Zwartepiet aangeklaagd TV WEER Een eiland in de Noordzee Het Gesprek van de Dag DINSDAG 17 NOVEMBER 1998 COMMENTAAR Al jaren proberen gemeenten bedrijven in het centrum die overlast veroorzaken, te verplaatsen naar terreinen aan de rand van het dorp of de stad waar veel minder mensen last van ze hebben en waar ze (dus) verder kunnen groeien. Het is een beleid dat op bre de steun kan rekenen en vorige week bepleitte de luchtvaartsector een zelfde aanpak voor Schiphol. Door de aanleg van een vijfde en zesde baan wordt de geluidsover last verplaatst naar gebieden waar minder mensen er last van heb ben en kan Schiphol voorlopig doorgroeien. Op termijn moet de overlast worden verplaatst naar een gebied waar écht niemand er nog last van heeft: de Noordzee. Het kabinet heeft gisteren alvast het eerste deel van die aanpak overgenomen. Een besluit over het wel of niet verhuizen van de luchtvaart naar een eiland in de Noordzee komt volgende maand. De keuze om de geluidsoverlast te verplaatsen van de Amsterdam se regio naar de Leidse regio is onontkoombaar wanneer je, zoals het kabinet, kiest voor groei van de luchtvaart. Het is de enige ma nier om het aantal mensen dat last heeft van geluidshinder nog enigszins binnen de perken te houden. Al betekent het tegelijkertijd dat met name de inwoners van Leiden en de Duin- en Bollenstreek de komende jaren met flink meer overlast te maken krijgen. Hoe vervelend dat ook is, het is de enige kans op een echte oplos sing voor de Schipholoverlast. Om een eiland in zee financieel haalbaar te maken, moeten er op Schiphol nog honderdduizenden vluchten per jaar bij komen. De groei nu beperken vanwege de overlast betekent, afgezien van het economische belang van de luchtvaart, dat een eiland in de Noordzee onhaalbaar zal blijven. Dat is de paradox: om de overlast op termijn te kunnen lossen, is meer overlast op korte termijn onontkoombaar. De keuze van gisteren kan niet op zichzelf staan. Een eiland in de Noordzee is het logische vervolg. Een essentieel onderdeel daarvan is dat het kabinet bereid is om zoveel mee te betalen dat het project financieel haalbaar is. Minister Zalm van financiën zal dus moeten terugkomen op zijn standpunt dat er nog geen euro overheidsgeld in het eiland mag worden gestoken. Want alleen door daadwerke lijk uitzicht te bieden op een oplossing van de geluidsoverlast op langere termijn, kan het kabinet de gisteren gemaakte keuze ge loofwaardig verdedigen. Clown die geen clown wil zijn Fred Emmer is een beklagenswaardig mannetje als we hem zelf mo gen geloven. In interviews kan de voormalig nieuwslezer van de NOS het nooit nalaten te benadrukken dat hij zijn leven weinig zin vol vindt. Emmer is 24 uur per dag depressief en leidt een nutteloos bestaan. Hij is een clown en van dat soort circusartiesten is bekend dat ze in het dagelijks leven niet zo vrolijk en grappig zijn als ze zich voordoen tijdens hun kunstjes. Ik vond Fred altijd een van de betere nieuwslezers bij de NOS. Hij miste de humor van Harmen Siezen, maar bracht zijn teksten met een zekere flair. Een moeilijk te definiëren flair weliswaar aangezien hij de geboorte van een prinses met eenzelfde gebrek aan emotie kon verkondigen als een aardbeving ergens in de wereld met een doden tal dat het inwonertal van Zuid-Holland ruimschoots overschreed. Emmer kwam na zijn journaalperiode nadrukkelijk in het nieuws vanwege zijn voorkeur voor erotiek. Fred bleek een man meteen perverse geest die in het programma van Menno Buch niet zou mis staan en schreef in zijn vrije tijd erotische verhalen. Zoals het een zwartkijker betaamt, stopte hij met publiceren. Het was allemaal toch niet veel, bekende hij. Twee jaargelden keerde hij terug op de buis. In het programma 'waskracht' van de VPRO pakte hij zijn oude stiel weer op als (pseu- do-) nieuwslezer. Zijn negativisme eigen keerde hij de zendgemach tigde de rug toe en stapte over naar RTL5, waar hij sinds kort - we derom als nieuwslezer - in