Kamer eist duidelijkheid over meer blauw op straat Binnenland Hulp aan olieslachtoffers dA heeft probleem met ngsvoorstellen Hermans Miljoenendans rond jonge autisten Varkensvlees Politie krijgt zeventig tips in zaak-Boonstra suminderen en niet winkelen „Geluk is gratis. Konsuminderen is de nieuwe trend." 7de eerste zinnen van de Konsuminderkrant De krant isteren in het Utrechtse Hoog Catharijne, het 'winkelhart derland', gepresenteerd en is gratis in alle Nederlandse heken verkrijgbaar. De Konsuminderkrant is één groot 0i tegen de westerse consumptiemaatschappij en geeft al- jps voor het aanleren van milieubewust en solidair gedrag, [took een column in van minister Herfkens voor ontwik- isamenwerkir.g, die zich van harte bij het initiatief aan- le krant is een uitgave van Omslag, een comité dat zich loudt met thema's als milieu, vrede en solidariteit. Omslag verantwoordelijk voor de Niet-Winkeldag, die dit jaar voor de keer wordt gehouden op 28 november. teroverlast is Europees probleem Er moet snel Europees overleg komen over hoe water sfin Nederland kan worden voorkomen. De laatste jaren iederland voortdurend wateroverlast vanuit de zee en de nden. De Europese Unie moet daartegen maatregelen ne- e\ europarlementariër K. Peijs (CDA) gisteren op het Eu- i Watercongres in Lelystad. Volgens hem moeten er Eu- afspraken worden gemaakt over bouwen in uiterwaar- >t afsluiten van oude rivierarmen en waterberging in pol- Jaardoor kan het water niet geleidelijker worden afge- Veel hoop dat dergelijke maatregelen worden genomen, 'eijs overigens niet. „Andere landen voelen niet aan den elke problemen Nederland met wateroverlast heeft." rapt met duizenden pillen en trips ien 42-jarige Amsterdammer is gisteren voorgeleid aan de r van justitie, omdat hij op een hotelkamer in Tiel ruim lizend amfetaminepillen en ongeveer negentienhonderd met LSD-trips had verborgen. De Tielse politie viel de ho- ier binnen nadat uit onderzoek was gebleken dat de Am- mmer vermoedelijk in drugs handelde. Behalve de verdo- middelen vond de politie ook een pistool met patronen. Ien en de trips zijn voor onderzoek naar het Gerechtelijk atorium in Rijswijk gestuurd. De Amsterdammer zit in odsteken meisje niet te voorzien' dam» Hulpverleners konden niet zien aankomen dat een gevader uit Culemborg zijn 13-jarige dochter zou teken. Dat zegt de manager van het Amsterdamse opvang- raar het meisje woonde. Het meisje werd zondag door ader neergestoken toen ze met twee leeftijdsgenootjes eAmstelveense weg wandelde. De vader belde dezelfde ii bij wildvreemde mensen in Wilnis en vertelde wat er ibeurd. Zij waarschuwden de plaatselijke politie. Het had volgens het opvanghuis geen signalen afgegeven die op gewelddadige neigingen van de vader. Volgens de po- elderland-Zuid heeft het meisje, voordat zij naar Amster- ertrok, een aantal keren haar hulp ingeschakeld omdat zij noblemen had. Het kind zou tegen de zin van de islami- vader teveel zijn vernederlandst. jens en botten in scheepswrak ien» Tijdens de ruiming van een wrak in de Westerschelde r jelopen weekeinde wapens, munitie, kledingstukken en kleine botten van opvarenden aangetroffen. Het schip vermoedelijk uit de Tweede Wereldoorlog. Rijkswaterstaat ledt dat het gaat om een patrouilleboot die tijdens ge handelingen in de oorlog tot zinken werd gebracht. Onbe- 5 wie de opvarenden waren. Wel zijn er Duitse helmen lord gevonden. De Stichting