Kamermeerderheid voor betaalstroken op snelweg Marnix van Rij: 'Het CDA is te centralistisch' Binnenland Heeftu misschien ergens een slaapplaats voor ons?' Positieve reacties Paarse partijen op Schipholplan Pronk verstopt vuile grond onder luchthaven in zee Van Rij krijgt steun bestuur DAG 17 NOVEMBER 1998 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten M STEVENHAGEN ACH, 01 (KT 26 (76. SlUPTRBH SW1PPEN omiwt ne-r <bpes>&Em&to&. ^oerr IS VOOÊ Mil AUfEN ^UtWTIÊJ- e|0ef&|2EMVÊWeA <^AAT V I pec> iciio..? ternatieve geneeswijzen zijn in Een meerderheid van de Nederlanders staat positief alternatieve geneeswijzen. Bijna driekwart denkt dat Jel alternatieve als reguliere geneeswijzen effect hebben. Een le meerderheid (77 procent) is van mening dat de overheid gratie van alternatieve geneeswijzen in het reguliere circuit stimuleren. Ziekenhuizen zouden ook alternatieve moeten aanbieden, aldus deze meerderheid. Bijna de vijf mensen (18 procent) wijst alternatieve geneeswij- als een moderne vorm van kwakzalverij. Eenderde van de [ervraagden denkt dat alternatieve geneeswijzen de oorzaak een ziekte aanpakken, terwijl de reguliere geneeskunde al- 1de symptomen onderdrukken. Onder vrouwen is het aantal wanders van alternatieve geneeswijzen groter dan onder Dit blijkt uit een peiling die het Nipo heeft gehouden van het Medisch Comité Nederland-Vietnam. Aan tot de peiling is het symposium Geneeskunde in Oosten het comité vrijdag in Amsterdam organiseert. Lr miljoenen Viagrapillen gestolen Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde tien- npallets met Viagrapillen gestolen in de Limburgse plaats voort. De pallets bevonden zich in een vrachtwagen die in loods stond. De pillen zijn volgens de politie tussen de der- n vijftig miljoen gulden waard. De partij was geladen in ikrijk en bestemd voor Spanje. Nadat de lading in België was egeld, werden de pillen voor het weekeinde gestald bij een rijf in Ittervoort. De politie wil in het belang van dat onder been verdere mededelingen doen. ;un FNV-actie voor hogere uitkering hidam» De kaartenactie waarmee de FNV en de Raad van en pleiten voor hogere uitkeringen, heeft de steun gekregen een aantal grote gemeenten. Zo'n vijftig wethouders van so- zaken hebben meegedaan aan de actie. Onder meer de louders van Amsterdam, Utrecht, Groningen, Eindhoven, urg en Leeuwarden waren het eens met het pleidooi van de :entrale en de kerken. Opmerkelijk is dat ook wethouders die ijn van PvdA en CDA de actie hebben gesteund, alhoewel lartijen het in de Tweede Kamer niet eens zijn met de inzet de actie. De initiatiefnemers willen dat het sociaal minimum dt verhoogd. Inmiddels zijn veertigduizend kaarten binnen. edesprijs voor VN-ambassadeur haag» De Nederlandse ambassadeur bij de Verenigde Na- J. Ramaker, krijgt de Wateler-Vredesprijs. Dat heeft de orga- rende Carnegie-Stichting vandaag bekendgemaakt. Die ïiing is eigenaar van het Vredespaleis en kent de onderschei- jjaarlijks toe aan een persoon of instantie die zich heeft in- itvoor de wereldvrede. De prijs is vernoemd naar J. Wateier, Nederlander die bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen iet aan de eigenaar van het Vredespaleis waarbij hij bepaalde het gebruikt moet worden voor een jaarlijkse vredesprijs, ene jaar komt de prijs in Nederlandse handen, het andere in enlandse. Tot degenen die sinds 1931 zijn onderscheiden Dren Martin Luther King, Danny Kaye en Henry Kissinger. veel dikke honden en katten Niet alleen mensen, maar ook katten en honden moe- aan de lijn doen. Te veel viervoeters lijden aan overgewicht, ïen dierenartsen. De oorzaak zou verkeerde voeding en een ezonde levensstijl van de dieren zijn. Bijna veertig procent de Nederlandse honden en een op de drie katten lijdt