het programma 'Nieuws en Nonsens'ab surde teksten opleest. Nieuws en Nonsens is een kenniskwis en moet zogenaamd satirisch zijn. Twee kandidaten, meestal bralstudenten, worden getest op hun parate kennis van de afgelopen week aan de hand van nieuwsfrag- menten. Quiz-master is Eddy Keur, een grappenmaker die niet grap pig is. De grootste grap aan Nieuws en Nonsens is dat Emmer een clown is die geen clown wil zijn en Keur een clown wil zijn, maar het niet is. Waar Emmer een teveel aan zelfkritiek heeft, komt Keur die schromelijk tekort. Het schrijnende aan het geheel is nog dat het quasi-intellectueel moet zijn, maar het enige dat de kandidaten tonen is een schrijnend gebrek aan historisch besef en een oppervlakkigheid die Fred Emmer tegen de borst moet stuiten. Gisteren zat er toevallig een student - Van der Schaaf werd hij genoemd want studenten spreek je aan bij hun achternaam - die wel eens een krant las. Hij versloeg zijn oppo nent op verpletterende wijze, maar wat wil je ook als Kroon (kandi daat 2) op de vraag wat voor voertuigen Lockheed produceerde in de tijd van het Bernhard-schandaal doodleuk 'treinen'antwoordt. Emmer moet er jeuk van gekregen hebben en zich ongetwijfeld heb ben gerealiseerd dat ook dit onderdeel in zijn leven een grote misluk king is geweest. Maar dat houdt hem aan de gang. 'De sint kan ook in z'n eentje pepernoten strooien' Sterrenregen De maand oktober is landelijk uitgegroeid tot de op een na natste van de eeuw. Het KNMI heeft het voorlopig landelijk gemiddelde bepaald op 174 mm tegen 73 normaal. De meeste meetpunten in onze regio bleven, in tegenstelling tot het noordelijk deel van Noord-Holland, on der het landelijk gemiddelde. Alleen Santpoort-Noord scoorde hoger met 187 mm. Verder viel er in Hazerswoude 166 mm, op Schiphol 158, Stompwijk 148 en in Valkenburg 141 mm. Het meetpunt in Haarlem-West was een van de minst natte plekken met 135 mm te gen 274 mm (ruim twee keer zoveel!) in het eveneens Noordholland se Hoogkarspel bij Enkhuizen. Dat er in het noorden en noordoosten van Noord Holland aanmerkelijk meer regen is gevallen had alles te maken met een stagnerend kou front waarlangs het tussen de avond van 27 oktober en de ochtend van 28 oktober heeft gegoten. Op sommige plaatsen viel toen zo'n 90 mm hetgeen tot ernstige wateroverlast leidde. Extreem nat in onze re gio was het in 1932. Zowel in Noord- als in Zuid-Holland viel toen ge middeld 239 mm. De absolute topper was Zandvoort met 321 mm en in Overveen werd 317 mm opgevangen. Het actuele weerbeeld ken merkt zich door rust dankzij een boven West Europa gelegen gebied van hoge barometerstanden. Net als vandaag waait het de komende nacht en woensdag overdag niet of nauwelijks. Doordat het zwaartepunt van het hogedrukgebied ten zuiden van Nederland komt te liggen dringt vanaf de Noordzee wel iets vochtigere lucht onze streken binnen. Dat resulteert in meer bewolking en misschien'ook wat (winterse) neerslag. Het is te wensen dat het vanavond en de komende nacht overwegend helder zal zijn want dan kunnen we misschien nog iets zien van de 'sterrenregen' (meteorenzwerm Leoniden). Vanochtend in alle vroegte waren er ook al groepjes vallende sterren te zien. Na een nacht met lichte vorst loopt de temperatuur woens dagmiddag weer op tot omstreeks 6 a 7 graden. Tijdens de afgelopen vroor het ook al licht en in een vallei in de Bloemendaalse duinen mat medewerker Putto nabij het aardoppervlak min 8,8 graad. JAN VISSER Zwartepiet moet van sinterklaas zo snel mogelijk de zak krijgen. Tenminste, dat vinden Lulu Helder en Scotty Gravenberch. Deze studenten antropologie en wijsbegeerte aan de Universiteit van Utrecht stellen in de door hen samengestelde bundel 'Sinterklaasje kom maar binnen zonder knecht' het bestaansrecht van de trouwe metgezel van de goedheiligman in deze multiculturele samenleving ter discussie. Om het werkje van 216 pagina's zonder meer te betitelen als een zwartboek over zwartepiet, zou