Oorlogsgraven gaat op het ien onderzoek instellen. Voor Rijkswaterstaat is de vondst rwrak een verrassing. Met het oog op verdieping van de n rschelde worden er ongeveer zestig Wrakken en andere ;els uit de rivier verwijderd. dkeuring Maasvlakte-West ftG» De gemeente Rotterdam mag doorgaan met de uit- ng van Maasvlakte-West. Dat heeft de Raad van State gis- beslist. Deze uitspraak maakt de weg vrij voor de vestiging i, st goederendistributiecentrum Distripark Maasvlakte en il Service Centrum. Tegen het plan waren bij de Raad van lezwaren ingediend door de gemeente Westvoome en de ging Verontruste Burgers van Voorne. Ze zijn bang voor ïerrie, als straks het Rail Service Centrum op de Maasvlak- begin- en eindpunt is van de'Betuwelijn. De afstand is vol- e om mogelijke herrie tegen de houden, zo meent de van State. di E. overgeplaatst naar gevangenis JtDENFerdi E., de ontvoerder en moordenaar van Gerrit eijn, is eind vorige week overgeplaatst naar gevangenis irhaven in Veenhuizen. Hij onderging drie jaar een tbs-be- iling in de Van Mesdagkliniek in Groningen. Eind oktober deze behandeling beëindigd omdat de man niet meer de- vaarlijk zou zijn. Ferdi E. werd destijds veroordeeld tot gjaar gevangenisstraf en tbs. Deskundigen voorspelden ien jarenlange behandeling. Zijn advocaat wil werken aan ïleidelijke terugkeer in de samenleving. Hij denkt aan ingin een open inrichting en elektronisch toezicht. orsteilen van minister nsvan onderwijs om stil te laten 'solliciteren' i plaats bij geneeskun- ïdheelkunde of dierge- inde zijn verkeerd geval- de PvdA. Volgens de par- Hermans met zijn plan- el verder dan in het re- koord is afgesproken, enk dat we hier een fors em hebben", zegt PvdA- lid Rehwinkel. De soci- nocraat wil de kwestie bij landeling van de onder- [roting deze week aan ins voorleggen. „Wij be- het liefst zoveel moge- aan loting. Tijdens de ie hebben we weliswaar tnpromis gesloten, maar dt nu wel erg opgerekt." regeerakkoord is afge- J dat er experimenten len zullen worden met löeve vormen van toela- studies die een maxi mal studenten toelaten fixus). Daarbij wordt 't aan een combinatie indexamencijfers, inzet, de en bijzondere talen- foinister maakte eerder jaand bekend dat de uni- ten zelf dertig procent 1 plaatsen bij numerus- dies mogen invullen. Peper stapt op als Nederland niet veiliger wordt Minister Peper moet aangeven hoe hij denkt over vier jaar drieduizend extra agenten te hebben. De ongeveer twaalfhonderd mensen die nu een opleiding volgen, kun nen slechts het aantal vertrekkende agenten opvangen, terwijl er volgens het regeerakkoord in 2002 vijfduizend agenten en surveillanten op straat bij moeten komen. Daarvan moeten er tweeduizend worden 'vrijgespeeld' door de politie efficiënter te laten werken. den haag anp-gpd Peper kon gisteren bij de be handeling van de politiebegro ting geen harde uitspraken doen over hoe hij denkt dat probleem aan te pakken. Hij onderstreepte wel het een 'zeer dringende opdracht te vinden' en er alles aan te doen om dat 'voor elkaar te boksen' en denkt ook aan het werven onder 'ou deren'. „Mensen die eigenlijk altijd al agent hadden willen worden", verduidelijkte hij. Hij kondigde zelfs aan op te stap pen als Nederland de komende jaren niet veiliger wordt. „Ik hou er niet van om de eigen verantwoordelijkheid weg te poetsen onder de warme Ne derlandse polderdeken D66'er Dittrich wil dat de kos ten die