Leidsch Dagblad Schiphol krijgt toch ruim baan 14 PIEK FIIN loemencorso blikt terug op de 20ste eeuw Regio niet juichend over Schipholplan Pronk: Vliegveld Valkenburg dicht Grote brand bij Wegener UTTXk/echt X pAG 17 NOVEMBER 1998 8 OPGERICHT 1 MAART 1860 Iesprek van de Dag Lewinsky verdient miljoenen aan affaire met Clinton Economie i Kerk en Samenleving Brussel heeft nog 9 steeds een fors gat in de hand Alternatieve eed Feddema niet onwettig Sport Debuut lonkt jk voor Ruud van I Nistelrooy NR. 41853 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG f2,30 Gratis juridisch advies Tijdens liet inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere Mueiisda^avond van IRENE NIEUWENHUUSE laatste Bloemencorso van de Bol- reek van deze eeuw heeft als the- Dntwikkelingen in de 20ste eeuw', ■ravond werden in de Hobaho-hal jsse de ontwerpen getoond. Die kwamen voor het eerst van de hand van ontwerper Hans Warmerdam, die met behulp van dia's de in totaal 24 praal wagens 'voorvertoonde'. Binnen een half uur hadden zeventien sponsors een keuze gemaakt. Het 52ste corso wordt volgend jaar gehouden op zaterdag 24 april en trekt vanuit Noordwijk via de Bollenstreek naar Haarlem. Vanaf half tien staat op die laatste zaterdag in april de bloe- menstoet klaar op het Vuurtorenplein in Noordwijk. Via Voorhout, Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Bennebroek en Heemstede gaat het corso naar Haar lem, waar de praalwagens een 'zege toer' door het centrum maken. Daar ook worden ze opgesteld en zijn ze nog gedurende het hele weekeinde te be zichtigen. doorn» Een uitslaande brand heeft vanmorgen het hoofdkantoor van de Interlan- Spreigroep van het mediaconcern Wegener Arcade in Apeldoorn volledig verwoest, chade loopt in de miljoenen. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken, om- ermeerdere brandhaarden waren. In het pand, waarzo'n 150 mensen werken, lagen ers, huis-aan-huisbladen en reclamekrantjes opgeslagen. Er ontstond een grote ver- fschaos op de A1 en A50 rond Apeldoorn, omdat een deel van de rondweg werd af- oten. De brand brak rond half vier uit. Om half zeven leek het vuur onder controle. oortslip en Speech Gore wekt "Sa>ag woede Maleisië op Maar even later sloegen de vlammen plotseling uit het dak. Waarschijnlijk heeft het vuur zich onder het dak een weg door het gebouw gevreten. Wegener-topman S. van der Heijden is woedend op de Apeldoornse brandweer. Die heeft volgens hem de brand volledig uit de hand laten lopen, door de ramen open te zetten. De brandweer zegt dat het openzetten van de ramen om de rook kwijt te raken „op het moment dat de brand onder controle lijkt, gebruikelijk is om de brand effectief te bestrijden." foto gpd tom van duke en een koortslip vor- folgens FNV Bondgenoten robleem bij werknemers allcentra. Oorzaak is vol le bond het delen van el- hoofdset. Een eigen kop- inmoet uitkomst bieden, probleem van de koorts- enbaarde zich onlangs in callcentrum in Amster- meldt FNV-bestuurster 'ickartz. Bij het belbedrijf de telefoonsets van tot hoofd. Omdat een lip het gevolg is van een ekkig herpes-virus, was de oener snel bekend. Ook luis kan via de telefoon- orden overgebracht. :NV wil dat alle full-timers gen hoofdset krijgen. Nu n door de hoge prijs van 100 gulden per stuk en aantal parttimers in de ede hoofdtelefoons veel- eld. KUALA LUMPUR RTR-AFP-ANP De Maleisische vertegenwoordi ging op de APEC-top in Kuala Lumpur is woedend op de Amerikaanse vice-president Al Gore. Gore schaarde zich in een toespraak op de tweedaagse conferentie van staatshoofden en regeringsleiders van 21 lan den rond de Grote Oceaan pu bliekelijk achter de hervor mingsgezinde oppositie van Maleisië. Minister van buitenlandse za ken Abdullah Ahmad Badawi noemde Gore's opmerkingen 'provocerend'. Hij wil Washing ton verantwoordelijk houden voor ongeregeldheden als ge volg van Gore's uitspraken. Volgens Ahmad is hier geen sprake van het bevorderen van democratie, maar van Ameri- ka's eigen bekrompen politieke agenda. Andere landen zijn Ah mad bijgevallen in zijn kritiek. In zijn toespraak leverde Gore onverbloemd kritiek op de Ma leisische autoriteiten die elke oppositie tegen de premier op grove wijze smoren. „Democra tie vormt het stempel van legiti miteit dat hervormingen moe ten hebben om effectief te kun nen zijn", sprak Gore. „En dus horen we in de landen die ge bukt gaan onder economische crises oproepen voor democra tie en hervormingen in vele ta len. We horen die oproepen vandaag de dag - hier en nu - onder de moedige inwoners van Maleisië." Gore's