aan [gewicht, zo blijkt uit een onderzoek onder dierenartsen in opa. Bij overgewicht treden bij de dieren gezondheidsproble- nop; van een ongezond uitziende vacht tot hartaandoenin- diabetes en allerlei infectieziekten. Om daar wat aan te doen iniseerde dierenvoedingsbedrijfs Hill's Pet Nutrition eerder aar in samenwerking met een aantal dierenartsenpraktijken afslankwedstrijd voor honden en katten. Woensdag 25 no- iber is de Finale in het Land van Ooit in Drunen. cro Groundservices vrijuit rlem Vrachtafhandelingsbedrijf Aero Groundservices op liphol is niet aansprakelijk voor een dodèlijk ongeval van een knemer in april 1994. De politierechter in Haarlem oordeel- randaag dat de vervolging te lang op zich heeft laten wachten dat het openbaar ministerie daarom niet ontvankelijk is. Op 7 il 1994 kwam een personeelslid van Aero Groundservices tij- iszijn werk door een ongeval om het leven. De toedracht van ongeluk is nooit helemaal duidelijk geworden. Justitie ver- et het bedrijf dat de veiligheidsvoorschriften niet waren nage- :d. Eind 1995 besloot de rechter de zaak aan te houden om ;enkele collega's van het slachtoffer te kunnen horen. Die iben echter geen nieuw licht op het ongeval kunnen werpen. VD beraadt zich over Van Baaien haag» Het hoofdbestuur van de WD buigt zich vanavond teen mogelijke rehabilitatie van Hans van Baaien. Van alen trok zich tijdens de campagne voor de Tweede-Kamer- kiezingen in april 1998 terug als campagneleider. Hij besloot vendien voorlopig geen gebruik te maken van het recht voor WD een Kamerzetel in te nemen waarop hij sinds de Kamer- kiezingen met zijn 29ste plaats op de WD-kandidatenlijst hthad. De WD haalde bij de verkiezingen 38 zetels. Van alen trok zich terug, nadat hij er in de media van was beschul- 1 in zijn Leidse studententijd te hebben gesympathiseerd extreem-rechts. Asielzoekers die via een andere Europees land naar Nederland komen, zijn sinds midden okto ber op zichzelf aangewezen. De 'Dublin-geval- len' (zo genoemd omdat de EU-landen daarover in Dublin afspraken hebben gemaakt) moeten zich regelmatig bij het aanmeldcentrum laten zien. De overheid biedt deze groep intussen geen enkele voorziening. Vluchtelingenwerk sprong bij en zorgde voor geïmproviseerde noodopvang. Morgen komt daaraan een einde. De bodem van de noodkas is al geruime tijd in zicht. ARNHEM PAUL VERSLUIS De matrassen voor twintig volwassenen vullen de bovenverdieping van een Arnhems kerkgebouw. Bijna een maand hebben de mannen en vrouwen - van zeventien tot zestig, gezinnen en alleen staanden door elkaar - zo goed en kwaad als het ging in de krappe ruimtes rondgehangen. Geza menlijk stonden ze er in de rij voor het enige toi let. Ze deelden het keukentje, als de twee mannen die daar een dubbele matras deelden er tenmin ste niet lagen te slapen. De groep asielzoekers zien langzaam het mo ment naderen dat hun schrikbeeld - op straat sla pen - werkelijkheid wordt. Via het Arnhemse kan toor van Vluchtelingenwerk konden ze tot nu toe in kleine groepjes terecht in Wageningen, Tiel, Velp en Oosterbeek. Ze overnachtten in de daklo- zenopvang of een pension. Een enkel gezin kwam onderdak bij een particulier, anderen in een kraakpand of een ruimte van het Leger des Heils. De grotere groepen belandden in Wolfheze en in de Pniëlkerk in Arnhem. In die kerk hebben de asielzoekers vooral ge wacht. Klagen doen ze, maar niet over de sobere omstandigheden. Ze zijn de vrijwillgers dankbaar. „Maar waarom gaat de Nederlandse overheid zo met ons om? We zijn geen criminelen, we zijn ge wone mensen die willen werken. Duitsland moet ons niet, en in Bosnië kunnen we niets. Ons huis in het Servische deel van Bosnië is bezet docfr an deren. We hebben niets voor het kiezenzegt de 23-jarige Anita. Ze