niet helemaal recht doen aan het historische onderzoek naar de oorsprong van het sinterklaasfeest. Gravenberch: ,,We hebben helemaal niets tegen de viering van de verjaardag van deze kindervriend, alleen moet die ontdaan worden van het racistische element. En dat willen wij met dit boekje bespreekbaar maken. Het 'weest welkom vandaag in ons midden' geldt wat Helder (27) en Gravenberch (28) betreft dus uitdrukkelijk niet meer voor zwartepiet. Hun makker is het niet, en hij moet zijn wild geraas maar zo snel mogelijk staken. Gravenberch: „In ons boek spreken we onze bevreemding erover uit dat zwartepiet niet al lang is afgeschminkt. Wij hebben besloten dit werkje samen te stellen, omdat blanke mensen emotioneel en soms agressief plegen te reageren, zodra je opmerkt dat zwartepiet een stukje koloniale misconceptie is. Dan wordt er een fort rond het feest opgericht.'' Lulu: „Deze figuur is een erfenis van raciaal gedachtengoed. In dat denken paste dat de zwarte per definitie de mindere, zeg maar inferieur was aan een wit figuur. Als je de hele geschiedenis overziet, is het bijna onmogelijk zwartepiet te reduceren tot een onschuldig personage. Je kunt de specicieke rol die de zwarte in de achttiende, negentiende eeuw kreeg als slaaf in de Europese cultuur niet zo maar wegpoetsen. En ook niet, zonder enig argument, bagatelliseren. Zo van: 'Zwartepiet stelt niks voor en heeft niets met racisme te maken'." Scotty: „Witte Nederlanders zeggen dikwijls tegen hun zwarte landgenoten: 'Jullie maken het feest zelf racistisch door elke keer over die zwartepiet te zeuren'. Het ligt een nuance anders: 'Het feest is geboren uit racisme'." Met een kloppend hart vol verwachting, wie weet gedrogeerd door de hoop op hoge verkoopcijfers, brengt uitgeverij EPO uit Berchem (Antwerpen) dit 'witzwartboek' vandaag als een 'bijzonder sinterklaasgeschenk' op de markt. „Omdat", zo luidt de toelichting van Gravenberch, „omdat het sinterklaasfeest vanuit een hele nieuwe invalshoek wordt benaderd. In deze bundel behandelen Astrid Roemer, Anil Ramdas, Philomena Essed, Jan Nederveen Pieterse, Teun van Dijk en wij de geschiedenis van Nederland en de plaats daarin van sinterklaas." Voor zover viel na te gaan, werd reeds in de elfde eeuw de gulle bisschop van Myra tijdens de donkere dagen van het jaar met veel eerbetoon door het gepeupel onthaald. Lulu Helder: „Het schijnt dat sinterklaas toen werd vergezeld door namaakduivels. Daarmee werd de symboliek uitgedragen van het goed dat over het kwaad had gezegevierd." „Later kreeg je de reformatie, toen moest sinterklaas ondergronds en mocht het feest niet meer gevierd worden", vult Gravenberch aan. „Maar in de achttiende eeuw kwam de heilige terug. Nederland zat toen middenin de slavenhandel. De namaakduivel werd getransformeerd tot zwartepiet. Een Afrikaan. Waarmee in een figuur de verhouding tussen de Europese superioriteit en de gedienstige, geketende slaaf werd gesymboliseerd. Ze hebben een Surinaamse achtergrond, maar Helder en Gravenberch zijn hier geboren en getogen. „Wij zijn Nederlanders en voelen ons ook zo. Maar we hebben het gevoel dat een hoofdstuk van onze geschiedenis, en wel het koloniale, volledig miskend wordt. Dat zie je terug in het sinterklaasfeest. Zwartepiet die vroeger als een boeman met de roe stond te zwaaien en zo kinderen bang maakte, mag dan wellicht onder invloed van dokter Spock milder zijn geworden in de loop der jaren, hij beantwoordt nog steeds aan alle vooroordelen die ten opzichte van de zwarte mens bestaan. Hij is nog steeds ontzettend atletisch en kan daarom ontzettend hard lopen. En zwartepiet is vooral ontzettend dom." MENSELIJK Een ontvoerde vrouw is uitdi klauwen van haar belager ge door een zaktelefoon. Ze kor politie opbellen die na intens speurwerk de vrouw bevrijdd De 44-jarige LAURA DEKKEI werd het afgelopen weekeind de buurt van Los Angeles da haar ontvoerder gedwongeni r haar auto te stappen en sarrt met hem weg te rijden. Even