worden gemaakt voor extra politie-inzet bij grote eve nementen als popconcerten en voetbalwedstrijden, op het bordje komen van de organisa toren. PvdA'er Van Heemst wees er op dat WD en PvdA de kleinste regeringspartij tijdens de formatie hebben toegezegd dit te laten onderzoeken, maar er wel tegen zijn. „Het oogt leuk maar het is onhaalbaar", meent Van Heemst. Ook Peper liet doorschemeren hier geen voor stander van te zijn. „Openbare orde is geen koopwaar", liet hij zich ontvallen. Peper voelt meer voor het stellen van strengere eisen aan de „organisatoren van die feestjes". De opstelling van Peper was voor SP-woordvoerster Kant aanleiding een motie in te die nen. Daarin vraagt ze de rege ring maar helemaal af te zien van het onderzoek, temeer om dat PvdA en WD al eerder kriti sche kanttekeningen plaatsten. „Het hele onderzoek is slechts een zoethoudertje voor de kleinste regeringspartij. Wij vin den dat zonde van de tijd en energie die de ambtenaren erin moeten stoppen." Minister van justitie Korthals sprak zijn zorg uit over de steeds grotere rol van particu liere bewakingsdiensten in de samenleving. „In Enkhuizen is het toezicht in de haven hele maal in handen van particuliere bureaus gelegd, tk ben huiverig voor deze ontwikkeling", aldus Korthals. „Toezicht houden op bedrijventerreinen vind ik pri ma, zolang dat in onderlinge sa menwerking met de politie gaat. Maar met alles dat verder gaat, heb ik moeite." Een werk groep brengt volgend voorjaar een rapport uit over het werk terrein van de particuliere be veiligingsbureaus. pieterburen Op de Wadden komen grote aantallen vogels aan die besmeurd zijn geraakt met olie uit de brandende vrachtvaarder Pallas op het Duitse gedeelte van het natuurgebied. Medewerkers van de Friese vogelasiels en de zeehondencrêche Pieterburen hebben hun handen vol aan de schoonmaak van de dieren. Directeur Lenie 't Hart van Pieterburen kwam Griet Miedema van het asiel Fugelhelling in Ureterp helpen met de reini ging van eenden, 't Hart is kwaad dat Duitse jagers misbruik maken van de situatie en olieslachtoffers afschieten. Ze wil dat de Nederlandse rege ring daar wat aan doet. foto gpd harry tielman zorg over gebrek aan stageplaatsen Rehwinkel vindt dat de instel lingen mogen experimenteren met eigen toelatingscriteria, zoals afgesproken in het regeer akkoord. „Maar dan moet niet de uitkomst van tevoren al vast staan. Waarom zou je nu al vastleggen in de wet dat het straks dertig procent wordt? Dan hoef je ook niet meer te ex perimenteren." De PvdA zal bij de begrotings behandeling ook stilstaan bij het gebrek aan stageplaatsen voor leerlingen in het middel baar beroepsonderwijs en bij de toekomst van het leraarschap. De WD zal bij de begrotingsbe handeling benadrukken dat de brede buurtschool geen taak verzwaring voor de leraren mag betekenen. Het project is vol gens WD-Kamerlid Cornielje niet alleen een zorg voor onder wijs, maar betreft ook welzijn en het grotestedenbeleid. D66 is dit met hem eens. Het democratische Kamerlid Lam- brechts wil dat met deze minis teries wordt overlegd over de brede buurtschool. D66 wil ver der van staatssecretaris Adel- mund weten wat er met het voorbereidend middelbaar be roepsonderwijs (vmbo) gebeurt nu bijna al het vernieuwings geld voor het voortgezet onder wijs wordt ingezet voor de hoogste klassen van het havo en vwo. Woningbouw taboe in duinen Scheveningen den haag anp De