is hier met zes familieleden. De familie heeft de oorlog op de Balkan uitge zeten in Berlijn. Ruim drie maanden lang hebben ze dit jaar geprobeerd in Bosnië een nieuw be staan op te bouwen. Het is de tandartsassistente, haar vader (elektriciën) en haar echtgenoot (me taalarbeider) niet gelukt. In Nederland dachten ze een laatste kans te maken, maar daar lijkt het steeds minder op. Elke dag ziet hun lot er slechter uit, weet echtgenoot Salih. Ze zullen zich op verzoek van Vluchtelingen werk morgen bepakt en bezakt melden in het Arnhemse stadhuis. Ze hebben geen flauw idee waar en hoe ze hun tijd moeten doorbrengen tot dat ze voor controle in het Aanmeldcentrum Ze venaar worden verwacht. Eén voor één heffen ze de handen vragend in de lucht. De tien Bosnische asielzoekers in de naastgele gen kamer hebben ook nog niet kunnen beden ken hoe de nachten tot de volgende afspraak bij de vreemdelingendienst in Zevenaar door te ko men. „Blijven lopen", is het meest concrete idee. Bezoekende Nederlanders worden aangeklampt: „Heeft u misschien een slaapplaats voor ons?" De meeste tijdelijke bewoners van de Pniëlkerk verbleven ooit in Duitsland en zijn teruggestuurd naar Bosnië. Allemaal hebben ze een goede reden om daar weer weg te gaan. „Mijn broer is bij een massamoord om het leven gekomen. Meer fami lie had ik niet. Ik kan niet terug. Mijn vroegere woonplaats is in handen van de Serviërs", vertelt een moslimman. Uit plastic mapjes halen verschillende mannen hun diploma's. Met trots worden hoge cijfers aangewezen. Het zijn vaklui die maar al te graag laten zien wat ze kunnen, maar niet mogen. Milieudefensie boos op kabinet Dat is begin december te ver wachten. aldus D66-woordvoer- derVan Walsem. „Deze minister is moedig en toont durf", reageert WD-Ka- merlid Te Veldhuis op het be sluit van minister Netelenbos (Verkeer) om toe te staan dat het vliegverkeer op Schiphol de komende jaren flink mag groei en. „En dat geldt ook voor mi nister Pronk van milieu." Het besluit werd maandagavond door het bijna voltallige kabinet genomen. Over de inhoud van de beslis sing is Te Veldhuis zeer content. „Dit is precies in lijn met wat de WD de afgelopen jaren steeds heeft bepleit. Wij zijn blij dat Nederland meegaat in de vlucht der volkeren. Het is goed dat het kabinet qua kosten-baten kiest voor de meest gunstige optie. Doorgroeien op Schiphol is relatief goedkoop en er vindt geen kapitaalvernietiging plaats omdat de bestaande infrastruc tuurdienst blijft doen." Het Kamerlid denkt dat de uitbreiding goed samen kan gaan met beperking van de milieuoverlast. „Waar dat plaat selijk misschien toch niet lukt, zouden eventueel enkele huizen kunnen worden opgekocht. Milieudefensie vindt het plan van het kabinet om Schiphol fors te laten groeien „volstrekt onacceptabel". „Uitgerekend op het moment dat we zijn uit genodigd om met alle betrokke nen te praten over de milieu- grenzen, komt dit naar buiten. De milieugrenzen moeten het uitgangspunt zijn. En dan zijn de groeicijfers van het kabinet onrealistisch", aldus woord voerder W. Duyvendak. De Paarse partijen reageren positief op de kabinetsplannen. PvdA-Kamerlid Van Gijzel: „Er zal goed gekeken moeten wor den of Schiphol binnen de hui dige milieugrenzen zo kan groeien als het kabinet aangeeft. Daarbij moet ook worden gelet op veiligheid. Nu zijn er 420.000 vliegbewegingen en 44 miljoen passagiers. Als dat 80 miljoen passagiers en 600.000 vliegbe wegingen moeten worden, geeft dat aan wat een enorme kisten je moet inzetten", aldus het Ka merlid. D66 vindt de cijfers die minis ter Netelenbos gisteravond na overleg op het Catshuis noemde „vrij realistisch". De partij is druk doende een standpunt te formuleren over de luchtvaart. Op 1 februari begint de eerste proef met rekeningrijden. Op de A12 bij Harmeien zijn daartoe elf portalen over de weg gebouwd. In elk van die portalen zitten sensoren en camera's, die de auto's die er onderdoor rijden zullen registreren. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt het idee om op autosnelwegen 'betaalstroken' aan te leggen. De automobilist die wil opschieten en files vermijden kan daar dan tegen betaling gebruik van maken. Maar het gaat de PvdA, WD en D66 te ver de plannen voor reke ningrijden te schrappen, zoals het CDA gisteren bepleit- In de plannen van het CDA worden betaalstroken aange- KWALITEITSPARK parketvloer mei hinderlijke spijkergaatjes MASSIEF EIKEN (14 mm) 4 H 4 95 STROKEN compleet gelegd I U*+. 49.95 18. KAUitll legd op of naast de bestaande weg. Automobilisten zouden voor gebruik ervan ongeveer een tientje moeten betalen. Vol gens de christen-democraten is rekeningrijden geen oplossing voor het fileprobleem. Betaal stroken zouden dat wel zijn. De ANWB steunt het CDA hierin. Het kabinet wil rekeningrij den invoeren op snelwegen in de Randstad, zo staat in het re geerakkoord. In de spits moeten automobilisten ongeveer zeven gulden gaan betalen. De ver wachting is dat mensen zullen overstappen op het openbaar vervoer of op andere tijden gaan reizen. Over betaalstroken staat in het regeerakkoord niets concreet. Binnen de regeringscoalitie is de twijfel over het effect van re keningrijden het grootst bij de WD. Als uit proeven blijkt dat de files niet korter worden, vindt Tweede-Kamerlid Hofstra betaalstroken een goed alterna tief. „Voordeel is dat automobi listen zelf kunnen kiezen voor de betaalstrook, terwijl iemand die van de snelwegen gebruik wil maken niet onder rekening rijden uitkomt", aldus Hofstra. „Bovendien zou het bedrijfsle ven kunnen meebetalen. Dan kun je toe naar een systeem waarbij de betaalstroken zich zelf financieren." De PvdA houdt vooralsnog FOTO ANP FRED STEENMAN vast aan het rekeningrijden. Tweede-Kamerlid Van Heemst wijst grootschalige aanleg van betaalstroken af. „Dat worden rijkeluisstroken", verwacht Van Heemst. „Het kost mensen geld dat ze, in tegenstelling tot bij re keningrijden, niet terugverdie nen." Experimenten op kleine schaal ziet hij wel zitten. „Waar bij bedrijven investeren in de aanleg en de betaalstroken zichzelf terugverdienen. D66 verwacht dat rekeningrij den de files zal terugdringen, maar acht het niet uitgesloten dat er ook betaalstroken komen. „We moeten maximaal gebruik maken van het prijsmechanis me. Andere effectieve metho den zijn voor ons ook in beeld: het is en-en", aldus Tweede-Ka merlid Giskes. „Rekeningrijden hoeft niet overal de beste oplos sing te zijn." GOUDERAK ANP Bijvoorbeeld als ondergrond voor een vliegveld in zee, als dat er ooit komt. Waarom zou je daar schone grond voor gebrui- ken, als het met vervuilde, maar verwerkte en goed geïsoleerde grond ook kan? De aanpak van de Gouderak- se Zellingwijk staat al jaren hoog op de prioriteitenlijst van de provincie Zuid-Holland. Vijf tien jaar geleden werden de huizen in de Zellingwijk afge broken en werd de gifwijk als noodoplossing professorisch in gepakt. De kosten van een defi nitieve afgraving van de bodem worden door de provincie op circa 78 miljoen gulden ge raamd. Als er inderdaad een luchthaven in zee wordt aangelegd, mag daaronder van minister Pronk (milieu) zwaar vervuilde grond worden weggewerkt. Pronk zei dat gisteren bij een werkbezoek aan het zogenoemde Groene Hart van de Randstad. De mi nister wil zo snel mogelijk laten onderzoeken of deze maatregel technisch haalbaar is. ,Als we de vervuilde grond zoals in Gouderak, maar ook op vele andere plaatsen, dan toch moeten afgraven en moeten verwerken, waarom zouden we die grond dan niet voor andere activiteiten