ter bond de man haar vaster sloot haar op in de kofferbal I de auto. Na twaalf uur slaaf I erin zich van de boeien te be den en met haar zaktelefoon politie te bellen. Na intensief L speurwerk vond de politie de to in de parkeergarage van a casino in de deelstaat Nevad n De vrouw was ongedeerd nu - moest met shockverschijnse L worden opgenomen in hetze kenhuis. Rondom de zuiveringsinstal bij het Gelderse Weurt verrijs een 'SNOEPBOS'. HetZu ringsschap Rivierenland ha besloten om het braakligge" land rondom de mstallatiett planten met appel-, perer- notenbomen en bessenstn# f Over een paar jaar mag ieda k naar believen snoepen in W r hectare grote bosje. Het isfl doeling dat het snoepbosea tuurlijk karakter krijgt. Het! zorgt voor enkele paden doe» fruit- en notenbos. Wethc Peereboom van Beuningen; donderdag de eerste boom.' eerste jaren blijft het bos af? ten om de bomen de kanst! e> ven tot ontwikkeling te kom= Daarna liggen fruit en note^ iedere wandelaar voor het cd pen. Monica Lewinsky heeft een contract gesloten voor de publicatie van een boek waarin ze alles uit de doeken doet over haar verhouding met de Amerikaanse president Bül Clinton. Bovendien heeft ze ermee ingestemd voor het eerst haar verhaal te vertellen op televisie. De New York Post be richtte gisteren dat ze er miljoenen mee zal verdienen. Volgens de krant heeft de Amerikaan se uitgeverij St. Martin's Press de Noord-Amerikaanse rechten gekocht van het levensverhaal van de voorma lige stagiaire. Ze zal bij het schrijven hulp krijgen van Andrew Morton, de biograaf van prinses Diana. Het boek moet in februari uitkomen. Als het zo ver is, zal Lewinsky aan Barbara Wal ters van ABC TV een interview toe staan, waarvan Lewinsky zelf de rech ten aan het buitenland mag verkopen. Geen van de betrokkenen kon of wil de commentaar ge\fen op het bericht. Vorige week werd nog gemeld dat Le winsky voor een interview zeker 2 miljoen dollar vroeg. Aangezien de nationale Amerikaanse televisiezen ders normaliter niet voor gesprekken betalen, is het de vraag of Lewinsky geld krijgt voor haar verschijning bij ABC. Het Britse Channel 4 zei eerder ook in onderhandeling te zijn met Le winsky. Voordat Lewinsky met iemand in de media mag praten zullen haar advo caten daarvoor toestemming moeten vragen van speciaal aanklager Kenne th Starr, die Lewinsky beloofde haar niet te vervolgen voor meineed op voorwaarde dat zij haar mond zou houden. ap« schuldwij dachten dat je het begrip Sherry-ma tinee, zo heette dat op zondagmiddag figuurlijk moest opvatten. Maar er was hier sprake van sponsoring. Er kwam een echte sherryfles op het toneel en de nogal nadrukkelijke bedoeling was dat wij die aan iemand uit het publiek zouden uitreiken - jongens doe er iets leuks mee'. 'Doen jullie dat ook als Hamlet speelt?', vroegen wij nog, maar het was te laat. Na een partijtje discreet overgooien bleef een van ons met de sherryfles zitten, die vervolgens als een doem over de middag kwam te hangen. De sherryfles werd - uiteindelijk - gewonnen door de enige overgebleven toeschouwer, die wegens rolstoel- technische problemen niet voor het slotapplaus had kunnen wegkomen. Maar ik heb het nog liever zo. op z 'n Amstel- veens, dan opzijn Roosendaals. In Roosendaal, in de Schouwburg de Kring, bleken op een dag de bordjes drastisch verhangen te zijn. De grote zaal heette niet meer grote zaal, maar Venco- zaal. Dit met de duidelijke bedoeling dat het pu bliek dankbaar aan drop zou denken, bij het zien van de fraaie stoelen en uitgekiende stoffe ring. En dat deugt niet. Voor een paar ton, of minder, cotifisceerde Venco een theaterzaal, die de overheid minstens 15 miljoen had gekost. 