gemeente Den Haag moet een nieuw bestem mingsplan maken voor wo ningbouw in het Scheve- ningse duingebied. Dat heeft de Raad van State gis teren bekendgemaakt. Al eerder, in 1993,nam het rechtscollege een soortge lijk besluit over het bouw plan. Den Haag wil een nieuwe woonwijk bouwen op een duingebied van drie hectare aan de noordzijde van Scheveningen. Volgens de gemeente betekent het plan „een natuurlijke afronding" van de bebouwing in de Omwonenden zien deze ontwikkeling al jaren met lede ogen aan, destijds re den voor de bewonersvere niging Noordelijk Scheve ningen om de Raad van State in te schakelen. Meer nieuwbouw betekent in hun ogen samen met de eerdere hoogbouw rond het Kurhaus een verdere aan tasting van het oorspronke lijke karakter van de bad plaats. Volgens de raad is het huidige plan vrijwel een ko pie van het plan uit 1993 waarop hij juist zoveel kri tiek had. Onafhankelijke deskundigen dienden al eerder een zeer kritisch rap port in over het Haagse voornemen. lylet een vei nietigingsbesluit heeft Raad van State nu het hu dige bestemmingsplan on geldig verklaard en daar mee de gemeente de op dracht gegeven het hui werk over te doen. Mijn zoon fungeert als de cipier van mijn gevangenis oosterbeek dick hofland Moet hij lachen of huilen? Eg- bert Reijnen heeft twee miljoen gulden van minister Borst van volksgezondheid gekregen zo dat vijftien jonge autisten straks niet over straat hoeven te zwer ven. De directeur van het dr. Leo Kannerhuis in Oosterbeek is daar heel blij mee, want nu kunnen die kinderen vanaf 1 ja nuari in dit psychiatrisch cen trum worden behandeld. „Maar er zijn nog zoveel meer kinde ren met wie het mis gaat en waar moeten die straks naartoe? vraagt Reijen zich af. „Ik heb toevallig veel tam tam gemaakt, maar het is toch heel droevig dat je alleen op die manier iets gedaan krijgt. Moe ten we de geestelijke gezond heidszorg gaan organiseren vol gens de Breekijzer-methode: met veel kabaal en de media achter je aan? Wij krijgen nu geld, maar de minister heeft dat slechts uit politieke overwegin gen gedaan. Ze heeft de angel uit het protest gehaald in de hoop dat we verder onze mond houden, maar ze heeft niets structureels opgelost. De geestelijke gezondheids zorg voelt zich al jaren het stief kindje van het overheidsbeleid. De sector heeft, als enige, zelfs geen meerjarenDlan ingediend bij minister Borst, die gisteren bekendmaakte welke meerja renafspraken ze met alle andere sectoren heeft gemaakt. „Je moet je enorm profileren om iets te realiseren", zegt W. van den Tillart, regiomanager jeugdhulpverlening. Hij heeft bijna letterlijk lopen leuren met de vijftien jeugdige autisten uit het Medisch Kinderhuis te Apel doorn. „Die kinderen, tussen de vijf en dertien jaar, hebben drin gend specialistische hulp nodig. Die kunnen ze in de gangbare jeugdhulpverlening niet krijgen, maar wel in gespecialiseerde centra zoals het Kannerhuis in Oosterbeek. Tot voor kort was er geen geld voor zulke specifie ke zorg. Als Borst niet met die twee miljoen was gekomen, had ik echt niet geweten wat er van die kinderen terecht had moe ten komen." Ook Van den Til lart is blij met het geld, maar net als Reijnen wijst hij er op, dat er in het hele land jaarlijks zo'n 46 kinderen in dezelfde si tuatie zitten. „En voor hen is dus nog helemaal geen passen de zorg en behandeling be schikbaar. Nu niet en in de toe komst niet." Volgens Reijnen en