'Ik heb ze nooit betrapt op routinematigheid Sport DINSDAG 17 NOVEMBER 1998 WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 07' Paul Haarhuis en Jacco Eltingh, het perfecte tennisduo, houden ermee op Paul Haarhuis en Jacco Eltingh in actie tijdens de Davis Cup. Haarhuis volleert, Eltingh houdt het overzicht. wel Pauls persoonlijke drang om iets te willen geweest, waar door hij staat waar hij nu staat." ,,Dat zat er al wel vroeg in. Toen hij op zijn vierde naar de kleu terschool ging, zei hij tegen zijn moeder: 'En jij brengt me niet weg. Ik kan de school wel alleen vinden. En je moet me ook niet ophalen, dat vind ik kinderach tig'. Al van jongs af aan is Paul een zelfstandige persoonlijkheid geweest." „Omdat hij het leuk blijft vin den gaat Paul zo lang door. Mis schien ook wel omdat hij later is begonnen dan anderen. Paul werd pas op z'n 22ste prof, de meeste jongens worden dat al eerder. Voordat Paul prof werd had hij al flink om zich heen ge keken wat de rest van de wereld te bieden had. Hij begon even wichtiger aan het avontuur. Maar er is natuurlijk nog een re den: het gaat nog steeds goed en succes motiveert." „Ik hoop natuurlijk dat ze het laatste kunstje samen ook win nen. Maar ze spelen de laatste maanden na Wimbledon wat minder frequent samen. In Stuttgart gingen ze al in de kwartfinale onderuit en zondag in Parijs verloren ze de finale. Het gaat wel beter, maar je ziet het aan de Woodies ook, die hebben de laatste tijd ook niet zo vaak samen gespeeld en gaan ook niet geweldig. Het zou me niet verbazen als geen van die twee koppels in de finale staat in Hartford." Jaap Eltingh, tennisvader: „Denkend aan Haarhuis/El- tingh zie ik op dit moment niet zoveel. Ik ben naar zondag naar Parijs geweest en zo geweldig was dat niet. Maar anders zou ik zeggen: een heerlijk duo met duidelijke afspraken. Voor beeldje. Als ze samen getraind hebben, gaan ze altijd naar het net: kijken ze elkaar even in de ogen, geven een high five en be danken elkaar: we hebben weer lekker gewerkt. Nog steeds na al die jaren. Dat vind ik mooi." Verder zie ik twee duidelijk ver schillende karakters. Jacco is duidelijk extroverter. En zeker nu zie ik bij Jacco een andere mentaliteit. Hij heeft het gehad. Het wachten, het trekken over de wereld en niet naar huis kunnen. Ze zijn nu allebei tien jaar bezig, maar Paul heeft dat nog niet." „Ik denk dat Paul materialisti- scher is dan Jacco. Ik denk dat Paul voor ieder dubbeltje gaat. Jacco is socialer ingesteld. Huis je-boompje-beestje. Als je hem de afgelopen weken hebt ge zien: basketballen met vrienden bij hem in de tuin. Kratje bier erbij, zak chips en dan maar beuken tegen elkaar. Dat vindt- ie super. Maar Paul kan natuur lijk nog steeds zijn ei kwijt met singelen. Jacco zit een hele week te wachten voor één par tij. Mogen ze op donderdag aan de bak. Maar verliezen ze dan heeft-ie daar de hele week voor niets gezeten. Dat brengt hij niet meer op." „Als hij had kunnen blijven sin- gelen, was hij ^lijven spelen. Maar het is voorbij. Wim van de Most, een familievriend, zei zondag voor de finale nog tegen Jacco: 'goh, wat is Lars gegroeid zeg'. „Hou maar op', zei Jacco, „daar hebben we het na de wedstrijd wel over." Je moet te genwoordig als hij op weg is niet over de hond of over thuis beginnen, dan krijgt-ie een brokje in de keel. Dan denkt-ie: ik had gewoon lekker thuis in Epe moeten zijn." „Paul en Jacco passen zo bij el kaar omdat het juist twee ver schillende karakters zijn. Ze hebben elkaar gestimuleerd en opgestuwd. En ze hebben het geluk dat ze Alex erbij hebben. Alex is een gouden gabber: po sitief, altijd vrolijk. Hij is voor een groot deel debet aan het succes. En de communicatie is hun sterke punt. Als die er niet geweest was, was het gewoon één van de vele dubbels ge weest. Dat heeft Jacco zelf ook wel gezegd. Dat