'Belastingbetalers-zaal' was, Venco of geen Ven- co, hoe dan ook passender geweest. De slimme roofridders van Venco, hun kan je het niet ver wijten, maar ik vind het een schande. Uitver koop van de publieke ruimte, noemde later ie mand dat in een boekje en het is begonnen in Roosendaal. De overheid, en niemand anders, is en blijft de grootste sponsor van kunsten cultuur, maar krijgt weinig eer van haar werk. Voor 100.000 gulden van een grote sigarettendealer gaan com plete museumdirecties met hun benen wijd, maar 150 miljoen van de overheid is vooral goed voor een stroom woedende brieven in de krant. Dat het te weinig is. Nu kunt u zeggen dat dat niet zo is, maar het is wel zo. De verhoudingen zijn totaal zoek. Gezien vanuit het standpunt van de kritische belasting betaler. is kunstsponsoring in feite onderhandse verkoop van openbaar bezit en ook nog eens ver onder de prijs. Het wordt tijd dat Sinterklaas in z'n eentje pepemoten gaat strooien. Lulu Helder en Scotty Gravenberch. „We hebben helemaal niets tegen de viering van de verjaardag van deze kindervriend, alleen moet die ontdaan worden van het racistische element. En dat willen wij met dit boekje bespreekbaar maken." foto united photos de boer jur engel- chor Verwijt Helder en Gravenberch vooral niet dat ze wel erg overgevoelig reageren op een geschminkte schertsfiguur, die diep zit geworteld in de traditie van de Nederlandse cultuur. Want dë weerstand tegen pietermanknecht, zit diep. En naar zij beweren bij vele gekleurde Nederlanders. De Amsterdammers verwijzen gemakshalve naar schrijfster Astrid Roemer, die niet voor niets een paar jaar in een door haar geschreven toneelstuk zwartepiet als de echte zak van sinterklaas neerzette. Lulu: „Maar het is geen specifieke zwartwit-discussie. In de Bijlmer is een witte docent al dertien jaar bezig zwartepiet buiten de school te houden. Daarentegen heb je ook mensen van Surinaamse en Antilliaanse komaf; die fceggeri: 'Laat maar'. Het zijn met name de mensen van de oudere generatie, die nog steeds vinden dat ze hier te gast zijn en daarom geen recht van spreken hebben over de Nederlandse cultuur. Maar wij kampen niet met een dergelijk probleem. De tweede en derde generatie eisen hun plek in de Nederlandse samenleving wel op. Wij laten ons niet wegsturen met de loze kreet: 'Jullie komen hier niet vandaan, wie ben jij dan wel als allochtoon om kritiek te leveren op het sinterklaasfeest als typisch Nederlands cultuurgoed?' Onzin natuurlijk. De samenleving is er qua bevolkingsamenstelling heel anders gaan uitzien, sinds de figuur zwartepiet hier werd geïntroduceerd." Scotty: „Het sinterklaasfeest als Kunstsponsors Het geschiedde op een zondagmiddag dat mijn vrienden en ik een voorstelling gaven in Cultu reel Centrum Amstelveen. Dat is inmid dels een paar jaar geleden, tnaar u heeft vast nog wel een idee van wat er in de zaal zat, bij het zondagmiddagcaba ret. Blauwspoeling heet dat in hetar- -stenjargon, beleefder gezegd: een meerderheid van oudere dames be volkte de rijen. Ze hadden - eveneens in meerderheid - nog nooit van ons gehoord, maar dat gaf niet, want ze kwa men omdat het zondag middag was en ze een abon- hadden. So far, but not so good. Er jaapte nogal een cultuur- Kloof tussen ons en het pu bliek, want al waren wij veelbelovend, de schouw burgdirectie had haar pu bliek niet zozeer méér, als wel heel iets anders beloofd dan wij konden bieden. Ook onze zodanig, niks op tegen. Gedichtjes maken, beetje op de hak nemen, geschenken over en weergi daardoor verbroederen me en daarom mag dat niet verdwijnen. Maar wel dat racistische element dat ern steeds aan kleeft.' Juist in de donkere dagen tl sinterklaas wordt menige zwarte Nederlander vereenzelvigd met zwartepi benadrukt Lulu Helder. „Ni vooral niet iets met kanten kraagjes dragen, geen baret opzetten, fel gekleurde kien E aantrekken of hoge laarsjes veters... Anders wordt hetje nageroepen hoor, zwartepii da's heel normaal. Daarom wordt het tijd dat sinterklai z'n eentje met die pepernol gaat gooien." gerard van puiten 'Sinterklaasje kom maar binnen zonder knecht'. Uitgeverij EPO, Berchem (Antwerpen). Distributieit Nederland: Centraal BoeU BV, Culemborg. Prijs: f39!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2