opmerkingen, waarvan het Witte Huis overigens later zei dat ze precies de gedachten van de absente president Clin ton weergaven, verwezen naar de recente protesten tegen pre mier Mahathir. NU 795 Groei tot tachtig miljoen passagiers Schiphol mag van het kabinet doorgroeien naar 600.000 vliegbewegingen per jaar en tachtig miljoen passagiers. Hiermee laat Paars-2 de afgesproken grens van 44 mil joen passagiers definitief los. Voorwaarde is dat de mi- lieugrenzen voor onder meer geluidsoverlast niet worden overschreden. Hoe het kabinet dat voor elkaar wil krij gen, is nog onduidelijk. AMSTERDAM ANP/RUDOLF KLEUN De onverwachte besluitvorming rond Schiphol had gisteravond plaats tijdens een 'brainstorm sessie' van bijna het voltallige kabinet in het Catshuis. Schip hol mag op de middellange ter mijn fors groeien. Voor de lange termijn laat het kabinet ruimte voor een tweede luchthaven in de Noordzee of in Flevoland. „We gaan verder verkennen wat bovenop de groei op Schiphol mogelijk is", zei minister Nete lenbos (verkeer) gisteravond na afloop van het beraad. Op 18 december spreekt het kabinet zich uit over de locatie voor een tweede luchthaven. Het oude groeibesluit van Schiphol, dat voorzag in maxi maal 44 miljoen passagiers per jaar, was gebaseerd op volstrekt verkeerde aannames. De vorige minister van verkeer, Jorritsma, was de architect van die beslis sing. „We willen nu verder groeien om ons aandeel in de internationale luchtvaart te be houden", aldus Netelenbos. Volgens de minister betekent uitbreiding van Schiphol dat het huidige banenstelsel van de luchthaven moet worden her zien. De geplande vijfde baan moet er snel komen en ook een tweede Kaagbaan behoort tot RAAMVERLICHTING Leuke kerstverlichting voor binnen. Er zijn 5 verschillende vormen: kerstman, rendier, arrenslee, sneeuw man en kerstboom. In het groene profiel (45 x33 cm) zitten 35 lampjes, i inclusief snoer. Normaal 14^5 per stuk AMSTERDAM WIM KOEVOET CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidse milieu-wethouder A. Pechtold is niet blij met het ka binetsstandpunt over de groei van Schiphol. „Voor Leiden is dit niet goed. Ik ben een beetje cynisch. Het is toch meer een korte dan een lange termijnop lossing, want ik heb Schiphol- directeur Cerfontaine laatst ho ren zeggen dat hij toe wil naar 900.000 vliegbewegingen per jaar, op een eiland voor de kust." „Ik ben er niet blij mee", rea geert hoofd milieuzaken van de gemeente Oegstgeest, N. van Duijn. „Als gemeente Oegst geest zullen we zeer goed oplet ten wat er gaat gebeuren. We zullen niet accepteren dat onze bewoners de overlast van Schiphol moeten dragen." HET WOORD 15 AAN Lorraine Hansberry Aarzel nooit om even rustig te gaan zitten om na te den ken. enkèle. r >v buièn -175° -2750 .2750 laaft 40% 30% 20% SSSS8$? 30% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 5 VANDAAG 22 PAGINA'S de mogelijkheden, zo liet Nete lenbos weten. Aanleg van deze zesde baan zal een verplaatsing van de overlast van de regio Amsterdam naar de regio Lei den tot gevolg hebben. Het plan loopt overigens wel in de pas met de voorstellen die de lucht vaartsector vorige week zelf pre senteerde. Ook daarin werd ge sproken over een plafond van 600.000 vliegbewegingen op Schiphol. De sector pleitte voor de lange termijn voor een lucht haven in zee, waar het kabinet dus nu nog geen besluit over heeft genomen. Een woordvoerster van Schip hol zegt het uitgangspunt van het kabinet met instemming te begroeten. „Maar het is nog geen echt besluit en er valt nog wel het nodige te bespreken. De milieugrenzen moeten bijvoor beeld nog worden ingevuld." Milieudefensie zei vanmor gen uit het pas begonnen Schiphol-overleg (waarin alle betrokken partijen zitten) te zullen stappen. De organisatie gaat met haar achterban praten over het voeren van acties. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Positieve reacties Paarse partijen op Schiphol plan Binnenland, Buitenland Cultuur .18 Burgemeester Hommes lacht om mening milieuminister Ook Sassenheim is niet geluk kig met het kabinetsvoorne men. „Het verbaast mij niets", zegt milieu-ambtenaar L. Gan- zevoort. „De economische be langen van de regio Amsterdam gaan boven onze milieubelan gen. Het milieu sneeuwt ge woon onder. We wisten al dat de negatieve effecten uitslui tend voor onze regio zijn. Wij zullen vasthouden aan de hui dige milieugrenzen." Milieuwethouder J. van de Velde van Progressief Warmond schrok vanmorgen van het be richt. „Ik heb al eens gezegd dat Warmond altijd de pineut is: met het