hebben we met de incidenten die er zijn ge weest wel gezien. Dan verliezen ze gewoon." Top tien eeuwige ranglijst ATP-titels heren dubbel 1. Peter Fleming - John McEnroe 57 2. Bob Hewitt-Frew MacMillan 57 3. Todd Woordbridge - Mark Woodforde 51 4. Sergio Casal - Emilio Sanchez 44 5. Brian Gottfried - Raul Ramirez 39 6. Jacco Eltingh - Paul Haarhuis 38 7. Bob Lutz - Stan Smith 34 8. Tom Okker - Marty Riessen 31 9. Ken Flach - Robert Seguso 27 10. Hans Gildemeister - AÈndrez Gomez 19 Ochtend- of avondjongens? „Het zijn dagmensen. Ik train het liefst heel vroeg, zij niet. Als het moet, maar liever niet. In het indoorseizoen heb je vaak geen keuze omdat je anders geen trainingsbaan krijgt. In Stuttgart en Parijs stonden we afgelopen weken iedere och tend om zeven uur op de baan." Zes jaar lang, veertig weken per jaar Eltingh!Haarhuis! Ven>eelde dat nooit? „Als het me zou vervelen, was dat al veel eerder gebeurd. Maar als ik Paul deze week in Moskou weer tekeer zie gaan, dat is on gelooflijk. Zo gedreven en toch al 32. De voldoening op deze trips haal ik toch uit het tennis. Ik zit in Moskou niet te denken: goh wat een mooie stad, of wat een prachtig hotel. Ik zit er om dat het tennis me nog steeds boeit. En eerlijk is eerlijk, omdat het zo goed gaat, gaat het ook ongemerkt." Wat zul je missen als het duo over een week uiteen valt? „Hun beleving. Ik heb ze al die jaren nooit, betrapt op routine matigheid. iedere pot is voorbe reid alsof het een finale was. En de kick na afloop natuurlijk, die zal ik ook missen. En hun in- Paul Haarhuis en Jacco Eltingh bezinnen zich op de te volgen tactiek. Oud-bondscoach Franke Een van de beste ooit' ZWOLLE CPD „In de historie van het dubbelspel zijn ze één van de bes» pels." Dit zegt oud-bondscoach tennis Stanley Franker on duo Eltingh/Haarhuis aan de vooravond van het WK-di Over de kansen van Eltingh/Haarhuis op de wereldtitels man die jarenlang bij Oranje hun coach was: „Ze hebb routine en Jacco Eltingh heeft toch weer wat potjes in deb Het loopt wel los denk ik." Volgens Franker horen Eltingh/Haarhuis niet alleen opj bij de besten te wereld, hun spel is ook vaak adembenei Daarnaast is hun onderlinge verhouding exemplarisch. Franker.De vriendschap en de steun die ze elkaar geveni wedstrijd, daarin kunnen ze een voorbeeld zijn voor ieder Natuurlijk hebben ze allebei talent. Maar zij hebben ook i de capaciteit om iets met dat talent te doen. Talent is nifl ciaal, cruciaal is wat je ermee doet. Dat ze zo ver zijn gel heeft te maken met wat ik omschrijf als persoonlijkheid» Ze zijn loyaal en eerlijke tegenover elkaar. En ze kunnen cepteren. Bovendien moet je een goed gebalanceerde pfl lijkheid zijn om vol te kunnen houden, wat zij hebben vol£ den. Ze waren weken achtereen bij elkaar, vaker dan bi echtgenotes." FOTO ANP „Wat ik zal missen is dat je het genot van de spanning niet meer in je lijf hebt. De dinsda gen vond ik toch vaak een rot- moment in de week. Of-ie de eerste ronde zou winnen. Of de momenten dat-ie in het vlieg tuig zit of aan de andere kant van de wereld uithangt. Het wachten op de telefoontjes, want het blijft toch je kind. Ik had nooit gedacht dat hij het met zijn talent zo ver zou schoppen. In mijn ogen waren er vroeger heel wat jongens met minstens zoveel talent of meer zelfs dan Jacco. Maar talent is maar 25 procent van alles. Er komt nog zoveel meer bij kij ken. Winst en verlies kunnen in casseren, van huis kunnen zijn, met jet-lags kunnen omgaan, heimwee, alleen kunnen reizen, hoe loopt het aan het thuisfront! In mijn ogen loopt de nieuwe Krajicek ook niet op de tennis baan rond. Die loopt op een hockey- of een voetbalveld. Hij heeft alleen toevallig de gele genheid niet gehad om te gaan tennissen." „Er is afgelopen jaren door heel wat ouders aan ons gevraagd: kunnen we eens met jullie pra ten over de formule. Dat