëlische [eidsbronnen is de aanslag gepleegd door de pro-Iraanse illah-beweging, als vergelding voor Israëlische raketaan- op Libanon van vorige week. Ook gisteren voerden Israë- toestellen aanvallen uit op doelen in Zuid-Libanon. Het E97ste aanval van dit jaar. Hezbollah werd in 1982 als re- jp de Israëlische bezetting opgericht om Libanon te be- o. Advocaten: Regering-Habibie zoekt zondebok voor rellen

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7