Van den Tillart is daar jaarlijks 56 miljoen gulden voor nodig. Autistische kinderen hebben speciale behandeling nodig om dat ze volledig in zichzelf ge keerd zijn en geen wezenlijk contact met anderen hebben. Daardoor vertonen ze moeilijk tot zeer moeilijk gedrag en val len ze sociaal volledig uit de boot. Reijnen: „Het hanteren van dergelijke kinderen is een groot probleem en bovendien hebben ze vaak ook bijkomen de stoornissen: ze zijn psycho tisch of lijden aan dwanghande lingen. Een moeder zei pas te gen me: 'Mijn zoon fungeert als de cipier van mijn gevangenis'. Ze moet hem 24 uur per dag in de gaten houden." Deze kinderen kunnen alleen in gespecialiseerde psychiatri sche centra worden behandeld. Soms intern, soms alleen over dag, als ze nog thuis kunnen blijven wonen. Momenteel zijn er twee van die gespecialiseerde instellingen: het dr. Leo Kanner huis in Oosterbeek en De Stei ger in Dordrecht. Er zijn er ech ter meer nodig, al was het maar om er een eind aan te maken dat kinderen uit Groningen nog langer naar Oosterbeek moeten en kinderen uit Noord-Holland naar Dordrecht. Volgens Reijen en Van den Tillart is er ongeveer 175 miljoen nodig voor nieuw bouw. Ze benadrukken dat au tisme wel te behandelen is, maar niet te genezen. „Het gaat erom dat we in een aantal jaren moeten proberen ervoor te zor gen dat de kinderen als volwas senen minder zorg nodig heb ben en dat ze misschien zelf standig kunnen wonen, al dan niet begeleid." den haag Zo'n honderd varkensboeren hielden gisteren een barbecue op de binnenplaats van het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank be handelde de procedure die de varkensboeren hebben aangespannen te gen de staat. Ze protesteren tegen de voorgenomen vermindering van de varkensstapel. foto cpd cees zorn maassluis gpd De Rotterdamse politie heeft gisteren ruim zeventig tips ont vangen over de ontvoering en zware mishandeling van de 62- jarige echtgenote van Philips- topman Cor Boonstra. De stroom tips kwam goed op gang na de uitzending van het tv- programma Opsporing Verzocht Volgens een woordvoerder van de politie heeft de telefoon roodgloeiend gestaan. „Tal van mensen hebben de inmiddels in Maassluis gevonden blauwe BMW van het slachtoffer gezien. De auto is niet alleen in de buurt van Rotterdam en Maas sluis, maar ook in andere regio's gesignaleerd", aldus de zegs man. De auto van mevrouw Boon stra-Raatjes, voorzien van een Belgisch kenteken, werd gister middag teruggevonden. Nadat de daders de 62-jarige vrouw vrijdagavond in Hoek van Hol land uit de auto hadden uitge zet, hebben zij de BMW met Belgisch kenteken geparkeerd bij het NS-station Maassluis- Centrum. Justitie in Rotterdam is opge lucht dat de wagen is terugge vonden. „We zijn blij met ieder aanknopingspunt", zegt officier van justitie en perswoordvoer ster C. de Kimpe. Dat de wagen in Maassluis is aangetroffen wil overigens volgens haar niet zeg gen dat de 'persoonlijke afreke ning' waar justitie tot nog toe van uitgaat in Rotterdam of het Rijnmondgebied heeft plaatsge vonden. „We hebben daar geen aanwijzingen voor", aldus De Kimpe. Hansje Boonstra werd vrijdag zwaar gewond, onderkoeld en geboeid gevonden in de berm bij een parkeerplaats in een vil lawijk in Hoek van Holland. Vermoedelijk is het slachtoffer aanvankelijk op de parkeer plaats achtergelaten en is zij zelf gekropen naar de plaats waar ze werd gevonden. Vooralsnog gaat de