kan niet: want geen kind is gelijk. Of het een uniek duo is? Ze hebben ook gewoon mazzel gehad. De bond vroeg ze om samen te gaan spelen. Was dat nooit ge beurd, dan was dit ook nooit gebeurd." „Ik zat pas nog in de spelersgids te bladeren. Daarin hebben ze twee pagina's nodig om al zijn prestaties te vermelden. Daar ben je dan toch wel trots op. En alles met eigen handen ver diend. Dit is ook de tijd om krantenknipsels door te lezen. „Het is nu tijd om te oogsten", zei hij. Dat gebeurde vanaf toen. „En ik wil de top honderd halen", zei hij. Dat haalde hij dan. Maar één zwak punt hè: die kwetsbare knieën. „Het mooiste is toch d( Cup. Het volkslied, de ling van de ploegen en i stapje naar voren. Dat g kippenvel. Overwinning er zoveel geweest, dat v ders. De Davis Cup spi uit. En geridderd hè. nog de volgende dag hem: 'ik heb hem verdi 'ie 'em kregn'." Henk van Hulst, groni „Denkend aan Haarl tingh zie ik twee spelers i fect aanvoelen wat ze nodig hebben om beter den. Paul kwam in 1! Amerika en vroeg mij of mocht trainen met d groep. Technisch mania nog wel wat aan, vooral i ley kon een stuk betei aan de instelling mar niets. Het is voor een a tijd heel prettig kijken 1 want je weet dat-ie al mouwen opstroopt, meer spelers gehad, n veel jongens is het alti afwachten of ze functioi of nee. Bij Paul niet." „Jacco's belangrijkste schap is zijn onverstoork loof in eigen kunnen. En een hoop. Bovendien 1 ontzettend snel verlies i goede manier verwerken in is hij de allerbeste di dat is onvoorstelbaar. H positief. Hij is er na eer strijd zo mee klaar. Is zichzelf verantwoording dig." „Paul sterkste punt is ds tijd op en top sportman altijd winnen. Hij kan zo zichzelf uitstijgen en adrenaline omgaan. Hr altijd iets beter spelen i kan en dat vult hij een keren per jaar héél gc Daarom is Paul altijd zog lijk voor iedereen en zeki eerste ronde." „Wij hebben hier altijd voetbald. Met voetbal \i ook ver gekomen. Van weet ik dat niet. Jacco ha ik in atletiek ook zijn nu wel gestaan. Als je zagi die heuvels op ging. Jacc belde heel wat jongens Bogtstra, de coach van I merink, dubbelde hij zei keer. Zijn inhoud moeth jongens hebben gefnii Hij is sterk en soepel. Hi jammer van die knieën z'n sprongsmash ziet: de ste van de wereld." „Paul had bij PSV ook v nen komen. Die heeft ee me actieradius. Hij is ins bal er zelf in te koppen a volgende aanval de bal eigen doellijn te halen, kunnen ze bij PSV mon geloof ik wel gebruikt Pauls wapen is natuui running lob. Daarin zie voetballer terug. Paul v hoogte en het moment voetbal moet je een i achter de verdediging! leggen". „Ik zou niet weten waa: het laatste kunstje niet kunnen flikken. Ik zou rt naar Amerika, maar hers menteel van een operai plan was 'samen uit thuis', voor de laatste! zou ze tekort doen als denken dat ze het niet 1 Misschien zijn ze juist w scherp omdat ze in Stun Parijs niet wonnen. Ze weer dat het niet zomat Dat het geen automati dat ze alles winnen en c niet gebeurt als ze ni zijn." Alex Reijnders was dit jaar het meest op reis van het drie manschap Haarhuis/ Eltingh/Reijnders. De trainer- /coach, al zes jaar vaste metgezel, was sinds januari al 37 weken buiten Nederland, hij klom zestig keer in het vliegtuig. Zaterdagavond nog maar een keer, richting Hartford (VS), waar woensdag het WK-dubbel begint: het laatste karwei van het succesvolste Nederlandse tennis duo aller tijden. Daarna stapt Eltingh uit. Wie zou de ge woonten, de kwaliteiten en de nukken van Haarhuis en Eltingh beter kennen dan Alex Reijnders? Los van hun beider vaders, natuurlijk. Een aantal vragen aan de drie 'kenners'. ZWOLLE RENÉ VAN HATTUM GPD-VERSLAGGEVER Waarvoor kun je Elthing en Haarhuis wakker maken, behal ve voor tennis? „Paul voor een potje voetballen. Maar ze zijn allebei wakker te maken voor een goed en gezel lig etentje. We zijn zoveel on derweg dat het eten buiten de deur zou kunnen gaan vervelen, maar we maken daar juist het beste van. Het is niet zomaar de maag volgooien, we nemen er de tijd voor. Iedereen roept nu 'kunst, goed en lekker eten met al dat geld' maar ook toen ze nog niet zoveel te verteren had den, deden ze dat al. 