transferium dat in onze polders zou moeten komen en met de uitbreiding van de luchthaven. Niet alleen de in woners van Warmond krijgen door dit kabinetsbesluit de volle laag, ook de recreatie op de Ka- gerplassen komt verder onder druk te staan." Economie8,9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport20,21 Strips10 Uitgaan16 De kortingsbon betreft het Requiem van Verdi door het Transsylvaans Philharmo- nisch Koor en Orkest in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Nonnen actief op Wallstreet WASHINGTON ANP Nonnen die op Wallstreet inves teren. Het lijkt niet te rijmen met de gelofte van armoede die kloosterzusters hebben gedaan, maar Pat Marshall van de Con gregatie van het Heilige Hart en de dominicanes Pat Daley vol gen met grote deskundigheid het wel en wee van hun aande lenpakket. Zij zitten uren aan de computer, bezoeken aandeel houdersvergaderingen en pro testeren luid als het beleid van de raad van bestuur hun niet aanstaat. De nonnen dwingen bedrij ven een maatschappelijk ver antwoord beleid te voeren. Zij laten zich daarbij leiden door het Interkerkelijk centrum voor de maatschappelijke verant woordelijkheid van het bedrijfs leven, dat beleggingen van 275 Amerikaanse religieuze instel lingen, kerken en synagoges be heert. Marshall en Daley maakten onlangs bij General Motors be zwaar tegen het ontbreken van een milieubeleid. Bierbrouwer Anheuser-Busch en tv-netwerk CBS werden gewezen op recla mes met stereotiepe beelden van minderheidsgroepen. Het gaat de zusters niet alleen om de morele boodschap: zij fi nancieren met hun investerin gen scholen, missieprojecten en de oudedagsvoorziening van collega- kloosterzusters. ZOETERWOUDE/VALKENBURG JAN PREENEN DIMITRI WALBEEK Burgemeester A. Hommes van Valkenburg moet lachen om het pleidooi van minister Pronk (VROM) om de marinevliegkampba sis Valkenburg te sluiten. Tijdens een werk bezoek aan de Grote Polder in Zoeterwoude zei Pronk gisteren dat wat hem betreft 'het vliegkamp ook dicht kan'. „Bebouwing van Valkenburg, daar gaan we toch naartoe? Ik ben er vaak geland en als ik dan vroeg hoe veel vliegtuigen er die dag vóór mij waren geland, zei de piloot altijd: u bent de eerste vandaag." Hommes liet vanmorgen in eerste instan tie ironisch weten dat de persoonlijke erva ringen van Pronk 'een schitterend criterum zijn om een beslissing op te baseren'. Ver volgens stelde ze nuchter vast dat 'het wel degelijk om een mening van een minister gaat', die haar bepaald niet verrast. „Het is de zoveelste uitspraak over Valkenburg. Het verandert niet wezenlijk iets aan de situatie. Ik was benieuwd of een andere koers zou worden gevaren, maar dat gebeurt niet. Pronk had bijvoorbeeld tot de conclusie kunnen komen dat niet het hele Groene Hart zo waardevol is en dat aan de randen ervan wel kan worden gebouwd." Volgens het regeerakkoord zal Paars-2 onderzoeken of verplaatsing van het mari nevliegkamp lonend is. De vrijgekomen ruimte zou dan kunnen worden gebruikt voor woningbouw voor de regio Leiden. Wethouder T. van Rij is dan ook blij met de opmerkingen van Pronk: „Valkenburg is de ideale locatie voor Leiden om te bouwen, mits het maar snel gebeurt. De Grote Polder staat nummer twee op het lijstje." Ook burgemeester A. Koopmanschap van Zoeterwoude juicht de reactie van Pronk toe. Zij houdt echter een slag om de arm: „Ik wacht liever de concrete besluitvorming af. Dat de dreiging van een bebouwde Grote Polder wegvalt, is een pak van ons hart. De uitspraak van Pronk lijkt een concrete be vestiging dat het vliegkamp wordt be bouwd. Een stap in de goede richting." Om te voorkomen dat Leiden straks gaat bepalen wat er met de eventueel vrijko mende grond gebeurt, hebben de drie ge meenten die zich verzetten tegen woning bouw op Valkerhout (Valkenburg, Katwijk en Wassenaar) op 23 oktober het samen werkingsverband 'Valkenburg 2010' ge vormd. Zij hebben het stedenbouwkundig bureau BRO uit Vught opdracht gegeven om een onderzoek te doën naar woning bouw op het terrein van het vliegveld. Hommes: „Er wordt gekeken wat de mo gelijkheden zijn als het marinevliegkamp inderdaad wordt verplaatst. Wij willen niet achter de feiten aanlopen. Het liefst willen wij het gebied echter openhouden en dat kan het best als het vliegveld hier blijft." Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: D Perinaand Per kwartaal 0®utomatisch (f. 'U.l 5) I automatisch (f. 32,70) I Nr, bank/giro: Oacceptglro (f. 95, J5) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 '712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1