politie er vanuit dat de verwondingen, een gebroken arm en zwaar hoofdletsel, elders zijn toegebracht. De toestand van de vrouw is nog zo zorgelijk dat de politie haar in het Haagse ziekenhuis waar ze is opgenomen nog niet heeft kunnen ondervragen. Geen veteranenduizendje voor weduwen van gesneuvelden merlid Zijlstra. Het gaat om militairen die vooral in Nederlands-Indië heb ben gezeten, of in Nieuw-Gui- nea of Korea. De Kamer heeft destijds de minimum-diensttijd van twee jaar afgesproken, om dat destijds de dienstplicht twee jaar bedroeg. Weduwen die een uitkering hebben aangevraagd worden dan ook op formele gronden af gewezen. PvdA-Kamerlid Zijl stra zegt desgevraagd geen uit zondering voor deze groep we duwen te willen maken, hoe den haag cees van der laan Weduwen van gesneuvelde mi litairen hebben geen recht op de eenmalige uitkering van dui zend gulden als hun echtgenoot niet twee jaar in dienst heeft ge zeten. Het Bureau Veteranen- uitkering in Kerkrade heeft het beroep van tientallen weduwen afgewezen. Staflid Hermans van de afde ling bezwaarschriften van het Bureau Uitkeringen zit in zijn maag met deze 'schrijnende ge vallen'. De weduwen verloren hun echtgenoot in dienst van het vaderland, maar hebben toch geen recht op het 'vetera nenduizendje'. „We hebben de bezwaren van tientallen wedu wen afgewezen. Erg pijnlijk ja, maar zo zijn nu eenmaal de re- gels." Veteranen die meer dan twee jaar en korter dan vijf jaar in dienst hebben gezeten kunnen dit jaar een aanvraag indienen voor de eenmalige uitkering van duizend gulden. Dit heeft de Tweede Kamer vorig jaar beslo ten op initiatief van PvdA-Ka- lard maar dat hebben eenmaal afgesproken." Inmiddels is een Kamermeer derheid er ook voorstander van om ambtenaren die als dienst plichtige meer dan twee jaar militair zijn geweest deze uitke ring te geven. Deze ambtenaren waren hiervan uitgezonderd omdat hun diensttijd wordt meegeteld in hun pensioenja ren. In totaal komen zo'n tach tigduizend veteranen voor het 'duizendje' in aanmerking. amsterdam anp De Avondenbrug in Amsterdam aan de andere kant van de brug ligt, moet nog toestem ming geven. Er zouden immers ook andere boekennamen in aanmerking komen, zoals De Walgvogel van Jan Wolkers en Tranen der Acacias van W.F. Hermans, die beiden in dezelf de buurt spelen. Zelfs als stadsdeel Zul- derAmstel akkoord gaat, is het nog de vraag of de vernoeming voor de 75ste verjaardag van Reve op 14 december rond Is. Een naam is immers zo be dacht, maar daarna komt de bureaucratie aan het woord. Eerst moet de straatnamen- commissie adviseren en daar na moet het college van B en W het plan nog goedkeuren. Het Amsterdamse stadsdeel Zuid/De Pijp wil een brug over het Amstelkanaal vernoemen naar De Avonden van Gerard Reve. Of het nog lukt er een verjaardagscadeau voor de binnenkort 75-jarige schrijver van te maken, is nog maar de vraag. De brug verbindt de Van Woustraat met de Rijnstraat en kruist de Jozef Israëlskade, en dat is, volgens initiatiefne mer B. ten Holder, de Schil derskade uit De Avonden. Brug nummer 401 heeft nu geen naam. Gerard Reve en zijn uit gever hebben geen bezwaar te gen De Avondenbrug. Stadsdeel ZuiderAmstel, dat Dat vraagt om de particuliere ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. Wilt u meer informatie, bel dan ons servicenummer: (071) 5 791 217. lory GH Zekerheid

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5