'Zonder goed eten kan ik niet goed func tioneren', roept Jacco altijd." En spelletjes, daar zijn ze ook voor te porren? „Ja, wij zijn tenslotte kampioen in het wachten geworden. Je traint altijd ruim voor je wed strijd, waarop je dan een uur of ook wel eens drie uur moet wachten. Die tijd moet je toch doorkomen. Biljarten beheersen ze inmiddels behoorlijk. Als Jac co zich concentreert, is-ie zelfs goed." Waar hebben ze een pertinente hekelaan? „Met negatieve ogen naar iets kijken, of dat nou een wedstrijd is of mensen. Ze geven altijd ie mand het voordeel van de twij fel. Maar ook willen ze niet te lang stil staan bij slechte dingen in de wedstrijden. Evalueren oké, maar niet te lang." Wie is nou echt de baas op de baan? „Geen van beiden. Er is er één die vanaf het begin al de beslis singen neemt, dat is Paul." Eltinghs zelfverzekerdheid is be faamd, is hij wel te coachen? „Hij is heel goed te coachen. Hij kan ook tegen kritiek. Maar je moet spelers als het om kritiek gaat niet in de grote groep aan spreken, maar alleen. De ma nier waarop je dat doet, daar zijn ze wel heel gevoelig voor. Die moet niet negatief zijn. Bo vendien, als je naar het aller hoogste streeft dan moet je je ook willen laten coachen. Na tuurlijk hebben ze allebei min puntjes maar die zijn nooit aan de grote klok gehangen en dat zal ook nooit gebeuren. Een klein probleem kan vanzelf een groot probleem worden, omdat je er vervolgens steeds door ie dereen en in ieder verhaal aan herinnerd zult worden. Neem 1996, toen was er gewoon on enigheid. Irritaties die opgelo pen waren, niet meer dan nor maal als je zo lang samen bent. Maar het is niet nodig om de buitenwereld precies te zeggen waarover dat allemaal ging, dan komt het nooit tot rust." zicht. Ik heb nog nooit kunnen ontdekken dat ze een bal sloe gen zonder bedoeling of met een verkeerde bedoeling. Tuur- lijk slaan ze wel eens mis, maar de intentie is altijd goed. Daar door steken ze in mijn ogen ook boven de rest uit." Waarom passen ze zo goed bij elkaar? „Omdat ze elkaar volledig aan vullen. En door de manier waar op ze over tennis denken. Jacco is in de loop van zijn carrière een pure aanvaller geworden. En aanvallers gaan nou een maal voor 99 procent van zich zelf uit. Paul is van nature de baseliner: de schaker die een antwoord zoekt op het spel van zijn tegenstander. Die combina tie is perfect." Gerard Haarhuis, tennisvader „Denkend aan Haarhuis /El tingh zie ik een goed voorbeeld van hoe je sport kunt bedrijven. Een voorbeeld voor sporters. Paul en Jacco passen juist door de tegenstrijdigheid in karakters bij elkaar. En het zijn jongens die graag resultaat willen boe ken. Die altijd willen winnen. Ik denk dat heel veel mensen dat niet op kunnen brengen. En toevallig hebben ze er de kwali teiten nog voor ook. Omdat ze positief zijn ingesteld maken ze gebruik van eikaars kwaliteiten. Want het moet wel klikken. Je moet ook als eenheid op de baan willen staan. Paul heeft het ook geprobeerd met Kafel nikov. Dat ging van geen kant." „Paul is zo ver gekomen omdat hij er veel voor opzij heeft wil len zetten. Maar het moet ook 'meezitten. Als hij op z'n 18e niet naar Amerika was gegaan om daar uren tegen een bal te slaan, hadden ze nooit van de proftennisser Paul Haarhuis ge hoord. Hij ging op aanraden van vrienden. Die zeiden: „Man kom hierheen, het is hier altijd prachtig weer en je kunt hier studeren én tennissen." De om standigheden moeten toevallig op je weg komen. Maar het is

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 20