kunnen gebruiken? DEN HAAG MARGIT KRANENBURG Het Kamerlidmaatschap liet hij dit jaar aan zich voorbijgaan want hij wilde zijn baan niet op geven. Maar deeltijd-partijvoor zitter van het CDA worden, dat wil Marnix van Rij wel. Dan kan hij gewoon blijven werken als fiscaal jurist bij accountantsbu reau Moret, Ernst Young. De geboren Rotterdammer uit een gereformeerd gezin, heeft belijdenis afgelegd in de Hervormde Kerk, maar voelt zich naar eigen zeggen vaak ka tholiek. „De bloedgroependis cussie ligt al ver achter ons." De 38-jarige Van Rij maakt een bliksemcarrière in de poli tiek. Zijn politieke loopbaan be gon in 1986 toen hij gemeente raadslid werd in Wassenaar. Op 29-jarige leeftijd schopte hij het tot wethouder, de jongste in de historie van Wassenaar. Na de verkiezingen van 1994 werd hij fractievoorzitter en trad daarmee in de voetsporen van zijn vader Cees van Rij. Die werkte bij de Rijksvoorlichtings dienst als perschef voor het Ko ninklijk Huis en was ook in de Wassenaarse gemeentepolitiek actief. „De Koemannen zijn een voetbalfamilie. Wij zijn thuis in een politieke traditie opge voed", zei Van Rij in een inter view. Het partijbestuur van het CDA heeft eenstemmig Marnix van Rij (38) voorgedragen als kan didaat voor het partijvoorzit terschap. Het partijcongres van 27 februari moet de voor dracht nog bekrachtigen. Van Rij zegt nieu\y elan te willen brengen in de partij en veel te willen investeren in het debat. Dat geldt zowel voor het interne partijdebat als voor het debat met andere partijen en de samenleving. Van Rij kondigde verder aan te zullen strijden voor zetelwinst. „Je moet willen winnen. Een Ka merfractie van 29 leden is voor het CDA beneden het niveau. Ik ben zelf 38. Dat lijkt me een mooi streven. In het asieldebat dat de CDA-partijraad van november zal voeren, wil hij zich als kan didaat-voorzitter nog niet mengen. Maar hij liet desge vraagd weten dat hij het standpunt van de Kamerfrac tie over het terugsturen van asielzoekers uit Bosnië onder schrijft. Wel vindt hij dat het politiek primaat bij de Kamer fractie ligt. „De politiek leider zit naast mij", zei hij wijzend op fractieleider De Hoop Scheffer. „Ik zal mij niet men gen in de hitte van het politie ke debat van de dag. Er zijn gescheiden verantwoordelijk heden." Op de protestantse christen democraat Marnix van Rij, ge huwd en vader van vier kinde ren, valt volgens ingewijden weinig aan te merken. Hij heeft zijn zaakjes in de lokale politiek goed voor elkaar. Hij wordt ge kenschetst als een zorgvuldig en eerlijk man, die soms wat arro gant overkomt. Burgemeester Schoute van Wassenaar typeer de hem eens als 'ambitieus, ge talenteerd en een tikkeltje brutaal'. De CDA'er heeft al laten zien dat hij zijn nek durft uit te ste ken en allerminst bang is open gen partij. Zo constateerde hij in 1994, vlak voor de verkiezin gen, dat de partijtop was ver vreemd van de traditionele ach terban. De top wist niet meer wat er leefde onder de eigen kiezers. „De interne kanalen zijn verstopt, de partij is ver- ambtelijkt. Vanuit de top wordt heel centralistisch bestuurd", aldus Van Rij toen. Terwijl de meeste christen democraten toen lijdzaam af wachtten hoe het verder zou gaan met hun afkalvende partij, hoopte Van Rij als een van de eersten dat het CDA in de oppo sitie terecht zou komen. Dan kon de zelfreiniging versneld van start gaan. „De appa ratsjiks, de grijze muizen en de snelle mediajongens kunnen er dan uit. Daarna kan het CDA versterkt terugkomen", aldus Van Rij in 1994. Een van zijn opdrachten als' nieuwe voorzitter is het zoeken en aanspreken van nieuwe kie- zersgroepen voor de christen democraten. Zelf wil hij graag het debat terugbrengen in de partij.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3